Vuilcontainer van NCRV voor Schiedam Bevolking weer toegenomen laardingen reageert traag op waarschuwing Informatiedag van patiëntenorganisaties Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? TV Het Vrije Volk SCHIEDAM Wethouder boos over onzin die omroep uitkraamt' en overweegt rioolpijp te geven Pasfoto's met kwaliteits garantie IbtoViuren TVKRANT A vfff! KUNST TE KIJK Wanhopig ROTTER P:A (Clubhuis zoekt wiskundigen PAGINA 4 ws WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 Door Rein Welters SCHIEDAM NCRV's Karin de Groot komt deze week persoon lijk naar het stadskantoor en schenkt het stadsbestuur een mi- ni-vuilniscontainér om de Spa- land-plannen in weg te gooien. Haar komst kondigde de 'Ja, na- tuurlijk'-presentatrice gisteravond aan. Wethouder Chiis Zijdeveld (Stadsontwikkeling en Milieu) zei vanmorgen bijzonder teleurgesteld: „Dat een serieuze omroep als de NCRV zulke onzin uitkraamt, is voor mij onbegrijpelijk. Maar als die juffrouw arriveert, ga ik zeker eer. confrontatie met haar aan." Of Schiedam de 'prijs' accep teert, kon Zijdeveld niet zeggen. „Maar ik overweeg ernstig om als tegenprestatie aan de NCRV een noolpijp te schenken." Overigens is Zijdeveld morgen en vrijdag niet in Nederland. Op uitnodiging van een aantal Zuidengt.se gemeenten verzorgt hij een lezing over het milieubeleid dat Schiedam voert. Ook de Wetenschapswinkel te Delft schonk gisteren aandacht aan de Spalandbodem. Een bcdem- deskundige maakte aan de fracties van Klein links zijn bevindingen bekend over het recente bodemon derzoek in Spaland. Hij acht het niet representatief en evenmin verricht volgens de huidige nor men. Opnieuw is hierdoor Schie dam in opspraak geraakt door ver ontreinigd havenslib. Twee weken terug werd nog aangetoond dat het slib in de grond van Spaland min der is verontreinigd dan in een eerder onderzoek is vastgesteld. De 'Natuurlijk niet'-trofee ont vangt de gemeente voor 'het bou wen van milieu-vriendelijke wo ningen op giftig havenslib'. Karin de Groot beweerde op het tv- scherm dat in Spaland met name veel te veel cadmium in de grond zit. Op dezelfde dag dat zij Schie dam bezoekt, bezorgt ze ook een mini-vuilnisbak op het stadhuis van Hellevoetsluis. Ook die ge meente is volgens het tv-magazine 'volkomen verkeerd bezig' met het bouwen van bungalows in het na tuurgebied 't üuackjeswater. De gegevens voor de 'Spaland- affaire' zijn de NCRV geruime tijd geleden aangereikt door de kleine linkse partijen in de gemeente raad. Dat was in ieder geval ver voer het iesultaat van het meest recente bodemonderzoek bekend was. Hieruit blijkt dat de bodem van Spaland minder giftig is dan werd aangenomen. Waarmee het gelijk van de door Klein Links steeds fel bekritiseerde wethouder Chris Zijdeveld werd aangetoond. „Ik ben zo zoetjesaan wanhopig door al die beschuldigingen. Ken nelijk doen we als gemeentebe stuur niets meer goed, welk gelijk ook wordt aangetoond." De NCRV heeft kennelijk niet de moeite genomen om de juist heid van de verstrekte gegevens te controleren. Maar het kan ook al weken geleden zijn dat het pro gramma is opgenomen. Bart de Leede van de PPR/PSP- -fractie verklaarde gisteravond dat de Wetenschapswinkel als eerste van vier door Klein Links geraad pleegde deskundige organisaties heeft gereageerd op de resultaten van het recente bodemonderzoek in Spaland. „Men vindt het niet representatief. Er zijn te weinig boringen (16 stuks! verricht om een goed inzicht te krijgen in de werkelijke samenstelling van de grondlagen. Bovendien is er spra ke van zogenaamde mengmon- sters. Daaruit is niet vast te stellen hoe groot de verontreiniging in werkelijkheid is. Het is immers een gemengd monster uit verschil lende sliblagen. Slechts het onder zoeken van separate monsters geeft zekerheid." Volgens De Leede is het onder zoek, zo zegt hij te hebben verno men van de Wetenschapswinkel, veiricht op grond van verouderde, uit 1985 daterende richtlijnen. „In 1988 zijn deze aangescherptDe linkse politicus zegt dat Anita van Pelt van de Stichting Nederland Gifvrij mondeling nóg negatiever heeft gereageerd dan de Weten schapswinkel. „We wachten haar bevindingen op schrift af." Voorts, is Klein Links in afwachting van een reactie van Lucas Reijnders van de Stichting Natuur en Milieu en een van Theo Warns van de Vereniging Milieudefensie. Maatregelen „Als hun bevindingen ook nega tief uitpakken, willen we hierover eerst praten met de andere fracties in de gemeenteraad. Eventueel treffen we daarna maatregelen in de richting van het college." De Leede zegt ook te willen beschik ken over de schriftelijke verslag legging van het besluit waarin des tijds is bepaalü dat de Dienst Ge meentewerken een bodemonder zoek moet doen in gebieden waar nog nimme*" diep is gegraven. „Niemand in de gemeenteraad wist van een dergelijk bes.'uit af Daarom wil ik van het college op heldering." In mei besloot het college, op aandrang van wethouder Zijde veld, om zo'n routine-onderzoek in Spaland aan te grijpen om dieper te boren dan noodzakelijk was. Ook in de onderste lagen van het uit Rotterdamse havens afkomsti ge slib werd geboord. Hierop had Klein Links steeds aangedrongen. Van dit onderzoek is de gemeente raad pas op de hoogte gesteld na dat het (positieve) reslutaat op pa pier stond. Zowel fractievoorzitter Gé Brou wer van de PvdA (vakantie) als de plaatsvervangend voorzitter Joop de Jong (ziek) was niet bereikbaar voor commentaar. Straten in binnenstad na de middag leeg; bij Windmill wordt tot einde toe gasmaker gedragen SCHIEDAM Wederom isfin augustus het aantal inwoners ge stegen. Nu met 28 naar 69.496 zie len. Sinds 31 december van het vo rig jaar betekent dat een stijging met 59 inwoners. De magische grens van 70.000 burgers is nu meer dan ooit in het zicht. In de eerste maanden van volgend jaar krijgt de telsom een extra positie ve impuls als de eerste bewoners zich vestigen in Spaland. De aanwas in augustus is vooral het gevolg van een stijgend geboor tecijfer. Niet minder dan 92 bore lingen werden door de Burgerlijke Stand geregistreerd. Hier staat te genover dat 59 mensen zijn overle den. Het aantal mensen dat in au gustus Schiedam als woonplaats koos bedraagt 253. Vijf mensen méér verhuisden naar een andere gemeente, zodat een vestigings overschot ontstond van -5. In augustus zijn veertig huwelij ken voltrokken en werd 17 keer een echtscheiding uitgesproken. Het aantal vrouwelijke inwoners blijft aanzienlijk hoger dan de mannelijke helft van de stad. Bo vendien hebben de vrouwen hun positie vorige maand, na een lich te afkalving, ook weer versterkt. Hun aantal nam toe met 21 tot 35.616 en dat zijn 29 mensen méé dan op l januari. Bij de mannen had het aantal een toeloop met 7. Sinds begin dit jaar is het aantal mannen gestegen met 30, dus 1 «meer dan de vrouwen. Schiedam telt nu 33.880 mannen, 1736 min der dan het aantal vrouwen. SCHIEDAM Onder de slogan 'Mensen helpen mensen' vindt za terdag in het dienstencentrum De Vier Molens (Nieuwe Damlaan 766) een informatiedag plaats over de patiënten- en zelfhulporgamsa- ties die in de regio Waterweg- Noord werkzaam zijn. Het thema Studio fo] Express Polaroid van deze dag is 'hulpmiddelen', waaronder niet alleen wordt ver staan een rolstoel, seniorenmeubi- lair of een insulinespuit, doch ook een praatgroep of een ouderavond. 'Mensen infomeren mensen' is voor iedereen toegankelijk van 10.00 tot 16.00 uur. De entree is gratis. De regio Waterweg-Noord kent diverse patiënten- en zelfhulporga nisaties. Veelal wordt het werk verzet door vrijwilligers, die actief zijn op het gebied van ziekten of handicaps. Zij bieden de patiënten, gezinsleden of ouders ondersteu ning die door het reguliere gezond heidscircuit vaak niet kan worden gegeven. De bedoeling van de in formatiedag is om het publiek ken nis te laten'maken met de veertig regionale patiënten- en zelfhulpor ganisaties. De gehele dag is er een doorlo pend programma van video's en dia's en een demonstratie invali- densport. Bovendien is er een rol- stoelhindernisbaan aanwezig, waar iedereen aan den lijve kan ondervinden voor welke proble men rolstoelers dagelijks staan. Wethouder L. A. Hafkamp (Volks gezondheid) opent de manifestatie. Door Annet van Aarsen en Siebren Hodes VLAARDINGEN Vlaardin- gen werd gisteren bedreigd door een gifwolk, die vrijkwam na het ongeluk bij Paktank Nederland aan de Oude Maasweg in Rotter dam. Burgemeester Fred van Lier stelde op advies van de deskundi gen het rampenplan in werking. Dat gebeurde even na elven, maar het duurde lang eer de bevolking reageerde. Pas tegen één uur, wanneer de politie om begint te roepen dat de middenstand zijn winkels beter kan sluiten, is er iets van een reac tie zichtbaar in het centrum van Vlaardingen. Winkeliers hesluiten na onderling overleg in ieder geval de deuren te sluiten. Op de ruit van Threshold, een schoenwinkel in de Hoogstraat, verschijnt de vol gende mededeling: ,In verband met een naderende gaswolk is deze deur gesloten. U bent welkom om binnen te schuilen." Toch is er zelfs op dat moment geen sprake van een panieksitua tie. De Vlaardingers blijken niet echt onder de indruk te zijn van de ontploffing op het terrein van Paktank in het Botlekgebied: ze zijn niet bang voor de vrijgekomen wolk acrylonitril, die over de .wij ken Vettenoordse Polder, Cenram en Oostwijk drijft. Het is op straat iets rustiger dan normaal, maar nog steeds loopt er winkelpubliek door de straten. „We zitten hier toch op een gif belt. Als er iets gebeurt, kim je het toch niet tegen houden," zegt een wat oudere Vlaardinger. „Ik hoef nog niet zo nodig naar binnen. Het ruikt hier nu net zo als anders." De eigenaar van Bruidshuis Hen- riëtte aan de Westhavenkade is echter een andere mening toege daan. „Ik denk dat ik er maar van door ga," zegt hij. „Ik merkte het meteen, last van branderige ogen. Ja, er hangt echt iets in de lucht." Enige uren voor de middag was de politie al met geluidswagens de straat opgegaan. „Attentie, atten tie," klonk het door de straten van het centrum. „Voor uw eigen ge zondheid, sluit ramen en deuren en blijf binnen in verband met een gaswolk boven de stad." De 0 Brandweerlieden stonden op strategische punten in Vlaardingen om concentraties te meten van acrylonnitril, blauwzuurgas en nitreuze dampen. mensen liepen toen echter nog stug door. Naar huis gaan, waren de meesten niet van plan. Pas tegen de middag, wanneer er aan de hemel een zwarte waas zichtbaar wordt, zoeken velen van hen een veiliger heenkomen. De mensen die nu nog op straat lopen, zijn toevallig de politiewagens mis gelopen. Een argeloze Rotterdam mer, die door een winkelier wordt gewaarschuwd, zegt verschrikt: „Daarom stinkt het hier dus zo." Ook hij besluit een eethuis in te duiken. Maar om half drie lijkt ieder een in het centrum de waarschu wingen al weer vergeten te zijn. Winkeliers stallen hun waar op straat uit en de deuren staan weer wijd open. De winkelstraten begin nen vol te lopen. Bij het bedrijf Windmill aan de Maassluisse Dijk staat op dat zelfde moment echter nog steeds een werknemer met gasmasker op. Hij verwijst de mid- dagploeg naar de hal van het kan torencomplex. Niemand gaat aan het werk tot de alarmfase is inge trokken. „Zo is nu eenmaal onze procedure," verklaart de drager van het gasmasker. „Pas als we ze ker weten dat er geen gevaar dreigt, mogen we weer aan het werk." De werknemers van Windmill hebben dan ook meer zicht op de brand bij Paktank dan de mensen in het centrum van Vlaardingen. In het industriegebied is nog steeds de rookwolk aan de over kant van de rivier zichtbaar. Slechts om twee uur was die even verdwenen, tien minuten later is er echter weer een rookpluim. Twee brandweermannen, die een in de haast opgericht meet punt vlakbij Windmill bemannen, halen opgelucht adem als rond drie uur de waarschuwingen wor den ingetrokken. Ze hebben vanaf het begin van de brand geen ge vaarlijke concentraties gas geme ten. Schiedam kanaal 3 VHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden- in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bieiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur met een herhaling om 22.30 uur. Stads TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. PARAMENTRIEK Tot 27 oktober wordt in café 'Het Paard' aan de Hoogstraat 162 in Schiedam onder de titel 'para- mentriek subjecten' werk getoond van Rob Geenen. De kunstenaar over zijn werk: „De oorsprong van het beeld is het primair contact met de basis van het wezen in de werkelijkheid, neergeschrevenin de reflectie van de tekening. Hier uit resulteert het schilderij, met als inzet om vanuit ongebonden heid het resultaat opnieuw te ont dekken." Wie wil weten wat hier mee bedoeld wordt, kan van dins dag tot en met donderdag van 16.00 tot 01.00 uur en op vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 02.00 in 'Het Paard' terecht. Op zondag is de expositie te zien van 14.00 tot 01.00 uur. Maandag gesloten. AIR-BRUSH Schiedammer Jan Noordijk maakt gebruik van acryl-verf en air- brushtechnieken voor zijn schilde rijen op perspex. Het resultaat vormt een kleurrijk en decoratief geheel. Ada de Fijler volgde cur sussen aan de Rotterdamse Volks universiteit en schildert al tien jaar. Noordijk en De Fijter expose ren tot en met 10 november in de polikliniek ]B.K.-laan van het Schielandziekenhuis in Schiedam. De galerie is op werkdagen geo pend van 9.00 dot 17.00 uur. ARCHITECTEN Vijvers en vlonders zijn de specia liteit van tuinarchitect Henk Kort- huys, interieurarchitecte Jeanette van Gelder richt onder meer kaste len in en architect Kees, Krelage ontwerpt woningen. Het drietal exposeert tot en met 27 oktober op donderdag- en vrijdagmiddag m studio 'Jeanette van Gelder', 's Gravensandestraat 57 in Schie dam. LIDUINA In verband met de hoogst noodza kelijke renovatie van het museum zullen de komende maanden, in ie der geval tot en met april, in het Stedelijk Museum geen tentoon stellingen kunnen plaats vinden. De sinds de beeldenstorm her vormde Grote of St. Janskerk zal in die periode dienst doen als ex positieruimte. De eerste tentoon stelling wordt vrijdag geopend en gaat over de historie van het kerk gebouw, waarin de daar in 1433 begraven Schiedamse heilige Li- duma een belangrijke rol zal spe len. Deze tentoonstelling duurt tot en met 28 oktober. Naast de stads- heilige van Schiedam krijgt ook de ooit daar werkzame dominee Fran cois HaverSchmidt, beter bekend als literator Piet Faaltjens, de no dige aandacht. De tentoonstelling is te bezichtigen van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot en met 17.00 uur. UITGEÏOETSTE KLEUREN Tot 27 oktober exposeert Elly Dijkshoorn in de Bondspaarbank aan de Schiedamseweg in Vlaar dingen. Haar werk, getiteld Han gende Schermen, wordt gevormd door rechthoeken van losjes uitge- poetste kleuren waardoor veel wit schemert. De expositie is^te zien tijdens de openingsuren van de bank. VORMEN Kunstenaar Willem Lefeber kreeg een opleiding tot beeldhouwer. Vanuit deze achtergrond is hij te keningen gaan maken waarin vor men een centrale rol hebben. Vor men, zoals bijvoorbeeld vierkan ten, projecteert hij in verschillen de hoeken op één vlak. Zo ontstaat een complex lijnenspel. De ten toonstelling is tot en met 28 okto ber te bezichtigen in de Galerie/- Artotheek van het Cultureel Cen trum Hollandia, Oosthavenkade 42, Vlaardingen van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot en met 12.30 uur, en van 13.00 tot en met 17.00 uur en vrijdag tot en met 18.00 uur. Vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. NATUUR De schoonheid van de natuur in abstracte diervormen vertalen, is wat Henny Brusselers doet. War me donkere kleuren wisselt zij af met heldere frisse kleuren. De Noordbrabantse kunstenaresse Brusselers exposeert tot en met 28 oktober in het Zonnehuxs-Vlaar- dingen, Dillenburgsingel 5. Ope ningstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur, za terdag tot en met maandag van 14.00 uur tot en met 20.00 uur. PORTUGESE VISSERS In het Vlaardings Visserijmuseum is in oktober en november een fo to-expositie over visserij in Portu gal. De 63-jarige Vlaardinger Arie Gag maakte een indringend en in formatief beeld van het visserijbe drijf in een Portugees dorpje aan de kust. De schepen, werktuigen en vangmethoden doen sterk den ken aan de Nederlandse visserij van lang geleden. In Portugal wor den de schepen nog door ossen uit de zee getrokken. Bij de tentoon stelling wordt een Canadese film gedraaid over de Portugese kabel jauw-visserij bij Newfoundland die mooi op de reportage van Gog aan sluit. Het museum is dagelijks geo pend van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. PORTRETTEN De Maassluise schilderes Joyce Scriwanek schildert portretten vanaf foto's. Een opmerkelijk aspect van haar werk is dat zij re gelmatig in opdracht portretten maakt van mensen die zijn overle den. Scriwanek portretteert ook huisdieren. Zij exposeert tot half november in de Koningshof in Maassluis. FOTO De Amateur Fotografen Vereniging viert haar veertigjarig bestaan met een tentoonstelling in de gemeen telijke bibliotheek in Vlaardingen. De AFV-jubileumexpositie duurt tot en met 28 oktober en is te be zichtigen van maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.30 uur, maandag-, woensdag- en vrijdag avond van 18.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Agent pakt dief met snoekduik SCHIEDAM Met een snoekduik hield een politieman in burger gistermiddag op de Grote Markt voor de tweede keer een 32-jarige Rotterdam mer aan. De man liep op de Hoogstraat met een koffiezetap paraat. De twee agenten in bur ger vertrouwden dat niet en vroegen naar de herkomst. Een kassabon kon de man niet to nen en 'daarom wilden de agen ten hem meenemen voor nader verhoor. Hij nam de benen bij het arriveren van de politiewa gen. Op het bureau bekende hij het apparaat te hebben gestolen bij de firma Marskramer op de Hoogstraat. Bij een benzinesta tion aan de Nieuwe Damlaan zijn bij een poging tot inbraak een rolluik en ruiten vernield. Er wordt niets vermist. De braaksrhade bedraagt ander- halfduizend gulden. Uitslaande brand Rotterdamsedijk SCHIEDAM Twee bewo ners zijn gisteravond tijdelijk geëvacueerd uit hun woningen aan de Rotterdamsedijk. In een naastgelegen (sloop)pand was brand uitgebroken en dat liet zich aanvankelijk ernstig aan zien. De brandweer gaf midde nalarm. Binnen een half uur was men de brand meester. Maar de schade was intussen zo groot dat één van de bewoners niet terug naar huis kon. Hij is door familie opgevangen. De oorzaak van de brand is niet bekend, maar brandstichting wordt zeker niet uitgesloten. Man verdronken SCHIEDAM Door onbe kende oorzaak is gistermiddag in de Nieuwe Haven een 75-ja- rige Schiedammer verdronken. Hij werd aangetroffen tussen de wal en het motorschip Zeester van de duikersvereniging Spon- dyle. Hoe hij in deze positie kwam, zegt de politie raadsel achtig te vinden. Een voorbij ganger trachtte vergeefs door reanimeren de levensgeesten weer op te wekken. Brandweer en politie probeerden dit. In het Schieland-Ziekenhuis werd vastgesteld dat verdrinking de doodsoorzaak was. Joke Bruys solo SCHIEDAM In het Passa getheater in Schiedam treedt vrijdagavond Joke Bruys op met haar eerste soloprogamma. Helpers weg... eerste ronde heet de show. Joke's sparringpart ners van Don Quishocking heb ben de ring verlaten. Wat over blijft is een progamma met leu ke, maar ook indringende lied jes, afgewisseld door komische en intelligente conferences. De show begint om 20.15 uur. De toegang bedraagt ƒ17,50; voor CJP/Pas 65-houders 15,-. The Champs in muziekcafé Podium SCHIEDAM Liefhebbers van een jamsessie kunnen mor genavond terecht in het mu ziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. Aanvang 22.30 uur. Entree gratis. Jimmy's Gang concerteert vrijdagavond in Po dium en The Champs is zater dagavond aan de beurt. Swin gende rock (vrijdag) en rauwe rock 'n roll en hardrock (zater dag) staan op het repertoire. Aanvang steeds om 22.30 uur. Toegangsprijs per persoon vijf gulden. Zondagavond wordt vanaf 21.30 uur gratis de mu- ziekfilm 'The Wall' van Pink Floyd vertoond. SCHIEDAM Klubhuis Zuid in Schiedam is op zoek naar enthousiaste vrijwilligers met een wiskundeknobbel. Het is de bedoeling dat zij twee middagen per week kinderen gaan helpen in de huiswerkklas van het clubhuis. Deze huis werkklas wordt begeleid door een beroepskracht. Toekomsti ge vrijwilligers hoeven geen professor te zijn, maar enige wiskundekennis op Mavo/Ha vo-niveau is wenselijk. Belang stellenden kunnen bellen naar Lida Tode van Klubhuis Zuid, tel: 4267297. Drama in Filmhuis SCHIEDAM In het Film huis in Schiedam draait vrij dagavond om half tien de film Drowning by numbers van de Engelse regisseur Peter Green- away. De drie hoofdrolspeel sters, ze heten allemaal Cissy Colpitts, willen hun echtgeno ten door verdrinking om zeep helpen. Ze kunnen de moorden onopgemerkt houden door de excentrieke lijkschouwer Mad- gett te paaien met seksuele be loftes in ruil voor neutrale overlijdensakten. Drowning by numbers is een wonderlijk, soms onbegrijpelijk drama, dat tot het einde blijft boeien. INGEZONDEN MEDEDELING) Hoogstraat 104-106. Schiedam Tel 010-4266720 A V O U D f®. O E M r v1* v

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1