TV ZEEM AN'S Spaland nu toch met gewone, synthetische verf beschilderd HENK POST MAAKT PARTYCENTRUM VAM 3RANI l ERSKELDER MUSEUMGEWELVEN t Zicht op heren - heren op zicht 'Doortrekken metro naar Schiedam een luchtballon' DDR stuurt kerstbomen over de grens Het Vrije Volk SCHIEDAM Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? TVKRANT Muziek, zondagbrunch en beheer Gedistilleerd Museum in voorbereiding PAGINA 4 W8 VRIJDAG 17 NOVtMBER 1989 Door Sein Wol ter s SCHIEDAM „Een donderslag bij heldere hemel." Zo karakteri seert PvdA-fractieleider Gé Brou wer de deze week geopenbaarde plannen van Rotterdam om de me tro door te trekken naar Schie dam. „Rotterdam heeft met het plan een grote luchtballon opgela ten. Laten we eerst maar eens af wachten waar die heen waait." Waarmee de politicus bedoelt dat hij eerst inzage in de plannen moet krijgen, voordat hij daarop een zinnig commentaar kan geven. „Mijn' kennis van deze zaak heb ik uit de krant. Over de plannen is tussen 'ons college en dat van Rot terdam nog geen overleg geweest." Vervoerswethouder Chris Zijde veld van SèEiédam, die thans in het buitenland vertoeft, liet zich na het bekend worden van de Rot terdamse ideeën vk de radio ook in deze richting uit. In het com mentaar zei de bestuurder weinig te voelen voor het doortrekken van de metrolijn van het Marconi- plein naar het Stationsplein in Schiedam. Hij zegt meer heil te zien in de aanleg van een vrije tramverbinding. Fractievoorzitter Brouwer zegt in een eerste reactie het doortrek ken van de metro ook niet de meest gunstige oplossing te vinden. Hij heeft als alternatief achter de hand een railverbinding vanaf het Marconiplein naar het Station plein en dan over de Burg. van Haarenlaan en in de richting van Vlaardingen. Brouwer denkt uit sluitend aan bovengronds vervoer. „Het railnet van tramlijn 1 is in Schiedam geschikt om te berij den met metrotreinstellen. Bij de aanleg is indertijd al bewust reke ning gehouden met het doortrek ken van een metro/sneltramlijn. Na enige aanpassing is het huidige tracé dus geen probleem." Brou- wer zegt niet veel heil te zien in een vervoersnet onder de Schie- damse grond. De bouw zou het openbare leven in de stad voor ja ren ontwrichten. Verder vindt Brouwer dat Rotterdam de plan nen eerst financieel moet onder bouwen. Hij verwacht om die re den niet dat ze binnen vijfjaar tot uitvoering komen. Brouwer noemt het anderzijds gunstig voor Schiedam dat Rotter dam het voortouw neemt in het verbeteren en uitbreiden van het openbaar vervoersnet. Dit past ge heel in het beleid dat de PvdA hier voert. Onlangs maakten de so cialisten bekend dat ze een tram lijn willen vanuit Woudhoek door de nieuwe wijk Spaland en de in dustriepolder 's-Graveland naar het Station-West. Twijfels In ambtelijke kringen zijn de Rotterdamse plannen gereserveerd ontvangen. „Pas over een paar we ken krijgen we ze op papier," ver woordt voorlichter Jan Langstraat van Gemeentewerken. „Schiedam is nog niet betrokken geweest bij de ontwikkeling, dus is het leveren van commentaar moeilijk." Ook Langstraat plaatst op voorhand twijfels bij het doortrekken van de metro. „Hoe sluit je bij voorbeeld andere lijnen aan," filosofeert hij. „Het zijn allemaal open vragen," geeft hij zichzelf als antwoord. En op kritische toon: „Maar het grote Rotterdam denkt toch niet dat met het zetten van enkele pen- nestreken in andere gemeenten de zaak is geregeld. Over uitbreiding van het openbaar vervoer op ons grondgebied zal het nodige gespro ken moeten worden. Vooralsnog stellen we ons gereserveerd op." Langstraat benadrukt ander zijds het plezierig te vinden dat het openbaar vervoer nu in de vol le aandacht staat van de gemeente Rotterdam. Naar Vlaardingen? In grote lijnen denkt de Rotter damse vervoerswethouder Jan Laan aan het doortrekken van de metro via de Rotterdamsedijk. Voor Gé Brouwer hoeft dat geen vanzelfsprekende zaak te zijn. Een ondergrondse verbinding zou ook kunnen lopen over een nieuw tra cé vanaf het Marconiplein, Tjal klaan, Fransenlaan, Lorenzlaan en de Prof. Kamerlingh Onneslaan naar het Stationsplein in Schie dam. Op deze wijze zouden ook de industriegebieden Spaansepolder en 's-Graveland beter worden ont sloten. Via de Burg. van Haaren laan zou de railverbinding vervol gens doorgetrokken kunnen naar de Vlaardingerdijk en naar het centrum van Vlaardingen. Voor werknemers bij en rondom Wilton Fijenoord en Vlaardingen-Oost zou dat ook een aanzienlijke verbete ring betekenen. Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 18 30, 19.30, 20.30, 21.30 en 22.30 uur. Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven. Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts ƒ7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraal 25. Zolang de voorraad strekt. ROTTER DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. Wij zijn verhuisd: 's-Gravelanoseweg 958 naast DIRCK III aan de Schie IJZERHANDEL B V. Door Rein Wolters SCHIEDAM Op de kozijnen en deuren van de nieuwe wonin gen in Spaland wordt doodgewone verf gesmeerd. Het verbod van de gemeente voor het kwasten van deze milieu-onvrienlijke verf wordt gedwarsboomd door het mi nisterie van VROM. Als Schiedam toch milieu-vriendelijke verf smeert, zetrhet rijk de bouwsubsi- dies stop. Alle woningbouwers in Spaland hebben zich schriftelijk aan Schie dam verplicht om het schilder werk uit te voeren met milieu vriendelijke, watergedragen verf. Enkele maanden geleden presen teerde wethouder Chris Zijdeveld (milieu! hiervoor de mogelijkhe den. Schiedam schildert de eigen gebouwen ook al geruime tijd met de (iets duurdere) verf. Maar wettelijke regeltjes belem meren in de woningnieuwbouw de uitvoering van het schone voorne men. Dat kwam aan het licht bij het vereffenen van subsidies tus sen Schiedam en de rijksoverheid. Deze worden niet uitbetaald als de gemeente niet de vereiste goedkeu ringscertificaten voor de gebruikte bouwmaterialen kan overleggen. Aan alle certificaten voldeed de gemeente, maar niet aan die van de Stichting Keuringsbureau Hout. Deze instantie moet instemmen met de kwaliteit van het verf- werk, maar weigert het stempel van goedkeuring te zetten, omdat Schiedam zogeheten watergedra gen verven verplicht heeft gesteld. Deze milieu-vriendelijke verfsoort is (nog) niet erkend als deugdelijk bouwmateriaal en daarom wordt een certificaat en daarmee de sub sidie geweigerd. Intussen heeft de gemeente als nog het schilderen met syntheti sche verf goedgekeurd om binnen kort toch het voor de subsidie on ontbeerlijke certificaat te verwer ven. Maandagavond besteedt de RVU op het Nederland 3 een tv- programma aan het milieu-vrien delijk schilderen in Schiedam. Hiervoor maakte de educatieve omroep woensdag opnamen. Aan het programma werken mee voor lichter van Gemeentewerken Jan Langstraat, coördinator in de wo ningbouw Kees Rijke en schilders- opzichter Frans Noorda. Het pro gramma begint om 20.20 uur. Ook de kromme regelgeving van VROM komt aan de orde. Voorlichter Jan Langstraat: „De ene poot van het ministerie roept op tot een zo vriendelijk mogelijk milieu-beleid en de andere poot (huisvesting, red.) maakt de uitvoe ring onmogelijk. Belachelijk. Het zou een goede raak zijn als de re gels op korte termijn worden aan gepast. In Scandinavische landen lopen ze op ons land ver vooruit. Daar is het zelfs verplicht om uit sluitend müieu-vriendelijke verf te smeren. Dus dezelfde watergedra gen verf die onze stad voor schrijft." Langstraat ontkent dat verf op waterbasis van een mindere kwa liteit zou zijn dan verf met olie als grondstof. Ook in duurzaamheid maakt het volgens hem nauwelijks verschil. „Zijn er nu al kerstbomen te koop, terwijl Sinterklaas nog niet eens in het land is?" lijken de drie kinde ren zich verbaasd af te vragen. Rondom een winkel aan de Parkweg staan de bedrieglijk echt lijkende bo men al enige dagen uitgestald. Niet alleen groene, maar maar voor de liefhebbers ook spierwitte. De kunstbomen zijn geïmporteerd uit Oost-Duitsland. Vooral winkeliers behoren tot de kopers. Zij sieren er direct na 5 december of nu al hun etalage mee op. Kindervoorstelling Brandaan in Passage SCHIEDAM Theatergroep Dwarf speelt op woensdag 22 november de kindervoorsi e Brandaan in de Roo Roosenzaal van het Passagetheater. Brand aan leefde een paar eeuwen ge leden, toen veel dingen voor de mensen nog een groot raadsel waren. Zo dachten ze in die tijd dat de aarde zo plat was als een pannekoek! Brandaan woonde alleen op een heuvel, waar hij heel veel na kon denken. Maar de mensen lieten hem niet met rust, want zij dachten dat hij allerlei wonderen kon verrich ten. Op een dag klopt er een reiziger aar de deur die sen kistje bij zich heeft met drie raadsels. Zou het Brandaan luk ken om ze op te lossen? Aan vang 14.00 uur, toegang 3,75 gulden, leeftijd 7-12 jaar. Voorlichting over seks en Aids SCHIEDAM In samen werking met de Rutgers Stich ting houdt het jongerenwerk van het wijkcentrum De Erker op dinsdagavond 21 november een voorlichtingsavond over veilig vrijen en de risico's van Aids. Aanvang 20.00 uur, toe gang gratis. Aanmelden vooraf via tel. 4267767. Trouwen in aula Stedelijk Museum SCHIEDAM Voor het vol trekken van huwelijken zal vol gend jaar tussen juni en okto ber gebruik worden gemaakt van de aula van het Stedelijk Museum. Deze tijdelijke maat regel is noodzakelijk om her stelwerkzaamheden uit te voe ren aan het stadhuis aan de Grote Markt. Het enkele eeu wen oude historische gebouw is hard aan een opknapbeurt toe. Inlichtingen over de aan- en af voer van bruidsstoeten en par- keermogelijkheden zijn nu al te krijgen bij het Bureau Burger lijke stand, telefoon 473211. Door Rein Wolters SCHIEDAM Henk Post is voor geen kleintje vervaard. Wat in zijn hoofd vorm krijgt, komt er ook uit. De geboren en getogen Rotterdammer heeft zich na an derhalf jaar doorzetten een stevige positie verworven in het stedelijke uitgaansleven. Hij is eigenaar van Tapperij Het Weeshuis aan de Hoogstraat en heeft sinds augustus ook een nieuwe uitdaging, de Branderskelder in de gewelven van het Stedelijk Museum. Henk Post heeft er een party centrum van gemaakt. „Het is dus geen restaurant meer dat dagelijks geopend is, maar uitsluitend be schikbaar voor feesten, recepties of partijen. Vooral bedrijven heb ben hun weg hierheen al gevon den," lacht de van oorsprong ge luidstechnicus en platenverkoper. Acht jaar geleden opende Henk Post op de Hoogstraat een winkel in grammofoonplaten. Hij ver kocht die platen al eerder in loon dienst voor Radio Correct in Rot terdam. Daarnaast was hij in touw als geluidstechnicus bij discoshows in Belgie. „In het land van de Zuiderburen werd mijn interesse gewekt door de aanwezigheid van vele biersoorten. Het leek me leuk om daarmee een horecabedrijf op te zetten. Dat is Het Weeshuis ge worden. Uit de pomp tap ik nu twaalf buitenlandse bieren. Verder heb ik 250 verschillende buiten landse biersoorten in de fles in voorraad. Dus keuze genoeg." Op de zolder van Het Weeshuis is een klein restaurant gevestigd. Het heeft 22 stoelen. „De Branderskelder is in feite VRIJMOES - urn**. sam In een hoek van de Branderskelder heeft Henk Post een proeflokaal ingericht. De ouderwetse bar en het buffet zijn afkomstig uit een voorma lige herberg inCromstrijen. een aanvulling op Het Weeshuis, dat te klein is om te voldoen aan bredere wensen van mijn klanten. De Branderskelder is een uitste kend alternatief," legt hij trots uit. Het personeel is gekleed als bran dersknecht, de gasten zitten tussen oude gereedschappen en werktui gen uit de brandersindustrie. Het menu biedt vlees-, vis- en wildge- rechten. „Speenvarken aan het spit behoort tot de mogelijkhe den." „De medewerking van de ge meente en van het museum is voortreffelijk. Samen kunnen we er iets leuks van brouwen," ver wacht Post. Met dat 'iets leuks' be doelt hij bij voorbeeld het gaan be heren van het eveneens in de ge welven gevestigde Nationaal Gedi stilleerd Museum, „Door een oude brandersknecht zouden er excur sies gehouden kunnen worden. In Harselt in België is een soortgelijk museum en daar komen dagelijks SCHIEDAM 'Zicht op He ren Heren op Zicht' is een bi zar, vrolijk en veelzijdig liedjes programma, met veel nieuwe Nederlandstalige liedjes en sket ches. In hun show putten de he ren Herman Fluitman, Johan Hoogeboom en Evert de Vries uit repertoire van uiteenlopende grootheden als Tom Waits, An tonio Vivaldi en Jules de Korte. Resultaat is een voorstelling waarin naast damesleed ook he renliefde aan bod komt, waarbij zowel de gevoelige snaar als de botte bijl geroerd worden, of het nu gaat om het trieste leven of om een vrolijke dood. Prachtige close-harmony geeft het programma een luch tig karakter, maar door de cyni sche teksten zetten de heren ook weer zo'n beetje alles op losse schroeven. De ene keer blijmoe dig, de andere keer mistroostig wijzen ze elkaar zo de weg door een doolhof van goede en slech te levenservaringen. Morgen in De Teerstoof, aan vang 20.30 uur, entree 12,50 gulden (pas65 en CJP 10 gul den). hij voorbeeld schoolklassen op be zoek. Dat moet voor het bezichti gen van ons nationale jeneverpro- dukt, de trots van Schiedam, toch ook mogelijk zijn?" Jazz-avonden Verder wil Henk Post elke vier weken een jazz-zaterdagavond hou den. Morgenavond vindt vanaf 20.30 uur de eerste plaats. Mede werking verleent de formatie The New Orleans Barons uit Breda. Toegangsprijs tien gulden. Oók wil Post elke maand op zondagmorgen een klassieke muziekbrunch orga niseren Het Museumplein, waar een trap vanuit de Branderskelder (ingang Lange Achterweg 65) naar toe leidt, wil Henk Post functione ler maken. „In feite wordt met het fraaie binnenplein nauwelijks iets onder nomen. Het lijkt me leuk er regel matig muziek- en horeca-activitei- ten te organiseren." De actieve on dernemer denkt aan een organisa tie met andere horeca-onderne- mers. „Ieder heeft op culinair ge bied zijn eigen specialiteit. Ik denk aan een markt van speciali teiten. Bij de ingang kan het pu bliek muntjes verkrijgen, waarmee ze de specialiteiten kunnen kopen. Van verscheidene kanten heb ik al bijval gekregen voor dit idee." Papegaaiensoep De Branderskelder is gevestigd in de gewelven van het voormalige oude vrouwen- en mannenhuis St. Jacob, thans het Stedelijk Muse um, Er heerst door de nostalgische aankleding een authentieke Schie- damse sfeer van branders en di stillateurs. In een hoek is een proeflokaal ingericht. Daar kan men nippen aan puur Schiedamse likeuren als 'Hempje licht op', 'Roosje zonder doornen', 'Hansje m de Kelder" en 'Papegaaiensoep'. „Maar ook alle in Schiedam gedi stilleerde jenevers en likeuren schenken wij uit," lacht de uitba ter. Geheel naar stedelijke traditie worden de drankjes uitgeschonken in glaasjes zonder voet. Inlichtingen over de Branders kelder zijn verkrijgbaar via tel. 4737787. P (INGEZONDEN MEDEDELING) Pepe Milburn jeans brown 'Semi'wijd model Ook perfeki op laarzen fe dragen Stoere riem gratis! 129,95 enorme kollektie Benthuueritroal 22 R dam Tel 010 46660)8 Schiedamseweg 105b R dam Tel 010-4761845 (INGEZONDEN MEDEDELING) Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) AVONDBLADEN (INGEZONDEN MEDEDELING) 's-Gravelandseweg 958, Schiedam, Tel. 010-4267594 tl 11 1 TgS»

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1