Ina E rouwer bi j oprichting van Groern Links in Schiedam Ergernis over Jazzfestival d t jaar ook in Delfshaven Turbo-cursus'nieuw idee om werklozen op te peppen Verkiezingstoer langs WF, Spaland, asielzoekers en Frankeiand gaat vooraf aan feest in Passagetheater Politie wil symbool voor aangepast bureau Bekeuren helpt niet tegen parkeerchaos Het Vrije Volk SCHIEDAM Politie in Hoek van Holland wil verbod op naaktrecreatie in de duinen Laatste fase stadsvernieuwing Pasfoto's met kwaliteits garantie Tv\ -> PAQINA4 SCHIEDAM Ina Brouwer, het laatste Kamerlid van de CPN, zal vrijdag de oprichting van de plaatselijke afdeling van Groen Links in Schiedam opluisteren. Het vroegere Kamerlid staat thans nummer drie op de lijst van Groen links voor de kamerverkiezingen, achter Ria Beckers (PPR) en An dree van Es (PSP). Schiedam is een van de eerste plaatsen, waar de vorming van een plaatselijke afdeling van de in verkiezingspeilingen zeer populai re nieuwe linkse groepering ook formeel wordt vastgelegd. Na een verkiezingstoer door Schiedam, die rond het middaguur bij het ou de Stadhuis begint en grotendeels op de fiets wordt afgelegd, zal me vrouw Brouwer 's avonds tijdens het oprichtingsfeest in het Passa getheater een toespraak houden. De komst van Ina Brouwer naar Schiedam heeft te maken met andere verplichtingen van Ria Beckers in het kader van de ver kiezingen en de grote CPN-aan- hang, die Schiedam traditioneel heeft. De nummer drie van lijst zes zal samen met vijf vertegen woordigers van Groen Links Schie dam verschillende bezoeken afleg gen. Met de gemeenteraadsleden Ul- ferd Bruseker (CPN) en Bart de Leede (PSP/PPR), de voorzitter van de PPR-Schiedam Jos Pool man en Bea Oomens en Albert Bons, niet-partijgebonden deelne mers aan de initiatiefgroep voor de nieuwe Schiedamse politieke groep, zal Ina Brouwer vrijdag op de flets naar de scheepswerf Wil ton Fijenoord gaan en verder het gedeelte van de bouwlokatie Spa- land-West bezoeken, waar in het verleden verontreinigd havenslib is gestort. Volgens de tot Groen Links toe getreden raadsleden mag daar niet gebouwd worden voordat nieuw bodemonderzoek beeft plaatsge vonden. Het gezelschap Groen Linksers bezoekt voorts in de wijk Nieuwland de asielzoekers die daar zijn gehuisvest en gaat ten slotte naar de bejaarden en hun verzorgers in Huize Frankeiand. 's Avonds om acht uur begint in de Roosenzaal van het Passage theater het oprichtingsfeest van Groen Links Schiedam, waarvoor al op 27 juni de basis werd gelegd door een initiatiefgroep waarin le den van de CPN, PSP en PPR en een aantal niet-partijgebondenen zitting hebben genomen. Ina Brou wer zal in een openingstoespraak de ideeën van Groen Links toelich ten en vervolgens ingaan op vra gen van aanwezigen. Daarna wordt de oprichtingsak te van de nieuwe plaatselijke groe pering officieel ondertekend en het voorlopige bestuur gepresen teerd. De oprichtingsbijeenkomst eindigt feestelijk met levende mu ziek. Sympathisanten zijn op het feest welkom. Nadere informatie is te krijgen via de telefoonnum mers 4731945, 4735678, 4735305 en 4734408. HOEK VAN HOLLAND De politie in Hoek van Holland wil effectiever kunnen optre den tegen excessen die zich in toenemende mate voordoen in het duingebied nabij het nudi- stenstrand tegen de grens met 's-Gravenzande. Commissaris A. van der Werff van het vijfde district van de Rotterdamse ge meentepolitie, waaronder Hoek van Holland ressorteert, heeft de deelgemeenteraad geadvi seerd artikel 63 van de Algeme ne Politie Verordening aan te passen in die zin, dat naaktre creatie in het duingebied alleen nog op het daarvoor gereser veerde strandgedeelte wordt toegestaan en dat het in de dui nen wordt verboden. Aanleiding tot dat voorstel is een vernietigend rapport, dat is uitgebracht door adjudant P. A. Versluis van de politie in Hoek van Holland. Versluis consta teert dat het duinterrein, dat grenst aan het nudistenstrand, de laatste jaren een ontmoe tingsplaats is geworden van ho mofiele mannen die het duin- terrein niet of nauwelijks gebruiken voor het doel waar voor het in feite is bestemd. „Het duinterrein wordt steeds meer gebruikt voor het plegen van seksuele handelin gen tussen mannen onderling," vindt Versluis. „Dat gebeurt op een zeer aanstootgevende ma nier, zodanig zelfs dat andere andere naaktrecreanten daar aanstoot aan nemen en het ge bied zelfs gaan mijden." Volgens de Hoekse politie-ad- judant krijgt het gebied het ka rakter van een 'tippelzone', waar geheel of gedeeltelijk ont klede mannen op zoek zijn naar seksgenoten. De contacten ne men volgens hem een steeds brutalere en agressievere vorm aan. Er zou zelfs sprake zijn van verkrachting van mannen. De berichten komen bij de politie binnen via andere ho mofielen, die zich van dit ge beuren distantiëren en die er door verontrust zijn. Versluis: „Repressief optre den van de politie heeft geen enkel effect. De groep heeft een eigen waarschuwingssysteem, dat goed functioneert. Als poli tie kunnen we alleen verbalise ren wanneer mensen zich bui ten het afgebakende gebied ont kleed bevinden en dat is al een aantal malen gebeurd." Andere naaktrecreanten rijn volgens de politie ongewild ge tuige van openbare schennis der eerbaarheid, zoals omschre ven in de artikelen 239 en 247 van het Wetboek van Straf recht. Eén van de klachten komt van de chef van de Plantsoe nendienst van de deelgemeente Hoek van Holland. Hij om schrijft de situatie als 'zeer smerig' en 'ongezond'. De me dewerkers van de Plantsoenen dienst werken met tegenzin in het gebied, omdat ze allerlei za ken tegenkomen die ze liever niet willen opruimen, zoals ge bruikte condooms en dergelij ke. Ook de agenten van de bere den brigade spreken van een 'ergerniswekkende en smerige situatie'. Hun incasseringsver mogen is volgens adjudant Ver sluis groter dan dat van de ge middelde burger, maar ook voor hen is de grens van het toelaatbare ruim overschreden. Maar de nadering van de agenten te paard, is voldoende^ om seksuele contacten" te „dóen', eindigen. „Algemeen geldt een acceptatie van andere seksuele geaardheid, maar wat in het duingebied plaats vindt zijn ex-" cessen," vindt' dé"'pólitie-adjur dant, die er op wijst dat'er in de maand juli twee aanhoudin gen zijn verricht in verband met seksuele contacten van vol wassenen met „>ongens van 15 en 10 jaar. Sindsdien is de tak- tiek van de bereden politie om de contacten zoveel mogelijk te verstoren. Men doet dat door constant door het betreffende duingebied te rijden. Maar zonder een aanpassing van de politieverordening, waarin naaktrecreatie in de duinen wordt verboden, staat de politie toch tamelijk machte loos. Overigens is in de deelge meenteraad al eens voorgesteld om in het duingebied een offi ciële nudistencamping te vesti gen. Die kan dan worden afge sloten en de beheerder is ver antwoordelijk voor de orde. De politie vreest, dat de huidige si tuatie kan leiden tot een vorm van criminaliteit die recht streeks verband houdt met de aanwezigheid van de homofie len. Afpersing en bedreiging zouden kunnen voorkomen. ROTTERDAM Slechts de tra ditionele afsluiting, het gospelcon cert in de St. Laurenskerk, is nog niet uitgegroeid tot een waar pu blieksevenement. Voor de rest is het jaarlijkse Heineken Jazzfesti val inmiddels een begrip in het Rotterdamse uitgaansleven. De ze vende editie (10 tot en met 17 sep tember) borduurt dan ook groten deels voort op de geleidelijk aan geperfectioneerde succesformule. De voornaamste accentverschui vingen komen neer op een nog uit gebreidere opzet en verspreiding, waarbij vooral het 600-jarige Delfshaven als pittoresk podium aan bod komt. In het kader van de schaalver groting heeft het Doelen-complex rijn 'monopolie' op de Jazznight (zaterdag) moeten prijsgeven. Dit vaste klapstuk is nu verdeeld over zeven podia. Op de vertrouwde stek de Doelen dus en voor het eerst vanaf vijf uur 's middags worden onder anderen verwacht de Workshop Presentatie Rotter dams Conservatorium Big Band onder leiding van Clark Terry, The Ambassadors, het Aladar Pege Sextet, Bobby Watson The High Court Of Swing, de Big Jay McNeeley Blues Band met als spe ciale gasten Gary Wiggins en Ger 'Sax' van Voorden, het Mike Del- ferro Quartet en als sfeermaker Jules Deelder. De andere Jazznight-lokaties rijn de Harbour Jazz Club (met De borah Brown, Climax Jazzband Cologne en anderen), Zaal De Unie (Sergei Koejochin), Thelonious (Workshoppresentatie met Frans Vermeerssen en Bobby Watson, e.a),, Lantaren/Venster (o,m. Workshbppreséntatie ".onder lei ding van Peggy Larson, Courtney Pine Band), Nighttown (African Night met Kasse Maddy, Four Bro thers) en het Henkespand in Delfs haven (Nos Cos). Al deze podia zijn aangevuld met Dizzy eerder in de week al regelmatig bezet. Zo heeft Zaal De Unie bijvoorbeeld op donderdag avond (14 september) de Hongaar Aladar Pege, bijgenaamd de Paga- nini van de bas, als solist in huis. Dat optreden is lang niet het enige 'debuut' op Nederlandse bodem. Het Russische enfant terrible Sergei Koejochin, een van de attracties op het Heineken Jazzfestival. Hetzelfde geldt onder meer voor het optreden van het Russische en fant terrible op 88 toetsen Sergei Koejochin (eveneens De Unie) en voor de concerten van Afrikaanse attracties Four Brothers (uit Zim babwe) en Kasse Mady (uit Mali), waarmee Nighttown hoopt te,sco- ren. v Uit het strikken van dergelijke exotische namen kan worden op gemaakt dat programmeur Adri- aan Voogd zich weinig aantrekt van de roep om zoveel mogelijk 'gezelligheidsjazz', die ook tijdens de persconferentie gistermiddag in Heineken's Raadskelder weer even klonk. „Het streven blijft een zo breed mogelijke programmering, met als doel de liefhebbers van be paalde stijlen kennis te laten ma ken met andere soorten jazz," liet de samensteller nog eens weten. Werd de 'volle week jazz' vorig jaar geopend bij de Oude Haven, ditmaal is Delfshaven uitverkoren. Met een 'gloeiende uitvoering' van zijn compositie-opdracht-Compres? sie &;Diepgangivrnogen Hans Hoefcj sema en zijn begeleidersoixr-vier uur het spits afbijten. De twee an-, dere door Heineken,'bestelde' com^ positiesijdie^hua-, première:-zullen; beleven, zijn 'TypiesR'oha.V (Klaas Hekman, Jos Valster en Marcel Cuypers, woensdag in Thelonious) en de verrassing, die Aladar Pege's voor de Jazznight in petto heeft. Bij de kroegentocht (vrijdag en zaterdag, met streetparades) rijn meer cafés dan ooit betrokken: maar liefst 86, verdeeld over de hele binnenstad (inclusief de Oude Haven) en Delfshaven. De Jazz- tram zal weer door de stad rijden en de Spido organiseert andermaal twee zogeheten jazz-cruises (vrij dag- en zaterdagavond). Zowel het Rijnhotel als Hilton hebben tijdens het festival speciale arrangemen ten in de aanbieding. jojH&o glofcopcift ^zondagmiddag ^rjsppfembeft i^pqnWJJ), wordt vereorgd-deor, iwee-koren;-het Rot terdamse Gloria en The Jackson Singer§,e£p,„,g9spelgroep,. van in P-Kjfed wK«htige-zwarte Am$rikaiieoM( yplgens Adnaan Voogd is het laatstgenoemde gezel schap moeiteloos in staat om de sfeer die de Amerikaanse zwarte kerken nog altijd zo bijzonder maakt, in de St. Laurenskerk op te roepen. Lezers van deze krant kunnen volgende week het volledige pro gramma en nadere details (bio's, toegangsprijzen) vinden in een aparte uitgave van het Uit Jour naal. Wie eerder om informatie verlegen zit, wordt aangeraden het VVV te bellen: 010-413.60.00. VLAARDINGEN Wethouder Bas Goudriaan (Stadsontwikkeling) en Henk Westenberg, lid van de Projectgroep Stadsvernieuwing voor de Oostwijk, hebben gister middag de eerste paal geslagen voor een nieuwbouwproject van 30 woningen in de sociale sector aan de 2e Van Leijden Gaelstraat. Het project vormt de voorlopige af ronding van de stadsvernieuwing in het gedeelte van de Oostwijk ten oosten van de Binnensingel. In dit deel van de stad is in de nabije toekomst alleen nog de nieuwbouw van basisschool De Re genboog te verwachten. VLAARDINGEN De politie Vlaardingen heeft bij de Provin ciale Revalidatie Stichting Zuid- Holland in Den Haag een verzoek ingediend om toekenning van het Internationaal Toegankelijkheids symbool, dat in Nederland staat ingeschreven op naam van de Stichting Nederlandse Gehandicap tenraad. Bij de bouw van het politiebu reau aan de Delftseveerweg is één van de uitgangspunten geweest dat het gebouw voor gehandicapten makkelijk toegankelijk en bereik baar moest zijn. De architect heeft aan de hand van het boekje 'Gebo den Toegang', dat uitgegeven wordt door de Gehandicaptenraad, in het nieuwe gebouw voorzienin gen aangebracht voor mensen met een handicap. Zo is het bureau vanaf de open bare weg bereikbaar via een ver harde weg. Vanaf de weg is er een trottoir-oprit, zodat rolstoelgebrui kers zonder problemen de stoep op kunnen komen. Nabij de toegang tot het bureau komt een invaliden parkeerplaats. Naar de hoofdin gang van het gebouw loopt een drie meter breed pad dat makke lijk met een invalidenwagen te be rijden is. Het gebouw zelf is voor zien van automatisch openende deuren. In het gebouw zelf zijn geen drempels. In het publieksgedeelte van de begane grond is een aange past toilet voor gehandicapten in gericht. Voor het vervoer naar an dere etages is er een ruime lift. Bij de officiële ingebruikne ming van het nieuwe politiebureau op 28 september hoopt de politie Vlaardingen de toekenning van het Internationale Toegankelijk heidssymbool binnen te hebben. VLAARDINGEN De parkeer chaos in de omgeving van de Westhavenplaats zal voorlopig nog wel blijven voortduren. De bezoe kers van de daar geconcentreerde horeca-gelegenheden trekken zich niets aan van massale bekeur-ac- ties, zo stelde burgemeester Fred van Lier deze week vast in de commissie Algemene Bestuursza ken (ABZ). Het aanbrengen van bloembakken, paaltjes en andere parkeerhindernissen wordt nu overwogen, maar hiervoor is nog geen geld beschikbaar. De burgemeester reageerde hiermee op vragen van het VVD- raadslid Jan van Hemert, dat klachten van omwonenden had ontvangen. Hij is bang dat betrok kenen het recht in eigen hand gaan nemen, omdat ze ontdekken dat op hun klachten geen maatre gelen volgen. Van Hemert vroeg ook of de af spraken over de grootte van de ter rassen wel worden nageleefd. „Als je daar boodschappen wilt doen, kom je er nauwelijks langs," zei de VVD'er. „Ik vind het daar wel gezellig," reageerde Klein Linkser Arnold van Kalken. De burgemeester er kende dat er wel eens sprake is van overlast. „Ik heb zelf een keer herrie geconstateerd van buiten geplaatste geluidsboxen en heb nadat ook omwonenden bij me hadden geklaagd hierover de toenmalige voorzitter van de hore- ca-vereniging aangesproken. De boxen heb ik daarna niet meer buiten rien staan," vertelde Van Lier. Hij zei overigens zeer gelukkig te rijn met de concentratie van de horecagelegenheden rond het beeld van De Stadsomroeper. Studio [j] Express Polaroid 1^1 ÏS L Door Marcel de Klerk SCHIEDAM „We staan echt te po pelen om met ons nieuwe project te be ginnen. We stellen ons er veel van voor en hebben voorlopig veertig mensen opgeroepen voor een gesprek." Piet Boere van het Educatief Centrum voor Volwassenen in Schiedam klinkt en thousiast. Het nieuwe 'turbo-educatie'- project waarover hij spreekt komt voort uit het samenwerkingsverband tussen de Schiedamse gemeentelijke So ciale Dienst (GSD) en het Educatief Centrum. In dit project krijgen langdu rig werklozen met ingang van 18 sep tember lessen waarin rij zich intensief kunnen oriënteren op het zoeken van een baan. Een belangrijk aspect is dat de cur sisten echt gemotiveerd moeten rijn. „Men moet graag willen werken, an ders heeft deelname aan deze cursus geen zin," zegt Boere. De naam voor het project is wel erg eigentijds: turbo-educatie. Turbo geeft in dit geval aan dat er veel bijeenkom sten worden gehouden in een vrij korte tijd. Te weten zes maal per week, drie uur per keer. De dagen rijn maandag, woensdag en donderdag. De totale cur susduur bedraagt een halfjaar. Hans Verlinden van de Sociale Dienst vertelt dat er vanuit de GSD al geruime tijd gewerkt wordt aan dit soort projecten. „Een jaar geleden zijn we begonnen met het plan heroriënte ring," vertelt hij. „We zagen dat een goed contact met onder andere het Edu catief Centrum voor Volwassenen en uitzendbureaus, mogelijkheden oplever de om mensen die drie jaar of langer werkloos zijn weer wat op te peppen. Met name deze categorie zakt sociaal steeds verder af. De mensen missen op een gegeven moment zelfs de lef om bij welke organisatie dan ook binnen te stappen. Een belangrijk gedeelte van de cursus zal dan ook bestaan uit het bij brengen van sociale vaardigheden die het zelfvertrouwen weer wat moeten opkrikken." Piet Boere: „In het begin zal sterk de nadruk liggen op de groep zelf. Wat kunnen we? Door een saamhorigheids gevoel te kweken hopen we de cursis ten een goede basis te geven. Daarna gaan we meer individueel aan de slag." Tijdens de cursusperiode kan de deel nemer veel lesssen in Nederlandse taal en rekenen en een verkenning van de eigen mogelijkheden verwachten. Bij dat laatste hoort ook een cursus sollici teren. Deelnemers aan deze pepcursus beta len een eigen bijdrage van zestig gul den. 'Inbraak' in eigen huis mislukt VLAARDINGEN Voor een 17-jarige bewoner van de Ro bert Schumannring is een po ging om in het ouderlijk huis 'in te breken' geëindigd in het Holy-riekenhuis. Omdat hij de sleutel vergeten was, probeerde de jongen gistermiddag met be hulp van een keukentrap door een bovenlicht naar binnen te klimmen. Hij kwam daarbij echter ten val en liep een pols- fractu, en een pijnlijke" rug op. Vernielingen op bouwterrein VLAARDINGEN Op een bouwterrein aan de Van Rie-~ beeckstraat rijn de afgelopen week aan verschillende in aan bouw zijnde woningen vernie lingen aangericht. Om de pan den binnen te komen verbra ken de vandalen diverse ramen en deuren. De totale schade be draagt 9500 gulden. Vrouw beroofd van handtas VLAARDINGEN Een 62- jarige Vlaardingse is gistermid dag tijdens het winkelen van haar handtas beroofd. Op het moment dat zij de tas even on beheerd liet staan in een win kel aan de Hoogstraat, sloegen de dieven hun slag. In de tas zaten een rij- en kentekenbe wijs, een portemonnee met 150 gulden en een giropas met che-' que, totale waarde 1800 gulden.3 Inbraak inwoning VLAARDINGEN Uit een- woning aan de Van der Spiegel straat is afgelopen nacht een stereo-installatie en een kleu- ren-TV ontvreemd. De daders waren binnengekomen door een ruit van de voordeur te for ceren. De bewoner van het pand ontdekte de inbraak toen hij 's nachts thuiskwam. Het schadebedrag en de waarde van de gestolen goederen rijn nog niet bekend. Bibliotheek verkoopt oude boeken voor/1,- VLAARDINGEN De ge meentebibliotheek aan - de Waalstraat inr- ryiaardingén1zal' tijdens het Haring- en Bfèrféélt op zaterdag'2" 'septemberweer ouder boeken verkopen. In de hal op 'de' beganë grond "kunhetf belangstellenden Ju i terecht «om< jeugd- en:volwassenfehböeken' te kopen voor de alleszins redelij ke prijs van één gulden per stuk. De verkoop begint om 10.00 uur en duurt tot 13.00 uur. De boekverkoping is voor diegenen die het nieuwe ge bouw nog niet hebben betre den, een mooie gelegenheid om er eens rond te kijken. Op de eerste etage zit de jeugd- en vol wassenenafdeling, en op de tweede etage zijn de fonotheek en de studiezaal gevestigd. De medewerkers van de biblio theek wijzen bezoekers graag de weg en geven desgewenst in formatie over de collecties. Discussiëren tijdens cursus SCHIEDAM Volgende?; maand start in Schiedam speci aal voor vrouwen de cursus Vrouw, Geloof en Maatschappij. Tijdens deze door Vrouwen Vormingswerk georganiseerde cursus hebben cursisten de mo gelijkheid met elkaar te discus siëren over zaken als emancipa tie en feminisme. De cursus omvat zes bijeenkomsten op maandagochtend van 9.15 tot 11.15 uur in de zaal van de Ne derlandse Protestantenbond aan de Westvest 92. De eerste bijeenkomst vindt plaats op 11 september. Geïnteresseerden kunnen zich voor 1 september aanmelden bij Tineke Baart, te lefoon: 4732035. Deelname aan Vrouw, Geloof en Maatschappij kost vijftien gulden. Verkiezingsteost in zaal Irene SCHIEDAM Zaal Irene aan de Nieuwe Haven is op woensdagavond 6 september voor de laatste keer in haar be-; staan het traditionele decor vari een groot verkiezingsfeest. Ire ne is verkocht aan Jehova's Ge tuigen, die er een koninkrijks zaal van zullen maken. Dank zij de vervroegde Kamerverkiezin gen kan nog voor de overdracht zal plaatsvinden, een dergelijke bijeenkomst gehouden worden. Alle Schiedamse uitslagen zul len die avond op een groot scherm worden geprojecteerd. En voor discussies zullen kop- stukken uit de Schiedamse poli tiek worden uitgenodigd. Het landelijke verkiezingsbeeld kan die avond worden gevolgd op tv-toestellen, die speciaal voor dat doel worden opgesteld. De zaal gaat om 19.00 uur open. De toegang is gratis. *4** xa. |J* C-V (INGEZONDEN MEDEDELING) Hoogstraat 104-106. Schiedam Tel 010-4266720

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1