Meer migranten bij politië 'n 'strategische noodzaak' Alcoholcontrole Èsso voor 'vitale functies' siii DERDE KRAAN VOOR BELL LINES 1 'We moeten voorkomen dat het hier ooit zover komt als in Brixton' Tandheelkunde kan veel goed doen voor kankerpatiënten DCMR in problemen door sterke toename klachten 'Knie' opent circusschool fmmm 'Kwaliteit' weegt zwaarder bij subsidie aan amateurkunst HOLLAND ART GALLERY NICO VRIELINK Twijfels over stof en stank Succesmet transplantatie van hulplever Tëlëfoori voetbalvandalen afgetapt lisiawliiwiil» Eerstècümlaüdë bedrijfskunde Taxi-chauffeur beroofd van taxi ilpii V, ROTTERDAM Het acade- jmisch ziekenhuis. Dijkzigt in Rot- "-"terdam is hoopvol gestemd over de resultaten van de behandeling van érnstig zieke leverpatiënten, die aaeen gedeeltelijke levertransplanta- Jtie ondergaan.- Volgens deze nieü- X we methode wordt een stuk van de donor-levér onder de zièke lever geplaatst. Van de drie patiënten die leden aan een acute leverinsuf- - ficiëntie en die in het AZR volgens f^deze methode zijn geopereerd, is iteen patiënt na zeven maanden vol ledig hersteld. De aan het ziekenhuis verbon- ;&den internist H. J. Metselaars ver adelt dit naar aanleiding van de .^vijfde Rotterdamse leverdag die vandaag in Dijkzigt wordt gehou- ®den. Desktindigen uit binnen- en buitenland wisselen gegevens uit over de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de hepatologie, de leverziekteleer. Tijdens de Rotterdamse Lever dag wordt ook aandacht geschon ken aan de mogelijkheid die bin nenkort bestaat om zich te laten inenten tegen besmettelijke geel zucht. Het onlangs ontwikkelde hepatitis-A vaccin 2al naar ver wachting in 1991 in Nederland op de markt komen. Volgens prof. dr. S. W. Schalm van het ziekenhuis is het vaccin in België op tenminste duizend mensen getest en bleek het in alle gevallen werkzaam. ROTTERDAM De politie moet meer mensen van buiten landse komaf in dienst nemen om in de toekomst het contact met grote delen van de bevolking niet te verliezen. Om dat doel te berei ken moet het voorlichtings- en wervingsbeleid worden aangepast. Het uitroepen van 1990 tot 'actie jaar voor het minderhedenbeleid' moet aangeven dat de politie zich serieus met dit onderwerp gaat be zighouden. Het Coördinerend Politieberaad (CPB), waarin de Nederlandse korpschefs zijn verenigd, liet giste ren tijdens de conferentie 'Politie in multi-etnisch Nederland' in het Rotterdamse World Trade Center nogmaals blijken spijkers met kop pen te willen slaan. Samen met ge meentebestuurders spraken zij over de noodzaak het aantal poli tiemensen van buitenlandse af komst drastisch te vermeerderen. Leidraad vormde het CPB-actie- plan 'Open deuren, hoge drem pels.' Volgens de opsteller van het rapport, commissaris C. Ottevan- ger van de Rotterdamse politie, is het allochtonenbeleid voor de poli tie een strategische noodzaak. „We moeten voorkomen," zei hij, „dat het in Nederland ooit zover komt als in het begin van de jaren '80 in de Londense wijk Brixton, waar tijdens, rassenoniusten de politie alleen nog in gepantserde wagens de wijk kon betreden." Er zijn de komende twee jaar driehonderd agenten uit Turkse en Marokkaanse kringen nodig en nog eens honderd uit andere groe peringen. Allochtone agenten moe ten volgens het rapport ook de kans krijgen door te dringen tot bet middenkader. Daartoe moet het promotiesysteem bij de politie op de hélling. Het aantrekken van politiemen sen met een buitenlandse achter grond kan twee doelen dienen. Aan de ene kant kan de politie be tere relaties onderhouden met al lochtone bevolkingsgroepen, ter wijl aan de andere kant vooroor delen tegen buitenlanders bij de autochtone bevolking kunnen wor den weggenomen. Maar er wordt ook binnen de politieorganisatie zelf meer begrip gekweekt voor de minderheidsgroepen. De gemeentepolitie in Rotter dam houdt zich al jaren bezig met het binnenhalen en -houden van migranten. Ook in het nieuwe be leidsplan 1990-1994, dat binnen kort wordt gepresenteerd, komt het onderwerp aan de orde. Het korps als afspiegeling van de sa menleving staat daarbij centraal. De samenstelling van de plaatselij ke politie leert dat er nog een lan ge weg is te gaan: slechts één per cent van de politiemensen is al lochtoon. In een eerdere versie van het beleidsplan werd gesteld dat dit percentage in vier jaar tijd moet stijgen tot vijf percent. Wat betreft de administratieve en technische functies werd zelfs aan vijftien percent gedacht. Hoewel er al een aantal jaren sprake is van positieve actie, voor bereidende cursussen voor alloch tonen en aangepaste opleidingen zijn de resultaten toch nog te ma ger. Het percentage allochtonen bij de korpsen in de grote steden be droeg vorig jaar in Amsterdam drie percent,in Rotterdam één percent en in Den Haag (3,6 per cent. Tijdens de conferentie bleek dat er voor allochtonen nog veel be lemmeringen zijn om bij de politie te gaan werken, die de komende jaren moeten worden weggeno men. Daarbij spelen het niet al te beste imago dat de politie bij veel buitenlanders heeft en het feit dat de allochtone politieagent een pio niersrol moet vervullen, een be langrijke rol. Ook de eisen die aan vooropleiding en kennis van de Nederlandse taal worden gesteld voor een baan bij de politie, weer houdt veel buitenlanders ervan te solliciteren, In de nota van het CPB wordt erop gewezen dat in de vier grote steden ruim achttien percent van de bevolking van buitenlandse af komst is. Door een laag opleidings niveau worden juist jongeren van buitenlandse afkomst door werk loosheid getroffen. „Een geslaagd minderhedenbeleid zal veel goed doen, een falend minderhedenbe leid zal een hoge prijs hebben," al dus de waarschuwing van het poli tieberaad. Vervolg van voorpagina Esso Nederland, dochteronder neming van de Amerikaanse mul tinational Exxon, omvat de raffi naderij in Botlek/Europoort en het hoofdkantoor in Breda. Het bedrijf telt in totaal zo'n twaalfhonderd werknemers. De maatregelen gel den voor Werknemers die binnen Esso Nederland vitale (veiligheids)- functies bekleden in de uitvoering en in de leiding. Alhoewel wordt ontkend dat er een directe aanleiding is deze maatregelen door te voeren, wordt in het plan wél melding gemaakt van de olieramp met de tanker Exxon Valdez in Alaska in maart van dit jaar. De kapitein van dit schip had tegen de voorschriften in alcohol gebruikt. Deze grootste olieramp uit de Amerikaanse ge schiedenis heeft het concern veel negatieve publiciteit opgeleverd. „Als er een directe aanleiding was geweest," zegt Van Roode des gevraagd, „dan had dat zeker de kranten gehaald. Nee, het gaat ons er om dat bepaalde groepen nu eenmaal meer risico's lopen. Wel ke? Globaal gezegd voornamelijk de mensen die bij het transport zijn betrokken en enkele raffina derijfuncties." Volgens de Industriebond FNV heeft het plan ook betrekking op ROTTERDAM Er zijn veel nieuwe ontwikkelingen in de tand heelkundige behandeling van pati ënten met hoofd-/halskanker. Door die ontwikkelingen, zoale be tere prothesen, wordt de kwaliteit van het leven van de patiënt sterk verbeterd. Alleen wordt het belang van tandheelkundige zorg bij deze patiënten onvoldoende erkend. Om dat te véranderen vindt in Rotterdam vandaag een symposi um plaats over 'oncologie en tand heelkunde', georganiseerd door de dr. Daniël Den Hoed kliniek. Vol- gens drs. L. L. yisch, .hoofd van de afdeling.tandheelkunde van de Den Hoed kliniek," is'ër dé afgelo- pen tien jaar nogal wat veranderd in de rol van de tandarts bij de be handeling van-patiënten met kan ker aan hoofd en hals. „Toen ik DORDRECHT Het Openbaar Ministerie in Dordrecht heeft de telefoons afgeluisterd van potentië le voetbal vandaan. Volgens offi cier van Justitie mr.^j. van Zon zijn er echter 'niet meer dan vier' telefoonlijnen afgetapt. Naar aan leiding van deze 'taps' zijn dins dagavond vier aanhoudingen ver richt. Drie van de vier Dordtena- ren worden verdacht van overtre ding van de Vuurwapenwet en zit ten nog vast. Eén van de gearres teerden is na verhoor vrijgelaten. ROTTERDAM De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond 5 (DCMR) is in grote problemen ge- komen door de onverwacht sterke toename van het aantal klachten over bedrijven die onder de Hin derwet vallen. Volgens cijfers van de DCMR nam het aantal klachten in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van 1988 met ongeveer 32 percent toe. Vooral stank- en geluidsoverlast scoorden hoog. De afdeling Inspectie van de DCMR spreekt van "een aanzienlij ke druk'. Daardoor is een groot on- jfeSfNf ONDER DELENSHOP ROTTERDAM De beken de Zwitserse circusdirecteur F, Knie jr heeft vandaag de Neder landse Circus-en Varietyschool in Rotterdam geopend. De school verkast naar deze stad, omdat de huidige huisvesting in Arnhem te klein was geworden en uitbreiding niet mogelijk was. De nieuwe vestigingsplaats werd Rotterdam omdat die ge meente een compleet schoolge bouw aan de Sliedrechtstraat kon aanbieden. De verwachting is dat de zeven lokalen en de grote sporthal in dit gehouw voldoende mogelijkheden bie den om aan de vraag naar nieu we opleidingen op dit gebied te voldoen. De Nederlandse Cir cus- en Varietyschool heeft een beroepsopleiding en cursussen voor amateurs. hier tien jaar geleden kwam moest ik meestal alle tanden en kiezen trekken, dat was toen de gewoon te," zegt Visch. Maar omdat kan kerpatiënten steeds langer blijven leven, is er steeds meer aandacht voor de kwaliteit van het leven. De tandarts kan daar een steentje aan bijdragen, zo is de tendens nu. Eén van de nieuwste ontwikke lingen is de bevestigingsmethode van prothesen met implantaten. In nog gezond bot worden schroefjes aangebracht met magneetjes of knopjes, waarop de prothese (oor, neus, kaakdeel) wordt vastgezet. Eind 1987 zjjn d§;eé£Ste.prothesen, op deze mahiér ^aangebracht" en- de ervaringen zijn heel positief, aldus Visch. derzoek naar Hinderwetplichtige bedrijven in het gedrang gekomen. Zelfs als geluidsklachten over de horeca niet meer in behandeling worden genomen, kan de planning over 1989 voor de bedrijfstakge- wijze onderzoeken niet meer wor den gehaald. Daarom wil de DCMR de voedings- en levensmid delenindustrie en de fabrieken voor chemische produkten 'even links laten liggen'. Wel aan de beurt komen drukkerijen, oppervlaktebehandelingsbedrijven en vuurwerkopslagplaatsen. Volgens de DCMR zijn er drie mogelijke verklaringen voor de op vallende toename: het warme weer (waardoor meer mensen lan ger buitenshuis verbleven), een groter milieubesef bij de burgers en enkele klachtengolven als ge volg van grotere activiteit van be drijven. De DCMR gebruikt vaker dan vroeger het middel van de dwangsom om bedrijven aan te pakken, een aanpak die blijkt te werken. Overigens werd begin deze maand al bekend dat de DCMR er volgend jaar 67 controleurs bij- krijhgt voor het toezicht op de Hinderwet-nalevingen. Het totaal aantal controleurs wordt daarmee meer dan verdubbeld van 42 naar 109. 2 «S3 werknemers van de chemische poot van het Exxon-concern in Ne derland, met vestigingen in Botlek/Europoort (in totaal vier honderd werknemers). Daarnaast wil Esso Nederland volgens de bond een dergelijk beleid ook toe passen op werknemers van bedrij ven waarmee Esso zaken doet, zo als onderaannemers, leveranciers en vervoerders. In het volgens de bond 'vage en mistige' plan staat verder dat werknemers die in het verleden problemen hadden met alcohol en drugs, dit alsnog aan de bedrijfslei ding kenbaar móeten maken. Zé kunnen vervolgens worden ver plicht alsnog deel te nemen aan een nazorg-programma. Werkne mers die weigeren hieraan en aan de tests mee te werken moeten zich volgens het plain voor. een commissie verantwoorden.„Kijk, als je de veiligheid serieus neemt," zegt Van Roode over de kritiek van de FNV, „moet je dit soort dingen bepreken. Bovendien heb ben we te maken met de onderne mingsraad, die zich over dit plan buigt, en niet de FNV. Da's geen gesprekspartner. En als de OR de veiligheid ook serieus neemt, dan kan het niet anders of ze gaan ak koord." Oomkes hierover: „Als het zonder meer zou worden meegeno men, hoefden we ook niet te on derhandelen." Van Roode ontkende niet dat de maatregelen ingrijpen in de per soonlijke levenssfeer van de Esso- werknemers.„Maar iemand die na zijn werk op weg naar huis door de politie wórdt aangehouden voor een alcoholcontrole, vindt dat ook normaal," zegt hij. Jansen tot besluit: „Wat ze hu voorstellen gaat verder dan gebrui kelijk. Ik ken geen ander bedrijf die dit doét. Kijk, als men het alco holgebruik in de kantine wil te rugdringen," vind ik dat prima. Maar om onaangekondigd mensen te verplichten tot een adefntest of een urine-onderzoek, dan vraag ik me zelfs af of de politie dat wel mag. Zolang zoiets op vrijwillige basis gebeurt, is er niets aan de hand, maar hét gaat om de dwang matigheid van het verhaal." i ROTTERDAM Mevrouw M. M. Rijneveld; is ;als; eerste stu dente in de,geschiedenis .van het propedeuse examen Bedrijfskunde van de Erasmus Universiteit Rot terdam cum laude geslaagd. Mor gen ontvangt zij haar bul uit han den van prof. P. van Berkel, de- kaan van de faculteit Bedrijfskun de. Dit jaar hebben 380 eerstejaars studenten Bedrijfskunde dit exa men met succes afgerond. Sinds kort komen studenten die afstude ren aan de faculteit Bedrijfskunde in aanmerking voor een bul die hen kwalificeert tot doctorandus in Europese bedrijfskunde 'Master of European Management'. Dit is een gevolg van de toetreding van de faculteit tot de Community of European Management Schools (CEMS). Een hoogtepunt van de uitbreiding Van de contai- nerterminal van Bell Li nes in de Brittanniëhaven in Rotterdam was giste ren de plaatsing van een derde containerkraan. De nieuwe kraan weegt 583 ton, Is honderd meter lang en 25 meter hoog. Twee platformwagens van Doek Express hadden enkele uren nodig om de kraan in zijn geheel van een ponton op de kade te rijden en met precisie werk op de rails te plaat sen. De kraan is in onder delen in Ierland gebouwd en op de werf Verolme Botlek geassembleerd en op het ponton gezet. Het transport over de Nieuwe Waterweg en het Hartel- kanaal was bijna in moei lijkheden gekomen door de weersomstandigheden, maar arriveerde toch op tijd op de plaats van be stemming. Met het arriveren van de kraan beeft Bell Lines de uitbreiding van de ter minal afgerond. De kade is verlengd van 120 tot driehonderd meter en het op- en overslagterrein is vergroot tot een opper- vlakte van 66.000 vier kante meter. De wegen zyn verbeterd en er is een aansluiting op het spoor aangelegd. Files van vrachtwagens, gemiddeld 175 per dag, moeten nu tot het verleden behoren. De terminal heeft daarmee een overslagca paciteit van 300.000 con tainers pér jaar gekregen (gerekend in twintig- voets-containers). De ge hele investering bedroeg zeventien miljoen gulden, waarvan zeven iniljoen gulden door het Gemeen telijk Havenbedrijf van Rotterdam. De kraan al leen kost-al 7,5 mihoen gulden. Door de uitbreiding kan de drukste terminal van Bell Lines nu eigen schepen behandelen, die anders moesten uitwijken naar andere terminals en kan het de jaarlijkse groei van drie percent overslag in de jaren negentig op vangen. Bell Lines kan nu ook zjjn grotere schepen (262 containers) inzetten en het vervoer van con tainers per binnenschip naar Westduitsland ver der uitbreiden. Op de terminal pas seerde vorig jaar 1,5 mil joen ton vracht met 187.500 containers. Dit jaar zullen dat er haar schatting 200.000 zijn, een groei van zeven per cent. ROTTERDAM Een dertigja rige taxichauffeur is vanochtend op de Prinsenlaan in Rotterdam door twee mannen beroofd van 400 gulden én zijn taxi. De daders, die de chauffeur bedreigden met een vuurwapen, zijn nog niet aan gehouden. De taxi is inmiddels te ruggevonden in de Weteringstraat. Het slachtoffer had de mannen op gepikt in Kralingen. Ze moesten naar Zevenkamp. ROTTERDAM De meerder heid in de Rotterdamse gemeente raad stemt er mee in dat de ge meentelijke subsidies voor ama teurkunst vanaf 1 januari meer dan tot nu toe afhankelijk mogen zijn van een beoordeling van de kwaliteit. Wel zal die beoordeling, door de Rotterdamse Kunststichting (RKS), uiterst voorzichtig, dus niet al te beperkt, moeten worden gehan teerd. Ook zal de RKS de prakti sche toepassing van het begrip 'kwaliteit' nader moeten toelich ten aan de verschillende partijen. Voor het geval door de nieuwe re geling acute noodsituaties ontstaan wordt enige reserve, uit de 'projec tenpot', achter de hand gehouden. Dat compromis kwam gister avond tot stand in de vergadering van de Commissie Kunstzaken van de Rotterdamse gemeenteraad. Al le partijen uitten in meer of min dere mate bedenkingen tegen de aangekondigde kwaliteitsbeoorde ling door de RKS. De nieuwe rege ling was begin oktober door de RKS gepresenteerd. Het compro mis werd een feit toen de commis sievoorzitter, wethouder dr. J. Linthorst, achtereenvolgens tot „het voordeel van de twijfel" voor de RKS concludeerde en zich ver volgens met nadruk achter het verzoek om voorzichtige kwali teitsbeoordeling schaarde. De nieuwe regeling houdt ook in dat geen subsidie wordt ver leend als een optreden is bedoeld als godsdienstige of politieke mani festatie of namens een bedrijf. Als voorbeeld werd onder meer uitge sproken dat uitvoering van de Mattheus Passion in De Doelen wel voor subsidie in aanmerking komt, maar niet die door een of ander kerkkoor in een kerkge bouw. Het felste verzet tegen de nieu we regeling bood CD A-raadslid mevr. mr. E. Buijs-van Riet die er zelfs elementen van discriminatie in zag. de Bijenkorf 3e etage Coolsingel 105 Rotterdam 010-4129495 presenteert: De opening van deze ex positie van schilderijen, gouaches en grafiek vindt plaats op zaterdag 18 no vember a.s. om 15.00 uur. ROTTERDAM De ge meente Rotterdam, vindt dat de stank- en stofoverlast die zich kan voordoen bij de drijvende installaties van GEM en Grain- wave in het Europoortgebied scherp in de gaten moet wor den gehouden. De provincie Zuid-Holland moet daarom de vergunningen die door de twee bedrijven zijn aangevraagd op dit punt aanscherpen. Volgens de afdeling Milieu van de gemeente, die dit advies heeft opgesteld, is het nog steeds niet duidelijk in hoever re GEM en Grainwave (twee graanoverslagbedrijven) kun nen voorkomen dat bewoners in met name Hoek van Holland last hebben van hun activitei ten. Het'college moet advies uit brengen aan de provincie over de aangevraagde vergunningen. Vooral de bewoners vari Hoek van Holland hebben ja renlang last gehad vein het stof dat vrijkwam bij de overslag van tapioca (een grondstof voor veevoeder). Dankzij nieuwe technieken is die overlast sterk afgenomen, maar het staat nog steeds niet vast dat onder alle weersomstandigheden stofvor ming kan worden voorkomen. Rotterdam vindt daarom dat in de vergunning moet komen te staan dat dit wel het geval moet zijn, wil GEM kunnen doorgaan met de overslag. Ook is Rotterdam bezorgd over de stank die soms ontstaat bij de overslag van maïsgluten. .De provincie zou daarom moe- 'ten kijken of de stank die bij GEM en Grainwave ontstaat niet boven de normen, die ove-' rigens nog worden ontwikkeld, uitkomt. Als de stank te hevig is, zou Zuid-Holland het over- - slaan moeten beperken of stil- v. leggen. (INGEZONDEN MEDEDELING) Rotterdam-N Rottardam-Z Zwartjanstraat 94 Groene Hllledijk 183 010-4668346 010-4230005 - 1 V;- -r 'J r-f ta* r"?; f; f%vy. 'rrgft K* (INGEZONDEN MEDEDELING!

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 2