Extra kosten nieuwbouw te duur voor de gemeente Nieuwe wagen voor klein chemisch afval Voetballende broeders hebben de toon gezet Probléem Stations straat: onopgelost Duitsland 2 terug op de kabel Clownsopleiding in dansschool Kindermishandeling De baas (1) De baas (2) De baas (3) Dierenmishandeling Op Boerhaaveplein en Van der Elststraat wordt miljoen toegelegd Tv-kijkend bestolen Coppens bij spiritisten Zondag kinderbingo Natnorcnrsus beginners 'Verantwoord aten' Polderweg afgesloten VIDO-corsus wmm St Willibrordusstichting - acht katholieke Schiedamse scholen - viert eeuwfeest Basisschool BRIEVEN VAN KINDEREN De D.D.R Apartheid Door Rein Woltors SCHIEDAM Tienduizend gul den bijdragen aan het stichten van elke nieuwe woning ligt niet lan ger op de weg van het gemeentebe stuur. Een bijstelling van het zoge heten Norm Kosten Systeem (NKS) van het ministerie van Volkshuis vesting is volgens de Schiedamse raadscommissie voor Stadsver nieuwing en Volkshuisvesting dan ook noodzakelijk. Dit viel gisteravond te proeven in een eerste discussie over de te korten die in de stadsvemieuw- bouw al zijn ontstaan door de toe passing van het nog niet zo lang geleden ingestelde rijksbijdrage op basis van het NKS. De twee eerste in aanbouw zijn de projecten volgens deze finande- ringsbijdrage, aan het Boerhaav- eplein en aan de Van der Eist- straat, hebben de gemeente een verlies opgeleverd van een miljoen gulden. Dit geld is als eenmalige uitzondering geput uit het stads vernieuwingsfonds. „Op de weg, waarbij circa tien mille per wo ning uit de gemeentelijke porte monnee moet komen, kunnen we niet voortgaan. Allereerst omdat het de bedoeling is om binnen de beschikbare budgetten te bouwen, maar ook omdat het stadsvernieu wingsfonds geen rekening houdt met dit soort extra uitgaven," schrijft PvdA-wethouder J. G. van Kleef in het discussiestuk. Met na me zijn partijgenoot H. W. Post hoorn voegde hieraan een aantal kritische vragen toe. Hy verzocht de wethouder om een inventarisatie van moeilijke bouwplaatsen. Het zijn de zogehe ten kopkosten voor een goede fun dering en geluidswering die het bouwen in oudere delen van Schie dam duur maken. Anderzijds is een gemeente als Rotterdam met de toepassing van het NKS beter af. Rotterdam krijgt een uitkering die dubbel zo hoog is als Schie dam. Het CDA-raadslid J. Prins bena drukte dat elke gelegenheid te baat moet worden genomen om proble men die ontstaan als gevolg van het NKS in Den Haag kenbaar te maken. Hij is, evenals de fracties van PvdA, PSP/PPR, en CPN be nieuwd welke wegen wethouder Van Kleef gaat bewandelen om een hogere bijdrage, voor bij voor beeld extra diep heien, zwaardere fundering of het aanbrengen van een geluidswering, los te peuteren. Van Kleef antwoordt de commissie schriftelijk op deze en een groot aantal andere vragen. Hij zei op voorhand "Weinig te zien in het 'afknijpen' van aanne mers, zoals dat volgens het CPN- raadslid U. Bruseker hy voorbeeld in Rotterdam gebeurt. „Daar pak je de grote jongens niet mee. Ze be talen gewoon hun kleine onder aannemers niet en die gaan dan failliet, met alle gevolgen voor hun drie, vier of vyf personeelsleden," aldus Van Kleef, Anderzijds is het mogelijk om de rijksbijdragen over meerdere jaren uit te smeren. In de in aan bouw zijnde wijk Spaland zijn bij voorbeeld de zogenaamde kopkos ten lager dan het NKS vaststelt Hiervan blijft dus geld over. „Deze spaarmogelijkheid kan zonodig ook soelaas bieden indien we een bepaald jaar op extra moeilijke plaatsen in de sociale sector moe ten bouwen." stelt Van Kleef vast SCHIEDAM Pas toen ze naar bed wilden gaan, ontdekte een echtpaar dat een insluiper uit de slaapkamer van hun hoog gelegen flatwoning aan de Toon Verheystraat Nederlands en Duits geld, een giropas, gou den sieraden en nog wat per soonlijke bezittingen had weg gehaald. Enkele spulletjes wer den op het eigen balkon en dat van de buren teruggevonden. Volgens het stel moeten zij zó geboeid naar de televisie heb ben zitten kijken, dat de inslui- pr vrijelijk kon rondsnuffelen in de slaapkamer. De politie staat voor de vraag hoe de da der onopgemerkt zo hoog boven de begane grond het balkon heeft bereikt. SCHIEDAM Stadgenoot Peter Coppens behandelt mor gen waarnemingen en psycho metrie bij de Spirituele Vereni ging Harmonia in het wijkcen trum Nieuwland aan de Dr. Wi- bautplein 165. Aanvang 20.00 uur. Entree voor niet-Ieden 7,50 gulden. Inlichtingen bij A. Koenderman-van der Most, Vlaardingerdijk 87b, tel. 4733809. SCHIEDAM Kinderen kunnen zondagmiddag 1 okto ber in zaal Marijke weer deel nemen aan kinderbingo van de wijkvereniging Het Singelkwar tier. Aanvang 14.00 uur. Deel nemen kost drie'gulden voor acht spelronden. SCHIEDAM Excursies naar de Broekpolder in Vlaar- dingen, de Oranjepiassen in Maassluis en het duingebied van Hoek van Holland zijn on derdelen van de cursus 'Natuur dichterbij" van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging CKNNV), afdeling Waterweg-Noord. De cursus wordt in de wintermaanden ge houden. Door middel van deze cursus, die wordt gegeven in het natuurcentrum De Boshoek, wil de KNNV de natuur dichter bij de mensen brengen. Deelna me, inclusief cursuspakket, kost 17,50 gulden. Inlichtingen bij Wim de Ruyter, tel. 4350813 of Annie Hollander, tel 4736876. SCHIEDAM Wie de over tollige vakantiekilo's wil kwijt raken, kan deelnemen een de 'Weet wat je eetclub' in het Kluphuis Oost aan de Galileï- straat 86. Iedere dinsdagavond geeft een diëtiste van 18.45 tot 19.45 uur adviezen en wordt er gepraat over hoe op een verant woorde wijze de extra kilo's kwijt zijn te raken. De contri butie voor de2e club bedraagt 15.00 gulden per maand. Aan melden in het clubhuis of via tel. 4735435. SCHIEDAM Op vrijdag 29 en zaterdag 30 september is de Polderweg, tussen de jachtha ven en de Broekkade afgesloten voor alle doorgaande verkeer. De afsluiting geldt van 06.00 tot 18.00 uur. De afsluiting is nood zakelijk omdat de Polderwate ring, die langs de Poldervaart loopt, moet worden schoonge maakt. SCHIEDAM Vrouwen in de overgang (VIDO) kunnen vanaf 6 oktober deelnemen aan een cursus van zes avonden, waarin gepraat wordt over deze moeilijke periode. De cursus wordt gegeven in het vrouwen ontmoetingscentrum Barrika aan de Lange Kerkstraat 62. Deelnemen kost vijftien gulden, exclusief koffie en/of thee. In- fóBBalie hij Annie Torenvliet (4705651) of Mies Derks (4749907). Medewerkers van de ONs bij de nieuwe auto, waarmee klein chemisch afval wordt opgehaald. SCHIEDAM Vanaf maan dag is de ontvangst weer moge lijk van Duitsland 2. Hiermee gaat een wens van veel kijkers in vervulling. Duitsland 2 ver dween in februari 1988 van het scherm, toen Nederland 3 begon te zenden. Om het gemis van Duitsland 2 destijds enigszins te compenseren, besloot het ge meentebestuur om het Duitstali ge programma van Luxemburg door te geven. Deze zender blijft in de uitbreiding naar 23 tv-pro- gramma's gehandhaafd. Ook is het nog steeds de be doeling vanaf 2 oktober het Ne derlandstalige Radio Télé Vero- nique op de kabel te zetten. Eind volgende maand moet dan TV 10 ook volgen. Over het* ver nieuwde aanbod bezorgen de Openbare Nutsbedrijven Schie dam binnenkort bij de ruim 30.000 abonnees een informa tiefolder. SCHIEDAM Speciale affiches op alle bedrijfswagens van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) roepen het publiek vanaf volgende week op om toch vooral geen klein chemisch afval (KCA) in de huisvuilzak te stoppen. Ook gaat er een speciale, spierwitte wa gen rijden, die het klein chemisch afval ophaalt. Het bedrijfsleven krijgt een schriftelijke verzoek om chemisch afval (verf-resten, olie, accu's, bat terijen, terpentine, kwastenreini ger, kapotte kwikthermometers, cosmetica, schrijfmachinelinten, type-out-vioeistof, fotochemicaliën enz.) uit het bedrijfsafval te hou den. Om het inzamelplaatje com pleet te maken, hebben de ONS aan het begin van het watersport seizoen de verenigingen aange schreven om chemisch afval apart te houden, dus niet in het water te gooien. Voor leden en passanten zijn-verzamelpunten ingericht, die tot tevredenheid werken. Het huis-aan-huis verspreiden van. een KCA-folder, het uitgeven van een lesbrief aan de scholen en het voeren van batterij-inzame lingsacties hadden bevredigende resultaten. Tot en met de maand juni hebben de ONS dit jaar maar liefst al 17.077 kilo KCA ingeza meld en afgevoerd naar een pro- vinciaal depot in Rotterdam. Vlaardingen verwerkte in dezelfde periode 6583 kilo en Maassluis 2209 kilo. In de Schiedamse cij fers is de afgevoerd hoeveelheid verf-afval opvallen hoog: 10.158 kilo. Het inzamelen van batterijen blijft goed verlopen. Na het afron den van een actie op de scholen, blijven dë lege batterijen binnen stromen. Méér informatie over het opha len van klein chemisch afval kan men verkrijgen via tel. 4622222. Door Loes Elshof SCHIEDAM Schiedam kent een rijk Rooms onderwijsverleden. Vandaag viert de Sint Willibror dusstichting, het dagelijks bestuur van acht katholieke Schiedamse scholen, het honderdjarig bestaan. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest is er een jubileumboek versche nen. Het boek bevat persoonlijke herinneringen, kronieken van de scholen en bijdragen over het kat holieke onderwijs in Schiedam. Neem het jaartal 1913: het schoolbestuur doet een afgekeurde partij schoolbanken aan de zusters cadeau om als brandhout te die nen, kinderen bidden dagelijks op school voor een goede afloop van de verkiezingen en de schoolopzie ner verzoekt knoppen op de tra pleuningen aan te brengen om 'het daarlangs afglijden der kinderen onmogelijk te maken'. Of 1919: op de urinoirs van de Sint Aloysius- sehool wordt een waterleiding 'ter doorspoeling' aangesloten. Het jaar 1989 (de ontkerkelij king heeft inmiddels hard toege slagen): de katholieke onderwijs- stichting neemt deel in drie 'oecu menische' scholen en telt acht ei gen basisscholen met ruim vijf tienhonderd leerlingen. Het ty pisch katholieke aandeel in het Schiedamse basisonderwijs is naar bijna een kwart (27 percent) ge daald. Het Vrije Volk sprak over de veranderingen en eigenheden op de katholieke scholen met twee mannen uit de praktijk. Marinus van Akkeren (63), nu met de VUT, was 25 jaar hoofd van de Marti- nusschool in Tuindorp. Jan van Duikeren (43) leidde de Jacobus- school in Kethel en is nu onderwij zer aan de Sint Jansschool in Oost. „Tot in de jaren zestig stonden broeders en zusters aan het hoofd van de scholen. Zij bepaalden van af het midden van de 19e eeuw het gezicht van het Schiedamse onderwijs." Van Duikt r „De broeders gingen voetbailt. niet de jongens. Ze hadden alles over voor de kinderen. Feesten, musicals, van alles." Van Akkeren: „Ik heb Marinus van Akkeren en Jan van Duikeren: „Als je de kinderen te veel de vrije teugel laat, breken ze de boel achter je rug af." zelf nog eens als Paus meegedaan." Volgens de heren, die zelf ook nog op een broedersschool hebben gezeten, genoten de 'mannen in zwarte jurk' groot ontzag. „Ze wa ren erg streng, maar als je van school kwam, dan had je wat ge leerd. Het schrijven en rekenen beheerste je gewoon," vertelt Ma rinus van Akkeren. Jan van Dui keren denkt dat de manier van les geven van de broeders hem zelf ook sterk heeft beïnvloed. „Toen ik in het onderwijs kwam nam ik die houding over. Ik vind dat je wat met de kinderen moet doen, dat je ze extra aandacht moet ge ven als ze problemen hebben. Maar je mag wel streng zijn. Als je ze teveel de vrije hand laat, bre ken ze de boel achter je rug af." Een van de belangrijke uit- SCHIEDAM Walter van den Heuvel verzorgt van 20 tot met 22 oktober in dansschool Miranda van Oorschot aan de Vlaardings- eweg 4 een basiscursus voor clown. De cursus is gericht op 'on derzoek naar ieders persoonlijke clown' en is bedoeld voor mensen die met straattoneel of straatthea ter bezig (willen) zyn. Speciale vaardigheden of uitgesproken ko misch talent zyn niet vereiiit In de cursus komen aan bod: gériehta warming-ups en spel en Lmprovisatf 3-opdrachten rond ver schillend thema's. Walter van den Heuvel speelde vier jaar met het clownsduo Woutje en Gapi in ver scheidene clownsprodukties voor kleuters. Hij* kan bogen op een rui me ervaring op scholen, in thea ters en op straat. Hij volgde clownstrainingen in Nederland en Spanje en werkte onder meer als docent dramatische vorming. Deelnemen kost 170 gulden. Er wordt 'gewerkt' van vrijdagavond tot en met zondagmiddag, geduren de zes dagdelen van in totaal acht tien uur. Het maximum aantal deelnemers is gesteld op veertien, Inschrijven tot 7 oktober via 4192449. Via dit nummer is ook nadere informatie verkrijgbaar. gangspunten van de Sint Willi brordusstichting is het handhaven van de katholieke identiteit op de scholen. Daar wordt inmiddels wel wat anders over gedacht dan in de tijd van de broeders en en de non nen. Toen moesten de kinderen bij de godsdienstles bijbelvragen uit het hoofd leren. „Nu wordt bij 'catechese' veel aandacht besteed aan projecten over ontwikkelingslanden. Of din gen die de kinderen direct aan spreken, waar ze in hun dagelijks leven regelmatig mee te maken hebben," vertelt Jan van Duike ren. „Je vertelt bij voorbeeld dat het water een belangrijke beteke nis heeft. Dan vertel je dat de doop op die manier ook een belangrijke waarde heeft. En zo probeer je de kinderen iets mee te geven," vult zijn oudere collega aan. Van Dui keren: „Ook de ouders worden bij de catechese betrokken. Ze weten waar wij met de kinderen over praten." Een belangrijke recente gebeur tenis in het onderwijsverleden is de samenvoeging van de kleuter: en lagere school in 1985. De door voering van het basisschoolprinci pe is niet overal even soepel verlo pen. Van Duikeren vindt dat het nieuwe systeem aanvankelijk erg ingewikkeld was voor leerkracht én leerling. „Leerkrachten moesten ineens op alle niveaus thuis zijn. Dat kan heel lastig zijn omdat de ene on derwijzer veel beter met jongere kinderen omgaat dan de andere. En omgekeerd geldt hetzelfde. De grotere kinderen moesten er aan wennen dat er ineens een heleboel kleintjes rondliepen. De kleuters voelden zich wat bedreigd door de aanwezigheid van zoveel 'groten'. Maar er zijn ook voordelen. Omdat je leerlingen al jong leert kermen, ontdek je de probleemgevallen sneller. Daar kun je meteen aan dacht aan besteden." SCHIEDAM De perikelen rond de ventilatie en het aanbren gen van warmwatervoorzieningen in de energiezuinige woningen aan de Stationsstraat en omgeving zijn nog lang niet opgelost. Het is zelfs nog maar de vraag of de door het Gemeentelijk Woningbeheer geda ne voorstellen voor verbetering worden uitgevoerd. Directeur A. Verdoes van Woningbeheer geeft hiervan dë bewoners de schuld. Slechts de helft heeft gereageerd op vragen van Woningbeheer. „Om verbeteringen te kunnen uit voeren hebben we een akkoord van 70 tot 80 percent nodig," al dus Verdoes. Zoals bekend zijn er tydens de bouw van het energetische com plex fouten gemaakt in met name het ventilatie- en warmte-terug- winningssysteem. Hierdoor kon het gebeuren dat er bij voorbeeld rookgassen van het centrale ketel huis in de woningen binnendreven en dat ook de stookkosten aanmer kelijk hoger uitvielen dan vooraf was gepland. Bovendien bleven af- voergassen van geysers in de wo ningen hangen. Het woningbedrijf zou na felle protesten van de be woners nu bereid zijn een en an der recht te trekken, maar alleen tegen een verhoging van de basis- huur. Daar vinden de bewoners onjuist. Ze hebben de gemeenteraadslé den A. F. de Leede (PSP/PPR) en H. W. Posthoorn (PvdA) op hun hand. Beiden verklaarden gister avond in de raadscommissie voor Volkshuisvesting nadrukkelijk te gen een verhoging van de woonlas ten te zijn. „Die moeten gelijk blij ven," verwoordde Posthoorn. Morgen komen de betrokkenen weer bijeen. Dan valt waarschijn lijk het besluit welke maatregelen al of niet worden uitgevoerd. Ze ker is in ieder geval dat de rook gassen niet meer in de woningen terecht mogen komen. „Over deze maatregelen bestaat geen misver stand," aldus Verdoes. MWvfM? -M Tekening Soenita, 9 jaar Kindermishandeling gebeurt haast overal. Op straat, in een weeshuis en thuis ook. Meestal door volwassenen, soms ook kinderen tegen hun ouders en andersom. Als je erg mishan delt wordt door je ouders kan je de kindertelefoon bellen daar kan je dan mee praten over problemen thuis. Hun bellen dan de kinderbescherming dan krijg je advokaat Als je over de 12 jaar bent moeten jij en je ou ders voor de rechtbank komen. De kinderbescherming heeft goed werk zij beschermen de kinderen. Michiel, Als ik de baas was zou ik al les normaal laten hoor, en als een Surinamer kwam als ro- mano dan mogen ze gewoon blijven. Ik ben niet zo gemeen als die ene man, hoor, ik ben lief. Sylvia, 7 jaar Ik wenste in Nederland dat myn flets niet gestolen werd. En ik wou dat ik heel rijk was en een tiepmezien kreeg en ik wou dat de juffrouw heeel heel heel lang bleef leven. Angelique, 7 jaar De moppen moeten ophou den, ik bedoel de moppen van andere landen en de moppen die discimineren, anders ga ik aksie voeren. Aran, 8 jaar Het gaat niet goed met de D.D.R sinds de grens tussen Hongarije en Oostenrijk is opengesteld om de DJD.R bur gers naar de B.R.D. te laten vluchten voor een betere en vrije toekomst. De vluchtelin gen kyken hun ogen uit als ze in de B.R.D komen, want ze hebben alles achtergelaten in de D.D.R. Ze hebben alleen hoognodige spullen bij hun en ze zoeken werk in de B.RJD. De mensen denken in de D.D.R aan de hoop op toekomst. Manuel, 11 jaar Waarom is er apartheid. Je kunt toch niet oordelen om ie mands afkomst Hoe iemand er uit ziet? Iedereen is toch het zelfde. Iedereen heeft rood bloed. Vroeger bedreven blanke mensen slavenarbeid nu geluk kig niet meer. Hollanders dre ven slavenarbeid net als andere Europeanen. Nu niet meer. In Zuid Afrika is er nog steeds apartheid, gelukkig gaat het de goede kant op. Want iedereen is hetzelfde! Marvin, 11 jaar Ik heb naar de tv. gekeken daar kon je zien hoe een hond werd vastgebonden aan een paal omdat die mensen op va- katie moesten. Dan kun je toch voor opas zorgen! Sander, 12 jaar Stuur Je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van je naam, je adres. Je leeftijd en Je woonplaats. 4 i

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1