'Je moet van alles een spelletje maken' 'Bij mijn fiim moeten de mensen met inslaap In 10 jaar miljoen kubieke meter gas bespaard Het Vrije Volk SCHIEDAM Milieu-wethouder Zijdeveld concludeert: 'Schiedam is redelijk op de goede weg bezobsingL Kinderfysiotherapeuten in eigen praktijk aan het Rubensplein: Behandeling op jonge leeftijd kan veel ellende voorkomen' Ir* Uri ia jositie Tin bibliotheek Werkloosheid gestegen Glasoven stil rnmm Gezwollen oog en blauwe plekken PAv: JA 4 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 Door Bob van Stek SCHIEDAM Volwassenen kun je met een beroep op hun ver stand zo ver krijgen dat ze zich vrijwillig dagelijks letterlijk in de meest onplezierige bochten wrin gen. Bij kinderen lukt dat niet. Als die geen zin hebben om het been tje te strekken, dan gebeurt het niet. Daar zijn ze ook heel eerlijk in. De trucendoos moet er aan te pas komen, weten'Olga van der Most en Anne Mieke Groeneveld. „Wat in geen geval helpt is commanderen' en nu moet je het doen! We proberen uit te vinden waar de interesses van het kind liggen om er dan een leuk spelletje van te maken. Je moet het een beetje aankleden, aantrekkelijk maken. Als ze er eenmaal lol in hebben, dan wordt dat beentje in negen van de tien gevallen ge strekt. Uiteraard geeft het enorme voldoening om een kind dat eerst niets durfde vrolijk te zien sprin gen." Sinds enkele weken is Schie dam een praktijk voor kinderfysi- otherapie rijk. Het is de eerste in de regio. Vandaag is de praktijk ruimte aan het Rubensplein feeste lijk in gebruik genomen met een open huis voor collega's in de ge zondheidszorg en andere belang stellenden. „Kinderfysiotherapie is een spe cialisme dat sterk in opkomst is. De komende jaren zullen steeds meer studenten zich op deze rich ting gaan toeleggen," voorspelt An ne Mieke Groeneveld (35). „We sluiten aan bij de algemene trend in de medische wereld om steeds vroeger te gaan behandelen. Als je er snel bij bent kun je niet alleen dreigende ontwikkelingsstoornis sen signaleren en tegengaan, maar ook vermogens van het kind ten goede stimuleren, die er anders niet uitgekomen zouden zijn." Zowel theoretisch als in behan delwijzen verschilt de kinderfysi otherapie sterk van de 'normale' variant. De motoriek van volwas senen is al volledig 'uitgerijpt', ter wijl het kinderlijf nog volop in ontwikkeling is. De therapeut moet zich voortdurend rekenschap geven .vande fase .waarin het kind zichJièvindj, °éii de',"daarop volgen de stadia: •,Na het behalen,..vamhet 'gewo- V - W-rf Olga (rechts) en Anne Mieke: „Als ze er eenmaal lol in hebben, dan wordt dat beentje in negen van de tien gevallen gestrekt.' ne' diploma aan de Academie voor Fysiotherapie volgden Van der Most (30) en Groeneveld een aan tal op kinderen gerichte cursussen en vervolgopleidingen. Een officië le status heeft het specialisme nog niet, daarover is de discussie bin nen de beroepsgroep nog gaande. Sinds hun afstuderen' hebben ze uitsluitend met-kinderen gewerkt. „Wij zijn zozeer met deze richting bezig dat' we geen volwassenen meer zouden kunnen behandelen," vertelt Van der Most. „Anderzijds denk ik dat de niet-gespecialiseer- de collega's zich nauwelijks nog aan een kinderbehandeling wa gen." De praktijk richt zich op kinde ren van nul tot zestien jaar en er wordt alleen behandeld na verwijf zing door -een ^huisarts of specia- - list. De jongste patiëhtjes zijn nog" maar een paarj:dageh.oud. .Baby's Of kinderen die zich in de wieg niet of nauwelijks bewegen. Zij worden ontvangen in de speciale baby-ruimte, die als een huiska mer is ingericht. Van der Most: ..„Op die leeftijd valt er nog weinig met het kind zelf te doen, het is meer dat we de ouders instrueren. Draag het kind zo, leg het zus neer, voorkom dit, enzovoort." Voor de oudere kindek sv ï'4 verende vloer, klimrek en allerlei evenwichtstoestellen. De vloer is goed geïsoleerd, zodat de kinderen kunnen rollen en kruipen zonder het koud te krijgen. Opvallend is het ontbreken van de griezelige electrische apparaten die door gaans bij de 'gewone' fysiothera peut te zien zijn., De speelsere werktuigen,, zoals, •'"ballen;" knotsen en tollen "worden^ met 'opzet' achter- slot 'en'grendel/ bewaard." „Deze.jmaliis/'jirikkeÖ arm gehouden," licht Groeneveld toe. „Heel rustige kleuren en zo min mogelijk wat de kinderen af zou kunnen leiden. We krijgen hier veel kinderen die moeite heb ben zich te concentreren, die zou den anders maar van hot naar haar stuiven." In principe is het de bedoeling dat de ouders in alle gevallen bij de behandeling aan wezig blijven. Ze krijgen uitleg over de behandeling en adviezen over wat ze thuis kunnen doen. De belangrijkste doelgroep vor men de kinderen met een achter stand in hun motorische ontwik keling. Soms kan dat bij zuigelin gen al vastgesteld worden, bij an dere kinderen openbaart zich in de schoolleeftijd dat ze moeite heb ben met bijvoorbeeld springen, fietsen, hinkelen of schrijven. Ook kinderen met orthopedische of neurologische problemen komen voor behandeling in aanmerking, evenals CARA-patiéntjes. Helemaal nieuw is de kinderfy siotherapie niet voor Schiedam. Anne Mieke Groeneveld werkte 11 jaar lang in het Schieland Zieken huis, waar zij als fysiotherapeute verbonden was aan het multi-dis- ciplinaire Kinderteam. In dat team werken mensen van ver schillende vakrichtingen samen om de beste behandelwijze voor een kind uit te zoeken. Ook nu de beide para-medici zich zelfstandig gevestigd hebben zullen zij nauw met dit team blijven samenwer ken. Groeneveld: „Een deel van de patiënten komt via het Schieland Ziekenhuis bij ons binnen, andere keren nemen we op eigen initia tief contact op met het team om advies te vragen." Van der Most benadrukt dat de behandeling zelden op zich staat: „Het is niet even oefeningetjes doen en dan weer weg. Je bent be zig met een mens in ontwikkeling, je moet dus ook kijken naar de ge zinssituatie, de school en overleg gen met collega's. Het mag natuur lijk niet voorkomen dat de logope diste iets voorschrijft wat onze be handeling „doorkruist,of omge- keerdi *En. als' wijs bezig- zijn met een handcorrectie om een kind schrijfbewegingen te leren dan is datook''iéts wat "dé meester moet weten?7""* SCHIEDAM Tot hét eind van deze maand is in de hoofdbiblio theek aan' de Lange Haven oen kleine UNESCO-tentoonstelling te zien over cultuurmonumenten. Een van de minder bekende taken van de UNESCO, de organisatie van de Verenigde Naties voor on derwijs, wetenschap en cultuur, is het bewaren van het gezamenlijk cultureel erfgoed van de mensheid. Voorbeelden daarvan zijn de pira mides en sfinxen aan de Nijl in Egypte en Soedan, de Akropolis in Athene, de Borobudur op Java en de^, ruïnes van de oude stad Moen- jodaro in Pakistan. JSinds het begin van de interna tionale acties voor het behoud van deze monumenten heeft de UNES- CCj, al meer dan 20 campagnes ge lanceerd, voornamelijk in ontwik kelingslanden. Ook steunt de orga nisatie de opleiding van museum personeel, restaurateurs en andere deskundigen. In de zes panelen tel lende expositie komen diverse aspecten van dit werk aan de or de. De expositie wordt door de bi bliotheek aangevuld met boeken over culturele projecten. SCHIEDAM Het aantal inge schreven werklozen bij het Ar beidsbureau Nieuwe Waterweg- Noord is in augustus met 109 ge stegen tot 8358 personen, hetgeen een stijging betekent van 1,3 per cent. Hiervan zijn 5107 mannen (plus 45) en 3251 vrouwen (plus 64). Per gemeente zijn er verschil len. In Maasland en Roozenburg daalde het aantal mensen zonder baan met bijna 2 percent. In de overige gemeenten (Maassluis, Hoek van Holland, Schiedam en Vlaardingen) was er een lichte groei van de werkloosheid. Vier van de vijf geregistreerden hebben een lagere opleiding. Toch is het aandeel van deze groep in de achterliggende maanden iets ge daald; van 80,7 percent naar 80,3 percent in augustus. SCHIEDAM Door een breuk in een glasoven is gistermorgen bij de Vereenigde Glasfabriek aan de Nieuw Mathenesserstraat brand ontstaan. Het liet zich aanvanke lijk vrij ernstig aanzien. De brand weer gaf middenalarm. In samen werking met de bedrijfsbrandweer werd het vuur geblust. Het nablus sen duurde geruime tijd. De scha de is aanzienlijk. SCHIEDAM De voorman knijpt zijn ogen dicht tegen het felle zonlicht dat hem het zicht op de zachtjes wiebelende geta kelde balk bemoeilijkt. Dan steekt hij als akkoord zijn duim op. Langzaam zakt de zware hou ten balk van boven neer op de vers gemetselde muur van het in aanbouw zijnde molenmuseum De Palmboom aan de Noordvest. Ruim twintig meter boven straatniveau worden dwars over de stenen romp balken gelegd voor een vloer. Vederlicht stapt amateurfilmer Dick Groenendal op deze prachtige nazomermid dag, gekleed in lichtblauw over hemd en grijze pantalon, tussen de bouwvakkers door die de bal ken aanpakken. De Nieuwerkerker Groenendal wil vooral niets van het spekta kel missen. De plaatsing van de balken is voor deze PTT-er reden genoeg om voor de zoveelste keer vrij te nemen van zijn werk. Hij is sinds de start in mei 1988 be zig met het maken van een video van het ambitieuze bouwproject. In totaal heeft het filmen van de herbouw van De Palmboom hem al 31 vrije dagen gekost. De ze keer is Groenendal maar weer eens langs de smalle steigers naar boven geklommen. Maar het deert hem niet. Voor zijn hobby heeft hij veel, zo niet alles aver. De film mag geen saai ver haal worden, maar moet 'leuk' zijn om naar te kijken: „Mensen mogen bij mijn film niet in slaap vallen." HM Ml vtsm, Vederlicht stapt amateur filmer Dick Groenendal op deze prachtige nazomermid dag, gekleed in lichtblauw Jklh: overhemden SpBj grijze panta- Ion, tussen de - bouwvakkers door die de bal- ken aanpak ken. De Stichting Schiedamse Mo lens heeft al belangstelling ge toond voor de film. Eerder ver zorgde Groenendal een video filmpje van de molendag in Schiedam en maakte hij opna mes van verschillende bouwpro jecten. Voorlopig is hij nog even bezig met deze videofilm. „Er gaat in derdaad vreselijk veel tijd inzit ten. De montage zal zeker ook nog een aantal dagen vergen," rekent Groenendal. Maar De Palmboom is hem die moeite al leszins waard. „Moet je eens naar dat metselwerk kijken," wijst hij vol bewondering, „die stenen liggen op de millimeter nauwkeurig. De metselaars con troleren voortdurend of de muur nog even schuin oploopt." Na het leggen van de vloer, deze week, zal de romp nog acht meter verder worden opgebouwd en is De Palmboom op zijn oor spronkelijke hoogte. Groenendals videofilm zal in 1991 af zijn. Want dan pas is de herbouw van de uit 1871 stammende molen, die begin deze eeuw afbrandde, voltooid. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Op die weg gaan we volstrekt door. Schiedam is redelijk onderweg. Verrassend is dat geen van de projecten boven de verwachte gebruiksnorm is uit gegaan." Milieu-wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) toonde zich giste ren behoorlijk tevreden bij de pre sentatie van een evaluatierapport over de energiebesparingsprojec ten in de stad. De resultaten zijn aanzienlijk. In sommige gevallen is zelfs sprake van een besparing van meer dan vijftig percent op de energierekening, zo blijkt uit het onderzoek van een gemeentelijke werkgroep. Opgeteld geven de re sultaten van vijftien projecten (vergeleken met tien jaar terug) een besparing van ruim één mil joen kubieke meter gas per jaar. Zoals bekend hanteert het ge meentebestuur al sinds 1977 de stelregel om brandstof te besparen, de luchtverontreiniging te vermin deren door een lager energiege bruik en het zo laag mogelijk hou den van de woonlasten. Vooral de eerste twee zaken zijn actueel. Minder effect was te noteren op het verlagen van de woonlasten. Volgens de nota is dat een gevolg van de sterke daling van de ener gieprijzen. Wanneer die op een hoog prijspeil waren gebleven, zo als een aantal jaren geleden door het Centraal Planbureau was voor speld, dan was het verschil aan merkelijk groter geweest tussen niet en wel energiezuinig gemaak te woningen. Schiedam is een van de weinige gemeenten van Nederland (eigen lijk de koploper) die harde eisen voor energiezuinige woningen en gebouwen op tafel legt bij de ont wikkelaars van nieuwbouwplan- nen. Ook voor renovatieprojecten dienen architecten zich te onder werpen aan strakke richtlijnen. Dat gold bij voorbeeld ook voor utiliteitsgebouwen (zoals die in ge bruik zijn bij de Openbare Nutsbe drijven Schiedam) wijkgebouwen en scholen. Voor nieuwbouwwo ningen werden verbruiksstan- daards ontwikkeld, die lager zijn dan landelijk gebruikelijk is. Zo werd aanvankelijk de eis gesteld dat voor de verwarming maximaal duizend kubieke meter gas ge bruikt mocht worden. Het gasge- bruik van 300 kubieke meter per jaar voor warmwatertoestellen staat hiervan los. Intussen is de verwarmingseis voor nieuwbouw woningen in bij voorbeeld de wijk Spaland al gedaald naar 600 tot 800 m3 gas. „Na tien jaren energiezuinig bouwen, vonden we het moment gekomen om terug te zien op de re sultaten van deze periode. Van daar het evaluatierapport, dat we overigens ook weer gebruiken als leidraad voor nieuwe bouwprojec ten. Behalve het sparen van ener gie en milieu, gaan we ook probe ren om het toelaten van daglicht in de woningen te vergroten," kondigde Zijdeveld aan zonder in details te treden. Woningen die zijn gerenoveerd en waarop ener giebesparende maatregelen zijn ge troffen (Hogebanweg, Daltonstraat, Tuindorp Kethel en bejaardenflats Nieuwland) besparen jaarlijks on geveer 200 m3 gas. Uit de besparingen op brandstof komt naar voren dat in de nieuw bouw per woning bij het prijspeil van 1987 gemiddeld 275 gulden extra bespaard werd op de gasre- kening. Voor gerenoveerde wonin gen komt deze besparing neer op 80 gulden per jaar. SCHIEDAM Zonder enige aanleiding sloeg gistermiddag een onbekende man in op een 19-jarige stadgenoot, die in de Beierlandsestraat met zijn meisje wandelde. Omstanders haalden het duo uit elkaar, waarna de aanvaller er van door ging. Zijn signalement is bekend. Het slachtoffer werd behandeld aan een gezwollen* oog en kneuzingen. Inbraak kantine SCHIEDAM Uit de kanti ne van de volkstuinvereniging"^ De Vijf Sluizen is voor 2300-" gulden aan drank, sigaretten,°- etenswaren en audio-appara"^ tuur gestolen. De inbrekers'" kwamen binnen met behulp,r van een valse sleutel. Binnen"" werd ook een deur ingetrapt en- de koeling opengebroken. Bekende artiesten op feest Singelkwartier SCHIEDAM Henk Kra mer van het m Schiedam geves tigde Nederlands Artiesten Bu reau presenteert persoonlijk het 58-ste jaarfeest van de wijkver- eniging Het Singelkwartier op zaterdag 14 oktober in Sporthal Margriet. Hij brengt nationaal bekende artiesten mee als Con- ny Vink, Dennie Christian en Rene Froger. Een vijfmansor u kest zorgt voor de begeleiding >v Aanvang 20.00 uur. toegangs- o kaarten via tel. 4265562. Ooievaars zoekt spullen fancy-fair - SCHIEDAM De Invaliden Sportvereniging De Ooievaars is op zoek naar gebruikte spul„- ien voor haar jaarlijkse fancy- fair, die op zaterdag 14 novem ber in het clubgebouw aan de Westmolenstraat 26 wordt ge houden. Wie spullen wil af staan, kan contact opnemen met tel. 4269053 (maandag tot en met woensdag). Dan wordt een afspraak gemaakt om, in dien men gebruikte huisraad enz. met zelf kan brengen, het thuis te komen ophalen. Ruilbeurs in De Vier Molens SCHIEDAM,^ Verzamelaars kunnen zondag vanaf 13.30 uur" terecht op, een ruilbeurs in dienstencentrum - De/ Vier" Mo-' lens aan de Nieuwë' Damlaan. Munten, postzegels, prentbrief kaarten, 5 eerstedag-enveloppen en stripboeken zullen daar van eigenaar verwisselen. De beurs is vrij toegankelijk en er wordt gratis getaxeerd. Bewegingslessen voor ouderen SCHIEDAM Oudere men sen kunnen volgende week in het dienstencentrum De Vier Molens (Nieuwe Damlaan 766) kennismaken met 'Meer bewe gen voor ouderen' van de Stich ting Gecoördineerd Ouderen werk. Op maandag van 14.00 tot 15.00 uur is er een demon stratie yoga en dat is ook het geval op dinsdag van 12.30 tot 14.30 urn:. Woensdagmorgen van 10.00 tot 11.00 uur volgen stijldansen' en op donderdag van 13.30 tot 15.15 uur gym nastiek. Op vrijdag kan van 12.30 tot 14.00 uur ook worden deelgenomen aan stijldansen. Inlichtingen over de bewe gingslessen worden dagelijk verstrekt door M.Th.H. de Groot in De Vier Molens of via tel. 4705500. Nog plaats bij cursussen No Problem SCHIEDAM Werkloze meiden kunnen bij No Problem deelnemen aan cursussen in etaleren, kleding maken en haarkappen. De m de Passage gevestigde organisatie geeft ook cursussen die gericht zijn op het verbeteren van de eigen po sitie op de arbeidsmarkt. Een voorbeeld hiervan is de cursus winkelvaardigheden, waarin theone en praktijk aan de orde komen. Meer informatie staat opgenomen in een speciale fol der die op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van 09.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur is te verkrijgen. Inlichtin gen zijn ook te verkrijgen via tel. 4730770. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. l3r-for* tJ* A 1 K>K «f ~r —2» met een slechte möndmotoriék^bij «pen is er de oefenruimte, eigenlijk voorbeeld,;, die niet kunnen zuigern® -eerï mini-gymzaahmet een zachte/ S-'4 I l J r. rm rf -<r nry* 1 if -rtVrwag-W v' r8~ SP si -f -v" f** 'J -* J.;**,v «SB jsSM: Zsv\: £25=^5 t V-v 4t:« T'r-r nvr it'

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1