1 *W: Het Vrije Volk SCHIEDAM PC-gebiuikers vrezen voor vernietiging van geheugenbestanden op 'vrijdag de dertiende' Herfstvakantie in Zwembad-Zuid Furieade uitgegroeid tot groot evenement -V' Bred KRIJGT DE GROTE OF ST. JANSKERK EEN VASTE TENTOONSTELLING? Koster PAGftó4 Afass Wachtlijst voor dagverzorging Entrepot blijft, maar is voortaan korter open $Jr 11 c^i Door Ban Verbeem SCHIEDAM In de Teerstoof aan de Nieuwstraat in Schiedam was het zaterdag «en komen en gaan van PC-bezitters. Medewer kers van de Computerclub Schie dam legden de bezoekers uit hoe ze het beruchte Datacrime-virus kon den opsporen en vernietigen. Dit virus, dat zich nestelt in MS-DOS programmatuur op de zogenaamde harde schijven en floppy-disks, wordt op een bepaald moment ac tief en kan de computerbestanden in enkele minuten tijd aantasten en voorgoed onbruikbaar maken. De computerclub verwacht dat het virus op donderdag 12 en op vrijdag 13 oktober zal toeslaan. Daarom konden gebruikers perso nal computers voor slechts vijf gul den een diskette kopen met een zo genaamde virus-killer, een speci aal progamma dat het Datacrime- virus kan vernietigen. Arthur Verhuist van de Compu terclub Schiedam heeft zaterdag meer dan honderd virus-killers verkocht. „Ongeveer dertig men sen zijn langs geweest om een schijfje op te halen. Vaak namen ze er ook een paar mee voor bu ren, kennissen of familie. Boven dien ben ik de afgelopen week nog bij een aantal mensen thuis op be zoek geweest om hun PC ter plaat se te onderzoeken. Eigenlijk viel het best wel mee: in totaal hebben we Datacrime slechts één keer kunnen ontdekken." Het is volgens Verhulst geen toeval dat het virus omstreeks vrij dag de dertiende tevoorschijn komt „letterlijk en figuurlijk een ongeluksdag voor de computerge bruikers. Ik denk dat de ontwer per van Datacrime die dag bewust heeft uitgekozen." Nog steeds is het niet duidelijk hoe het compu tervirus is ontstaan. „Waarschijn lijk een uit de hand gelopen grap," meent Verhulst. „In ieder geval is de bedenker van het virus niet strafbaar. De Nederlandse wetge ving is nog niet op dergelijke situa ties berekend." Het samenstellen van de virus- Leden van de computerclub leggen voor de radiomicrofoon het virus Datacrime uit. killer heeft de leden van de com puterclub slapeloze nachten be zorgd. „Datacrime is enorm be smettelijk en als je niet uitkijkt wordt de schijf van dè virus-killer zelf ook besmet. Daarom hebben we het het bestrijdingsprogamma, het VirusScanaangebracht op een splinternieuwe schijf waarvan we zeker wisten dat er niks aan man keerde." Arthur legt uit hoe verraderlijk het Datacrime-virus kan werken:„Het virus werkt gewoon lijk via het booting-program, het opstartprogramma van de schijf. Bij het MS-DOS besturingssysteem start de computer zich automa tisch op wanneer deze wordt aan gezet. Vandaar dat de schijf met de virus-killer in de computer ge bracht moet worden vóór deze aan staat. Dan gebruikt de PC namelijk het opstartprogamma van de kil- ler-schijf en niet die van de be smette (harde) schijf." De gevolgen van het Datacri me-virus kunnen volgens Verhulst desastreus zijn. „Bedrijven die be talingsopdrachten per computer via de bank-girocentrale uitvoeren kunnen ineens merken dat een aantal opdrachten niet is uitge voerd. Ook bij grote instellingen zoals banken, verzekeringsmaat schappijen en ministeries kan het virus binnensluipen. Nu is Data- crime niet het enige virus dat bij MS-DOS voorkomt, in totaal zijn er vele tientallen soorten bekend. Daarnaast komen er regelmatig nieuwe, onbekende virussen bij." Volgens Verhulst is het daarom heel belangrijk dat computerbezit- ters voorzichtig met hun software omgaan, en niet allerlei progam ma's achteloos kopiëren." Het komt zelfs voor dat computers 'be smet' uit de winkel komen. Ver hulst: „Een paar maanden geleden kocht de computerclub een Com- modore-Amiga 500 bij een grote computerzaak in Rotterdam. Het apparaat kwam nog niet uit de doos of er bleek al een virus in te zitten.' We hebben ons dagenlang afgevraagd hoe dat nou kon gebeu ren. Wat bleek: de handelaar bood de klanten een verkoop-garantie aan. Als een koper niet tevreden was over de pas gekochte compu ter, mocht hij deze binnen veer tien dagen weer inruilen. Eenmaal teruggebracht was de computer met de bijbehorende software door een virus besmet." Sommige leden van de Schie- damse computervereniging willen absoluut niets kopen bij een zaak die een omruilgarantie heeft, ten zij de computer met de oorspron kelijke verzegeling van de fabriek verkocht wordt. Zover wil Ver hulst niet gaan. „Zo'n garantie kan ook voordelen hebben als je twij felt bij de aankoop van een PC of homecomputer. Maar het is wel de taak van de handelaar om de appe- ratuur bij terugkomst te controle- xen." PC-bezitters die nog geen tijd hebben gehad om hun apparatuur te laten testen op het Datacrime- virus kunnen de komende dagen nog terecht bij de Computerclub Schiedam. Voor meer informatie kunnen ze bellen naar Arthur Ver hulst, 010-4270956. Het virus moet wel uiterlijk woensdag 11 oktober verwijderd zijn, want als de ge heugenbestanden eenmaal zijn ver nietigd is er niets meer aan te doen. SCHIEDAM"'-^-"' Her-Zwembad Zuid in Schiedam "héeffoor - dé herfstvakantie een speciaal zwem-progamma opgesteld met extra activiteiten. Op maandag 16 oktober en donderdag 19 oktober is er van 9.00 tot 12.00 uur speciaal voor de jeugd de Waterspeeltuin. Dinsdag 17 oktober worden er van 9.00 tot 11.15 uur glijbaanwed strijden gehouden en op woensdag 18 oktober is er van 13.00 tot 15.30 uur een discofestijn onder leiding van Martin Green. Het totale proganuna komt er als volgt uit te zien: Zaterdag 14 oktober: 10.00-12.45 uur: familiezwerr-men 13.00-14.45 uur: vrij zwemmen Zondag 15 oktober 09.00-10.00 uur: rustig zwemmen voor volwassenen 10.00-12.45 uur: familiezwemmen 13.00-14.45 uur: vrij memmen Maandag 16 oktober 07.00-12.00 uur: vrij zwemmen, vanaf 9.00 uur De Waterspeeltuin 12.00-13.00 uur: lunchzwemmen voor /olwassenen 13.00-15.30 uur: vrij zwemmen 20.30-21.45 uur: trimzwemmen voor volv'2?cenen Dinsdag 17 oktober 07.00-11.15 uur: vrij zwemmen, 09.00 uur Glijbaanwedstrijden 11.15-12.15 uur: trimzwemmen voor volwassenen 12.00-13.00 uur: lunchzwemmen voor volwassenen 13.00-15.00 uur: vrij zwemmen 19.45-20.30 uur: zwemmen voor as. moeders 20.30-21.45 uur: vrij zwemmen Woensdag 18 oktober 07.00-12.00 uur: vrij zwemmen 12.00-13.00 uur: lunchzwemmen voor volwassenen 13.00-15.30 uur: Diso m.m.v. Martin Green 20.30-21.45 uur: rustig zwemmen voor volwassenen Donderdag 19 oktober 07,00-12.00 uur: vrij zwemmen, vanaf 9.00 uur De Waterspeeltuin 12.00-13.00 uur: lunchzwemmen voor volwassenen 13.00-15.30 uur: diep: damesuurtje met ontspanningsoefeningen ondiep: Ouder-en-kind zwemmen 19.30-20.30 uur: conditiezwemmen voor volwassenen 20.30 - 21.45 uur: vrij zwemmen Vrijdag 20 oktober 07.00-12.00 uur: vrij zwemmen 12.00-13,00 uur: lunchzwemmen 13.00-15.30 uur: Meer Bewegen voor Ouderen 19.00-20.30 uur: rustig zwemmen voor volwassenen 20.30-21.45 uur: vrij zwemmen Zaterdag 21 oktober: 09.00-10.00 uur: zwemles voor Turkse dames 10.00-12.45 uur: familiezwemmen 13.00-14.45 uur: vrij zwemmen Zondag 22 oktober 09.00-10.00 uur: rustig zwemmen voor volwassenen 10.00-12.45 uur: familiezwemmen 13.00-14.45 uur: vrij zwemmen De Furieade in Maassluis was afgelopen weekeinde ondanks het slechte weer opnieuw een succes. Het festijn, dat ooit begon als een inwy- dir.gcfeest voor de door de stichting Hollands Glorie gerestaureerde stoomzeesleper Furie, is bij de tiende aflevering ervan uitgegroeid tot een groot stadsevenement. Dit jaar werd de Furieade bezocht door zo'n zestig- tot zeventigduizend mensen. SCHIEDAM Thuiswonende ouderen die wekelijks één of twee dagen gebruik maken van de dag verzorging ln huize Frankeland, worden voorlopig op een wacht lijst geplaatst. De toeloop van deel nemers is erg groot sinds de start van het project. Directeur B.G.J. de Koning: „Ondanks het feit dat de capaciteit met 50 percent is verhoogd, zitten we nu meer dan vol. Misschien dat een extra bij drage uit het Flankerend Ouderen Beleid in de naaste toekomst uit komst biedt. Tot zolang kunnen we weinig anders dan kandidaten noteren op een wachtlijst." SCHIEDAM De openingstij den van het Algemeen Handelsen- trepót aan de Lange Nieuwstraat zijn beperkt tot vier uur per dag: van 10.00 tot 12.00 uur en van 12.45 tot 14.45 uur. De gehalveer de openingstijden zijn nu afge stemd op de aanwezigheid van de douane in het gebouw. Zonder een ambtenaar van deze dienst func tioneert het, overigens erg weinig gebruikte depót, al helemaal niet. Voor de beheerder is herplaat sing naar een ander gemeentelijk bedrijf voorgesteld. „De activitei ten voor de gemeente in het entre pot zijn marginaal," legde burge meester Scheeres gisteren uit tij dens een vergadering van de raadscommissie'voor Economische Zaken. Hij verklaarde voorts dat het entrepot geen winst maakt, maar evenmin met verlies draait. Zolang deze situatie voortduurt, heeft de commissie geen behoefte aan het opheffen van het belas tingvrije overslag- en doorvoercen trum. Door Annet van Aarsen SCHIEDAM De eerste ten toonstelling van Het Stedelijk Mu seum in zijn tijdelijke expositie ruimte, de Grote Kerk, gaat over de rijke geschiedenis, die dit eeu wenoude kerkgebouw kent. 'Histo rie Grote Kerk, eigen collectie Li- duina' heet de tentoonstelling, die dit weekeinde door wethouder L. Hafkamp van cultuur vanaf de preekstoel werd geopend. Een beetje ongemakkelijk voel de Hafkamp zich wel. Hij had al op vele plaatsen gesproken, zo zei hij, maar een kansel was daar nooit bij geweest. Een klein college over de bestaansgeschiedenis van de Grote Kerk gaf Hafkamp echter met genoegen weg. De geschiedenis van de kerk voert terug tot 1262, toen de bis schop van Utrecht vrouwe Aleida van Henegouwen toestemming gaf voor de bouw van de kerk. De do cumenten uit die tijd zijn bewaard gebleven en te zien op de tentoon stelling. Van de allereerste kerk is weinig meer terug te vinden. Al in 1380 besloot men tot de bouw van een grotere kerk, die echter tijdens de grote stadsbrand van 1428 in as werd gelegd. De schade werd her steld en sinds 1500 is er, behalve de nodige restauraties, niet meer aan het gebouw gespijkerd. Interessant is het gedeelte van de tentoonstelling over Sinte Li- duina. Daar is onder meer een eeu wenoude wiegedruk over deze Schiedamse Maagd te zien. Het in cunabel verhaalt over de mythe van de stadsheilige, die tijdens haar leven meerdere malen visi oenen kreeg van engelen. Haar grafzerk bevindt zich in de noord muur van de kerk. Hoewel in de kerk zelf geen sporen te vinden zijn van dominee Francois HaverSchmidt, kreeg ook deze beroemdheid een belangrijke plaats op dè tentoonstelling. Ha verSchmidt speelde dertig jaar lang een belangrijke rol in de Schiedamse kerkgemeente. On danks zijn depressieve geest, zijn worgengel noemde hij het zelf, was de dominee een geliefd per soon. Onder het pseudoniem Piet Paaltjens schreef HaverSchmidt een aantal bundels, waaronder Snikken en Grimlachjes. De aller eerste druk van dit boekje staat ook tentoongesteld, opengeslagen bij het gedicht De Zelfmoordenaar, dat beschouwd kan worden als de voorbode van zijn dood. HaverSch midt beroofde zich zelf in 1894 van het leven. Directeur J. Paalman van het wegens verbouwing gesloten Stede lijk Museum Schiedam ziet Histo rie Grote Kerk, eigen collectie Li- duina als „een opmaat voor een vaste tentoonstelling in de Grote Kerk". Op zich is dat geen slecht idee, een overzichtstentoonstelling van de ontstaansgeschiedenis hoort bij dit monumentale ge bouw, dat eerder St. Janskerk heette. Historie Grote Kerk is te zien tot en met 28 oktober. De ope ningstijden van de tentoonstelling zijn dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. man en vrouw aangevallen SCHIEDAM Een over de Hoogstraat wandelende man en vrouw (33 en 23) zijn zaterdag avond door drie onbekende jon- a* ge mannen in elkaar geslagen..» Het trio bemoeide zich met het of gesprek van het stel. Toen ze II werden verzocht dat niet lan- m gerote doen, schopten ze zonderee enige aanleiding de vrouw in haar buik. De man kreeg kTap-"<^ pen in het gezicht en bleek la—v: ter in het ziekenhuis een dik 'ii» neusbeen en een aantal ontvel-—0, lingen te liebben opgelopen. Ih...'i de afgelopen weken hebben 3b zich soortgelijke mishandelin-"/ gen voorgedaan. Commissaris»/n J.P. van Hoff van de politie kondigde vanmorgen extra sur veillance aan. „Aan deze irrite-isj rende vorm van mishandeling"/ moet een eind komen." Auto schiet van ANWB-wagen SCHIEDAM Bij een onge? luk op rijksweg 20 is een auto" op de aanhanger van eeanü ANWB-aihbulance losgeschoten^d en kwam tussen de ambulanceèw en de aanhanger terechtgeko— men. Het ongeluk gebeurde za: terdagmiddag omstreeks 13.30 m uur in de bocht van het knoop- b punt Xethelplein vanuit rich-. ting Schiedam naar de Benelux- tunnel. De politie zoekt getui gen: tel 010-4260760. Buitenboordmotor gestolen SCHIEDAM Van een ple ziervaartuig in de Spuihaven is gistermorgen een buitenboord motor gestolen. Hoewel de dié ven bij hun poging werden ger stoord door leden van de water sportvereniging De Volharding, wisten ze toch met de buit te ontkomen. 1 Auto's beschadigd SCHIEDAM Drie nieuWèPri auto' van het merk Mitsubitsi zijn door onbekenden aanzien-' lijk beschadigd. De auto's ston- den geparkeerd op een terrein achter Nefkens aan de'Fokker straat. Zij zijn vermoedelijk op elkaar gebotst doordat een auto van een talud is geduwd. Deze wagen ramde de geparkeerde auto's. Eersto iceos voor wijkteam- ,si i evfj.Ut rr.ïT"' SCHIEDAM Met de arres tatie van drie Rotterdammers heeft wijkteam 1 van de Schie damse politie méér opgelost dan alleen drie autokraken op het Bart Verhallenplein. De jeugdige-Rotterdammers beken den in hun woonplaats ook nog: eens twintig auto's te hebben opengebroken en vijftig fietser— te hebben gestolen. 5ji Chauffeurs bekeurd f! VLAARDINGEN De helft van de zeventig vrachtwagen-. chauffeurs, die bij een control^ door de gemeentepolitie vajiiff Vlaardingen en de Rijksver; keers Inspectie tussen vrijdag'.1 18.00 uur en zaterdagmorgen 02.00 uur zijn aangehouden, hadden de Rijtijdenwet aan hun laars gelapt. Er was er één bij, die zestig uur achtereen had gereden. Cursus peuter- en babymassage SCHIEDAM Ouders met kinderen van 2 maanden tot 4'J1 jaar kunnen inschrijven voor een vijf lessen omvattende cur-— sus peuter- en babymassage iiï— het pand van de Stichting Mi':' kaal aan de Lange Haven 89:—* De cursus start op woensdag 1° november en wordt gegeven door Jannemieke van Leeuwen/— een door de NVT erkend na tuurkundig therapeut uit Vlaar-: dingen. Inlichtingen en '*•- schrijven via tel. 4743944. m1 Nico Hartman bij spiritisten SCHIEDAM Nico Hart- u man uit Leiden doet donderdag"* bij de Spirituele Vereniging-- Harmonia aan waarnemingenpo en psychometrie. Hij verricht zijn handelingen in het wijk centrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein 165. Aanvang 20.00 uur. Niet-leden betalen 7,50 gulden entreegeld. Inlich tingen bij A. Koenderman-van der Most, tel. 4733809. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 «5.-# 'I'l ^JK «tv - v 'Datacrime beheerst computerleven UanirA«k«Afn ittfhw It A e *<7 flw i j Pi" er\i i "SC» "'->3 fcü) -iï ,«l J H' Ingezonden mededeling j*« - mwwri

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1