Kunstwerken niet langer in depot Jongen dood onder tram TV 'Goudriaan moet weg als milieu-wethouder' ARTOTHEEK LEENT KUNSTWERKEN UIT VOOR THUISGEBRUIK Hafkamp maakt haast met nieuw bad in Croenoord TVKRANT Het Vrije Volk SCHIEDAM Egen Huis geeft cursus voor kopers premiewoningen Vrouwencommissie viert jubileum Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? Verwaarloosde honden mee met politie Explosie bij videotheek PAGINA 4 DINSDAG 31 OKTOBER 1989 Man bedreigt bestuurder van tram SCHIEDAM Een En gels sprekende man heeft gisteravond in Schiedam ge probeerd een trambestuur der te beroven. Hij dreigde hem te vermoorden als hij geen geen geld kreeg. Als antwoord draaide de be stuurder van tramlijn l het tussenraais dicht, waarna de overvaller op de vlucht sloeg. SCHIEDAM Financiële on dersteuning van de gemeente stelt de Vereniging Eigen Huis in staat een drie avonden durende cursus te verzorgen voor aspirant kopers van premiewoningen in Schiedam. Het is de in Amersfoort gevestigde vereniging een doorn in het oog dat regelmatig blijkt dat kopers hun handtekening onder een koop contract moeten zetten vóór ze de tijd hebben alle gevolgen ervan te kunnen overzien. Het kopen van een huis vereist een degelijke voorbereiding. Daarom heeft de vereniging een cursus ontwikkeld die voorkomt dat de aspirant-ko per zich in een ongewis avontuur stort. De cursus omvat drie avon den waarin alle facetten aan de or de komen. De bijeenkomsten worden ge houden op 16, 21 en 27 november in zaal Beatrix aan de Lange Kerk straat 68. Deelnemen kost tien gul den. Wie belangstelling heeft, dient zich vóór 9 november schrif telijk aan te melden bij de Vereni ging Eigen Huis, Postbus 735, 3800 AS Amersfoort. Door Rein Wolters SCHIEDAM In eigen huis (tijdelijk) bezitter zijn van profes sionele kunstwerken. Vanaf zater dag kan ieder op zijn eigen manier genieten. De grendel is ein delijk van het rijk gevulde, ge meentelijke kunstdepot. Acht jaar voorbereiding ging vooraf. Voor de liefhebbers zijn 750 originele kunstwerken beschikbaar voor uit leen hetgeen nog maar een deel is van het gemeentelijke bezit. Wethouder L. Hafkamp (VVD, Cultuur) gaat de geschiedenis in als de eerste abonnementshouder van de Artotheek Schiedam. Op de bo venverdieping van het filiaal Koord van de gemeente biblio theek (Bachplein) vulde hij gister morgen het eerste uitleenformulier in en verwierf zich daarmee in tij delijk bezit een brok beeldhouw werk. zijn handeling was het startsein voor een proefperiode, waarin met name bibliotheek-di recteur Mies van Helden achter de kinderziekten' van de kunstuit leen wil komen. Op voorhand zegt ze niet allerlei regels te willen be denken, die voor belangstellenden een drempelvrees kunnen opwer pen. Echt waardevolle schilderijen, tekeningen, grafieken, foto's, ob jecten en kleine beeldhouwwerken zijn niet te leen. „De aankoop- waarde van de kunstwerken ligt nooit hoger dan drieduizend gul den, Duurdere kunstwerken zijn niet te leen," zegt ze met nadruk. Voor de lener is het wel raadzaam om vooraf te onderzoeken of de in braak-, brand- of andere schade verzekeringen ook uitleenkunst dekt. in de jaarabonnementsprijs van vijftig gulden (CJP-houders de helft) is géén verzekeringspremie tegen diefstal, verlies of beschadi ging opgenomen. Abonnees mogen drie keer per jaar een kunstwerk lenen. De maximum leenduur is twaalf- en de minimum duur drie ■M Wethouder Hafkamp (rechts) ontvangt als eerste abonnee van de artotheek uit handen van bieb-directeur Mies van Helden (links) een lino. De eerste vyftig abonnees kunnen enzelfde exemplaar kopen voor vijftig gulden. maanden. Vanaf zaterdag kan men met Artotheek een lidmaatschap aangaan. Via een overzichtelijke dia-opstelling kan een keuze wor den gemaakt van het gewenste op- ject, waarna het kunstwerk kan worden afgehaald aan het depot aan het Bachplein 581. Schiedam maakt van de ver werking en de opslag van de gege vens gebruik van de Artotheek Rijnmond, waarbij ook Rotterdam en Vlaardingen zijn aangesloten. Behalve het gemak van de admini stratieve verwerking betekent dit ook het kunnen beschikken over eikaars collectie. Rotterdam bezit ruim 25.000 kunstwerken. Voorlo pig is een lidmaatschap van de Ar totheek Schiedam alleen voor par ticulieren. In een later stadium ontstaat die mogelijkheid mis schien ook voor bedrijven. Eerst wil de gemeente precies inventari seren en administreren welke hoe veelheid kunstwerken en van wel ke waarde tot het eigendom be hoort. SCHIEDAM De Vrouwen Ad vies Commissie voor de woning bouw (VAC) bestaat tien jaar. Ter viering van dit heuglijke feit bren gen leden van VAC's uit omliggen de gemeenten een werkbezoek aan Schiedam. In het oude raadhuis aan de Grote Markt wacht hen volgende week dinsdag, 7 novem ber, een ontvangst. De dames wor den toegesproken door VAC-voor- zitter J. W. Ruiter-van den Boom en wethouder mr. J. G. van Kleef (Stadsvernieuwing). Daarna wacht hen lezingen door mevrouw ir. E. Janzen, coördinator van de Stich ting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) en door ir. J. Deenik, ambtelijk coördinator van de VAC. Het gezelschap brengt aanslui tend een bezoek aan Branderij De Tweelingh en krijgt daar een rond leiding door de distilleerderij. De lunch nuttigt men in het Stadskan toor en vervolgens worden nog be zoeken afgelegd aan de voormalige Theo Thijssenschool aan het Edis- onplein, het pand Lange Haven 95 en het Proveniershuis. De Vrouwen Advies Commissie houdt zich in Schiedam onder meer bezig met het geven van praktische en bruikbare adviezen voor de indeling van nieuw te bou wen of te renoveren woningen. Bij een aanrijding met tramlyn 4 is vanmorgen op het Broersvest in Schie dam een nog onbe kende jongen ge dood. Vermoedelijk merkte de jeugdige bromfietser niet tij dig het afslaan van de tram op. Rem men op het laatste moment baatte niet meer. Het natte wegdek veroorzaak te een slip, waar door het slachtoffer onder de voorzijde van de tram gleed. Hij droeg geen pa pieren by zich. Aan de hand van het ver zekeringsplaatje pro beerde de politie vanmorgen achter zijn identiteit te ko men. De plek van het on geval is met opflik kerende waarschu wingsborden bevei ligd. Volgens de de politie was de snel heid van de tram ge ring. SCHIEDAM De wijk Groenoord moet zijn nieuwe re- creatiebad krijgen en snel óók. VVD-wethouder L. Hafkamp zet vaart achter het ontwikkelen van nieuwe plannen, na het on langs afhaken van een potentië le projectontwikkelaar. Al in ja nuari of februari 1990 wil de wethouder een architect opdra gen het plan verder uit te wer ken. Dan moet ook bekend zijn hoeveel geld de gemeente in het project kan en wil stoppen. Het nieuwe bad moet het gesloten openluchtbad in het noorden van de stad vervanging en moet geschikt zijn voor zowel recrea tie, zwemlessen en wedstrijden. Zwemverenigingen krijgen in het nieuwe pand onderdak. Dit blijkt uit een notitie en een programma van eisen wel ke Hafkamp toezond aan de le den van de raadscommissie voor Sport en Recreatie. Hij wil een wedstrijd(instructie)bad van 25 bij vijftien meter met een beweegbare bodem tot 2.40 meter diepte. Rondom moet ruimte voor toeschouwers zijn. Voor puur de recreatie maakt het programma melding van een bassin van 400 vierkante meter in een speelse vorm en voorzien van voldoende oever lengte. Kinderen krijgen een ei gen ondiep gedeelte en peuters een spartelstukje van vijftien centimeter diep. Het recreatie bassin krijgt aansluiting op een ligweide van minimaal vierdui zend vierkante meter. Een zeventig meter lange glijbaan en een opvangbak van 18 vierkate meter, kleuterglij baan, hot whirl-pool, stroom versnellingen, jetstreams, mas- sagestralen, waterpaddestoelen, sauna, solaria en zonnebanken behoren tot het programma van eisen. Een goede toegankelijk heid van de baden, óók voor mindervaliden, staat eveneens op de prioriteitenlijst. Dat geldt ook voor zitjes met parasols, een bikinibar en een ruime tochtvrije ruimte waar komen de en gaande bezoekers geen hinder van elkaar ondervinden. Tot de andere ruimten van het zwemcentrum behoren ook een restaurant met zitplaats voor dertig mensen, EHBO-ka- mer, bergingen en ruimte voor verenigingen met bestuurska- mer en eigen kasten, voldoende toiletten en douches. Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 en 22.30 uur. Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven. Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25. Zolang de voorraad strekt. ROTTER DA Wilt u meer informatie óver Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratief Bei dan 010-4048056, Fractievoorzitter De Snaijer (CDA) verrast PvdA bij presentatie rapport over Boterstraat Door Ben van Haren VLAARDINGEN - CDA-fractie- voorzitter Leo de Snaijer, die te vens voorzitter is van de Commis sie Verontreinigde Grond, vindt dat PvdA-wethouder Bas Goudri aan niet langer de portefeuille Mi lieuzaken kan behartigen. Hij zei dit gisteren tijdens de persconfe rentie in het stadhuis, die volgde op de overhandiging van het eind rapport van deze commissie aan burgemeester Fred van Lier. De Snaijer deelt de opvatting van Remi Poppe (SP) en Arnold van Kalken (P*SP/PPR/CPN), dat Goudriaan niet kan volstaan met zijn al in juni uitgesproken erken ning dat er fouten zijn gemaakt. De wethouder moet er de conse quentie aan verbinden dat de por tefeuille Milieuzaken in het ver volg door een ander wordt be heerd, vinden zij. 'Stadsontwikke ling' zou hij mogen behouden. De fractieleider van de PvdA, John Ranshuijsen, werd door deze stellingname van de CDA-voorman verrast. Maar hij kreeg staande die persconferentie van De Snaijer de bevestiging, dat deze er wel zo over denkt. VVD-fractievoorzitter Georges Neijssel had kort daarvoor nog de hoop uitgesproken dat de coalitie van CDA en VVD met de PvdA snel zou worden hersteld 'nu door het onderzoek het college van alle blaam is gezuiverd'. De moeizaam tot stand geko men samenwerking tussen de drie grootste partijen is in juni verbro ken bij het ciftreden van de PvdA- wethouders Goudriaan en Maarle- veld na het aannemen van de 'mo tie van wantrouwen van Poppe, waarin om het instellen van een onderzoek naar de gang van zaken met de grond van de Boterstraat werd gevraagd. Morgen staan zo wel de bespreking van bet eind rapport van de 'commissie De Snaijer' als de verkiezing van wet houders op de raadsagenda. De Snaijer, die gisteren voor de overhandiging van het rapport aan de burgemeester speciaal een bloem in zijn knoopsgat had gesto ken, kwam met nog een verrassen de uitspraak. Hij zei net als Poppe meer waarde te hechten aan ver klaringen van GEWB-ambtenaren over de vondst van een oliefilm op grondwater, op 3 januari 1979 (dus voordat Lekkerkerk bodemveront reiniging werd ontdekt), dan aan de ontkenning van de inmiddels met VUT vertrokken gemeentelij ke milieuambtenaar J. Molenaar. „Het geheugen heeft de heer Mole naar in de steek gelaten of hij doet de waarheid geweld aan, ant woordde de CDA-voorman tot tweemaal toe op een vraag over deze in het rapport gesignaleerde tegenstrijdigheid. De Snaijer bena drukte enkele malen, dat het ont breken van verslagen of notities van collegevergaderingen en staf- overleg het werk van 'zijn' com missie had bemoeilijkt. In een eerste reactie hierop waarschuwde de burgemeester voor het risico van een te grote pa pierberg. Van Lier, die zijn niet verschijnen op een hoorzitting van de commissie aan een misverstand toeschreef, zei dat het rapport en dus ook de aanbeveling om uitbrei ding van het aantal verslagleggin gen, in de collegevergadering van dinsdag (vandaag) aan de orde komt. Volgens Remi Poppe, die pas halverwege de bijeenkomst arri veerde, is het ontbreken van ge- spreksnotities juist de oorzaak dat niet vastgesteld kan worden of er wel of geen voorkennis over de verontreiniging bestond bij het college. Voor hem staat dat ook nog helemaal niet vast. Gerrit van Veelen (SGP/GPV/RPF) benadert het net andersom „We hebben geen greintje schuld kunnen vin den bij het college, inclusief wet houder Goudriaan." Van Kalken meent, dat de commissie zichzelf machteloos heeft gemaakt door te besluiten niet op te treden als offi ciële onderzoekscommissie volgens artikel 148 van de Gemeentewet, die ook ambtenaren onder ede kan horen. VVD en CDA hebben zich hiertegen verzet omdat rij dan niet meer tegenover de PvdA zouden kunnen volhouden, dat het niet om een motie van wantrouwen ging. Wil van Rijn van D66 eist niet het hoofd van Goudriaan maar vindt wel, dat de PvdA sterke ar gumenten moet hebben om hem morgen opnieuw voor Milieuzaken voor te dragen. Hij vindt de be langrijkste waarde van het zes we ken durende intensieve onderzoek, dat bloot is gelegd waar bij de 'BV Vlaardingen' dingen niet goed zit ten. De Snaijer is vooral geschrok ken van de vaststelling, dat be langrijke informatie niet bij de va kwethouder terecht is gekomen. Van Veelen hechtte bijzonder aan de signalering, dat miÜeubeleid te weinig aandacht heeft gekregen en er voorstellen op dit gebied nu in een stroomversnelling zitten. Ranshuijsen en Neijssel zeggen geen essentiële informatie meer te hebben verkregen dan in juni al bekend was behalve de bevestiging van hun veronderstelling dat er geen voorkennis bestond var de verontreiniging, die pas na afgra ving aan de Boterstraat en storting in de Broekpolder werd ontdekt. Volgens Poppe is nu onomstotelijk aangetoond, dat er tien jaar lang een slecht milieubeleid is gevoerd in Vlaardingen. En daarom moet wethouder Bas Goudriaan verdwij nen, vindt de SP-voorman. inbrekers betrapt SCHIEDAM Posten na het afgaan van een buitenalarm had vanmorgen op de Hoog straat de arrestatie van een 39- jarige Rotterdammer als resul taat. Eerder probeerde hij in te breken bij Silca Fashion, maar werd gestoord door het alarm. Enige tijd later keerde de in breker terug. Hij sloeg de win kelruit in en deed een greep in de etalage, waarop de verdekt opgestelde agenten hem in de kraag grepen. SCHIEDAM Twee honden rijn gistermorgen door de poli tie meegenomen van een 30-ja- rige bewoner van de Vlaardin- gerdijk. Buren hadden geklaagd dat de man de honden verwaar loosde. Met instemming van de man rijn de dieren afgevoerd naar een arts voor onderzoek. SCHIEDAM Verfverdun- ner en een verhit lasapparaat veroorzaakten gisteren een ex plosie in videptheek Nelly aan de Singel. Direct daarna brak brand uit, welke de brandweer snel onder controle had. In de winkel was men bezig met ver bouwingswerkzaamheden. Televisie en giro- bescheiden gestolen SCHIEDAM - Een televisie met een waarde van dertien honderd gulden mist een 26-ja- rige bewoner van de Van Ho- gendorpstraat. De dieven kwa men binnen door de glaslatten van de buitendeur af te schroe ven. Ook de woning van een 87-jarige vrouw aan de Delf- landseweg werd doorzocht. Zij mist girobescheiden, polissen en girobetaalkaarten. Concert Farrenc-trio SCHIEDAM Het Farrenc Trio verzorgt woensdag een lunchconcert in het kerkge bouw van de Nederlandse Pro testantenbond aan de Westvest 92. Het trio, genoemd naar de Franse componiste en uitvoe rend musicienne Louise Far renc, bestaat tut Ernie van Geenen (fluit), Mariëtte Gort (cello) en Mariken Zandvliet (piano). De organisatie van het concert is in handen van de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. Aanvang 12.30 uur, toegang en koffie gratis. Mauritsschooi viert renovatie met feest SCHIEDAM De zestigste verjaardag en het feit dat het schoolgebouw aan de Westfran- kelandsestraat fraai is gereno veerd, zijn de aanleiding voor een groot feest dat morgen, donderdag en vrijdag wordt ge vierd in de Prins Mauritsschooi (vroeger bekend als de Dr. de Visserschool). Donderdagmid dag laten de leerlingen 160 bal lonnen op en vrijdagmorgen ko men ze allemaal verkleed naar school. Direct na de heropening van het schoolgebouw gaan de kinderen met versierde fietsen, steppen en driewielers in op tocht achter een draaiorgel door de Westwijk. Vrijdag avond wordt het 'eest afgeslo ten met een bijeenkomst voor genodigden en familieleden van de leerlingen. Belangenclub OSR zoekt bestuursleden SCHIEDAM De twee jaar geleden opgerichte belangen vereniging Onderling Sterk Rijnmond (OSR) heeft behoefte aan versterking van het be stuur. De vereniging behartigt de belangen van mensen met een verstandelijke handicap. Het bestuur bestaat uit mensen met een verstandelijke handi cap (niet verwarren met de ter men 'verstandelijk gehandi capt' of 'zwakzinnig'). Voor deelname aan het bestuur zoekt de organisatie mensen met een redelijke mate van zelfstandig heid, waarbij de nadruk ligt op het kunnen lezen en schrijven en het beschikken over een flinke portie doorzettingsver mogen Voorts zoekt de OSR coaches die de bestuursleden in hun werk ondersteunen en be geleiden op het gebied van be wustwording van mensen met een verstandelijke handicap. Inlichtingen worden graag ver strekt via telefoonnummer (010) 4677437. Biljarten voor dames SCHIEDAM Vrouwen die er genoeg van hebben om bij het biljarten alleen maar toe te kijken kunnen nu terecht bij Kluphuis Oost, Galileïstraat 86, Elke vrijdagavond van 20.00 tot 23.00 uur is daar de biljartclub voor vrouwen, waar men de fij ne kneepjes van het spel krijgt uitgelegd De contributie be draagt tien gulden per maand. ■iVr (INOE20NDEN MEDEDfl-INGl I' iJaf', Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) AVONDBLADEN xtf Tjrzr:

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1