Gemeente verliest inkomsten door slechte adminiistratie Hoofdbureau in mini-uitvoering I NPB zuinig op bijzonder orgeltje i 'Graafwerk Woudhoek verloopt volgens boekje' Ondergronds bridgen en bibberen in Hoeks Fort Van Thienen brengt bijnamen terug Het Vrije Volk SCHIEDAM m- Glas op straat Wethouder Wiegman na kritiek accountants: 'Problemen spoedig opgelost' f 'Hotels komen er wel degelijk' Gespreksavond over armoede if) PAGINA 4 ws ZATERDAG 7 OKTOBER 1989 'i SCHIEDAM Bij het uit voeren van ophogingswerk- zaamheden in de Tinnegieter- en Koperslagerhof in de wyk Woudhoek is er nauwlettend op toegezien dat verontreinigd ha- venslib, waarmee het gebied destijd is opgespoten, zich niet -•kon vermengen met de afdek- 1 grond. „In die gevallen waar in het slib gegraven moest wor den, is de afdeklaag zorgvuldig hersteld zodat er geen vermen ging kon plaatsvinden." Dit antwoord geeft het college van B en W op schriftelijk ingedien de vragen van de D66-raadsle- den J.G. de la Rie en A. Reijn- hout, U. Bruseker (CPN) en A.F. de Leede (PPR/PSP). Het college antwoordt verder dat de vier raadsleden van Klein Links ten onrechte spre ken van een afdeklaag van maximaal 1,20 meter dikte, ter wijl volgens het college ter plaatse sprake is vein een afde klaag van minimaal die dikte. „Daarbij moet worden opge merkt dat er, als gevolg van noodzakelijke ophoging tijdens de afwerkfase, op veel plaatsen reeds vóór de recente opho gingswerkzaamheden sprake was van een afdeklaag dikker dan 1,20 meter. Na de ophoging varieert de dikte van de 1,50 tot 2.00 meter." En verder: „Alle leidingen voor water-, gas- en rioolaan sluiting liggen al vanaf de aan leg in de afdeklaag. De dieper gelegen delen van het rioolstel sel liggen in de bovenlaag van het slib. Dit betekent dat uit sluitend bij het ophalen van het gemeentelijke riool, plaatselijk in de bovenste sliblaag werd ge graven. Na de eerste ophoging zal hiervan minder sprake zijn." Het college ontkent dat er géén overleg over de werk zaamheden met de bewoners heeft plaatsgevonden. „Ze zijn op de gebruikelijk wijze geïn formeerd. Overigens is de werkwijze rond het graafwerk onderwerp van gesprek geweest tussen ons college en de bewo nersverenigingen Schiedam- Noord." Gelet op de gevolgde procedure, acht het college het onnodig van de gevolgde werk wijze af te wijken. - HOEK VAN HOLLAND Bridgen in onderaardse gewelven bij een temperatuur van 15 gra den, dat is wat de deelnemers van de 12e Open Hoekse Bridgekampi- oenschappen te wachten staat. Om niet al te zeer met bibberende handen te zitten wordt de kaarters aangeraden zich extra warm te kleden. Zaterdag 21 oktober is het zo ver. Reden om elkaar dit jaar on der de grond af te troeven is het benefiet-karakter van dewed strijd. De organiserende Hoekse Bridge Club schenkt de inschrijf gelden dit jaar aan het Nederland se kustverdedigingsmuseum 'Het SCHIEDAM Gedurende één uur is gistermorgen de zuidelijke rijbaan van de Rotterdamsedijk in de richting van de Maasstad voor alle verkeer afgesloten geweest. Eerst moet een grote hoeveelheid glas worden opgeruimde die was gevallen van ^een J vrachtwagen waarin glasbakken worden ge leegd. Door Han van der Horst SCHIEDAM Daar heeft Schiedams meest opvallende 'raadslid Gerard Verhulsdonk eindelijk nu hij op VUT-ach- -tige jaren is gekomen een 'bijnaam gekregen. „Chocolade- ["sbldaat" noemt mede-midden- stander Frans van Thienen uit het Broersveld hem. „Choco- s prins" was ook mooi geweest, maar dat van die soldaat moet maar blijven, want het heeft iets krachtigs en iets lekker ge meens... Bovendien herstellen wij een Schiedamse traditie in ere. Echte Sch±„..„.iise winke liers hebben een bijnaam. En dat niet alleen: als die in hun bijzijn door de jeugd wordt ge uit, dienen zij boos te worden. 7o ongeveer als slager Gijten- beek dat rond de eeuwwisseling deed. Hij ging als „steek in steek" door het leven. Er was ook een kolenboer die de bij naam Kees de Kare droeg. Nie mand wist wat dat „kare" bete kende, maar zo heette hij tot (zijn dood aan toe. Ik weet dat, omdat hij bij mij in de familie .zat. ,,r Datzelfde geldt voor de uit- baatster van het voormalige ca fé „De Blauwe Druivetros" r naast het Zakkendragershuisje. Zij de weduwe Van der Horst-van Campen droeg geen bijnaam. Voor mij, haar achterkleinzoon, is dat jammer. Maar dat gemis wordt meer dan goed gemaakt door de aard van de klandizie. Dat waren de zakkendragers. Zakkendrager zijn dat wil zeggen verlader was goed be taald werk. Iedereen wilde dan ook wel lid worden van het Sint Anthonisgilde dat een soort monopolie bezat. Maar dat viel niet mee. De gildebroe- ders moesten je accepteren en er gold een inschrijfgeld van honderd gulden. Daar moest een arbeider in die dagen toch gauw vijf of zes maanden voor werken. Elke zakkendragers had een bijnaam waaronder hij onder collega's in de stad bekend stond. Met name de Peur en de Lurk genoten een rrr Juige re putatie, ook in het café van mijn overgrootmoeder, waar de zakkendragers wachtten tot het kleppen van het klokje op hun gildehuis aankondigde, dat er werk aan de winkel was. En dan ook dat ene nieuwe lid. Hij had al zijn mede-zak kendragers tot hun vreugde en die van de weduwe Van der Horst-van Kampen een hele avond vrijgehouden, als hij maar geen bijnaam kreeg. In het bejaardenhuis noemden ze hem nóg: „De Ongedoopte". Zo'n bijnaam ontstaat in je omgeving tijdens een opwel ling. Dat „chocoladesoldaat" werd geboren tijdens een au thentieke woede-uitbarsting. Frans van Thienen vond dat Gerard Verhulsdonk „zijn" winkelstraat, het Broersveld, had beledigd. In zo'n sfeer ont staan de beste bijnamen, die daarna voor eeuwig beklijven. En die Verhulsdonk verdient niet beter. Mijn overgrootvader van moederszijde, Joris Hers- bach, dreef op het Broersveld een melkzaak. Op hem hadden ze zelfs een lied: „Joris, Joris, je hebt er water in gedaan". Als hij dat hoorde, werd over- opa heel giftig. Net zo giftig als ik nu op Verhulsdonk ben, omdat hij die prachtige winkelstraat van mijn voorouders naar beneden heeft gebaald. Wat denkt die chocoladesoldaat wel. Het min ste wat Verhulsdonk nu kan doen, is het spel meespelen. Hij moet niet accepteren dat ie mand het in zijn bijzijn over chocoladesoldaten heeft. Mis schien kan hij zelfs verder gaan. Wat te denken van een echte aanklacht wegens beledi ging? Dat zou heel authentiek, historisch Schiedams optreden zijn en je kunt van Verhuls donk zeggen wat je wilt: hij blijft op en top een oude Schie dammer. i SCHIEDAM Personeelsge brek en slechte organisatie op de afdeling Financiële Administratie van de Algemene Dienst hebben de gemeente Schiedam de afgelo pen jaren een aanzienlijke som geld gekost. Vooral de invordering van schulden liet te wensen over. Naar verwachting moet een groot aantal posten inmiddels als onin baar worden beschouwd. Dat conludeert accountantskan toor VB, huisaccountant van de ge meente Schiedam, in zijn rapport over 1988. De accountants leveren niet alleen kritiek op het invorde- ringsbeleid. Er worden ook enkele pittige noten gekraakt over de kre dietbewaking, interne informatie voorziening, organisatie van het automatisch betalingsverkeer en berekening van salarissen op de afdeling Financiële Administratie. Hoeveel geld de gemeente er precies bij ingeschoten is, kan wet houder Aad Wiegman (Financiën! niet zeggen, maar volgens hem gaat het om een bedrag van enkele tienduizenden guldens, voorname lijk opgebouwd uit kleinere pos ten. „Dat is niet zoals het hoort natuurlijk, maar de bedragen zijn ook weer niet dramatisch. Ik zet het dan toch af tegen de totale vol umes die er bij de gemeente om gaan," aldus Wiegman. Een aantal van de gesignaleerde problemen was al langer bekend op het Stadskantoor. De moeilijk heden zouden vooral te maken hebben met het feit dat Schiedam zo'n anderhalf jaar zonder compta bele heeft gezeten. Pas in juli is de gemeente erin geslaagd deze be langrijke post weer te bezetten. Wiegman: „Het is een zeer moeilijk vervulbare vacature ge weest, omdat mensen met deze ca paciteiten ook in het bedrijfsleven zeer gewild zijn. Je kampt dan toch een tijd lang met een belang rijk gat in je organisatie." Volgens de wethouder is de nieuw aangestelde ambtenaar in middels voortvarend begonnen or de op zaken te stellen. Naar ver wachting zullen de problemen bin nen afzienbare tijd verholpen zijn. „Het is heel normaal dat de ac countants met een ljjst van sugges ties komen op punten die voor ver betering vatbaar zijn. Op dat front is al de nodige actie ondernomen, niet alleen door de comptabele, maar door de hele afdeling. Ik denk dat we de zaak volgend jaar weer in het gareel hebben," aldus Wiegman. Fort aan den Hoek yan Holland'. En wat ligt er dan meer voor de hand dan om als locatie voor de kampioenschappen ook maar het Fort te kiezen, van waaruit aan het begin van deze eeuw de vader landse kust werd verdedigd. Claustrofobie moeten de deelne mende bridgers niet hebben, want zij dienen een hele dag door te brengen in het doolhof van 106 le geringskamers, kruitkamers, keu kens en andere dienstruimten, waaronder zelfs een broodbakke- rij. De wedstrijd begint 's morgens om 10.00 uur en de prijsuitreiking is rond 17.00 uur 's middags ge pland. Tijdens de lunchpauze van' 12.00 tot 14.00 uur is er de moge lijkheid om onder deskundige be geleiding het Fort in zijn geheel te bezichtigen. Voor de prijsuitrei king is er nog een grote gratis tom bola. 1 Deelname 'staat open voor iede re bridgeliefhebber, van thuiskaar ter seï en met hoofdklasse-speler. In verband met de beperkte ruim te in het museum kunnen er maxi maal 168 paren meedoen. In schrijfformulieren zijn aan te vra gen bij J. Oomen (4150447) of F. van der Berg (01747-4813). Gunnewegh (links) en korpschef Van den Hengel bekijken de maquette SCHIEDAM Ruim tweehon derd uur geduld en priegelwerk heeft Jan Gunnewegh opgebracht. Bovendien moest zijn vrouw gedu rende een half jaar haar knutsel- kamer afstaan. In goede harmonie lukte zowel het een als het ander. Hoofdagent Gunnewegh (56 jaar en meer dan 35 jaar werkzaam bij de politie! overhandigde gistermorgen zijn korpschef Piet van den Hengel een schaalmodel van het nieuwe hoofdbureau, dat in aanbouw is aan de Nieuwe Damlaan. Voor het echte bureau ging de eerste paal op 10 april de grond in. Dezelfde dag begon ook ras-knutse laar Gunneweg aan zijn bouw werk. Hij hoefde het niet te onder- heien, dus was zijn gebouw eergis teren al gereed. Van den Hengel nam het mini- hoofdbureau gisteren al in gebruik door een mmi-politieauto voorbij de poort te rijden. De korpschef bedankte het echtpaar Gunnewegh (zij kreeg bloemen en hij een ge vulde handdruk) voor het werk. De mini krijgt een plaats in het nieuwe hoofdbureau. Behalve bouwmateriaal zijn er" ook in verwerkt lantaarnpalen, 46- lampen en negen schakelaars.' Voor Jan Gunneyvegh verliep het montagewerk minder leuk. Hij schoot uit met de schroevendraai er en doorboorde ongewild een al aangesloten transformater. Dus vi breerde hij een poosje na een fikse stroomstoot. Verder verliep de bouw voorspoedig, al was soms de hulp van vergrootglas en pincet noodzakelijk. De traptreden heb ben bijvoorbeeld een breedte en hoogte van twee millimeter. SCHIEDAM 'Sprookjes' noe men ze op het stadhuis in Vlaar- dingen de bewering van de Schie- damse wethouder Luub Hafkamp (VVD), dat de bouw van twee nieu we hotels in Vlaardingen nog niet zeker is. „Er zijn nog geen handte keningen gezet," hield Hafkamp deze week zijn raadscommissie Welzijn en Cultuur. „Onzin," zegt een gemeentelijk woordvoerder in Vlaardingen. „De contracten zowel met Campanille als met Ibis zijn allang getekend. Noch de beleggers noch wij als ge meente kunnen er nog van af." De Schiedamse wethouder is kennelijk aangeslagen door het uit- ee ispatten van zijn droom om via particuliere projectontwikkeling zijn gemeente goedkoop een mo dem zwembad te bezorgen. Het drie jaar oude plan voor een com binatie van hotel, congresruimte, gezondheidscentrum en overdekt gemeentelijk zwembad op het ter rein van Bad Groenoord is defini tief van de baan omdat hotelgroep Mercury op grond van nieuwe marktverkenningen zich heeft te ruggetrokken. SCHIEDAM Drs. Herman Noordergraaf houdt op dinsdag avond 10 oktober in het hervormd wijkcentrum De Rank, Schiedam- seweg 122, een inleiding over de 'Arme kant van Nederland'. Aan vang 19.45 uur. Gratis toegang. Aan de orde komen de onderwer pen: Is er armoede in ons rijke land, is dit alleen een zaak voor politici en is gerechtigheid geen bijbels woord? SCHIEDAM „Een sieraad dat de schoonheid van het kerkje zeer verhoogt." Zo omschreef de Pano rama bet kerkorgel van de Schie damse afdeling van de Nederland se Protestantenhond (NPB) toen dit in 1914 in gebruik werd genomen. Nu, 75 jaar later, meent de NPB dat het orgel in de kerk aan de Westvest maar eens extra in het zonnetje moet worden gezet. Want het is een bijzonder orgel, één van de weinige Nederlandse exempla ren uit grootmoeders tijd. De bond heeft ter ere van het jarige orgel twee concerten georga niseerd. Op 14 oktober speelt de huidige organist Kik Schaart onder andere werken van Bach, Franck en Guilmant. Zijn voorganger Flip van Oordt neemt dan ook plaats op het bankje met een aantal impro visaties. De bekende organist Aad van der Hoeven concerteert ver volgens op 14 november Van der Hoeven oeft veel con certen op wereld „roemde orgels in binnen- en buitenland. Toch denkt hij nog altijd met genoegen terug aan het NPB-orgeltje, waarop hij als zeventienjarige zijn carrière als bekend organist begon. „Het is één van de weinige romantische orgels die in Nederland nog be waard zijn gebleven. Een jaar of tien geleden werden de bouwsels uit grootmoeders tijd nog bij de* vuilnis gezet, maar nu krijgen ze steeds meer waarde. Alle orgelbou wers maken tegenwoordig weer romantische orgels, de NPB moet zuinig zijn op dit exemplaar Kik Schaart krijgt zowaar een vertederde glans in zijn ogen als hij over 'zijn' orgel praat: „Het lijkt net een verkleinde uitgave van het orgel in de Notre Dame in Panjs en zo klinkt het ook. De Rotterdamse firma Standaart, die het orgel bouwde, zat m 1914 nog net in zijn goede periode. Later le- Drie trotse organisten in de kerk aan de Westvest: Aad van der Hoe ven, Kik Schaart en Flip van Oordt. verden ze veel slechtere kwali teit." Ook voorzitter A. Jordaans van de NPB beseft dat hij iets bijzon ders in handen heeft: „Maar dat geldt niet alleen voor het orgel Ook de kerk mag er wezen Toen die vijf jaar geleden 75 jaar be stond, hadden we dat nog niet zo in de gaten. De architecten, die zich bezig hielden met de restaura ties aan de Westvest, waren echter lyrisch over het interieur." De NPB-kerk werd ontworpen door de architect Henry Evers, die later ook het stadhuis in Rotterdam zou ontwerpen. In de Schiedamse kerk verwerkte hij veel elementen uit de Jugendstil. Door de NPB uitgenodigde gast sprekers verzuchten vaak dat het zo'n geweldige inspiratie is in de zelfde kerk te spreken, waar ook de bekende predikant Frangois Ha- verSchmidt achter de kansel stond. Jordaans: „Dan moet ik ze altijd teleurstellen HaverSchmidt stierf in 1894, ruim voordat de kerk werd gebouwd. Maar hij heeft veel betekend voor de NPB en de voorlopers daarvan. Hij sprak altijd op de kerstfeesten van de Zondagsschool van de dames Knappert. Bovendien gaf hy voor drachten voor de vereniging Pau- lus." HaverSchmidts' pseudoniem Piet Paaltjens is nog altijd te vin den op de literatuurlijsten. De voordrachten voor de Paulus-ver- eniging bundelde hij in het boek Familie en Kennissen Maar zijn bundel Snikken en Grimlachjes werd nog veel beroemder. Daar naast schreef HaverSchmidt nog een aantal amusante gedichten over Schiedam en zijn inwoners. De NPB zoekt nu naar mogelijkhe den om het werk van de predikant opnieuw uit te geven. In de kerk is een kleine tentoonstelling opge steld met documenten over het le ven en werk van HaverSchmidt. Naast de jubileumconcerten is er in verband met de verbouwing van het Stedelijk Museum nog een aantal concerten in de kerk van de NPB gepland. Ze worden georgani seerd door de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam. Afscheid van docente alfabetisering SCHIEDAM Annemiek van der Werf neemt op 19 okto ber afscheid als docente van het alfabetiseringswerk van het Educatief Centrum voor Vol wassenen. 2!e heeft tien jaar vrijwilligers opgeleid. Nu gaat zich zich geheel wyden aam haar moederschap. Iedereen die met Annemiek te maken heeft gehad, kan haar om 19.00 uur in het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhouderslaan 30 de hand komen schudden. Henk Tiggelhoven noteert via tel. 4261511 alle toezeggingen om het afscheid op te luisteren. Popquiz in hat Koatsiertfe SCHIEDAM Popliefheb bers kunnen hun kennis gebrui ken voor de Poppol-quiz in biertapperij 't Koetsiertje aan de Hoogstraat 192. Donderdag avond 5 november wordt vanaf 21.00 uur de eerste voorronde gehouden. Zondag houdt het ca fé een surprise night, waarvoor de aangekondigde verkiezing van Miss Travestie moet wij ken. Gedurende de winter maanden krijgt jong talent (acrobaten, clowns, gooche laars, zangers, soundmixers, pla^backers en cabaretiers! een kans in het Starlightfestival, dat vanaf 19 oktober elke maand wordt gehouden. Op vrijdag de 13de wordt een grie zelpartij gehouden, waar een gesprek met gebruikers van 06- lijnen (Babbelbox, Lovebox etc.) onderdeel van uitmaakt. Op 15 oktober kiest het café zijn prins Carnaval. Alle evenementen zijn gratis toegankelijk. Start van verbouwing dienstencentrum SCHIEDAM Na een voor bereiding van jaren wordt maandag begonnen met de ver bouwing van het dienstencen trum Woudhoek aan het Heijer- mansplein. Het centrum krygt een eigen entree en een recrea tiezaal die in tweeën is te de len, zodat verschillende activi teiten tegelijk kunnen plaats vinden. Ook wordt de zaal aan gepast op het gebied van barin- deling en een vloerbedekking die gymnastieken toestaat. Tot begin december is gebruik van het centrum niet mogelijk. De gymnastiek wordt tijdelijk ge geven in het wykcentrum De Blauwe Brug. Yoga, stijldansen en zang vinden plaats aan het Van Beethovenplein; biljarters hebben een gastvrij onderdak in De Vier Molens. Klaveijas- sen en andere soosactiviteiten zijn tijdelijk opgeschort. Het kantoor van het dienstencet- rum blijft normaal geopend. Natuur en milisu centraal tn cursus SCHIEDAM In samen werking met het Instituut voor Natuurbescherming brengt het. Educatief Centrum een zes avonden durende cursus, waar in de natuur en het milieu cen traal staan. Niet alleen de na tuur en het milieu van Neder land, maar zeker ook de eigen stad zal aan een kritische be schouwing worden onderwor pen. Als voorbeeld geldt de nieuwe rijksweg die dwars door Midden-Delfland wordt aangelegd. Ook wordt ingegaan op de vraag of de wijk Spaland nu wel of niet op gifgrond wordt gebouwd. De cursus om vat de onderdelen verkeer en milieu, milieu in en rond de woning, voeding en afval. De cursus start op dinsdagavond 24 oktober om 19.30 uur in wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein 590. Deelne men kost veertig gulden, inclu sief materiaal. Aanmelden by het Educatief Centrum aan de Stadhouderslaan 30, tel. 4261511. Computerclub moet raadsleden adviseren SCHIEDAM Het gemeen tebestuur zoekt toenadering tot de Computer Club Schiedam. Doel hiervan is te komen tot uitwisseling van de mogelykhe- den om personal computers van raadsleden toegang te geven tot bepaalde delen van de centrale computer. Toegang verstrekken tot een bulletin-bord zou kun nen leiden tot het snel verkrij gen van informatie. Ook zou via dezelfde kanalen over de actuele raads- en commissies tukken kunnen worden be schikt. Het PvdA-raadslid J. de Jong heeft dit voorgesteld en volgens adjunct-directeur H. Ei kenbroek van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam ia het technisch ook mogelyk. Op voorstel van D66'er A. Reyn- hout gaan raadsleden op werk bezoek naar steden in Brabant waar een en ander al function eert. r 4,- S> 1 i t 11 ïiT

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1