Geen huurverhog ng voor Stationsstraat W jkteams tevreden over nieuwe werkwijze TV Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? Het Vrije Volk SCHIEDAM Bijdorpplein en daarmee basta! Dienst Woningbeheer start binnen enkele maanden met aanpak milieu-problemen Excursie over camouflage 1 met kwaliteits garantie Identiteit slachtoffer nu bekend Regionaal psychiatrisch ziekenhuis op komst TVKRANT KUNST TE KIJK PAGINA 4 WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 aLmjijJAM van een andere straatnaam dan Bij dorpplein wil de raadscom missie voor Stadsvernieu wing niet horen. Het college van burgemeester en wet houders acht Europaplein een betere en minder ver warrende naam voor het plein bij het nieuwe politie bureau bij de Nieuwe Dam- laan en Schiedamseweg. Er zouden, zo stellen burge meester en wethouders, mis verstanden kunnen ontstaan met de naam Blijdorp, een wijk in de gemeente Rotter dam. „Temeer daar mag worden verwacht, dat door de aanwezigheid straks van het politiebureau deze naam veelvuldig zal worden ge bruikt," meent het college. Met name het CDA-raads- lid E. M. Hellwig-Kuipers noemt dat klinklare non sens: „Bijdorp is in wezen een heel klein dorp achter de spoorlijn dat zijn naam moet houden. Over bijna ge lijke straatnamen zoals Sweelincksingel, Sweelinck- straat en Sweelincklaan in onze stad, Vlaardingen en Rotterdam maken we toch ook geen drukte?" De voltal lige commissie schaarde zich aan haar zijde. SCHIEDAM Ervaren natuur kenners tonen zondagmiddag in de Heemtuin hoe dieren zich weten te camoufleren en zich op deze wijze onzichtbaar maken voor hun vijanden. Maar zelfs voor ervaren mensen is het erg moeilijk geca moufleerde dieren te vinden, want sommige dieren zijn daarin ware kunstenaars. Dieren kunnen zich op twee manieren camoufleren. Zo kan een dier door zijn gedrag en het vertonen van schutkleuren vol komen wegvallen tegen de achter grond. Veel nachtvlinders zijn zo gekleurd dat ze niet opvallen als ze met gespreide vleugels doodstil op boomschors zitten. Een andere manier van camou fleren is dat dieren in een kleurpa- trooon en gedrag zo op gevaarlijke of giftige die ren proberen te lij ken, dat ze roofdieren in verwar ring brengen en afschrikken. Tij dens de excursie zullen zoveel mo gelijk voorbeelden van camouflage worden getoond. Studio [.f] pj] Express-"-^- SCHIEDAM Binnen enkele maanden pakt de gemeentelijk dienst Woningbeheer de milieu problemen in de woningen in de Stationsstraat en omgeving aan. Directeur A. Verdoes van de dienst Woningbeheer heeft dit gisteren in een brief aan de bewoners bekend gemaakt. In zijn brief kondigt de directeur aan dat het woon- en leefmilieu wordt verbeterd, maar dat de extra kosten niet in de huur worden doorberekend. Zoals bekend zijn bij de bouw van de energiezuinige woningen fouten gemaakt. Met name de in stallaties voor luchtverversing en de afvoer van rookgassen functio neerden slecht en bezorgden bij een aantal bewoners gezondheids klachten. Volgens een uitleg van Verdoes waren de binnenmilieu problemen, zoals die zich voorde den in het project Stationsstraat, tot voor kort in Nederland onbe kend. De Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR) en het on derzoeksbureau TNO stelden vast dat drie afzonderlijke factoren hieraan schuld dragen. De rookgassen van het centrale ketelhuis slaan soms neer en ko men zo'in de woning: de inlaatope- ning van de warmte-terugwin-in- stallatie ligt te dicht bij de afvoer van vuile lucht; de open geiser in TENTOONSTELLING HA- DELER EN ROTH De Art Gallery van Interbook International aan de Lange Ha ven 97 in Schiedam heeft voor dit najaar een tentoonstellng ge- orgahiseerd met werk van A.C.Roth (brons) en Georg Hade ier (litho's en schilderijen). Het merendeel van de geëxposeerde werken is te koop. De tentoon stelling duurt van 11 novembner tot en met 3 december. De Galle ry is dagelijks geopend van 13.00 to 17.00 uur, maar het is ook mo gelijk een afspraak te maken voor bezoek buiten de openings uren. De Art Gallery is vrij toe gankelijk; het telefoonnummer is 41739091. VERSCHUNINGSKUNST In café Het Paard aan de Hoogstraat 162 in Schiedam wordt van 3 november tot en met 10 december recent werk van Ivonne van Buuren en Bram Uil getoond. Ivonne van Buuren is een kunstenares in opleiding, maar nu al reeds van internatio nale allure. Bram Uil is een soort duivelskunstenaar, over wie zijn Schiedamse collega Daan van Golden zegt: „Bram Uil? Bram kan alles...tenminste, veel." An ders dan gebruikelijk wordt deze tentoonstelling niet geopend, maar gesloten. Dat gebeurt op zondag 10 december om 16.00 uur Om 17.00 uur 'verschij- de keuken brengt rookgassen eerst in de keuken en pas dan worden ze afgezogen. Vooral de geiser blijkt een breekpunt in plannen om in het complex alsnog van een centrale warmwatervoorzieningen aan te leggen. De woningen zijn destijds verhuurd zonder een warmwater bron. Een aantal huurders koos voor een (huur)geiser, maar daar bleek het luchtverversingssysteem niet op berekend. Dat kwam pas later aan het licht. De dienst Wo ningbeheer stelde voor de geisers te vervangen door een centrale warmwater-installatie, maar dat betekende een huurverhoging. Om het plan te verwezehjken zouden tenminste 75 percent van de huur ders hiermee moeten instemmen. Slechts 57 percent ging akkoord, waarop Woningbeheer het voorstel afvoerde. De geiser mag nu blijven en krijgt voor rekening van Woning beheer een eigen rookgasafvoer. Voorts wordt de schoorsteenpijp van het centrale ketelhuis met drie meter verlengd. De rookgas sen worden versneld uit de schoor steen geblazen. Hierdoor, luidt de uitleg van Verdoes, kunnen de rookgassen niet meer de woning inkomen. De toevoeropening van de ventilatielucht van de warmte- terugwin-installatie wordt ver plaatst. Als deze werkzaamheden zijn uitgevoerd, wordt de installa tie weer opgestart. Nu ventileert men door ramen open te zetten. Dat betekent extra stookkosten, terwijl juist zuinig stoken de opzet van dit soort wo ningen is. Wanneer de ventilatie goed functioneert, dan kunnen alle ramen gesloten blijven. De voorge nomen ingreep wordt in de ko mende weken nader uitgewerkt en vervolgens ter goedkeuring (waar schijnlijk in december) voorgelegd aan de gemeenteraad. Brand in garage SCHIEDAM Onbekenden hebben gistermiddag in de ga- rage van het voormalige kloos- ter aan de Warande een auto wrak in de brand gestoken. Twee eenheden van de brand weer konden niet voorkomen 4 dat het leegstaande pand uit brandde. East Meets West en Puis in café Podium SCHIEDAM De uit zes muzikanten bestaande Rotter- gs damse formatie East Meets t West vezorgt vrijdagavond een concert in het muziekcafé Podi- um aan de Lange Haven 28. Aanvang 22.30 uur. Toegangs prijs per persoon vijf gulden. Vrouwenfilm SCHIEDAM In de maan- r delijkse cyclus vrouwenfilms vertoont het Filmhuis Schie dam komende zaterdag Paura e Amore van de Duitse regisseuse Margaretha von Trotta. Het verhaal kan opgevat worden als een vrije bewerking van Tsje- chows toneelstuk De Drie Zus ters. In een klein universiteits- J stadje trachten de drie zussen, gevormd door het intellectuele 1 milieu waarin zij opgroeiden, een veelbelovend verleden om te zetten in een bevredigend he den. Maar politieke idealen noch minnaars kunnen het al lesoverheersende gevoel van de sillusie verdrijven. Wie het werk van Von Trotta kent zal de thema's snel herkennen; de u relatie tussen zusters, de kracht van vrouwenvriendschappen, de teloorgang van idealen uit het verleden en de vergeefse jacht op geluk. Aanvang half tien, zaal open vanaf half ne gen. Toegang voor vrouwen én mannen 4 gulden. Lidmaat schap noodzakelijk (kost vijf gulden, inclusief de eerste film). j Poppentheater in zaal De Teerstoof SCHIEDAM Zaterdag komt Poppentheater Kameleon naar theater De Teerstoof met de voorstelling 'De zee van tijd'. Het verhaal gaat over een reiskoffer die overal ter wereld geweest is, ja zelfs onder water! De koffer herbergt allerlei vreemde bewoners. Het zal dui delijk zijn dat er spannende dingen gaan. gebeuren als de koffer eenmaal opengaat... Za terdagmiddag om 14.00 uur in De Teerstoof, toegang 3,75 gul- den, leeftijd 4-12 jaar. 'Je kan gek worden!' SCHIEDAM 'Je kan wel gek worden. Als je maar wil!' Erna Sassen, winnares van het - Cameretten Festival 1985 weet er alles van. In haar eerste so lo-programma geeft de cabare- - tière onomwonden haar kijk op het leven, waarbij humor en ontroering elkaar afwisselen. Af en toe hakt zij er ook lustig op los. Onderwerpen als jalou- zie, incest en doodsangst wor den niet geschuwd. Met deze voorstelling wil Erna Sassen het publiek overtuigen dat ze meer in haar mars heeft dan de rol van verpleegster in de tv-se- rie Medisch Centrum West. Ze schreef zelf de teksten en mu ziek voor haar show. De regie is in handen van Titus Tiel Groenestege en Adelheid Roos- en tekende voor de supervisie. Vrijdag en zaterdag in Theater De Teerstoof. Aanvang 20.30 uur, toegang 12,50 gulden (CJP en Pas 65 10 gulden). Jazz van Bentje Braam SCHIEDAM Theatercafé - De Tender in het Passagethea- ter heeft voor donderdag het jazz-kwartet Bentje Braam ge programmeerd Het repertoire van het viertal kan omschreven worden als Europese Improvi satie Muziek. Het kwartet be- - staat uit Michiel Braam (piano), Fred van Duynhoven (slag werk), Ton van Erp (contrabas) en Peter Haex (tenortuba en trombone). Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. 'Rode korenveld' op Fiimhuisdoek SCHIEDAM De Chinese film 'Het rode korenveld' van - regisseur Zang Yimou wordt j vrijdagavond vertoond in het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12. In 1988 won de rolprent in "2 Berlijn de Gouden Beer en maakte ook op het filmfestival van Rotterdam veel indruk. 1 Aanvang 21.30 uur. Toegang voor donateurs vier gulden. De film is een meeslepende epos dat speelt op het Chinese platte land in de jaren twintig en der- tig. Een jonge vrouw, in een draagstoel op weg door het ko- ren naar haar toekomstige echt- 2 genoot, wordt verliefd op een van de dragers als deze een struikrover doodt. Later ont moet ze hem weer. Schiedamse politie 'smeekt' om aangiften van zelf de kleinste diefstallen Door Rein Wolters SCHIEDAM Doorrijden na een aanrijding in Rotterdam lever de de politie van Schiedam de op lossing van zeventien autokraken, heling en één auto- en zes fietsdief stallen. Vijf Schiedammers tussen de negentien en 27 jaar zijn aange houden, waarvan er twee tijdelijk weer op vrije voeten zijn gesteld. Vreemd genoeg bekende het vijftal méér zaken dan er aangiften zijn gedaan. Dit gegeven baart de Schiedam se adjudant Henny Hagestein grote zorgen. „Men moet altijd aangifte komen doen, hoe klein een diefstal is of ander delict ook lijkt. Geen aangifte doen speelt een verdachte altijd in de kaart," waarschuwt de manager van wijkteam 2 dat ope reert in het westen van de stad. De nieuwe werkwijze met wijk teams bij de Schiedamse politie werpt al na enkele weken behoor lijk vruchten af. Enkele stevige za ken werden al opgelost. Vooral kleine de 'kleine .criminaliteit heeft nts de volle aandacht van de drie wijkteams, die elk bestaan uit der tig mensen. Aangiften von kleine delicten verdwijnen hierdoor niet meer in een lade die nooit meer opengaat. Tot voor enkele weken was dit zo ongeveer de situatie, tot frustratie van burger „en politieman.De' aanhouding "van dé vijf, waarbij één vrouw, geldt als voorbeeld voor de nieuwe werk structuur en werksfeer van het korps. Vorige week donderdag-4 avond begon het'bij deze'zaak alle-"' maal op de G. J. de Jonghweg in Rotterdam. Omdat een 24-jarige Schiedammer méér aandacht had voor tippelende hoertjes, botste hij op een andere auto. Inplaatst van te stoppen gaf hij plankgas, maar werd al snel door de politie naar Verhoor van de verdachten door de hoofd agenten Frank Meeuws (links) en Pe ter van der Pol (midden) bracht 26 fei ten aan het licht. Adju dant Hage stein (rechts) roept het pu bliek op tot het doen van aangiften. Het trio poseert voor de gesto len auto en de eveneens ge stolen brom fiets. rddiuiL a SCHIEDAM De jongen die gistermorgen op de Broersveld bij een tramongeval om het leven kwam is geïdentificeerd als de 17- jarige B. Riem uit Rotterdam, De bromfietser had geen papieren bij zich. De politie wist de indentiteit te achterhalen via het verzeke ringsplaatje op zijn bromfiets. de kant gedwongen. In het politie bureau bleek de flink beschadigde wagen twee maanden eerder gesto len'van de Burgemeester "Van Haarenlaam in- Schiedam. Boven dien was er,-sprake-van-gestolen rijbewijzen, waarvan er minimaal één was vervalst. De man en zyn passagier wer den de volgende morgen overge dragen aan de politie van hun woonplaats. Uit een nader verhoor door de hoofdagenten Frank Mee uws en Peter van der Pol bleek al snel dat de vrouw de sleutels van de auto van een andere kennis had gestolen, waardoor een vierde ver dachte (ook een kennis) zich de au to zonder al te veel moeite kon toe éigenen. Maar deze ruilde de wa gen weer met de 24-jarige voor een (in 1987 in Rotterdam gesto len) bromfiets. Het onderzoekste am trof de brommer in een zijka mer op de eerste etage van een wo ning in de Westwijk. „We sjouw den ons een breuk aan dat ding," lachen de hoofdagenten nu. Tussen neus en lippen beken den de niet van drugs afkerig zijn de verdachten zeventien autokra ken in de hele de stad en ook zes fietsdiefstallen. Hun doelwit was voornamelijk radio-cassetterecor ders en andere duurzame goede ren, In enkele wagens troffen ze ook autopapieren en rijbewijzen. Deze werden vervalst en doorver kocht aan een vijfde verdachte, welke intussen vastzit voor heling. Pikant detail: ook uit een gepar keerde privé-wagen van een Schie damse politieman werd een porte feuille met bescheiden en het rij bewijs gestolen. De daders schrok ken van het politie-legitimatiebe- wijs. Eén van hen besloot het als gevonden op het bureau af te ge ven. Als 'eerlijke vinder' werden zijn antecedenten genoteerd. Via een andere invalshoek kwam de politie hem dus ook op het spoor. Enkele van de verdachten, allen kwamen al eerder met de politie in aanraking, hebben vermoede lijk nog andere delicten op hun kerfstok. „Daarom is de zaak nog niet afgerond," benadrukt hoofd agent Van de Pol. Zijn collega Mee uws: „Onbegrijpelijk blijft het dat de 'mensen van een diefstal geen aangifte komen doen. Van de 26 bekentenissen is van acht zaken geen aangifte gedaan. In feite kun nen we daar geen kant mee uit." Adjudant Hagestein: „Bij het publiek leeft nog veel te veel de ge dachte dat we gestolen spullen niet terugvinden, Het tegendeel is waar. Kijk bijvoorbeeld naar de fietsen we achterhalen. Peperdure juweeltjes zijn erbij. Maar geen aangifte, niks. Zelfs geen postcode in het frame. Men is zelf erg laks. Of misschien betaalt de verzeke ring te gemakkelijk uit?" Hij be klemtoont nogmaals: „Altijd aan gifte doen al is de vermissing of schade nog zo klein." ,f Hagestein constateert aan de andere kant: „Onze nieuwe wijze van werken draait goed. Onze mensen gaan er enthousiast tegen aan. Dat komt mede door de resul taten die worden geboekt." Van daag buigt in Rotterdam de Offi cier van Justitie zich over de zaak van het vijftal. Van zijn beslissing zal het afhangen of het voorarrest wordt opgeheven. SCHIEDAM Het Psychiat risch Centrum Joris in Delft heeft de psychiatrische afdeling (PAAZ) en de polikliniek psychiatrie van het Schieland Ziekenhuis uit Schiedam overgenomen. Het is de eerste stap op weg naar een alge meen psychiatrisch ziekenhuis met honderd bedden en veertig dagbehandelingsplaatsen in het Nieuwe Waterweg Noord-gebied. Aan het eind van dit jaar zal de aanvraag voor de nieuwbouw bij het ministerie van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur (WVC) moe ten worden ingediend. Het minis terie heeft in december 1988 aan Joris toestemming gegeven voor het realiseren van een regionale psychiatrische voorziening. Het Schieland Ziekenhuis en het Psychiatrisch Centrum Joris werken al een aantal jaren samen, maar zullen nu als Psychiatrisch Centrum Joris Nieuwe Waterweg Noord naar buiten treden. Vooruit lopend op de geplande nieuwbouw zijn de polikliniek en de PAAZ on dergebracht op de Stadhouder slaan 98 in Schiedam. Hef Cen trum bestaat verder uit de afdelin gen van Joris: het dagcentrum in Schiedam en de polikliniek in Vlaardingen. Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur met een herhaling om 22.30 uur. Stads TV Rotterdam en de A vondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. ROTTER DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. ningskunst'. Café Het Paard is open van dinsdag tot en met don derdag van 16.00 uur tot 02.00 uur; op vrijdag en zaterdag van 14.00 uur tot 02.00 uur en op zondag van 14.00 uur tot 01.00 uur. 's Maandags gesloten. PORTUGESE VISSERS In het Vlaardings Visserijmu seum is in oktober en november een foto-expositie over visserij in Portugal. De 63-jarige Vlaardin- ger Arie Gog maakte een indrin gend en informatief beeld van het visserijbedrijf in een Portu gees dorpje aan de kust. De sche pen, werktuigen en vangmetho- den doen sterk denken aan de Nederlandse visserij van lang ge leden. In Portugal worden de schepen nog door ossen uit de zee getrokken. De sfeerfoto's van Gog beelden het ruige visserijbedrijf in al haar facetten uit. Bij de ten toonstelling wordt een Canadese film gedraaid over de Portugese kabeljauw-visserij bij Newfound land die mooi op de reportage van Gog aansluit. Het museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. PORTRETTEN De Maassluise schilderes Joy ce Scriwanek schildert portret ten naar foto's. Een opmerkelijk aspect van haar werk is dat zij regelmatig in opdracht portret ten maakt van mensen die zijn overleden. Daarbij moet zij het vaak moet doen met pasfoto's of vakantiefoto's. Scriwanek por tretteert ook huisdieren. Zij ex poseert tot half november in de Koningshof in Maassluis. AIR-BRUSH Schiedammer Jan Noordijk maakt gebruik van acryl-verf en air-brushtechnieken voor zijn schilderijen op perspex. Het re sultaat vormt een kleurrijk en decoratief geheel. Ada de Fijter volgde cursussen aan de Rotter damse Volksuniversiteit en schil dert al tien jaar. Noordijk en De Fijter exposeren tot en met 10 november in de polikliniek B.K.- laan van het Schielandzieken- huis in Schiedam. De galerie is op werkdagen geopend van 9.00 tot 17.00 uur. WOORD VERTAALD IN BEELD In de Gemeentebibliotheek aan de Waalstraat in Vlaardin gen exposeert tot en met 24 no vember de Hongaarse kunstena res Beaty Czetö. Ze kwam in 1980 van Budapest naar Vlaar dingen en heeft sindsdien thuis en op de Vrije Academie veel gewerkt. Ze maakt graag se ries rond een thema om zich goed in de materie te kunnen verdiepen. Het thema bepaalt haar techniek. Zo heeft ze onder meer na het lezen van een aantal in het Nederlands vertaalde Hon gaars gedichten een serie zwart witte werken gemaakt; de ge dichten inspireerden haar door dat ze veel te maken hadden met Beaty's eigen leven. De in de bieb te bezichtigen werken zijn met tempera, krijt en inkt ge maakt. Hier en daar heeft de kunstenares het bewuste gedicht naast het werk opgehangen. De expositie is te zien tijdens de openingstijden van de biblio theek. AQUARELLEN IN GE- MEENTEBIEB Tot en met 23 november wor den in de Gemeentebibliotheek aan de Waalstraat in Vlaardin gen aquarellen van Wijna Zand vliet geëxposeerd. Wijna Zand vliet begon op 17-jarige leeftijd met olieverf-studies en ontwik kelde zich als een echte auto-di- dact. Het spel van kleuren en vormen in de natuur inspireert haar steeds opnieuw weer, en de meeste van haar werken komen dan ook buiten tot stand. Ze be gint met een potloodschets, waar na ze met penseel het effect van licht en schaduw in kleur en vorm aanbrengt. Thuis werkt ze haar creaties zonodig nog by. De werkstukken die in de biblio theek worden tentoongesteld be staan naast enkele olieverf-schil derijen geheel uit aquarellen. iINCFAJNÜFN MEDEDfUN(i) 1 Hoogstraat 104 106 Schiedam Te! 0)0 4266720 M,EEONDEN MEQEOEUNG) AVONDBLADEN

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1