Filmclub wordt Filmhuis Schiedam Inleveracti e wapens: eerste messen en pistolen binnen Groen Links Schiedam fietsend opgericht Open huis in de Stadsgehoorzaal Donderdag was maar gewoon donderdag Het Vriie Volk SCHIEDAM 'Lintjesregen' in Vlaardingen Politie geeft vergoeding bij vrijwillig afstaan verboden wapens n Lubbers naar Spierlngshoek Meer films, betere accommodatie. 'De kinderschoenen ontgroeid' Computercursus van wijkcentrum PAGINA 4 ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1989 SCHIEDAM Met ingang van het nieuwe seizoen gaat de Schiedamse Filmclub verder onder de naam Filmhuis Schie dam. Met alleen zal het film programma worden uitgebreid, ook het comfort voor het pu bliek zal aanzienlijk worden verbeterd. „De verdergaande professionalisering is voor ons een logische stap," zegt bestuur der Gerard Sparla. „Het is ze ven jaar geleden allemaal be gonnen als een hobbyclubje, maar inmiddels zijn we de kin derschoenen duidelijk ont groeid." Het afgelopen seizoen werd bij wijze van proef al begonnen met het maandelijks draaien van een vrouwenfilm op zater dag, naast de vaste clubavond op vrijdag. Met ingang van sep tember zal er nu ook per maand een populaire film twee dagen achter elkaar vertoond worden, zowel vrijdag als zater dag. „We denken dat daar be hoefte aan is, bij een bepaald genre films," zegt Fjlmhuis-me- dewerker Rob Eekman. „We hebben zo'n tien tot vijftien keer per jaar uitverkocht huis. Vaak moet je dan 20, 30 men sen wegsturen. Wat dat betreft kan het dus een maatje groter in Schiedam." De cyclus vrouwenfilms, waarbij mannen overigens ook hartelijk welkom zijn, gaat dit seizoen gewoon door. De be langstelling was het afgelopen jaar goed, hoewel het beter kon, evalueert programmeer ster Marianne Looyen. „We hebben er een paar moeilijke, bijzondere, tussen gehad. Mis schien moeten we ons op een iets breder publiek gaan rich ten. Maar ook al valt de film wel eens tegen, de discussies er na zijn ook altijd de moeite waard." Er wordt ook al verdér geke ken dan het seizoen dat Volgen de week van start gaat. In,het jaar daarop zal één zaterdag per maand aan een bepaald thema centraal staan. Er wordt bij voorbeeld gedacht aan klassie ke SF-fïlms, alle jyeréies van een bepaalde film en acteurs/regisseurscycli. luxueuzer gezeten dan ooit zal het publiek van al deze rol prenten kunnen genieten. Ook de technische kwaliteit van de voorstellingen zal verbeterd worden. Binnenkort gaat de Filmhuis-ploeg energiek aan de slag voor een mini-verbouwing. Zowel het plafond als het pro jectiescherm worden verhoogd, waardoor de hinderlijke 'hoof den in beeld' voorgoed tot het verleden zullen behoren. In een later stadium is de bouw van een projectie-cabine gepland. Ook de bar wordt gemoderni seerd. Professionelere projec- tie-apparatuur completeert het verlanglijstje. Zestig zitplaatsen telt de bio scoop, een aantal dat overigens niet zal worden uitgebreid. De Filmclub heeft zo'n 450 leden, waaronder een 'harde kern' van 200 mensen. Op de vijftig avonden in het jaar dat er een voorstelling is komen in totaal zo'n 2500 tot 3000 mensen af. Ondanks de naamsverandering zal ook" het Filmhuis het lid maatschapssysteem handhaven. Om een film te kunnen bekij ken (toegang vier gulden) moet men lid zijn. Dat lidmaatschap is een jaar geldig en kost vijf gulden, waarbij de eerste film gratis is. Daarvoor krijgt men dan ook nog tweemaandelijks het filmbulletin, met het volle dige programma. Sparla wil niet zo ver gaan dat hij het Filmhuis Schiedam ziet als onderdeel van het be kende Nederlandse Filmhuizen- circuit, zoals bij voorbeeld De Lantaren/Het Venster in Rot terdam. „Zover zijn we nog lang niet, hoewel er incidentele contacten zijn. Maar we stre ven wel naar samenwerking met deze theaters, qua pro grammering zijn we vergelijk baar. En wel is al zo dat ons programma in de filmkrant wordt vermeld." - Omdat film nu helemaal centraal komt te staan in het activiteiten-pakket, zullen ande re onderdelen worden afgesto ten dan wel ingekrompen. Het Filmhuis stopt met de live-op tredens van bands en het aan tal literaire avonden wordt te ruggebracht van een per maand tot drie a vier per jaar, in een andere, meer actuele .opzet. De jaarlijkse verhalenwedstrijd blijft wel gehandhaafd. VLAARDINGEN Vlaardinger P. S. de Nijs is door de koningin bedacht met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het oud-Hoofd Bemannihgsza- ken van Smit Tak BV begon zijn loopbaan ooit aan boord van de Smit-boten, waar hij het tot stuur man bracht. De Nijs heeft rich al tijd bijzonder geïnteresseerd voor het jeugdwerk. Jarenlang was hij bestuurslid van het opleidings schip De Nederlander in Rotter dam. Vanaf de oprichting, 12 jaar ge leden, was hij voorzitter van het Zeekadettenkorps Vlaardingen. Op vrijwel alle Nederlandse zeevaarts cholen is hij een bekende en graag geziene gast. Tevens vervult hij nog de voorzittersfunctie bij de Stichting Sleepvaartmuseum Maas sluis en de Vlaardingse schilder club Centaur. Ook Maassluizer H. B. van der linden is deze week onderschei den met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Van der Linden is meer dan 33 jaar in dienst van de ge meente Vlaardingen geweest, met als laatste functie medewerker van het bureau maatschappelijk wel zijn. Per 1 september treedt hij vervroegd uit, na 40 jaar over heidsdienst. Van der Linden maakte jaren lang namens de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren deel uit van de Centrale commissie voor Georganiseerd Overleg. Verder mochten nog vijf streek genoten een lintje in ontvangst ne men ter gelegenheid van hun 40- jarig dienstjubileum. Hoofduitvoer der J. Roodenburg uit Vlaardingen kreeg de eremedaille in goud van wege zijn 40-jarig dienstverband bij Elektrotechnische Maatschap pij Van Rietschoten en Houwens BV in Rotterdam. Een eremedaille in zilver ging naar Maassluizer J. L. van Gulick, die vanaf 1965 de beëdigde functie van leerplich tambtenaar vervulde bij de ge meente Schiedam. Medailles in brons waren er voor magazijnbeheerder L. P. Son- neveld en frezer J. de Lange, bei den in dienst van Fontijne Holland BV. Ook J. H. de Vos Burchart, ge- reedschapsfrezer bij Hollandse Ge- reedschappenfabriek HOGEFA BV, kreeg een bronzen medaille. SCHIEDAM/VLAARDINGEN Een boksbeugel, een luchtdruk pistool, twee luchtdrukgeweren, drie werpmessen en vier voorwer pen die onder de vuurwapenwet vallen: een 'echt' pistool en drie goed gelijkende speelgoedexempla ren. Dat is de 'oogst' die de Schie damse politie mocht noteren nog voordat de grote wapen-inleverac- tie van start ging. De dag na de voorlichtende uit zending van het tv-programma Op sporing Verzocht, vorige week, werd het eerste wapentuig al aan geboden op de politiebureaus in Vlaardingen en Schiedam. Met ingang van gisteren is de nieuwe wet Wapens en Munitie in werking getreden. Deze wet ver biedt het voorhanden hebben van bepaalde soorten wapens, waarvan het bezit tot dan toe wel was toe gestaan. Onder het motto 'Zet je verstand op Scherp' houdt het mi nisterie van Justitie de gehele maand september een inleveractie. Tot 1 oktober kan iedereen deze wapens tegen een financiële ver goeding inleveren bij de gemeente politie, afdeling Bijzondere Wet ten. Parallel hiermee loopt de actie Generaal Pardon. Omdat er zoveel verandert de straffen voor ille gaal wapenbezit zijn bijvoorbeeld aanzienlijk verzwaard kunnen ook wapens worden ingeleverd, die al langer verboden waren. Mensen die vrijwillig van deze mogelijkheid gebruik maken, zul len niet worden vervolgd, tenzij bij onderzoek mocht blijken dat met het wapen een strafbaar feit is gepleegd. Uiteraard wordt voor het afstaan van deze categorie wa pens geen vergoeding uitbetaald. Het inleveren kan eventueel ano niem geschieden. Iedereen die een verboden voorweip inlevert, krijgt daarvan een schriftelijk bewijs. Volgens commissaris Van Hoff van de Schiedamse politie is het moeilijk te voorspellen wat de bei de acties op zullen leveren. „Ik verwacht niet dat ze hier met vrachtwagens voor komen rijden, maar er hebben al veel mensen ge reageerd, vooral met vragen. Of het helpt? Het heeft allicht enig ef fect, al zal je het nooit zover krij gen dat iedereen over de brug komt," aldus Van Hoff. Vanaf gisteren staan vlinder messen, vilmessen, opvouwbare messen en werpmessen op de zwarte lijst. Per mes wordt een te gemoetkoming van 7,50 uitbe taald. Stroomstootwapens leveren 25 gulden op en werpsterren 2 gul den (indien fabrieksmatig geprodu ceerd, eigen fabricaat slechts een kwartje). Ook sommige vuurwa gens waarvoor in het verleden een vergunning is afgegeven zijn ver boden, zoals schiettuig waarmee volautomatisch kan worden ge vuurd, opvouwbare vuurwapens en vuurwapens waarvan kolf en/of loop is afgezaagd. Bij inleve ring kan de eigenaar 75 gulden te gemoet zien. Bij de reeds verboden wapens gaat het om vuurwapens en muni tie (of onderdelen daarvan), gas- en alarmpistolen of -revolvers, speelgoedwapens die voor echt kunnen doorgaan en spuitbussen met traangas of andere weerloos makende stoffen. Verder bepaalde types stiletto's en valmessen, boks beugels, ploertendoders, wurgstok- jes, zware katapulten en geheime handwapens (wapens die niet als zodanig herkenbaar zijn). Wie na 30 september met deze wapens wordt aangetroffen kan fikse straffen tegemoet zien. De boetes variëren van maximaal 10.000 gulden (messen en dergelij ke) tot 100.000 gulden (vuurwa pens), de maximum gevangenis straffen van drie maanden tot vier jaar. Justitie waarschuwt de be zoekers van voetbalwedstrijden, discotheken, café's enzovoort dat zij na 1 oktober op onverwachte politiecontroles kunnen rekenen. In Vlaardingen kan het wapen tuig op werkdagen tussen 8.00 en 17.00 urn- worden ingeleverd bij de afdeling Bijzondere Wetten op het politiebureau, Delftseveerweg 40. Op 6, 11, 19 en 27 september kan men van 8.00 tot 22.00 uur te recht. Bij de Schiedamse politie is deze afdeling op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur bereikbaar op het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat, daarnaast op maan dag en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Bij beide korpsen kan men bovendien een folder afhalen waarin het hoe en waarom van de acties nog eens precies op een rij tje wojrdt gezet. Lachend ver trok de Schie damse afde ling van Groen Links voor een fiets tocht. Lande- lijk kopstuk Ina Brouwer (derde van links) maakte de geboorte van de afde ling gisteren persoonlijk mee. Door Marcel de Klerk SCHIEDAM Schiedam heeft sinds gisteren een afdeling van Groen Links. Landelijk kopstuk Ina Brouwer was persoonlijk naar Schiedam afgereisd om de geboor te van de afdeling bij te wonen. „De plaatselijke politiek volgt de SCHIEDAM De lijstaanvoer der van het CDA, demissionair premier Ruud Lubbers, zal maan dag rond het middaguur de scho lengemeenschap Spieringshoek in Schiedam een verkiezingsbezoek brengen. Hij praat met leerlingen en personeel in het kader van de, dinsdag te houden schaduwverkie zingen, die traditioneel een dag voor de echte Kamerverkiezingen op de katholieke scholengemeen schap worden gehouden. Het be zoek van Lubbers sluit de voorbe reiding op deze verkiezingen door de secties maatschappijleer en ge schiedenis af. Aan de schaduwver kiezingen nemen leerlingen vanaf de klassen 3 en personeel deel. Vandaag zijn alle grote politieke partijen te gast in winkelcentrum Hof van Spaland in Schiedam- Noord tijdens een groot 'Welkom Thuis'-feest. CDA, PvdA, WD, D66 en Groen Links zijn vanaf 9.00 uur present om op het open podium hun verkiezingsprogramma's te verdedigen. Uiteraard kunnen de aanwezige bezoekers van het win kelcentrum vragen stellen en dis cussiëren met de aanwezige politi ci. Het CDA gooit zelfs kopstuk Bert de Vries in de strijd, die met het oog op zijn drukke verkiezings agenda wel een uurtje later zal ar riveren. Gedurende de hele dag zal de Prineetown Jazzband tussen de po litieke en commerciële kramen door laveren om het spektakel met vrolijke klanken op te luisteren. landelijke gelukkig snel," sprak voorzitter Paul Emonts van het 'comité ter oprichting' in het Pas sagetheater in Schiedam alwaar de afdeling gisteravond het levens licht zag. Brouwer maakte onder leiding van de jongste plaatselijke afdeling op de milieuvriendelijke fiets een kleine toemee door Schiedam. Eerst werd Wilton Fijenoord be zocht, daarna een bezoek aan Spa- land, gevolgd door een kennisma king met vluchtelingen in Nieuw- land. De middag werd uiteindelijk besloten met een stop in Huize Frankeland. Ina Brouwer toonde opvallend veel betrokkenheid. Bij scheeps werf Wilton Fijenoord werd zij ontvangen door een speciaal comi té, bestaande uit twee vertegen woordigers van de ondernemings raad. In het begin werden wat schuchtere woorden gewisseld. „De politiek, kan die nog iets voor ons doen?" was de kenmerkende openingszet van de OR-leden Ben- ner en Zagwijn. Daarna volgde een vryere conversatie. Opgetogen sprongen Schiedamse politici als Albert Bons, Ulfert Bruseker, Bart de Leede met Ina Brouwer op de tweewieler richting Spaland. „Ik vind dit een goed ini tiatief, die fiets. Dat moet meer navolging krijgen," aldus Ina Brouwer, zichtbaar in haar ele ment. In Spaland stuitte het Groen Links-peloton op Annemarie van de Vusse van de Wetenschapswin kel Delft. Uiteraard was het giftige havenslib in Spaland het onder werp van gesprek. Volgens Groen Links laat de landelijke politie 'steken vallen' als het gaat om de zorg voor vluch telingen en bejaarden. Dat lieten de politici in ieder geval merken bij de bezoeken aan Nieuwland en Huize Frankeland. „Mensen die twee jaar alleen maar moeten wachten op een bericht of ze al dan niet mogen blijven en intus sen niets mogen doen, dat is toch wel heel erg," vond Ina Brouwer. CDA-vrouwen tegen sluiting Groenoord SCHIEDAM De Schie damse CDA-vrouwen zijn fel ge kant Ogen het opheffen van van Zwembad Groenoord. Het CDA-vrouwenberaad heeft het college van burgemeester en wethouders gisteren per tele gram verzocht terug te komen op het voornemen om het zwembad in Schiedam-Noord te sluiten. Volgens het beraad is de functie van het bad zo be langrijk voor de bewoners van Schiedam dat het onverant woord is deze voorziening te schrappen. De CDA-vrouwen sluiten af met de wens dat Schiedam een gezonde, recrea tieve en groene stad blijft. Bewegingscursussen VLAARDINGEN Voor ie dereen, van baby tot bejaarde, start in De Hof van Beweging en Muziek aan de Hofsingel 76 weer de nieuwe lessen. De les sen in beweging en muziek zijn/ erop gericht de concentratie te verbeteren, het geheugen te oe fenen en de creativiteit te ver sterken. Daarbij zullen alle menselijke zintuigen worden gebruikt. De groepslessen duren een uur en worden wekelijks gegeven. Individuele lessen du ren een half uur. Voor inlich tingen kan gebeld worden met het Hof van Beweging en Mu ziek, telefoon 4354166. Iedere woensdagmorgen wordt van 11 tot 12 uur bovendien een spreekuur gehouden. Inventarisatie wenssn HOEK VAN HOLLAND De Algemene Bond van Oude ren in Hoek van Holland gaat een inventarisatie houden van wensen en verlangens die er le ven onder de 50-plussers. Er is een enquêteformulier samenge steld waarop problemen van praktische aard worden ge noemd, zoals huisvesting, ge zondheidszorg, belasting en nog een heleboel andere zaken. Ook sociaal-culturele activiteiten ko men aan bod. Men kan invul len voor welke activiteiten men belangstelling heeft. Bij vol- doende .belangstelling wil de ANBO aptiê ondernemen.. Men sen die geen' enquêteformulier hebben ontvangen, kunnen dit aanvragen bij "de ANBO, Post bus 47, 3150 AA*Hoek van Hol land. Klaverjasinstuif, VLAARDINGEN Op don derdag 7 september start om 20.00 uur in wijkcentrum De Heipaal aan de Meerkoetstraat 1 in Vlaardingen weer de we kelijkse klaveijasinstuif. VLAARDINGEN Wijkcen trum 'De Heipaal' organiseert tij dens het komende seizoen een viertal computercursussen. Nieuw is dit jaar dat het Educatief Infor matica centrum zijn medewerking verleent. Voor geïnteresseerden wordt op woensdagavond6 septem ber een informatie-avond gehou den in het wijkcentrum aan de Meerkoetstraat. Op het programma staan cur sussen voor beginners en voor ge vorderden. Zo kunnen de begin ners terecht bij de cursus Basis kennis Personal Computer Ge bruik. Speciaal voor mensen die werkzaam zijn in de administra-, tieve sector, is de cursus Tekstver- werking. En ook voor de cursussen - MS-DOS en Dbase is een diploma te halen. De vier cursussen worden tij-* dens de avonduren in acht blok ken van anderhalf uur gegeven. Per cursus kunnen twaalf cursis ten terecht. Deelname kost 285. VLAARDINGEN Op zaterdag 9 september gaan de deuren van de Stadsgehoorzaal en de Harmo nie wijd open voor het publiek. Van 12.00 tot 17.00 houden de bei de theaters open huis en mag men een kijkje achter de schermen ne men. Van a tot z kan men volgen hoe de voorstelling van die avond wordt opgebouwd en uitgelicht. Natuurlijk kan men de voorstel ling 's avonds ook bijwonen. Tegen een speciaal 'Open Dag prijsje' zijn Henk van Ulsen, Ina van Faassen en Frans Vorstman te bewonderen in het stuk Aanzet van Pavel Kohout. Daarna is er om 22.30 uur in De Harmonie een gra tis concert van De Kweekbak uit Rotterdam. Voor de jeugd is er 's middags van alles te doen in de Harmonie en de filmzaal. In de sketchfabriek worden aan de lopende band zelf, toneelstukjes gemaakt en in de vi deo-hoek is het spelen, opnemen en terugkijken. Uiteraard worden er ook volop tekenfilms gedraaid. In het Theatercafé wordt daar naast om 15.00 uur de tentoonstel ling van Geertje van Schayk geo pend. De gehele dag door is de kassa open en kunnen er kaarten ge kocht worden voor alle theater voorstellingen van het seizoen '89- '90. Kaarten voor voorstellingen uit het abonnementsaanbod, maar ook voor de Theater Overdag- voorstellingen. Voor 99 gulden kan men een jaarkaart aanschaffen die recht geeft op een plaatsje bij alle Jeugdtheatermiddagen, maar na tuurlijk zijn er ook lossen kaartjes te koop. Bijvoorbeeld voor de Gro te Meneer Kaktus-show, die in april volgend jaar naar Vlaardin gen komt. Ook kan er ingeschre ven worden op de toneellessen voor kleuters en kinderen, die op 11 oktober beginnen. Voor de filmzaal zijn er op de Open Dag toegangsbewijzen ver krijgbaar voor de voorstellingen van september en oktober. Als lok kertje is in de week van 9 tot en met 16 september een filmpasse- partout te koop. Daarmee kan men de voorstellingen van The Last Emperor, The Name of the Rose en Amadeus bezoeken voor de prijs van het vorig seizoen: drie films voor 19,50 gulden (Pas65 en CJP 15 gulden). Wegens de grote belangstelling voor abonnementen heeft de Stadsgehoorzaal besloten om de in schrijftermijn hiervoor nog enige tijd te verlengen. Officieel sloot de termijn afgelopen zondag. In ver gelijking met vorig jaar zijn nu al 15 percent meer abonnementen verkocht: 1577 tegen 1382 in 1988. Wie er snel bij is kan zich nog middels een abonnement van kaarten verzekeren. Bij afname van vijf voorstellingen per persoon levert dat een korting van 15 per cent op. Het programmaboekje '89-'90 is gratis af te halen bij de Stadsgehoorzaal, laten opsturen kan ook: 4340500. Door Han van der Horst SCHIEDAM Donderdag was het gewoon donderdag. Een dag als alle andere. Je moet te genwoordig wel in de zestig zijn om je nog te herinneren hoe bij zonder die donderdag was ge weest, als alles in Schiedam bij het oude gebleven was. Want hij viel op 31 augustus. Dat was tot 1948 tegelijk het hoogte- en het dieptepunt van de Grote Vakantie. Koningin Wilhelmina vierde haar ver jaardag, wat tot grootse feeste lijkheden aanleiding gaf. Maar het einde van de pret naderde met rasse schreden: op 1 sep tember begonnen de scholen weer. Dan zouden alle kinderen weer die merkwaardige meng- geur van zweet, krijt en inkt op snuiven. De kale donderdag van deze week laat zien, hoe drastisch het leven van de mensen in de laatste veertig, vijftig jaar is veranderd. Vroeger duurde de grote vakantie van 1 tot en met 31 augustus. Punt uit. Van va kantiespreiding had nooit ie mand gehoord. En evenmin van hoofdonderwijzers die het dul den, dat ouders hun kroost een weekje later of zo bij de school poort afleveren, omdat zij niet eerder van Marbella en Kos kunnen terugkeren. Ook het be grip vakantiespreiding was on bekend. Waarom zou men ook? De ge middelde werknemer beschikte over één week vakantie per jaar die hij opnam, als er in de stad wat te doen was. Rijken gingen tijdens de vakantie op reis. Dat kon negentig percent van de mensen zich absoluut niet ver oorloven. Lokkende verten bete kende maximaal Hoek van Hol land of als het heel ver ging Oostvoorne. Maar voor de meesten hoogstens de polders rond de stad, verkoeling langs de Vlaardingse of de Polder vaart of een dagje naar het Ster- rebos, dat zich uitstrekte tussen de Julianalaan, de werf Wilton Feyenoord en de Vijf Sluizen. Vandaar dat het openbare le ven in de stad zelf tijdens de va kantieperiode niet tot stilstand kwam. Integendeel: de meeste vaders namen hun week op in de augustusmaand, als hun kin deren niet met veertig of vijftig tegelijk op de harde schoolban ken zaten. En dan ook deed zich een fenomeen voor, waar heel de stad reikhalzend naar uit keek, de vakantieweek. Tijdens de vakantieweek in augustus kwam de kermis naar Schiedam. Dat was niet het armzalige groepje attracties dat tegenwoordig nu en dan het parkeerterrein voor het Stads kantoor vult. De Schiedamse kermis was een der grootste <ri heel Zuid-Holland en men de hele Broersvest nodig. Lange Kerkstraat tot aan Koemarkt om alle tenten een plaats te bieden. Rond die kermis concen treerde zich het vakantiegebeu- ren. Maar er werden ook bals en uitvoeringen georganiseerd. Het amateurtoneel zette zijn beste beentje voor. Er was mu ziek. Er was plezier voor jong en oud en menig oud gevestigd Schiedams huwelijk dankt zijn ontstaan aan een vrolijke ont moeting in de vakantieweek. Al die genoegens hebben zich naar warme stranden ver plaatst. De vakantieweek is weggeconcurreerd door de tour bus naar Spanje en de vliegtuig charters. Sommige mensen vra gen zich nog steeds af, of dit nu vooruitgang is. j V U .Hl If

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1