'Zakelijke d enstverlen ng vervangt zware ndustrie' Lippizaners 'dansen' 3n Ahoy' Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Schiedam heeft gevoeld wat risico's zijn van eenzijdige ontwikkeling' Opknapbeurt 182 woningen Nieuwland snel van start Huiswerkbegeleiding via de club- en buurthuizen Survival-tocht voor jongeren Leiding knapt, tunnel blank Open huis No problem ws PAGINA 4 DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 SCHIEDAM In Schiedam is een verschuiving zichtbaar van werkgelegenheid. De zware indus trie maakt plaats voor de zakelijke dienstverlening. „En dat is een ge lukkige ontwikkeling," constateer de burgemeester Reinier Scheeree gisteren, nadat hjj de eerste steen had gemetseld voor het kantoren- pand Schieburg. Daarin trekt het ingenieursbureau Protech Interna tional, dat waarschijnlijk samen gaat met Comprimo en dan rekent op verdere groei. Schieburg is het eerste van drie kantoorpanden, die Kantorenhuis NV uit Amstelveen tussen de rijks weg en het NS-station Schiedam/Rotterdam West wil bouwen. Eind 1990 zal Schieburg door Protech betrokken worden. Inmiddels moet dan al gestart zijn met de bouw van1 de twee volgen de, kleinere kantoorpanden, die de namen Schiehove en Sehiepoort krijgen. De directeur van Kantorenhuis NV, C. Deerenberg, zei gisteren dat de belangstelling voor de op maat aan te passen kantoren zeer groot is. „Schieburg is het grootste pand met 5.500 vierkante meter en dus inmiddels geheel verhuurd. Voor de andere gebouwen hebben we al drie liefhebbers, die tweeduizend vierkante meter in optie hebben, en tientallen anderen op een wachtlijst staan, die graag verder willen praten als de gereedkoming nadert. Zo het er nu naar uitziet zullen we in januari met de bouw van het tweede pand beginnen en in mei 1990 met nummer drie." Burgemeester Scheeres, die gis termiddag in plenzende regen maar afgeschermd door verschil lende parapluies met vaardige hand de fraaie eerste steen in het begin van een muurtje metselde, zei zeer verheugd te zijn over deze ontwikkelingen. „Voordat we met Kantorenhuis rond kwamen, zijn we al geruime tijd bezig geweest andere gegadigden te bewegen op deze unieke lokatie tussen station en rijksweg iets te ontwikkelen. Verscheiden keren kregen we te horen dat men terughoudend was met het oog op de desolate toe stand van het gebied. Kantoren huis keek, zoals een goed belegger betaamt, verder en bouwt terwijl wij werken aan de bouw van een nieuwe brug en andere voorzienin gen in dat gebied. Met de bouw van Schieburg is een ontwikkeling van start gegaan, die Schiedam nodig heeft. Een ver schuiving van de zware industrie naar de zakelijke dienstverlening, waardoor ook het werkgelegen- heidsaanbod verbreden kan. Hier iiiii asssaas In de stromende regen metselde de burgemeester de 'officiële steen', die zijn naam draagt, in het kantorenpand Schieburg. in Schiedam hebben wij aan den lijve gevoeld wat de risico's zijn van een eenzijdige ontwikkeling. Eerst de malaise in de jenever-in dustrie en nog recent de terugslag in de scheepsbouw. Daarom zijn we ook zo gelukkig, dat Protech door de huur van het eerste pand van Kantorenhuis laat blijken te kiezen Schiedam." Dr.ir. J. S tra ting, de directeur van Protech International BV, ver telde dat hij in eerne instantie niets zag in Kantorenhuis. „Maar nadat ik een commissie uit het personeel met de mensen van Dee renberg en de architect had laten praten kwamen zij razend enthou siast terug. Binnen drie weken was die ommekeer bereikt en nu kijken we allemaal vanuit ons hui dige pand aan het Stationsplein dagelijks uit naar de vordering van het nieuwe gebouw." Als belangrijke motieven voor de keuze noemde hij de aanwezig heid van parkeerruimte en de mo gelijkheid, dankzij de samenwer- L king met Comprimo, om alleen het 3 gehele pand te huren. „Onze op- drachtgevers hebben op dit gebied 5 eisen. Zij willen niet dat ontwikke- I? laars van plannen voor de on- en offshore-industrie met andere in een gebouw zitten en eisen par keerplaatsen voor de deur." SCHIEDAM Rotsklim- men, abseilen, grottentochten: het zijn geen kinderachtige sporten die op het programma staan van de survival-expeditie die wijkcentrum De Erker bin nenkort organiseert. Het afgelo pen seizoen werden al twee ge slaagde survivaltochten gehou den. Vrijdag 20 oktober is het weer zover. Een groep van maximaal twintig jongeren in de leeftijd van 16 tot en met 24 jaar zal afreizen naar de Arden nen om drie dagen lang in de open lucht sportief en avon tuurlijk bezig te zijn. Kilometers zullen er gelopen worden tijdens droppings en oriëntatietochten. Nieuw in het programma is een fïetstrail, waarbij de" deelnemers op een terreinfiets met niet minder dan 18 versnellingen een route dwars door het bos moeten rij den. Bij al deze onderdelen komt het natuurlijk niet alleen op individueel kunnen aan, juist de teamgeest is ook heel belangrijk. Men zal elkaar meermalen letterlijk de helpen de hand moeten toesteken, bij voorbeeld bij het oversteken van stroompjes en beekjes. Bij alle activiteiten is des kundige leiding aanwezig. Deel name aan de survival-tocht kost vijftig gulden. Opgeven kan met het inschrijfformulier dat bij De Erker te verkrijgen is. Jan van Avennesstraat 32. Bij in schrijving moet er meteen al 25 gulden worden betaald. Voor meer informatie Kan men ook bellen, telefoon 4267767 of 4263161, vragen naar Piet Pen ning. SCHIEDAM De scholen zijn alweer een paar weken begonnen en menig scholier-zit dagelijks te zuchten boven die niet aflatende kwelling: huiswerk. Voor wie er alléén niet meer uit komt, is er echter ondersteuning. Voor het vierde achtereenvolgende jaar heb ben de medewerkers van de club- en buurthuizen huiswerkbegelei ding georganiseerd voor de leerlin gen van het voortgezet onderwijs en de groepen 7 en 8 uit het basis onderwijs. De huiswerkklas is er voor kin deren die niet goed weten hoe ze hun huiswerk moeten maken. Ook leerlingen die thuis niet voldoende ruimte hebben of onvoldoende be geleiding kunnen krijgen kunnen er terecht. De begeleiders van de klas zijn altijd bereid om te helpen of te overhoren. Ouders die meer willen weten over de huiswerkklassen kunnen contact opnemenmet de club- en buurthuizen die zijn aangesloten bij het Onderwijsvoorrangsgebied Schiedam: Klubhuis Zuid (4267297), Wijkcentrum De Erker (4267767), Trefpunt Oost (4621066), Klubhuis Oost (4735435) en Buurthuis Nieuwland (4738671). Ook kan men terecht bij de de leerkrachten van de groepen 7 en 8 in het basisonderwijs of de OVG-medewerker op de school voor voortgezet onderwijs. Mensen die hereid zijn om als vrijwilliger twee keer per week in de huis werkklas mee te draaien, kunnen zich opgeven bij een van de boven staande club- en buurthuizen. SCHIEDAM De tunnel, die de Parkweg met het Prinses Be- atrixpark verbindt, is vannacht vol gelopen. Oorzaak was niet de hevige regenval, maar het knap pen van de hoofdtransportleiding van de Drinkwaterleiding tussen Rotterdam en Vlaardingen. De drinkwatervoorziening in Vlaar dingen loopt nu nog via een voe- dingspunt, maar daarvan merken de afnemers volgens een woord voerder van de energiebedrijven niets. Rond elf uur gisteravond werd personeel van de Openbare Nuts bedrijven, politie en brandweer in Schiedam gealarmeerd door een buurtbewoner, die by de tunnel water uit het wegdek zag opborre len. Het dichtdraaien van de kra nen van het gemeentelijke water leidingnet in die omgeving bleek al snel geen oplossing te Meden. Nader onderzoek was al gauw niet meer nodig, omdat door een grote klap duidelijk werd, dat een beginnend lek in de daar aanwezi ge grote transportleiding tussen Rotterdam en Vlaardingen onder de enorme waterdruk was ge knapt. Een scheur van tien meter lengte en vijftig centimeter breed te werd vastgesteld, waardoor er in .enkele uren vierduizend kubie ke meter water wegstroomde en het tunneltje onder de rijksweg A20 blank kwam te staan. Na het dichtdraaien van de afsluiters van de DWL in Rotterdam werd de waterfontein gestopt. De drinkwatervoorziening in Vlaardingen is geen moment in ge vaar geweest omdat deze gemeente zijn water uit Rotterdam in een op twee punten gevoede ringleiding ontvangt. SCHIEDAM Volgende week worden de mouwen in Nieuwland weer flink opgestroopt, want er is werk aan de winkel. Woensdag 20 september wordt het officiële startsein gegeven voor de uitvoe ring van het groot onderhoudsplan van 182 woningen aan de Alphons Ariënsstraat, Burg. van Haaren- laan, Jan van Zutphenstraat en Burg. Honnerlage Gretelaan. De woningen zijn eigendom van de Woningbouwvereniging Schiedam. Met de opknapbeurt is een investe ring van zo'n zeven miljoen gulden gemoeid. Het karwei zal een jaar gaan duren. De start van het project wordt woensdag opgeluisterd met enkele feestelijke activiteiten. Van 14.00 tot 16.00 urn: is er op het grasveld tussen de flats van alles te doen voor kinderen en jongeren. De al lerkleinsten kunnen terecht in een versierde zandbak, voor de wat ou- deren is er skate-board en een rol- lerskate-baan, diverse spelletjes, een ballonnenwedstrijd en een graffitikampioenschap. Nadat de ballonnen om 16.00 uur opgelaten zijn is er aansluitend tot 18.00 uur een receptie in de cantine van Scholengemeenschap Ter Schie aan de Mgr. Nolenslaan. Het feestje wordt georganiseerd door de Bewonerswerkgroep Al phons Ariënsstraat en omstreken van de wijk- en bewondersvereni- ging Wonen Leven Nieuwland. De werkgroep en de bewonersver eniging zijn van het begin af be trokken geweest bij de planont wikkeling. Vanaf april vorig jaar maakten zij deel uit van het Plan team, samen met vertegenwoordi gers van het Instituut Ondersteu ning Bewoners Stadsvernieuwing (IOBS), het bouwadviesbureau Al- phaplan B.V. en de Woningbouw vereniging Schiedam. De werk zaamheden worden uitgevoerd door aannemingsbedrijf MUWI uit Rotterdam, dat de woningen in 1961/'62 gebouwd heeft. Alle betrokkenen roemen de goede samenwerking en de vlotte voortgang van het overleg. „Alles is goede harmonie verlopen, en wat uniek is voor de stadsvernieu wing in Schiedam: we zitten tot nu toe precies op schema," zegt be woners-adviseur Maarten van Ot ter dijk van het IOBS. De enige te genvaller: het is niet gelukt om geld los te krijgen voor liften. „Het gemeentelijke subsidiepotje daar voor was helaas voor dit jaar al De wegberei ders voor de groot onder houdsbeurt van 182 wo ningen in de Alphons Ariënsstraat en omgeving, zittend vlnr Henk van Leeuwen (be wonerswerk groep), Wim Elgers (bewo- nersvereni- ging Wonen en Leven Nieuwland), Hanneke de Bruin (bewo- nerszaken Woningbouw vereniging Schiedam), en Hans de Ru van adviesbu reau Alpha- plan. Staand Maarten van Otterdijk (bu- ro bewoners- ondersteu ning) en Jo Krul (Woning bouwvereni ging Schie dam). leeg," verklaart Hans de Ru van bouwadviesbureau Alphaplan. „Jammer, want we hadden al wel toestemming van de Stichting Ex perimenten in de Volkshuisves ting. Maar we proberen het ge woon volgend jaar opnieuw. Het plan is zo opgesteld dat er te allen tijde liften bijgebouwd kunnen worden." De bewoners hoeven tijdens de komende werkzaamheden hun huis niet te verlaten. Volgens het plan krijgen alle woningen kunst stof kozijnen en waar nodig nieu- we'balkondeuren. Verder wordt de binnenriolering vervangen, de electriciteit aangepast en indien nodig een nieuw keukenblok ge plaatst. Buitenshuis wordt de dak bedekking en riolering vernieuwd en het metselwerk hersteld of ver vangen. Alle houten onderdelen, trappenhuizen en balkonhekken worden bovendien geschilderd. De binnenterreinen worden m over leg met de bewoners opnieuw in gericht. Op verzoek van de bewo ners zal de entreedeur in de hal van de galerijwoningen worden af- geloten. Om de flat binnen te ko men zal men voortaan moeten aanbellen. Al deze verbeteringen vallen onder het groot onderhoud en lei den daarom niet tot huurverho ging. „We investeren 37.000 gul den per woning," legt Hanneke de Bruin van de Woningbouwvereni ging Schiedam uit. „Maar daarvan krijgen we weer 12.000 gulden te rug uit gemeentelijke subsidies. De huur van een 4-kamerflat blijft stabiel op 353 gulden per maand." Verder kunnen de bewoners nog kiezen voor een aantal extra voorzieningen waarvoor maande lijks wel meer geld neergeteld moet worden, zoals douche-aanpas sing, centrale verwarming en te gels en fonteintje in het toilet. On geveer een kwart van de bewoners maakt van deze gelegenheid ge bruik. Veel huurders hebben in de loop der jaren deze verbeteringen zelf al aangebracht. Door Roeiien Dekker ROTTERDAM De Spaanse Rijschool uit Wenen, het oudste cultureel-hippisch instituut van Europa, treedt van 26 tot en met 29 oktober na vier jaar opnieuw op in sportpaleis Ahoy' in Rotter dam. Na het succes van 1985 komt de ryschool voor de tweede keer naar Rotterdam, met 26 paarden, tien berijders en zestien begelei ders voor vier optredens. „Het eerste optreden in Ahoy' was een heel avontuur voor ons, het sportpaleis zat bomvol. Naar aanleiding van dat succes kregen wij het verzoek voortaan alle op tredens van de rijschool in de we reld te verzorgen," vertelt hoofdor ganisator Piet van Kleef. Directeur dr. Jaromir Oulehla van de Spaan se Rijschool looft de 'succesvolle samenwerking' met de Nederland se organisator. De 45-jarige Oulehla heeft als dierenarts de leiding over de stoe terijen in Fiber waar de Lippiza- ner hengsten voor de Spaanse rij school worden gefokt. Deze stoete rijen zijn enige tijd geleden samen gevoegd met de rijschool. Oulehla vergelijkt de Lippiza ners, die tot ideale rijpaarden wor den gefokt, met topsporters. De training van de paarden neemt zo'n tien jaar in beslag. Daarna kunnen ze echter de moeilijkste oefeningen uitvoeren, zoals een sprong Teen capriole) met vier be nen in de lucht. Het succes van de rijschool ver klaart de directeur uit het feit dat het slechts eenmaal per jaar de thuisbasis, het keizerlijk paleis de Hofburg in Wenen, mag verlaten om op te treden in het buitenland. De vraag is enorm groot. Oulehla: „Wij kunnen niet zo vaak op tour nee, maar willen toch af en toe on ze klassieke rijcultuur laten zien. Vooral ook om aan te tonen dat de rijschool geen 'museum' is, zoals veel mensen denken. Wij blijven juist in ontwikkeling om niet net als andere klassieke rijscholen ten onder te gaan." Belangrijk is volgens Oulehla ook dat de rijschool de republiek Oostenrijk vertegenwoordigt. Am bassadrice H. Fusterschmid-Har- tenstein van Oostenrijk, stemt daar hartelijk mee in: „Wij voelen ons verplicht om de oude Oosten rijks-Hongaarse cultuur in stand te houden en daar hoort de rijschool ook bij." De rijschool houdt vast aan strenge tradities, die niet be paald vrouwvriendelijk zijn. Al leen hengsten worden geschikt ge acht voor de Haute Ecole en de be rijders moeten mannen zijn. Het succes van een dames-carousel een paar jaar geleden lijkt Mer voorlo pig nog geen verandering in te brengen. De optredens van de Spaanse Rijschool in Ahoy' worden vooraf gegaan door een dansshow in Weense stijl, getiteld 'Wenen danst'. In sportpaleis Ahoy' zijn eind oktober weer de beroemde Lippizaners te zien. SCHIEDAM Werkloze meiden of meiden met een lage opleiding kunnen morgen een kijkje nemen bij het Suhiedam- se cursuscentrum No Problem. Dit leer/werkproject start 18 september verschillende cursus sen als kleding maken, etaleren en winkelvaardigheden. Nieuw is de inhaalcursus voor meiden, waar geleerd wordt formulie ren te invullen, geldzaken te re gelen, goed te telefoneren en te rekenen. Daarnaast wordt voorj lichting gegeven over de moge1 hjkheden voor scholing en werk. De cursussen duren gej-' middeld vier maanden. Belangstellenden kunnen te- recht bij No Problem, Passage 6 in Schiedam. Het telefoonnum mer is 010-4730770. Voorlichting over reuma SCHIEDAM Dr. H. C. van Paassen, reumatoloog in het St. Franciscus Gasthuis in Rotter dam, is donderdag 21 septem ber te gast bij reumapatiénten- vereniging Nieuwe Waterweg Noord. Hij zal spreken over we- ke-delen reuma en met name fybromyalgie, een bepaalde vorm daarvan. De avond begint om 19.309 uur in dienstencen trum De 4 Molens aan de Nieu we Damlaan 766 in Schiedam. De toegang is gratis en ook hulpverleners en begeleiders zijn welkom. In samenwerking met de kruisvereniging heeft de patiën tenvereniging ook een fybro- myalgiecursus ontwikkeld. Ver der is er nog een ontspanning scursus die goed blijkt te wer ken bij slaapproblemen en wor den er regelmatig gespreksgroe pen opgezét. Voor inlichtingen over de activiteiten van de vereniging kan men terecht bij mevr. Van der Leek-Borst (4159775) of mevr. Thus (4712535). Brand verrast bewoner SCHIEDAM De politie heeft een 22-jarige ScMedam- mer in de GaÜleistraat uit zijn slaap gewekt na de woning te zijn binnengedrongen, waarin zich een enorme rookontwikke ling voordeed. De jonge Schie dammer was in slaap gevallen nadat hij, een pan met speklap pen op „het gas,had gezet. Door de voordeturte forceren kwam 'de door buurtbewoners gewaar- schuwde' politie binnem "De*" schade bleef beperkt tot „roet en rookschade. Kledingbeurs In De Erker SCHIEDAM Zowel kin derkleren als kleding voor vol wassenen zyn morgen te koop op de kledingbeurs van wijk centrum De Erker. Wie nog wat te koop aan wil bieden wordt verzocht contact op te nemen met De Erker via telefoonnr. 4267767 of 4263161. De kle ding, die schoon en goed onder houden moet zijn, kan dan thuis genummerd worden. Vrij dag kan men de genummerde ■- spullen tussen 9.00 en 11.00 uur naar De Erker brengen. De verkoop is van 13.00 tot 15.30 uur. Twintig percent van déjf omzet gaat naar De Erker teri» compensatie van de organisatie-*» kosten. De niet-verkochte kle ding kan tussen 17.30 en 18.00 uur teruggehaald worden. Tieners goochelen SCHIEDAM Alsof veel tieners nog niet getruet genoeg zijn, organiseert wijkcentrum De Erker speciaal voor hen zon dag een goochel-workshop. Een professionele goochelaar zal de tieners, leeftijd 11 tot 15 jaar, van 12.00 tot 16.00 uur onder richten m een aantal trucs die ook de beroepsentertainers op het repertoire hebben. Er staat leraren, ouders en vrienden dus 4 wat te wachten. De kosten be- dragen 6 gulden. De deelnemers wordt verzocht zelf een lunch- pakketje mee te nemen. Tijdens de lunch is er een demonstratie tafel-goochelen. Belangstellen den kunnen zich aanmelden bij wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32, telefoon 4267767 of 4263161. Oerdansen De Erker SCHIEDAM Een even wicht vinden tussen discipline en vrijheid, ritme en melodie. Daar gaat het om bij oerdansen, ook wel Afrikaanse dans ge naamd. Het zijn natuurlijke, ritmische dansen met simpele, maar nauwkeurige bewegingen. Een uitdaging om het lichaam te oefenen en te laten spelen. Wie er zin in heeft kan binnen kort terecht in wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32. Anneke Wintermans is de docente en de lessen worden gegeven op donderdagochtend van 9.30 tot 11.30 uur. De kos ten bedragen 80 gulden voor 14 lessen. Meer informatie via tel 4267767. AOp-

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1