Vechtpartijen en rondvliegend glas verstoren sfëër Jazznight Meteropnemers ONS in uniform MANIFESTATIE VOOR 'BETERE WERELD' Zondagsmarkt met kwart miljoen bezoekers succesvol slot Brandersfeesten GGD houdt enquête gezondheid Koor Senectute zoekt versterking Ook handafdruk Gary Kasparov Lezing over ethiek aan het ziekbed ms&m Kadertraining Ivoor vrouwen Dronken meisje uit bus gezet Goppel won de tweede prijs %.^'Door.Bein'Wóltërell^^;:^^ SCHIEDAM Pl^üè; drinkge rei zal volgend waars'chijniijk zijn intrededoen op de Branders- en andere feesten/;Bijt grote evene menten is het tappen ih glaswerk niet langer vérantwoord. Volgens Henk de Bruin, eigenaar van" café Klein Thalia aan de Hoogstraat is de invoering' van plastic de enige remedie tegen vechtpartijen met rondvliegend glaswerk, Zaterdagnacht liep: het op de Hoogstraat behoorlijk uit de hand toen aangeschoten "jongeren ter hoogte van de Kajuitbar elkaar met glazen en bierflessen te lijf gingen. Argeloze wandelaars en jazzliefhebbers die van zaak naar zaak trokken, moesten zich ijlings in veiligheid stellen om niet door glaswerk te worden verwond. '„De vechtpartij verplaatste zich naar café Het Koetsiertje, waar on geveer honderd mensen aanwezig waren," verklaarde gistermiddag adjudant H.W. slingerland van de recherche. „Er vielen rake klap pen, terwijl steeds'meer mensen zich ermee bemoeiden. Bierflessen en glazen vlogen naar buiten. Door ons zijn met hulp van twee politie honden enkele mensen van het strijdtoneel verwijderd. Daarna werd het rustig." Dat de herfst officieel zijn in trede deed, was in de Jazznight van Schiedam niet te merken. Het prachtige weer lokte velen in zo merse kleding. Alle cafés in het centrum zaten vol,, maar tevens wemelde het van de mensen op de terassen aan de Lange Haven, de Hoogstraat, de Koemarkt en nabije omgeving. De.vele bandjes die her en der verspreid voor; muziek zorg den, maakten het feest compleet. Het was zelden echte jazz, veel jazzy-achtig, maar overal kwamen muzikale klanken je tegemoet. Alle genres waren vertegen woordigd. En allerlei centrumbe- zbekers genoten tot diep in de nacht van de sfeer en hét fraaie weer. Een enkeling overdreef door een duik in het water van de Lan ge haven, maar ook datïwerd en thousiast toegejuicht. De politie verrichtte; geen aan houdingen. Twéé:, politiewagens ljepen beschadigingen; op. Over een van de autostoelen werd bo vendien een glas. bier leeggekiept.„Het is een klein groepje dat de irritatie opriep," weet Henk de Bruin, van Klein Thalia. „Vervelend, want het ont sierde een overigens fijne muziek avond. Geïrriteerdheid, eh^ agressie vindt al snel: ajn-wi^Smryechten Veel belangstelling was er voor de verschillende activiteiten in het laatste weekend van de Brandersfeesten, zoals bij de krachtpatserij van sterke mannen, vrouwen en kinderen, die een truck van 7600 kilo vooruit trokken. en het gooien met glaswerk. Daar om moeten we net als Vlaardingen bij de Haring- en Bierfeesten, noodgedwongen overstappen op tappen in plastic bekers. Als door de deelnemers aan de Jazznight een gezamenlijk inkoopbeleid wordt gevoerd, dat kan het met de extra kosten meevallen." Volgens VVV-directeur R.H. Pil- lard waren de schermutselingen het gevolg van anderssoortige mu ziek dan jazz. Verscheidene, zakep uadden orkesten gecontracteerd die agressieve lieden aantrokken. Behalve dat het een brokje vervui ling van de jazznight is, blijkt het ook niet samen te gaan. Erg jam mer, want er was veel volk op de been." Piilard constateerde, naarmate de jazznight vorderde, een toene mende irritatie onder de bezoekers op straat. Frans van Rijsbergen, voorzitter van de Vereniging Hore ca Ondernemers SchiedamiHOS)- zei dat gevoel ook te hebben. Hij meent dat de relletjes (ook "op de Koemarkt waren schermutselingen en moest glaswerk het ontgelden) niet uitsluitend het gevolg waren van anderssoortige muziek, maar ook door het niet gelijktijdig slui ten van een aantal cafés. „Als er één zaak openblijft, dan krijg je een opeenhoping door bezoekers van elders. Vaak hebben die al een behoorlijke slok op en kunnen bij als ze naar hun opvatting niet snel genoeg worden bediend." Bezoeker Ger Koerman uit Rot terdam kreeg een glas tegen zijn hoofd en hield daaraan een scheurtje boven zijn wenkbrauw over. „Voor mij nóóit geen Jazz night in Schiedam meer. Het was geen Jazznight, maar de nacht van het gebroken glas en bloed. Ab surd, wat 'n puinhoop." Werkne mers van de ONS. bezemden gister- voorbeeldsnel geïrriteeiJ rakènH~morgeni' vóóriaaiivang; van de jaar- 7W ebT-rtj,'..-.,'ijiloq .Xirlehinb 'Rb hiit «oorf r/o.' throw teri lijkse zondagsmarkt de scherven weg. Trucktrekken In dezelfde Hoogstraat was het zaterdag en gisteren onvoorstel baar druk. Duizenden genoten op de voorlaatste Brandersdag van het trucktrekken bij de cafés Klein Thalia en Het Koetsiertje. Twaalf ploegen van acht bere-sterke man nen zeulden in recordtijden een vrachtwagen van 7600 kilo de flauwe helling op. Het team van Dirty Henri bleek met 53 secon den in twee manches veruit het snelst. De Harley Davidson Club legde beslag op de tweede plaats. De ploeg van Klein Thalia werd derde. Op het Hemaplein genoten hon derden toeschouwers van optre dens door de Spaanse Vereniging. Op een gigantisch drijvend biervilt in de Lange Haven, nabij café De Unie, speelde de groep Soulid Soul. Het was piet zo druk het gevolg van minder fraai weer) als op de openingdag van de Brandersfees ten. Gisteren daarentegen zag het in dit stuk van de stad weer zwart van de mensen. Slechts voetje voor voetje schuifelde men in de rich ting van het grote podium op het Broersvest, waar onder meer V.O.F. De Kunst en Tipico Manza- na optraden. De winkeliers (niet iedere zaak was geopend) die deel namen aan de zondagmarkt deden goede zaken. Dat was ook het ge val in de promotiestand van Film- net, waar ef;n kleine honderd mensen een abonnement afsloten op dit sinds vorige week via de ka- bel te ontvangen programma. 3 Ook de gebruikers van De Teer- stoof presenteerden zich gisteren x op een gastvrije manier. Talloze bezoekers maakten van de gelegen-:. heid gebruik zich te laten voor in lichten over de activiteiten die het gebouw biedt. De voorzitter van de Branders- feesten, W. p. L. Vollering, ver klaarde gistermiddag voor de mi crofoon van de stadsomroep dat er ruim een kwart miljoen mensen de zondagmarkt hebben bezocht. Hij sprak geruchten tegen dat het de laatste keer is geweest. Wel vindt een evoluatie plaats, want het blijkt steeds moeilijker om een dergelijk groot evenement te orga niseren. De acht dagen Branders feesten werden besloten met een schitterend vuurwerk vanaf het dak van het Stadskantoor,I r ~d ai CM C00J2lefco- SCHIEDAM Vijftienhonderd mensen in "de :regiO'"Waterweg- Noord ontvangen deze week een vragenlijst van de Geneeskundige- ën Gezondheidsdienst. De vragen hebben betrekken op de gezond heid, wat men vindt van de eigen gezondheid en op welke wijze men voor de eigen gezondheid zorgt. Met behulp van de gegevens wil de GGD een bete,r inzicht krijgen in de gezondheidssituatie. De resulta ten kunnen leiden tot voorstellen om die te verbeteren. Bet is de ëëfstëlkëëf;datMnliie;' regio Nieuwe Waterweg-Noord één gezondheidsenquête wordt gehou den. De vragen betreffen alledaag se zaken zoals eetgewoonten, het beoefenen van sport en het bezoe ken van een huisarts. Ook hande len enkele vragen over het al of niet gebruik maken van hulpverle ningsinstellingen. De formulieren zijn zodanig opgesteld dat niemand kan herleiden wie wat heeft geant woord: ze zijn anoniem. SCHIEDAM Het gemengd koor Senectute werd opgericht op .10 februari 1965 ên derhalve vier en de zangers dus volgend jaar hun 25-jarig bestaan. Dat jubileum zou extra glans krijgen als het koor erin zou slagen de gelederen voor die.tijd nog eens krachtig te versterken. Men is vooral op zoek naar bas sen, tenoren en baritons, maar ook sopranen en alten zijn welkom. El ke woensdagmiddag wordt er van 13.30 tot 16.00 uur gerepeteerd in het gebouw Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 in Schie dam. Nadere inlichtingen zijn te ver krijgen hij secretaris J. van dei Klink, tel. 4715846. ROTTERDAM Schaakgroot meester Gaiy Kasparov is de elfde 'beroemdheid' die zijn handafdruk achterlaat in een tegel voor de Walk of Fame, de Rotterdamse Prominenten promenade. Naast wereldkampioen Kasparov zijn er nu al hand-, vuist- en voetafdruk ken van de sportmensen Bep van Klaveren, Elly van Hulst, Yvonne van Gennip, Belayneh Densimo, Coen Moulijn en Carl Lewis en de artiesten Lee Towers, B. B. King, Lionel Hampton en Joe Cocker. De Prominenten Promenade moet vol gend jaar worden aangelegd op de Schiedamsedijk tussen het Mari tiem Museum en het Econoeenter. VLAARDINGEN „Het is niet méér zo vanzelfsprekend als vroe ger dat een arts er al het mogelijke aan doet om een patiënt in leven te houden. Veel behandelingen ge nezen niet, maar rexhmen alleen hei-ziekteproces en verlengen hier door het leven. Door negatieve bij- alle merken meestal klaar terwijl u wacht; da'spas service!" Burg. H. Grètdfaan 273 SCHIEDAM ff, Tel. 010 - 473 82 22 werkingen kunnen behandelingen meer nadelige dan positieve gevol gen hebben." Dit schrijft de Vereniging voor Christelijk Wetenschappelijk On derwijs in een persbericht, waarin een lezing wordt aangekondigd van prof. dr. A. W. Musschenga op donderdag 28 september om 20.00 uur in de Oosterkerk aan de Schiedamseweg 955 in Vlaardin gen. Musschenga gaat in zijn ver handeling in op de vraag of er ge oordeeld mag worden over de kwaliteit van andermans leven. De professor is hoofd van het Bezin ningscentrum van de Vrije Univer siteit, dat zich bezighoudt met vra gen over levensbeschouwing en wetenschap, en bijzonder hoogle raar sociale ethiek aan de faculteit der wijsbegeerte". Regelmatig pu bliceert hij oyer medisch-etltische onderwerpen. ï)e toegang tot de lezing is gra- tis. Wm&n In uniform, voorzien van een identiteitspasje en gewapend met een computer, zo komen de meter opnemers van de ONS binnenkort by de klanten aan de deur. Links de chef van de geüniformeerde 'veldwerkers', Marina Konings. SCHIEDAM De vier me teropnemers van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam gaan hun werk binnenkort in uni form uitvoeren. Met het invoe ren van dit bedrijfstenue wil de ONS niet alleen de herkenbaar heid van de eigen organisatie vergroten, maar ook allerhande oplichters de pas afsnijden. De laatste tijd kwam het nogal eens voor dat er pseudo-meteropne- mers langs de deuren gingen, met alle gevolgen van dien. De meteropnemers zullen boven dien een ONS-identiteitspasje krijgen, waarmee ze zich bij de klanten dienen te legitimeren. „We hopen dat daar een pre ventieve werking van uitgaat," zegt Marina Konings, chef van de meteropnemers. De afgelo pen maanden zijn er op haar af deling meer vernieuwingen doorgevoerd met als doel de dienstverlening aan de Schie dammers te verbeteren. Zo wordt sinds enige tijd de meter opgenomen met een zogenaam de 'handterminal'. De Veldwer kers' zijn inmiddels helemaal vertrouwd met hun 'computer', waarmee ze de klanten aan huis een indicatie kunnen geven van hun energie- en waterverbruik. Daarnaast kan de klant bij hen terecht voor tips om verder op energiekosten te besparen. SCHIEDAM Vrouwen die deelnemen of willen gaan deelne men aan besturen of werkgroepen, kunnen hiervoor een kadercursus volgen bij de Stichting Vrouwen- vormingswerk Schiedam. Het doel van de cursus is een beter inzicht te krijgen in beleid, doel, bevoegd heden en verantwoordelijkheden. Voorts staat op het programma het toepassen van vaardigheden zoals vergadertechniek, menings- en be sluitvorming, voorzitten, notulen bijhouden en schrijven en het ver antwoorden van financien.'. Er wordt informatie gegeven omtrent besturen en vergaderingen, waar bij het verband wordt gelegd tus sen theorie en praktijk. De cursus omvat zes maandag avonden, wordt gehouden in het CHBS-gebouw aan de Lange Haven 73 en start op 9 oktober. De gehele cursus kost 15 gulden. Informatie vestrokken Lieda Bot-Don (4739415) en Nicolette Röder (4155072), VLAARDINGEN Nadat om politieassisitentie was verzocht op een parkeerplaats langs de Rijks weg, trof de politie daar een bus met Duitse jongeren aan, die op schoolreis naar Engeland waren geweest. Een van de scholieren, een 16-jarig meisje, had op de veerboot kennelijk teveel gedron ken, waardoor zij zeer agressief was geworden en een gedeelte van het interieur van de bus had ver nield. De begeleiders konden haar niet bedwang houden. In overleg met de begeleiders werd het meis je ter ontnuchtering ingesloten. De gewaarschuwde ouders in Wupper- tal hebben hun dochter in de loop van de dag weer opgehaald. SCHIEDAM Actiegroepen, kerken, scholen en de gemeente houden op zaterdag 21 oktober on der het motto 'Samen werken aan een betere wereld' een grote mani festatie in het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Ruim twintig plaatselijke, landelij ke en internationale organisaties als Unicef, Greenpeace, Amnesty en het Niacaraguacomité doen mee. Alle organisaties werken op hun eigen wijze aan thema's als vrede, gerechtigheid en een gezond milieu voor mens, plant en dier. Samen laten ze zien wat er nu al gebeurt om Schiedam, ons land of onze aarde beter leefbaar te ma ken en te houden. „Waarom zouden we ons neer leggen bij de vervuiling van bo dem, water en lucht? Waarom zou den we toekijken bij onrecht? Waarom laten we vlinders ver dwijnen en vissen en vogels ziek worden? Waarom staan we men sen die niet veilig zijn in eigen land geen veiliger oord toe? We zijn niet machteloos. Onze eigen daden beïnvloeden de politie en producent. Samen bereiken we meer," aldus de deelnemende or ganisaties in een gezamenlijke ver klaring. Op de manifestatie, die duurt van 10.30 tot 16.00 uur, laten de organisaties zien welke keuzes u zelf kunt maken. Dat gebeurt met behulp van video- en diavoorstel lingen, muziek, lekkere hapjes, poppenkast, lqjkdozenwedstrijd en een politiek forum onder leiding van Liesbeth van der Kruit, pre sentatrice van Radio Rijnmond. Nadere inlichtingen worden verstrekt via tel. 4703900. - Koffer met twintig mille ontvreemd SCHIEDAM Onbekenden hebben kans gezien om zater dag overdag een koffer' met 20.000 gulden weg te nemen uit een meubelzaak aan de Grote Markt. De koffer stond onbe heerd in het kantoor. Kantines doelwit r. SCHIEDAM Inbrekers hebben tijdens het laatste weekeinde van de Branders-, feesten toegeslagen. In de kan-, tine van voetbalvereniging De mos op Sportpark Harga waren de gokkasten opengebroken. Er wordt een nog onbekend be drag vermist. Men kwam bin nen door een gat in een deur te maken. In de kantine van voet balvereniging SVDPW aan de Olympiaweg werden eveneens de gokkasten opengebroken en deels vernield onder het genot van chips en limonade. De in brekers waren binnen gekomen door aan de achterkant een rui tje te forceren. Uit de kantine van sporthal Oost aan de Fahrenheitstraat werden zater dagnacht een magnetron-oven, een tray koffie en een krat bier ontvreemd. De daders verschaf ten zich toegang door een bo venlicht te forceren. Bij de Rijksdienst voor het Wegver keer aan de Calandstraat werd een ruit ingeslagen. Er ver dween een kluisje met nog on bekende inhoud en er werd een hoeveelheid paperassen op straat gesmeten. Bij een autobe drijf aan de laan van Bol'Es verdween een dozijn alumini um velgen met een waarde van 3000 gulden. De ruit van een toegangsdeur was verbroken, schade 150 gulden. Stuntrijder beboet SCHIEDAM Een stunten de motorrijder heeft gisteren op de slotavond van de Branders feesten voor de nodige conster natie gezorgd. Midden in de drukte op het overvolle Broers- vest reed de man met grote snelheid rondjes op zijn motor, daarbij allerlei capriolen uitha lend. Omdat het publiek het recht in eigen hand dreigde te nemen, moest de politie de showrijder onder begeleiding van honden afvoeren. Op het bureau bleek het te, gaan om ,\een,37-jarige,Sf0$danimer, die ,'^de Jfjnod-V'3, aléoholische.I'Con-,. sumpties genuttigd had. Autokrakers gepakt v SCHIEDAM' li— De politie heeft zaterdagnacht op. het Bachplein twee autokrakers aangehouden. Het gaat om Delf tenaren van 18 en 19 jaar. Op en rond het Bachplein was een zevental auto's opengebroken, alle van het type Citroën BX. Supporter sloot in SCHIEDAM Een 71-jarige supporter van SVV is zaterdag avond na de wedstrijd tegen RBC op de terugweg naar huis pardoes de sloot in gelopen. De bejaarde voetballiefhebber had de overwinning van zijn club uitbundig met alcohol gevierd. Nadat hij door omstanders weer op het droge was gehol pen heeft de politie hem thuis gebracht. Messetrekker gepakt SCHIEDAM Op aanwij zing van een 18-jarige Rotter dammer heeft de politie giste ren op de kermis een 20-jarige Schiedammer aangehouden we gens openlijke geweldpleging. De man had de Rotterdammer kort ervoor aangevallen, toen deze met zijn moeder door de Lange Kerkstraat fietste. Bij de vechtpartij die daarop volgde trok de Schiedammer een mes. Met hulp van een tiental vrien den probeerde hij later op het kermisterrein alsnog zijn gram te halen op de Rotterdammer, die echter bijtijds de politie wist in te schakelen. Speelgoed- en kfedingbeurs SCHIEDAM Gebruikt speelgoed en niet versleten kle ding zijn op donderdag 28 sep tember van 10.30 tot 15.00 uur te koop in het Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat 42. Wie de ze zaken op de beurs wil verko pen, dient woensdagmorgen te bellen met 4267297. Van de verkoopprijs moet 20 percent aan het clubhuis worden afge staan. SCHIEDAM Niet B. de Regt uit Middelburg won vrij dag de tweede plaats van het 14de Schiedamse Standwer kersconcours, maar H. Goppel uit Lelystad. De verkeerde naam kwam in de krant van zaterdag terecht, doordat er twee afwijkende lijsten met na men van deelnemers waren verstrekt. f'nCï OH JCtK'f'"*'' f'j 'T7Ü'? FilOÜJ [fifiM T -nT r-.-rt?V.T tv APK f rrouoj «t -mr ti-o-

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1