School viert werelddierendag in asiel Onderste sliblagen Spaland minder giftig dan verwacht Ac Zijdeveld terecht op het matje 198.- 98.- 249.- 198.- 19.90 DE KLIP Het Vrije Volk SCHIEDAM Bokbierfestivai nieuwe traditie in 'drankstad' KEN MARSHAL KEN MARSHAL FORD ESCORT 1600 i NIEUW! 'Zijdeveld onbeschoft' Milieu-wethouder Zijdeveld zwijgt drie maanden over nieuw grondonderzoek Nog geen contract TV 10 i ws PAGINA 4 DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 SCHIEDAM Raadslid Bart de Leede (PPR/PSP) is woedend op de PvdA-wethou- der Chris Zijdeveld. Gistermid dag kreeg de politicus van Klein Links lucht van een persconferentie over het grondonderzoek in Spaland. Vijf minuten nadat Zijdeveld zijn uitleg was begonnen, klop te De Leede aan en verzocht te mogen aanschuiven. „Néé," luidde het korte antwoord van Zijdeveld, „Dit is een besloten bijeenkomst, uitsluitend voor de pers." Waarna De Leede op de gang ruim anderhalf uur bleef wachten. Hij wilde in het bezit ko men van de onderzoeksanaly- se. Die werd hem gisteren ge weigerd. Hij moest het doen met de mededeling dat hij er vrijdag over kan beschikken.„Zijdeveld was ui terst onbeschoft. Zijn weige ring om mij toe te laten raakt kant noch wal," vindt De Leede, die hierover maandag avond in de gemeenteraad zijn beklag doet. Overigens kreeg PvdA-fractieleider Gé Brouwer later op de middag wel de be schikking over fotokopieën van de belangrijkste conclu sies uit het onderzoeksrapport.. „Ik heb gewoon opgebeld en vroeg of ik ze kon krijgen," al dus Brouwer. Hij zegt het droevig en uiterst stroef van zijn wethouder te vinden zoals De Leede werd behandeld. Brouwer was hiervan op de hoogte gesteld door Adri Re- ijnhout van D66 bij wie De Leede, met D66 vormen de drie partijen Klein Links, als eerste zijn nood klaagde. Overigens heeft De Leede vanmorgen een volledig geko pieerd onderzoeksrapport in handen gekregen en bezorgd bij een milieu-deskundige. Een bevriend journalist reikte De Leede de helpende hand. Hier door is Klein Links maandag avond toch in staat om bij de algemene beschouwingen op het rapport in te gaan. Wan neer men had moet wachten op de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur zou dat onmogelijk zijn geworden. Autokrakers gepakt SCHIEDAM Drie Rotter dammers van 18 en 17 jaar zijn ingesleten op verdenking van auto inbraken. Gisteravond trok hun wegscheurende auto de aanaueht van een surveille rende politiemensen. Op de Churchillweg werden ze staan de gehouden. In de auto troffen de agenten een kapmes en een autoradio. Het trio bleek auto's te hebben gekraakt op het Bart Verhallenplein en het Chopin- plein. Dronken riider staande gehouden SCHIEDAM Met een rij verbod en een proces-verbaal op zak kon een 30-jarige man vannacht te voet terug naar zijn woonplaats Spijkenisse Onder invloed van alcohol knalde hij met zijn auto tegen een vangrail op rijksweg 20. Vervolgens kreeg hij een lift, maar werd door de politie op de HoiH/athweg alsnog staande gehouden. Brandschade door peuk SCHIEDAM Voor 25.000 aan brandschade liep een be woner van de Prof. Kamerlingh Onneslaan gisteravond op door onachtzaamheid met een siga ret. Hij liet de peuk achter in een asbak in de slaapkamer. Deze viel op de grond en ver oorzaakte een felle brand, die door de bemanning van twee spuitwagens werd geblust. Nep-tuinlieden SCHIEDAM De politie waarschuwt voor twee mannen van 30 en 50 jaar, die rijden in een gesloten gplp hu».. In de An- tonie Muijsstraat beden ze gis teren aan om tuinen op te ho gen met compost. Een bewoon ster betaalde hen ruim driehon derd gulden. Na het storten van twee zakjes aarde, zeiden de mannen te gaan lunchen. Ze moeten nog terugkomen. Geldautomaat Bachplein SCHIEDAM Specimen uit de muur. Houders van de giro maatpas van de PTT kunnen hiervoor nu ook terecht bij het postkantoor aan het Bachplein. De geld-uit-het-kastje-voorzie- ning is de eerste in Schiedam. Over enkele weken is het ook mogelijk op deze wijze geld te verkrijgen bij het hoofdpost kantoor aan de Lange Nieuw- straat. SCHIEDAM Verdeeld in drie gelijke groepen hebben 75 kinde ren van de Prins Glausschool giste ren een bezoek gebracht aan de Hargahoeve, het dierenasiel aan de Sportlaan. Dat gebeurde ter ge legenheid van Werelddierendag. De kinderen deden aan kleuren, dieren knuffelen en luisteren naar een uitleg over huisdieren als hon den en katten. Speciaal voor de schooljeugd waren door de kinder boerderij knuffeldieren uitgeleend. De kinderen werd verteld hoe een dierenasiel precies werkt en ook dat het dierenverblijf op dit moment een lichte bezitting heeft. 'Slechts' 38 dieren (16 honden en 22 katten) zijn in afwachting van een nieuwe tehuis. „De vakanties zijn voorbij. Iedereen is thuis weer gesetteld. Dat betekent ook weer meer aandacht voor een nieuw huisdier," legt een medewerkster van de Hargahoeve uit En verder: „De laatste dagen hebben vooral veel katten een nieuw tehuis ge kregen. Daarover zijn we erg ver heugd." Overigens heeft het 13 jaar be staande asiel ook een pension afde ling voor 50 honden en 45 katten. Tijdens het vakantieseizoen is deze HüiUllWJ De scholieren mochten alle hoeken van het asiel zien. tot de laatste plaats bezet. „Steeds meer mensen ontdekken deze vorm van logeren. Dat betekent ook het minder buitenzetten van katten of het aan de boom achter laten van een hond." De Harga hoeve telt vijf medewerkers/sters in vaste dienst, drie stagiaires en twee vrijwilligers. Als tegenprestatie voor de gast vrije ontvangst brachten de school kinderen blikken en pakken voed sel voor de dieren mee. Ze moch ten elk hoekje van het asiel zien en ook, voor zover mogelijk, de dieren aaien, maar: „Jullie mogen niet gillen, springen op rennen. Dan maken jullie de dieren aan het schrikken," drukte een onder wijzeres hen op het hart. En ze hielden zich daar strikt aan. Door Rein Wolters SCHIEDAM Ook het gifge halte van de onderste sliblagen van de nieuwbouwwijk Spaland geeft geen aanleiding tot veront rusting. De in 1974 opgespoten, twee meter dikke laag verontrei nigd slib uit de Rotterdamse (Petroleum)havens, blijkt in som mige gevallen zelfs aanzienlijk schoner dan werd aangenomen. Dit staat in de gisteren door mi lieu-wethouder Chr. Zijdeveld ge presenteerde cijfers van een in juli gehouden nader bodemonderzoek. „Het resultaat is bevredigend en beter dan we dachten." Vijf weken later werd in op dracht van de gemeente ook nog eens geboord in de 'sloot Poot', de agrariër in Kethel cl stinkende drab bovenhaalde hij het uitbaggeren van een water gang. Daaruit blijkt dat er, volgens de uitleg van Zijdeveld, nauwelijks sprake is van vervuiling. Wel is vrijwel zeker dat de vervuiling af komstig is uit de sliblagep. De Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR) trok eerder dan de gemeente monsters, maar de ana lyse daarvan staat nog steeds niet op papier. Zijdeveld in een gisteren aan de gemeenteraad verzonden brief: „De voorlopig beschikbare resulta ten van de DCMR bevestigen de conclusie van het door ons inge schakelde onderzoeksbureau RA- MIL, dat er geen sprake is van een olieverontreiniging. Een eerste verkenning van de klacht leerde dat een verontreiniging vanuit Spaland in de betrokken sloot ui terst onwaarschijnlijk was. Water uit Spaland wordt immers afge voerd via een kwelsloot, die ten opzichte van de andere sloot wordt onderbemalen. Tevens is de door- latendheid van de onderliggende sliblagen minimaal." Dat er toch een onderzoek naar het gifgehalte van de onderste sli- blaag is gedaan, komt volgens de wethouder voort uit een stan daard-werkprocedure bij Dienst Gemeentewerken. Een procedure waarvan de bestuurder zegt er in het achterhoofd kennis van te dra gen, maar er volstrekt niet aan te hebben gedacht en er dus ook ge bruik van heeft gemaakt om ver ontrustende berichten over gif grond (aangewakkerd door Klein Links) de kop in te drukken. „Bij het verder bouwrijpmaken van het deelplan Midden-Delfland in Spaland, moesten de toekomsti ge singels worden gegraven. Alvo rens wordt begonnen aan het ei genlijke graafwerk, wordt eerst, een onderzoek gedaan naar de kwaliteit van de diepere grondlagen."Er zijn op op 15 en 16 juli van dit jaar 16 boringen ver richt tot een diepte van 3,4 meter. „Normaal "gesproken strekt het on derzoek zich tot de diepte van het graafwerk. Nu is besloten, omdat toch werd geboord en gemonsterd, om te boren tot aan het oorspron kelijk maaiveld. Dus door de gehe le opgespoten laag heen. Marginaal gesproken bleek de grond tot onze verwondering van betere samen stelling dan het eerder verrichtte Verificatie-onderzoek." Eerdere grondonderzoeken door het intussen opgeheven Openbaar Lichaam Rijnmond, leidden er ook toe dat de gebieden Woudhoek en Spaland (die vanwege de Interim- wet Bodemsanering als te saneren gebieden te boek stonden) van die lange lijst werden afgevoerd en alsnog een woonbestemming kre gen. Zijdeveld heeft het gelijk, dat er verantwoord gebouwd kan wor den, aan zijn zijde gekregen. Bart de Leede, Coby de la Rie, Adri Reijnhout en Ulferd Bruseker van Klein Links hebben steeds aangedrongen op een nader bode monderzoek. Volgens hen, daarin gesteund door enkele deskundigen van milieugroepen, zou de grond aanzienlijk giftiger zijn dan wet houder Zijdeveld de gemeenteraad had voorgehouden. „Nu is er ze kerheid dat volgens de geldende normen veilig in Spaland kan wor den gewoond en gerecreéerd." „Maar we stellen de onder zoeksresultaten donderdag in han den van onze deskundigen en laten het rapport beoordelen tegen het licht van de door hen in een eer der stadium gebrachte kantteke ningen en kritiek," vatte Adri Re ijnhout van D66 samen. Bart de Leede (PPR/PSP): „Als de resulta ten van het onderzoek correct zijn weergegeven en ook het onderzoek zelf volgens de richtlijnen is ver richt, d^m ben ik alleen maar blij dat we steeds hebben aangedron gen op het grondonderzoek. Nu zou je tenminste voor waar kunnen aannemen, dat er in werkelijkheid niet al te veel aan de hand is. Zo iets kun je pas zeggen nadat er een gedegen onderzoek is verricht." Klein Links, waartoe ook CPN' er Ulferd Bruseker behoort, wil maandagavond tijdens de algeme ne beschouwingen in de gemeente raad terugkomen op het onderzoek en afhankelijk van de conclusies van hun eigen onderzoekers, óók mededelingen doen over het ver trouwen dat de drie kleine fracties eerder dit jaar in wethouder Zijde veld hebben opgezegd. PvdA-fractieleider Gé Brouwer zegt na een eerste bestudering van het resultaat dat het gifgehalte in de Spalandbodem inderdaad lager is dan binnen de normen van de categorie 'havenslib klasse 3' is vastgelegd. „Een hele geruststel ling. Hoewel wij wisten dat de zaak wel safe zat, kun je na al die verontrustende berichten toch maar beter zekerheid hebben. Die is er nu." Overigens zei dezelfde Gé Brouwer afgelopen zondag nog dat hij geen bezwaar had tegen een onder eigen verantwoordelijk heid van het college van B&W te houden nader onderzoek. Op dat moment was hij onkundig van de opdracht, die al op 12 juni was verstrekt". Het onderzoek, uitgevoerd door het Raadgevend Bureau Milieuza ken Ramil BV uit Vlaardingen, heeft 20.000 gulden gekost. Zijde veld: „We hebben bewust voor Ra mil gekozen omdat het bedrijf goed bekend staat en voorts omdat het voor onze gemeente nog nooit had gewerkt. Dus ook om geen ri sico te lopen van verwijten in de richting van partijdigheid." Door Rein Wolters Gebrek aan kennis of toch bewust de waarheid (tijdelijk1 verzwegen? Waarschijnlijk zal het wel altijd een open vraag blijven of de PvdA-wethouder Chris Zijdeveld (milieu/stadsont- wikkeling) gisteren naar eer en geweten de gemeenteraad en de pers heeft ingelicht. Maar er bestaan op zijn minst twijfels die de gedachte ver sterken dat hij het met de waarheid niet al te nauw aeeft genomen. Hoewel meestal toch wel mededeelzaam bij hei kele zaken, gaf Zijdeveld pas maandag (na ruim drie maan den) aan zijn PvdA-partijgenoot en fractieleider Gé Brou wer openheid van zaken. Nog de avond ervoor gaf Brou wer aan de media te kennen dat hij er geen bezwaar tegen zou hebben als het college onder eigen verantwoordelijk een nader grondonderzoek liet verrichten. Zijdeveld beweerde gistermiddag niets van het in opdracht van zijn dienst gedane onderzoek te hebben afgeweten. Dat zou hem pas vorige week onder de aandacht zijn ge bracht. Het boorcontract is echter al op 12 juni afgesloten. Zijdeveld spreekt zichzelf trouwens tegen. Tijdens de giste ren door hem inderhaast uitgeschreven persconferentie verklaarde hij dat was besloten, om elke onzekerheid over gifgrond in Spaland weg te nemen, dieper te boren dan strikt noodzakelijk was. Hoe kan hij dat zeggen als hij niet van de beslissing om te boren afwist? Hoe kon Zijdeveld gisteren zeggen Jat er was gekozen voor een bureau dat nog nimmer voor de gemeente had gewerkt om daarmee de schijn van eventuele partijdigheid te voor komen? Ook zijn mededeling dat de Dienst Gemeentewerken derge lijke opdrachten zonder de voorkennis van de wethouder verstrekt, is op zijn minst vreemd. Het is toch vreemd dat de ambtenaren geen enkele mededeling in de richting van Zijdeveld hebben gedaan over de constant in de aandacht staande vraag of er werkelijk gif in de Spalandbodem aan wezig is. Leest de ambtelijke top geen plaatselijke kranten? Voorts kwamen omstreeks 15 augustus berichten in de me dia dat agrariër Poot uit Kethel in zijn afwateringssloot olie afkomstig uit Spalandslib had aangetroffen. Precies een week later ontving RAMIL de opdracht om de sloten van boer Poot aan een nader onderzoek te onderwerpen. Enkele dagen eerder had Het Vrije Volk Zijdeveld om com mentaar gevraagd. Hij zei op 16 agustus tegen HVV de re sultaten van een intussen door de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond uitgevoerd onderzoek af te wachten. Het lijkt ernstig in strijd met de waarheid. Zeker als Zijde veld met een stalen gezicht verklaart dat hij ook van de opdracht voor dit onderzoek niets afwist. Op dat moment had hij juist de weer aangewakkerde onrust onder bevol king, toekomstige bewoners van Spaland en een deel van de gemeenteraad kunnen wegnemen door het verstrekken van informatie over het nadere onderzoek. Een achterliggende reden voor een bewust zwijgen zou kunnen zijn dat Zijdeveld angst voor een mogelijk slecht onderzoeksresultaat had. De haast die de wethouder plotse ling maakte door gistermorgen telefonisch de pers te ont bieden, is ook een aanwijzing in die richting. E^vendien is in het afgelopen weekeinde gewerkt aan, zoals Zijdeveld het omschrijft: 'een haastige en misschien niet zo nauw keurige verklaring als anders' aan de gemeenteraad. Of heeft Zijdeveld soms met het onderzoeksresultaat 'de klap per van de eeuw willen maken' om de oppositie monddood of belachelijk te maken? Hij ontkent dat in alle toonaar den. Zelfs als Zijdeveld zo naief was en wérkelijk niets van het onderzoek afwist, dan is hij toch op een ernstige manier in gebreke gebleven. It is F A S H I 0 i When you need the latest fashion Heeft Schiedam er een nieuwe tracitie bij? Op wereldierendag een bokbierfestivai. De zich weer als 'drankstad' naar buiten presen terende gemeente had gisteren in ieder geval op een historische SCHIEDAM Pas wanneer er zekerheid is over het 1 pi door geven van het signaal vu,. V 10, tekent de gemeente een cortract met dit commerciële station. J,La ten we eerst maar eens de ontwik keling in de besluitvorming af wachten," hield media-wethouder Aad Wiegman gisteravond voor aan de commissie Financiën en Nutsbedrijven (waaronder de ka belexploitatie valt). In het (wel getekende) contract met RTL-Véronique blijkt de ge meente een vep'gheidsclausule te hebben ingebouwd. Wanneer het de zender wordt verboden via de kabel in de huiskamer te komen, dan vervalt ook het contract en daarmee het terugbetalen van het afgesloten bedrag dat Véronique per aangesloten abonnnee aan de gemeentekas uitkeert. B6oer Adri Reijnhout merkte op dat Véronique niet direct van de kabel moet als daartoe het be vel vanuit Den Haag komt. plaats de primeur van zo'n door al le biermerken gezamenlijk georga niseerd festival. De oude Koren beurs, waar in de glorietijd van de ambachtelijke jeneverindustrie het graan werd verhandeld, was gis teravond vol met liefhebbers van dans en bokbier. Op de tonen van de door C. Maüa geleide Big Band Nieuwe Waterweg Noord bewogen zich honderden lan,.» de tapinstal laties. Het eerste robijnrode biertje tapte 's middags burgemeester Rei- nier Scheeres, waarbij hij ver klaarde daar ervaring in opgedaan te hebben bij de tennisclub. Dat Bockbier was in een modem fust met een ruim honderd jaar oude klipper ('Alewijn de Groot') de Lange Haven binnen gevaren en met een oud model auto aan de Korenbeurs afgeleverd. De oorsprong van de naam voor het bier van de nieuwe oogst gerst blijft nog immer een raadsel. Zijn de dieren, die de hemelwagen van Bonar trokken, de naamgevers of is toch het meest aannemelijk dat het afgeleid is van de naam van het Duitse stadje Einkbeck waar vele jaren geleden een testbrouw van de nieuwe oogst het donkere bier opleverde dat snel 'Ein Bock' werd genoemd. Schiedam houdt zijn festival in ieder geval op 4 ok tober, wereldierendag, omdat de landelijke presentatie traditiege trouw op de eerste oktober plaats vindt. ALLEEN [DEZE WEEK De waanzinnige trenchcoat van 359.- zwart en groen - viscose/polyester colberts 5 kleuren 269- KOSTUUMS 449,- nu 398.- nu Scabetti Shirts 59 90 Ken Marshal FASHION 1e Middellandstraat 7a - Rotterdam. Telefoon 010-4134668 AUTOBEDRIJF Boterstraat 4, Schiedam, tel. 010-4270664 Boterstraat 14, Schiedam, tel. 010-4733271 Ford Escort XR 3 i slechts 41.000 km Opel Rekord 2.0S station Traveller-uitv. veel extra's Citroën 1200 TRS Citroën Axel Rat Panda 1000 S Ford Thunderbird slechts 35.000 km full-options '87 18.950,- '86 13.950,- '86 7.950,- '87 8.950,- Okt. '87 8.950,- '85 28.500,- AUTO VAN DE WEEK bordeauxrood met., w.w. glas, 5 versn. Europe uitvoering OO QCA nieuwprijs 29.400,- NU ém%f a vvl y M Opel Kadett 1600 diesel Caravan blauw met, w.w. glas 5 versn. '87 18.950,- Ford Scorpio 2.9 GLI '88 39.500,- Opel Senator 2.5i automaat '84 13.950,- Opel Kadett 1600 LS Ipg '86 14.950,- Opel Kadett LS (4 stuks) '87 v.a. 14.950,- Opel Corsa 1200 Swing '87 13.950,- Volvo 340 DL 5-drs. *85 8.950,- Ford Escort Laser '84 f 9.950,- Opel Rekord 2.0 apr. '86 13.950,- Ford Escort 1300 zw. sch.dak '86 10.950,- Mercedes 190 D 2.5 veel extra's demo sept. '89 56.500,- Opel Kadett Caravan 1600 diesel (3x) '86 13.950,- Opel Kadett sedan (demo) '88 f 19.950,- Opel Kadett 5-drs. blauw met. '88 f 19.950,- Opel Kadett diesel platina met. *88 f 19.950,- Opel Senator 2.2 i blauw/groen met. veel extra's nov. '86 18.950,- Opel Ascona 5-drs. HB GT '87 f 17.950,- Opel Kadett 1600 GT '86 f 14.950,- Inruil, financiering mogelijk Donderdagavond koopavond U kunt ons vinden 300 m van de Rijksweg Hoek van Holland-Schiedam, afslag Schiedam-centrum, achter de Heme i" r' 'e( I t yv' (Ingezonden mededeling} (Ingezonden mededeling)

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1