Commissie zet vaart achter onderzoek naar grond-affaire Jonge daklozen in tentenkamp f Blijde gezichten bij heropening uitgebreid Rabo-hoofdkantoor mMi het waaigat Het Vriie Volk SCHIEDAM Middenstand haalt tenor naar Broersveld Marechaussee viert jubi leumfeest EI FABER A De Snaijer wil binnen week antwoord en namen van betrokken ambtenaren Towers bij TSN Pompstation overvallen wonen PAGINA 4 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 Boor Ben van Haren VLAARDINGEN Is een amb tenaar in Vlaardingen verplicht om de 'commissie De Snaijer' te vertellen dat hij of een van zijn collega's fouten heeft gemaakt? Of mag hij ongestraft weigeren ant woord te geven op vragen, die de via de 'motie van wantrouwen' van Popp"> gevormde Commissie Verontreinigde Grond (CVG) hem stelt? Dat onder meer moet de Centra le Personeels Dienst van de ge meente Vlaardingen uitzoeken in opdracht van het voor de helft de missionaire college van burge meester en wethouders. Tegelijker tijd wil de door De Snaijer geleide CVG, dat jurist mr. Klomp van de gemeente Vlaardingen onderzoekt of 20 nodig de met VUT ver trokken oud-directeur van Bouw en Woningtoezicht J. Molenaar ge dwongen kan worden vragen van deze commissie te beantwoorden. V"or de indiener van de motie, die cp 9 juni leidde tot de ontslag name van de PvdA-wethouders Goudriaan en Maarleveld en de basis is voor de vorming van dg commissie De Snaijer, is de zaafjj eenvoudig. „Wét onderzoek naa|! rechtspositionele rechten van dè betrokken ambtenaren? Het perso neel zal de opdracht van het colle ge, om op alle vragen te antwoor den, gewoon moeten uitvoeren. Ook denk ik, dat er best juridische mogelijkheden zijn om een oud ambtenaar te verplichten om vra gen van onze commissie te beant woorden," zei Remy Poppe gister middag in de tweede vergadering van de CVG. John Ranshuijsen van de PvdA, die het onderzoek overbodig vindt, trok deze beweringen sterk in twijfel. „Zelfs een officiële onder zoekscommissie, dus volgens arti kel 148 van de Gemeentewet be noemd door de gemeenteraad, kan oud-ambtenaren niet dwingen," waarschuwde hij, zelf gemeente ambtenaar in Gorcum. VVD-er Georges Neijssel en CDA-voorzitter Leo de Snaijer meenden, dat de betrokken oud ambtenaar onder druk gezet zou kunnen worden door vanuit de ge meente het milieu-adviesbureau Ramil, waar Molenaar inmiddels adviseur zou zijn, te dreigen met het intrekken van opdrachten. De 'commissie De Snaijer' stel de gisteren veertien vragen vast, die zij beantwoord wil hebben door de gemeentesecretaris en de directeuren van Gemeentewerken en de Gemeentelijke Energie- en Waterleiding Bedrijven. Zij heb ben inmiddels van B en W machti ging gekregen om op alle vragen van de commissie te antwoorden. „Wij verzoeken u de commissie al le medewerking te verlenen en, als de commissie zich tot u wendt, op zo kort mogelijke termijn gevraag de gegevens ter beschikking van de commissie te stellen." Dat schrijft het college in een gisteren verzonden brief aan de betreffen de topambtenaren. Er staat voorts een mededeling in, dat zij over de rechtspositionele aspecten nader ingelicht worden. Secretaris Jan Morra wees de commissie voor alle zekerheid ook op de tekst van de aangenomen motie, waarin de zin "op basis van vrijwilligheid' voorkomt in de ali nea over het verhoren van ambte naren. Vijftien jaar De CVG stuurt vandaag zijn brieven met vragen aan de drie hoofden van dienst. Een van de vragen betreft de activiteiten van ambtenaren op of in de grond aan de Boterstraat, die in mei na il legale stort in de Broekpolder ernstig verontreinigd bleek te zijn met onder meer polycyclische koolwaterstoffen. Op aanwijzing van Neijssel werd daarin de tijds bepaling 'sinds de grond door de gemeente verworven is' geschrapt. „Poppe veronderstelt, dat er in de bewuste grond al langer gele den een koperen waterleiding is gelegd met het oog op bodemver ontreiniging. Dan moet je dus een langere termijn laten onderzoe ken," aldus de VVD-er. „Ik help je graag," voegde hij er aan toe in de richting van een verbaasde Poppe, op wiens voorstel vervolgens met instemming van alle commissiele den een termijn van vijftien jaar werd opgenomen in deze vraag. Andere vragen gaan over de na men van (oudïambtenaren, die op enigerlei wijzen met het bewuste terrein in de Boterstraat te maken hebben gehad en of zij ooit iets verdachts hebben geroken. Voorts wil de commissie weten welke rol het bureau Ramil en aannemers hebben gespeeld, wanneer er over asfaltering is beslist en in hoever re er na de ontdekking van de ver ontreiniging instructies zijn gewij zigd. De directeuren en gemeentese cretaris Van Beuzekom hebben het verzoek gekregen uiterlijk 21 sep tember de antwoorden in te leve ren. Een dag later, volgende week vrijdag, beslist de commissie wie er moet worden opgeroepen om nader over deze 'gif-affaire' ge hoord te worden. Voorzitter Leo de Snaijer zei gisteren zelf de snel heid in het onderzoek te kunnen houden, dankzij zijn vervroegde uittreding bij Unilever Reserach Laboratorium. „Als ik overdag nog gewerkt zou hebben, was dit niet gelukt." De CVG streeft ernaar in de raadsvergadering van begin ok tober de gemeenteraad het resul taat van haar onderzoek te kunnen aanbieden. Inbrekers niet bijziend SCHIEDAM Brillen, to neel- en verrekijkers, loupes, statieven en telescopen met een totale waarde van 12.500 gul den zijn woensdagnacht ont vreemd bij een inbraak in een optiekzaak in de Passage. De daders kwamen het pand bin nen via een bovenlicht aan de achterkant. Auto weggesleept VLAARDINGEN De poli tie heeft gisterenmorgen een personenauto weggesleept die een vlotte doorgang in de Vette- noorcLiraat onmogelijk maakte. In de loop van de dag wem het voertuig opgehaald door de ei genaar, een inwoner van Vlaar dingen. Na betaling van 160 gulden wegsleepkosten kreeg hij de auto weer mee. Bouwmateriaal weg SCHIEDAM Van de bouwplaats Spaland zijn in de nacht van woensdag op donder dag 13 kozijnen met deur gesto len. De diefstal betekent voor aannemingsbedrijf Slokker uit Zoetermeer een strop van ruim 7000 gulden. l8rse rockbiues in Podium SCHIEDAM Ierse roek- blues klinken er vanavond in Podium. De groep Albatross van Barry McCabe staat weer eèns in het muziekcafé aan de L^nge Haven in Schiedam. Zij had hier al tweemaal eerder succes met optredens. Van avond beginnen zij om half elf. Toegangsprijs vijf gulden. Za terdag zorgt Glass Corner voor -rockwave, zelfde aanvangstijd- stip en toegangsprijs. Zondag draait de film Next Movie in Podium vanaf tien urn*. Golftas gestolen VLAARDINGEN Bij een inbraak in een woning aan de De Ruyterstraat verdwenen gis teravond een set girobetaal kaarten, geld en een blauwe golftas. Men verschafte zich toegang tot de woning door aan de achterkant een ruit te force ren. Op een stukje 'niemandsland' bij de Nieuwe Zeedijk in Hellevoetsluis is deze week een tentenkamp van dakloze jongeren verrezen. De "burgemeester' van het kamp, Franco Bignotti: „De gemeente Hellevoet- sluis houdt geen rekening met de jonge daklozen hier. Er is geen onderdak, opvang en geen ontmoetings centrum voor jongeren." Actievoerster Poppi: „Nu slapen zo'n zeventig jongeren tussen de 14 en 21 jaar in portieken, schuurtjes, bunkers of bij mensen thuis. Dat gaat zo niet langer. We blijven hier net zo lang totdat er iets geregeld is. Ons geld is bijna op, maar desnoods gaan we konijnen vangen. Naast de woonproblematiek van de jongeren is ook het grote tekort aan ontmoetingsruimte een reden Gevelkachel XG-30-TK H. v. Kooij HOEK VAN HOLLAND De Koninklijke Marechaussee bestaat 175 jaar. Ook de brigade in Hoek van Holland zal dit herdenken. Morgen wordt daarom een 'open dag' gehouden met onder meer stunts van een demonstratie-team van zestien motorrijders en rond ritten met een pantservoertuig. Op het brigade-terrein aan de Sta tionsweg in Hoek van Holland is zaterdag iedereen welkom van 10.00 tot 16.00 uur bij de 'grenspo litie'. De taken,van de brigade van de Koninklijke Marechaussee in Hoek van Holland zijn de laatste tijd flink uitgebreid. Dat heeft welis waar geleid tot een verhoging van de werkdruk, maar aan de andere kant zijn de brigadeleden wel ge lukkig met toename van de ver scheidenheid in het werk. Sinds 1 februari bijvoorbeeld kan de marechaussee zelf een aan tal door Justitie aangegeven zaken ineens afwerken via een geldboete. Het personeel is daartoe bijge schoold, want vooral aan een drukke grenspost als Hoek van Holland moeten alle zaken perfect verlopen. Luitenant J. Havekotte, commandant van de brigade Hoek van Holland is bij voorbeeld erg blij met de ademanalyse-appara- tuur, die op 1 juli op de Hoekse Harwichkade werd geplaatst. In de afgelopen weken hebben politie en marechaussee, die de ap paratuur gezamenlijk gebruiken, inmiddels ruim veertig maal een positieve uitslag gemeten bij adem tests. Daarvoor, in de periode van 1 januari tot 1 juli, moest 116 keer een arts worden opgeroepen voor het afnemen van bloed voor de bloedproef. De rr^rechausse krijgt soms zeer opvallende klanten. Een En gelse bestuurder werd gepakt toen hij van de veerboot kwam omdat hij teveel had gedronken. Hij kreeg een geldboete, maar bleek daarvan weinig te hebben geleerd. Bij zijn terugkeer naar Engeland bleek hij opnieuw teveel te hebben gedronken om achter het stuur van zijn auto te mogen zitten. Op nieuw betaalde hij de opgelegde boete. Automobilisten met een alco holpromillage tussen 0.54 en 0.80 kunnen vervolging afkopen met een boete van 250. Bij hogere metingen wordt bij Nederlanders proces-verbaal opgemaakt. Buiten landers krijgen in dat geval vaak boetes opgelegd die kunnen oplo pen tot ƒ2000. Dit wordt gedaan om te voorkomen dat zij ongestraft naar het buitenland vertrekken. Als grenspolitie incasseert de marechaussee veel geld. In de eer ste plaats achterstallige geldboetes. Dit jaar werd al ongeveer vijfen twintigduizend gulden op deze wij ze geïnd. Ook werden tal van an dere zaken afgedaan door middel van schikkingen. Dat wil zeggen dat in overleg met de officier van justitie boetes worden opgelegd om vervolging af te kopen. In totaal beliep dit in 1989 al een bedrag van ongeveer zeventienduizend gulden. Ook aan andere boetes heeft de marechaussee nog veel geld geïncasseerd. Smokkel Samen met de douane besteedt de brigade in Hoek van Holland veel aandacht besteed aan drugs smokkel. Er wordt toegezien op de in- en uitvoer van zowel soft als hard drugs. Luitenant Havekotte realiseert zich daarhij overigens dat de pakkans ook in Hoek van Holland niet erg groot is. Alleen de mogelijkheden tot bestraffing bij smokkel zijn groter dan bij bin nenlandse handel. De marechaussee in Hoek van Holland doet er alles aan om goed voor de dag te komen. En niet ai- leen door de toegevoegde taken goed te vervullen. Het gebouw van de brigade heeft een grondige op knapbeurt gekregen. Alle kamers zijn onder meer geschilderd en voorzien van nieuwe vloerbedek king. Alleen de arrestantenkamer is de oude gebleven. Daar is volgens de marechaus see toch geen eer aan te behalen, want de meeste arrestanten voelen zich geroepen om via een leus of een naam hun merkteken op een van de muren achter te laten. De open dag aan de Stationsweg is van 10.00 tot 16.00 uur. Dat zijn de openingstijden van het nieuwe kustverdedigingsmuseum, dat ook weer open tel zijn. In een grote le gertent staan een aantal stands in gericht met voorlichting over de Koninklijke Marechaussee en een promotieteam van acht mensen is aanwezig om toelichting te geven op de verschillende activiteiten van het korps. Een pantserwagen staat ter bezichtiging op het ter rein en zal op verzoek ook enkele rondritten maken. Een team van zestien motorrijders zal op de Sta tionsweg een demonstratie geven. De afdeling voorkoming mis drijven is met een stand aanwezig, er zijn allerlei materialen te koop en men kan een adem-analyse la ten maken. Een kopje koffie wordt gratis aangeboden, andere con sumpties zijn tegen vergoeding te verkrijgen. SCHIEDAM De middenstan ders van het Broersveld zetten de bezoekers van hun oude winkel straat steeds vaker voor prettige verrassingen. Lieten ze onlangs nog gratis bussen voor supporters van SVV naar Heerenveen rijden, nu hebben ze bij de start van de Brandersfeesten weer iets heel an ders in petto. Op het nippertje is het hen gelukt morgen de veel ge vraagde echte Italiaanse tenor Ma rio Tany naar het Broersveld te halen. Dat is een extraatje, naast de al in het officiële programma aange kondigde attracties zoals kinder spelen op het Hemaplein, optre dens van volksdansers en het Schiedams snookerkampioen schap, dat SVV's suikeroom John van Dijk morgenochtend zal ope nen. Tenor Mario Tany is door be middeling van het Italiaanse con sulaat gestrikt om zijn optredens op cruiseschepen, in bekende clubs en concertzalen deze keer af te wisselen met tweemaal een hal fuur populaire en klassieke Napoli- taanse zang op een podium in het Schiedamse centrum. Voor de deur van restaurant Bellini treedt Ma rio Tany, begeleid door zijn Speci als, op om 13.00 en 14.30 uur. De Brandersfeesten zullen mor- genchtend om half elf door burge meester Reinier Scheeres geopend worden op de Koemarkt, waarna het feest los barst met een water- sportweekeinde in de Lange Ha ven, optredens van artiesten, de grote Brandersbardeiie, kennis, sportdemonstraties op zondag en verder de gehele week door festivi teiten. VLAARDINGEN Alleen maar blijde gezichten gisteren in het hoofdkantoor van de Rabo bank Vlaardingen-Sehiedam. En bij de officiële heropening van het uitgebreide pand aan het Veerplein beperkte zich dat niet tot de meest-betrokkenen, het personeel onder leiding van al gemeen directeur Piet Pouwer. Er werd geld geschonken voor goede doelen, veel kunst ontving de bank zelf, Vlaardings binnenstad kreeg er een carillon bij en de top van de bank con stateerde dat Rabo in deze regio klaar is voor de jaren negentig. De grootste vreugde, hij werd er zichtbaar door overrompeld, straalde van het gezicht van de Schiedammer Joop Altorf. De voorzitter van het tamboer-, trompetter- en majorettekorps Gusto sloeg een hand voor zijn ogen toen hij ontdekte dat op de cheque, die de Rabobank hem via loco-burgemeester Aad Wieg man voor zijn vereniging gaf één nul meer stond dan hij eerst in snelheid had gelezen. „Het is tienduizend gulden," zei hij vol verbazing tegen zijn mede-be stuursleden. Een zelfde bedrag kreeg via burgemeester Fred van TJ— de voorzitter van de Stichtn.' "e- rentehuis Nieuwe Wa' erweg. Hij, Kees van der Jagt, zorgde te vens voor ontspanning op de of ficiële bijeenkomst. ,,Ik stap lie ver een kennel met wilde bon den in dan hier achter een mi- crofoon tegenover zoveel deftig publiek, maar ik moet toch een dankwoord uitspreken." By hem ook verrassing over de hoogte van het bedrag: „Ik wist dat We iets zouden'krijgen, want ik kreeg te horen dat ik in het net te pak moest en naar de kap per," zei de kalende Van der Jagt. „Maar dat het zoveel was, had ik niet gedacht." Voordat de plaatselijke ver enigingen verrast werden, had den achtereenvolgens directeur P. Pouwer, voorzitter N. Nieuws- traten van het bestuur van de coöperatieve bank in Vlaardin gen en Schiedam en mrRJ. Klarenbeek, de plaatsvervan gend voorzitter van de hoofddi rectie van Rabobank Nederland gesproken. Burgemeester Fred Burgemeester Fred van Lier (r) en bankdirecteur Piet Pouwer luisteren op de dak-etage van het nieuwe hoofdkantoor van de Rabobank naar de frisse klanken van het klokkenspel aan het Veerplein. ,J' van Lier van Vlaardingen had de officiële openingshandeling verricht door een straks al leen tijdens openingsuren te be spelen carillon in werking te stellen, dat 'Wie zal dat betalen', 'Poen, poenpoen, poen' en an dere liedjes over geld speelde. Hij noemde het een aanwinst voor het centrum, waar naar hij beloofde, nog voor Kertmis de onderdoorgangen naar het Lies veld een grondige opknapbeurt krijgen vooruitlopend op de an derhalf jaar later te starten vol ledige herbouw van het winkel hart van het Vlaardingse cen trum. Nieuwstraten kondigde aan dat Rabo na het grote succes van de geldautomaat in het nieuwe hoofdkantoor er volgend jaar ook automaten komen in de kan toren aan het Broersvest en de Zwaluwlaan in Schiedam. Kunst werken van Peter Dumas, Pieter d'Hondt en Ineke van Dijk wer den aangeboden ter verfraaiing van het nieuwe kantoor, waar 's avonds de cliënten op een recep tie werden ontvangen bij muziek van het Haags Salonorkest. SCHIEDAM Lee To wers komt zondagmiddag met zijn befaamde gouden microfoon naar de jubileren de Tennisvereniging Schie dam Noord. Het wordt een concertje in aansluiting op de verschillende wedstrij den, die in het kader van het jubileum-weekend wor den gehouden in het tennis- centrum Kethelhage. De ver wachting is dat Towers zijn optreden om half vijf begint. Tot die tijd zullen "jeu de boules en francais', 'golf en- glish style', mini-tennis en 'indoor bowls' gespeeld wor den. Morgenavond start de vijftien jaar bestaande ten nisclub van Schiedam zijn jubileumfeest in het wijk centrum De Blauwe Brug. VLAARDINGEN Een naar schatting 25-jarige man heeft* gisteravond tegen ne gen uur het Texaco-bezines- tation aan de Westlandse- weg overvallen. Hij bedreig de de pompbediende met een op een pistool gelykend voorwerp en eiste geld. De pompbediende gaf hem een schoudertas met wisselgeld en Texacozegels, waarna de overvaller de benen nam. De waarde van de buit bedraagt ongeveer 750 gulden. Het •signalement van de man luidt: lengte 1.80 meter, ge golfd donkerbruin/zwart haar, blanke huidskleur, ma ger gezicht en tenger pos tuur. Hij was gekleed in een kort, beige jack en een don kere broek. massief beuken afgewerkt met biologische BS1 oo 00S"aaBBB □iriiP. joannnaif markt 57 vlaardingen 010-4343685 voor de actie. (INGEZONDEN MEDEDELING) showroom: sthavenkade Vlaardingen 4343213 ERKEND **r tv". ,C"' V* (INGEZONDEN MEDEDELING) Als eerste in Nederland tonen wij u een schitterend woonprogramma van massief beukenhout, afgewerkt met een biologische olie, geae re -rd met inlegwerk van kops olmenhout Dit programma bestaat uit een aanbouwkasten programma met onderdelen in 7 hoogtematen, 4 breedtematen en 3 dieptematen Hierdoor ontstaat de mogeli|kheid om kombinaties van ladenkast, dressoir, boekenkast tot een volledige wand samen te stellen. Bijpassend te leveren eettafels, stoelen en lage tafels Kortom, dit moet u zien Waai eens bij ons aan, wij laten u dit gehele programma met zijn mogelijkheden graag zien

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1