,'T id van achterhouden van gegevens voorbij' Herman Noordegraaf Brandersfeesten brengen m I oenen binnen stapt over naar PvdA j KrStiek op alcoholnota Het Vrije Volk SCHIEDAM BAKKER POSTHOORN: STAND VERVUILING STEEDS BEKEND MAKEN 1 li Alle gebruikers Teerstoot presenteren zich tegelijk Eerste steen Kantorenhuis |B E Z 0 B 6 I H eL Sky/Eurosport weg voor TV 10? BRIEVEN VAN KINDEREN Waterspelen Waterspelen PAGINA 4 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1989 Cafébaas met uitkering VLAARDINGEN Tegen een 20-jarige Vlaardinger is proces-verbaal opgemaakt we gens valsheid in geschrifte. De Door Ben van Haren SCHIEDAM Een periodieke rapportage over de milieukwaliteit van hun stad. Dat willen de Schie- daxnse raadsleden Hans Bakker en Hernia Posthoorn in het verkie zingsprogramma van de 'PvdA la ten opnemen. „De tijd is voorbij dat de over heid gegevens achter moet houden ter voorkoming van ongerust heid," schrijven zij in het artikel in de pas verschenen Voorwaarts, het maandblad van de PvdA-Schie- dam. Bakker en Posthoorn doen hun voorstel nu om de discussie hier over in eigen kring aan te zwenge len. Ze willen regelmatige rappor tage over de mate van vervuiling van lucht, water, waterbodems, grond en grondwater. En over de produktie en lozing van milieuge vaarlijke stoffen, lozing en inzame ling van afvalstoffen, geluidhin der, straling. Kortom alle milieu risico's die inwoners van Schie dam lopen moeten in die periodie ke rapportage opgenomen worden. Aangegeven moet worden hoe het staat met de uitvoering van de mi lieuregelgeving en welke maatre gelen nog nodig zijn. Dat is de strekking van de aanvulling, die zij op het verkiezingsprogramma voor de gemeenteraad willen heb ben. De twee raadsleden verwijzen naar de ontdekking van dioxine in melk van koeien uit het Lickeba- ertgebied tussen Vlaardingen en Maassluis. „De ontdekker was een boer, die toen onderzoeksresul taten uitbleven zelf aan de gro te klok is gaan hangen. De moraal: Wat weten we eigenlijk over de vervuiling die op ons neerdaalt," schrijft het PvdA-duo. SCHIEDAM Alle gebruikers van gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam pre senteren zich op zondagmiddag 24 september tijdens de viering van het 20-jarig bestaan. Het gebouw zelf bestaat volgende maand hon derdjaar. In 1969 kreeg de sociëteit QT in het gebouw een ruimte toegewe zen. Sindsdien heeft De Teerstoof zich ontwikkeld tot een echt cultu reel centrum. Het biedt onderdak aan het Filmhuis Schiedam {filmvoorstel lingen, literaire lezingen, darttoer- nooien, optredens), Theater De Teerstoof (diverse voorstellingen, voornamelijk cabaret), Computer Club Schiedam (bijeenkomsten computerfreaks), Vrienden van Delfts Aardewerk (cursussen Delfts Blauw en Polychroom schilderen), Pottery Kati Lorand (vervaardigen „Hoe vuil is Schiedam eigen lijk," vraagt het zich af. „Hier wordt alweer een jaar hooglopend gediscussieerd over de noodzaak van een nader bodem-onderzoek in Spaland, terwijl dat juist de meest onderzochte en beschreven milieuvervuiling van de stad is. Wisten we van elke verontreini ging maar net zo veel!" Het argument tegen dergelijke openheid, dat gegevens over mi lieuvervuiling mensen ongerust maken, omdat ze de mate van ver vuiling niet altijd goed kunnen meten en als dat wél zo is, die en verkoop van steengoed), Poppen Atelier Amary (cursussen in het vervaardigen van porseleinen pop pen) en de Toneelgroep Apollo (amateurtoneel). Van 12.00 tot 17.00 uur kan ie dereen kennisnemen van de acti viteiten van de diverse huurders van De Teerstoof. Op deze dag wordt tevens een 'Open podium' gehouden. Wie dat wil kan alleen of in een uit maxi maal zes personen bestaand gezel schap zijn 'kunsten' vertonen. De spelregels zijn eenvoudig. Alles mag. Cabaret, gedichten, voor dracht, poëzie, musiek, eenacters, andere kleinkunst. De opbouwtijd mag niet meer dan vijf minuten in beslag nemen en het optreden zelf tien tot vijftien minuten. Liefheb bers kunnen zich melden bij de Schiedamse Theaters, Passage 9-13, 3111 EH Schiedam, tel. 4262987. dan vaak niet voldoende kunnen beoordelen wijzen Bakker en Posthoorn af. Gemeenteraadsleden hebben die informatie nodig om hun taak behoorlijk uit te oefenen. Regelmatige verslaggeving geeft zicht op trends, maakt toezicht op het effect van overheidsmaatrege len mogelijk en biedt handvaten voor contröle op B en W en voor het ontwikkelen van eigen beleid, menen de raadsleden. Het ter voorkoming van onrust achterhouden van dergelijke gege vens is uit de tijd, stellen zij. „Aan mensen moet kunnen worden uit- Overladen De programmering van de Brandersfeesten is maar met één woord goed te omschrijven: over laden. Zo kan het gebeuren dat er op een tijdstip om zeven verschil lende locaties activiteiten van start gaan. Veel plaats is er dit jaar ingeruimd voor sportonderdelen. De feesten beginnen op 16 septem ber meteen al met een uitgebreid watersportweekend. De Lange Ha ven is twee dagen lang het toneel van een keur aan waterspelen, ook dit jaar weer bedacht en uitge voerd door de Watersportverenig ingen en de Havendienst. Hoogte punt zal ongetwijfeld weer de ver lichte gondelvaart op zaterdag avond zijn. Schiedammers met een beetje lef en bovendien veel kracht, die- SCHIEDAM Schieburg is de naam van het eerste van de drie door Kantorenhuis NV te bouwen kantoortorens tus sen Rijksweg A20 en het NS- station Schiedam/Rotterdam West. Volgende week woens dag zal burgemeester drs. Rei- nier Scheeres hiervoor de eer ste steen metselen. Schieburg is in zijn geheel gehuurd door Protech International BV, een bedrijf dat zich bezig houdt met ontwerp en aanleg van offshore-materiaal en thans gevestigd is in het kantoor pand aan de andere ksuit van het NS-station aan het Sta tionsplein in Schiedam. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. gelegd wat er aan de hand is, hoe veel we daarover weten en waar om wij daaraan wel of niet iets kunnen doen. We zullen er op het gebied van milieuvervuiling aan moeten wennen dat er problemen zijn die we niet of niet meteen kunnen oplossen. Dat is echter nog geen reden niet te willen (laten) weten dat ze er zijn." Hans Bakker en Herman Post hoorn besluiten hun artikel met het voorstel de discussie over het inzicht in de Spaland-vervuiling te stoppen „en die over Schiedam te beginnen." nen zich die zaterdagmiddag op de Grote Markt te vervoegen, want daar zal worden uitgemaakt wie nu eigenlijk de sterkste man van Brandersstad is Aan deze kracht meting wordt meegewerkt door zwaargewicht Ab Wolders, de on betwiste wereldkampioen accutil- len. Zondag 17 september is er de manifestatie Schiedam Sports tad. Onder het motto 'Schiedam be weegt meer dan u denkt' zullen vrijwel alle plaatselijke sportver enigingen zich met standjes en de monstraties presenteren op de Lange Haven. Niet minder dan 35 verschillende takken van sport zul len er te zien zijn. Die ochtend be leeft ook de halve Branders-tri- athlon zijn première. Dit onder deel vervangt de minder succesvol le Brandersloop. Openlucht-bios Nieuw is ook de openlucht-bio scoop op het parkeerterrein achter de HEMA. Op vrijdagavond wordt daar gratis de film The Blues Bro thers gedraaid. Zaterdag overdag presenteert de Schiedamse afde ling van de Spaanse vereniging voor de HEMA een programma met zang, dans, paélla en sangria, en deze Spaanse fiésta wordt ook nog eens opgeluisterd door Imca Manna. Zaterdag is er de traditio nele Heipeken Jazz-mght, In 22 café's valt er dan tot in de kleme uurtjes hve-muziek te genieten. Om 10 00 uur de volgende morgen kan men dan al weer terecht op de zondagsmarkt, die dit jaar meer dan 300 kramen zal tellen. Om 21.00 uur wordt het festijn afgeslo ten met een vuurwerk vanaf het dak van het stadskantoor. HOEK VAN HOLLAND De nota 'Alcohol, op uw gezondheid' is in de Commissie Welzijn van de Hoekse deelgemeenteraad zeker niet zonder kritiek ontvangen. Voorop stond bij de commissie leden echter waardering, omdat het probleem eindelijk wordt aan gepakt. Maar daarnaast rees ook bij alle leden de vraag hoe men aan de cijfers komt, die in de nota worden gehanteerd. Daarin wordt namelijk gecon stateerd, dat er in Hoek van Hol land zo'n 900 probleemdrinkers zouden zijn, 14 percent van de be volking boven 15 jaar. En dat ging in een landelijk gemiddelde van 7 percent toch wat ver voor de meeste vragenstellers. Dat de kritiek niet onterecht was, bleek bij de beantwoording. De GGD heeft namelijk een steek proef gehouden onder 43 inwo ners, daarvan hebben dertig men sen het formulier teruggestuurd en omdat daarvan vier mensen te kennen gaven alcoholproblemen te hebben, komt men op een percen- man had tegenover de Dienst verzwegen dat hij naast zijn uitkering een café runde in Schiedam. Hij heeft de GSD voor minstens 2000 gulden op gelicht. Carnavalscapes weg SCHIEDAM Bij een in braak in de opslagruimte van een carnavalsvereniging aan de Boterstraat zijn een groot aan tal rokken, capes en andere feestkledingstukken ontvreemd. Ook werd een aantal plastic zei len meegenomen. Auto's gestolen SCHIEDAM Vanaf de par keerplaats bij de De Brauwweg is zondagnacht een groene Ford escort gestolen. Het kenteken van de auto is LX-90-TV. De ei genaar van het voertuig is af komstig uit Moordrecht. Uit de Dr. Wibautstraat verdween een tweedeurs Opel Kadett 1968 met het kenteken 21-76-HV. Vals deel III VLAARDINGEN De poli tie heeft gisteren een auto in beslag genomen, nadat was ge bleken dat op de voorruit een vals Deel III van het kenteken bewijs was aangebracht. De au to was evenmin APK-gekeurd. Tegen de 43-jarige eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. Diefstal uit auto VLAARDINGEN Uit een auto die geparkeerd stond op de Westhavenkade is de radio-cas setterecorder gestolen, waarde 700 galden. De eigenaar, een 21-jarige Vlaardinger, mist ook nog een geldbedrag. Aan de au to werd voor honderden gul dens schade aangericht. Lichtfeest opent Furie-ade MAASSLUIS Op 6 en 7 oktober staat Maassluis weer in het teken van zijn sleep vaart historie op de negende Furie- ade. Stoomschepen, zeiljachten en vaartuigen van de Koninklij ke Marine zullen die dag pre sent zyn in de oude Maassluise haven, waar omheen ijnuziek, bedrijfspromotie en -stuntwerk van parachutisten en helicop ters plaats vindt. De naar de oude sleepboot Furie genoemde jaarlijkse happening in Maas sluis begint op vrijdagavond met een lichtfeest. Inwonertal groeit SCHIEDAM Het aantal inwoners van Schiedam loopt weer in de richting van de ze ventigduizend. De daling van inwonertal is in het eerste half jaar van 1989 tot staan ge bracht en sinds juni is er zelfs meer sprake van groei. Eind ju li telde Schiedam 69.468 inwo ners, waarvan het merendeel (35 595) vrouwen. Aan het be gin van het jaar waren deze aantallen 69.437 en 35.587. Nieuwe coördinator Dienstencentrum HOEK VAN HOLLAND Peter Linders is de nieuwe co ordinator voor het Ouderen werk van het Dienstencentrum. Met zijn komst zijn cultureel werk en ouderenwerk geschei den. Linders bemoeit zich al leen met het gecoördineerd ou derenwerk. Hij moet ervoor zorgen dat er m het ouderen werk geen mensen tussen wal en schip raken. tage van 14 percent. Volgens de Commissie Welzijn een veel te va ge benadering. Burgerlid Mees Boer vond bo vendien dat de nota niet uitvoer baar zal zijn. „De politie doet niets aan alcoholmisbruik en de politie doet ook niets aan het daaruit voortvloeiend vandalisme," meen de hij. Boer stelde verder dat de nota er vooral op gericht is om wijkgebouw De Hoekstee en het Dienstencentrum aan te pakken. „De cafés zijn toch niet aan te pak ken en de verenigingskantines ook niet," zo stelde hij. Hans Hess (Hoeks Welzijn) had kritiek op de wijze van enquête ren. Naar zijn informatie zijn de alcoholcijfers landelijk gezien da lend en dat moet ook zijn effect hebben op Hoek van Holland Beleidsmedewerker Wim de Groot, samensteller van de nota, stelde dat er door voor- en tegen standers altijd discussie kan ont staan over de cijfers. Maar hij achtte de nota zeker representatief ten aanzien van de totale situatie in Hoek van Holland. SCHIEDAM Herman Noorde graaf, een van de oprichters van de PPR in Schiedam, oud-gemeen teraadslid en voorzitter, heeft zich aangemeld als lid; bij de Partij van de Arbeid. In de ledenvergadering van de PvdA, afdeling Schiedam, van 19 september wordt over zijn toelating beslist. Hij is niet van plan zich in de plaatselijke poli tiek te manifesteren. „Deze keuze heb ik vooral ook gemaakt op grond van de landelij ke ontwikkeling. Alleen met een sterkere PvdA is in ons land de ramp van CDA en VVD te keren." Zo verklaart de socioloog-theoloog Noordegraaf zijn weloverwogen keuze. Herman Noordegraaf was ne gentien jaar hd van de Politieke Partij Radikalen en maakte naam MAASSLUIS Het college van B en W in Maassluis wil de Nederlandstalige commer ciële zenders Véronique en TV 10 opnemen in het pakket van de CAI. Een voorstel daartoe wordt op 12 septem ber in de gemeenteraad be handeld. Als de raad het plan goedkeurt, zal het programma van Sky (Eurosport) van het Maassluise net verdwijnen. in Schiedam door zijn constructie ve en soms zeer originele wijze van progressieve politiek bedrij ven. Hij maakte zijn keuze kort na de vorming van Groen Links. „Ik ben altijd al tegenstander geweest van een te geïsoleerde opstelling. Dat doet, vind ik, afbreuk aan links. Ik vind Groen Links wel sympathiek, maar ze zal te weinig invloed kunnen uitoefenen om de voortzetting van het CDA-VVD-be- leid te voorkomen. Het is nu zaak te zorgen, dat Kok in de regering komt. Dat heeft effect." Op de agenda van de PvdA-ver- gadering, waarin de ballotage van Herman Noordegraaf aan de orde komt, staat ook de verkiezing van een onafhankelijke commissie, die de ontwerp-kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen in 1990 moet samen stellen. Het be stuur stelt voor Piet Tijsen, Truus Verweij, Hans van der Vlist en Martha Wagenaar in deze commis sie te kiezen, waarvan afdelingsse cretaris Menno Siljee automatisch deel uitmaakt. De leden van die commissie mogen zelf geen kandi daat zijn voor een raadszetel. De ledenvergadering van de Schie damse Pvd A-afdeling zal in janua ri de kandidatenlijst vast stellen. Herman^ Noordegraaf-zeg):, niet r van plan te zijn in de gemeente-" raad terug te keren. „Ik heb dat al zo lang gedaan. Het ligt niet in mijn voornemen die draad weer op te pakken." Nadrukkelijk wijst hij er ook op, dat zijn overstap niet gepaard gaat met ruzies of zo. Hij noemt het ook een 'emotionele stap, maar weloverwogen.' Tekening 'Efteling': Patricia Blonk, 10 jaar. Amerika (1) In de zomer ben ik naar ameri- ka geweest in new york. En ik ben langs The Empire Stat Buil ding geweest. Het was erg leuk. En ik ben ook naar Stats of Li berty geweest. Het is het vrij- heidsbeelt van amerika. Heb ik een grote autogezien. De auto's zijn mooi en heel groot. Ik zat in zoeen. Het was van binnen heel mooi. Heel anders dan hier. En die auto's heette li mousine. En ik heb een compu ter gehad van mijn vader. Hij is heel lief. En mijn moeder en mijn zus zijn naar San Fransico gegaan. Naar mijn oom Wil fred. En ik bleef met mijn va der en mijn twee zussen. En ik heb nieuw schoenen gehad Ook van mijn vader. Die heel mooi chlinsteren. Mij kostum lijk precies op een pak van een piloot. En toen ik daar was heeft de politie een man opge pakt. En daar zijn veel zwer vers. En de politie daar is heel wreed. En mijn vriend is daar ook geweest. Hij heet Edson. En daar zijn mooie meisjes. En ik zei tegen mijn vader. Ik ga meisjes versieren. In Amerika. Ze zijn zo knap. In Amerika zijn ze knapper dan hier in Ne derland. Ze zijn meestal heel vet. Vetter dan in Nederland. En iedereen hier op school. Orfeo, 8 jaar Amerika (2) Ik hen in Amirika geweest. Het is heel leuk daar. Ik ging baske- ballen met mijn vader en ook nog honkballen. Ik ben ook nog naar de bioscoop geweest en sa- /ons als alle ligten aan staan buiten is het heel mooi. En ik ging ook nog zwemen in een lieele mooie zwembad. Stats of liberty is een heel mooi pop. Je mag er 1 uur naar kijken of je kan ook in zijn kroon gaan Daar in kan je mischien heel new york zien. En daar heb ik ook heele mooie fietsen gezien en ook heele mooie autos gezien bervoorbilt een porsch. Ik zag gewoon een man op straat lo pen met een pistool. Maar daar zijn ook wel veel mooie meis jes. Eentje von mijn lief en knap en ik von haar ook lief en knap. Maar ik kan niet zo goed Amerikaas praten dus zei ik te gen mijn vader dat hij tegen dat meisje moest zeggen dat ik haar lief en mooi vont. En mijn vader zei het. En die meisje zei tegen mijn vader dat ze me mooi en lief vont. Edson, 9 jaar Het dagelijks bestuur van de stichting Brandersfeesten verwacht dat er dit jaar 200.000 tot 250.000 mensen op de festiviteiten af zullen ko men. Van links naar rechts Ruud Pillard (WV), Willy Voigt (VW) en Wil Vollering (middenstand). SCHIEDAM Op zaterdag 16 september is het precies honderd jaar geleden dat bij een ongelukje een karrevracht met jeneverkrui ken in de Lange Haven verdween. Een eeuw na dato zullen ervaren duikers naar de bodem van deze Schiedamse binnenhaven afdalen om eens te zien of er nog een res- tantje van die partij gedestilleerd terug te vinden is; Volgens betrouwbare bronnen moet die kans erg groot worden geacht. Wanneer de eerste kruik op 16 september naar boven komt, zal burgemeester Reinier Scheeres in ieder geval persoonlijk de kwa liteit van het edele vocht beproe ven. En dat is dan tevens het be gin van de Brandersfeesten 1989. Ruim een week lang, van 16 tot en met 23 september, zal het eve nement Schiedam in zijn greep houden. Het wordt allemaal nog grootser, mooier en beter dan vo rig jaar, belooft de organisatie. „Dit evenement is niet zomaar een feestje met een hapje en een bor reltje, daarvoor kun je overal te recht," weet Wil Vollering, voor zitter van de Stichting Branders- feesten Schiedam. „De kwaliteit van elk onderdeel staat bij ons voorop, je moet inhoudelijk iets goeds te bieden hebben. En na tuurlijk probeer je iets beters neer te zetten dan wat je al gedaan hebt," Op dit moment wordt er door de organisatie koortsachtig ge werkt om alles in kannen en krui ken te krijgen. Achter de scher men zijn de voorbereidingen in volle gang en ondanks wat kleine re probleempjes zal het allemaal wel weer lukken, verwachten de organisatoren. Ruim honderd me dewerkers telt de stichting, waar onder vertegenwoordigers v winkeliersverenigingen, de ho ca-ondememers, de dienst meentewerken en Sport Recr tie, de ONS, brandweer en politi De verwachte belangstelling: ker niet minder dan vorig ja verklaart stichtingsbestuurc Ruud Pillard, directeur van VVV. En dat betekent dat z< 200.000 tot 250.000 mensen stad met een bezoekje zullen ve ren. „Over 't algemeen gaat m ervan uit datje bij zo'n eveneme 4 gulden moet investeren per i zoeker, en die geeft dan weer middeld 17,50 gulden uit. Dat SCHIEDAM Zowel indi viduele spelers als teams kun nen meedoen aan de Water spelen tijdens de Branders feesten. Men kan zich opge ven voor de onderdelen wa tersteekspel (een natte versie van het middeleeuwse steek spel te paard), boegsprietlopen en branders-zakslaan (kussen gevecht boven het water). In dividuen zijn niet verplicht om aan alle drie de onderde len deel te nemen, teams wel. Men strijdt dan mee om de Branderscup, de felbegeerde wisselbeker die men dan vol gend jaar mag verdedigen. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij de VVV, Bui tenhavenweg 9. De inschrij ving sluit op woensdag 13 sep tember. onder vertegenwoordigers van winkeliersverenigingen, de hore caondernemers, de dienst Ge meentewerken en Sport Recrea tie, de ONS, brandweer en politie. De verwachte belangstelling: ze ker niet minder dan vorig jaar, verklaart stichtingsbestuurder Ruud Pillard, directeur van de VVV. En dat betekent dat zo'n 200.000 tot 250.000 mensen de stad met een bezoekje zullen vere ren. „Over 't algemeen gaat men ervan uit datje bij zo'n evenement 4 gulden moet investeren per be zoeker, en die geeft dan weer ge middeld 17,50 gulden uit. Dat be- tekent dat er na het slotvuurwerk toch zo'n 3,5 miljoen gulden in Schiedam achterblijft," rekent Pil lard voor. „Niemand zal natuurlijk toegeven dat dat geld bij hem zit, maar het geeft toch aardig het be lang voor de plaatselijke economie aan." De stichting zelf werkt met een budget van 80 000 gulden. Door de hand- en spandiensten die de ge meente verleent, diverse subsidies en de 52.000 gulden die de in to taal 101 sponsors bij elkaar bren gen, beloopt de totale begroting van het feest echter tussen de an derhalf en twee ton. Gezien de sterk gestegen kosten geen over dreven bedrag, volgens horeca-on- dernemer F. van Rijsbergen. Voor al de attracties zijn dit jaar fiks duurder. „Ais je geen vijftig mille in je knip hebt, begin je echt hele maal niets." V r i 1 i t

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1