Betere Wereld was 'n succes; veel nutti ge contacten gelegd" Auto's wassen om een half-pipe te kopen Gezondheid stond heel weekend centraal APK TV f| Koster Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? Het Vrije Volk SCHIEDAM Werkers aan 'broodnodige mentaliteitsverandering' staan niet alleen TVKRANT Ruitengooier op heterdaad betrapt Scouts niet ver met contacten Voorlichting over leerplicht Voetballer DVO in ziekenhuis Museurnvrïenden naar Keulen Reïncarnatie PAGINA 4 /ws MAANDAG 23 OKTOBER 1989 i Ir i lil Jl Golf diefstallen in weekeinde SCHIEDAM Tal van wo ningen en bedrijven kregen in het achterliggende weekeinde ongewenst bezoek te verwer ken. De peuters van kinderdag verblijf Katja aan de Lange Ha ven moeten het stellen zonder hun kleurentelevisie. Die werd gestolen, nadat er aan de ach terzijde een jrait was vernield. Er gezamenlijk met de fiets op uittrekken zal voor een gezin van de Burg. van Haareïilaan voorlopig niet mogelijk zijn. Uit de kelder werden zowel een kinder- als een dames- en he renrijwiel gestolen. Sieraden, geld en flessen wijn mist een bewoners van de Delf- landseweg. De dieven kwamen binnen door het forceren van een keukenraam aan de galerij zijde van de woonflat. In dezel- fe straat werd de voordeur van een andere woning met grof ge weld opengebroken. Men mist een leren jas, papieren en ande re goederen met een waarde van 2500 gulden. Drie gokautomaten in snackbar Ali Baba aan de Brugmanstraat waren eveneens het doelwit van inbrekers. Behalve 5000 gulden uit de machines namen ze ook nog 800 kasgeld mee en drie radio-cassetterecorders met een gezamenlijke waarde van 2500 gulden. Men kwam binnen door het uitlichten van een bovenlicht. Bij Van Heivoort in de Nieuw Mathenesserstraat werd voor 8000 gulden aan gereedschap gestolen. Elektrisch gereed schap was ook het doel van een inbraak in een garage aan de Praam. Voor 1500 gulden aan materiaal werd er gestolen. Niet alleen elektrisch gereed schap, maar ook een buiten- boordmoter mist een bewoner van de Oever uit zijn garage Botbreuken na val met bromfiets SCHIEDAM Doordat één van de voetsteunen losschoot, kwam zaterdagmorgen een 54- jarige bromfietser op de Eduard van Beinumlaan ten val. In het Schieland-Ziekenhuis bleek hij enkele gebroken ribben te heb ben opgelopen. Inbrekers uit Krimpen anZaatiflam.jepjikt SCHIEDAM Met de aan houding van een 34-jarige Zaan dammer err een '33-jarige man uit Krimpen aan den IJssel denkt de politie enkele inbra ken te hebben opgelost. De Zaankanter werd door de Rot terdamse politie aangehouden. Hij bleek twee in Schiedam ge stolen rijbewijzen op zak te hebben. Voor verder verhoor is hij aan het korps van Schiedam overgedragen. De Xrimpenaar bekende inbra ken te hebben gepleegd in wo ningen aan de Elisabeth Koe tenlaan en de Smetanalaan. Bo vendien bekende hij twee po gingen tot inbraak in onder meer de Slothaanstraat. Beiden zijn voorgeleid aan de Officier van Justitie en worden in verzekerde bewaring gehou den. Schoppende man aangehouden SCHIEDAM Wederspan- nig gedrag is een 21-jarige be zoeker van café 't Fust aan de Buitenhavenweg op een verblijf in de politiecel komen te staan. Op klachten dat de man zich erg vervelende gedroeg, sprak de politie hem met zachte drang de zaak uit. Bij de bui tendeur schopte hij naar een van de agenten en wilde weer plaatsnemen aan de bar. Zover kwam hij niet. Zijn actie ein digde op het bureau. ,Met schemerlampen tegen de lamp gelopen SCHIEDAM Twee man nen kregen zaterdagnacht di rect na een inbraak bij de Marskramer aan de Mgr. No- lenslaan de politie op hun hie len. Ze hadden vijf schemer lampen gestolen en probeerden die in veiligheid te stellen. Een van hen, een 22-jarige Schie dammer, werd nabij het station Nieuwland aangehouden. De ander ging ervandoor in de richting van de Van Hogen- dorpstraat en kon niet worden achterhaald. SCHIEDAM Op verden king van het ingooien van vijf ruiten van school De Kring aan het Frans Halsplein heeft de politie gistermiddag een 17-jari- ge jongen aangehouden. Terwijl een man bezig was om de scherven van drie ruiten op te ruimen, liet de jongen een vier de sneuvelen. De politie, intus sen gewaarschuwd, betrapte jongen op heterdaad bij het in gooien van de vijfde ruit. SCHIEDAM Burgemeester Scheeres opende zaterdagochtend de manifestatie Samen werken aan een betere wereld in de Blau we Brug in Schiedam Noord door aan de noodbel te trekken. De drie thema's vrede, gerechtigheid en een gezond milieu zijn volgens hem en de organisatie van de sa- menwerkingsdag nog lang niet be reikt. Een mentaliteitsverandering is op alle drie terreinen broodno dig maar daarvoor is het nog niet te laat, was de algemene opinie in de Blauwe Brug. Meer dan twintig organisaties hadden in alle vroegte hun stands al opgebouwd. Internationale orga nisaties als Amnesty International en plaatselijke als de Vereniging Schiedam-Nigaragua en Vrouw en Vormingswerk probeerden de steun van het publiek te winnen. Het geheel werd opgeluisterd door optredens van het koor Koorts en andere muziekgroepen. Daarnas st konden fractieleden van de vjf grootste partijen in de gemeent1- raad tijdens een politiek forum hun mening kwijt over de dagthe ma's. Het publiek mobiliseren was echter niet het hoofddoel van de samenwerkingsdag, aldus organi satrice Nanda Gelderblom. „We wilden nu eindelijk eens contacten leggen tussen mensen, die al heel lang met de thema's bezig zijn. Er zijn zoveel verschillende organisa ties en de leden daarvan hebben vaak het gevoel dat ze maar alleen staan. We moeten laten zien dat dat niet het geval is." Voor Nanda Gelderblom moet de dag een succes geweest zijn. Het leggen van contacten tussen de or ganisaties gebeurde veelvuldig, al wilden die zich in eerste instantie vooral laten zien aan het publiek. Zoals de net opgerichte organisatie Gilde Nieuwe Waterweg. Die gaat als schakel fungeren tussen 50- plussers en mensen, die gebruik willen maken van de kennis en er varing van deze 'aanbieders'. „We hebben al een aantal van die aan bieders met vakkennis en interes sante hobbies gevonden vandaag," zegt een tevreden Gildelid: „Het begint nu echt goed te lopen. Er zijn ook al afnemers." Zeer tevreden was aan het eind van de dag ongetwijfeld ook de Vereniging Schiedam-Nigaragua, die onlangs te horen kreeg dat de gemeente wegens geldgebrek haar subsidieaanvraag niet honoreerde. Fractievoorzitter G. Brouwer van de PvdA beloofde tijdens het poli tiek forum min of meer een steun tje in de rug middels een beschei den bijdrage. Het publiek voornamelijk bewoners van Schiedam Noord en ongeveer 500 in aantal bestond, merendeels uit mensen, die zich al milieubewust gedragen of reeds langer geïnteresseerd zijn in één van de ruim twintig aanwezige or ganisaties. Tot grote vreugde overi gens van de organisatie Vrouw en Vormingswerk, die met de cursus Vrouw en Milieu naar de Blauwe Brug kwam „We hebben hier een test over afvalstoffen en hun ge volgen. De meeste mensen weten daar verbazend veel over. Ze vul len de meerkeuzetest bijna alle maal foutloos in. Ze weten zelfs hoeveel liter water niet meer smaakt door één druppel olie, zegt één van de vrouwen achter de stand* „we weten alleen niet hoe veel mensen hun kennis ook in praktijk brengen." Het bleef een belangrijk vraag stuk bij alle organisaties: hoeveel moeite willen mensen doen voor zaken als vrede en voor een beter milieu. De meeste mensen zijn zich wel bewust van de noodzaak van een mentaliteitsverandering maar het blijft makkelijker om bij voorbeeld dat lege batterijtje bij het huisvuil te gooien in plaats van naar een inzamelpost te bren gen. De dag heeft een aantal mensen wel aan het denken gezet. „Je staat er eigenlijk niet bij stil hoe veel we met zijn allen aan afval produceren," meent een bezoeker. „Het is heel goed dat we hier eens met de neus op de feiten worden gedrukt." Door Bart Raaymakers SCHIEDAM „Hé, Kosi Hoe veel auto's hebbie al gedaan?" „Heel veel!" De jongeren uit Schie dam Oost zijn blijkbaar eensgezind in hun streven naar een 'half-pi- pe'. Voorlopig moeten ze nog naar f Spangen om daarin te skaten, maar als zij het voor het zeggen zouden hebben in Schiedam, dan waren we hier al heel wat half-pi pes rijker geweest. Kosta is zo'n skatefanaat en hij legt allereerst uit wat een half-pipe eigenlijk is:„Nou, dat is een appa raat waar je de tofste kunstjes op uit kimt halen en dat wil natuur lijk iedereen! Het is een plank die ze gekromd hebben in een soort halve circel. Nou, en daarop rol je dus van de ene kant naar de ande re op je rollerskates of op je skate board. En wij vinden dat echt on wijs en daarom willen we ook zo'n z ding hier. De gemeente zegt dat ze g er geen geld voor over hebben, dus o heb ik samen met een vriend, Pa- <r trick, iets bedacht waardoor die er hopelijk wel gaat komen." De 12-jarige Kosta: „We zijn naar Rob gegaan, dat is de tiener- |j medewerker van Kluphuis Oost en hebben we ons plan aan hem ver- g teld. We wilden auto's gaan was sen voor een tiende per stuk om alvast wat geld in te zamelen, en om de gemeente i te iiateruzien<>dat>y we er echt graag een willen heb ben. Rob vond.het een goed plan^ en toen zijn we in de buurt folders uit gaan delen en nu staan we midden in oost, voor het clubhuis aan de Gallilexstxaat, dus te schrobben." Er staat een aantal wagens op een wasbeurt te wachten en Kosta, Rob en wat vrienden zijn druk be zig. Patrick is er nog niet, die moet SCHIEDAM Prima contacten gelegd, dat wel. Maar het ging be paald anders dan anders. Alsof de duvel ermee speelde was er een sterk verhoogde zonne-activiteit, wat het frequentie-spectrum in de hoge regionen danig in de war stuurde. Gevolg: echt verre contac ten, met andere continenten bij voorbeeld, konden er niet gemaakt worden. Werd er verleden jaar nog vrolijk gebabbeld met collega's uit Australië en Indonesië, nu bleef een station in zuid-Frankrijk de verste verbinding. Afgelopen weekend was het weer zover. Voor de 32e keer in successie werd de Jamboree On The Air (JOTA! gehouden. Over de hele wereld hebben scouting-groe- pen met allerhande communica- tie-apparatuur geprobeerd contact met elkaar te leggen. Alleen in Ne derland al waren er niet minder dan 250 stations m de lucht. Even als in vorige jaren werden de scouts bijgestaan door gediplo meerde zendamateurs, die hun du re spulletjes belangeloos ter be schikking hadden gesteld. De Burgemeester van Haaren- groep was vrijdagavond al begon nen na het startsignaal van burge meester Scheeres. Vanuit het club huis 't Raadhuis aan de Schiedam- seweg werden de pogingen tot con tacten via de ether uitgevoerd. Twintig auto's en een mountainbike maakten de jongelui uit Oost zaterdag weer glimmend voor de deur van hun clubhuis. eerst..nog voetballen bij WK. „Wqrijejallemaal niet moet doen- 1 lerm erker zeg," klaagt Rob. Maar hij hoeft niet op mede lijden te rekenen: „Ik zou maar snel verder gaan anders spuit ik je zo meteen zeiknat!" Zo wordt er over en weer flink gedold natuur lijk en af en toe wil er nog wel eens een waterstraaltje, geheel per ongeluk natuurlijk, naast de auto tegen een hroekspijp belanden. -:;Zo rond half vijf zijn er zo'n 20 auto's weggewerkt en heeft men zelfs ook een mountainbike voor maar liefst 25 gulden gepoetst. De opbrengst is dik 200 gulden. „Dat is natuurlijk nog lang niet genoeg, maar het gaat om het gebaarl We willen een half-pipe, want ik weet zeker dat ik er elke dag naar toe ga en ik zal zeker niet de enige zijn", zegt een vastberaden Kosta. s'-Tot slot Rob: ,,Ik maak die gas-* ten natuurlijk vrij vaak mee en ik kan ook wel een beetje de mening van de overige bewoners peilen en iedereen gunt die knapen een ei gen plek om te 'skaten', zoals zij dat dan zeggen. Je ziet het, ze zijn er de hele dag mee bezig en ieder een stimuleert ze, dus wat ons be treft mag-ie er komen." SCHIEDAM Voor leerplichti gen van 16 en 17 jaar wordt op woensdag 25 oktober in het wijk centrum De Erker, Jan van Aven- nesstraat 32, voorlichting gegeven door de Streekschoo' Rijnmond- Noord. Jongeren van deze leeftijd zijn minimaal nog twee dagen per week leerplichtig. Op de bijeen komst'worden' de mogelijkheden belicht van de vele vakken die de Strëekschooi doceert. Men kan te recht voor vakken als winkelprak tijk, kassavaardigheid, EHBO, ty pen, popmuziek of kleding maken, koken, fotografie en nog vele ande re mogelijkheden. Voor jongeren voor wie Nederlands niet de moe dertaal is, zijn aparte cursussen mogelijk. Men kan terecht van 15.00 tot 16.30 uur. SCHIEDAM Dit weekeinde stond Schiedam bol van de aktivi- teiten die op de een of andere ma nier met gezondheid te maken hadden. Inspelend op een maat schappelijke tendens die de zorg voor het welzijn centraal stelt, werd er in de accommodatie De Vier Molens en wijkgebouw De Er ker een uitgebreid programma aan het geïnteresseerde publiek voor gelegd. Achteraf gezien was het wellicht verstandiger geweest de twee afzonderlijke dagen samen te voegen tot één. „Ik had het nog wat stiller ver wacht," was de nuchtere respons van Anita Riekwel van De Erker zondagmiddag. De dag daarvoor waren er tussen de 40 en 50 in stanties op het gezondheidsvlak in gebouw De 4 Molens uitgebreid in de gelegenheid geweest him 'waar' te tonen. „Logisch dat wij een dag later niet nog eens zoveel interesse van het publiek kunnen verwach ten." In De 4 Molens passeerden een slordige 400 bezoekers de toe gang. Volgens Anita Riekwel hield het aantal voor de Erker by 80 op. De 4 Molens stond zaterdag in het teken van het thema 'mensen informeren mensen.' Patiënten en zelfhulporganisaties uit de regio kregen de kans zich te presenteren met folders, videopresentaties en lijfelijke aanwezigheid. Achterlig gend doel van deze dag was ook, dat de afzonderlijke organisaties elkaar wat beter konden leren kennen. Dit laatste element leek inderdaad van groot belang. Er zijn zoveel organisaties, dat bijna niemand precies weet hoe alles ge structureerd is. Ook wethouder Hafkamp moest toegeven versteld te staan van zo'n grote diversiteit. Verder onder streept ook hij het belang van een dag als deze, voor de communica tie tussen de verschillende vereni gingen. Mevrouw Ouwens van de patiëntenbelangenvereniging Schiedam stelt het als volgt: ,Vry- willigers kunnen de gehele gezond heidszorg platleggen. De informa tie die nu gegeven wordt moet de mens mondiger maken." Ofschoon ze voor het eerst op zo'n grote schaal gehouden wer den, boden beide presentatiedagen WM alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service* Burg H Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel 010-473 82 22 SCHIEDAM Met gescheurde enkelbanden is zaterdagmiddag een 23-jange Vlaardinger opgeno men in het Holy-Ziekenhuis. Hij voetbalde met DVO-Vlaardingen in Schiedam tegen WK en kwam na een kopduel ongelukkig op de grond terecht. SCHIEDAM Leden van de Vereniging Vrienden van het Ste delijk Museum brengen van 17 tot en met 19 november een week- eind bezoek aan de kunstmarkt 'Art Cologne' in de Köln-Messe in Keulen. Behalve de markt, biedt de stad aan de Rijn ook voldoende andere mogelijkheden om de cultu rele nieuwsgierigheid te bevredi gen. Inlichtingen bij secreta-,, resse C. Zuidgeest, Professor Ka-,-, merlingh Onneslaan 159b, tejjy 4264438. a m SCHIEDAM Gerard Pompe uit Zevenhuizen verzorgt op don derdag 26 oktober bij de Spirituele Vereniging Harmonia een thema avond over reïncarnatie (wederge boorte). Hij houdt de verhandeling in het wijkcentrum Nieuwland aan het dr. Wibautplein 165. Aan vang 20.00 uur. Toegang voor le den gratis. De vele beschikbare hulpmiddelen trokken de meeste aandacht. in De 4 Molens en De Erker een overzichtelijke aanblik, waarin ie dereen zijn plek makkelijk scheen te vinden. „Vorig jaar hebben we een inventarisatie gemaakt van de vele soorten instellingen binnen onze regio. Daarnaast hebben we goed contact gehad met de patiën tenbelangenvereniging Schiedam. Daarbij hebben we vanuit onze professionele achtergrond nuttige tips kunnen geven voor een goed verloop van zo'n dag," aldus Ju dith Bierens van de GGD Nieuwe Waterweg Noord. En zo kon je van een blinden- vereniging terecht komen by een instantie die opkomt voor de be langen van psoriasispatiënten, een stand met aanpassingen voor PTT-toestellen, om daarna aan den lijve te ondervinden wat het is om in een rolstoel te rijden. Een speci aal hindemisparcours moest voor de nodige afwisseling zorgen. De patiëngenbelangenvereniging uit Maassluis en Vlaardingen waren ook aanwezig om de sfeer te proe ven voor een soortgelijke dag, ko mend jaar in één van deze ge meenten. In een rustige en gemoe delijke sfeer werd de dag afgeslo ten. Zondag was het de beurt aan De Erker. Om 10.00 uur 's ochtends werd met een 'gezondheidsfiets tocht' door de stad begonnen. Er waren slechts 15 mensen te porren voor dit sportieve gebeuren. Maar daarna kwam de vaart er toch wat meer in. De grootste belangstelling ging uit naar demonstraties van acupunctuur en naar een pop bij de EHBO-post, die voor reanima- tiedoeleinden wordt gebruikt. Een ander opvallend item in De Erker was de aanwezigheid van twee paranormale genezers. Het echtpaar Holkers wist te vertellen, dat de eerste vragen waar de men sen mee komen gesteld worden in het kader van kaarslicht en hel derziendheid. „Dat is een vooroor deel dat ons werkterrein niet al tijd ten goede komt. Wij pleiten dan ook voor een goed contact met de huisarts en kunnen ons geluk kig prijzen met het feit dat er bin nen Schiedam aardig wat artsen zijn, die op een positieve manier met ons samenwerken." Zes men sen vonden in ieder geval zondag direct baat by dit echtpaar. Schiedam kanaal 28+UHF Maassluis kanaai 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaa! 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur met een herhaling om 22.30 uur. Stads TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. ROTTER DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. I1 *^t (INGEZONDEN MEDEDELING) avondbladen V •S-JJ <K*"5str>rP**

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1