Gemeente: asiel-aanvragen moeten sneller afgehandeld Sterke verhalen op Rotterdamse leugenbank Middeleeuws boek verontrustend voor Lidui na-vereerders Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Lang verblijf van asielzoekers in wisselwoningen onaanvaardbaar' n Nieuwe confrontatie NCRV- Schiedam via de radio Vertaling van oud geschrift over opstandige vrouw en wonderbare erwtensoepvermenigvuldiging Sjakie en de Chocoladefabriek Opknapbeurt voor Muziekschool T - V/ PAGINA4 ZATERDAG 28 OKTOBER 1989 Door Ben van Haren SCHIEDAM Van de 52 asiel zoekers, die sinds eind 1987 in Schiedam zijn opgevangen hebben er twaalf langer dan een jaar moe ten wonen in een wisselwoning. Dat is niet aanvaardbaar vindt het gemeentebestuur, maar het weet eigenlijk ook niet hoe ze dat kan voorkomen. Een snellere afhandeling van de asielaanvragen bij het ministerie van Justitie zou de oplossing kun nen brengen, staat in een nota die volgende week in de raadscommis sie voor Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting aan de orde komt. Er ligt derhalve een brief klaar voor de minister waarin de ze wordt herinnerd aan het uit gangspunt dat zijn collega van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur de gemeenten voorhield toen hij in 1987 vroeg opvangplaatsen beschikbaar te stellen. Schiedam reageerde twee jaar geleden positief op dat verzoek door het beschikbaar stellen van zeven wisselwoningen in de wijk Nieuwlaad, die niet meer nodig waren voor tijdelijke behuizing van bewoners van te renoveren panden in stadsvernieuwingsgebie den. Die wooncontainers waren direct beschikbaar en konden, uit gaande van een tijdelijke bewo ning tot maximaal een jaar, uitste kend dienen voor de asielopvang, redeneerde het gemeentebestuur. In de praktijk bleek, dat het mi nisterie van Justitie veel langer werk had met de behandeling van sommige asielaanvragen. Naast de lange duur van het wachten op een uitspraak over een asielver zoek kregen de vluchtelingen hier door in Schiedam ook nog te ma ken met een verlenging van htm verblijf in een gehorige, bekrom pen en nauwelijks privacy bieden de wooncontainer. Voor sommige van deze op de vlucht zijnde men sen van soms geheel verschillende culturen is het dan ook niet vol te houden. Uit de cijfers van de gemeente blijkt dat sinds Schiedam zich op 1 november 1987 bereid verklaarde 24 asielzoekers op te vangen 21 in wisselwoningen en drie (toen een Iraans gezin) in een flat er 52 personen deze richting op zijn gekomen. Het gaat om 25 Tamils, 14 Pakistani, 7 Joegoslaven, 3 Ira- iüërs en 3 Nigerianen. Hiervan zijn er twaalf binnen een halfjaar vertrokken, dertien binnen een jaar en negen na een verblijf van meer dan een jaar. Twintig hiervan vertrokken met onbekende bestemming en een is na overleg met zijn huis arts terug gestuurd naar een asielzoekerscentrum toen hijj in conflict kwam met andere bewo ner; van de opvangplaatsen. Ver schillende keren hebben asielzoe kers om overplaatsing gevraagd naar andere gemeenten. Als rede nen werden aangevoerd het in die andere plaatsen beschikbaar zijn van betere woningen, het dichter bij kennissen kunnen wonen of het bestaan van conflicten met huisgenoten. In geen van die ge vallen is het verzoek ingewilligd. Momenteel wonen achttien asielzoekers in Schiedam, van wie vijf al bijna twee jaar. Van de langst hier wonenden zitter er vier in de wisselwoningen en een in de opvangflat. Deze laatste woont sa men met twee asielzoekers die hier korter dan een jaar zijn. Ver der zijn in de zeven wisselwonin- gep thans ook aanwezig zeven asielzoekers, die na april zijn aan gekomen. Sterke verhalen vertellen, dat kan havenwethouder R. den Dunnen (tweede van links) ook. Met een weids gebaar laat hij (van rechts naar links) voorzitter S. Schipper van de Havenvereni ging, directeur B. s' Jacob van bank Mees Hope (de financier) en directeur H. Koops van het Maritiem Museum zien hoe je dat doet. In de hoop dat al die vissers die vanaf nu zullen aan meren in de Rotterdamse haven, op de Leugenbank zijn voorbeeld zullen volgen. De Havenvereniging droeg de Leugenbank gisteren aan de ge meente Rotterdam over, in ver band met haar 50-jarig jubileum. Tot praten hier u neergezet, maar op de waarheid niet gelet' is de spreuk die in de rugleuning van de houten bank by het Mari tiem Museum staat gegraveerd. De naamgeving Leugenbank ver wast naar het gebruik dat vooral vissers in ruste op een bank aan de haven hun sterke verhalen plachten uit te wisselden. In tal van vissersplaatsen staat zo'n bank al honderden jaren. Rotter dam, een stad met een ryke scheepvaarthistorie, kon dan ook niet achterblijven. SCHIEDAM In het KRO-ra- dioprogramma over mediazaken Ratel heeft voorlichter Jan Lang straat van Gemeentewerken gister middag presentatrice Karin de Groot van het NCRV-programma 'Ja natuurlijk* verweten, dat zij de grote persoonlijke belangen van kopers en toekomstige bewoners van woningen in Spaland op on verantwoorde wijze in de waag- SCHIEDAM Theater De Teerstoof draait woensdagmiddag de kinderfilm Sjakie en de Choco ladefabriek. Sjakie is dol op choco lade. Als hij een keer geld vindt op straat koopt hij er meteen een reep voor. Daarin vindt hij een Gouden Wonderbon, die hem recht geeft op een rondleiding in de snoepfa- briek van Willie Wonka. Met nog vier andere kinderen bezoekt hij de geheimzinnige fabriek. De film begint om 14.00 en is geschikt voor kinderen van 8 tot, 12 jaar. De toegang bedraagt 3,75 gulden. schaal heeft gesteld. De oppervlakkigheid waarmee zij heeft gesproken over de veront reiniging in de onderlaag van een deel Van de nieuwbouwwijk deug de niet, zei Langstraat. Karin de Groot, die in tegenstelling tot de Schiedamse woordvoerder in de KRO-studio zat, hield vol dat zij haar korte conclusie op voldoende informatie had gebaseerd. De NCRV-presentatrico kwam met een nieuwe ongenuanceerde stelling toen Langstraat verwees naar de aan te brengen leeflaag. „Ja, een afdeklaag die op sommige plaatsen nog vuiler is dan de on derlaag," zwiepte De Groot de ether in. Het onderwerp was in het KRO-programma aan de orde ge steld naar aanleiding van publika- ties over de uitwisseling van prij zen tussen NCRV en de gemeente Schiedam. De NCRV deelde de 'Ja natuurlijk niet'-prijs uit aan Schie dam omdat in Spaland milieu vriendelijke woningbouw wordt uitgevoerd op verontreinigd ha- venslib en de gemeente gaf- een 'Haakse rioolpijp' aan de NCRV omdat zij beweringen doet, die haaks op de waarheid staan. SCHIEDAM In de dependan ce van de S treekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord aan de Lange Meuwstraat klinken sinds, enige tijd niet alleen ragfijn piano- spel en subtiele fluitklanken, maar' op gezette tijden ook gehamer, ge-? zaag en gehoor. Het monumentale' pand, gebouwd aan het einde van* de 18e eeuw, ondergaat momenteel' een ingrijpende opknapbeurt.' „Maar we hebben het heel slim ge-; organiseerd, zodat de werkzaamlie- - den de lessen eigenlijk nauwelijks' storen," vertelt waarnemend di-' recteur Arthur de Bussy, „Eigen lijk verloopt het schoolleven rede lijk normaal." In juni gaf de gemeenteraad toestemming om voor 360.000 gul-j den te vertimmeren aan het ge-* bouw, dat jaren zwaar verwaar-* loosd was. Daarnaast is het budget» voor het dagelijks onderhoud met? 10.000 gulden op jaarbasis ver hoogd. Ronduit beroerd, karakteri- seert De Bussy de staat van het" pand voordat mettde face-lift be-* gonnen werd. „Helaas heeft het heel lang geduurd voordat de ge meente daarvan doordrongen was. Vorig jaar is de wethouder een keer komen kijken, ik geloof dat dat een eye-opener was." Een kamer is inmiddels klaar, zoveel mogelijk in oude sfeer en stijl hersteld. De Bussy is tevreden, maar constateert tevens met spijt dat er meer mogelijk? was. „Eigen lijk zou je het hele pand grondig moeten restaureren, in plaats van achterstallig onderhoud "plegen in het binnenwerk. Je hebt hier bij voorbeeld schitterende plafonds die het waard zouden zijn om weer gezien te worden. Nu komt er noodgedwongen een systeempla-J fond voor." Wat er met de aan het pand vastgebouwde aula gaat, gebeuren is vooralsnog onduidelijk. Het ver zoek van de school om deze ruimte ook op te knappen werd door de gemeente afgewezen. De aula zou bouwkundig in zo'n slechte staat verkeren dat sloop eigenlijk nood zakelijk is. De Bussy: „In dat geval moet er dan toch hard over nieuw bouw gedacht worden, want wij kunnen die ruimte absoluut niet missen." je Door Han van der Horst SCHIEDAM Het Schiedam- se VVV doet heel wat om toeris- ?»ten naar Schiedam te krijgen. Maar die ene dag per jaar dat de touringcars werkelijk in file op de afslag staan, daar heeft het niets mee te maken. Want die vervoeren geen recreanten, maar gelovigen. Nog steeds vindt jaarlijks de Stille Omgang plaats ter herden king van Sint Liduina, Maagd en Martelares. Dan komen vooral behoudende katholieken uit Bel gië en het zuiden van het land naar de Singelkerk om daar de Schiedamse heilige te vereren. Na een plechtige mis houden dj "al biddend een tocht door de bin nenstad. Geestelijken gaan voor op, terwijl zij de rozenkrans bid den. Zo trekt een stukje middel eeuwen langs de boetiekjes van de winkelstraten. En de deelnemers zijn zich van dit contrast bewust. Ze beho ren tot de aanhangers van Gijsen en Simonis. Ze djn bang van de moderne wereld met zijn com merciële verleidingen die de mensen afbrengt van het pad der vaderen. Die mensen zien htm s oude zekerheden op de televisie onderuit gehaald. Ze zijn bang en vinden kracht bij elkaar J f De stille omgang vindt plaats in de lente. Toch is in 1989 de herfst een extra hoogseizoen voor de vereerders van Liduina. Eindelijk kunnen zij het oudste Nederlandstalige geschrift over - hun heilige in huis halen. De Historische Vereniging Schiedam publiceerde een herdruk van 'Tleven van Liedwy, die Maghet van Sciedam", een vijftiende eeuwse biografie compleet met een moderne vertaling. Toch is dat een verontrustend boek. Want daarin wordt een heel an dere Liduina ten tonele gevoerd dan die gelovigen tegenwoordig willen vereren. De Schiedamse stierf op 14 april 1433 na een ziekbed, dat aldus haar middeleeuwse levens beschrijvers drieëndertig jaar geduurd had, precies even lang als het leven van Jezus. Pas ruins vier eeuwen later, in 1878 werd zij door de paus officieel heilig verklaard. Dat had zo zijn redenen. Een dikke eeuw geleden begonnen de gewone mensen in heel Europa in opstand te komen. Zij geloof den niet meer in het woord van dominee en pastoor. Zij wendden zich tot de nieuwe in het oog der kerk duivelse leringen van socialisme en liberalisme. Die hadden het volgende ge meen: zij gingen ervan uit, dat de mensen niet in ootmoed op de hemelse beloning moesten wach ten, maar het recht hadden het lot in eigen handen te nemen en te vechten voor de toekomst van zichzelf en hun kinderen. Daar had de officiële kerk bezwaar te gen en daarom werd een tegenac tie begonnen Men stelde voorbeelden uit het verleden. Pastoors en bis schoppen bevorderden de vere ring van heiligen die hun lot al tijd zonder morren hadden ge dragen. Maria bijvoorbeeld werd naar voren gebracht als de moe der van Zeven Smarten. Ook Liduina paste in dat stra mien. Zij had immers geduldig haar drie en dertig jarige ziekte gedragen, daar in het kleine Schiedam en God zelfs gedankt voor wat haar was overkomen. Rond haar ziekbed waren dan ook vele wonderen geschied In gezelschap van haar engelbe waarder bezocht zij de hemel en had aldaar vele contacten met Maria Eenmaal zag zij zelfs Je zus, als kind, maar toch gekrui sigd. De Schiedamse vrouw uit de middeleeuwen werd in die perio de door heel Europa bekend als een door lijdzaamheid geheiligde. Zelfs de decadente Franse schrij ver Huysmans schreef na zijn be kering tot het katholicisme een veel verkochte biografie over haar. Maar de échte Liduina was helemaal geen lijdzame heilige. Zij was een opstandige vrouw die haar ziekte gebruikte als wapen tegen de gevestigde orde, vooral die van de kerk. Dat blijkt duide lijk uit het middeleeuwse ge schrift, waarvan nu de vertaling dankzij de heren Jongen en Schotel beschikbaar is gekomen. Maden Alles bij elkaar vormt deze oudste biografie van de ichie- damse maagd geen smakelijke ge schiedenis. De auteur vertelt, hoe zij na een fatale val op het ijs, langzaam wegrotte. Al haar won den worden beschreven. Zelfs de exacte omvang van de maden die in haar buik rondkropen, blijven de lezer niet bespaard. En al deze verhalen vol gruwelijkheid en stank worden afgewisseld met beschrijvingen van de hemelse heerlijkheid die ze tijdens haar visioenen meemaakte. De men sen die Liduina honderdelf jaar geleden heilig verklaarden, haal den van dit alles maar een paar aspecten naar voren. Zij leggen uit, dat die bezoeken aan de he mel een soort beloning waren voor haar geduldig gedragen lij den. De feiten zijn anders. Liduina deed alles wat ze kon om de za ken nog erger te maken dan ze al waren. Ze smeekte God om nog meer wonden en kwalen, een verzoek waar de Almachtige, al dus de beschrijvingen uit die tijd, gaarne op inging. Ze at rijna niets; Een moderen psychiater heeft een aantal jaren geleden een overtuigend boekje geschre ven, waarin hij uitlegde dat zij De heren Jongen en Schotel (rechts), die de vertaling verzorgden van het middeleeuwse geschrift. leed aan de ziekte anorexia ner vosa. Lijders daaraan meestal vrouwen leggen zichzelf vas- tenkuren op tot zij er aan sterven en als zij om welke reden dan ook tóch wat eten, braken zij al les meteen weer uit. Inderdaad vertelt de biografie over 'de mag het van Sciedam', dat zij zonder voedsel of drank toch in leven bleef. Er zijn vele redenen voor deze psychische ziekte. Het kan een manier zijn om aandacht te trek ken. En dat deed Liduina volop. Zij gebruikte haar lijden en visi oenen om de gang van zaken in de hele stad te beïnvloeden. Want ze had iets tegen de toen malige pastoors. Ze zat vol verha len over tussenstops op haar rei zen naar de hemel: hel en vage vuur, twee plekken waar volgens het katholieke geloof zondaars te recht komen. Daar ontmoette zij overleden pastoors en priesters. Verdiende loon! Ze hadden de verhalen over haar bovennatuur lijke contacten niet serieus geno men. Of althans volgens ie stadsroddel in hun leven niet altijd even rechte paden bewan deld. Harde tijd De gewone Schiedammers uit die tijd moeten van zulke verha len gesmuld hebben. Zij leefden in een onzekere en harde tijd vol oorlog en gevaren, waarin ieder een om te overleven alleen maar aan zichzelf móest denken. Hun eigen stad was een verzameling houten hutten, waar alleen de voor begrippen uit die tijd be scheiden kerk en stadhuis boven uit staken. De meeste mensen leefden van de visserij. In kleine huikjes voeren zij het zeegat uit, waar ze gemakkelijk ten prooi konden vallen aan noodweer of zeerovers, want het land ver keerde in een sosjrt burgeroorlog. Strenge winters bedreigden het leven. Als de rivieren toe vroren, viel de aanvoer van voedsel weg. Doodgaan van kou en honger was voor de meeste mensen een jaarlijkse bedreiging. Het stadsbestuur was net als overal in handen van een kliekje rijken die alleen het eigen belang voor ogen hadden. En van de geestelijkheid viel ook weinig troost te verwachten. Pastoors leidden een prettig leven. Elke kerk had zo zijn vaste inkomsten die erg veel leken op belastingen. Veel mensen geloofden dar ook, dat het einde van de wereld na bij was. Want wat je in het dagelijks leven zag, viel niet te rijmen met hoe de wereld eruit zou moeten zien. Dat ideaalbeeld was heel duidelijk. De middeleeuwers ge loofden in een standenmaat schappij. De gewone mensen werkten, Zij gehoorzaamden aan de overheden edelea of stads bestuurders die mild en recht vaardig heersten. Pastoors en ka pelaans zorgden voo het ziele- heil. Maar de stadsbestuurders waren corrupt en de geestelijken zaten vaak te drinken en te schransen en dan ook nog in het gezelschap van aantrekkelij ke dames. Priester werden in die tijd velen vanwege de vaste in komsten die aan die functie ver bonden waren. Aan de andere kant: je leefde maar één keer. De dood kon elk moment aan de deur kloppen. Daarom moest je genieten, zoals het nog kon. Als de rijken in die dagen luxueuze feesten gaven, dan werden tegen het eind vaak door dienaren afbeeldingen van geraamtes vertoond. Het plezier kon maar al te gauw verkeren in dood en ondergang. Het was een manier van leven waarmee nie mand eigenlijk goed raad wist. Tegen alle corruptie, al dat perverse, al die omkering van wat goed, waar en schoon was, ontstond verzet. Er waren men sen die de maatschappij van wel eer wilden herstellen en als ech te middeleeuwers die overal de hand van god in zagen, begonnen zij met het geloof. Ze stichtten gemeenschappen een soort kloosters waarin men zich keerde tegen het lekkere leven van de pastoors en de gevestigde machten binnen de kerk. Daar werd een eenvoudig bestaan ge leid. De ware gelovige gaf net als Jezus zijn bezit aan de armen. Hij bereidde zich voor op het eeuwige leven. De gevestigde pastoors en ka pelaans hadden vaak weinig op met deze vernieuwingsbeweging. Dat gold ook voor Schiedam, waar zo'n kritisch kloostertje be stond dat derhalve zware concur rentie aan moest gaan met de geestelijken van de Grote Kerk. Erwtensoep - «- De zieke Liduina was een ge schenk uit de hemel. Letterlijk. Want ze had direct-contact met de moeder'Gods.* Ze bracht be richten mee, die niet vleiend wa ren voor lastige pastoors. Boven dien nam zij afstand van de ge neugten des levens, want ze koos voor het lijden. Daarmee liet zij zien, dat zij van de rijken en de machtigen met hun mooie leven niets moest hebben. Zij zorgde ervoor, dat de massa van de be volking achter haar stond door aan de armen aalmoezen te ge ven en als de winter koud was, erwtensoep. Haar geestverwanten in het klooster maakten hier geen ge heim van. Op een echt middel eeuwse manier dikten ze de fei ten aan. Het geld kwam uit een beurs die op wonderbaarlijke wijze nooit leeg raakte. De bo dem van de pan erwtensoep was om dezelfde reden nooit zicht baar. Iedereen kende toch uit de bijbel het beroemde verhaal van de wonderbaarlijke broodverme nigvuldiging. Liduina dat was duidelijk stond zo dicht bij de Verlosser, dat zij voor een won derbare erwtensoepvermenigvul diging kon zorgen. Liduina's lijden was een con stant protest tegen de gevestigde orde. Er zijn daarom heel wat pogingen gedaan om haar in dis krediet te brengen. Maar die zijn nooit geslaagd. Pas op de dag na haar dood kon de plaatselijke overheid ingrijpen. Ze nam met een het lijk in beslag om ervoor te zorgen, dat ze de verering die nu zou beginnen, in eigen hand kon houden. Tegen de wil van de overledene werd onmiddellijk een grafkapel gebouwd naast de Grote Kerk, Het werd een oord voor pelgrims en bedevaartgan gers. De Schiedamse overheid was daar blij mee. Want zulk religi eus toerisme bracht geld in het laatje. Ondertussen lag de gevaar lijke heilige veilig onder de grond. Die religieuze toeristen zijn blijven komen. En het zijn weer opstandelingen, die bezwaar ma ken tegen de zondigheid van de wereld. Ze trekken met Liduina in het vaandel te velde tegen eu thanasie en abortus, tegen de pornografie en de goddeloosheid Ook zij voelen zich bedreigd door de tekenen des tijds. Maar het is niet de corruptie, de tyrannie waar ze bang voor zijn. Ze vre zen de vrijheid die teder tegen woordig heeft om zelf te kiezen hoe hij wil leven. "a i/„ f «J«' 2

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1