WBS scheldt stookkosten kw it TV Het Vrije Volk SCHIEDAM Schiedam heeft hoogste percentage werklozen Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? TVKRANT Jaap gaat weg Echte gifwolk betekent ramp voor Vlaardingen vioioir tl w Na vijf jaar oplossing voor conflict over slecht werkende centrale blokverwarming T- Beton ty [w PAGINA 4 VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 SCHIEDAM Bewoners van 141 woningen in de binnenstad krijgen geen afrekening van hun stookkosten over de afgelopen vijf jaar. Voor de bewoners van de 100 woningen in de omgeving van de Lange Achterweg en de 41 wonin gen aan de Korte Haven betekent dat een kwijtschelding van 1775 gulden. Ruim twee jaar heeft de Werkgroep Stookkosten van de Be woners Vereniging Schiedam Cen trum (BVSC) met de Woningbouw vereniging Schiedam (WBS) in de clinch gelegen over technische mankementen aan de installatie en de daardoor ontstane hoge afre kening voor de bewoners. De werkgroep werd ingesteld nadat steeds meer bewoners klaag den over het slechts functioneren van de centrale blokverwarming in hun nieuwe huizen. Veel wo ningen werden te warm en som migen kwamen niet op tempera tuur. De werkgroep (bestaande uit de BVSC-bestuursleden H. Feel- ders, L. van Wachtendonk en Chr. de Roo) kieeg hierbij ondersteu ning van Bert Deekens van het In stituut Ondersteuning Bewoners Stadsvernieuwingswijken (IOBS). Gezamenlijk werden de proble men geïnventariseerd. Er kwamen technische gebreken aan het licht, maar ook werden administratieve fouten geconstateerd Dit resulteer-" de in het inschakelen van een on derzoeksbureau. Door subsidie vanuit de Woonconsumentenpot van het IOBS en de medewerking van de WBS was het vervolgens mogelijk gezamenlijk aan het op lossen van de klachten te werken. Het maken van eeneindafreke- joing.was intussen ook op de lange baan geschoven. De werkgroep Stookkosten roemt de voortvaren- heid van WBS-directeur Fenny de Graaf. Zij verleende elke medewer king. Het tweede en uitgebreidere on derzoek bracht aan het licht dat de centrale stookketels naar behoren functioneren, maar dat de afstel ling van de leidingen en radiato ren niet optimaal was. Als gevolg hiervan kregen bijna alle wonin gen te veel en dus ongevraagde warmte. De mankementen Werden verholpen, waarna nog de finan ciële kant restte. Uitgangspunt van de werkgroep was dat niemand van de bewoners mocht opdraaien voor het betalen van de ongevraag de wr-aite. Bovendien meende de groep het moreel niet juist te vin den om na vijf jaren nog een stookkostenafrekening naar de huurders te zenden. Onder het motto 'streep erdoor' is overeenge komen dat de WBS geen eindafre kening verstuurt, maar een nieu we verrekening start vanuit het nulpunt. SCHIEDAM Schiedam telt in de regio Waterweg-Noord de mees te werklozen: 3648 mensen. Het aantal vrouwen zonder werk is met 1278 aanmerkelijk lager dan de 2370 haanloze mannen. Vlaar- dingen heeft 2919 ingeschreven werklozen. Opmerkelijk is dat daar tussen het aantal mannen (1698) en vrouwen 1221) niet zo'n groot verschil zit als in de jenever- stad. Rozenburg telt 509 werklozen (266 mannen en 243 vrouwen), Maasland 68 (van wie 35 vrou wen), Maassluis 1074 (668 mannen en 406 vrouwen) en Hoek van Hol land 184 (van wie 108 mannen). In september is het aantal werklozen in de regio met ruim een half percent gestegen naar 8402 haanloze mannen (5143) en vrouwen (3259). De toename wordt vooral veroorzaakt door schoolverlaters en bewoners van buitenlandse afkomst. Vooral het aantal Turken zonder baan steeg aanzienlijk. In augustus stonden van deze bevolkingsgroep 1056 mensen als werkloos ingeschre ven, tegen vorige maand 1118. Dit js een_ stijging van 5,9 percent. Maar ook onder Marokkanen en Britten is de werkloosheid toege nomen. Het aantal ingeschreven .Noordafrikanen steeg met 15 naar *211 en bij de Engelsen van 47 naar 56. Kerkklokken luiden voor betere wereld SCHIEDAM Plaatselijke, na tionale en internationale organisa ties presenteren zich zaterdag in wijkcentrum De Blauwe Brug (Bacbplein) gezamenlijk met de manifestatie 'Samen werken aan een betere wereld'. Met het luiden van een 'noodklok', waarop alle kerkklokken in Schiedam-Noord inhaken, verricht burgemeester drs. R. Scheeres om 11.00 uur de openingshandeling. Gedurende de gehele dag zijn er optredens van muziekgroepen en is er een uitgebreide informatie- marlet. Ook zijn het natuurcen- trum De Boshoek en Boerderij Park Kethel geopend. Hans Bouma houdt om 12.15 uur een lezing en signeert in De Blauwe Brug zijn pennevruchten. Om 14.30 uur leidt Liesbeth van der Kruit (presenta trice van Radio Rijnmond! een po litiek forum. Hoewel er sprake is van een lichte opgaande lijn in de werk loosheidgrafiek, is de curve ten op zichte van 1983 aanzienlijk naar beneden gekronkeld. In dat jaar stonden ruim 10.000 mensen inge schreven tegen nu ruim 1600 min der. In Hoek van Holland en Maasland daalde in september het aantal ingeschreven werklozen respectievelijk van 524 naar 509 en van 73 naar 68. In september vonden 728 personen (410 mannen en 318 vrouwen! weer een baan. Het grootste deel van hen kwam terecht in de handelssector of kreeg werk op kantoor (255). De metaalsector hielp 101 mensen aan een haan en naar het onder wijs en de verzekeringswereld gin gen 89 mensen. Het aantal werkzoekenden met een lager opleidingsniveau omvat 80,2 percent. Vergeleken met au gustus is dat een daling van 0,1 percent. Het aantal ingeschreve nen met een basisopleiding of on voltooid vervolgonderwijs was in september 3984 en het aantal die in het bezit is van LBO- en/of een MAVO-diploma omvat 2765 perso nen. Van deze groep zijn 677 men sen schoolverlater. Van hen zijn 242 personen één jaar of langer zonder baan. Van alle ingeschre ven schoolverlaters is één op de vijf langer dan 1 jaar werkloos en van een laag opleidingsniveau. In verhouding tot het totale be stand is het aantal langdurig werk lozen gestegen van 51,5 naar 51,9 percent (van 4305 naar 4361). Bij de mannen steeg het aantal van 2754 naar 2791 en bij de vrouwen ging het cijfer omhoog van 1551 naar 1570. Het aantal beschikbare banen bedraagt 383. Dat zijn er 64 meer dan in augustus. Van het aantal openstaande vacatures zijn er 103 langer dan drie maanden niet vervuld. Bij de beroepsgroe pen metaal en sociaal- geneeskundige dienstverlening zijn de meeste banen voorradig, respec tievelijk 90 en 84 vacatures. Voorts staan bij het Arbeidsbureau 2266 personen ingeschreven die van baan willen veranderen. Het betreft hier 819 mannen en 1447 vrouwen. Uit de maandstaat blijkt voorts dat 968 mensen met handelserva ring een baan zoeken, 1044 in de metaal, 582 in de horeca, perso neel in algemene dienst 1476, 115 houtbewerkers en 294 bouwvak kers. Geen werkloosheid heerst on der diamantwerkers en vrijwel niet (2) in de visserij, netzomin als in de baksteenindustrie (5) en mijnindustrie (3). Schiedam Maassluis Rotterdam ACR 1 Rotterdam ACR 2 kanaai 28+ UHF kanaal 3 VHF kanaal 28+ UHF kanaal 7 VHF (brt2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur met een herhaling om 22.30 uur. Stads TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. ROTTER DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-40480 fa SCHIEDAM Jaap Burggraaf be hoort bij wijze van spreken tot het straatmeubilair van de stad. De 59-jari- ge bewoner van de Gorzen werkte bij na 38 jaar voor de gemeente. In 1954 koos hij definitief voor een baan bij de overheid, waarvoor hij zes jaar eerder ook al werkzaam was geweest als assis tent-fitter. Hij werkte in die zes jaar bij een distilleerderij. Jaap Burggraaf is, aldus voorlichter Mari Dingenouts van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS), een be kende persoonlijkheid. „Niet alleen omdat hij met zijn veegwagen zorgde voor een schoon aanzicht, maar ook omdat de vriendelijkheid van Jaap zijn gezicht straalt. Al die jaren was hij de verpersoonlijking van het Reinigings- bedrijf." Jaap Burggraaf heeft ook nog gewerkt met het zogenaamde 'peper en zout-stel', twee gietijzeren bakken bak ken op het onderstel van een mini-bak- fïets. Hij ervaarde ook de overgang van de vuilnisbak naar de plastic vuilnis zak als een aanzienlijke verbêtering. Het langst werkte Jaap Burggraaf sa men met Wim Vis. Het duo kent alle hoeken en gaten van het steeds groter wordende Schiedam. Jaap zag Groe- noord en Nieuwland bouwen, zag de wijken vervuilen en hield ze ook schoon. Nu hij aan zyn pensioen toe is, gaat hij zich méér dan voorheen ontspan nen in zijn caravan in Zeeland. Ook heeft hij wandelingen gepland in Lim burg en Frankrijk. Voorts is de straat- reiniger een groot liefhebber van het theater. Regelmatig bezoekt hy voor stellingen, vooral als lachen op het pro gramma staat. „Spéciaal voor Het Vrije Volk poseert Jaap Burggraaf nog één keer met het 'peper-en-zout'-stel waarmee hij in vroeger jaren het zwerfvuil verzamelde. Door Ben van Haren VLAARDINGEN „Het rampenplan heeft dinsdag goed gewerkt, maar God verhoede dat Vlaardingen ooit te maken krijgt met een echt ge vaarlijke gifwolk. Want dan wordt het improvise ren. Met het evacueren van een woonwijk als de Vettenoordsepolder ben je zoal vele uren bezig." Burgemeester A. A. J. M. van Lier windt er geen doekjes om. Bij het vrijkomen van gevaar lijke dampen in het Bot- lekgebied ligt Vlaardingen direct in de 'vuurlinie'. Een gebied met in totaal ongeveer twintigduizend inwoners en bedrijven met enkele duizenden werknemers lag deze week in de gevarenzone. Maar echt gevaarlijk is de situatie volgens Van Lier geen moment ge weest. „Er zyn op Vlaar- dings grondgebied deze keer wel degelijk concen traties van de bij de brand bij Paktank vrijkomende stoffen gemeten, maar die bleven stabiel en beneden de gevarengrens." Het waarschuwingssysteem van de brandweerregio Noordelijke Delta heeft goed gewerkt, meent Vlaardingens burgemees ter. Voortdurend hielden brandweerlieden op stra tegische plekken de gif concentraties in de gaten. De vraag of het ram penplan doelmatig is in het geval er een echt ge vaarlijke gifwolk de rivier over drijft, beantwoordt Van Lier niet positief. „Met z'n allen hebben we het zover laten komen als het nu is," stelt hij nuch ter vast. „Ik vergelijk zo'n rampenplan met brand preventie. Als er in een groot warenhuis brand uitbreekt en er vallen slachtoffers, moet je dan stellen dat er geen waren huizen meer gebouwd mo gen worden? De vraag is: welke grens stel je? Mo gen dergelijke risico's zo dicht bij de woonwijken van Vlaardingen aanwezig zijn? Of andersom, want wie was er het eerst? Het verhaal van de kip en het ei gaat hier op." Onheil In de zeveneneenhalf jaar dat Fred van Lier burgemeester is van Vlaardingen, heeft hy twee maal voor de besli sing gestaan politie en ra dio in te zetten om een deel van de bevolking te waarschuwen voor nade rend onheil. De eerste keer dat bij hem thuis de rampentelefoon overging, was op 27 juli van dit jaar. Het was midden in de nacht toen hij de mel ding kreeg, dat een wolk giftige dampen in de rich ting van Vlaardingen dreef. Van Lier besloot de inmiddels met luidspre kers uitgeruste politiewa gens niet de straat op te sturen omdat hij kort na de eerste melding te horen kreeg, dat het gevaar al geweken was. Deze week was dat wel anders. Van Lier, na een korte vergadering vergadering van B&W met een ver koudheid naar huis ver trokken, dirigeerde tussen elf en twaalf uur politie wagens naar de Vette noordsepolder en keerde terug naar het stadhuis, waar de commandopost voor rampenbestrijding werd ingericht. Ruim drie uur was hij in de hiervoor gereserveerde Burgerzaal bezig. 'Sluit deuren en ramen. Blijf binnen. Het is voor uw eigen gezondheid', was le boodschap die de bur- gemeester van Vlaardin gen via politiewagens, via Radio Rijnmond en de plaatselijke vrijwilligers- radio Omroep Vlaardin gen liet omroepen. Eerst in de richting van de be woners van de Vette noordsepolder en het Cen trum en later ook in de Oostwijk en de Westwijk van Vlaardingen. Voor al le zekerheid werd 's mid dags zelfs de Maassluisse- dijk tussen Vlaardingen Maassluis afgesloten. Waterdicht is het waar schuwingssysteem toch ook weer niet, zo bleek. Bewoners van de torenflat De Bolder bij het Wester- hoofd van de Vlaardingse Buitenhaven, meest be jaarden, waren om half een nog niet op de hoogte. „Ja, ik kan van hieruit de brand goed zien en ook de wolk die langs drijft. Maar van waarschuwin gen van de politie heb ik niks gehoord," zei één van de door Het Vrije Volk op gebelde bewoners. „Ja," erkent Van Lier, „als de mensen niet naar Radio Rijnmond luisteren dan horen ze natuurlijk niks. De luidsprekers van de politiewagens komen natuurlijk niet door het beton van zo'n gebouw heen." Ook in de richting van bedrijven heeft de ge meente geen speciale waarschuwingsregeling. Een woordvoerder van Windmill vertelt dat zijn bedrijf dinsdag om 10.50 uur door het meidcentrum van de werkgeversorgani satie Europoort Botlek Be langen was gewaar schuwd. „We hebben alle deuren en ramen gesloten en ventilatoren uitgezet. Bovendien is ons perso neel volgens de bestaande calamiteitenregeling naar de vluchtplaatsen gediri geerd, waar ze via inter coms instructies krijgen. Op dit moment is volgens onze informatie de situa tie nog ongewijzigd," ver telde even na half een Windmill-woordvoerder Van Buuren. Op datzelfde moment stapte een paar honderd meter verder personeel van Unilever Research Laboratorium naar buiten voor lunch pauze. De ramen van de gebouwen waren wel ge sloten. De Socialistiese Partij, die met vijf leden in de Vlaardingse gemeenteraad zit, heeft inmiddels om een debat gevraagd in de raadscommissie voor Stadsontwikkeling en Mi lieu. De SP zegt veel tele foontjes van verontruste Vlaardingers gekregen te hebben. „Een aantal meldde gezondheidsklach ten naar aanleiding van het ongeval. Anderen wensten opheldering over de aard van het ongeval en de mogelijke risico's." De SP wil in de commis sievergadering debatteren over de gebeurtenissen bij Paktank, de oorzaken van de ramp en de mogelijke gevolgen voor de inwo ners van Vlaardingen. Ook wil zij opheldering over de wijze waarop het gemeentebestuur is geïn formeerd en over het functioneren van het ram penplan. Zou de gemeente wel in staat geweest zijn de veiligheid van zijn in woners te garanderen als de ernstigst denkbare risi co's waren opgetreden bij de Paktank-ramp? wil de SP ook weten. Laat u door ons adviseren OPEENS LOOPT ALLES VEEL BETER Het anatomisch gevormde Orgmal GANTER kurkvoetbed en het Origi nal GANTER ledervoetbed bieden een natuurlijke bedding voor de voet. Lengte- en dwarsboog worden op gerichte wijze ondersteund, de looppunten ontlast. Uw adres voor: Steunzolen op advies arts Damesschoenen tot maat 45 Herenschoenen tot maat 52 Kinderschoenen in vijf wijdtematen uw schoenenzaak - Dr. Kuyperkade 13 - Maassluis - Tel. 01899*12427 Daders inbraak ontkomen SCHIEDAM Twee inbre kers zijn gisteren op het nipper tje aars de politie ontsnapt. Om wonenden waarschuwden de politie toen het duo aan de Zwaluwlaan in Kethel een raam van de woning van een afwezige buurvrouw openbrak. De politie zag nog juist hoe de twee via een balkon het haze- pad kozen. Eén van hen is een man van ongeveer 30 jaar, 1.75 meter lang en gekleed in een donker windjack. Ook het kan toor van de Kruisvereniging Nieuwe Waterweg-Noord kreeg ongewenst bezoek. Via een lichtkoepel werd het pand aan het Bachplein betreden. Een geldkist met 400 gulden en een fooienpot zijn gestolen. Brand door defecte douchekachel SCHIEDAM Een fikse brandschade ontstond gister avond in een woning aan de Hogebanweg. Het vuur ontstond in een douche, waar de kachel defect bleek. De brandweer had het vuur snel onder controle. Drie rijverboden bij controle SCHIEDAM Twee inwo ners van Schiedam (37 en 48 jaar) en één uit Krimpen aan den IJssel (36 jaar) hebben van nacht bij een alcoholcontrole een rijverbod opgelegd gekre gen. Eén automobilist bleek on verzekerd rond te rijden en van twee anderen klopten de auto papieren niet. De politie voerde de controle uit tussen 23.30 en 02.00 uur op de 's-Gravelandse- weg. Opgepakt na geweld SCHIEDAM In beschon ken toestand hebben twee man nen (42 en 49 jaar) gisteravond schade aangericht in de Lange Kerkstraat en op het Hema- plein. Ze smeten eerst een fiets door een ruit van het voormali ge café 't Anker, vervolgens leefden ze zich uit op marktkra men en trokken palen uit de grond. Daarna stapten ze in hun auto en reden naar de Vlaardingerdijk, waar de poli tie hen aanhield en ter ont nuchtering insloot. Bingo in Oost SCHIEDAM Liefhebbers van bingo zijn op dinsdagavond 24 oktober welkom in Xluphuis Oost aan de Galileïstraat 86. Aanvang 20.00 uur. Er zijn leu ke prijzen beschikbaar en er wordt ook een loterij gehouden. Binnenkort gaat op woensdag avond ook een sjoelclub van start. Deelnemen kost per maand vijf gulden. Inlichtingen via tel. 4735435. School feestelijk open SCHIEDAM Feest in de Groenoordschool als afronding van een ingrijpende verbou- iwing. Voor de leerlingen be looft het op woensdag 25 okto ber een fijne schooldag te wor den. 's Morgens zyn er diverse activiteiten, die de schoollei- 'ding nog even geheim houdt. „Des te leuker is de verrassing voor de kinderen," verduide lijkt directeur G. Brinkman. Zijn school is gevestigd aan de Peter van Anrooylaan 1. Concert Senoctute SCHIEDAM In samen werking met het Christelyk Schiedams Mannenkoor ver zorgt het Gemengd Koor Senec- tute vanavond een concert in kerkgebouw De Ark aan de Hargsingel 101. Aanvang 20.00 uur. In totaal worden elf stuk ken ten gehore gebracht van onder anderen Mendelssohn, Bruckner, Stolz en Cherubini. Toegangsbewijzen kosten 7,50 gulden en zijn verkrijgbaar aan de zaal. Pashouders krijgen één gulden korting. Nieuwe cursussen in Kiuphuis Oost SCHIEDAM Volwassenen die hun kennis van de Neder landse taal willen ophalen of vergroten, kunnen terecht bij het Kiuphuis Oost. Daar start binnenkort de cursus Volwasse nen op Herhaling, elke woens dagochtend tussen 9,00 en 11.00 uur. De cursus is speciaal opgezet voor mensen die het lastig vinden om formulieren in te vullen of die moeite heb ben om hun kinderen te helpen bij het maken van huiswerk. In de lessen wordt vooral aan dacht besteed aan taal- en Te kenvaardigheid. Direct na de herfstvakantie, dinsdag, begint er ook in Kiuphuis Oost een cursus Engels voor Beginners. De lessen zyn elke dinsdagmid dag van 13.30 tot 15.00 uur. Be langstellenden voor beide cur sussen kunnen contact opne men met: Kiuphuis Oost, Gali leïstraat 86 in Schiedam, tel. 0104735435. "1 (INGEZONDEN MEDEDELING) AVONDBLADEN (lNGE70NDfN MEDEDELING) ii

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1