Frankeland benadert visie Br nkman op ouderenzorg <e Waterbaan amuseert jong en oud Het Vrije Volk SCHIEDAM Fïlmnet vet wacht in Schiedam honderdduizendste abonnee WIE WORDT DE FAVORIETE TEKENAAR? 'Een zorgonderneming met gevarieerd aanbod en bijna duizend kianten per week' m Benzine en Van Biezen in Podium Schiespoor op Hemaplein fflRM vooreen goede nachtrust?! HENDRIKSEN B.V. Vrachtwagen is wielen kwyt Cursussen voormensen zonder baan DANCALL AUTOTELEFOON Kooplieden uit hele land met 300 kramen op zondagsmarkt PAGINA 4 DONDERDAG 21 SEPTEMBER Midnight Run i Filmhuis SCHIEDAM Midnight Run, de Amerikaanse speelfilm van regisseur Martin Brest en met Robert de Niro en Charles Grodin in de hoofdrollen, wordt morgenavond vertoond in het Filmhuis aan de Nieuw- straat 12. Aanvang 21.30 uur. Toegang voor donateurs vier gulden. Donateur worden kos ten vijf gulden per seizoen, in clusief de eerste filmvoorstel ling. Steen door ruit, schrijfmachine weg SCHIEDAM Bijna drie duizend gulden schade is er aangericht, na het gooien van een steen door de ruit van de firma Helpman aan de Van Heekstraat. Bovendien wordt een elektrische schrijfmachine met een waarde van tweedui zend gulden vermist. Sporters Essllnpen komen zaalvoetballen SCHIEDAM Drie zaal voetbalteams uit de Westduitse partnerstad Esslingen nemen op zondag deel aan een zaal- ^oetbaltoemooi in Sporthal Margriet. Hen wordt zaterdag door sportwethouder Luub Haf kamp om 17.30 uur een ont vangst bereid in het stadhuis ,aan de Grote Markt. De wed strijden, waarin zeven Schie- tdamse teams uitkomen, worden 'zondagavond vanaf 18.00 uur gespeeld. Finale biljarten in De Kroon VLAARDINGEN Eén Schiedammer en zeven Vlaar- dingers spelen morgen, zater dag en zondag om het biljart kampioenschap voor de 3de klasse driebanden-klein. Ze doen dat in café De Kroon aan de Hoogstraat 21 in Vlaardin- gen. De wedstrijdleiding is in handen van C. Jans, W. Brink man en H. Glansbeek. De eerste partij vangt aan op vrijdag avond om 19.30 uur. Op zater dag en zondag beginnen de wedstrijden om 12.30 uur. Rommelmarkt in de Korenbeurs SCHIEDAM 'Zondag vindt in de Korenbeurs aan de Lange Haven een grote rommelmarkt 'plaats. De tafeltennisvereniging De Korenbeurs organiseert deze in het kader van de zondagacti viteiten van de Brandersfees ten. Door Rein Wolters SCHIEDAM „In de komende jaren moet er extra geld beschik baar komen voor de ouderenzorg. De verschillende politieke partijen moeten de beloften in hun verkie zingsprogramma concreet verta len." Demissionair minister Brink man van WVC zei dit gistermiddag bij de (her)opening van het ver nieuwde woon- en zorgcentrum voor ouderen, 'Frankeland'. De be windsman complimenteerde het bestuur van de Sint Liduinastich- ting voor de wijze waarop het bin nen vier jaar de vernieuwing heeft aangepakt. „Als ik een rapportcij fer mag geven, dan is dat een rui me voldoende. Uw werkwijze be nadert mijn toekomstvisie op de ouderenzorg." Met hulp van zijn vrouw ont hulde Brinkman aansluitend het beeld van een oudere man, die hand in hand staat met een klein meisje. Het beeld krijgt een plaats in de centrale toegangshal, zo ver klaarde drs. J. L. J. Dries, voorzit ter van de Sint Luidmastichting „Frankeland heeft zich in de afge lopen jaren ontwikkeld tot een dienstverlenende onderneming, welke een gevarieerd zorgaanbod heeft voor haar 800 tot 1000 klan ten per week. Dit varieert van het aanbieden van contacten en het organiseren van activiteiten tot het verlenen van meerzorg. Als belangrijkste leverancier van zorg, kunnen de verzorgingste huizen het zich niet permitteren daar slechts het oude traditionele produkt tegenover te zetten. De ui terste consumptiedatum daarvan is zo langzamerhand verstreken. De maatschappij mag met recht hun kant opkijken en verwachten, dat de verzorgingstehuizen zorgpro- ducten op maat ontwikkelen om in die wijzigende en stijgende vraag te voorzien." En tot minister Brinkman in het bijzonder: „Van de overheid mag worden ver wacht, dat zij een kader schept, dat het de verzorgingstëhuizen mo- gelijk maakt die koers te varen." Huize Frankeland zit" goed'"in die vernieuwende koers.'Dat bleek uit enkele andere toespraken, met burgemeester drs.,R» Scheeres als hekkesluiter. Hij benadrukte dat het vergrijzingspercentage,,ll%in Schiedamaanmerkelijk {Hoger ligt dan het landelijke gemiddelde.' „In januari 1988 was 16,3 percent van onze inwoners ouder dan 65 jaar nsSt i*i &- Personeelsvertegenwoordigers van Frankeland wezen minister Brinkman en echtgenote bij hun aankomst op de eis van 5 percent loonsverhoging. „Ik vind het begrijpelijk dat u dit moment aangrijpt om de eisen nog eens duidelijk te maken," reageerde de bewindsman. (landelijk 12,5 percent). Ouder dan 80 jaar was toen 3,8 percent (lan delijk 2,8). Daaraan verbind ik weieens de conclusie dat in Schie dam een gezond klimaat heerst," grapte hij. Ook Scheeres stak zijn bewondering voor het vernieuwde Frankeland niet onder stoelen of banken. Het complex telt nu 153 aan leunwoningen waar 180 mensen wonen. Het verzorgingsdeel van Frankeland telt 188 ruime appar tementen, waaronder een grote sa nitaire ruimte. Elk appartement heeft bovendien een brede entree, waardoor een bed kan worden verreden. Het appartement is zo danig ingericht, dat het bed op drie verschillende plekken te plaatsen is. Ziekenzalen kent Fran keland niet.''Aan1'de veiligheid is veel aandacht besteed. -Dat was ook noodzakelijk, want het waren de eisen van de brandweer die, me debepalend warenfom tot de reno vatie te komen.^ «ju» yji'Ku e Opnelke (Woonlaag zijn twee of drie centrale woonkamers. De be gane grond herbergt een kapsalon, fysiotherapie, bruin café, winkel, bibliotheek, welfare, pedicure, dagverzorging in drie grote huiska mers, cafetaria, kantoren, receptie, spreekkamers en een kapel. On danks de uitbreiding van het ver zorgingstehuis en de mechanische ventilatie, is in samenwerking met het Openbaar Nutsbedrijf Schie dam het energiegebruik van 460.000 gulden per jaar met meer dan de helft gedaald naar onge veer 220.000 gulden. Frankeland onderscheidt zich door de dagverzorging van licht hulpbehoevende ouderen, die zelf standig wonen. Eén of twee dagen brengen ongeveer 130 mensen per week door in het dagverblijf. Ook de bewoners van de aanleunwo ningen maken gebruik van dë faci liteiten die het hoofdgebouw biedt. Maar ook ouderen, die geen zorg behoeven en zelfstandig wonen, kunnen voor heel weinig tot geen geld gebruik maken van de tal van diensten van Frankeland. Hiertoe behoren warme maaltijden, spreekuur van de sociale dienst, de kapper, mini-supermarkt, kaart- elubjes, bloemschikken, bustoch ten, meer bewegen voor ouderen, muziekuurtjes, handwerken enzo voorts. „En dan te bedenken dat deze activiteiten en faciliteiten slechts een fractie kosten van het door snee bejaardentehuis. Dat kan al leen maar in een ondernemend verzorgingstehuis. Een onderne mend verzorgingstehuis is een heel belangrijke hoeksteen van een ver grijzende samenleving," zei J. F. Poell, hoofd Buitenzorg van de Sint Liduinastichting, tot besluit van zijn toespraak. Overigens werd minister Brink man bij zijn aankomst aange klampt door twee vrouwen. Zij we zen hem nogeens op de eis van 5 percent loonsverhoging.Tegelijk werden tientallen protesthalonnen opgelaten. „De financien zijn ook voor mij een punt van zorg. Ik vind het begrijpelijk dat u tfit mch, ment aangrijpt om de 'eisen J nog eens duidelijk te maken. Uit de af- gelopen dinsdag gepresenteerde miljoenennota blijkt dat er in het komende jaar in ieder geval meer centjes te verdelen zijn." Door Rein Wolters SCHIEDAM Filmnet van Es- selte abonnee-tv is sinds gister avond officieel via het kabelnet te ontvangen. Adjunct-directeur H. Eikenbroek van de Openbare Nuts bedrijven Schiedam (ONS) zette de nieuwe zender met een druk op de knop op de kabel. Hiermee is een begin gemaakt met de uitbreiding naar 23 televisienetten, die vanaf volgende maand rijn te ontvangen. Men moet zich voor de ont vangst van Filmnet wel eerst een decoder aanschaffen (75 gulden in schrijfgeld en 75 gulden borg). Daarnaast per maand, afhankelijk van het gekozen filmpakket, nog 42,75 gulden tot 54,50 gulden abonnementsgeld. Hiervoor, krijgt men dan dag en nacht films op rijn toestel, waaronder iedere maand dertig nieuwe films, die nog nimmer op de buis rijn ver toond. „Ons bedrijf wil toe naar een nóg groter aantal premièrefilms," maakte H. Klap, adjunctdirecteur van Filmnet, gisteren bekend. Hij benadrukte dal het maximum aan tal premièrefilms jaarlijks niet ho ger kan komen dan ongeveer vijf honderd. „Het aanbod van nieuwe films is beperkt. De Verenigde Sta ten produceren elk jaar ongeveer tweehonderd speelfilms, inclusief de flops." Filmnet zegt thans in Europa een half mijoen abonnees te heb ben, waaronder in Nederland bij na honderdduizend. Volgens Klap is het denkbaar dat de 'mijlpaal abonnee' in Schiedam valt. „Voor uitlopend op die feestelijke gebeur tenis, kan men deelnemen aan een prijzenfestival waarmee onder an dere televisies zijn te winnen. Bo vendien schenken wij elke nieuwe kijker één maand abonnements geld. De aanbieding geldt tot 9 ok tober en geldt ook voor de mensen die tijdens de Brandersfeesten heb ben ingeschreven." Volgens adjunct-directeur Klap is het een fabel dat men met ille gale (of gestolen originele) deco ders 'tot in de eeuwigheid' gratis naar Filmnet kan kijken. „In de originele kastjes bevindt zich een codering die op afstand te wijzigen is. Wanbetalers worden bij voor beeld ook op deze wijze afgesloten. Wanneer een abonnee meldt dat het kastje is gestolen, stellen we dat vrij simpel buiten gebruik. Re gelmatig verandert ook de code ring, die voor een goed beeld zorgt. De decoders rijn hierop ingesteld en schakelen moeiteloos om. Met nagemaakte decoders is dat niet het geval. Dat betekent, als we overschakelen op een andere code, dus een gestoord beeld." Hij meldt verder: „Elders in het land rijn leveranciers van illegale decoders door klanten in elkaar geslagen omdat ze geen beeld meer kregen. We hadden een andere co de ingevoerd. Anderzijds ontvin gen we klachten omdat onze films niet meer te ontvangen waren. Ze bleken afkomstig van mensen die geen abonnee waren, maar zich een illegaal kastje hadden laten aansmeren." Bij wijze van 'gouden gebaar' schonk Filmnet een decoder en een gratis abonnement aan de ge meentelijke brandweer. Comman dant A. Metaal nam het apparaat in dank af. „Het is leuk om de de coder doorgesluisd te krijgen." Inlichtingen over Filmnet wor den verstrekt via de ONS, tel. 4622222, maar ook door Videoland (Mrg. Nolenslaan), Rovato (Hof van Spaland) en Allwave (Hoog straat). Binnenkort krijgen alle 30 000 kabelabonnees van de ONS bovendien schriftelijk bericht over de veranderingen en uitbreiding van op het kabelnet. SCHIEDAM De Neder landstalige popgroep Benzine treedt morgenavond vanaf 22.30 uur op in het muziekcafé ^Podium aan de Lange Haven *'28? Entree vijf gulden. De drie jaar bestaande groep liet dit jaar een elpee het levenslicht izien-met daarop veertien eigen -werkjes. a-y,-.Zaterdagavond valt een op treden te verwachten van Jaap van Biezen met rijn kwartet met zang van Maria Harp uit de Verenigde Staten. Het kwar tet bestaat tien jaar en speelt ballads, bebop, latin en eigen werk. Aanvang 22.30 uur. Toe gangsprijs vijf gulden. Zondag avond wordt (gratis) de muziek film LusttrFor vertoond. Van avond kan men in, Podium te recht voor een Open Herfst Ses sie. SCHIEDAM Ter gelegenheid van de Branders feesten geeft de modelspoorvereniging Schiespoor za terdag demonstraties op het Hemaplein. Schiespoor toont tevens haar diadorama met de bekende E-lok 1614, die de naam Schiedam draagt. Op de computer is er een Sprinter- en seinhuissimulatie te zien. Voorts is er een keur aan treinmodellen te bezichti gen. Leden van Schiespoor verstrekken alle gewenste inlichtingen. In het clubgebouw aan de Westerkade is er bo vendien die dag van 10.00 tot 17.00 uur een open huis. Men kan terecht voor het laten doen van gratis i reparaties en het schoonmaken van elektrische loco- li motieven. Men mag ook met eigen treinen rijden op 'de verenigingbaan. Voor vragen kan men zich wen- fden tot secretaris A. Luijsterburg, Laseurpad 8, tel. '4709698. AaBe Aupmg Windsor dekbedden Levering uit voorraad. Eigen beddenmakerij Dunlopiilo Pullman Kapok matrassen SCHIEDAM Een 46-jarige chauffeur uit Zoeter- 'meer zag gisteren omstreeks 18.00 uur op de A20 bij Schiedam tot zijn verbazing zijn achterwielen voor bij komen. Hij hield de positieven bij elkaar en par keerde zijn wagen in de vluchtstrook. Maar hij kon niet voorkomen dat de wielen nog zevenhonderd me ter doorrolden en op de andere rijbaan tot stilstand kwamen. Het gevolg was een uren durende file. Vol gens de politie is de breuk niet het resultaat van slecht onderhoud, maar het gevolg van een ingewik kelde technische complicatie. 1936 - 53 JAAR IN SCHIEDAM - 1989 KLttnlVlAften Tel. 4268164, Schiedam SCHIEDAM In sa menwerking met de Streekschool geeft het Edu catief Centrum voor Vol wassenen (ECW) cursussen voor mensen zonder werk, welke ingeschreven staan bij het Gewestelijke Ar beidsbureau. Het betreft een cursus typen en een cursus waarin de beginse len rond het gebruik van de computer worden bijge bracht. Typen kan op ver schillende dagen en tijd stippen in het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhou derslaan 30 en dat geldt ook voor de computercur sus. Inlichtingen zijn ver krijgbaar via tel. 4261511. NOO a EBOOM SCHIEDAM 'Antwerpse toe standen' zondag m Schiedam. Wie de markt wil bezoeken of gezellig wil winkelen, hoeft niet naar de zuiderburen af te reizen. Voor de zevende keer vindt in de binnen stad, in het kader van de Bran dersfeesten, een zondagsmarkt plaats. Zoals steeds is het evene ment een organisatie van de win keliersvereniging Hoogstraat. Vo rig jaar bezochten ongeveer twee honderdduizend mensen de markt. De belangrijkste verkeersader, de Broersvest, is zondag voor alle verkeer afgesloten. In samenwer king met de RET is er extra en gratis busvervoer geregeld om be zoekers van buiten de stad te ver voeren tussen de parkeergelegen heid (ook gratis) en het centrum. In het centrum van de stad komen driehonderd kramen, die worden bezet door koopheden uit het gehe le land; ze komen van Heerlen tot Groningen. De winkels zijn geo pend van 10.00 tot 17.00 uur.Verschillend attracties verho gen de gezedligheid. Zo is er de ge hele dag kermis en verzorgt de Big Band Nieuwe Waterweg-Noord o.l.v. Cees Matla swingende sound. V.O.F. De Kunst geeft twee drie kwartier durende openlucht con certen, te beginnen om 13.00 uur. Tijdens de pauze en daarna Zuid- amerikaanse klanken van het or kest Tipico Manzana. Op het Mu seumplein geeft magiér Mantra een show, die afgewisseld wordt door de viermansformatie Dakota. Prijzen rijn er te winnen door deelname aan de Grundigshow, ge presenteerd door de Veronica-dj Jacob Hut. Dan is er ook nog Wil Salden and his Orchestra, die met rijn Big Band de sound van Glenn Miller en Tom Dorsey laat horen. Bij de Lange Haven rijn er ook di verse attracties. Met een daverend vuurwerk, afgeschoten vanaf het dak van het Stadskantoor, worden zondagavond om 21.00 uur alle festiviteiten afgesloten. Chris Coppens van de winke liersvereniging geeft het dringende advies om zoveel als maar moge lijk is gebruik te maken van het openbaar vervoer. „Behalve de pendelbussen stopt ook tramlijn 1 precies in het feestgedruis." De Brandersfeesten zijn er niet alleen voor oude ren. Gistermiddag bleek dat weer eens op het Mu seumplein. Voor de kinderen was daar een tot de verbeelding sprekende waterbaan opgesteld. Ze maakten er gretig gebruik van. Gezien het fraaie nazomerweer was dat niet zo verwonderlijk. Clown Ricky was er ook en werkte aanstekelijk op de lachspieren van jong en oud. Vanavond zal het op de Hoogstraat opnieuw extra gezellig zjjn, zo beloven de winkeliers van die straat. Het is immers koopavond, de Brandersfees ten duren voort, volgens weerman Pelleboer zal het schitterende avond worden en het Muziekmo- biel zal zijn wonderlijke klanken laten horen. SCHIEDAM Tekenaars en il lustratoren van boeken komen dit jaar in aanmerking voor de Pu blieksprijs van het Nederlandse Boek. De Stichting CPNB (collectie- ve propaganda voor het Neder landse boek) nodigt alle boekenle zers uit om voor 24 oktober hun lievelings-tekenaar of -illustrator te kiezen. Men kan stemmen op een van de acht genomineerden, maar een eigen kandidaat naar vo ren schuiven is ook mogelijk. De acht voorgeselecteerde kan didaten van de stichting CPNB zijn Marjolein Bastin (tekende Vera de Muis, Zien wat je droomt), Theo van den Boogaard Sjef van Oe- kel-strips), Dick Bruna (Zwarte Beertjes-serie, Nijntje), Rien Poort vliet kaboutersdieren, natuur), Ingrid Dieter Schubert Plat- voetje, Wie met sterk isPeter van Straaten Vader Zoon, Ag nes), The Tjong King (De stad van Goud, Polle de orgeljongen) en Pe ter Vos Sprookjes van de lage lan den). In Schiedam bieden de Ge meentelijke Openbare Bibliotheek en de boekhandels Mercurius en Van Leeuwen de mogelijkheid om mee te doen aan deze wedstrijd. Vorig jaar namen in het gehele land 40.000 lezers deel. Zolang de prijsvraag loopt kan men in de bi bliotheken en boekhandels extra informatie aantreffen over de ge selecteerde kunstenaars en hun werk. Uiteraard kunnen hun boe ken ook worden gekocht of ge leend. Daarnaast rijn er natuurlijk de deelnameformulieren, die men ter plekke in de stembus kan depone ren. Onder alle inzenders wordt als hoofdprijs een vliegreis naar Rome voor twee personen verloot. Andere prijzen rijn een lang week end naar Parijs voor twee perso nen, een culinair weekend voor twee, en dertig boekenbonnen, van 25 tot 100 gulden. V* tt Ingezonden mededeling (Hl Slaak 72 3061 C2 Rotterdam Telefoon 010-413 19 92 Groenmarkt 183 3311 BD Dordrecht Telefoon 078-13 44 90 Ingezonden mededeling Exclusieve maatkleding en confectie Ruim 100 jaar kleermakers In onze etalage steeds speciale aanbiedingen!!! Ook voor confectie.naar de l/I CCDM A4fCD Rotterdamsedijk 409a Ingezonden mededeling De Dancall 9200 is een Deens konsept voor autotelefome en volledig gebruiksklaar voor alle toekomstige datafunciies, die la ter dit jaar geactiveerd zullen worden in het ATF-3 netwerk Standaard is de Dancall 9200 voorzien van "hands-free" en is eventueel zelfs met de stem te bedienen (optie) Een door dachte combi-slede maakt het mogelijk de autotelefoon direkt zonder enige ombouw als porta ble-telefoon te gebruiken, even tueel voor boot, caravan enz. Het Dancall-systeem met z'n vele mogelijkheden is uniek te noemen in de sterk stijgende autotelefoon-markt Dancall ts de meest complete au totelefoon en maakt van uw auto een "mobiel kantoor" Voor een nadere kennismaking en/of demonstratie van de Dancall auto telefoon kunt u bellen met dhr T Spruit, tel 010-4708122 of bereikbaar via zijn autotelefoonnummer 06-52732538, hij geeft u graag meer infor matie Zwaluwlaan 84, Schledam-Noord Winkelcentrum Spaland vufEnmm jaar Emms m reparatie eh mm? ni alle merker auto's

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1