Volgend jaar bouw Stadserf MDS'ers, dat zijn de gastjes met durf...' Oiiespoor door heel Vlaardingen mmmmsmmi Y Woorden A. zonder inhoud Het Vrije Volk SCHIEDAM .Scheeres: 'Vergelijking met Stopera is onjuist; ons plan Is financieel goed onderbouwd' PAGINA 4 ws WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 Door Rein Wolters SG03EDAM Eind volgend jaar trordt op het Emmaplein be gonnen met de bouw van het uit eindelijke Stadserf. Wethouder Chr. zijdeveld (stadsontwikkeling) maakte de gemeenteraad gister avond deelgenoot van deze positie ve verwachting. De PvdA-bestuur- der sprak ook de overtuiging uit dat half volgend jaar aan de Lange Kerkstraat en de Kreupelstraat de eerste paal de grond in kan voor een ABC-warenhuis. Met het verte genwoordigend overlegorgaan van Albert Heijn, Blokker en C&A wordt thans gesproken over het re serveren van de bouwgrond. Burgemeester Sc' ^eres kwam later ook terug op opmerkingen over de nieuwbouw in de binnen stad. Hij verweet Bruseker het ge bruik van de uitdrukking 'Stopera' als hij praat over de afbouw van het Stadserf. „Dat geeft op voor hand de suggestie dat het een fi nancieel debacle zou worden. Daarvan is geen sprake. Het con ceptprogramma van eisen wordt thans vertaald in geld en er wordt onderzoo®, of dekking mogelijk isCWetlwuder Zijdeveld beloofde Vro-fracuevoorzitter G.P. Ver- hulsdonk om ten behoeve van de bewoners van het bejaardencen trum Spaland een abri neer te zet ten nabij hun tehuis. Wethouder L.A. Hafkamp voerde personeelsge brek en een te veel aan andere, noodzakelijke, plannen aan als ex cuses voor het nog altijd niet pre senteren van een nota Ouderen zorg. De beschuldiging van Bru seker van de CPN dat hij nog steeds niet een beloofd bedrag van 130 duizend gulden aan de Stich ting Woontussenvorm van huize Frankeland heeft uitbetaald, deed Hafkamp af met de mededeling dat nader overleg méér tijd vergde dan was voorzien. De VVD-wethoudei verklaarde voorts zich in elke denkbare bocht te wringen om te komen tot het presenteren van nieuwe plannen voor een overdekt zwemcentrum op de plek van het huidige buiten bad in Groenoord. Hij denkt aan het eerst bouwen van het bad en daarna bezien welke financiële mogelijkheden er nog meer zijn bij verdere ontwikkeling van dat ge bied. Hafkamp wees resoluut de beschuldiging van A.F. de Leede (PPR/PSP) ^van de hand dat zijn vakcommissies vaak in besloten heid vergaderen. Volgens de wet houder van onder meer volksge zondheid wordt er onder zijn lei ding niet aangerommeld en beho ren besloten besprekingen niet tot de vaste orde. Onderwijswethouder mr. J.G. van Kleef (PvdA) benadrukte op vragen dat ongeoorloofd schoolver zuim voor het college niet accepta bel is en dat in voorkomende ge vallen (strafmaatregelen worden getroffen. Ook kondigde hij aan, in reactie op vragen en een motie van De Leede, dat op korte termijn een rapport valt te verwachten over de huisvesting van asielzoe kers in wooncontainers in Nieuw- land. „Daarna zullen we zeker maatregelen treffen." De Leede hield de wethouder eergisteren voor dat vooruitlopend op het wachten van de rapportage nü al doeltreffende maatregelen voor be tere huisvesting noodzakelijk zijn. A.G. Wiegman (onder andere wethouder Financiën en Openbare Nutsbedrijven) benadrukte zijn zorg over de toename van huishou delijk en ander afval en de nood zaak tot gescheiden inzamelen. Ui terlijk in 1994 kan Schiedam zijn vuil niet meer slijten aan de VAM in Wijster. Aan verhoging van het reinigingstarief met tien percent valt niet te ontkomen. „Iedere aangeleverde ton vuilnis kost geld. Daarom is een afname van de vuil- nisberg van groot belang." Dat ge beurt al gedeeltelijk door het apart inzamelen van glas en papier (voor elke soort staan dertig stortcontai- ners op straat), inzamelingspunten voor gebruikte batterijen, ophalen of brengen van klein chemisch af val en het selecteren op herge bruik van ander afval door de rei nigingsdienst. Ondanks het ge scheiden ophalen van vuilnis is er toch een toename van stort bij de VAM met 2,5 duizend ton naar 23,5 duizend ton. „In andere gemeenten is het reinigingstarief vorig jaar opge trokken met tien percent. Onze burgers betalen jaarlijks per gezin ongeveer 80 gulden, terwijl het ta rief in andere gemeenten ver bo ven de 100 gulden uitstijgt." Voorts onderzoekt Wiegman of de bouw van een kleine lift in het oude raadhuis aan de Grote Markt mogelijk is. Terloops haalde hij de Stadsomroep aan, die in de begro ting bij vergissing 20.000 gulden is toegedacht. De wethouder advi seerde de raad het geld ook voor de omroep gereserveerd te houden gezien de extra kosten die zijn ge maakt bij het betrekken van een nieuwe studio. Hoewel door enkele raadsleden niet exact uitgespro ken, werd Wiegman met enige iro nie beticht van een financiële truc om de SOMS uit de financiële nood te halen. Burgemeester Scheeres conclu deerde als laatste spreker dat de gemeentepolitie op een goed spoor zit. „Niet alleen door de bouw van het nieuwe hoofdbureau, maar ook als gevolg van een vernieuwde werkwijze en de uitbreiding van het personeelsbestand." Hij zei de raad de twintig vacatures bij de politie het liefst te zien vervullen door mensen van minderheids groepen en door vrouwen. Scheer es beloofde een halfjaarlijkse ver slag van de politie, in het bijzon der over het functioneren en de resultaten van de nieuw gevormde wijkteams. Het verzoek van De Leede om.de toegankelijkheid tot de leden van het college door mid del van een vast spreekuur te ver groten, wees de raadsvoorzitter als niet haalbaar van de hand. Brandweer en gemeentewer ken gingen di rect aan de slag om de olie van het wegdek te verwijderen. VLAARDINGEN Bij de grenspost Oldenzaal is gistermid dag een tankauto met Duits kente ken staande gehouden. De auto, ei gendom van een bedrijf uit het Duitse Ennigerloh, was gistermor gen van het bedrijf Nieuwe Matex aan de Vulcaanhaven in Vlaardin gen vertrokken en had daarbij een palmolie-spoor achtergelaten. De tankauto had een kapotte afsluiter. Het spoor liep van de Vulcaanha ven via Vulcaanweg, Schiedamse- dijk, Westlandseweg, en de oprit van Rijksweg 20 in de richting van Rotterdam. Brandweer en gemeentewerken gingen direct aan de slag om de olie van het wegdek te verwijde ren en waar nodig weggedeelten af te zetten. Op plaatsen waar de auto had stilgestaan lagen grote plassen olie. In de loop van de nacht bleek de meeste palmolie al weggereden1 te zijn. De chauffeur van de tank- P auto gaf toe dat hij in Vlaardingen" een palmoliespoor had achtergela- ten. Op rijksweg 20 had hij de af sluiter vaster aangedraaid waarna het lekken ophield. Het personeel van de grenspost Oldenzaal heeft de bestuurder gehoord en de vrachtauto onderzocht. Geldbakjes weg uit parkeermeters SCHIEDAM Zeven par keermeters aan de Oude Sluis, Dam en Kreupelstraat zijn ge kraakt en van hun geldbakjes ontdaan. De "schade bedraagt zo'n achthonderd gulden. Een 40-jarige Rotterdamse mist na een bezoek aan een ca fé aan de Vlaardingerdijk haar tas met driehonderd gulden, een tramabonnement en een kentekenbewijs. Van het par keerterrein bij de Sporthal Margriet is gisteravond een Ford Escort met het.kenteken MY-64-DH gestolen. Vermoede lijk werd een ruitje ingeslagen. Jn de auto lagen de autopapie ren. Radio's verzegeld SCHIEDAM In woningen aan het St. Janshof en P.J. Troelstralaan heeft de dienst Omroepbijdragen radio en tv- toestellen verzegeld. De politie verleende assistentie. Reden voor het ontvangst onbruikbaar maken was een grote achter stand bij het betalen van luis ter- en kijkgeld. Een bewoner van de Korde istraat koos ei eren voor zijn geld. Hij voldeed alsnog, zijn openstaande reke ningen. Brand in Schieland SCHIEDAM Tienduizend gulden schade ontstond gister middag bij een brand in een be handelkamer van de polikli niek van het Schieland-Zieken- huis. Het vuur onstond om streeks half vier als gevolg van oververhitting van een behan delingsapparaat. Een woning aan dt»Polderweg brandde gis teravond volledig uit. Vermoe delijk is de oorzaak een smeu lende sigaret. Politie doet goede vangst SCHIEDAM In een cafe is gisteren een 28-jarige Rotter dammer aangehouden op ver denking van het opgeven van een valse naam en het rijden onder invloed van alcohol. Op het bureau bleek hij nog voor twaalfhonderd gulden boetes niet te hebben betaald en ook dat hij wordt gezocht door vier andere politiekorpsen. Down en Out in Passage Theater SCHIEDAM De nieuwe Rotterdamse band Down and Out treedt donderdagavond op in de Roosenzaal van het Passa ge Theater in Schiedam. Down and Out speelt een mengsel van soul en funk. De band brengt naast covers ook eigen werk ten gehore. Daarnaast is er ook het een en ander te zien want Down and Out gaat swingend over het toneel. Het optreden begint om 21.30 en de toegang is gratis. Fancy-fair SCHIEDAM De Invali- densportvereniging De Ooi evaars houdt zaterdag een fan cy-fair in het clubgebouw aan de Westmolenstraat 26. Ieder een is welkom tussen 10.00 en 16.30 uur. Entree één gulden. Gratis één kopje koffie. Door Bernadette Neelissen VLAARDINGEN „Of ik trots ben? Ja, maar zet er dan wel bij: op de school!" Directeur P. Koelfzema van de Christelijke Scholengemeenschap Beneden Maas is een tevreden mens. De regionale Beneden Maas (LDS, LEAO, MDS en MEAO), met leer lingen uit Schiedam, Vlaardin gen, Spijkenisse en naaste omge ving, viert deze week haar 25-ja- rig bestaan en het programma staat als een huis.,« t t „De opzetr is» ,r professioneel,"iv vertelt Roelfzema, die in 1972 di recteur, „werd.„,.De„ .organisatie,.,, van de braderie is gedaan door de MDS-leerlingen in samenwer king met een aantal docenten. De jubileumkrant die als bijlage bij de huis-aan-huisbiaden zat is ook in eigen beheer gemaakt, in een week tijd. Ja, dat is het voordeel van een school als deze: al het benodigde talent hebben we zelf in huis." Beneden Maas is een school vol 'jonge ondernemers'. De ge schiedenis van de school heeft iets weg van het klassieke suc ces-verhaal. Begonnen in 1964, met twee klasssen LDS in een in middels gesloopt pand aan de Westhavenkade, maakte de school een stormachtige ontwik keling door. Het hoofdgebouw aan de Buys Ballotiaan is sinds 1980 in gebruik; in de loop der jaren kwamen er steeds meer lo kalen en dependances bij. „Het idee voor deze school kwam voort uit het bedrijfsle ven," aldus Roelfzema. „Men vond dat daar te weinig doeltref fend geschoold personeel be schikbaar was. Het begin was dus klein, maar in 1967 kreeg Beneden Maas er al een afdeling MDS bij. Drie jaar later de afde lingen MEAO en LEAO, en daar mee was het 'kwartet' com pleet." Onder leiding van Roelfzema, die de plaats in nam van direc teur van het eerste uur G.K. Ho- vingh, steeg het leerlingenaantal van Beneden Maas tot ongeveer 1700. Niet alleen aan de huidige leerlingen is gedacht bij het feestprogramma van Beneden Maas, maar aan ook die van 'vroeger'. Roelfzema: „Afgelopen zaterdag hadden we hier een reü nie. Nou nou, dat was me wat. Mudjevol. De hele eindexamen klas van '67 (het eerste eindexa menjaar van Benden Maas, red.) was present! Dat zegt toch wel iets over de sfeer van de school, over goeie herinneringen." Roelfzema vindt het 'mooi om te zien' wat er van al die oud leerlingen is geworden. „Eentje is nu markering-directeur van de AC-restaurants. Een ex-MDS'er. Ja, die MDS-ers dat zijn de echte handelsjongens. Ik ben zelf ook een echte MDS'er." Hij glimlacht en vervolgt: „Dat zijn de gastjes met durf, die risico's durven ne men. De MEAO-mensen zijn an ders, wat volgzamer...die worden de betrouwbare rechterhand van de MDS'ers." Volgens Roelfzema is het suc ces van Beneden Maas te danken aan meerdere factoren. „Ten eer ste zijn we een 'duidelijke' school," meent de directeur. „We zijn puur op de economische sec tor gericht, dus de leerlingen we- Vri' ÉSÉli? »0l|l fÉwdl sr*:si 'ft fir!Wil Sr Sr C i; s mms Beneden Maas-directeur P. Roelfzema: „Het is een school waar een zekere orde heerst, zonder de leerlingen een juk op te leggen. Een prettig soort orde." ten wat ze hier komen doen. We 'algemeniseren' zo min mogelijk. Verder is de kans op werk /voor onze leerlingen grandïoosHDat is landelijk zo, maar voor Beneden Maas geldt het in 't bijzonder. Onder de afgestudeerde MDS'ers en MEAO'ers is de werkloosheid werkelijk miniem." Leefcultuur Ook de sfeer op de school, de 'leefcultuur' zoals Roelfzema het uitdrukt, speelt een belangrijke rol in het geheel: „Het is een school waar een zekere orde heerst, zonder de leerlingen een juk op te leggen. Een prettig soort orde: ja is ja en nee is nee. De leerlingen hier weten waar ze aan toe zijn." Beneden Maas heeft boven dien nog wat 'specialiteiten' te bieden. Zo kent de school een 'mixklas' en een 'sterklas'. De mixklas, één van de achttien eer ste klassen, is een klas waarin de leerlingen nog kunnen kiezen tussen MEAO of MDS. De ster klas komt 'bovenop' de LEAO en LDS-opleidingen, en is bestemd voor leerlingen die al een lager diploma hebben en door willen stomen naar een middelbare op leiding, maar daarvoor nog niet voldoende toegerust zijn. In de sterklas krijgen ze een jaar lang de nodige kennis voorgeschoteld. Roelfzema: „En er is nog iets dat misschien wel aardig is om te weten. Wij willen ook buiten de lesssen om een stukje verant woording voor de leerlingen dra gen. Daarom zijn er sinds een jaar of drie twee vertrouwensdo- centen aan de schoei verbonden. Deze mensen, een man en een vrouw, houden zich bezig met de problemen van leerlingen die normaal onuitgesproken blijven. Een leerling kan zich, anoniem voor de rest van leerlingen en docenten, bij hen melden. Hon derd percent geheimhouding ver zekerd, tenzij de leerling zelf an ders beslist." Volgens Roelfzema zijn de er varingen met de vertrouwensdo- centen goed. „Er komt een hoop verborgen leed naar buiten," zegt hij. „Veel toestanden bijvoor beeld die voorkomen uit gebro ken gezinnen, kinderen die daar door op hun 17de of 18de jaar zelfstandig moeten gaan wonen en daar nog helemaal niet klaar voor zijn." Het gesprek gaat hierna weer een wat zonniger kant op: de gro te Braderie, die vandaag rond het hoofdgebouw aan de Buys- Ballotlaan plaatsvindt. De op brengst is voor een goed doel: ontwikkelingswerk in Zimbab we. Roelfzema: „Oud-Beneden Maas-docente Erna van der Fliert is daar vier jaar geleden geweest en stuitte op een enorm tekort aan middelen voor de op leiding van de jeugd aldaar. Van daar. We hopen op een" batig sal do van zo'n 40.000 gulden." Dat zou best wel eens kunnen lukken gezien het enorme aan bod van activiteiten op de Brade rie. Allerlei mysterieuze spelle tjes, zoals 'aquariumfietsen', 'en- veloppenspel', 'koppen snellen' (1) en 'sponswerpen', maar ook spor ten en een loterij. Vooral het sponswerpen moet volgens Roelf zema erg leuk worden: „Ze gooi en namelijk op docenten." Nu het dan toch over docen ten gaat moet Roelfzema nog iets van het hart. „Wij hebben hier een goed team van leraren en le raressen," zegt hij ernstig. „En daar ben ik blij mee. Want zo gauw de deur van de klas dicht gaat is het de docent die de school moet 'verkopen'. De har monie tussen leerlingen en do centen hier is grandioos. Er is natuurlijk wel een gezagsverhou ding, maar een soepele. Her is dan ook ontzettend belangrijk dat een eventuele nieuwe docent in het team past. Ik blijf liever met een onvervulde vacature zit ten dan iemand aan te nemen die niet echt bij het Beneden Maas-team hoort." Door Bein Wolters Met veel woorden niks zeggen. PvdA-wethouder Chris Zijde veld kan aan de slag als do cent wazigheidsleer. Staaltjes van het nieuwe vakgebied eta leerde de gepokte en gemazel de politicus gisteravond in de gemeenteraad, overgoten met een stroopachtige saus. En ook nog uitgedragen in de rol van zieke, zielige, verkouden man. Zijn 41 minuten durende een- acter bleek desondanks perfect voorbereid en doordacht. Op de eerste (maan)dag van de algemene beschouwingen be dolven de kleine linkse frac ties hem onder ernstige kri tiek. Het CDA gaf eveneens blijk van afkeuring. Vorige week toverde Zijdeveld tot ie ders verbazing een rapport uit het niets van een onderzoek naar gif in Spaland, Hij ont kende van het routine-onder zoek af te weten. Het Vrije Volk stelde enkele door Zijdeveld afgelegde tegen strijdige verklaringen aan de kaak. Klein Links nam deze over en eiste duidelijkheid. Zijdeveld benaderde met zijn antwoord hun vragen niet eens. Met grote behendigheid laveerde hij om de opgewor pen stellingen heen. Angstval lig passeerde hij in een wijde boog de hamvragen, intussen steeds complimenten (lees stroop) uitdelend. Onderling volwassen gedrag vindt Zijdeveld een noodzaak. Oorlogen in de loopgraven keurt hij af. Conflicten in de intermenselijke communicatie ook. CDA-fractieleider Siem Rosman spreekt bezonnen wijsheid. Haastige spoed is zel den goed en zeker in een zeer gevoelige zaak als de bodem van Spaland. Een slecht infor matiegegeven is de inzet voor zelfmoord. Als je onder een kwaad gesternte begint, dan blijft het verkeerd gaan. Allemaal kreten die Zijdeveld dumpte in de gemeenteraad. Waarmee hij niet exact uit sprak, maar wel bedoelde dat na gemaakte fouten een uitge stoken hand een goed excuus is. In dit geval moet dit gebaar van Zijdeveld komen. Hij was het immers die een bodemon derzoek verzweeg en niet de fracties die hem vroegen om opheldering. Morgenavond moet blijken of de raadsfracties voldoende ruggegraat hebben om Zijde veld alsnog de antwoorden pp concrete vragen af te dwin gen. Pas dan keert de rust over Spaland, door VVD-wet- houder Luub Hafkamp gek scherend aangeduid als 'Plaag- land'. 1 -f "V t T r vs j k „&JJfifig fit fc' jUd

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1