Mrandersfeesten werden na natte start toch nog druk volksfeest SfflfflSfT.1* 'Muziek s moeilijker maar verder is er in 40 jaar weinig veranderd' Gondelvaart feeëriek; triathlon groot succes mm&M Hans Silvius: snookerbokaal Het Vrne Volk SCHIEDAM Kinderwerkplaats in De Erker mmmmmmsmm PAGINA 4 MAANDAG 18 SEPTEMBER 1989 Man mishandeld SCHIEDAM Een 17-jarige Schiedammer heeft bij de poli tie aangifte gedaan van mishan deling. Toen hij zaterdagnacht met zijn vriendin over de Bröersvest liep, werden ze hin derlijk gevolgd door een groepje jongeren. Na een woordenwis seling werd de jongen met ver moedelijk een boksbeugel in hdï'gezicht gestompt. Daarnaast wejrd het slachtoffer geschopt efi geslagen. Met een hevig bloedende wond in het gezicht moest hij zich in het ziekenhuis laten behandelen. Tasjesrovers actief SCHIEDAM Een 77-jarige Schiedamse is vorige week vrij dagmiddag rond vier uur op de Molensingel van haar tasje be roofd. Terwijl hij de bejaarde voetgangster passeerde, rukte een circa 20-jarige donkerblon de fietser haar het tasje af. Hij verdween in de richting van de Hargsingel. Het tasje bevatte slechts persoonlijke spullen. Vrijdagavond tegen midder nacht overkwam een 73-jarige Schiedamse en haar echtgenoot hetzelfde. Op de Mgr. Nolens- laan werd het bejaarde echt paar.'doori twee. tëgemoetkomen- dewfjongens>iiaangevallenj' Een vain "hmt pnobeerdetvdev vrouw het tasje afhandig te «maken, maar deze hield stevig vast. Zij kwam ten val en werd over het trottoir meegesleurd totdét de h^ngsels'hrakenlGDe- echtgenoot wilde ïhaan ite hulp. komen 'maar werdMoorfdetandere aanvaller tegen de grond gewerkt. De bei de ouderen "liepen lichte ver wondingen op. Het tasje bevatte vijftig gulden en enkele per soonlijke eigendommen. De da ders waren 1.80 en 1.70 lang, hadden haar 'tot op de schou ders en gingen beiden gekleed in jack en spijkerbroek. Naar schatting zijn ze tussen de 20 en 25 jaar oud. Inbreker gepakt SCHIEDAM De politie heeft zaterdagmorgen vroeg een 25-jarige Schiedammer aange houden die kort tevoren had in gebroken in een modezaak aan df,.Hoogstraat. Na een tip van omwonenden werd de man in deuHavensteeg in de kraag ge- v^In zijn aan de lange Steven geparkeerde auto vond de poli tie een radio en kleding ter waarde van 600 gulden. Hij had de etalageruit van de mo dewinkel ingegooid en daarna zjg^buit weggegrist. Uit een aan de Overschieseweg afgemeerde hoot verdwenen een dieptemeter, een zwart-wit tv> een boormachine, een zen der, een fototoestel en een volg boot. De benadeelde is een 58- jange Schiedammer. Van een woning aan de Singel werd de voordeur met een breekijzer geforceerd, waarna het hele huis werd doorzocht. Omdat de bewoners nog op va kantie zijn, is nog niet duidelijk wat er weg is. Bij een inbraak in een woning aan het Hargplein bestond de buit uit girobetaalkaarten, een bankpasje en een paspoort. Het slot van de achterdeur was ge forceerd. In de Laan van Spie- ringshoek werd in twee dicht bij elkaar gelegen woningen in gebroken, waarbij een groot aantal goederen werd weggeno men. Ook hier waren de bewo ners nog met vakantie. Administratie voetbalclub gestolen SCHIEDAM Voetbalclub Excelsior '20 is onthand door de diefstal van een deel van de administratie. Een van de be stuursleden zette zaterdagmor gen vroeg in de Mariastraat een attaché-koffer met clubpapie ren 'even' onbeheerd neer om zijn fiets uit de kelderbox te ha len. Bij terugkeer was de koffer verdwenen. Burg. H Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Door Rein Wolters SCHIEDAM Troosteloos, triest, regen in dikke pijpestelen. Kleumende, maar niet versagende majorettes en muzikanten van de drumband Juliana. Weggescholen publiek met de nek in de schou ders en genodigden, die het niet helemaal meer écht leuk vonden, daar op het achterdek van het m.s. De Zeester in de Lange Haven. Maar hoe genadeloos het weer za terdagmorgen ook toesloeg, de stemming leed er toch niet al te veel onder. Op dat moment had niemand er weet van dat de stad desondanks aan een schitterend weekeinde was begonnen. Ondanks de tienduizenden in de straten en langs de havens waren het bovendien twee rustige dagen, avonden en nachten. „Zo rustig als in het achterliggende weekeinde is het zelden in de stad," gaf adju dant van politie B.J. de Jong giste ren als uitleg. Met zeven mensen van de reservepolitie leidde hij het verkeer en andere zaken in goede banen. Slechts een kleine steekpartij tussen twee jongens, zaterdagmid dag op de kermis, ontsierden het volksfeest waarin Schiedam zich elk jaar opnieuw onderdompelt. De dader van de steekpartij is nog voortvluchtig. Het slachtoffer mengde zich na behandeling in het ziekenhuis weer in het feestge druis. Aan een cijfer over het aantal toeschouwers durfde R.H. Pillard, directeur van de VVV en secreta ris van de Brandersfeesten, zich gisteren niet te wagen. „Erg veel mensen, in ieder geval. Volgens mijn inschatting méér dan vorig jaar en toen waren het er ook veel. De winkeliers hebben over het verloop van de zaterdag tevreden geluiden laten; horen." Onomstote lijk was daede'jdmkte tegemhetsin-j vallen van -dé scb^mgrvniefe va» flauwde. Metmame) m3deoeafé&ene op de terrassen bleef hetT overvol, zelfs tot diep in de nacht. Pas rond een uur of drie werd het rustig op straat 3 Mw&uoï uö Pidrteojl nsv usumwJnA mrnsv aginto jenever ximf ns siijkideHnerrnJd Onder het niotto 'na regen komt zonneschijn' opende burgemeester Reinier Scheeres, onder het heffen van glaages jenever, uitgeschon ken uit enkele uit de haven opge doken flessen (honderd jaar gele den zouden ze er bij een ongeval zijn ingetjoept), dus niettemin de zesde editie van de Brandersfees ten. „Het programma is omvangrij ker; dan vorige jaren. Ik telde al leen vandaag al 27 verschillende attracties van hoog niveau. Het is een feest van en voor Schiedam mers,' maar natuurlijk ook voor de toeristen," aldus Scheeres. En over de neerplenzende regen: „Schie dam is een echte waterstad, dus er kan niets in het water vallen." Een profetische uitspraak, want nog geen half uur later was het droog. Voor veel winkeliers was dat alsnog reden om hun waren uit te stallen in de braderiekramen voor hun deur. Frans van Thie- nen, voorzitter van de Broersveld- winkeÜers, liep halverwege de ochtend rond met een afgezakt ge zicht. „Als het niet snel droog wordt, kunnen we het vandaag wel schudden. D'r komt geen hond." Aan het eind van de mid dag stonden zijn mondhoeken om hoog gekruld. „Onvoorstelbaar hoe gunstig de weergoden ons zijn ge weest," blikte hij tevreden omhoog naar het toch weer dichttrekken de, sombere wolkendek. Tot aan het middaguur was er in de stad nauwelijks iets te bele ven. Op sommige plekken in de Hoogstraat kon de bekende kogel worden afgeschoten, zo stil was het. Maar toen Frans van Rijsber- gen, de voorzitter van de HOS (Vereniging Horeca Ondernemers Schiedam), op de Grote Markt pu bliekelijk Brandersfeesten-voorzit ter W.F.L. Vollering in het zonne tje zette, ging zowaar ook de echte zon schijnen. Een verademing voor de honderden die aansluitend alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! J Na het ophouden van de regen trokken duizenden de binnenstad in voor de Brandersfeesten. De kinderen vierden met hón brander feest. Sprookjesachtig was de aanblik van de honderd verlichte pleziervaartuigen tydens de gondelvaart. gretig de wedstrijden voor de 'Sterkste man van Schiedam' volg den. Govert 't sterkst De vier kandidaten van sport school Peter Lagerwaard (vier an deren lieten het zonder waarschu wen afweten) sleurden aan auto's, bogen stukken ijzer krom, sjouw den zandzakken en tilden accu's, auto's en biervaten. En dat alle maal onder het toeziend oog van Ab Wolders, de sterkste man van Nederland en de tweede van de wereld. De 20-jarige Govert Breed- veld bleek de sterkste. Hij komt volgend jaar mei uit in de nationa le kwartfinales. Zowel Frans van Rijsbergen als Peter Lagerwaard hadden na af loop van de spektaculaire wedstrij den 'danig de pest in'. Van Rijs bergen, wiens organisatie de op dracht voor de wedstrijden ver strekte: „Ik vind het ongehoord dat er vier kandidaten niet komen opdagen." Lagerwaard: „Het is ge woonweg onbeschoft. Er waren duidelijke afspraken gemaakt." Overigens kwamen gistermor gen ook 33 van de 193 ingeschre ven triathleten niet opdagen aan de startstreep bij de Noordvestsin- gel voor deelname aan de eerste Schiedamse halve triathlon. Een montere Reinier Scheeres („afgelo pen nacht is het behoorlijk laat ge worden") schoot de atleten, waar onder vijf vrouwen, het koude wa ter in voor 1950 meter zwemmen. Petra Streng uit Oegstgeest bleek alle mannen te snel af. De ranke atlete was niet alleen het eerst uit het water, maar be gon ook als eerste aan de 91 kilo meter op de fiets. Ze raakte haar voorsprong kwijt, maar passerde niettemin als eerste vrouw de fi nish. Jan Jaap van Jolingen uit Rotterdam beëindigde de wed strijd na het lopen van ook nog een halve, mai-athpn^in 4.12.27 uur.gHeriis.fie ïp eêg na isnelste °P de .IWüfeilgrieO deel nemers staakten er 32 de strijd. De laatste atleet kwam binnen na jetct Ibpmelad nen; s lu Gondel vaart: pa Zo slecht als zaterdag de ope ningsdag van de Brandersfeesten begon, zo mooi was het zondag on der een heerlijke zon en een tem peratuur van tegen de 25 graden. Langs de Lange Haven flaneerden duizenden toeschouwers en op de Hoogstraat leek het wel zaterdag, met als verschil dat de winkels ge sloten waren. Talloze sportverenig ingen gaven demonstraties, zoals de leerlingen van de sportscholen Peter Lagerwaard aan de Hoog straat en Arkade op het parkeer terrein achter de Hema. Op de laatste plek vermaakten ook Joke Bruys, Wim Koopmans en de An ton Burgerhand de honderden langs de hekken. Maar hoe sfeervol het volks feest zaterdag en gisteren ook ver liep, het kon toch niet op tegen de sprookjesachtige gondelvaart van een kleine honderd pleziervaartui gen door de havens. Uit tiendui zenden kelen kwamen de ooohhhs en aaahhhs. Geen vierkante meter kade langs de route was onbezet. Het motorschip De Zeester had zo veel publiek aan één kant van de railing, dat het behoorlijk slagzij maakte. Ultf) - c\ De watei5portv§£enigingS;Nieu-j we Wateiyyeg- .behaalde,de/ eerste, prij's met een fragment uit de tv- serie Zaka Zoeloe. De werkelijk griezelig a^dperrde.cre^tie Dfad^ ley Eorroraê^mpfM „Hijgen-, lijk verdienen, alle .schippers een prijs. Alle schepen;*zijn prachtig opgetuigd en verlicht," merkte een bezoekster op. Origineel was het met zwarte zeilen onherkenbaar gemaakt jacht, met aan dek een imitatie van het omstreden kunst werk van 75 gestapelde witte plas tic emmers met water. Het had de gelijkenis van een spookschip, want ook van de roerganger ont brak elk spoor. Gisteravond zijn de vaartuigen, die sinds vrijdag lagen afgemeerd in de Lange Haven, weer afgeva ren naar hun thuishaven. Met hun verdwijnen zijn de Brandersfees ten nog lang niet afgerond. Die du ren nog tot en met aanstaande zon dag. Morgen houden de winkeliers van de Hoogstraat een Dwaze Brandersdinsdag. Nikkelen Nelisj en een Muziekmobiel zorgen naast' de koopjes voor een muzikaal ont haal. SCHIEDAM „Een prachtig toernooi. Twee keer per jaar krijgt het navolging. Het kan uitgroeien tot een groot stedelijk evenement." Dit zei gistermorgen in het Snook er Center Schiedam een tevreden Frans van Thienen, voorzitter van de winkeliersvereniging Broers- veld, bij het bekendmaken van de uitslag van het Brandersstad Snookertoemooi. Winnaar werd nipt Hans Silvi us. Hij leverde op het groene laken een heroïsche strijd met-de Engels man Fred Auad, die genoegen moest nemen met een tweede plaats. De Schiedammers Marco de Graaff en Wim van de Jagt wer den respectievelijk derde en vier de in het 35 koppen tellende deel nemersveld. SVV-voorzitter John van Dijk overhandigde de bekers en de bij behorende bloemen. Hij was het ook die zaterdagmorgen de loting verrichtte, waarna werd begonnen aan het spelen van de 35 partijen. Het was al zondagmorgen toen de laatste carambole werd gestoten. SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker komt met een nieuwe activi teit voor kinderen: de Kinder werkplaats, Het doel ervan is het bevorderen van de creativiteit in de ruimste zin van het woord. El ke dinsdag van 16.00 tot 17.30 uur gaan de jeugdige creatievelingen aan de slag. Allereerst zal er een echt jeugdjournaal gemaakt wor den. De kinderen gaan zelf opna men maken en de film monteren. Ook leren ze teksten drukken en foto's maken en afwerken, zodat er een krant in elkaar gezet kan worden. De kosten bedragen vijf gulden per maand. Voor informatie en aanmelding kan men terecht bij De Erker, Jan van Avennesstraat 32, telefoon 4267767 of 4263161. Door Ferry Menexis VLAARDINGEN „Goh, wat zag ik er toen uit!" Dit waren de meest voorkomende reacties van enkele (oud-)leden van de jubile rende RAVO-scoutingsband Vlaar- dingen, toen zij zichzelf op enkele oude foto's uit 1969 terug zagen. De meisjes van toen liepen met een haarcoupe die ze tegenwoordig niet meer herkennen en de bril- draagsters begrijpen nu nog niet waarom ze destijds zo'n opvallend montuur droegen. Ze konden er za terdag allemaal om lachen. De fototentoonstelling over de veertigjarige RAVO was voor de reünisten een uitstekend hulpmid del om herinneringen op te halen. Het was natuurlijk erg jammer dat er geen foto's uit het prille begin van deze scoutingsband konden worden opgetrommeld. De RAVO-scoutingsband dankt haar naam aan twee Schiedamse leidsters, Raksha en Voga ge naamd, die het initiatief namen een heuse drumband op te richten voor padvindsters. De band was oorspronkelijk in Schiedam geves tigd, maar toen in de zestiger jaren steeds meer Vlaardingse meisjes lid werden van de band verkaste de RAVO-band in 1969 om prakti sche reden naar de Haringstad. Ria 'Apvo' Leerdam, was zater dag een van de oudste reünisten, die overigens sinds enkele jaren geen lid meer is van de RAVO. Zij meldde zich in 1958 aan en kan zich nog heel goed herinneren dat ze op het terrein van het oude stoomgemaal by de Vijfsluizen en later op een boerderij repeteerden. Maar een concours op de Van Ho- gendorplaan staat haar nog het meest bij. „Het winkelcentrum vierde ge loof ik een of ander jubileum, waarbij veel goede bands voor on der meer de burgemeester zouden defileren. Het was die dag snik heet en 's ochtends hadden wij nog een optreden in Schiedam. Maar wij wonnen toch mooi de de- fileerprijs." Cees Stolk, die in 1950 bij de RAVO als tamboer-instructeur kwam, herinnertzich dat voorval maar ook al te goed. „Als je defi leert moet je constant doorlopen. Het tempo mag wel even vertragen als je bijvoorbeeld langs de burge meester loopt, maar je mag abso luut niet stilstaan. Ondertussen gingen andere bands in de fout door vlak voor de burgemeester een showtje weg te geven en te stoppen. En ik zag de juryleden driftig aantekeningen in hun boek- j'es maken." „Lang niet iedereen wist wat je precies by een défilé moet doen en bij ons in de groep bestond er ook enige twijfel of we nou moesten doorlopen of niet. Wij konden de twijfelaars nog op tijd die beslis sende instructie geven hoe ze moesten handelen. Toen de meis jes keurig bleven doorlopen zag ik een jurylid instemmend knikken en wist ik het zeker. Wij hadden de hoofdprijs gewonnen." Hoewel Cees Stolk nu geen lid meer van de RAVO is, heeft hij de indruk dat er de laatste vier de cennia niet al te veel is veranderd. „De muziek is tegenwoordig wat moeilijker, maar je kunt daarom niet alleen maar oude muziek spe len. Wil je voor een optreden ge vraagd worden, dan moet je bij blijven. Maar verder is alles prak tisch hetzelfde gebleven." Zaterdag nam burgemeester Van Lier op de Markt in Vlaardin- gen ook een défilé af. Nu in het kader van het jubileum. Ria Leer dam bekent wel dat het weinig scheelde of er was zaterdag hele maal geen jubileume en dus reünie georganiseerd. „Een jaar of tien geleden was er voor de jeugd in eens veel meer 'te doen, waardoor het moeilyk werd leden te houden en nieuwe aan te trekken. Vjjf jaar geleden hadden we nog maar zes leden en dat was voor ons oud gedienden reden om de koppen bij elkaar te steken. Met succes, want de RAVO is nu weer een gezonde band." Voorlopig kan de jubilerende RAVO er weer tegen aan, want de nieuwkomers hebben het er uitste kend naar hun zin. Linda en Betty (beide twaalf jaar) vonden het erg leuk dat ze een half jaar geleden gevraagd werden om bij de band te komen. „Het is erg leuk om mu ziek te maken," aldus Linda. En Betty kan zich ook prima venna- ken. „Maar ik vind het lopen in de stad wel een beetje eng. Dan kijkt iedereen naar je." ïS APK $Ï':Z it "«BW f

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 2