Wiegmans uitdagingen: nieuw centrum, geen lastenverhoging Kalden kopieert meesterwerken CDA: duidelijker antwoord over energie-renovatie KUNST TE KIJK 'Wel minder verrassingen uit Den Haag maar zeker geen kalme tijd' Cameretten-kandidaten in De Teerstooff Cabaret Magnolia in De Teerstoof Liesbeth List in Passagetheater Politiebureau 1,1 min duurder Cursus Engels in Kluphuls Oost 'Belly' In Filmhuis Wel rook, geen vuur SCHIEDAM Het CDA is onte vreden over de antwoorden, die burgemeester en wethouders heb ben gegeven op vragen over de klachten van openbare basisschool Het Startblok na de energetische .-•renovatie. Om energie te sparen werd de school min of meer inge pakt in glas. In de warme zomer ,:Uep de temperatuur in het gebouw daardoor echter hinderlijk hoog iOp. Wel is er voor zestigduizend j gulden een zonwering aange bracht. Berekening Eén van de vragen, die het CDA onlangs stelde, is of er voor het aanbrengen van de glasgevel een berekening was gemaakt om de consequenties voor de binnentem- peratuur te kunnen bepalen. In het antwoord van B en W staat vermeld dat een koelkastbereke ning heeft plaatsgevonden. Vol gens het CDA zal een zogenaamde koellastberekening bedoeld wor den, waarnaar niet gevraagd was. „Omdat dit een berekening van het koelvermogen is." Het CDA wil weten of een bere kening beschikbaar is, die aan geeft dat het in de voorschriften van de Rijksgebouwendienst voor geschreven maximum-aantal van honderd uren met een tempera tuur van boven de 25 graden Celci- us en twintig uren van meer dgn 28 graden niet wordt overschre den. De vragenstellers van het CDA, fractievoorzitter S. Rosman en de raadsleden M. V. van Lambalgen- Brouwer en A. Seis, willen weten of het gemeentebestuur alsnog zo'n 'temepratuur-overschrijdingsbere- kening' wil laten maken en als de uitkomst daartoe aanleiding geeft eventueel veranderingen wil laten aanbrengen. Zjj vinden dat het energieverbruik van de aanpassin gen, om de binnentemperatuur in de zomertijd binnen de normen te houden, de besparing in de winter periode niet teniet mag doen. Ver der dringen ze aan op het treffen van voorzieningen vóór 1 april 1990. ARCHITECTEN Vijvers en vlonders zijn de specialiteit van tuinarchitect Henk Korihuys, interieurarchi- tecte Jeanette van Gelder richt ondermeer kastelen in en ar chitect Kees Krelage ontwerpt woningen. Het drietal expo seert van 29 sëptember tot en met 27 oktober op donderdag en vrijdagmiddag in studio 'Jeanette van Gelder', 's Gra- vensandestraat 57 in Schiedam. De expositie-wordt geflankeerd door werken van enkele Rotter damse kunstenaars. FOTO De Amateur Fotografen Ver eniging viert haar veertig jarig bestaan met een tentoonstelling in de gemeentelijke bibliotheek ih' Vlaafdihgen.?De jubileumex- positie' düurt van 30 september tot eh mét 28 oktober en is te bezichtigen van maandag tot en met vxijdag van 13.30 tot 17.30 uur,maandag1,' woensdag- en vrijdagavond van ,18.30 tot 21i00u*uurnèn -^zaterdag van '10.00 tot 13JOO uur. REMBRANDT Cornells Kalden kopiëert ou de meesterwerken van Rem brandt, Adriaan van Ostade, Jan Steen en Comelis Koek koek. Hij beperkt zich niet tot dit kunstschilderen, maar deze Schiedammer maakt ook pente keningen en aquarellen van landschappen. Het stedelijk schoon van zijn woonplaats heeft zijn voorliefde. Kalden exposeert tot en met 30 septem ber in Kunsthandel Jongepier, Dam 37 in Schiedam. De wer ken zijn dagelijks te bezichtigen tussen 10.00 en 17.00 uur. FABULOUS LADIES Welgestelde, excentrieke da- mes die zich ophouden aan de boulevards van Miami Beach of Deauville, of in de louche nachtclubs van Nice en Rome. Vrouwen die leven in een schijnwereld die zowel trieste als komische kanten heeft. Dat zijn de 'Fabulous ladies' in de tekeningen van Jasmijn Enden burg die tot half oktober werk exposeert in de Vlaardingse koffie- en theeschenkerij De Zeeman, (Hoogstraat 205). De uit Den Haag afkomstige En denburg kreeg voor haar werk als illustratrice verschillende kunstzinnige onderscheidingen. Zij heeft zich tijdens haar oplei ding aan de Haagse Koninklijke Academie voor Beeldende Kun sten specialiseerd tot mode-sty liste. UITGEPO ETSTE KLEU REN Tot 27 oktober exposeert El- ly Dijkshoorn in de Bondspaar- bank aan de Schiedamseweg in Vlaardingen. Haar werk, geti teld Hangende Schermen, wordt gevormd door rechthoe ken van losjes uitgepoetste kleu ren waardoor veel wit sche mert. Dijkshoorn maakt voor haar schilderijen gebruik van acrylverf en snoeppapiertjes. De expositie is te zien tijdens de openingsuren var; de bank. TENTOONSTELLING. Beeld- en pentekeningen, acrylschilderjjen, grafieken, collages en ruimtelijke sculptu ren vormen een .kleine selectie van de jaarlijkse overzichtsten toonstelling in het cultureel centrum Hollandia in Vlaardin gen waar tot eind september 32 Vlaardingse kunstenaars expo seren. De Galerie/Arthotheek is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot en met 17.00 uur en vrijdag tot en met 18.00 uur. Op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. APPEL Tot eind deze maand nog toont het Stedelijk Museum in ■Schiedam een aantal aanwin sten op het gebied van eigen tijdse kunkt en geschiedenis in de traditionele zomeropstelling. Een spectaculair onderdeel van deze opstelling is het schilderij 'Fille en pleurs' (Meisje in tra nen) van Karei Appel, dat het museum van een particulier in een langdurig bruikleen heeft gekregen. Appel maakte dit schilderij in 1953 naar aanlei ding van de watersnoodramp in •Zeeland. Het is een zeer emotio neel schilderij waarin Appel op hoog niveau het, immense ver driet uitbeeldt. Het schilderij wordt in de zomeropstelling op een bijzondere plaats geëxpo- seerd.{Appel maakte in de jaren vyftig;: veel zèer -emotioneel werk. Als aangrijpend hoogte- punt 'Uit"idie<:itijd.;staat';;bekend als 'De Veroordeelden', een por tret dat de naar Amerika ver huisde Nederlandse schilder in 1953 maakte .van ;het op'opjuis- v te grond van""spiöhège'heschu]- digde echtpaar Rosenberg. COLLAGES Kleur, beweging en ritme zijn de centrale elementen in het werk van Geertje van Schayk die tot en met 9 okto ber werk exposeert in het Galerie/Theatercafé bij De Har monie in Vlaardingen. Zij pro beert zo goed mogelijk sfeer over te brengen en haar gevoe lens op papier uit te beelden. Het thema is essentieel, het on derwerp zelf is minder belang rijk. Door haar impulsieve werkwijze maakt zij hoofdzake lijk gebruik van 'snelle mate rialen' als gouache, potlood, krijt en inkt. De tenstoonstel- ling kan op werkdagen bezocht worden van 9.00 tot 16.00 uur en vanaf één uur voor tot één uur na alle theatervoorstellin gen. MUZIEK IN PASTEL Muziekinstrumenten kunnen ook boeien als zij geen geluid voortbrengen. Vanuit deze ge dachte zijn de beeldende kun stenaars Yolanda de Greef en Johan van der Helm te werk gegaan. De werken van De Greef in pastelkrijt en kleurpot lood zijn sterk realistisch, de gouaches en airbrush-schilderij- en van Van der Helm spreekt zijn sterk suurealistisch. De twee exposeren tot en met 1 ok tober op de expositie 'Kijk...muziek' in het Muziek- irformatie- en documentatie centrum Ton Stolk aan de Westhavenkade 45 in Vlaardin gen. Het centrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 10 tot 12 uur en op zater dag en zondag van 14 tot 17 uur. "MOEILIJKE' SCHILDE RIJEN Tot 30 september zijn in ont moetingscentrum Koningshof aan de Uiverlaan 20 te Maas sluis schilderijen te zien van Eg Paalvast. Wie zijn werken gaat bekijken krygt het zwaar te verduren. Het zijn namelijk geen 'makkelijke' schilderijen, waaraan je meteen kunt zien wat ze voorstellen. Paalvast schildert zijn eigen persoonlijke vertaling van een werkelijk heid. Hij herschept wat hij ge zien heeft in een evenwichtige oplossing van kleurvlakken en lijnen, en zo wordt de kijker ge dwongen zich te verplaatsen in het perspectief van de schilder. Een uitdaging. Door Ben van Haren SCHIEDAM De gemeente Schiedam moet in 1990 beginnen met het moderniseren van zijn binnenstad, waaraan een splinter nieuw cultureel centrum met thea ter, bibliotheek, archief en een be stuurscentrum nieuwe allure ge ven. Tegelijkertijd zal het gemeen tebestuur moeten zorgen, dat de lasten van de individuele Schie dammer hier niet door omhoog gaan en evenmin door wijziging van de wet Onroerend Goed Belas ting. Dat vindt Aad Wiegman, de wethouder Financiën, en hij denkt dat het hem zal lukken ook. Kleine reservering De realisering van de ambiti euze centrumplannen komt in zicht, meent Wiegman. Ondanks het feit, dat er in de aanbiedings nota van het gemeentebestuur bij de begroting 1990 zeer optimis tisch over wordt gesproken, is er in de cijferkolommen toch nog maar nauwelijks iets over terug te vinden. Meer dan een reservering van 4,3 miljoen gulden voor een nieuwe bibliotheek geeft het boek werk niet aan. Maar is het finan cieel allemaal eigenlijk wel haal baar? „Jazeker," zegt Aad Wiegman. „Op dit moment wordt in het col lege nog ijverig nagedacht over de juiste invulling. Wij vinden deze ontwikkeling op het Stadserf wen selijk en de gemeenteraad heeft zich er positief over uit gelaten. Ik verwacht dat begin 1990 volledig zicht bestaat op de totale lasten, waarna de gemeenteraad besluiten kan nemen. Een en ander is echter nog niet vertaald in de meerjaren begroting. Dat kan ook niet, want we hebben het financiële plaatje nog niet rond. Het is ook niet mak kelijk, want het wordt een flinke investering waarvoor maar een be perkte reserve beschikbaar is. Toch denken we binnen een half jaar de zaak rond te krijgen. We denken ondermeer aan subsidies uit fondsen van andere overheden en aan het uitruilen van grond met bij voorbeeld projectontwik- kellaars. Op dit moment kan ik echter niet zeggen hoe we een en ander zullen realiseren. Nog even geduld." Gelukkig Wiegman is gelukkig met de be staande financiële situatie van Schiedam. De begroting voor 1990 is sluitend en het totaalbedrag ein digt lager dan in 1989. Behalve de reinigingsrechten, die tien percent stijgen maar dan nog de laagste in de regio blijven, zielen er geen ge meentelijke tar i of belastin gen veranderp.. ïi.t is ook niet nodig, vant x - ?en hogere uit kering uit het Gemeentefonds aan de inkomstenkant heeft Schiedam een verlaging van zijn uitgaven be reikt. In de afgelopen jaren is er voor 20 miljoen gulden bezuinigd. Veel winst is het afgelopen jaar geboekt door leningen versneld af te lossen met tegen lagere rente ge leend geld. „Wij hebben langer ge wacht dan de meeste gemeenten en betalen nu over het grootste deel van het geleende geld een ren te van 6,5 percent." Evenwicht „We hebben nu een budgettair evenwicht bereikt en dat willen we graag zo houden," zegt Wieg man. Gemeenten hebben volgens hem eindelijk financieel rustig vaarwater bereikt maar het bete kent niet, dat hij verwacht als be heerder van de gemeentekas ook een kalme tijd tegemoet te gaan. De PvdA-er Wiegman ziet nog een tweede grote uitdaging, die in 1990 zijn werk boeiend houdt. Be halve het rondbreien van de finan ciering van de ambitieuze binnen stadsplannen is een uitdaging het aan de nieuwe wettelijke normen aanpassen van de OGB-tarieven zonder daarbij de individuele las ten van de Schiedammers te ver hogen. Op dit moment is de verhou ding tussen de tarieven van deze gemeentelijke belasting voor ge bruikers en eigenaren 13 en de nieuwe wet schrijft voor, dat ze in 1994 11,25 is. Bovendien moet die aanpassing zogenaamd budget tair neutraal plaatsvinden, dat wil zeggen dat de totale opbrengst van bijna veertien miljoen gulden ge handhaafd blijft. Ingewikkelde klus „Het wordt dus wel een inge wikkelde klus om te zorgen dat niemand te maken krijgt met een noemenswaardig lastverhoging. Maar ik denk dat we dat kunnen bereiken. Bij eigenaren kunnen we de OGB omlaag doen en d« riool rechten verhogen en bij de gebrui kers krijgen we met ingang van 1 januari 1990 de mogelijkheid zelf iets aan de gastarieven te doen. Zij gaan minder stookkosten betalen en krijgen daartegenover te maken met een verhoging van de OGB." Wiegman zei een en ander gis teren bij gelegenheid van de pre sentatie van de begroting 1990 en de meerjarenbegroting, die tot 1994 gaat. „De effecten van het bestuursakkoord, dat het rijk met de gemeenten heeft gesloten, zijn merkbaar. Ik zie niet dat we nog grote tegenvallers van rijkszijde hoeven te vrezen." En niet zonder trots: „Intussen hebben we alle Brinkmankoningen op het wel zijnswerk kunnen opvangen bin nen onze eigen begroting." 1 Cornelis Kalden, meester in het naschilderen, exposeert nog tot eind deze maand in Schiedam Door Loes Elshof SCHIEDAM „Ze zeiden vroe ger: hoe kan iemand die zo ruw voetbalt, zo fijn schilderen." De Schiedammer Cornelis Kalden (69), ex-bouwvakker, heeft nu als gepensioneerde eindelijk tijd om zich helemaal te wijden aan zijn grote hobby, het naschilderen van grote meesterwerken. Hij expo seert tot eind deze maand in "gale rie Jongepier op de Dam in Schie dam. Daar zijn onder meer zijn ko pieën te zien van De Nachtwacht van Rembrandt en werk van Koe koek. Ook hangen er enkele aqua rellen van historische plekjes in Schiedam. Al op jeugdige leeftijd hield Kal den zich met bezig met naschilde ren. Als 16-jarige jongen (dat was in 1936) werkte hij als monteur bij de distributieradio in Overschie. Voordat Kalden naar zijn werk ging, werkte hij nog even aan zijn pentekening Het verraad van Ju das, een kopie van de gravure van Lucas van der Heijden. In de Tweede Wereldoorlog werd hij te werk gesteld in Duits land. Toen hij daar opving dat Schiedam regelmatig geteisterd werd door brandbommen, besloot hij de pentekening op te halen. De tekening raakte zoek, maar na de oorlog kwam 'Het Verraad' weer boven wate-met een groot door de muizen gevreten gat. Een keu rig opgeplakt en ingetekend stukje papier herinnert aan deze artistie ke misère. Na de oorlog werd Kalden aan gesteld als 'letterzetter' in het Transit Camp in Hoek van Hol land. Hij schilderde teksten op borden. Maar tussendoor vond hij ook wel tijd voor kunstzinnig schilderwerk zoals een tulpenland schap op het behang en een kin derwagentje of een portret op pa pier. Kalden schildert het liefst heel fijntjes, zonder details over te slaan. „Als ik een boom schilder, wil ik het gebladerte, de stam en vertakkingen heel secuur uitwer ken. Ik hou niet van die grote plakken verf. Wat ik zie, moet ik schilderen. Ik vind het leuk als de mensen de geportretteerde herken nen en roepen: „Hé, dat is de oude fietsenbewaarder van de Hema!" Ik vind het niet leuk om mensen overdreven neer te zetten, bijvoor beeld met toeters van eren, zo he lemaal bloed doorlopen. Daar hou ik beslist niet van." SCHIEDAM Sinds 1 septem ber is de selectieprocedure voor het 24e cameretten-cabaretfestival in volle gang. In diverse theaters in het land, waaronder De Teer- stoof, vinden selectie-avonden plaats, waar wordt uitgemaakt welke drie van de negen deelne mende groepen doorgaan naar de finale, 25 november in het Luxor- theater in Rotterdam. Donderdag zullen drie kandida ten zich in De Teerstoof aan pu bliek en jury presenteren. De De- pressivo's openen de avond met hun programma 'Van reïncarnatie tot reïncarnatie', een onderzoek naar de zin van het leven, aan de hand van ervaringen als de tijd in de baarmoeder, het eerste vrien dinnetje en het huweljjk. 'Uitwerpselen' is de veelzeggen de titel van de voorstelling van het Tweetal Toustant. Het duo brengt cabaret, theater, tragikomedie en geïmproviseerde theatersport. Dit laatste, een geheel nieuw feno meen in de Nederlandse theater wereld, is een ware liefhebberij van Tweetal Toustant. Zij dagen elkaar uit in het doen van impro visaties, gebaseerd op suggesties van het publiek. Als laatsten beklimmen Thedo Keizer en Dolphe Pierie de bühne. Op het repertoire staan komische songs, luisterliedjes, bizarre sa menspraken en improvisaties. Aanvang 20.00 uur, toegang 5 gul den. SCHIEDAM De drie dames van het Cabaret Mag nolia staan vrijdag in Thea ter De Teerstoof op de plan ken met hun nieuwe pro gramma 'Alvast bedankt voor het komen'. Op hun ge heel eigen truttige wijze de dames zeggen het zelf brengen ze smartlappen, persiflages en luisterliedjes. Aanvang 20.30 uur, toegang 12,50 gulden, pas 65 en CJP 10 gulden. SCHIEDAM List Nu is de ti tel van het solo-programma waar mee Liesbeth List al bijna een jaar door Nederland en België toert. Vrijdag doet ze Schiedam aan met deze veelzijdige personality-show, die uitsluitend nieuw repertoire omvat. Ze brengt chansons, geesti ge en absurde liedjes, afgewisseld met cabareteske intermezzo's. Voor de muziek tekenden onder andere Herman van Veen en Har ry Bannink, de conférence-teksten zijn van Annie M.G. Schmidt, Ivo de Wijs, Remco Campert en Hang Dorrestijn. De regie is in handen van Willem Nijholt, Rob van Dijk verzorgt de muzikale begeleiding. Vrijdag 29 september in de Gro te Zaal van het Passage Theater, aanvang 20.15 uur, toegang 17,50 gulden (CJP en Pas65 15 'gulden). SCHIEDAM Het nieuwe politiebureau bij NS-station Nieuwland moet groter wor- den, omdat de strekte van het politiekorps groter wordt. De minister van Binnenlandse Zaken heeft beslist dat met het oog op de herverdeling van de politiesterkte in Schie dam uitgegaan mag worden van 185 personeelsleden. By het maken van de bouwplan nen was rekening gehouden met een korpssterkte van 170 personen. Op basis van de nieuwe gegevens is het bouw plan aangepast en dat levert een verhoging op van de bouwsom met 1,1 miljoen gul den naar 14,1 miljoen gulden. Het rijk neemt nu in totaal bijna tien miljoen gulden voor zijn rekening. Inmiddels heeft de Advies commissie voor het geven van straatnamen een naam be dacht voor het plein voor het in aanbouw zijnde politiebu reau: het Bijdorpplein. Ook het naamloze weggedeelte tus sen de Hargala an en de Sport- laan, dat veelvuldig wordt ge bruikt door joggers en trim mers, krijgt een officiële naam. De commissie adviseert de weg Trimpad te dopen. SCHIEDAM Sky-channel, de BBC, Super-channel, MTV: wie eindelyk wel eens wil we ten waar ze het op deze zenders de hele tijd over hebben, kan bij Kluphuis Oost terecht. Daar start binnenkort de cursus En gels voor beginners, die vooral gericht is op het spreken van deze taal. De lessen worden ge geven op dinsdagmiddag van 13.30 tot 15.00 uur en deelna me kost .15. gulden per maand. Voor aanmelding en meer in formatie' tfah "riiën' 'bellen met het Klüpïïul^; !fel ^4735435."' Rommelmarkt HarpeDavIds SCHIEDAM Rommelen kan op"zatérdagT '30 sëptember op hët"*; Müfeümpleihbiji de Christelijke Muziekvereniging Harpe Davids. Men kan terecht van 10.00 tot 15.00 uur. Tevens wordt informatie over de ver eniging verstrekt. Voor nieuwe leden zijn nog diverse muziek instrumenten beschikbaar. SCHIEDAM "The belly of an architect' is de titel van de Engelse speelfilm van regisseur Peter Greenaway die vrijdag avond wordt vertoond op het witte scherm van het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12. Aan vang 21.30 uur. Entree voor do nateurs vier gulden. De rol prent handelt over de Ameri kaanse architect Stourley Krac- klite en zijn jonge vrouw Loui sa. Ze verblyven in Rome voor het organiseren van een ten toonstelling. Als de gezondheid van de mannelijke helft achter uit gaat, verliest hij de greep op de expositie. Campert, Mulder en Chabot lezen voor SCHIEDAM Remco Cam pert, Jan Mulder en Bart Cha bot zullen zaterdag in theater De Teerstoof voorlezen uit ei gen werk. Het trio belooft een fijn avondje vol hoogstaande li teratuur, zonder glitter of gla mour. Alleen een microfoon, een spot en een enkel decor stuk. Remco Campert debuteer de in 1951 als dichter met de bundel 'Vogels vliegen- toch' en in 1961 als romanschrijver met 'Het leven is vurrukkulluk'Hij kreeg de P.C. Hooftprijs voor zijn hele werk. Ex-Ajaxspeler Jan Mulder is bekend als co lumnist van De Tyd, de Play boy en De Volkskrant. Hij pu- bliceerds de bundels 'Diva in Winschoten' en 'Studiogast' Popdichter/performer Bart Chabot werkte mee aan mu- ziekkrant OOR en VPRO's ra dioprogramma De Wilde We reld. Eind 1988 kwam zyn ver halenbundel 'Babyion Hotel' uit. Aanvang 20.15 uur, toegang 17,50 gulden, CJP en Pas65 15 gulden. VLAARDINGEN De brandweer is gisteren voor niks uitgerukt na een brandalarm in een bejaardenhuis aan de Chur- chiilsingel. Eenmaal ter plaatse bleek er van brand geen spra ke: bet alarm was geactiveerd door een hevige sigarenwalm van enige bejaarde rokers.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1