OncOerzoek naar fusie nutsbedrijven Inleveractie verboden wapens een succes Computerclub helpt virus verdelgen II Het Vrije Volk SCHIEDAM meer lijn in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis overwegen vorming regionale instelling k^ffro"n9 Protestantenbond viert twee Verjaardagen' Opbrengst waarborgzegel erfgoed voor Bouw Kantorenhuis dwingt tot inkorten VAM-spoor KUNST TE KIJK t w ws PAGINA 4 DINSDAG 3 OKTOBER 1989 Grote belangstelling jubileum Radboud SCHIEDAM De belang stelling voor het gala-concert van de Koninklijke Militaire Kapel, vrijdag in het Passage Theater, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van muziekvereniging St. Radboud uit Kethel is overweldigend. Er zijn thans geen (gratis) kaarten meer verkrijgbaar voor dit spe ciale jubileumconcert. Dat geldt niet voor het gala-concert, dat St. Radboud zelf verzorgt op zondagmiddag 26 november, aanvang 14.00 uur, ook in het Passage Theater. De geschiede nis van honderd jaar muziek door St. Radboud is de leidraad van dat programma. Voor nade re inlichtingen over de kaart- verspreiding: 010-4231291. Bromfietser gewond SCHIEDAM Met een pijn lijk been en een hersenschud ding is gistermiddag een 16-ja- rige bromfietser opgenomen in het Schieland-Ziekenhuis. De scholier reed op de Burg. Hon- nerlage Gretelaan aan de ver keerde kant van de weg. Een vanuit de Alphans Ariënsstraat komen 23-jarige automobilist uit Rotterdam schepte de brom fietser. Behalve zijn verwon dingen liep de jongeman ook nog een proces-verbaal op. Telefax weg SCHIEDAM Door het in gooien van twee ruiten ver schaften twee inbrekers zich de toegang tot de garage van Pol derman aan de Laan van Bol' Es. Ze namen een telefax ter waarde van drieduizend gulden mee. De schade bedraagt dui zend gulden. Film over verslaving aan televisie SCHIEDAM Mensen die van tv-kijken geen genoeg kun nen krijgen moeten voor een keertje toch naar de film gaan. In het Filmhuis in de Nieuw- straat draait namelijk op vrij dag 6 oktober Family Viewing. De film gaat over het leven van een familie in de ban van het televisiescherm. Een vader die met zijn videorecorder bizarre sexspelletjes opneemt, een zoon die krankzinnige plannen ver zint en een grootmoeder die in een bejaardentehuis wordt op geborgen. Het debuut van regis seur Atom Egoyan, in 1988 be kroond op het festival van Ber lijn. De film begint om half tien, de toegangsprijs bedraagt vier gulden per persoon. Fotofestival van Scouting Schiedam SCHIEDAM Scouting Schiedam houdt voor de derde maal het Scouting Foto Festi val, kortweg Scoutfofé. Zater dag om 12.00 zal de jury in het Taizé-clubhuis bij het Beatrix- park de prijzen uitreiken. Elke leeftijdsgroep heeft een eigen thema voor de fotowedstrijd ge kozen: de bevers, kabouters en welpen (5 tot 10 jaar) hebben 'Mijn Speelgoed' als onderwerp. De padvindsters/gidsen en zee verkenners kozen voor 'Op reis, te land, ter zee en in de lucht'. De veertien- tot zestienjarigen fotografeerden 'Avontuur bij el ke weer' en de ouderen (pivo's, loodsen staf en bestuur) hiel den zich bezig met het thema 'Het beweegt'. Belangstellenden kunnen de winnende foto's zaterdagmid dag bekijken in het clubhuis. Op 15 oktober zijn de foto's ook nog te zien in de Passage tij dens de activiteiten van de jeugdbibliotheek. Ttvoe miljoen voor bedrijvencomplex SCHIEDAM Het gemeen tebestuur trekt ruim twee mil joen gulden uit voor wegen, rio lering en andere noodzakelijke voorzieningen voor de bedrij ven die zich vestigen aan de Admiraal de Ruyterstraat en de Westfrankelandsedijk. In dit bedrag is ook opgenomen een nieuwe weg naar Wilton Feij- enoord en de reconstructie van de Westfrankelandsedijk ter hoogte van het bedrijf HCG. Als uitgave voor dit jaar heeft de raadscommissie voor Economi sche Zaken ingestemd met een bedrag van een half miljoen. Kleding en speelgoed in Kiupnuis Oost SCHIEDAM Kinderkle ding, kleding voor volwassenen en speelgoed zijn op vrijdag 6 oktober van 10.00 tot 15.00 uur te koop in het Kluphuis Oost aan de Galileïstraat 86. Wie spullen te koop wil aanbieden (mits heel en schoon), kan op donderdag 5 oktober via tel. 4735435 een deelnamenummer aanvragen. Van de opbrengst moet 25 percent worden afge staan aan de kinderactiviteiten van het clubhuis. Door Rein Wolters SCHIEDAM De vorming van een groot regionaal nutsbedrijf, waarin de ONS van Schiedam fii- seert met de nutsbedrijven van Vlaardingen en Maassluis, is on derwerp van onderzoek. Dit is het resultaat van recente besprekingen tussen de drie gemeentebesturen om Schiedam aan te laten aanha ken bij de van rijkswege voorge schreven fusie van Maassluis met Vlaardingen. VB-Accountants, on derdeel van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, heeft nu voor het verrichten van een on derzoek een offerte ingediend bij de verschillende gemeentebestu ren. Deze is verzonden naar aanlei ding van een gesprek tussen verte genwoordigers van de nutsbedrij ven en de afdeling financiën van de drie Waterweg-gemeenten. Het onderwerp was onder meer de for mulering van een opdracht om te onderzoeken welke (financiële) ef fecten en consequenties een sa mengaan van de nutsbedrijven tot gevolg kan hebben. Het betreft overigens een globaal onderzoek. Het gaat bijvoorbeeld niet in op een her l ïg van de bezit tingen van de huidige gemeentelij ke bedrijven zoals leidingnet en installaties. Wel moet een onder zoek inzicht geven in de personele situatie en de organisatorische en financiële gevolgen van samen werken. Het eventueel vormen van een groot regionaal energiebedrijf, waar Schiedam zich tot nog toe te gen verzet, mag niet ten koste gaan van het voorzieningenpakket. Dat is de belangrijkste prioriteit waar de onderzoekers rekening mee moeten houden. Sterker nog: er wordt gestreefd naar een verho ging van de kwaliteit. Elke vorm van samenwerking moet een soli de economische basis hebben. Het onderzoek moet zich vooral rich ten op het beperken van kosten voor investeringen en onderhoud, een (goedkopere) centrale inkoop. AVONDJE STAPPEN 3# rente en afschrijving, automatise ring en het personeel. Ook wordt onderzocht welk ef fect een gezamenlijke inkoop heeft op de inkoopsprijs van energie en water. Als opdracht geldt ook het nagaan van de mogelijkheid van één centraal rekencentrum. Ook de wijze waarop de drie gemeen ten afzonderlijk htm winsten vei lig kunnen stellen, krijgt de nodige aandacht. Schiedam krijgt afzon derlijke aandacht omdat in haar verzameling nutsbedrijven ook de reinigings- en havendienst zijn op genomen. Wanneer de gemeenten instem men met de offerte van 66.000 gul den van VB-Accountants, hopen de heren F.A.B. Hendriks en L. Oze- phius binnen maximaal twee maanden hun bevindingen in een rapport uit te dragen. Morgenmid dag beslist de raadscommissie voor financiën in het Stadskantoor over de Schiedamse deelname aan het onderzoek. van de jaarlijkse begroting in se menhang met de beleidstoelif" ting, vergt veel tijd van de raadsle den. Voor de vaste afgevaardigden bij de raadscommissie voor Econo mische Zaken betekende het een extra handicap om juist de onder delen van hun vakgebied uit de twee decimeter dikke stapel begro- tingsboeken te lichten. De 'buit' bleek achteraf erg mager. Ener zijds omdat het college uitgaat van een ongewijzigd beleid en ander zijds omdat binnen het beleid dat wél aan wijziging toe is vrywel geen enkel onderwerp zich uit strekt in de richting van de raads commissie Economische Zaken. Voor het PvdA-raadslid me vrouw Y. Süjee leidde het onnodi ge speurwerk tot het verzoek om in volgende jaren de begroting en de toelicfiting te voorzien van een aantekening waaruit blijkt welke paragrafen op het terrein van de commissie betrekking hebben. Burgemeester drs. R. Scheeres be aamde de tekortkoming en beloof de beterschap. 'm4 Commissaris Jan van 't Hoff laat het anti-tankwapen zien, een opvallende vangst in de inleveractie in Schiedam. Door Rein Wolters SCHIEDAM Aanvankelijk verliep het stroef,1 maar naarmate - de maand september vorderde werden bij de politie steeds meer verboden wapens ingeleverd. Niet minder dan 292 steek- en schiet wapens zijn door de anoniem ge bleven bezitters naar de politie ge bracht. Commissaris' J.P. van 't Hoff en de op vuurwapens gespen cialiseerde rechercheur,RE. Koop manschap-spreken van een succes volle actie) - De inleveractie kreeg zaterdag in Schiedam, op de laatste dag van de inlevertennijn nog een specta culaire afronding. Een onbekende leverde een volledig intact zijnde, in 1974 gebouwde granaatwerper af. „Hier, ik mag hem niet meer bewaren," waren zijn woorden bij de receptie, waarop de man ver dween. De terugstootloze vuur mond, geschikt voor het afschieten van bazooka's, is gevoegd bij de omvangrijke collectie, welke wordt vernietigd. Behalve de wapens werden ook nog eens ingeleverd 80 losse patro nen, 1400 stuks scherpe munitie, 3 granaten, 1 rookgasbom en 4 traangasgranaten. „Vrijwel alle wapens functioneerden nog zoals dat hoort. Ze waren als het ware gebruiksklaar," zegt rechercheur Koopmanschap. Erg geschrokken was hij van een man die enkele op sterp staan de granaten op de balie achterliet. „Hij vertelde ze al geruime tijd in bezit te hebben en het levensge vaarlijke oorlogstuig enige malen abusievelijk te hebben laten val len. Gelukkig zijn ze niet ontploft, anders waren de gevolgen zeer ernstig geweest." Ingeleverd werden 171 steek- sn stootwapens, waaronder 79 vlindermessen, 2 vilmessen, 21 op vouwbare messen, 31 werpmessen, 8 stiletto's, 11 valmessen, 9 dolk messen en 10 anderssoortige steek-' wapens. Voorts kwamen 3 sabels, 4 klewangs en 4 ghurkamessen bo ven tafel. Opvallend was ook het inleveren van een machinegeweer van het type stengun, zoals tijdens de Tweede Wereldoorlog werd ge bruikt. Voorts 6 pistolen, 4 revol vers, 11 (toegestane) en 9 verboden alarmwapens, 6 speelgoed- en re plicawapens, 6 houders voor een machinegeweer, 3 snelladers en 4 geweren. Zogenaamde stroomstootwapens ontving de politie niet, maar wel 5 boksbeugels, 6 werpsterren, 4 numchakuwapens, 3 wapenstok ken, 22 luchtdrukwapens en 10 ploertendoders. Tijdens de maand september gold een 'generaal par don' voor het vrijwillig en ano niem inleveren van verboden wa pens. Sinds zondag, 1 oktober, geldt de nieuwe wapenwet. Hierin zijn een groot aantal, soms on schuldig lijkende, wapens tot ver boden bezit verklaard. Op overtre den van de wet staan zware straf fen, van een langdurige celstraf tot boetes van boven de honderddui zend gulden. SCHIEDAM Veel computer eigenaars wachten angstvallig af wat er gaat gebeuren op vrijdag 13 oktober. Experts vermoeden dat op die dag het beruchte Datacrime-vi- rus zal toeslaan. Het zeer besmette lijke computervirus beeft zich snel verspreid en zal ook in Schiedam waarschijnlijk vele tientallen ge heugenbestanden voorgoed vernie tigen. Vandaar dat de Computer club Schiedam, zaterdag gratis pc's controleert op de aanwezigheid van het virus. Mensen die hun computer niet mee willen nemen kunnen een diskette kopen met een virus-killer en thuis hun pc 'reinigen'. Volgens de computerclub kan het virus zich zo snel verspreiden omdat het zich makkelijk op dis kettes en in hard-discs nestelt. Als een besmette schijf eenmaal in de disc-drive is geweest tast het ook de volgende schijven aan die de pc passeren. Een diskette of harde schijf bestaat namelijk uit zoge naamde tracs, die zijn onderver deeld in diverse sectoren. Het vi rus vestigt zich op zo'n sector en vervangt de programmatuur op de schijf door eigen informatie. Op bijzondere dagen, zoals 'ongeluks dag' vrijdag de dertiende wordt het virus actief en maakt het de geheugenbestanden onbruikbaar. Ook pc's die aangesloten zijn op een data net lopen kans op besmet ting met het Data crime-virus. Een besmette computer kan via het te lefoonmodem het virus op andere pc's overbrengen. Computergebruikers die meer willen weten over het Datacrime- virus kunnen zaterdag met hun PC naar het gebouw van de Computer club gaan, Nieuwstraat 12 in Schiedam. De informatiedag duurt van 10.00 tot 13.00 uur. SCHIEDAM Het orgel is 75 jaar in gebruik en het kerkgebouw aan de Westvest bereikt de leeftijd van 80 jaar. Voor de afdeling Schiedam van de Nederlandse Pro testantenbond zijn dat 'veijaarda- gen' om bij stil te staan. Op 14 ok tober start het feest met een eerste concert, waarvan de verzorging in handen is van de vaste kerkorga nist Kik Schaart en zijn vervanger Flip van Oordt. Op 4 november is het de beurt aan de bekende musicus Aad van der Hoeven. Op 17-jarige leeftijd begon hij zijn loopbaan in het kerkgebouw van de Protestanten bond. Het orgel is destijds gebouwd door de firma A. Standaart uit Rotterdam. In 1914 werd het door de toen bekende Rotterdamse mu sicus A.B.H. Verheij ingewijd. Aan het jubileum van het orgel wordt gekoppeld het 80-jarig bestaan van de kerk. Dat gebeurt omdat er door omstandigheden niet bij het 75-jarig bestaan is stilgestaan. De kerk is gebouwd in 1909, in op dracht van de in 1874 opgerichte Protestantenbond. Eén van de op richters was de dominee/schrijver/dichter Fran- gois HaverSchmidt, bekend gewor den onder bet pseudoniem Piet Paaltjens. Prof. H. Evers was de architect van het kerkgebouw. Hij ontwierp later ook het stadhuis van Rotterdam. De kerk boogt op een uitsteken de akoestiek, waarvan veel musici van onder de indruk zijn. Orkesten en koren concerteren graag in de kerk. Het Stedelijk Museum (dat van oktober tot volgend jaar maart voor een verbouwing gesloten zal zijn) heeft de kerk uitgekozen om de lunchconcerten doorgang te la ten vinden. Deze worden gegeven op de eerste woensdag en de derde zaterdag van elke xnaand. SCHIEDAM Branderij De Tweelingh is de enige Schiedamse alcoholproducent die het uit 1902 daterende gemeentelijke echtheids- waarborgzegel op het eindprodukt heeft staan. Het zegel staat onder meer op het 'authentiek distillaat' van het merk Notaris, gedistilleerd in de fabrieken van Herman Jan sen aan de Noordvest. Enige tijd geleden is deze onvervalste mou twijn als nieuw produkt op de markt gebracht. Jaarlijks verlaten ongeveer 40.000 flessen de fa briek. De gemeente ontvangt voor het gebruik van het controlezegel omstreeks 10.000 gulden per jaar. De opbrengt vloeit niet naar de algemene middelen, maar wordt gebruikt voor het instandhouden van het historisch erfgoed. In dit geval gaat het geld naar het reno vatiefonds van molen De Palm boom, maakte burgemeester Scheeres gisteren bekend. Door het uitreiken van het zegel staat Schie dam garant dat bij het distilleren van de alcoholica ook de natuur- produkten worden gebruikt die zijn voorgeschreven. Los van het zegel controleert de douane op grond van de aangevoerde hoeveel heden grondstoffen, of geknoeid wordt met de opgegeven hoeveel heid gedisüleerd puur alcohol. Vol gens de chef van economische aan gelegenheden van het stadskan toor, mr, R.A.J. Vredebregt, laat het berekeningssysteem van de douane geen ruimte voor sjoeme len. SCHIEDAM Het VAM-ter- rein achter het NS-station-west moet worden aangepast aan de bouw van de drie kantoorgebou wen van Kantorenhuis aan de Pa rallelweg. Het station wordt voor zien van een achteruitgang in de richting van de 'glazen torens'. Hierdoor is het noodzakelijk de spoorrails van het VAM-terrein, waar dagelijks het Schiedamse huis- en bedrijfsafval wordt gewo gen en overgeladen in spoorwa gons voor afvoer naar het oosten van bet land, in te korten. Thans is er voor de weegbrug tot aan het stootblok ruimte voor acht wa gons, overeenkomende met één dagproduktie afval. In de nieuwe situatie is er nog maar plaats voor vier wagons, wel ke na belading worden geparkeerd op een zijspoor. By de huidige ver- haalinrichting zijn rangeerwerk zaamheden niet mogelijk. Daarom moet er een rangeerwagon, aange dreven door een vorkheftruc, wor den aangeschaft Inclusief de bij behorende voorzieningen stelt het gemeentebestuur hiervoor 74.000 gulden beschikbaar. In verband met de bereikbaar heid van de in aanbouw zynde eerste van de drie kantorenflats, is het ook noodzakelijk om de vuil nisweegbrug mét bijbehorend ge bouw te verplaatsen. De huidige weegbrug is aan vervanging toe. Voor de aanschaf van een weegin stallatie heeft de gemeente een be drag van 148.000 gulden gevo teerd. QLIDUINA In verband met de hoogst noodzakelijke renovatie van het museum zullen de komende maanden, in ieder geval tot en met april, in het Stedelijk Mu seum geen tentoonstellingen kunnen plaats vinden. De sinds de beeldenstorm hervormde Grote of St Janskerk zal in die periode dienst doen als exposi tieruimte. De eerste tentoonstel ling wordt vrydag geopend en gaat over de historie van het kerkgebouw, waarin de daar in 1433 begraven Schiedamse hei lige Liduina een belangrijke rol zal spelen. Er zijn schilderijen, oude prenten, tekeningen, gra vures, altaarstukken en boeken te zien uit de verzamelingen van bet Stedelijk Museum, van het Gemeente-archief, van de liduinavereniging en van Huis ter Poort. Van 7 tot en met 28 oktober is deze tentoonstelling. Naast de stadsheilige van Schie dam krijgt ook de ooit daar werkzame dominee Francois Haverschmidt, beter bekend als literator Piet Paaltjens, de nodi ge aandacht De tentoonstelling is te bezichtigen van dinsdag tot en met vrydag van 10.00 tot en met 17.00 uur. VORMEN Kunstenaar Willem Lefeber kreeg een opleiding tot beeld houwer. Vanuit deze achter grond is hij tekeningen gaan maken waarin vormen een cen trale rol hebben. Vormen, zoals by voorbeeld vierkanten, pro jecteert hij in verschillende hoeken op één vlak. Zo ontstaat een complex lynenspel. Het beeldhouwkundige aspect heeft zijn werkmateriaal bepaald; Le feber tekent met grafiet en leis teen. De tentoonstelling is te bezichtigen in de Galerie/Artotheek van het Cul tureel Centrum Hollandia, Oost- havenkade 42, Vlaardingen van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot en met 12.30 uur, en van 13.00 tot en met 17.00 uur en vrijdag tot en met 18.00 uur. Vrijdagavond van 19,00 tot 2100 uur en zaterdag van 12 00 tot 17.00 uur. □NATUUR De schoonheid van de na tuur in abstracte diervormen vertalen, is wat Henny Brusse- lers doet. Warme donkere kleu ren wisselt zij af met heldere frisse kleuren. Het geheel vormt een krachtig en warm lijnenspel. De Noordbrabantse kunstenaresse Brusselers expo seert van 3 tot en met 28 okto ber in het Zonnehuis-Vlaardin gen, Dillenburgsingel 5. Ope ningstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur, zaterdag tot en met maandag van 14.00 uur tot en met 20.00 uur. ARCHITECTEN Vyvers en vlonders zijn de specialiteit van tuinarchitect Henk Korthuys, interieurarchd- tecte Jeanette van Gelder richt ondermeer kastelen in en ar chitect Kees Krelage ontwerpt woningen. Het drietal expo seert van 29 september tot en met 27 oktober op donderdag en vrijdagmiddag in studio 'Jeanette van Gelder', 's Gra- vensandestraat 57 in Schiedam. De expositie wordt geflankeerd door werken van enkele Rotter damse kunstenaars. FOTO De Amateur Fotografen Ver eniging viert haar veertig jarig bestaan met een tentoonstelling in de gemeentelijke bibliotheek in Vlaardingen. De AFV-jubile- umexpositie duurt van 30 sep tember tot en met 28 oktober en is te bezichtigen van maan dag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.30 uur,maandag-, woensdag- en vrijdagavond van 18.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. REMBRANDT Comelis Kalden copieert ou de meesterwerken van Rem brandt, Adriaan van Ostade, Jan Steen en Comelis Koek koek. Hij beperkt zich niet tot dit kunstschilderen, maar deze Schiedammer maakt ook pente keningen en aquarellen van landschappen. Het stedelijk schoon van zijn woonplaats heeft zijn voorliefde. Kalden exposeert tot en met 30 septem ber in Kunsthandel Jongepier, Dam 37 in Schiedam. De wer ken zyn dagelyks te bezichtigen tussen 10.00 en 17.00 uur. FABULOUS LADIES Welgestelde, excentrieke da mes die zich ophouden aan de boulevards van Miami of Deau- ville, of in de louche nachtclubs van Nice en Rome. Vrouwen die leven in een schijnwereld die zowel trieste als komische kanten heeft. Dat zijn de 'Fabu lous ladies' in de tekeningen van Jasmijn Endenburg die tot half oktober werk exposeert in de Vlaardingse koffie- en thee- schenkerij De Zeeman, (Hoog straat 205). De uit Den Haag af komstige Endenburg kreeg voor haar werk als illustratrice ver schillende onderscheidingen. UITGEPOETSTE KLEU REN Tot 27 oktober exposeert El- ly Dijkshoorn in de Bondspaar- bank aan de Schiedamseweg in Vlaardingen. Haar werk, geti teld Hangende Schermen, wordt gevormd door rechthoe ken van losjes uitgepoetste kleu ren waardoor veel wit sche mert. Dijkshoorn maakt voor haar schilderijen gebruik van acrylverf en snoeppapiertjes. De expositie is te zien tijdens de openingsuren van de bank. COLLAGES Kleur, beweging en ritme zijn de centrale elementen in het werk van Geertje van Schayk die tot en met 9 okto ber werk exposeert in het Galerie/Theatercafé hij De Har monie in Vlaardingen. Zy pro beert zo goed mogelijk sfeer over te brengen en haar gevoe lens op papier uit te beelden. Het thema is essentieel, het on derwerp zelf is minder belang rijk. Door haar impulsieve werkwijze maakt zij hoofdzake lijk gebruik van 'snelle mate rialen' als gouache, potlood, krijt en inkt. De tenstoonstel- ling kan op werkdagen bezocht worden van 9.00 tot 16.00 urn en vanaf één uur voor tot één uur na alle theatervoorstellin gen. ROB GEENEN IN HET PAARD' Van 30 september tot 27 ok tober wordt in café 'Het Paard' aan de Hoogstraat 162 in Schie dam onder de titel 'parament- riek subjecten' werk getoond van Rob Geenen. De kunstenaar over zyn werk: „De oorsprong van het beeld is het primair contact met de basis van bet wezen in de werkelijkheid, neergeschrevenin de reflectie van de tekening. Hieruit resul teert het schildery, met als in zet om vanuit ongebondenheid het resultaat opnieuw te ont dekken," Wie wil weten wat hiermee bedoeld wordt kan van dinsdag tot en met donderdag van 16.00 tot 01.00 uur en op vrydag en zaterdag van 14.00 tot 02.00 in 'Het Paard' terecht. Op zondag is de expositie te zien van 14.00 tot 01.00 uur. Maandag gesloten. r - i I J:

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1