Woningbeheer stelt overleg bewoners Stationsstraat uit Politie Stuurt meer Café helpt het Sophia Kinderziekenhuis agenten straat op «Sf» «Ül tal mi® Expo over 'coöperator' De Groot Scholieren bezoeken asiel Zf9Niü» Alleen omdat we niet meehelpen aan oplossing, die mensen op kosten jaagt' Kunst- en Antiekbeurs Eerste Amstel Bockbier woensdag naar Schiedam Door Ben van Haren SCHIEDAM Het overleg tus sen de vertegenwoordigers van de bewoners van de energiezuinige woningen aan de Stationsstraat en hun buisbaas- Gemeentelijk Wo ningbedrijf is gisteren niet door gegaan. De leden van de werk groep ontvingen in de loop van de dag thuis een brief van GW-direc- teur A. Verdoes, waarin hij de af gelasting van het lang tevoren ge plande gesprek meedeelde. „Gelet op het geringe aantal ontvangen retourverklaringen (47 van de 82) en de vermeende niet- positieve houding van enkele werkgroepleden willen wij ons eerst beraden over hoe we verder moeten gaan," heet het De werkgroepleden A. L. de Regt-Van Gerven en F. J. van Eijk voelen zich persoonlijk aangespro ken. Ook zijn ze verbolgen over de uitlatingen, die directeur Verdoes deze week in de commissie Stads ontwikkeling deed. Hy gaf de be woners de schuld van de vertra ging in het oplossen van de proble- men in de Stationsstraat. Zij rea geerden te laks op voorstellen van het woningbedrijf, hield Verdoes de commissieleden voor. Sinds de oplevering van de eer ste woningen in 1986 hebben be woners geklaagd over ondermeer roetvorming in huis, moeheid, hoofdpijn en misselijkheid. Een jaar geleden wees onderzoek van DCMR, Bureau Bouwhulp en TNO uit dat er constructie-fouten zaten in de energiezuinige woningen. Er volgde een serie herstelwerkzaam heden. Mevrouw De Regt, die van be gin af aan heeft geklaagd by Wo ningbeheer, neemt de beschuldi ging van directeur Verdoes hoog op: „Hoe durft hij? Wij hebben van begin af aan moeten smeken om de problemen opgelost te krij gen. Eindelijk geeft Woningheheer toe, dat bij de bouw fouten zijn ge maakt en nu zou het onze schuld zijn, dat de gehele zaak nog niet geregeld is. Alleen omdat we wei geren mee te helpen aan een oplos sing, die de mensen op kosten jaagt. Steeds hebben we gezegd, dat het haalbaar èn betaalbaar moet zijn en dat is een huurverho ging van een tientje bij maximaal 33 kuub warm water niet. Een ge zin van twee personen in de wo ningen aan de Horvathweg komt al aan 57 kuub en krijgt dus een naheffing. Wij weten dat en kun nen dus niet methet voorstel ak koord gaan. Waarom "moeten de bewoners boeten voor de fouten van Woningbeheer?" Mevrouw De Regt staat niet al leen in haar kritiek.. Ook het ande re werkgroeplid, F. J. van Eijk, dat veronderstelt een 'niet-positie- ve houding' verweten te krijgen wijst Woningbeheer zelf als boos doener aan. „Het terug ontvangen van maar 47 van de 82 verzonden formulieren, na nota hene de in zendtermijn nog op eigen houtje met veertien dagen verlengd te hebben, zegt al genoég. Woningbe heer heeft zelf vooraf gesteld, dat wie het niet zou insturen geacht werd tegen te stemmen. Daarom hebben ze zo weinig retourverkla ringen gekregen." Door Rein Wolters SCHIEDAM Klantgerichter werken naar de samenleving is vanaf maandag het parool van de Schiedamse politie. Drie wijk teams van elk dertig mensen en een specialistisch rechercheteam gaan hieraan gestalte geven. Met deze nieuwe werkwijze is het korps gisteren naar buiten getre den. Korpschef P. J. van de Hengel, burgemeester drs. R. Scheeres, mr. C. M. P. Flint-van Noord, officier van Justitie van het arrondisse ment Rotterdam, en hoofdinspec teur L. C. Buijnink zeggen van de klantgerichte aanpak een hoge verwachting te hebben. Uniek voor Nederland noemen zij de nieuwe organisatiestructuur. Zeventig percent van de 158 personeelsleden kan zich bierdoor bezighouden met het wérkelijke politiewerk. Van de rest is veer tien percent belast met ondersteu nende taken en zestien percent met administratief werk. De wijk teams dienen zich in bun werkge bied een vertrouwensplek te ver werven; zich te ontwikkelen als een informatie- en vraagbaak. Ook een team waar het publiek ver trouwelijk informatie kwijt kan. Kortom; teams die elk probleem en plekje van de wijk kennen. Hierin moet de kracht van bet korps gaan schuilen, zo is de opzet. Al in 1984 was het de korpslei ding duidelijk dat er ingrijpende maatregelen noodzakelijk waren voor aanpassing van de werkwijze en de organisatie. Meruit kwam bet instellen van zes, kleine wijk teams voort. Mede door onderbe zetting als gevolg van andere dien sten, ziekte of vakantieverlof werkte dit niet. Schiedam houdt toch vast aan het werken met wijkteams. Daarom zijn de zes oor spronkelijk kleine wijkteams nu teruggebracht naar drie grote, .stadsdeelgebonden teams. Volgens bet hoofd van de uitvoerende dienst, de van bet Haarlemse poli tiekorps afkomstige hoofdinspec teur L. C. Buijnink, komt de politie met ingang van maandag stukken dichter bij het publiek te staan. „Het koppelen van de wijk teams aan vaste stadsdelen gaat borg staan voor méér resultaten bij bet handhaven van de openba re orde, verkeer en van de bestrij ding van de criminaliteit. Boven dien krijgen de teams méér eigen verantwoordelijkheid. Tevens is er in de aanpak van veel voorkomen de criminaliteit sprake van een verdere verschuiving van het werk van de recherche naar de wijkteams." Het uit specialisten bestaande rechercheteam kan hierdoor méér dan voorheen aan dacht schenken aan zware crimi nele praktijken in de stad. Buijnink verden „Rekening houdend met de korpssterkte en de dienstroosterplanning kan worden voorzien in een permanente aan wezigheid en aanspreekbaarheid in het eigen stadsdeel van maan dag tot en met vrijdag van 08.00 tot 20.00 uur. In de nachtelijke uren en in het weekeinde valt de aandacht van de politie onder de zorg van een centrale dienst. Het spreekt vanzelf dat zowel de ver hoging van de doelmatigheid als kwaliteitsverbetering de doelstel lingen van de veranderingen zyn." De wijkteams werken overigens vanuit bet hoofdbureau. Ben eigen 'winkelde' in het werkgebied krij gen ze niet. Kwetsbaar Burgemeester Scheeres: „De hulpverlening van de politie aan de burger moet goed geëtaleerd worden, want de politie is er in de eerste plaats voor de burgers." Hij verklaarde voorts dat aan het functioneren van de eerder inge stelde wijkteams haken en ogen kleefden. „Het systeem was kwets baar door ziekte of vakantie en verder door de door de minister opgelegde verlaging van de perso neelssterkte. Maar geluiden uit po litiek Den Haag laten weten dat er een doorgroei van ons korps zal zijn tot 185,2 formatieplaatsen in 1993." Officier van Justitie mevrouw rar. C.M.P. Flint-van Noort ver klaarde namens het Openbaar Mi nisterie de koerswijzing binnen het politiekorps van bane te on dersteunen. De wijkteams krygen een eigen bevoegdheid bij het afwikkelen van overtredingen. Als aan een aantal voorwaarden wordt vol daan, zoals een bekentenis afleg gen, het slachtoffer direct schade loos stel] enen, het isdeeerstekéer^ dat men in overtreding'is; dan Kan* er een schikking worden-getrof-* fen, die niet automatisch tot het opmaken van een proces-verbaal leidt. Wat ook het Openbaar 'Mi nisterie weer tijd bespaart, Overi- i gens verklaarde mr. Flint nadruk-> kelijk dat zij op gezette tyden con trole uitoefent op bet strikt nale ven van de nieuwe regels. Computer Het politiepersoneel krygt met ingang van maandag behalve met een ander werkwijze ook te maken met de computer. Tekstverwerking en het. contact met de centrale po litiecomputer van de Rynmond- korpsen zijn geautomatiseerd. Hoofdinspecteur Buynink ver wacht dat de structuurwijziging niet alleen efficiënt is, maar ook de arbeidsvreugde binnen het korps opkrikt. „Er zijn aan de nieuwe organisatie meer plussen en minder minnen verbonden," vatte korpschef Van den Hengel zijn vertrouwen in de toekomst sa men- Volgend jaar betrekt het korps tussen de Nieuwe Damlaan en het Bijdorpplein het nieuwe hoofdbu reau. Intussen hebben de demissio naire ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie, Van Dijk en Korthals-Altes, toestemming gege ven om het gebouw alsnog uit te breiden en geschikt te maken voor maximaal 185 personeelsleden. In 1993, zo is de verwachting, zal de ze sterkte zijn bereikt. Maar dan moeten sollicitanten zich wel vlot ter aanmelden dan nu. In juli is de getalssterkte opgetrokken van 142,8 formatieplaatsen tot 158,2. Er zijn op dit moment maar liefst twintig vacatures. „Wij hebben dringend behoefte aan nieuw personeel. Omdat in de stad ook mensen van andere cultu ren woonachtig zijn, gaat onze voorkeur uit naar sollicitanten uit minderheidsgroepen en naar vrou wen. Vergeet niet dat de helft van de inwoners uit vrouwen bestaat," aldus korpchef Van den Hengel. SCHIEDAM Vele leerlingen van het basis- en speciaal onder wijs zijn in de komende maanden in klasver band te gast in het diere nasiel Hargahoeve. Doel van al de ze excursies is voorlichting te ge ven over het houden van huisdie ren in het algemeen en de functie van het dierenasiel in het bijzon der. Ook in voorgaande jaren was er voor scholen de mogelijkheid om een kjjly'e te nemen in de Harga hoeve. Sinds kort staat de excursie ver meld in het jaarprogramma na tuur- en milieu-educatie, De Ku- voon, een uitgave van het Bureau Onderwijsconsulent. Op deze wijze worden alle scholen op de hoogte gesteld van de excursie-mogelijk heden en lessen op het gebied van natuur en milieu. De belangstelling voor de Har gahoeve is dan ook enorm toegeno men. Door het Bureau Onderwijs consulent wordt de excursie bo vendien ondersteund met een les brief over huisdieren. Op wereld dierendag, woensdag 4 oktober, brengen 75 leerlingen van de Prins Clausschool een» bezoek aan de Hargahoeve. ROTTERDAM De gisteren geopende vijftiende Kunst- en An tiekbeurs in De Doelen die tot en met 2 oktober duurt wordt, na een onderbreking van een jaar, gehouden in een nieuwe opzet en onder een nieuwe organisatie en directie. De nieuwe organisator is de yq-, rig jaar opgerichte Stichting; Kunst- en Antiekbeurs Rotterdam,, die nauw samenwerkt metde Stichting Nederlandse Kunst- en Antiekbeurs Breda en de Vereni ging Nederlands Antiquairs Ge nootschap. Met de nieuwe organisatie is ook de opzet van de Kunst- en An tiekbeurs veranderd. De beurs, die veertig deelnemers telt, is ingekort tot vjjf expositie- en koopdagen; Hij beslaat anderhalf keer zoveel' vloeroppervlakte als voorheen. Wat gebleven is, zijn de twee onafhankelijke keuringscommis sies, die de kwaliteit van de;te koop aangeboden -kunstvoorwer pen en antiquiteiten beoordelen. De organisator van de beurs wil op de beurs voor een redelyke prijs kwalitatief goed antiek aanbieden. Men mag niet terugdeinzen van wege exorbitante prijzen. De organisatie wil dit jaar hét gezapige imago van de Kunst- en- Antiekbeurs wat doorbreken, doér7 jonge antiquairs de kans te gevetf; zich op de beurs te presenteren. De Kunst- en Antiekbeurs is geof1 pend op donderdag en vrijdag van 11-22 uur en op zaterdag, zondag en maandag van 11-18 uur. - i Ton Akveld by de inzamelbus in zyn café, van waaruit de acties voor het Sophia Kinderziekenhuis geregeld worden. Door Marcel de Klerk SCHIEDAM „Sommige klan ten zeggen, ga je daar niet te ver mee?" Dan zeg ik: „Jullie zouden er je maandsalaris voor geven, als je-de ellende gezien hebt die de kinderen op vaak heel jonge leef tijd meemaken. We gaan tot 3 juli volgend jaar actie voeren om geld boven tafel te krijgen," aldus Ton Akveld, staande naast een collecte bus in zijn café De Molenwiek aan de Vlaardingerdijk. Het Sophia Kinderziekenhuis is de gelukkige, waar het opgehaalde geld heen gaat. Door bezuinigingen van de overheid zijn sommige instellingen genoodzaakt geld bij elkaar te sprokkelen uit liefdadigheidsfond sen. Zo'n fonds is de Stichting de Molenwiek. Kastelein Ton Akveld voegt er meteen aan toe, dat het fonds geheel los staat van het café De Molenwiek. „We hebben voor een stichtingsvorm gekozen, omdat we zo beter geld bij elkaar konden krijgen. Sponsoring gaat dan wat makkelijker en het is voor ieder een te controleren waar het geld naar toe gaat." „In juni dit jaar is het allemaal begonnen," zo gaat Ton verder. „In het kader van het veertigjarig bestaan van het Koningin Wilhel- minafonds, hadden we een voet baltoernooi georganiseerd. Dat sloeg toen goed aan en we dachten dat het een prima idee was er een jaarlijks terugkerend fenomeen van te maken. Er had toen al geld naar het Sophia moeten gaan, maar door een misverstand is dat anders verlopen. Vandaar dat dit ziekenhuis nu onze eerste keus is." Er wordt naar gestreefd ieder jaar een ander doel te vinden. Dit jaar wordt er behalve via een voetbaltoernooi ook door mid del van een darttoemooi geld inge zameld, waarvan het Sophiazie- kenhuis o.a. infuuspompen en les materiaal kan aanschaffen. Een ander jaar zal het voor iets anders zijn. Uitgangspunt van de Stich ting de Molenwiek,is wel dat het met kinderen te maken moet heb ben. Deze keer gaat er dus gevoet bald worden en gedart. De organi satie is al rond. De bakken om een gift in te deponeren staan al klaar en men is druk bezig met het for meren van de teams. Het voetbal toernooi begint op 15 april 1990 en het eindtoeraooi wordt ge speeld op 3 juni 1990. Tién voet balteams zullen op de sportvelden van GTB en de Schiedamse Boys strijden om de eerste vier finale plaatsen. Het eindtoeraooi zal ge speeld worden op het terrein van SVV, waar dan ook een Veronica promotieteam aanwezig zal zijn. Veel eerder vindt de dartmara thon plaats. De spelers beginnen op vrijdag 24 november en op za terdag de 25ste worden de prijzen uitgereikt in De Molenwiek. Bur-: gemeester Reinier Scheeres i§tbe-, naderd voor de opening.-Vast staat al dat in ieder geval mevrouw Breugen, directrice verpleegkundig personeel van het Sophia Kinder- ziekenhuis aanwezig is. Nu al zijn er iedere vrijdag avond in hetzelfde café disco-avon den, waarvan de opbrengsten voor de actie zijn. Volgens een aantal vaste stamgasten verdwijnt het tip geld voor de kastelein ook al in de actiepot. Ton Akveld ontkent het niet. Mj streeft naar een hoge op brengst. SCHIEDAM Onder de titel 'De coöperator van Schiedam' wordt van 5 oktober tot 15 januari 1990 in het Coöperatiemuseum aan de Lange Haven/Appelmarkt een expositie gehouden over M. C. M. de Groot Rond de eeuw wisseling kreeg hij van de tegen standers van de coöperatie deze bijnaam. De expositie laat zien hoezeer 'mijnheer De Groot' zich aangetrokken voelde tot het reali seren van de coöperatieve gedach te in zijn verschillende vormen. Aan het einde van de vorige eeuw stimuleerde hy de oprichting van het Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond. De Groot was ook betrokken bij de stichting van het Volkshuis aan de Lange Haven en oprichter van woning maatschappij De Samenwerking. In 1897 was hij de grondlegger van de nog steeds bestaande druk kerij De Eendracht Op basis van winstdaling en medebezit van het bedrijf wist hy de felle strijd tus sen kapitaal en arbeid om te bui gen in een eendrachtige samen werking. Vier jaar later richtte hij een coöperatieve mandenmakerij op, in 1902 gevolgd door de oprichting van de Algemene Coöperatieve Bakkerij, voorafgegaan en begeleid door een complete storm van inge zonden stukken in dé plaatselijke media. En niet te vergeten in De Moker, het weekblad van de plaat selijke SDAP-afdeling. Die activi teiten leidden er zelfs toe dat een Het Coöpera tie Museum aan de Lange Haven naby de Appel- marktbrug. tweede coöperatieve bakkerij on stond, die het vuur van de ovens nog net een paar weken eerder kon laten ontbranden. De expositie wordt onderge bracht op de begane grond van het museum. Daar bevinden zich reeds het kamertje en het winkeltje an no 1920. Overigens wordt de ten toonstelling ondersteund door de eerste openbare vertoning van een videoband, gemaakt ter gelegen heid van het 90-jarig bestaan van drukkerij De Eendracht. De officiële opening-wordt op 5 oktober om 16.00 uur verricht door prof. dr. G. J. Ter Woorst. Mj is bijzonder hoogleraar aan de Landbouw-universiteit in Wage- ningen voor Coöperatieleer, presi dent-commissaris van De Een dracht en eindredacteur van de Teleac-cursus 'Coöperatie'. Daarna is de expositie te be zichtigen op donderdag van 12.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Op vrijdag is het muse um open van 12.30 tot 17.00 uur en op zaterdag tussen 11.00 en 17.00 uur. SCHIEDAM De uit 1875 da terende klipper Alewijn de Groot zal volgende week woensdagmid dag de Lange Haven in Schiedam binnen varen met het eerste vaatje Amstel Bockbier van dit seizoen. Burgemeester drs. R. Scheeres zal het bij de historische Korenbeurs in ontvangst nemen, laten aan slaan en vervolgens persoonlijk het eerste glas tappen. Deze lande lijke primeur past geheel bij het streven van de gemeente Schie dam om zich met langer te scha men voor zijn drankverleden. In de pas verschenen begroting voor 1990 meldt het gemeentebe stuur: „Schiedam beschikt over een voor de toerist aantrekkelijk Oudhollands stadsgezicht. Een be zoek aan de stad zal slechts wor den gebracht indien daar aanlei ding toe is. Voor Schiedam ligt de ze aanleiding ons inziens in mo lens en jenever." Op dit moment wordt de vyfde molen van de stad opgeknapt. De aan het begin van deze eeuw bij een brand van zyn top beroofde De Palmboom aan de Noord vest wordt thans herbouwd. Daarin komt onder meer een molenmuse um. Ook zyn al in de meerjarenbe groting voor dé jaren negentig gel den gereserveerd voor een nieuw Nationaal Gedistilleerd Museum in een historisch pand. Onderscheidingen SCHIEDAM Na 43 jaar werkzaam te zijn geweest in overheidsdienst, waarvan 14 jaar bij 's Rijks belastingen te Schiedam en 29 jaar by de ge meentelijke secretarie-afdeling, later dienst Personeel en Orga nisatie, neemt de heer G. Halm op l oktober vervroegd af scheid. Mj maakt gebruik van de VUT-regeling. In verband hiermede is hem de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde vah; Oranje 'Nassau' toege-, Aan cte heer^C^Kujaiias van7 j morgen door burgemeester drs. aan dëfOMe^OT!Ör^è'Nassaa.r Dat géhéiMe by hét7 40-jarig bedrijfsjuhileum van de Rotter dammer, die in Schiedam als commercieel medewerker in de buitendienst werkt voor Fijn- werk BV in machines en ge reedschappen. Dahliadag kerk SCHIEDAM Als onder deel van het 25-jarig jubileum van de parochie St. Jan de Do per, wordt zondag in het kerk gebouw aan de Mgr. Nolenslaan een dahliadag gehouden. Per traditie schenkt de Dahliaver eniging Schiedam in september en oktober gekweekte dahlia's aan projecten of evenementen- en daarom tooien enkele vam» de 22 leden de jubilerende kerk in een fleurige bloemenpracht^ Tussen 12.30 en 16.00 uur kart"1 iedereen het resultaat bewonde-:: ren. In de kerkelijke vieringen van,r dat weekeinde zal oud-pastor;' Theo Koster voorgaan. De pater,- was in Schiedam werkzaam1" van 1978 tot 1981. s De Dahliavereniging Schiedam: heeft haar kweektuinen op de voormalige roomskatholieke be graafplaatsen aan de Vlaardin gerdijk. Voorzitter en organisa tor van verscheidene projecten is de heer J. Blom, Vlaardinger- dijk 161b, tel. 4261724. Hy ver schaft gaarne elke gewenste in lichting over de activiteiten- van zijn vereniging. 5 Kledingbeurs SCHIEDAM Kinderkle ding en speelgoed zijn op woensdag 4 oktober van 12.30 tot 15.00 uur te koop op een beurs van de Stichting Unie Van Vrijwilligers (UW) in de bovenzaal van de sporthal Mar griet. Iedereen kan modieuze, schone en nog niet verstekte kleding, kindersportkleding én, speelgoed voor de verkoop aan bieden. In overleg met eën taxatrice wordt de verkoopprijs bepaald, waarvan twintig per cent moet worden afgestaan aan de organisatie. Inlichtingen bij P. Lepel, tel. 4704134. Orgelconcert St. Jans SCHIEDAM Op dinsdag avond 3 oktober vindt in de St Janskerk het zesde en laatste orgelconcert van dit seizoen plaats. Evenals voorgaande ke ren bespeelt André Verwoerd het kerkorgel. Aanvang 20.15 uur. Entree 6,50 gulden. Pas houders krijgen twee gulden korting. hm,! egsstfii wiv jOsdbei TOrffJrtfJ Fnof'oj/f}?

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1