Stede ij Museum acht maanden dScht DE V.V.D. WERKT AAN 'N SCHONER MILIEU DE V.V.D. WERKT AAN MEER WERKRELEGENHEID DE V.V.D. WERKT AAN 'N VRIJE RUIS DE V.V.D. WERKT STEM LIJST 3 ;-iït het waaigat Ik moét iets om handen hebben^ T Het Vrije Volk SCHIEDAM pbeurt dringend: betere brandbeveiliging eis van verzekering en cv-leidingen lekken Contactgroep alleenwonenden Kethel in teken van eeuwfeest St Radboud E FABER j wonen It Nieuwbouw aan het Kastanjedal PAGINA4 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1989 SCHIEDAM Op 2 oktober gankelijk voor werklieden en an- gaan voor acht maanden de deu- deren, die meewerken aan het ren van het Stedelijk Museum aan weer in orde maken van het Stede- de Hoogstraat Schiedam voor lijk Museum. Ondertussen gaat een halfjaar dicht. Een hoogst aantal museum-activiteiten door een haltjaar dicht. Een noodzakelijke inwendige opknap beurt begint dan. Er wordt voor minstens vierhonderdduizend gul den vertimmerd om onder meer aan verzekeringseisen te kunnen voldoen. De verantwoordelijk wethouder Luub Hafkamp: „We heuben er lang over gesproken en alle moge lijkheden onderzocht omdat een sluiting van het museum ingrij pend is, maar er bleef maar een conclusie over: Komende herfst en winter is het museum alleen toe- op andere plekken." Verschillende gemeentelijke die asten hebben zich over de mo gelijkheid van een gedeeltelijke openstelling tijdens de werkzaam heden gebogen. De slotconclusie was dat dit een onverantwoord ho ge werkdruk zou leggen op de schouders van het museumperso neel, de uit te voeren werkzaam heden ernstig zouden stagneren en tot onverantwoord hoge extra kos ten zou leiden. Het probleem is, dat door het gehele museum heen onder meer hak- en breekwerk zal worden verricht. Om te vermijden dat de assura deuren de premie voor de brand verzekering aanzienlijk opschroe ven, was het Stedelijk Museum ge noodzaakt een automatische brandmeld-installatie en een nood verlichting aan te brengen. Boven dien is de centrale verwarmingsin stallatie dringend aan vernieuwing toe. „Afgelopen winter hebben we alleen dank zij het zachte weer nog redelijk kunnen improviseren met extra elektrische kacheltjes en zo. Maar we hebben te maken met lekke leidingen en andere manke menten aan de centrale verwar ming," vertelt Hafkamp. De tot nog toe geplande werk zaamheden vergen een uitgave van bij elkaar vierhonderdduizend gul den. Na uitvoering hiervan voldoet volgens de wethouder en zijn advi seurs het uit 1787 daterende vroe gere St. Jacobs Gasthuis, een van de belangrijkste scheppingen van de Italiaans-Rotterdamse architect Jan Guidici, in technisch opzicht weer aan de eisen van deze tijd. Bij de heropening, medio volgend jaar zal aandacht worden besteed aan het negentig-jarig bestaan van het museum. Tijdens de grote opknapbeurt zal ook schilderwerk in onder meer de aula worden verricht, voorts worden oude olietanks on der het museumplein verwijderd en vindt de vernieuwing plaats van vloeren in de kelder. Her nieuwd onderzoek volgt naar het vochtigheidsprobleem in de kel der, waar het Nationaal Gedistil leerd Museum is gevestigd. De kui perij-afdeling is daar wegens schimmelvorming inmiddels ver wijderd. Een onderzoek van TNO heeft de oorzaak niet aangewezen. Een veronderstelling is, dat lekkend water uit 'cidingen van de centra le verwarming in combinatie met het onvoldoende warmte leveren door die cv, voor de vochtvorming verantwoordelijk is. Tijdens de verbouwing zal een deel van de kelder worden afgeschot om, na afgraving van de aanwezige voch tige grond, te kunnen blijven on derzoeken of dat inderdaad de oor zaak was. Gedurende de verbouwing zal de Grote of StJanskerk in de Nieuwstraat tijdelijk dienst doen als expositieruimte en gaan de kunstklassen door in het wijkcen trum Nieuwland. Ln het nationale en internationale expositie-circuit kan Schiedam echter in deze pe riode niet meedraaien, want kli matologisch is de Grote Kerk niet geschikt voor schilderijen of niet achter glas ingelijste tekeningen of prenten. VLAARDINGEN De Contact groep voor Alleenwonenden van 35 jaar en ouder heeft voor haar negen de jaar een programma vastgesteld. Dat ziet er als volgt uit: om te be ginnen gaan de groepsleden twee keer per maand, meestal op zaterdag, met elkaar uit. Dat is gezelliger en goedko per dan alleen; bovendien hoeft hier voor geen contributie betaald te wor den, alleen de zelfgemaakte kosten. Verder gaat de groep samen naar theater, cabaret, bowling, restaurant, en museum; ook de sportievere uitjes worden samen ondernomen, zoals fietsen, zwemmen, wandelen, en roei en. Soms worden er dingen bij een van de leden thuis georganiseerd. De contactgroep stelt met nadruk dat het niet om een 'verkapt huwe lijksbureau' gaat, maar „door elkaar regelmatig te ontmoeten, leer je el kaar beter kennen," zo meent men bij de contactgroep. Voor nieuwko mers of andere belangstellenden is er morgen een kennismakingsavond, vanaf 20.00 uur bij Kees de Vink, Ke- thelvyeg 221, in Vlaardingen, tel. 4 70 23 28. ,9b oxfc h r -ocpr-, massief beuken afgewerkt met biologische olie BB SÖO 00 BQB SBB BB nmnnacn markt 57 - vlaardingen 010-4343685 Hoewel al enkele jaren met pensioen, heeft afloskapitein Gerard van Meel nog steeds lol in werken Door Rein Wolters RÜDESHEIM SCHIEDAM „Néé, tijdens het varen zie ik niets van het natuurschoon om me heen. Mijn aandacht geldt uitsluitend de instrumen ten, het roer, eventuele aandui dingen op de oever en héél belangrijk de manoeuvres van andere schepen. En nu heb ik effe geen tijd meer om te praten. Ik moet aanmeren." Gerard van Meel verplaatst zich na deze woorden van de stuurhut naar een besturingspa neel aan bakboordzijde van het motorpassagiersschap Mr. Jan Elshout. Nauwelijks een kwar tier later ligt het 90 meter lan ge schip feilloos aangemeerd aan een van de vele steigers van het toeristenoord Rüdes- heim am Rhein in Duitsland. Het is zijn laatste handeling sinds het vertrek vier uren eer der uit Boppard. „Voor vandaag zit hetyraren, erop," lacht kapi- - teinVan-hfeélj- -»« 1 -De"^69-jarige Schiedammer geldt als een bekwaam afloska pitein op de passagiervaartop de Rijn-, Neckar- en Moezeltra ject. Hoewel al enige jaren ge pensioneerd, blijft het varen hem trekken. Enkele keren per jaar lost hij vaste kapitein® af;" als dezënzelf met-- vakantie gaan. Want zomer of winter, de vakantiereizen op de Rijn blij ven doorgaan. „Héérlijk, zo af en toe een reisje te mogen ma ken. Ik ben geen man om thuis in de Aleidastraat achter de ge raniums naar buiten te gluren. Daarvoor ben ik nog veel te jong. Bovendien heb ik weinig rust in mijn achterste. Ik moet iets om handen hebben," ver klaart hij zijn werklust. Alleen gaat Gerard van Meel zelden. Hij neemt zijn één jaar jongere Cornelia altijd mee. „Zij geniet ook nog steeds van het varen." Een tip Tijdens het lossen van het schip van zijn ouders, zag Ge rard van Meel in Renkum het levenslicht. Hij bleef meevaren tot hij naar het Sint Petrus-in ternaat in Rotterdam-Delfsha- ven moest om daar aan de leer plicht te voldoen. „Dat heeft vijf jaar geduurd, die kost school. Op m'n veertiende ben ik bij vader gaan varen," herin nert hij zich moeiteloos. Voorts heeft Van Meel 24 jaar gevaren op sleepschepen van de Rotter damse rederij Köningsfeld. Om dat het bedrijf de vloot ver kocht, zag de tot kapitein opge klommen Van Meel weinig heil meer in de vrachtvaart. I. j i in c naytx Gerard van Meel by het besturingspaneel: „Héérlijk, zo af en toe een reisje te mogen maken." „Een goeie bekende gaf me de tip het op de passagiersvaart te proberen. Na één jaar varen als stuurman, werd ik kapitein op het motorpassagiersschip Amacitia (later omgedoopt tot Holland) van rederij C. van Pelt uit Zwijndrecht. Voor dat be drijf heb ik acht jaar gewerkt. Het was een leuke, maar ook erg verantwoordelijke periode uit mijn leven," legt hij uit on der het genot van een sigaartje en eèn jonge borrel in de fraaie salon van de Mr. Jan Elshout uit. „Tijdens mijn werk drink ik nimmer, ook niet vooraf," ver ontschuldigt hij zich. „Dat kun je niet maken. Vergeet niet dat je als kapitein de verantwoor delijk is voor bijna tweehon derd mensen. Met een schip als de Mr. Jan Elshout heb ik wei nig moeite. Aan boord werkt een vast team van gekwalifi ceerd nautisch personeel. Het hangt niet als los zand aan el kaar, evenmin als het keuken-, hut- of barpersoneel. Dat merk je al snel aan de onderlinge verstandhouding. Aan boord van dit schip is die uitstekend. Ik heb het wel eens anders meegemaakt en dat vergde soms ingrijpen. Ook al ben je dan een afloskapitein, toch sta je in functie aan boord het hoogst en ben je dus de baas. Als er aan boord een goede or ganisatie is opgezet, ondervind je weinig problemen." De vaste kapitein, G. Rouke- ma, vaart al tien jaar op de Mr. Jan Elshout (eigende "in de Rotterdamse rederij v ater- transport, waartoe ook het rnps Esmeralda behoort). Gerard van Meel: „De Mr. Jan Elshout behoort tot de drie snelste mo torpassagiersschepen op de Rijn. Naar boven toe (tegen de stroom in) vaart ze met gemak twaalf kilometer en naar bene den is dertig kilometer per uur geen uitzondering. Het is een snel en goed uitgerust schip. Ook dat maak ik weieens an ders mee!" benadrukt hij. Oudere mensen Het zijn doorgaans oudere mensen die boeken voor een Rijnreis. „Onbegrijpelijk, eigen lijk," vindt Gerard van Meel. „Het varen gebeurt natuurlijk inbetrekkelijke rust, maar 's avonds ,isjgr„aan de wal toch voldoende tè beleven in de ho reca en discotheken. Bovendien speelt er vaak aan boord ook een orkestje. Dus ook voor jon geren is er op en langs de Rijn voor elk wat wils te beleven. Tijdens een Rijnreis hoef je je geen-minuut te vervelen." -■Gevraagd,i{ naar bijzondere herinneringen tijdens zijn lan- gefloopbaan, zegt hij na een be hoorlijk poriie denkwerk: „Ei genlijk was en is alles leuk. Er was bijvoorbeeld een periode dat er op zondagmorgen aan boord kerkdiensten waren. Nu gebeurt dat zelden meer. Aan de andere kant heb ik behalve veel plezier natuurlijk ook het nodige leed meegemaakt. Door dat vaak ouderen boeken, heb je ook een verhoogd risico op ziek worden of erger. Ook met zulke vervelende zaken heb je soms af te rekenen. Maar voor de rest: leuk, leuk en nog eens leuk. Als ik mijn leven moest overdoen, dan ging ik weer va ren. Zeker weten!" Als Gerard van Meel niet op de Rijn, de Moezel of de Neckar vaart, dan is hij wel te vinden op de Schippersbeurs in de Westewagenstraat in Rotter dam. En als hij daar niet is, dan haalt hij met andere schip pers in het onderliggende schipperscafé Spaan herinne ringen op. En in het derde ge val zwalkt Gerard ergens op het water met het plezierbootje, ei gendom van hem en zijn 14 jaar jongere broer. „Stilzitten kan Ik niet. Mijn vader is 91 jaar geworden en ons moeder 86. Dus al ik zo oud word als hen, heb ik voorlopig nog het een en ander voor de boeg." SCHIEDAM Het is feest in Kethel. Vandaag, morgen en zon dag staat het oude dorp geheel in het teken van een een spektakel ter ere van het 100-jarig bestaan van muziekvereniging St Radboud. Met deze vereniging zijn hele fa milies in Schiedam vergroeid. Als voorproefje werd afgelopen weekeinde al een speciaal boek ge presenteerd met de glorie van de muziekvereniging plas een groot aantal wetenswaardigheden over Kethel. Publiciteitsman Peter de Vette is er in totaal anderhalf jaar aan bezig geweest „Ik was altijd nogal goed in opstellen schrijven. Toen heeft men mij gevraagd het boek te schrijven. Het was wel een toer hoor," aldus De Vette. In to taal zijn 800 exemplaren gedrukt. St Radboud heeft door de jaren heen een gestage groei gekepd. En het unieke van de vereniging ligt volgens Peter de Vette in het feit, dat zij als één van de heel weinige zo'n lange geschiedenis heeft. „Daar zou je uit af kunnen leiden. dat we meer dan zomaar een hoempa-orkest zijn." Het feestprogramma biedt de komende dagen zeer veel. Alle ac tiviteiten zullen plaatsvinden in een grote feesttent. Deze is ge plaatst op het handbalveld van HVK aan de Kerkweg in Kethel. Vanavond beginnen de festivi teiten met een grote dansavond. Er zal een afwisseling zijn tussen dis- comuziek en muziek van de Eger- lSnderkapel van St Radboud, on der leiding van Rien Ham. Kaar ten kosten 7.50 en zijn verkrijg baar bij alle leden van St Rad boud. Zaterdag wordt om 11.30 uur begonnen met een grote ballonnen wedstrijd voor kinderen van kleu ter- en lagere scholen. Iedereen mag een ballon oplaten met de ei gen naam en de ballon die het. verst komt krijgt een prijs. Daarna zal het weekeind officieel worden geopend door burgemeester drs, Reinier Scheeres, gevolgd door at tracties in de tent, onder andere geldgraaien, computerspellen, bal len gooien en bierfïetsen. Een fameus spel zal ook het ton netje steken zijn. Dat is een spel dat men vroeger al op de van ouds her in Kethel zeer populaire Oran- jespelen deed. Het is een variant op het ringsteken met als handi cap een bal met water die geraakt kan worden. Droge kleren meene men wordt dan ook aangeraden Vanaf 19.00 uur zaterdagavond wordt het kampioenschap tonnetje steken voor teams gehouden. Zondag begint om 10.45 uur het zogenaamde Frühshoppen: ontbij ten bij muziek van de Egerlander- kapel. Om 12.00 uur vervolgen alle andere attracties en de eindronde van het tonnetje steken. Tijdens het hele. weekeind zul len foto's gemaakt worden die men meteen kan bekijken en ko pen. Om 18.00 uur wordt het eeuwfeest van St Radboud afgeslo ten. MAASSLUIS Aan het Kastanjedal in Maassluis is gisteren de eerste paal de grond ingegaan voor een project van 29 woningen, die gebouwd worden in de vrije sector. De plaatselijke Amro-directeur Frank Wens- veen mocht een paal slaan voor zijn eigen nieuwe wo ning. De hoofdzakelijk als twee onder een kap uitgevoerde woningen worden naar ont werp van architectenbureau De Bruijn uit Maassluis op getrokken in witte breuk steen. Zij verrijzen rond een plein, naast de door te trek ken geluidswal van rijksweg A20, hebben twee dakterra- sen en vier of vijf slaapka mers. Inbraak in sigarenmagazijn SCHIEDAM Een onbeken de man en vrouw hebben van nacht een spectaculaire inbraak gepleegd bij een sigarenmaga zijn in de Lange Kerkstraat. Het duo, dat kennelijk om een ro kertje verlegen zat, parkeerde de auto pal voor de deur van de""* winkel, trapte de voordeur in en verdween vliegensvlug met 30 sloffen sigaretten. De waar- de daarvan bedraagt twaalfhon- derd gulden Sr werd voor drie- honderd gulden schade aange-"'" richt. Stereo-installatie gestolen VLAARDINGEN Een be woner van de Hoogstraat is af gelopen nacht bij thuiskomst tot de ontdekking gekomen dat men in de voorgaande uren had Ingebroken jn zijn woning. Na het openschuiven van een raam waren de daders eenvoudig naar binnen geklommen. Ver mist wordt een stereo-installa tie. Opzwejnnde viool in muziekcafé SCHIEDAM In muziekca fé Podium aan de Lange Haven in Schiedam zal violist Gérard vanavond de gangmaker zijn met zijn opzwepende muziek in'-" de groep Caught in the Act. Het. I gezelschap bestaat uit een bonte verzameling artiesten uit thea- ter-, dans- en muziekwereld, Hun overeenkomsten zijn geen- m gageerdheid, voorliefde voor -■ rock en een dosis humor. De groep begint vanavond zijn op treden om 21.30 uur. Toegang vijf gulden. Morgenavond draait in Podium de muziek film Soul Special en Curtis Mayfield. Deelraad wijst 'Rondje Rotterdam' niet af HOEK VAN HOLLAND Deelraadsvoorzitter dr. ir. P. J.A L. de Lint, mag deelne men aan de besprekingen van de stichting 'Rondje Rotter dam'. De stichting wil zich op de één of andere manier mani festeren bij het 650-jarig be staan van de stad Rotterdam in 1990 In ./Rondje Rotterdam' zijn alle Rotterdamse deelraden vertegenwoordigd. Hoeks Wel zijn en de VVD lieten in de deelraad weten geen belangstel ling te hebben. „Wij willen een feestje als Hoek van Holland zelfstandig wordt," liet {Theo, van Eijk van Hpeks .Welzij mwe- ten. Maar de meerderheid van de raad vond het nuttig om al thans aanwezig te zijn bij de besprekingen. Financiële conse quenties zullen eerst in de raad moeten worden besproken. Zaalvoetbal Margriethal SCHIEDAM Samen met Ufo '86 houdt de Nederlandse Culturele Sportbond op zaterdag 28 oktober in de Margriethal te Schiedam het 'Open Zaalvoet- boeltoemooi Rijnmond'. De wedstrijden worden tussen 09.00 uur en 18.00 uur ge speeld. Er doen maximaal twin tig teams mee, die elk zestig gulden per inschrijving moeten betalen. Bij dat inschrijver, wordt het principe gehanteerd:14 Wie het eerst komt, die het eerst maalt. VI Beweging voor 55-plussers VLAARDINGEN „Nooit te oud om te bewegen" is het motto van de opening van het nieuwe seizoen van diensten centrum West op maandag 4 september, Die dag zal dan ook in het teken staan van de bewe ging voor ouderen. Volop infor matie zal worden gegeven over de mogelijkheden op dat ge bied. Geïnteresseerden kunnen zich dan al voor allerlei sei- zoensactiviteiten opgeven. Bo vendien zijn er demonstraties van onder meer gym en volks dansen. Het valkenhofkoor West zal alle gebeurtenissen muzikaal omlijsten. Alle 55 plussers zijn welkom vanaf 13.30 uur. H. v, Kooij (INGEZONDEN MEDEDELING) csoryt t» *r-\ D (INGEZONDEN MEDEDELING) 1 K?-- V" roojZOt - J I* Als eerste in Nederland tonen wij u een schitterend woonprogramma van massief beukenhout, afgewerkt met een biologische olie, er1 met inlegwerk van kops olmenhout Dit programma bestaat uit een aanbouwkasten programma met onderdelen in 7 hoogtematen, 4 breedtematen en 3 dieptematen. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om kombinaties van ladenkast, dressoir, boekenkast fat een volledige wand samen te stellen. Bijpassend te leveren eettafels, stoelen en lage tafels. Kortom, dit moet u zien Waal eens bij ons aan, wij laten u dit gehete programma met zijn mogelijkheden graag zier {■Jr. 4_rjra "i i""x91'<? ror* i t \N <?b (INGEZONDEN MEOEDELING) 1,1 f utr> |}t showroom Oosthavénkade 14 Vlaardingen &343213 erkend G*STtCM*i«>

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1