Begroting 90 toch slu tend Boorplatform Zapata Nordic weg uit haven 5,50 t is weliswaar niet te zien, 7,25 maar deze meneer is druk bezig met sparen. bondsspaarbank Het Vrije Volk -SCH Na aantrekken touwtjes, 1 miljoen bezuinigen en schrappen in personeelsbegroting Presentatie door gebruikers De Teerstoof Spectaculaire sloopactie; - plannen voor I offshore-museum voorlopig van de baan Schiedam-films in Teerstoof Ome Joop UFO's bij Harmonia 1 2E SCHIEDAMSE BRANDERSSTAD OPEN K0PPELKLAVERJA1AMPI0ENSCHAP Poppenbeurs in Zuiderparkhotel i PAGINA 4 WS DINSDAG 19 SEPTEMBER 1989 I Door Ben van Haren SCHIEDAM De gemeentelij ke tarieven gaan in Schiedam in 1990 niet omhoog. Wel zal er ver andering optreden in de onroerend goed belasting, maar nog onduide lijk is wie er de dupe wordt van de aanpassing, die op gezag van de rijskoverheid in de komende vijf jaar moet plaatsvinden. Dit blijkt uit de gemeentebegro ting voor volgend jaar, die in okto ber in de gemeenteraad wordt be handeld. Ook voor 1990 heeft wet houder Aad Wiegman met zijn col lega-bestuurders de begroting slui tend kunnen maken. Het eindbe drag is met 2,3 miljoen gulden ge daald naar 265.884.000 gulden. Om de zaak sluitend te krijgen, zijn op een groot aantal punten de touwtjes strak aan getrokken. De personeelsbegroting is ondermeer kritisch doorgespit en met vier percent verlaagd. Vacatures die na drie jaar nog niet zijn vervuld, zijn definitief geschrapt. Bovendien is uitgegaan van een nog nader aan te geven bezuiniging van 1 miljoen gulden. Voor werkelijk onvoorziene uit gaven is er een bedrag van bijna 350.000 gulden gereserveerd an voor het prioriteitenprogramma voor 1990 is nüm 1,3 miljoen gul den uitgetrokken. Uit de toelichting bij de begro ting blijkt voorts in welke richting het gemeentebestuur in 1990 de accenten wil leggen in zijn beleid. De afbouw van de binnenstad speelt in het geheel een belangrij ke rol. De start van het ABC-com- plex aan de Lange Kerkstraat is eind dit jaar gepland en genoemd wordt 'voortvarendheid ten aan zien van de bebouwing van het StadserfAan de voet van het be staande Stadskantoor wil het ge meentebestuur een gebouw laten verrijzen, waarin de centrale bi bliotheek, het gemeente-archief, een theater, een bestuurscentrum met raadszaal en enige kantoor ruimte voor gemeentelijke afdelin gen en diensten zijn opgenomen. Dit alles krijgt een centrale toe gang, waarin allerlei publieksfunc ties worden opgenomen. „Marktverkenningen geven po sitieve verwachtingen omtrent de realiseringsmogelijkheden voor het gehele gebied. Gelijktijdige uit voering van de bebouwing rond het Stadskantoor en de bebouwing van het Emmaplein (wonen, par keren en beperkt winkelen) ligt in de rede," schrijft het college van burgemeester en wethouders in de begroting 1990. Daarna is de vestiging van een nieuwe HEMA nabij de Hoogstraat te verwachten. Een geheel andere zaak, die in de begroting aandacht krijgt, is de noodzaak om meer personeel in te zetten op het project Schuldhulp verlening. „De vraag naar hulp verlening is groot, zodat men reke ning moet houden met aanzienlij ke wachttijden," aldus het college. Men denkt aan uitbreiding van personeel voor dit project en de Gemeentelijke Kredietbank. Aan het verzorgingstehuis Thurlede in de wijk Oost willen B en W een verpleeghuis-dependance koppelen met dertig verpleegbed den. De in eerste instantie aan de verpleeghuis DrieMaasHave in Maassluis toegekende uitbreiding van zestig bedden kan beter ver deeld worden over de vergrijzende plaatsen Vlaardingen en Schie dam, redeneren de gemeentebestu ren, die daarvoor gehoor hebben gevonden op het ministerie. Op milieugebied wil Schiedam in 1990 een start maken met het gescheiden inzamelen van zoge naamd groenten- fruit- en tuinaf val. Vpor Schledam-Noord wordt de ontwikkeling van bouwplannen voor 1.500 1.800 woningen in Spaland-Oost voorbereid, alsmede de aanleg van een nieuw NS-sta- tion, het doortrekken van de tram en aansluiting van de 's Grave- landseweg in die richting. Door Bob van Stek SCHIEDAM De Wilhelmina- haven in Schiedam-Zuid zal bin nenkort het toneel zijn van een spectaöulaire sloopoperatie. Niet minder dan vier drijvende bokken met een totaal hefvermogen van 2800 ton zullen worden ingezet om het booreiland Zapata Nordic van zijn 'schuine poot' af te helpen. Tijdens werkzaamheden in juli raakte het platform door een fout uit balans en sindsdien is er door de scheefstaande poot geen bewe ging meer in te krijgen. Smit-Tak B.V. uit Rotterdam heeft nu de opdracht gekregen om het gevaarte weer te laten drijven. Niet toevallig, "Riant de mannen van-Smit-Tak-voerden-eerder dit jaar op volle zee een soortgelijk weriJe^tr\ï3dBl tf&fdf het plat form Global Labrador in-'de lussen van de Taklifts genomen. Dg, in 19,72 .gebouwde offshore kolos Zapato Nordic weegt ruim 13.GOO'tqn( en~d£,örie.jpoten zijn 12 6,, meter .Jang. 'Allereerst zullen die -metalen pijlers tot vlak boven hèt'eiland worden afgebrand, een karweitje dat zich met een of twee bokken wel laat klaren. Vervol gens worden er twee zware balken aangebracht aan weerszijden van de probleem-poot. En dan is alles gereed voor het grote werk. Terwijl vier reuze-lifters het ge wicht dat op de schuine poot rust opvangen, zal deze bron van alle Gebroederlijk liggen ÏÏe°offfsfiore-reuzën na it^lÈaar in de Schiedamse Wilhelminahaven. Links de pijpen- leggers SemacAjenHostoro.Sei, rechts hèt binnenkort vertrekkende boorplatform Zapata Nordic, ellende 'zonder^pardon""onder Eet eiland uitgebrand worden. Een klusje dat gedeeltelijk door duikers onder water wordt opgeknapt., Als alles volgens plan, verloopt kanhet Met een tussenpoos van drie maanden heeft de Zapata Nordic bijnaj dr|e jaar in Schiedam* gele-*, geintNa" een eerste aankomst van het continentale plat'innovember worden. v rl> Smit-Tak verwacht dat alle werkzaamheden twee weken in beslag zullen nemen. Met een uit eindelijke vertraging van drie maanden zetten de restanten van de Zapata Nordic dan koers naar Turkije, waar het eiland zal wor den gesloopt. Het is de bedoeling dat de gedemonteerde poten ook meegaan, liggend op het dek. drie maanden als toeristische at tractie voor de kop van het Noor dereiland lag. In korte tijd bezoch ten toen zo'n 55.000 mensen het offshore-museum dat aan boord ge vestigd was. Pogingen om het museum op stelten een permanente plaats in de Rotterdamse haven te geven strandden, waarna de kolos in ja nuari '88 weer terugkeerde naar de Wilhelminahaven. De gemeente Den Helder toonde belangstelling om hetplatform als off-shore trai ningscentrum in gebruik te ne- Vl..men„ maar ook die plannen ket- i-sten af. Ook Schiedam zelf kwam nog even 'in the picture'. Begin '88 aasde ook VVV-directeur Ruud Pil- lard op het eiland. Hij onderzocht de mogelijkheden om een perma nent offshore-museum te vestigen in het Gusto-haventje. Pillard: „Zowel de gemeente als het offshore-bedrijf Heerma rea geerden positief op de plannen, on danks de te verwachten hoge ex ploitatielasten. Alleen was het zo'n ambitieus, grootschalig plan dat je Giro-Spaar Extra Rekening. Met gemak een flinke rente. leveren de certificaten maar liefst 9,25% rente op Een rekening zonder minimum of maximum inleg, met een hoge rente (5,5%), diejaarlyks vnj opneembaar is. Ook is maandelijks f 5000,- van uw tegoed vnj opneem baar, giraal, dus gemakkelijk. Bij méér opnemen dan f 5000,-: 2% retourrente. Spaardeposito's. Dat levert rente op. De minimum inleg bedraagt slechts f 500,-. Er is geen maximum De Spaardeposito- rekenmg met jaarlijkse overboeking van rente, kent rentevergoedingen oplopend van 1 jaar vast 6% naar 10 jaar vast 7,25% Wilt u maandelijks de rente overgeboekt krijgen? Neem dan de Maandrente-Spaardepositorekemng: 5 jaar vast 6,5% (effectieve jaarrente 6,70%). Spaarcertificaten. Een winstgevende belegging. I h ('1 A Deze overdraagbare waarde- *-^9 papieren worden door rente op rente elk jaar vanzelf meer waard. Bij een maxi male looptijd van 5 jaar profiteert u van een gemid delde rente van 6,5%. In het vijfde en laatste jaar Spaarvormen in alle soorten, voor alle leeftijden. Wij hebben voor 0 tot 11-jarigen de Piek-fijn Spaarrekening (4,50%), voor 11 tot 18-jangen de Piek-fijn rekening (4,50%), voor 16 tot 30-jangen de Kombi Spaarrekening (4,50%) en voor 60+ers de Seniorspaarrekemng (3,5%) Verder zijn er bijvoorbeeld de Spaar Selekt Rekeningen (3,5% en 4,5%), Reservenngsre- kemng (4%) en de Kasspaarrekemng (2,25%) Bij de Bondsspaarbank zit elke spaarder goed! Vertrouwd advies. Stap eens binnen bij één van onze kantoren bij u m de buurt voor een goed advies: uw eerste winst1 De Bondsspaarbank, een vertrouwd adres, al ruim 165 jaar. De Bondsspaarbank doet meer Wijzigingen in alle hier vermelde rentepercentages voorbehouden de kar onmogelijk in je eentje kunt trekken. Je hebt een groep van en thousiaste deskundigen nodig, en zo'n dub mensen heeft zich toen helaas niet gevormd. We houden dat idee echter in ons achter hoofd," Ondanks het vertrek van de Za pata Nordic zullen grote offshore objecten het aanzien van de acht meter diepe Wilhelminahaven voorlopig blijven bepalen. Vanaf eind vorig jaar ligt de onder Pana mese vlag varende pijpenlegger Se- mac 1 van het Engelse offshore be drijf Brown Root aan de kade. Sinds een maand is daar de op de Bahama's geregistreerde pijpenleg ger Castoro Se i van de Italiaanse firma Saipem bijgekomen. Beide vaartuigen worden weer helemaal opgekalefaterd en zullen waar schijnlijk in Schiedam overwinter en, „Behalve Rotterdam is Schie dam de enige haven waar je zulke giganten vindt," weet havenmees ter T. Sabel. „Neem nou zo'n be drijf als Brown Root, die opere ren vanuit twee bases: Newcastle en Schiedam. We zitten hier dicht bij het continentale plat, de haven hier is goed beschut en de verbin dingen met de rest van het land -zijn prima. En hoewel Rotterdam lagere tarieven rekent, blijven ze toch hier komen. Ook in de toe komst, denk ik." Het verblijf van de offshore-ge vaartes levert de gemeente jaar lijks een aardig sommetje aan lig gelden op. Voor het drietal dat er nu ligt incasseert de stad maande lijks 50.000 gulden. Een redelijke prijs, vindt Sabel. „Om dit soort spul te kunnen ontvangen moeten wij elke paar jaar de haven uit la ten baggeren, en dat kost natuur lijk ook een lieve duit." SCHIEDAM Deze maand be staat Stichting Gebouw De Teer stoof 20 jaar en om dat te vieren houdt de stichting zondag 24 sep tember Open Huis De gebruikers van het pand Nieuwstraat 12 zul len zich die dag vanaf 12.00 uur aan het publiek presenteren. De toegang is gratis. Het Filmhuis (voorheen Film club Schiedam) vertoont, in afwij king van het normale speelfilm- programma, twee historische zwartwit-films over Schiedam. Het zijn 'Schiedam kiest voor het wa ter' uit de zestiger jaren en 'Schie dam zoals het leeft en werkt' uit 1941. De laatste film wordt waar schijnlijk door live-pianomuziek begeleid. Het Literair Café geeft een over zicht van de tot nu toe georgani seerde activiteiten en presenteert daarnaast het verdere programma van dit seizoen. Bekende namen daaruit zijn A. F. Th. van der Heij den, Heere Heeresma en Remco Campert. Verder wil men de geno mineerden voor de AKO-prijs naar Schiedam halen en behalve de jaarlijkse verhalenwedstrijd ook een regionale avond organiseren. SCHIEDAM Het Filmhuis Schiedam vertoont zondag, tijdens de Open Dag in De Teerstoof, twee bijzondere historische films over Schiedam. Ongeveer 25 jaar gele den maakte cineast Jan Schaper de documentaire 'Schiedam kiest voor het water'. Beelden uit een grijs verleden tonen hoe Schiedam aanvankelijk volledig op de jene verindustrie dreef, maar zich na de oorlog sterk op de scheepsbouw ging richten. Moderne stadswijken verrezen in de polders en vele mo numenten moesten het veld rui men voor de nieuwe tijd. De film is van gesproken commentaar voorzien, duurt een uur en wordt gedraaid om 12.00, 14,00 en 16.00 uur, 'Schiedam zoals het leeft en werkt' is een documentaire uit het oorlogsjaar 1941. De film begint bij het ontstaan van Schiedam, om uit te komen bij een dwarsdoor snede van de plaatselijke samenle ving in de dertiger jaren, met veel aandacht voor het florerende be drijfsleven. Deze documentaire wordt twee keer vertoond, om 13.15 en 15.15 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM Niet Circus Cus- ters, maar Ome Joop verzorgt in het kader van de Brandersfeesten morgenmiddag in het Passage Theater een grote show voor de jeugd. De toegang is gratis. Wel op tijd komen, anders zijn de deuren gesloten. Aanvang 14.00 uur. Spe ciaal voor kinderen is op het mu seumplein vanaf morgenmiddag 13.00 uur ook een waterbaan be schikbaar. Clown Ricky luistert de waterpret op. Morgenavond van 19.30 tot 22.00 uur vindt op het parkeerter rein achter de Hema een taptoe plaats. De organisatie is in handen van de Rijnmond, die als gastheer optreedt van DVS-Katwijk en Ju liana Amersfoort. In het voorpro gramma treedt de Jeugd Rijn mondband op. En dat is er op het Emmaplein natuurlijk ook nog tot 24.00 uur de kennis. De Computer Club Schiedam de ontmoetingsplaats voor gebrui kers van Commodore, Amiga, Ata ri en IBM-computers verzorgt tijdens de open dag demonstraties en reparaties. Door bezoekers me& gebrachte kapotte computers won? den, indien mogelijk, tegen onden delen-"kosten ter plekke gerepa reerd. Uiteraard geven de leden ook informatie over het reilen en zeilen van de club, j Demonstraties zijn er ook bij de Vrienden van het Delfts Aarde werk Zij laten zien hoe Delfts Blauw- en Polychroom aardewerk wordt vervaardigd en beschilderd. Tevens kan men zich in laten schrijven voor een cursus. Poppenatelier Mary toont hoe je porceleinen poppen kunt maken en aankleden. Ook kan men zich opgeven voor de bijbehorende cur sus Pottenbakster Kati Lorand geeft m haar atelier demonstraties van het draaien, bewerken, glazu ren en bakken van steengoed. Ook hier is er de mogelijkheid mee te gaan doen aan een cursus, die in intensieve groepjes van twee per/ sonen gegeven wordt Toneelgroep Apollo geeft in haar repetitieruimte een overzicht^, van haar werk aan de hand van foto's, requisieten enzovoorts. Theater De Teerstoof tenslotte biedt een ieder de kans om zijn o£ haar kunnen te tonen op het Open; Podium, vanaf 13.00 uur SCHIEDAM UFO's en bui- tenaards leven, dat zijn de on derwerpen die centraal staan op een bijeenkomst van spiritu ele vereniging Harmonia op donderdag 21 september. Des kundige Hans van Kampen uit Duiven zal het thema inleiden. De avond begint om 20.00 uur in wijkcentrum Nieuwland, Dr Wibautplem 165. Zaal open vanaf 19.30 uur, toegang voor niet-leden 7,50 gulden Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij A. Koenderman-Van der Most, tel. 4733809. Huiswerkklaszoekt wiskundeknobbels hriff 'Eigen werk' houdt open huis SCHIEDAM De stichting Eigen werk in Schiedam houdt een open dag voor alle werklo zen, arbeidsongeschikten, ge pensioneerden en uitkeringsge-j rechtigden. In het ontmoetmgs-; centrum zullen mogelijkheden^ te zien zijn om een hobby te? uitoefenen of een cursus te voli gen. Het volgen van een cursus1 bij Eigen werk kost maximaal. 35 gulden Belangstellenden zijn op woensdag 27 september van 10.00 tot 17.00 uur welkom m het ontmoetingscentrum aan de Overschiesestraat 44 Schiedam Vlaardingen Spaarbank ROTTERDAM Zelfs een pop pendokter is er in de zaal tijdens de vierde Poppenbeurs, die zater dag wordt gehouden in het Zuider parkhotel. Aan de beurs nemen ongeveer dertig mensen deel, die een grote verscheidenheid aan poppen tonen, van replica's tot handgemaakte karakters en bos- en fantasiefiguren. Bovendien ne men enkele deelnemers antieke poppen en oud speelgoed mee. Ook bestaat de mogelijkheid om oude poppen te laten taxeren. Volgens de organisatoren komt het nogal eens voor dat een oude pop, die ja renlang op zolder heeft gelegen, veel geld waard blijkt te zijn. De poppenbeurs wordt gehou den in het Zuiderparkhotel, Dordtsestraatweg 285, van 10.30 tot 17.00 uur. De toegangsprijs be draagt 3,50. Voor 65-plussers 3,- en kinderen tot twaalf jaar betalen fW Ingezonden mededeling Spaarcertificaat (voorbeeld) t Looptijd Rente f 1 000- f 5 000,- f 10 000,- lejaar 3,75% f 1 037.50 f5 187,50 f10375- 2ejaar 5,125% f 1 090,67 f 5 453,36 f 10 906.72 3ejaar 6,50% f 1 161,56 f 5 807 83 f 11 615,66 4e jaar 7,875% f 1 253 04 f6 265 19 f 12 530,39 5ejaar 9,25% f 1 368,94 f684472 f 13 689,45 - i SCHIEDAM Klubhuis Zuid in Schiedam zoekt rrtensenj met een" wiskundeknobbel diej willen helpen' in de"Ahuiswerk-| klas. Er wofdrop maandag' ent woensdagmiddag van half vier tot vijf uur huiswerkbegleiding gegeven aan kinderen die thuis niet rustig kunnen studeren. Belangstellenden die iets van wiskunde afweten, kunnen bel len naar Klubhuis Zuid, tele foon 4267297. Ingezonden mededeling Woensdagavond 20 september 1989 zal voor de tweede keei een koppelklaverjaskam- pioenseiiap worden gehouden In het kader van de Brandersfeesten. Plaats van handeling- Sitton's partyhouse, Hoogstraat 99, Schiedam Aan- vang 20 00 uur Gespeeld zullen worden drie partijen van 16 beurten Het prijzenpakket is f 1200,- Inschrijfkosten per persoon bedragen 7,50, voldoen bij Inschrijving. Zaal open om 19.00 uur Om op tijd te kunnen beginnen verzoeken wij u ui terlijk 19 45 uur aanwezig te zijn Inschrijving uitsluitend d m v onderstaande bon en betaling van de in schrijfkosten tot uiterlijk 20 september a s. Inschrijven aan de zaal mogelijk. Inleveren bij café Klein Thalia, Hoogstraat 161b, tel. 010-4268541 RQTTfcRDAf/

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1