Ergernis over herr e van RET -werkers Romanesco: vazen om verliefd op te worden 'Samen aan de slag' wil langdurig werklozen aan baan helpen Weinig verschil n verpleging van patiënten n ziekenhuizen I College schenkt vijf mille voor familiehuis Den Hoed Het Vrije Volk SCHIEDAM Kerkweg wordt deels fietspad Tri Het Vrije Volk PAGINA 4 m ZATERDAG 14 OKTOBER 1989 BEWONERS VAN ROTTERDAMSEDIJK ZIJN VERSTORING VAN HUN NACHTRUST, AL SINDS FEBRUARI, ZAT Door Rein Wolters SCHIEDAM Bewoners van de Rotterdamsedijk voelen zich onnodig van hun nachtrust be roofd door baanwerkers van de RET. Al sinds februari wordt in de middenberm van hun straat ge werkt aan vernieuwing en afwer ken van rails en baanvak. De baanwerkers veroorzaken regelma tig geluidsoverlast door schreeu wen en het gedreun van machines. Al enkele keren is hen beleefd doch dringend gevraagd minder herrie te veroorzaken en rekening te houden met omwonenden die na een dag hard werken graag 's nachts willen slapen. In de nach ten van afgelopen dinsdag, woens dag en donderdag was het op nieuw goed raak. Een dreunende machine en opnieuw schreeuwen de werklui zorgden voor onnodige irritatie en een verstoorde nacht rust. Voor bewoner H. van der Perk was het reden een scherpe brief te sturen aan de directie van de RET. Zijn pennevrucht is andere bewo ners uit het hart gegrepen. Uit ge sprekken in winkels en op straat blijkt de herrie erg hoog te zitten. Van der Perk schrijft onder meer: „Na de zoveelste verstoorde nacht rust breng ik u op de hoogte van enige feiten over uw organisatie. Bij het exploiteren van goed open baar vervoer is onderhoudswerk onvermijdelijk. Daartoe behoort ook het periodiek vernieuwen van de rails. Het is deze bezigheid die onze nachtrust die sinds februari tot een illusie maakt. Nog steeds is het werk niet voltooid. Twee tot drie keer per week wordt 's nachts met een soort dragline heen en weer gereden. Met het apparaat worden laagjes grind gestort tus sen de rails." En verder: „Bijzonder storend- is hierbij dat geen enkele rekening met de belangen van de omwonen den. Derhalve komt het mij voor dat de verscheidene afdelingen binnen de RET geen binding heb ben met de praktijk en zeker gèen kennis dragen van de overlast die wordt veroorzaakt. Waarom niet overdag de rijweg in één richting afsluiten, zodat werken met de dragline ongestoord kan? Waarom" bijvoorbeeld overdag gedurende enkele uren de tramdienst tussen het Marconiplein de Koemarkt niet tijdelijk onderbreken en bus sen inzetten?" De brief eindigt met: „Ook se- mi-overheidsinstellingen hebben bij het uitvoeren van taken reke- -ing te houden met de belangen van omwonenden. De aard van de RET brengt met zich, dat het be drijf inbreuk moet maken op on der meer het woongenot. Maar op u rust dan ook de plicht om deze inbreuk zo gering mogelijk te hou den. Zonder op andere voorwaar den in te gaan, meen ik dat het niet afdoende voldoen aan deze plicht de inbreuk onrechtmatig maakt." Waarmee de heer Van der Perk verwijst naar de mogelijk heid van juridische stappen. Hij zond afschriften van de brief aan de colleges van Rotterdam en Schiedam. Een directie-secretaresse van de RET bevestigde gistermiddag de ontvangst van de brief. Voorlich ter Hans Reinders zegt de klachten uiters serieus te nemen. „Binnen ons bedrijf bestaan stringente af spraken over het werken 's nachts. Dat moet zo stil als maar mogelijk gebeuren. Vandaag nog stel ik een onderzoek in." Wethouder Chr. Zijdeveld (Openbaar Vervoer) verklaarde het afschrift van de brief nog niet te hebben gelezen. „Pas maandag krijg ik die onder ogen. Natuurlijk neem ik de klachten serieus en stel direct een onderzoek in naar de oorzaak. SCHIEDAM Binnen kort is een deel van de Kerk weg alleen toegestaan voor langzaam verkeer. Het fiets pad ligt tussen het laatste huis van de Kerkweg tot aan de toegang van Spaland. De ze weg verbindt de Scheep vaartweg met de Zwaluw laan, waarvan ook automo bilisten met bestemming Ke- thel gebruik kunnen maken. Het verkeersluw maken van de Kerkweg heeft als doel tijdens de spitsuren voorko mend sluipverkeer uit de ou de kern van Kethel te we ren. Om dezelfde reden wordt over enige tijd een ge deelte van de Abel Tasman- straat als fietspad ingericht. Door Bernadette Neelissen VLAARDINGEN Beeld schoon zijn ze, stuk voor stuk uniek, een sieraad voor ieder inte rieur. Bekleed met de meest exoti sche stoffen, stijlvol of speels ge drapeerd, en afgewerkt met een soort vernis dat aan het geheel net die glans geeft die het nodig heeft. Het enige nadeel van deze kunst werken is dat zelfs het mooiste boeket bloemen er in verbleekt tot een slap aftreksel van de vazen- zelf: 'Romanesco'-vazen, exclusief verkrijgbaar bij Skeffington aan de Markt 39 in Vlaardingen. Wie ze ziet is verkocht. Verliefd tot over z'n oren. „Dit is uniek, denkt de verraste toeschouwer. En toch is het idee van met stof be kleedde vazen niet nieuw. Terry Skeffington (39), de uit Engeland afkomstige eigenaar van de gelijk namige 'droom'winkel aan de Markt: „Ik mag niet liegen. Ik heb het idee voor de vazen uit Parijs, waar ik op een beurs was. Daar was iemand bezig met het bekle den van vazen, weliswaar op een heel ander manier dan wij het hier doen, maar,goed. Ik moest wél 200 gulden voor ^en heel klein rotvaasje neerleggen. 'Dat betaal je bij mij voor een hele grote." Skeffington 'pikte'misschien het'idee,1 maar gaf, er' zo'n eigen draai aan dat Hij er patent op kon aanvragen. Het speciale 'Skeffing- ton'-proces van bekleden, aanbren gen (laag voor laag) van de 'af- werklaag' en7 het*'gebruik van spe ciale stoffen is uniek. Het is dan ook) onmogelijk om er iets over los te krijgen. Zowel Terry zelf als zijn rechterhand en verkoopster Casja Swertz (samen maken zij de Romanesco's) doen niets anders dan geheimzinnig glimlachen. Het enige wat Terry wel kwijt wil is dat lang niet iede re stof goed genoeg is voor de Ro- manesco-vazen: „Ik speur beurzen, markten en groothandels af voor dat ene lapje waarvan ik denk: ja, dat is het." Beneden in de werk ruimte onder de zaak liggen die speciale lapjes op stapeltjes: een romantische wirwar van kleuren en patronen. Casja wil ook nog wel verklap pen dat alleen honderd percent synthetische stoffen in aanmer king komen voor de Romanesco- vazen. „Dat moet wel, want de va zen moeten afwasbaar zijn," legt ze uit. „De afwerklaag die wij ge bruiken is ook waterdicht. Het is nog een heel werk om zo'n vaas af te krijgen, reken maar op zeker een dag of twee." Eerst moet er een 'tussenstof op de buitenkant van de nog onbekle de vaas worden aangebracht. (Nee, ze zeggen er niet bij wat...) Dan komt de stof erop die de vaas uit eindelijk maakt tot wat ze is. Die wordt al naar gelang het idee van de bekle(e!d(st)er vastgespeld, ge wikkeld, gedrapeerd en zelfs hier en daar geknoopt of met pompoen- tjes versierd. Dan volgt het laagje voor laagje aanbrengen van de mysterieuze afdeklaag. „Iedere laag moet een paar uur drogen," zegt Casja. „In totaal brengen we vijf lagen aan." En dan is er weer een echte Romanesco geboren. Terry Skeffington kwam twaalf jaar geleden naar Nederland, om daar zijn (inmiddels ex-)vrouw te trouwen. „Dat liep fout," zegt hij nuchter. Omdat hij zin had eens iets heel anders te gaan doen dan voor een baas werken begon hij zes jaar geleden met een klein an tiek-winkeltje in het pand naast de huidige zaak. „Antiek is altijd een soort hobby van onze familie ge weest," vertelt hij. „Nooit echt 'business', maar altijd wel 'on the side'." Terry begon dus klein, maar de zaken liepen zo goed dat hij twee jaar later al uit het pandje 'barst te'. Nu bestaat zijn zaak uit een grote verkoopruimte, met boven Terry Skeffington en Casja Swertz' by het vervaardigen van hun 'Romanesco'-vazen nog twee showrooms en beneden een werkplaats. Aan de Landstraat heeft hij nog een'meubelmakerijtje zitten. Terry verkoopt alleen maar exclusieve dingen. Prijzig, dat wel, maar relatief gezien niet duur. Veel grenen meubelen, echt en 'nieuw antiek', maar ook de meest uiteenlopende spullen uit Thai land, Indonesië en India. „We hebben klanten uit alle hoeken van het land," vertelt Ter ry. „Via mondreclame en zo nu en dan adverteren hebben we een aardige klantenkring opgebouwd. Gelukkig maar, want als ik het al leen van het Vlaardingse publiek moest hebben kon ik het wel ver geten." Bij Skeffington kun je niet al leen 'kant-en-klaar' kopen, maar ook dingen laten maken. Zo maakt Casja, een creatief natuurtalent, op verzoek bijvoorbeeld dekbedover trekken die precies bij de gordij nen van een klant passen. Daar naast maakt ze ook wandkleden, tassen en poppen. Terry zorgt voor de inkoop, en moet daar regelma tig voor op reis. Hij brengt dan de meest exclusieve spullen mee. Een trip naar Indonesïe vorig jaar le verde bijvoorbeeld authentieke 'kruidenhoorns' op, een soort met geneeskrachtige stoffen gevulde hulzen die gebruikt worden om bo ze geesten te verdrijven en zieken te genezen. SCHIEDAM Onder het motto "Samen aan de slag' zijn het ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord en de drie gemeentelijke so ciale diensten (GSD) van Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis een voorlichtingsactie begonnen om langdurig werklozen in de regio (weer) aan een baan te helpen. Be leidsmedewerker Ronald Jaggie van de GSD Schiedam: „Sommige werklozen zijn al acht a negen jaar werkloos, die proberen we weer een perspectief te bieden. Vroeger benaderden we vooral de werklo zen, maar nu ook de werkgevers, wantje hebt elkaar toch nodig." De drie GSD's en het arbeidsbu reau hebben gezamelijk folders ge maakt, die enerzijds gericht zijn op werklozen en anderzijds op werkgevers. De werkzoekenden worden gestimuleerd gebruik te maken van de dienstverlening die de vier instanties kunnen bieden. De werkgevers worden op de be staande Kaderregeling Arbeidsin- passing (KRA) uit juli 1989 gewe zen. Op grond van de KRA kan een werkgever die een langdurig werkloze gedurende één jaar de ge legenheid geeft werkervaring op te doen, een subsidie krijgen. In de marktsector bedraagt die subsidie maximaal/15.000, in de over- heids- of gesubsidieerde sector ten hoogste ƒ22.000. Volgens het samenwerkingsver band is de laatste jaren dan wel de werkgelegenheid licht toegeno men, maar de langdurige werk loosheid is hierdoor niet echt afge nomen, eerder toegenomen. Dit wordt volgens het samenwerkings verband vooral veroorzaakt door het feit dat werkgevers maar al te vaak vragen naar opgeleid perso neel of de eis stellen van werker varing. Veel eenvoudig, onge schoold werk is in de afgelopen ja ren verdwenen door automatise ring en ook door bezuinigingen. Veel langdurig werklozen kunnen niet aan de opleidings- of erva- ringseisen van de werkgevers vol doen. Scholing en het opdoen van werkervaring zijn daarom belang rijke instrumenten geworden om de vraag en aanbod beter op el kaar te laten aansluiten. Uit statistieken blijkt dat veel mensen die al langere tijd zonder werk zijn, bereid zijn in hun toe komst te investeren door het vol gen van een opleiding voor een be roep waar vraag naar is op de ar beidsmarkt. Dit zijn bijvoorbeeld banen in de metaal, beroepsgoede- renvervoer, tuinbouw, electrotech- niek en bepaalde administratieve functies. Een langdurig werkloze die een (beroeps)opleiding heeft af gerond, kan in ieder geval rekenen op extra steun en bemiddeling van het arbeidsbureau. Garanties voor het daadwerkelijk krijgen van een baan kan de actie 'Samen aan de Slag' echter niet geven. 1e PRIJSWINNAARS HOBBYWEDSTRIJD CREATIEK OP DE FEMINA Categorie 1: Zelfmaakmode Mevrouw A. Kooijmans Spijkenisse Prijs: Creatiek-Trofee en de Lewenstein-Euroloc-ma- chine, beschikbaar gesteld door Ricken's naaimachi nehandel uit Schoonhoven Categorie 2: Poppen Mevrouw M. Oosterling Rotterdam Prijs: Creatiek-Trofee en een Samsung magnetron, be schikbaar gesteld door de firma Samsung, Rotterdam Categorie 3: Schilderijen De heer R. Wagenaar Rotterdam Prijs: Creatiek-Trofee en een luxe, doe het zelf, hobby pakket, beschikbaar gesteld door firma De Jong, Noord molenstraat 8, Rotterdam Categories Modelbouw De heer A. C. van Vljet Hoogvliet Prijs: Creatiek-Trofee en luxe, doe het zelf, hobbypak ket, beschikbaar gesteld door firma De Jong, Noord molenstraat 8, Rotterdam Categorie 5: Creatieve Vrijetijdsbesteding Mevrouw Y. Oosterhoff-Planije Roelofarendsveen Prijs: Creatiek-Trofee en een Samsung magnetron, be schikbaar gesteld door de firma Samsung, Rotterdam z*. ROTTERDAMS NIEUWSBLAD SCHIEDAM Opvallend: al le ziekenhuizen geven op dat -er bij de medische behandeling geen onderscheid wordt gemaakt tussen klasse- en 'gewone' pati ënten. Behalve het Vlaardingse Holy Ziekenhuis. Daar krijgt de klasse-patiënt te allen tijde de behandelend specialist zelf aan het bed, terwijl de rest het tij dens de visites soms moet doen met de collega-arts uit de maat schap. Het is een van de bevindin gen van de Patiënten Belangen Vereniging Schiedam (PBVS), die een onderzoekje heeft ge daan naar de klasseverpleging in een negental ziekenhuizen in de regio. De vereniging stuurde uit gebreide vragenlijsten naar zes Rotterdamse hospitalen, het Ho- ly-ziekenhuis in Vlaardingen, het Schiedamse Schieland Zie kenhuis en het Reinier de Graaf Ziekenhuis in Delft. De vereni ging wilde weten wat nu precies de verschillen waren in facilitei ten en kosten. Ook vroeg men zich af hoe de bezuinigingen van de afgelopen jaren doorgewerkt hebben. De kosten van een verpleeg- dag blijken per ziekenhuis sterk uiteen te lopen, maar zijn door de ingewikkelde declaratie- en verzekeringssystemen in de ge zondheidszorg nauwelijks met elkaar vergelijkbaar. De onder linge verschillen in faciliteiten beperken zich verder tot extraa- tjes als een krant bij 't ontbijt, meer bezoekgelegenheid, meer drankjes, een telefoonaansluiting en wat luxer eten. De vereniging concludeert in haar rapport dat het grote voor deel van klasseverpleging vooral gelegen is in de rust en privacy die men op de een- en tweeper soonskamers geniet. De PBVS raad klassepatiënten dan ook aan om op hun recht te staan. Behalve wanneer de klasse-afde ling voor noodgevallen nodig is moet men eisen op een een- of tweepersoonskamer te worden ondergebracht. „Indien er tijde lijk geen plaats is op de klasse kamers, stel dan als patiënt het onderzoek of de behandeling rustig wat uit," adviseert de PBVS in het rapport. „U hoeft zich niet te laten dwingen met een lagere klasse genoegen te ne men." In principe mogen patiënten zelf kiezen in welk ziekenhuis zij behandeld wensen te worden. Bij die keuze moet men zich vooral niet door de kosten laten leiden, meent de PBVS. Belang rijker is of men vertrouwen heeft in de specialist en of het ziekenhuis en de verpleging al daar een goede naam hebben. Voor de bezoekers is het handig als het enigszins in de buurt is en verder dient men zich er van te vergewissen dat er op de be treffende klasse-afdeling plaats is. Wie vervelende of anderszins opmerkelijke ervaringen heeft met de klasseverpleging in een van de ziekenhuizen in de regio wprdt verzocht contact op te ne men met de PBVS. Men kan een briefje met naam en adres schrijven naar PBVS, Postbus 587, 3100 AN in Schiedam. De brieven worden met de grootste discretie behandeld. Indien ge wenst wordt de naam van men sen die reageren niet aan derden bekend gemaakt. Wijkcentrum De Erker houdt Gezondheidsdag SCHIEDAM Gezond, gezonder, gezondst. Fitness, yoga, diëten: ge zondheid is tegenwoordig 'in'. Ze ker nu steeds meer mensen min der werken blijft er meer tijd over om aan het eigen welbevinden te sleutelen. Wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat speelt hier op in. Op zondag 22 ok tober organiseert het centrum een gezondheidsdag. Vanaf 10.00 uur 's ochtends kunnen geïnteresseerden kennis nemen van allerlei instel lingen en personen, die op ver schillende vlakken van het gezond heidsterrein werkzaam zijn, Anita Riekwel, die fulltime bij De Erker in dienst is en de komende happening mede vorm heeft gege ven, meent overigens dat een een duidige definitie van het begrip ge zondheid niet gegeven kan wor den. „Ik denk dat 22 oktober voor al bedoeld is om mensen de diver- se facetten van gezondheid onder ogen te laten krijgen. Voor de één is dat stoppen met roken en voor een ander kan dat een cursus mas sage zijn." Om tot die keuze te komen zijn er stands van onder andere het Rode Kruis, de wijkverpleging, de Socia le Dienst, de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk en ook para normale geneeswijzen en medische astrologie. „Er is meer tussen he mel en aarde," liet een woord- voerdster van de patiëntenbelan genvereniging zich tijdens de pre sentatie van het programma ont vallen. „We beginnen die dag heel gezond met een fietstocht door de stad. We stellen het op prijs als mensen die mee willen doen aan deze tocht, zich voor de 22ste opgeven bij ons wijkcentrum. Dan weten we hoeveel fietsen we nodig heb ben," aldus Anita Riekwel, Na de fietstocht, die tot circa 11.30 uur duurt, is er ruimte om tot 16.00 uur een infomarkt te bezoeken. Daar zijn' onder andere te zien: vi deo's, workshops en enkele de monstraties van paranormale be gaafden. Petra Benard van de GGD vindt het „een prima initiatief om zo'n dag te houden. Zelf zijn we al ge ruime tijd bezig om kinderen in het basisonderwijs te begeleiden. Tijdens de gezondheidsdag zullen wij ook hier de aandacht op vesti gen en ouders er attent op maken, dat goede opvoeding van gezond heid hard nodig is. Goed voorbeeld doet nog altijd het best volgen," al dus Petra. De meeste cursussen die op de 22ste ter sprake komen, worden ook in De Erker aangeboden. Zo weet de EHBO-ploeg te melden, dat er erg veel instroom is via het wijkcentrum. Jo Ouwens van de patiëntenbelangenvereniging voegt er aan toe „dat een bijkomend voordeel van zo'n dag ook is, dat de verschillende organisaties eens wat meer zicht krijgen op wat ze afzonderlijk doen. Een prima ma nier om elkaar beter te leren ken nen en zo efficiënter te werken." Gestolen motorfiets in brand gestoken SCHIEDAM Tot zijn ver bazing hoorde een 38-jarige Schiedammer vanmorgen van de politie dat zijn motor was gestolen en in de brand gesto ken. Hij had zijn CX 500 nog niet gemist. Een bouwvakker uit Landsmeer trof het uitge brande vervoermiddel op een bouwplaats in Spaland. Een wa gen van de ONS bezorgde het wrak weer thuis. Na slip uit bocht: ongedeerd SCHIEDAM Ongedeerd stapte gisteren een 21-jarige man uit Spijkenisse onderaan het Kethelpleintalud uit zijn tot wrak gereduceerde BMW. Hij probeerde met hoge snelheid door de bocht te komen, maar raakte in een slip. De auto knalde tegen een afbakenings- paal en eindigde de crass on deraan het dijkliehaam. Cursus voor 50-piussers SCHIEDAM De Stichting Sociaal en Kultureel Werk Schiedam Zuid start 30 oktober de cursus Ouderenwy'zer. In to taal acht bijeenkomsten praten de cursisten over de gemakken en ongemakken van het ouder worden. Onder andere wordt aandacht besteed aan mogelijk heden om zo lang mogelijk zelf standig te blijven en hoe je kunt rond komen van een AOW-uitkering. Ook is er een aantal gastsprekers uitgenodigd. De cursus is gebaseerd op de ge lijknamige Teleac-eursus, die vorig jaar werd uitgezonden. Vijftig-plussers kunnen voor in formatie en aanmeldingen te recht bij Annelies de Groot, tel: 010-4267297. De uiterlijke aan- melddatum is 23 oktober. Kinderboekenbal in Passagetheater SCHIEDAM Het Kinder boekenbal dat morgen voor de vierde keer in het Passagethea ter wdrdt gehouden, staat in het thema van de kinderboe kenweek 'Verder kijken dan je neus lang is'. Kinderen kunnen er vanaf 13.00 uur lezen, knut selen, schilderen, tekenen en nog veel meer. De middag wordt om half vier afgesloten met een theatervoorstelling door Samba Salad. De toegang tot het kinderboekenbal is gra tis, de theatervoorstelling kost vijf gulden. Afrit rijksweg afgesloten SCHIEDAM In de nacht van dinsdag op woensdag okto ber wordt de afrit van de rijks weg A 20 uit de richting Vlaar dingen naar het Centrum voor alle verkeer afgesloten. Omlei ding geschiedt via het Giessen- plein. Om 20.00 uur wordt be gonnen met asfalteringswerk- zaamheden. Het werk zal 's morgens omstreeks 06.00 uur zijn geklaard. Bij slecht weer worden de werkzaamheden uit gesteld naar een van de volgen de nachten. Borden langs de weg maken hiervan gewag. Klaverjaswedstrijd Singelkwartier SCHIEDAM Klaverjassers kunnen op dinsdagavond 17 ok tober deelnemen aan een kla verwedstrijd van de vereniging Het Singelkwartier in zaal Ma rijke aan het Broersveld. Aan vang 20.00 uur. Deelname voor k-den en donateurs 3 gulden, N iet-leden betalen twee kwart jes meer. Er worden drie partij en van 1500 punten gespeeld De prijzen bestaan uit huishou delijke artikelen. Inlichtingen via tel. 4263686. SCHIEDAM Het college van B 6- W heeft besloten vijf duizend gulden bij te dragen aan de bouw van een familie huis bij de Dr. Daniel den Hoedkliniek in Rotterdam. On der andere Lee Towers en Ra dio Rijnmond houden hiervoor een inzamelingsactie. Volgend jaar wil men al de eerste paal slaan. Het familiehuis is be doeld voor het laten logeren van verwanten, die in de buurt van een patiënt moeten blijven. Het is de tweede particuliere actie voor een miljoenenproject ir de regionale kankerkliniek. Twee jaar terug gaf cabaretier Herman van Veen het startsein voor de inzameling van ruim twee miljoen gulden voor de bouw van acht steriele ver- pleegkamers voor patiënten die een beenmergtransplantatie hebben ondergaan. Het Vrije Volk besteedde destijds veel publiciteit aan de actie en organiseerde zelf een benefietconcert in De Doelen in Rotterdam. De netto opbrengst was 41.000 gulden. Tal van an dere organisaties en scholen zetten zich in voor de inzame ling. Het beoogde bedrag is vrij wel bijeen. Waarschijnlijk wordt nog dit jaar met de bouw van de bacterie-arme verpleeg- ruimten begonnen. s 4-fi, r v* Tt; 5". ingezonden mededeling INTERNATIONALE CONSUMEHTtNBEUl*

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1