Smulpartij in nachtdienst Campagne tegen brandstoftanks 'Mensen gaan lekkere dingen meer waarderen' ZEEMAN'S TV Het Vrije Volk SCH Nieuwe bewoners Spaland moeten markt Bachplein redden. Jonge twee-verdieners uit Noord laten haar links liggen Afvalstroom groeit met zeven kilo per inwoner Geen honden-overlast meer op Hoekse strand ms TVKRANT J il i Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? ws PAGINA 4 VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 Marïfoons gestolen SCHIEDAM Uit een Noor se vrachtauto zijn gisternacht op de Calandstraat twee mari- foons ter waarde van ƒ17.000,- gestolen. De dieven hebben het dekzeil van de aanhanger open gesneden. De 23-jarige Noorse bestuurder lag voor in de vrachtwagen te slapen. Aanrijding SCHIEDAM Een 18-jarige Schiedammer is gisteravond na een aanrijding met zijn brom mer tegen een auto op de Vival- dilaan, met een hoofdwond en een gekneusde knie in het 1 Schielandziekenhuis opgeno men. De bromfietser kwam ten val, nadat hij tegen de van "rechts komende auto van een "è3-jarige Schiedammer was •aangereden. De bromfiets is fo efel loss, de auto licht bescha digd. Gordijnendief SCHIEDAM Een 21-jarige Schiedammer heeft gisteren een aantal gordijnen bij de Ge meentelijke Sociale Dienst weg genomen. De man was naar de GSD gekomen om zijn ongenoe gen te^ uitten over de volgens hem te-lagemitkering, maar het gesprek verliep niet volgens wens. Toenhij daarop naar hi3s~ging en ih de hal van de GSD gordijnen zag liggen die nog moesten worden opgehan gen, nam hij er een aantal mee. rDe politie heeft bij de man „thuis een proces-verbaal opge- n maakt. v- re CNV houdt spreekuur SCHIEDAM De plaatselij ke afdeling van het Christelijk Nationaal Vakverbond houdt op woensdagmiddag 15 november spreekuur in het CBS-gebouw aan de Lange Haven 73. Het spreekuur is in de eerste plaats bedoeld voor leden, maar ook niet-leden kunnen van 14.00 tot 15.00 uur gratis terecht met problemen rond ontslag, uitke ringen, studiefinanciering of subsidies. Het is ook mogelijk om per telefoon vragen te stel len. Het nummer is 4267486 Concert van Saskia en Mia SCHIEDAM Harpiste Sas kia van Hattem en fluitiste Mia Dreese verzorgen zondag een middagconcert in het kerkge bouw van de Nederlandse pro testantenbond aan de Westvest 92. Zij brengen muziek ten ge- horen van componisten uit deze en de vorige eeuw. Mia Dreese behaalde cum laude het diplo ma Solopspel en werd met ver scheidene prijzen onderschei den. Aanvang van het concert (een organisatie van de Vereni ging Vrienden van het Stedelijk Museum) is 14.30 uur. Leden betalen drie gulden als toe gangsprijs en niet-leden vijf. SCHIEDAM De weekmarkt op het Bachplein zit in het slop. Onvoldoende mensen hebben op dinsdagmorgen een bezoek aan de markt in hun route opgenomen. Tot ergernis van de ongeveer vijf tig standhouders. Zij verdienen nauwelijks de kost, zo blijkt uit een onderzoek door Mari Dinge- nouts van de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam (ONS), waaronder het marktwezen ressorteert. „Ze komen vanuit heel Neder land, maar de vervoerskosten en de vaste lasten van de standplaat sen wegen op dit moment bijna niet meer op tegen de geringe ba ten," zegt Dingenouts. Dat de kooplieden toch trouw iedere dinsdagmorgen uitpakken en direct na het middaguur weer inladen, komt omdat er aan de ho rizon hoop gloort. Al over enkele maanden gaan in Spaland de eer ste gezinnen wonen. De eersten van de ongeveer tweeduizend die over een jaar of vijf in deze satel- lietwijk van Schiedam zullen wo nen. Anders gerekend betekent dat vijfduizend bewoners méér in de directe omgeving. Dus met een grotere omzet in het verschiet, ne men de marktkooplieden noodge dwongen genoegen met him karige inkomsten. Toch zou de Bachpleinmarkt een succes moeten zijn, want alle voorwaarden voor florerende be drijvigheid zijn aanwezig. In de directe omgeving grenzen het win kelcentrum Hof van Spaland en openbare voorzieningen zoals de bibliotheek, wijkcentrum en het postkantoor aan de markt. Loop van mensen in de richting van de markt is er voldoende, maar niet langs de kramen. Bovendien is de marktinrichting stukken ruimer dan die op vrijdag in het centrum. Aan de markt ligt het volgens marktmeester Jan van Meel niet. Hij vermoedt wel de reden voor het matige bezoek. „De markt is bedoeld als een wijkmarkt voor Schiedam ten noorden van de snelweg. Hier woont vrijwel de helft van de bevolking van Schie dam, maar in verhouding wonen er veel jonge gezinnen en zoge naamde twee-verdieners. Deze ha len hun boodschappen eens in de week bij een grote supermarkt, dus de markt schiet er dan bij in." En verder: „De dinsdag is ook niet de meest ideale marktdag, vanwege de concurrentie van markten in de omliggende gemeen ten. Misschien £s de dinsdag ais marktdag ook te kort na het week einde." Behalve voor de koopjes die ook op de Bachpleinmarkt te vinden zijn, heeft het het straatkoopcen trum ook een functie als ontmoe tingsplaats. Vooral oudere bezoe kers beseffen dat. Zij zijn dan ook de trouwste klanten. SCHIEDAM De berg afval die Schiedammers gezamenlijk produceren, is in 1988 weer groter geworden. De groei vond op verschillende terreinen plaats. Gemiddeld produceerde Schiedam vorig jaar 339 kilo afval per inwoner. Dit gemiddelde pakket be stond uit 287 kilo aan huishou delijk vuilnis en 52 kilo grof huisvuil (ijskasten, bankstellen etc.). Vergeleken met 1987 bete kent dit zeven kilo meer. Ook de hoeveelheid oude kranten in de 15 openbare papierbakken steeg. Er werd 53.000 kilo meer ingezameld en daarmee werd het recordgewicht van 151.000 kilo bereikt. In de 31 openbare glasbakken stopte men vorig jaar 805.000 kilo afvalglas. Over het hele jaar gemeten is aanzienlijk minder afval ge ruimd van de twee marktterrei nen (Bachplein en Broersveld/- Lange Nieuwstraat): de vuilnis hoop nam hier af met 27.000 naar 262.000 kilo. Uit de bin nenhavens is vijf ton minder vuilnis gevist. Met behulp van een motor-drijfvuilvlet haalden de varende vuilnismannen niet temin nog 54.000 kilo aan blik jes, patatzakken, stoelen, dozen, boodschappenwagens, (brom)fïetsen en ander afval uit het water. Bij het reinigen van de stra ten gebruikte de gemeente vo rig jaar, zo blijkt uit jaarcijfers, één grote, drie kleinere veeg- maclunes en één onkruidbor- stelmachine. Om zo efficiënt mogelijk te kunnen reinigen, werden parkeerstroken, plei nen en weggedeelten tijdelijk voor het verkeer afgesloten. Tevreden is de reinigings- 1 dienst over de medewerking die het publiek bij de uitvoe ring van deze nieuwe werkwij ze gaf. De onkruidborstelmachi- ne schrobde honderd ton on kruid van vluchtheuvels, stoe pen en uit goten. In de herfst- periode veegden straatreinigers zeshonderd ton bladeren bijeen, die verdween naar de compost- hoop. nvi'i VI IP* MWïH a SCHIEDAM Ondergrondse brandstoftanks die niet meer in gebruik zijn moeten onschadelijk worden gemaakt. Door doorroes ten en lekraken kunnen olieresten in het milieu komen. Ernstige bo demverontreiniging kan het gevolg zijn. De actie 'Tankslag', die vol gende week start, geeft voorlich ting over de gevaren van lekkende tanks. De gemeente hoopt onge veer vierhonderd tanks onschade lijk te maken. Met name in de jaren vijftig en zestig zijn grote aantallen voor- raadtanks voor huisbrandolie naast vooral' eengezinswoningen ingegraven. Tot 1977 gebeurde dat zonder de plicht tot registratie. Via een voorlichtingscampagne wil de gemeente zoveel mogelijk eigena ren van brandstoftanks bereiken, be uitvoering van de actie 'Tank slag' is in handen van de Dienst Gemeentewerken. van de deelgemeente ligt iS toegestaan, maar in de x De Schiedamse poelier Ton van der Geest heeft vannacht personeelsleden van politie, brandweer en ambulance aangenaam verrast. Met hulp van zijn vrouw en dochter bezorgde hij rond middernacht bij de drie overheidsdiensten ruim dertig, vers gegrilde kippen. Eenmaal bekomen van de verbazing lieten de mensen deze zich uitstekend smaken. Er resteerde slechts een stapel botjes. Van der Geest over zijn actie: „Mijn zaak aan de St. Liduinastraat (hij heeft sinds enige tijd ook een filiaal aan het Broersveld) is helemaal gemoderniseerd. Dag en nacht hebben we daaraan gewerkt. Vooral bij het nachtwerk en ook als weer eens een patrouillewagen voorby reed, besefte ik hoe moeilijk mensen het moeten hebben die in nachtdienst werken. „Toen groeide het idee om hen 's nachts eens te verrassen met vers gegrilde kip. Ook de brand weerlieden en de mensen van de Centrale Post Ambulancevervoer zyn 24 uur per dag paraat. Daarom zijn deze diensten ook in deze kleine hulde betrokken." HOEK VAN "HOLLAND Aan de veelvuldig geuite klacht dat er in het hoogseizoen op het Hoekse strand te veel honden loslopen, zal als het aan de commissie Sport •van de deelgemeente ligt, volgend huidi- jnde, hond toègestaan', maar ïn de praktijk blijkt dat op een overvol strand deze verordening vrijwel niet te controleren is. Mede op verzoek van de politie boog een werkgroep zich over de te nemen maatrege len. Het voorstel van deze ambtelij ke werkgroep om een gedeelte van het Hoekse strand, namelijk ten zuiden van de strandopgang aan de Badweg te bestemmen voor de aangelijnde honden, vond vanwe ge praktische bezwaren geen gena de bij" de commissieleden.'" Tijdens de vergadering kwam een variant op tafel die beter aan sluit bij de regels van de overige kustgemeenten. In de periode van 1 juni tot 1 september wordt het gehele Hoekse strand "verboden voor honden van 9.00 's morgens tot 18.00 's avonds. Met dat com promisvoorstel van de portefeuille houdster Willy Doorn-van der Houwen kon de meerderheid van de commissie instemmen. In de deelgemeenteraad van de cember lykt een meerderheid te vinden voor deze verandering in de APV, die daarna door de ge meenteraad van Rotterdam zal moeten worden aangepast. Ook de aanwezige hondenbezitters overwegend Hoekenaren kon den zich in dit voorstel vinden. i Door Bernadette Neelissen t VLAARDINGEN Als de wind goed staat, is het goed mogelijk dat er in de Eendrachtsstraat in de Vlaardingse Oostwijk een speciale geur hangt, die voor de variatie nu eens niets te maken heeft met de Vlaardingse industrie: de heerlij ke, onmiskenbare geur van In- - disch eten. Wie zyn neus achterna loopt komt dan terecht op nummer 58, waar sinds augustus van dit jaar toko 'De Geur van Smaragd' gevestigd is. Winkeltjes met buitenlandse le vensmiddelen zijn al lang geen uit zondering meer in het straatbeeld van de meeste Nederlandse steden, maar 'De Geur van Smaragd' valt toch op. In de eerste plaats door de aantrekkelijke en overzichtelijke qtianier waarop de etalage en de stellingen in de winkel zijn inge richt, en in de tweede plaats door de manier waarop de klant gehol- rpen wordt: die is er letterlijk ko ningfin). Eigenaar Ed Herrenauw: „De zaken gaan goed. Ik stel hoge eisen aan kwaliteit en service. Ik zorg ervoor dat veel artikelen, voorzien zijn van een Nederlandse tekst en geef de klanten doelge richte informatie over wat ze wil len kopen. Dat werkt: ik heb nog geen een keer geadverteerd en toch weten de Vlaardingers de weg naar mijn zaak al goed te vinden. Puur via mond-tot-mondreclame." Als even later twee mensen bin nenlopen voor een pot 'echt hete' sambal geeft Ed (32) meteen een kleine demonstratie van zijn ma nier van werken. Hij legt uit dat hij de specifiek Surinaamse sam bal die de klanten zoeken niet heeft, maar wel een andere soort, die in de buurt komt Desgewenst maakt hij op bestelling zelf een sambal, precies naar gelang de smaak van de klant. Hij laat de jongen en het meisje verse pepertjes proeven, die ge- .bruikt worden bij de bereiding van Ed's eigen 'hete' sambal. „Heeft u nog voorkeur voor de Ed Herre nauw toont een van de specialiteiten van 'De Geur van Smaragd': de uit China afkomstige 'duizendjarige eieren'. F smaak?" informeert hij. „Mis schien pedis, met garnalen, of lie ver tomaten?" De twee besluiten een potje van de 'huis-sambal' te bestellen, en gaan tevreden de straat weer op. Lekkernijen Ondertussen heeft hij de ver slaggeefster ook al enkele lekkern ijen toegestopt: 'lemper', oftewel kiprolletjes in gekookte rijst, tama rinde-snoepjes en een stuk van de specialiteit 'kuehlapis', een gif groene, gelei-achtige lekkernij de qua vorm doet denken aan de tra ditionele spekkoek. De subtiele ko- kossmaak valt met geen pen te be schrijven, maar ik overdrijf niet als ik zeg dat het de lekkerste zoe tigheid is die ik in tijden geproefd heb. Ed: „Ach, de Indische keuken is toch zo ontzettend rijk. Heeft ook veel raakvlakken met de Ja panse en Chinese keuken. Je raakt er niet op uitgekeken." De toko-baas verkoopt behalve zijn uitgebreide winkel-assorti ment ook kant-en-klare maaltij den, die hij grotendeels zelf be reid. „Alleen als er een hele exclu sieve bestelling komt besteed ik de taak wel eens uit, maar dan nog houd ik zelf scherp toezicht op de kwaliteit," zegt hij. Ed Herrenauw heeft altijd al een passie gehad voor de Indische keuken. Geboren in Soerabaja ver huisde hij op 2-jarige leeftijd met zijn ouders naar Nederland. „Ik praat liever niet over die tijd," zegt hij. „Ik was weliswaar heel klein, maar heb later de verhalen van mijn ouders gehoord over de politionele acties in '57. Koken heb ik van m'n moeder, een echte Javaanse, geleerd. Hoewel ik nog steeds veel andere hobby's heb, onder andere het kweken van Bonsai-boompjes, heb ik van jongs- afaan een interesse gehad voor al die prachtige ingrediënten van de Indische keuken. Ik heb er eerlijk gezegd ook een talent voor. Vandaar dat ik, na vele andere baantjes gehad te heb ben, de kans greep om deze winkel over te nemen toen de vorige toko eruit ging." Samen met Ed maak ik een rondje langs de planken vol mysterieuze kruiden, flesjes en po tjes. „Dit hier zijn kleine gedroog de visjes voor bij de rijsttafel," legt hij uit als ik op een zakje 'ikan terie' wijs. „Pepesan? Dat is vis in pikante saus," vertaalt mijn gids geduldig. Eieren Ik voel me hoe langer hoe dom mer maar ook Ed's kennis blijkt grenzen te hebben: als ik wil we ten wat voor kruid 'fenegriek' is, kijkt hij me grijnzend aan en zegt: „Geen flauw idee!" Heel exclusief zijn de zoge noemde 'duizendjarige eieren', die lang niet in iedere toko verkrijg baar zijn. „Dat is een van oor sprong Chinese delicatesse," aldus Ed. „Niet dat ze duizend jaar oud zijn, deze zijn misschien een jaar oud, maar ze ontlenen hun naam aan het verhaal dat je ze wel dui zend jaar kimt bewaren. Dat is te danken aan een speciaal proces van omwikkelen." De eieren zijn inderdaad opmerkelijk 'ingepakt': een laagje van klei, kruiden, zou ten, vezeltjes en stro-achtig pluksel onttrekt de eierschaal aan het oog. Ed maakt er een open. Er druipt een bruinachtige, bijna zwarte smurrie uit, het ei'wit'. De dooier is bijna groen geworden en lijkt versteend, maar voelt nog steeds zacht aan, net als bij een ge woon hardgekookt Hollands eitje. Hoewel ik normaal gesproken een groot voorstander van participe rende journalistiek ben, besluit ik deze keer toch maar niet te proe ven. Ed moet lachen. Hoe komt ie mand op zo'n idee, een aangekleed ei?„Tsja, een heel ander denk raam, hé, die Chinezen." De Geur van Smaragd is een waar paradijs voor iedereen die van Indisch eten houdt. Ed zegt dan ook een heel brede klantenk ring te hebben. „Nederlanders, Su- rinamers, Indische mensen, ieder een komt hier." Van de toekomst verwacht hij niets dan goeds: „Zo als het er nu uitziet, kan dit alleen maar sterk blijven groeien. Men sen gaan lekkere dingen steeds meer waarderen. En waarom niet?" Vlak voordat ik afscheid neem (en een tas vol aan spannende spulletjes gekocht heb, ik kan het niet laten), spuit Ed nog een aardi ge wetenswaardigheid. „Wist je dat Indische spekkoek de voorlo per van speculaas is? Spekkoek maken duurt helaas ruim zes uur, daarom hebben de Nederlanders het recept maar wat veranderd. Die hebben niet zoveel tijd als In dische mensen." Dat zullen we eens navragen als Sinterklaas ons land straks weer aandoet... Wij zijn verhuisd: 's-Graveiandseweg 958 naast DIRCK lil aan de Schie IJZERHANDEL B.V. Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 18.30, 19 30, 20.30, 21.30 en "130, uur. Stad TV Rotterdam en de A vondbtaden 111mt elke dag uw eigen stad op de telev Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Wlthstraat 25. Zolang de voorraad strekt. jumu ROTTERDA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. Weekmarkt i n het slop mt >ss8sg ■a - 'i ,-*-f •ff o I (INGEBONDEN MEDEDELING) «O- 's-Gravelandseweg 958, Schiedam, Tel 010-4267594 (INGEBONDEN MEDEDELING) Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2)

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1