jieuwe standplaatsen voor woonwagens Wi,destadoor Dahliakwekers Annie en Toon de Leede feestel jk uitgeluid TV! WfliM Bewoners vertrekken het liefst allen tegelijk van Schiekade naar Zwaluwlaan Het Vrije Yolk SCHIEDAM TV KRANT IN SCHIEDAM OP ANDER KANAAL PAGINAL Hans Liberg: erotiek Schiedammer Jan Taheij gehuldigd TVKRANT °w SK* v w tVW Door Rein Wolters SCHIEDAM Woonwagenbe woners uit Schiedam krijgen voor rang bij het toewijzen van stand plaatsen in de gemeenten Vlaar- dingen en Maassluis. Beide Waterweg-gemeenten hebben van de provincie Zuid-Holland op dracht gekregen twintig stand plaatsen te maken. Hiervan komen er vijf in Maassluis. Vermoedelijk komt het centrum in Vlaardingen- Holy in de loop van volgend jaar al gereed. Dit staat vermeld in het Be leidsplan Woonwagenaangelegen heden voor de jaren 1989 en 1990 van de gemeente Schiedam. Zoals bekend moeten de 33 woonwagens verdwijnen van de Schiekade. Het is duidelijk dat het wooncentrum niet voldoet aan de door het rijk en provincie gestelde eisen en der halve dient te verdwijnen, meldt het plan. Het streven van het ge meentebestuur is gericht op de be staande voorzieningen aan de Schiekade zo optimaal mogelijk te houden zolang als het centrum moet functioneren. Maar tegelij kertijd meldt het beleidsplan: „Aangezien het centrum zijn lang ste tijd heeft gehad, dient het tref fen van kostbare voorzieningen te gen die achtergrond geplaatst te worden." Waarmee bedoeld wordt dat slechts hier en daar lapmidde len worden toegepast. Een ander uitgangspunt van het beleid heeft ten doel de bewoners met behoud van het groepsleven volwaardig te laten functioneren in de maatschappij. „Dit houdt in, dat de bewoners enerzijds en ef fectief van dezelfde rechten ge bruik moeten maken en anderzijds elementaire maatschappelijke plichten dienen na te komen. De gemeente denkt dit te realiseren door in principe zo weinig mogelij ke regelingen en voorzieningen voor de minderheidsgroep te scheppen. Evenais in het beleids plan van vorig jaar schrijft de ge meente dat de inspanningen zijn gericht op het opheffen van de achterstand in de positie van de woonwagenbevolking. Hiertoe behoort ook het realise ren van drie goede woonwagen- centra in de nieuwbouwwijk Spa- land. Aan de bewoners belooft de gemeente een goede bestuurlijke en ambtelijke begeleiding en on dersteuning, waarbij in hoge mate rekening wordt gehouden met de nauwe familiebetrekkingen van de woonwagenbewoners. De bewo ners hebben hun voorkeur uitge sproken voor een gelijktijdige ver huizing nap de nieuwe centra, waarvan die bij de Zwaluwlaan vrijwel ieders voorkeur heeft. Naar die plek mogen maar vijftien gezinnen, zodat de andere dienen te verhuizen naar het centrum van Spaland-West of het meest noorde lijk deel van de in aanbouw zijnde wijk. De gemeente noemt het opti male plaatsen. Woonwagenbewoners én een hoog percentage van bewoners van de aangrenzende woonstraten den ken er anders over. Spaland-West wijst men van de hand omdat er in de omgeving ook hoogbouw komt. De noordelijke standplaats wil slechts één bewoner inruilen voor de Schiekade. Volgens de woonwagenbewoners komt dit centrum te liggen op destijds met giftig Rotterdams havenslib opge spoten terrein. Daar wil men van geen kant van weten. De gemeente heeft beraamd dat het noodzakelijk is dit jaar bijna een half miljoen gulden gulden te reserveren voor de huisvesting in woonwagens. Tevens kondigt de plaatselijke overheid aan dat ze een stringent standplaatsenbeleid gaat voeren op het centrum aan de Schiekade. Eén van de maatrege len is het onbruikbaar maken van vrijkomende standplaatsen. Het il legaal plaatsen van woonwagens wordt hierdoor belet. Voorzitter M. C. Lam-Offenberg van de Stichting Samenlevingsop bouw Woonwagenbewoners Schie dam (SSWS) plaatst bij het aange kondigde beleid de nodige vraagte kens. „In hoeverre zijn de be zwaarschriften, ingediend in 1982 tegen aanleg van een door ons ge wenst woonwagencentrum aan de Koekoekslaan, nu ook afgehan deld? Graag willen wij een besluit van het collefvan B&W waaruit blijkt dat de i.cekoekslaan defini tief van de baan is!" Voorts meent ze dat het ge meentebestuur 'goochelt" met het aantal standplaatsen. In het voor ontwerp Provinciaal Woonwagen plan 1990-1995 wordt uitgegaan van 44 standplaatsen en aan het eind van de periode moeten er zelfs 47 zijn. De gemeente reali seert (voorlopig) over drie centra verdeeld ten hoogste 36 stand plaatsen. Het beleidsplan wordt morgen avond in de raadscommissie voor de Volksgezondheid besproken. SCHIEDAM Twee beschadig de politieauto's en twee politie mannen die moesten springen voor hun leven, waren zaterdag nacht het resultaat van een woeste dronkemansrit door Schiedam. Door de rijkpolitie werd de ge meentepolitie attent gemaakt op het wegrijden van een dronken man in een BMW vanaf de Northsea Ferries in Rozenburg naar Schiedam. Met een zeer hoge snelheid passeerde de 22-jarige man de Beneluxtunnel, waar hij door de politie werd opgewacht. Met snelheden van boven de honderd kilometer per uur reed hij over de Nieuwe Damlaan in Schiedam, daarbij alle verkeers lichten negerend, om via de Nieu we Haven, West-Frankelandse- straat en de Aleidastraat bij de kruising met de Burg. Knappert- laan op een politiewagen te botsen. De agenten moesten springen voor hun leven. Daarna ging de wild west-achtervolging over opnieuw de Nieuwe Haven, over de Nieuwe Brug naar de Gorzen. In de Khoon- sestraat reed de zwaar onder in vloed van alcohol verkerende man zich klem. Hij probeerde zich met woest achteruitrijden de bevrij den. Wederom moesten de agenten wegspringen, omdat zij dreigden verpletterd te worden tussen htm wagen en de BMW. De zich hevig* verzettende man werd ingesloten. Hij is bij de Offi cier van Justitie voorgeleid voor rijden onder invloed en voor po gingen tot doodslag. Hij blijft in voorarrest. SCHIEDAM Hoe kom ik tus sen de commercials door nog aan emoties toe? Met die prangende vraag worstelt Hans Liberg in zijn vierde one-man-show. 'Chanel no. 4711' is de titel van de voorstel ling, en dat belooft een chique pro gramma. Net als de wereld van vandaag, veel van alles, boordevol informatie. Hoewel niet gespon sord zijn de merknamen tijdens deze show niet van de lucht. Woensdag in de Grote Zaal van het Passagetheater, aanvang 20.15 uur, toegang 19 en 16 golden (CJP en Pas65 drie galden redactie). Door Rein Wolters SCHIEDAM „Voor onze le den is het kweken van dahlia's een pure hobby. Hun streven is zo veel mogelijk mensen van hun sierprodukt te laten genieten. Daarom schenken we het overgro te deel van de bloeiende bloemen weg." Joop Blom (50) is sinds kort voorzitter van de bijna vijftienjari ge Dahlia Vereniging Schiedam (DVS). Zijn 25 leden tellende club beschikt over één hectare grond op de voormalige rk-begraafplaats aan de voet van de Vlaardinger- dijk. De dahliakwekers delen het terrein met de postduivenvereni ging De Postduif. „Schiedam bezit een sterke dahliacultuur," vertelt Joop Blom. Elk clublid beschikt over een ei gen dahliabed en ontvangt van de vereniging aan het begin van het seizoen 72 stekken. Naast deze ei gen bedden zijn er ook de geza menlijk onderhouden showtuinen van de vereniging zelf, waar de bloemen is vele rassen, en kleuren pronken. Jaarlijks plant de vereni ging een dikke vierduizend stek ken, die zijn overgehouden van het vorige seizoen. Dat levert een oogst van ruim dertigduizend bloemen op, gemiddeld zo'n acht per stek. „Slechts een klein deel belandt thuis in de huiskamer," vertelt Blom verder. „Het overgrote deel schenken we weg aan verenigin gen of instellingen of aan goede doelen. Twee weken terug hebben we bijvoordeel een podium in het zalencentrum Palace in Rotterdam met dahlia's aangekleed. Er vond een benefietavond plaats voor het Streekdierenhuis van Spijkeniss. Aan zulke evenementen verlenen we graag medewerking." Het afgelopen weekeinde expo seerde de vereniging in de Jan de Doperkerk aan de Mgr. Nolenslaan in Schiedam. Maar medewerking werd eerder ook verleend aan de opening van het vernieuwde hui2e Frankeland. De Heilig Hartkerk in de Gorzen werd eveneens met de Penningmzester Nico Jansson; voorzitter Joop Blom en jarige Jan de Boer (vrnl) hanteren het snymes op T s de dahliatuin aan de Vlaardingerdijk. bolgewasbloemen opgesierd en dat gold ook voor het broederklooster aan het Marconiplein in Rotter dam, het schippersbal tijdens de Brandersfeesten in De Korenbeurs, tafeltennisvereniging De Reling aan de Singel, het honderdjarig be staan van de Willibrordvsstichting en het gebouw van Open Werk aan de Overschiesestraat. Bovendien gaan er elke week tientallen snij bloemen naar de firma Hobart, waar Joop Blom werkt als inko per. Blom: „Het was de bedoeling om tijdens de Brandersfeesten ook de vast in de havens afgemeerde historische schepen van fraaie dahlia-decoraties te voorzien. Als gevolg van een misverstand tussen de organisatie van de Branders feesten en onze vereniging, is dat niet gebeurd. Jammer, volgend jaar beter." Zaterdag zorgt de dahliaclub voor vazen met bloemen in het Passage Theater, waar de jubileren muziekvereniging St. Radboud op treedt. Elk jaar presenteert de ver eniging zich op de geraniummarkt op het Hemaplein. „Daar verkopen we onze knol len. Deze verkrijgen wij uit de vol groeide stekken. Zelf gebruiken wij geen knollen, maar kweken uitsluitend met stekken op de kou de grond. Onze gewassen bloeien van half augustus tot eind oktober. Het is een héérlijke hobby," vat Joop Blom samen, terwijl hij met deskundig oog langs de bedden loopt en hier en daar vaasrijpe bloemen afsnijdt. „Snijden moet je op de goede plek doen. Dan komen er weer nieuwe bloemen voor terug.'Penningmeester Nico Jans- son (62) en 56-jarige Jan de Boer (de oud-groenteman van de Lo- renzlaan) hanteren ook het snij mes. „In deze periode moet er be hoorlijk worden gerooid. Het is een leuke hobby," zegt het duo eendrachtig. Zij zijn een tikje ge haast. „Er dreigt regen. Een droge snijbloem verwerkt gemakkelijker dan een natte." Volgend jaar bestaat de Dahlia Vereniging Schiedam vijftien jaar. „Dan treden we op een grootse wijze naar buiten," licht Joop Blom alvast een tipje van de feest- sluier op. „In 1985 hebben wij de Expo in de Sporthal Margriet geor ganiseerd. Dat gebeurde bij de offi ciële doortrekking van de tram naar Woudhoek. Het was de tot heden enige natuurgerichte exposi tie in de stad." Hoewel de organisatie binnen de vereniging goed geolied is, le ven er toch enige wensen. „We zouden nog een aantal nieuwe le den willen inschrijven, minimaal vijftien," vertolkt Joop Blom. „De contributie bedraag per jaar ƒ37,50. Inschrijven kost ƒ2,50 en éénmalig vier gulden voor de stek ken. Elk jaar krijgt men nieuwe stekken uitgereikt en die kosten niets." (Liefhebbers kunnen zich „wenden tot Joop Blom, Vlaardin gerdijk 161b, telefoonnummer: 4261724). Een andere wens is het verbete ren van de de samenstelling van de kweekgrond. Blom: „Die be staat uit zand, dat destijds is ge baggerd uit de bouwput van het dok van Wilton Feijnoord. Als we bemesten dan is dat na een paar regenbuien weggespoeld. Binnen kort ga ik de gemeente verzoeken om afdoende maatregelen te tref fen." Tot slot wil de nieuwbakken voorzitter kwijt: „Ambitie om voorzitter te worden had ik beslist niet. Onze voorzitter Jan van der Have is ons op 61-jarige leeftijd ontvallen. Een groot verlies. Zijn kennis op het gebied van dahlia's was enorm. We zouden nieuwe rassen gaan kweken. Daarvan moeten we voorlopig afzien, want ons ontbreekt de kennis." alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel 010 - 473 82 22 SCHIEDAM De bij vele Schiedammers bekende Jan Taheij is afgelopen weekeinde in het zonnetje gezet. Dit ge beurde ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienstver band bij woninginrichtingsbe- drijf Verwaijen. Uit handen van burgemeester drs. R. Scheeres ontving Taheij ook een koninklijke onderschei ding. Taheij begon in 1949 bij Wulst Verwaijen, de eerste ge neratie van het bekende Schiedamse bedrijf, als manusje-van-alles. Hij bracht goederen aan huis; eerst lo pend, daarna op de bakfiets, vervolgens met carriër en na zijn diensttijd als chauffeur op een echte bestelauto. Hij heeft alle jaren schadevrij ge reden. Vanaf maandag 2 oktober zal de Avondbladen TV krant op het Schiedamse kabelnet voortaan op een ander kanaal uitzenden en wel op kanaal 28+ UHF. Ook enkele andere zenders zijn vanaf die dag op een ander kanaal te vinden. Een volledig overzicht van de wijzigingen vindt u op de Avondbladen TV krant Schie dam. S T A D ROTTER DA Mn Door Han Verbeent SCHIEDAM Afscheid voor de buurtwinkel van Annie en Toon de Leede. Meer dan vijfen zestig jaar lang was de wLjcel-op- e-hoek een ontmoetingspunt voor ie bewoners uit de omgeving van de Lekstraat in de Schiedamse wijk De Gorzen. Na een beschei den feestje voor familie, kennissen en omwonenden sloot het buurtsu- permarktje definitief de deuren. Samen met honderdveertig andere huizen moet het familiebedrijfje plaats maken voor nieuwbouw woningen. Terwijl een band uit Bergen op Zoom onvervalste carnavalsmuziek speelt, moeten Toon en Annie nog snel even op de - Annie de Leede is er helema an onder de indruk. „Vanmiddag zijn er meer dan honderd mensen langs ge weest, ik had geen idee dat de buurtbewoners zo met ons meele ven," lacht ze. „Toon en ik hebben zó veel cadeautjes van ze gehad: twee fietsen, voor ons allebei één, bloemen, boekenbonnen, planten... affijn, gewoon teveel om op te noe men." Weer lijkt een deel van de sfeer in De Gorzen verloren te gaan „Mijn vader heeft de zaak in 1924 met eigen handen opgezet," legt Toon uit. „Toen was het nog een boter-en-eieren-winkeltje. Dit wa ren destijds de eerste huizen in De Gorzen, de rest was nog weiland. Later zijn er meer woningen bij gekomen. In 1947 ben ik bij mijn vader in de zaak gekomen, als hulpje. Later werd ik vennoot en vanaf 1961 beheerde ik de winkel zelfstandig. Gaandeweg werd de winkel nog groter: eind jaren zes tig veranderde de kruidenierswin kel in een 4=6 buurtsupermarkt," Annie heeft haar man destijds leren kennen doordat ze als win kelbediende in de zaak werkte. Annie en Toon de Leede kregen op hun laatste dag in de winkel op de hoek van de Lekstraat een aubade en vele geschenken. „Het was een enorme overschake ling voor mij om een winkel te be heren," geeft ze toe. „Ik kom niet uit een middenstandersfamilie of zo, dus het was wel even wennen. Maar nu we er na bijna dertig jaar mee moeten stoppen is het best wel spannend. Er zitten zoveel herinneringen aan de winkel. De woningbouwvereniging denkt nog vóór de komende feestdagen met de sloop te beginnen. Als onze winkel gesloopt wordt ga ik niet kijken, daar zou ik alleen maar verdrietig van worden." Voor Toon komt de verhuizing aan een kant wel gun tig uit. „Voor mij werd het tijd om er mee te stoppen. Mijn dne zonen heb ben geen van allen de behoefte om het familiebedrijf voort te zetten. Binnenkort beginnen we met de ontruiming, dan gaan we naar een appartement in de Panoramaflat." Annie weet nog niet wat ze met al haar vrije tijd gaat doen. „Eerst hebben we de verhuizing, daarna zie ik wel verder. Maar ik zal blij zijn als alles straks voorbij is." Een aar -.1 omwonenden be sloot de handen uit de mouwen te steken, en zamelden geld in om iets leuks voor het echtpaar te ko pen. „We hebben 130 klanten be naderd en gevraagd of ze iets wil den geven. Uiteindelijk hebben we er de fietsen van kunnen kopen en bloemstukken voor de twee win kelhulpen die ze in de zaak had den." De woordvoerder van de buurt bewoners wil niet zijn naam in de krant zien. „Dat is niet belang rijk," vindt hij. „Het is een buurt- aangelegenheid. We staan met zijn allen als één man achter de fami lie, daar gaat het om." Een dame die naast hem staat knikt instem mend. „Al meer dan dertig jaar woon ik hier. In het begin zaten hier acht buurtwirikels, nu zijn ze verdwenen. Het is allemaal de schuld van het grootkapitaal, De grote winkels zoals Albert Heijn en de Edah maken de kleine mid denstanders kapot. En de grote be drijven komen de boodschappen niet thuis afleveren. Als bejaarde vrouw moet ik daar zelf om gaan, door weer en wind. Het is gewoon verschrikkelijk." Als de deuren van de buurtwin kel definitief sluiten wordt het buiten langzaam donker. De kerk klokken van de Gorzenkerk begin nen onheilspellend te luiden, de straat is leeg. De meeste woningen in de Lekstraat zijn al dichtgemet seld. Over een paar maanden is dit deel van de arbeiderswijk voor goed verdwenen. Drugs-baas afgeperst SCHIEDAM Bij een drug- stransactie is een 35-jarige man in zijn woning aan de Ridder- kerksestraat met een stalen kam bewerkt en ook duizend gulden kwijtgeraakt. De dader is spoorloos. Het slachtoffer is afgevoerd naar het Schieland- Ziekenhuis. Keuken in brand SCHIEDAM Dankzij in grijpen van buren en de brand weer, is in het afgelopen week einde erger voorkomen in de woning van een 83-jarige be woonster van het Dr. Wibaut- plein. Ze had een pan op het vuur gezet en was deze verge ten. Haar woning kwam vol rook te staan. In paniek wilde ze het huis verlaten, maar viel op de grond bij een poging de deur te openen. Buren forceer den vervolgens de deur en de gealarmeerde brandweer bluste de beginnende brand. De be jaarde vrouw was niet gewond. Barman bij knokpartij aan hoofd gewond SCHIEDAM - Onenigheid oyer het betalen van een reke ning is de eigenaar van bar De Pub aan de Rotterdamsedijk za terdagmorgen komen te staan op een hoofdwond en kapotte kleding. Hij kreeg de avond er voor onenigheid met een 27-ja- rige stadgenoot. De man werd het café uitgeslagen. Tegen slui tingstijd kwam hij in gezel schap van twee mannen (27 en 30 jaar) terug om verhaal te ha len. Zij verwondden de 32-jari- ge barman met een kapotgesla gen bierglas. Hij moest voor be handeling naar het Schieland- Ziekenhuis. Het trio werd door de politie ingesloten. Concert Militaire Kapei SCHIEDAM De Koninklij ke Militaire Kapel komt naar Schiedam om het honderdjarig jubileum van muziekvereniging St. Radboud op te luisteren. Op vrijdag 6 oktober verzorgen de muzikale militairen een good will-concert in het Passage Theater. Op het gevarieerde programma staan onder andere 'The Cowboy's Ouverture' van J. Williams, 'The Untoucha bles' van Ennio Morricone, 'Loch Ness' van J. de Meij en 'Vorspiel und Liebestod' uit Tristan 8- Isolde van Richard Wagner. Het orkest staat onder leiding van majoor P. Kuijpers en als solist treedt op sergeant R. Grutzen (hobo). Gratis kaar ten voor het concert zijn af te halen op de adressen Smitpad 33 (telefoonnummer: 4706341) en S. Dresdenplein 92 (telefoon nummer: 4705531). Amnesty in Da Erker SCHIEDAM De plaatselij ke afdeling van Amnesty-Inter national houdt op woensdag avond 4 oktober een bijeen komst in wijkcentrum De Er ker, Jan van Avexmesstraat 32, met als thema 'de doodstraf. Op het programma staat onder meer de opvoering van het to neelstuk 'De acht gezworenen', uitgevoerd door de regionale Amnesty-theatergroep. Na af loop is er gelegenheid tot het wisselen van gedachten over de doodstraf. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Informatie bij Francis Wiggers via telefoon nummer: 4731254. ANWB-skigymnastiek SCHIEDAM Vanaf deze week kunnen skiliefhebbers weer bij de ANWB terecht voor deelname aan skigymnastiek. Speciaal opgeleide leraren ge ven lessen van één uur en daar naast informatie over veilig heidsaspecten, materiaal en on derhoud van ski's. In Schiedam vinden de lessen plaats aan de "s-Gravelandseweg op woens dagavond van 19.30 tot 21.30 uur. In Maassluis kan men te recht op vrijdagavond van 20.00 tot 21.00 uur en in Vlaar- dingen op donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Alle inlich tingen zijn verkrijgbaar via te lefoonnummer 010-4734333. Deelnemen kost voor ANWB-le- den 110 gulden. Niet-leden be talen vijftien gulden méér. Kerstkaarten maken SCHIEDAM Vanaf 4 okto ber kunnen ouderen elke woensdag van 09.00 tot 12.00 uur weer terecht in het Tref punt Oost aan de Celsiusstraat 2. Die dag en op 11 en 18 okto ber kan onder deskundige bege leiding allerlei soorten kaarten worden gemaakt, zoals voor het verzenden van een gelukwens bij een veijaardag of een kerst boodschap. Materiaal is volop aanwezig, maar daar moet wel een kleine vergoeding voor worden betaald. Ook mag zelf (aanvullend) materiaal worden meegebracht. Inlichtingen via telefoonnummer 4621089 of bij het Gecoördineerd Ouderen werk, telefoonnummer: 4264195. a! - jl" "*£r c-"* ii n t i>* -5-\ f i 1 a* s Lj *- m, »fH r Ingezonden mededeling (Ingezonden mededeling} ju. f - tvwwpv

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1