ractievoorzitter stelt kortste schriftelijke vraag aller t jden Prins Mauritsschool viert het 60-jarig bestaan Hengelsportvereniging: joekels van snoeken in de Poldervaart Dijkgraaf inspecteert sloten Het Vrije Volk SCHIEDAM Kinderzegels verkrijgbaar in postkantoor m Telbevissing toont aan dat visbestand omvangrijk en van goede kwaliteit is TENTOONSTELLING OVER AUTEURSRECHT IN OPENBARE BIBIOTHEEK PAGINA4 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 Door Bernadecte Neelissen SCHIKT)AM Een uitnodiging door de commissie voor i Welzijn en Cultuur voor een werkbezoek aan Amsterdam heeft bij de CDA- fractie de nodige verwarring ge wekt. De bewuste uitnodiging was geadresseerd: 'Aan de Leden van de Raadscommissie voor Welzijn en Cultuur, alsmede de fractie voorzitters van de PvdA en de WD'. Op de adressering ontbrak de naam van het CDA. CDA-fractievooizitter Siem Bos man wilde onmiddellijk weten waaarom en diende een schriftelij ke vraag bij het college in. Het of ficiële antwoord op zijn vraag is nog niet binnen, maar wel heeft VVD-wethouder L. Hafkamp (Wel zijn en Cultuur) telefonisch contact opgenomen met Rosman om een en ander uit te leggen. „Het is niet 20 <?a.t CDA (de Schiedamse op- positie-partij) in deze zaak gepas seerd is," zegt Hafkamp. „Het gaat hierom: op het programma voor het werkbezoek aan Amsterdam staat onder andere een bezoek aan het atelier van de beeldhouwster Theresia van der Pant, die in op dracht van de gemeente een beeld van Vrouwe Aleida voor Schiedam maakt. De fractievoorzitters van VVD en PvdA hebben zitting in een speciale commissie, die zich bezig houdt met alles wat met die opdracht te maken heeft. Het CDA zit niet in die commissie. Vandaar dat, naast de leden van commissie Welzijn en Cultuur, alleen de frac tievoorzitters van VVD en PvdA uitgenodigd zijn." Hafkamp heeft, na te hebben uitgelegd hoe de vork in de steel zit, Rosman alsnog informeel uit genodigd voor het werkbezoek aan Amsterdam. „Ik heb gezegd dat hij van harte welkom is," aldus de wethouder. Siem Rosman: „Ja, het stelt allemaal niet zoveel voor, maar toen ik die adressering zag dacht ik: hee, wat is er aan de hand? Ik vond het gewoon vreemd dat de fractievoorzitters van de twee grote partijen wel apart wer den uitgenodigd en ik niet. Na tuurlijk zitten er wel vertegen woordigers van het CDA in de commissie voor Welzijn en Cul tuur, dus het was niet zo dat ik de indruk kreeg dat het CDA ergens buiten gehouden' werd, maar toch. Die adressering deugde niet. De uitnodiging had aan de com missieleden en de leden van die speciale commissie gericht moeten zijn." Rosmans bevreemding leid de tot de kortste schriftelijke vraag ooit aan het college gesteld: 'Hoe zit dat?' Voor het werkbezoek aan Am sterdam, waar Rosman nu dus als nog voor uitgenodigd zal worden, is nog geen definitief programma vastgesteld. Het bezoek van de Schiedamse delegatie aan het ate lier van Theresia van der Pant staat wel vast. Het beeld dat ze maakt van Vrouwe Aleida, de stichtster van de stad Schiedam, wordt volgens Hafkamp betaald van het geld dat over was na de viering van het 750-jarig bestaan van Schiedam. Het zal geplaatst worden bij de ruïne op het Stads- erf. Siem Rosman zegt gehoor te zullen geven aan Hafkamp's uitno diging om mee naar Amsterdam te gaan. „Ja, ik moet nu wel," aldus de CDA-fractievoorzitter. „Als je ergens vragen over stelt, zal je de consequenties moeten nemen. En het lijkt me wel leuk ook." SCHIEDAM Luid bellend en lawaai makend zoals alleen een heleboel kinderen bij elkaar kunnen zijn ze gisterochtend door Schiedam-West gelopen: de leerlingen van de Prins Maurits school. Met versierde fietsen, skelters en andere vervoermidde len die door de grote versierselen niet meer te herkennen waren vierden zij het 60-jarig bestaan van hun school. In de stoet wa ren verschillende paarden, een futuristische raket en zelfs een bruidswagentje van de partij. De kinderen zelf waren vaak ook prachtig uitgedost. Zo liep er bijvoorbeeld een trein-conduc- teur mee, een niet van echt te onderscheiden aannemer, meer dere clowns, prinsen en bruidjes. En er waren ook buitenlandse gasten zoals cowboys, Mickey Mouse, Spiderman en natuurlijk Batman. Allemaal liepen ze mee in een grote optocht achter een straatorgel aan, dat natuurlijk ook het nodige misbaar maakte. Feest dus, en wel drie dagen lang. Woensdag zijn de festivitei ten in de klas begonnen en don derdag buiten met het oplaten van 160 ballonen. Gisteren was het officiële gedeelte, waarbij het schoolgebouw zelf ook bij het feestgedruis betrokken werd. Het bestaat niet alleen zestig jaar, maar werd ook officieel her opend na een opknapbeurt van maar liefst 700.000. Een opgetogen directeur P, van den Ouden: „Het is natuur lijk een aardig bedrag en dat heeft te maken met de omvang van het gebouw. Het Rijk draagt namelijk een percentage bij aan de renovatiekosten naar gelang de grootte van het op te knappen pand. Gelukkig heeft de gemeen te het willen voorfinancieren." Het geld is goed besteed. Bui ten de school is de speelplaats op geknapt, er zijn bankjes geplaatst en er is een nieuwe fietsberging en een nieuwe zandbak geko men. Binnen in de lokalen is nieuw linoleum gelegd, de pla fonds zijn verlaagd en zijn de ra men vernieuwd met dubbel glas. Voor de kinderen was de dag nog niet voorbij met de optocht, want na een gezamenlijke maal tijd stonden er nog een clown en een film op het programma. In twee groepen werd daar naar ge keken. En of dat nog niet genoeg was kregen de kinderen een ve rassing in de vorm van een grote suikerspin. De ouders zijn 's avonds nog eens langsgekomen om het fraaie gebouw te bezichti gen. Tijgers, panters, indianen op de fiets ter gelegenheid van de zestig jarige Prins Mauritsschool. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Kleine brasem is de pest voor de doorgroei van andere vissen. Ingrijpen is soms noodzakelijk. Een telbevissing als nu is onderdeel van de maatrege len." Joop Blom (50) is lid van de beheerscommissie van de" Hengel sportvereniging Schiedam Om streken, die de zorg heeft voor een goede vispopulatie in de Polder vaart, de vijvers in het Prinses Be- atrixpark en de stadssingels. Vijftien (bestuurs)leden verza melden zich gistermorgen om half zeven bij Poldervaart 1 voor het, onder leiding van Wim Braven- boer doen van een telbevissing. De Poldervaart, die vroeger een open kanaal was tussen De Zweth en de Nieuwe Waterweg, is nu uitslui tend viswater en bestaat uit vier afzonderlijk genummerde delen. Deel 1 ligt tussen Vlaardingsedijk en het tennisspark Spieringshoek. Een telbevissing: gemakkelijker gezegd dan gedaan. Dat bleek wel. Om zeven uur ging het gigantische sleepkuilnet het water is. Vanaf beide oevers en vanuit een polyer- ster roeiboot sleuren de mannen het met handkracht naar het ande re eind van het kanaal. Ook dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan. De trektouwen verwarren herhaal delijk in bomen en ander oever struikgewas. Niet gemakkelijk en zeker niet omdat het talud nat en glibberig is. Een moeizame klus. „Maar ook een leuke. Als belo ning weten we straks hoe het hier sar- Steekproef met een net de daadwer kelijke bewe zen. „Kijk eens wat een mooie jonge snoek." is gesteld met de visstand. Uitein delijk is het allemaal déérom be gonnen," verwoordt Joop Blom. Zijn voorspelling dat omstreeks half negen ongeveer zeshonderd kilo vis in het net zou zitten, kwam niet uit. Telkens zit het net vast. Oplettendheid is steeds gebo den. „Eén opening tussen net en bodem is fnuikend. Dan ben je alle vis weer kwijt en is de moeite ver geefs," legt penningmeester Cor Het onderhouden van (polder) sloten is een taak van de gebruikers van het land naast die sloten. Als verant woordelijke voor de water kwantiteit in de polders hou den waterschappen toezicht op dat onderhoud. Daartoe wordt elk jaar in begin november een zogeheten schouw uitge voerd, Dijkgraaf A. P. van den Berg van het hoogheemraad schap van Delfland (op de foto tweede van links) trok giste ren zelf zyn laarzen aan om zich van zijn taak te kwijten. In Berkel inspecteerde hij de sloten van de laagste polder van 'zijn' waterschap, de Pol der Berkel. Faasse uit. Halverwege het 'parcours' raakt het net onwrikbaar vast. Ruim een half uur later is het eindelijk los. Als de trek na ruim drie moeizame uren is gedaan, blijkt deze 'vastzit- ter' inderdaad een flinke hoeveel heid vis te hebben gekost. „Op de bodem liggen waarschijnlijk wrak ken van roeiboten of oude palen. Dit is een onderzoeksklus voor de duikploeg van de brandweer. Ze moeten onderwater maar een kijk je nemen," vindt Joop Blom. Hij benadrukt de uitstekende relatie tussen de hengelsportvereniging en de spuitgasten. Behalve een vangst van toch zo'n vierhonderd kilo vis sen van allerlei soorten, omvat de buit ook een rotanstoel, autoban den, veel wrakhout en een halve bromfiets. Tussen de duizenden krioelende vissen in het net geven enkele joekels van snoeken met forse slagen van hun staart blijk van afkeuring over het beperken van hun vrijheid. „Gevaarlijke krengen. Zonder pardon bijten ze je een vinger af. Je kunt beter van snoeken afblij ven als je niet weet hoe je ze moet vastpakken," waarschuwt Cor Faasse. Met schepnetten worden snoeken en snoekbaarzen (zo'n vijftien) uit de spartelende schub benmassa gehaald. Opmeten, we gen en een vluchtig uiterlijk on derzoek nemen nauwelijks tijd in beslag. Voordat de vissen er erg in hebben, zwemmen ze weer vrij rond. „Ze zien er goed uit," bromt voorzitter Bas Sleeuwenhoek goed keurend. Secretaris Jaap van Til burg, een tikje ironisch wijzend naar de vangst: „Dan zijn er altijd nog mensen die durven beweren dat hier nooit iets vangen omdat er geen vis zwemt." Voor de kleine brasempjes bete kende hun vangst tevens het eind van hun verblijf in de Poldervaart. Na een tweede trek, gistermiddag in Poldervaart 2 (het deel tussen Spieringshoek en de Sporthal Mar griet) zijn ze met duizenden tege lijk overgebracht naar en uitgezet in de Nieuwe Waterweg. Behalve het verwijderen van een teveel aan vis, zet de Hengelsportvereni ging Schiedam Omstreken regel matig nieuwe vis uit. 'In de ko mende weken krijgt de populatie van Poldervaart 1 uitbreiding met 75 kilo jonge winde, een voorn- aehtigé vissoort. In het Prinses Be- atrixpërk kreeg onlangs nog 75 ki lo jonge aal de vrijheid. Sterk en goed „Ik denk dat we in de loop van de jaren voor zo'n tweehonderd duizend gulden aan jonge vis in ons gebied hebben uitgezet," schat penningmeester Faasse. „Inder daad, we zijn een sterke en goede vereniging met een prima kassal do. Geld is noodzakelijk, want het in evenwicht houden van het vis bestand is een kostbare zaak" Onze vereniging telt bijna tweeduizend leden." Na regelmatige telmonsters, ne men de hengelaars ook elke maand watermonsters en laten de ze op kwaliteit onderzoeken. „De kwaliteit van het viswater is pri ma," verklaart Joop Blom. Eerder deze week maakte Dave Louwerse, hoofd van de afdeling Plantsoenen (waaronder ook de singel- en vij verwaterhuishouding valt) een soortgelijke opmerking. Blom tot slot: „De meeste hengelsporters denken alleen aan kwantiteit, dus aan het aantal kilo dat ze kunnen vangen. Wij denken andersom. Bij ons staat de kwaliteit van de vis en van het viswater voorop. Om dat op goed peil te houden offeren we allemaal graag onze vrije tijd op." Inlichtigen over de vereniging worden met plezier verstrekt door Jaap van Tilburg, Botter 62, tel. 4700633. SCHIEDAM Vanaf woensdag 8 november zijn in een speciale stand in het hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat de nieuwe zegels van de kindeipostzegelactie 1989 verkrijgbaar. De actie staat dit keer in het teken van de rech ten van het kind. Voor dit thema is gekozen in verband met de nieu we conventie voor de rechten van het kind, die dit jaar wordt behan deld door de Verenigde Naties. Op de zegels staan de rechten van het kind afgebeeld: verzorging, onder wijs en onderdak. Voor kinderpostzegels wordt iets meer betaald dan voor gewone PTT-zegels. De waarde van de ze gels is 55 (+25), 65 (+35) en 75 (+35) cent. De extra toeslag komt ten goede aan kinderen in de gehe le wereld. De Stichting Kinder postzegels Nederland verdeelt de opbrengst over kleinschalige pro jecten waarin het kind centraal staat. Alleen op de eerste dag zijn de zegels te koop vanaf 08.30 uur. Op de overige dagen kan men terecht van 09.30 tot 16.00 uur. De zegel- stand wordt gerund door vrijwilli gers. SCHIEDAM 'Copyright or wrong'. Onder deze titel is een ex positie samengesteld over het au teursrecht, die van 7 november tot en met 2 december is te bezichti gen in het filiaal van de openbare bibliotheek aan het Bachplein. De tentoonstelling laat op heldere en overzichtelijke wijze zien wat het auteursrecht inhoudt en wat er al lemaal mee heeft te maken. Niet alleen schrijvers zijn au teurs, maar bijvoorbeeld ook beel dende kunstenaars, fotografen, componisten en en computerpro grammeurs vallen onder het au teursrecht. Met als gevolg dat be halve boeken, ook foto's, muziek stukken en computerprogramma's beschermd worden. De auteurswet schrijft voor dat alleen de auteur/maker bepaalt wat er met zijn werk gebeurt. Nie mand mag zomaar zijn werk ver veelvoudigen of openbaar maken. De expositie besteedt ook aandacht aan de wijze waarop men werken kan verveelvoudigen (kopieerma chine) en openbaar maken (radio, .televisie! en wat wel en niet mag Busje kadaster met apparatuur gestolen SCHIEDAM Een busje van het kadaster, met appara tuur ter waarde van ƒ100.000, is gisternacht van de Alfons Ariënstraat gestolen. Het busje van het merk Isuzu met kente ken BIJ-85-GF is ƒ35.000 waard. Op de zijkant staat 'Ka daster'. Jaapie de Aap in Passagetheater SCHIEDAM Jaapie de Aap, de held van West-Afrik^ staat bekend om zijn grappen en grollen. De hele dag pro beert hij de andere dieren in het woud te slim af te zijn. Hij doet net alsof hij veel harrier werkt en nadenkt dan de rest, maar eigenlijk hangt hij alleen maar lui rond. Als zijn vrien den op een dag naar de markt gaan wil Jaapie graag mee. Maar dat mag niet van zijn makkers, die bang zijn voor zijn streken. Japie maakt een plan om zijn vriendjes te gra zen te nemen, maar de Kalkoen heeft hem door en zet een val strik voor hem op... Hoe dat allemaal afloopt is woensdag 8 november om 14.00 uur te zien in de Roosen zaal van het Passagetheater. Kwaoeakwa heet de poppen- voorstelling, die gespeeld wordt door The Walker Puppet The atre. Toegang 3,75 gulden, leef tijd 5-12 jaar. 'ONS-Creatief' open SCHIEDAM Kunstwerken van (oud)medewerkers van de Openbare Nutsbedrijven ^Schie dam (ONS) zijn onder het motto 'ONS-Creatief tot begin volgend jaar te bezichtigen in het be drijfsgebouw aan de Van Heek straat 15. De heer M.G. Blom, directeur van de Rotterdamse Volksuniversiteit, verricht met een toespraak de openingscere monie. Twee oud-werknemers maakten een selectie uit de voorraad schilderijen, penteke ningen, keramieken, glasgravu res en andere richtingen van kunstzinnige uitingen. Hiermee willen ze de artistieke kwalitei ten van hun (oud)collega's bena drukken. Volksdansen voor kindoren SCHIEDAM Kluphuis Oost organiseert in'samenwer king met het CJV Schiedam een volksdansclub voor kinde ren van 8 tot en met 12 jaar. Elke maandagavond van 17.30 tot 18.30 uur gaan de voetjes van de vloer. De dansen die ge leerd worden komen uit de meest uiteenlopende landen, zo als Israël, Joegoslavië, Grieken land, Rusland, Amerika en na tuurlijk ook Nederland. Voor meer informatie kan men bel len met Paul Feelders (4268697) of Kluphuis Oost, Galileïstraat 86, tel. 4735435. Toneel voor kinderen SCHIEDAM vKinderen kunnen op de donderdagmidda gen tussen 16.0Q^en 17.30 uur meedoen aan een cursus toneel spelen in het wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennes- straat 32. Een gediplomeerde vakkracht brengt hen de begin selen bij. Tevens leren de kin deren zichzelf grimeren. Deel nemen kost tien gulden per maand. Inlichtingen in het wijkgebouw of via tel. 4263161. Cursus creatief schrijven SCHIEDAM De stichting EVA begint woensdag 8 novem ber met een cursus voor crea tief schrijven en is bedoeld voor vrouwen. De cursus duurt zes weken en wordt gegeven in Barrika in de Lange Kerkstraat. De kosten zijn ƒ30, de aan vangstijd is 9.00 uur. De cursus eindigt om 11.30 uur. Voor aan meldingen en informatie kan men na 18.00 uqr terecht bij Berna Etman, telefoon: - 4375737. Demonstratie van Brits tekenmedium SCHIEDAM Het bekende i Engelse tekenmedium LJames a geeft op verzoek van de Stich- z ting Evolution through Love op woensdag 8 november een de- i monstratiein het wijkcentrum i De Blauwe Brug aan het Bach- 3 plein 590.' Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs 7,50 gulden. In- formatie via tel. 4701956. j i binnen de regels van de auteurs wet. Een heel boek kopiëren mag s niet, maar een paar pagina's voor 1 eigen gebruik of studie bijvoor- beeld wel. In een vouwblad wordt 3 een en ander nog eens duidelijk sa- i mengevat. J De tentoonstelling is te bezichti- 3 gen tijdens de openingsuren van 1 de bibliotheek. f ■it WS

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1