En nu nog tie oranje prullenbakken weg! Het Vriie Volk ztfwssiffsasr n,°aen voi«en- DAGELIJKS LEVEN Domino-theorie Bij-bureaus 'nachts dicht 's Nachts warm eten: aan de boemel, 's ochtends met een kroegtijgerin Het Vrije Volk METROPOOL Kleine woonwagenkampen in wijken functioneren goed BUDGET/4fö liioohzntwtn .i^ü'ihh h»v Gas ƒ130 duurder Schuilen - ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 ROTTERDAM Het gaat in feite maar om de schoonheid van de stad. Schoonheid in twee op- zichten; de fraaiheid en de rein- heid. En daarnaast gaat het om de '.handelbaarheid. Zeg maar het be dieningsgemak van diezelfde stad. ■:h Rotterdam is ermee begonnen. In stilte, maar de eerste tekenen zijn te ontwaren. In het hele ver zorgingsgebied van de RET is het merendeel van alle vieze, bekladde .én van elkaar verschillende wachthuisjes voor trams en bussen .vervangen. Heldere glazen abri's 5 zijn ervoor in de plaats gekomen. Met reclame, maar niet zo overda dige reclame als bijvoorbeeld in Schiedam en Amsterdam. Reclame \die de wachthuisjes (en nog meer) •'betaalt. Wie schetst de verbazing van de gebruikers van het openbaar ver- voer dat ze opeens op zo'n ver- niéuwde tramhalte een man van Gemeentewerken een kuil zien graven voor een ander, in dit ge- val de ROTEB. In het gat zakte een blok beton waaraan het paal- tje voor de in duizendvoud door Rotterdam gestrooide afgrijselijke kunststof afvalbak. Hoe is dat nou toch weer mogelijk? De bak wordt niet (doelmatig) vastgemaakt aan .het 'info-paaltje', maar komt er los van te staan. En nog in de weg •voor de trampassagiers ook. -- Hoe lang is Rotterdam nou al bezig de overtolligheid van objec ten op straat te bestrijden? Lukt ;.het dan nooit? Of is hier een ern stige vermaning categorie 2) van de chef straatmeubilair van Rot terdam op zijn plaats? Andries van den Berg haalt berustend de schou ders op: „Tjaaaa." En dan: „Binnen afzienbare tijd hopen we dat we dit soort dingen kunnen voorkómen. We zijn er mee bezig. Maar nog steeds wer ken de verschillende diensten te vaak langs elkaar, hoewel... Er zijn scher wordt het straatbeeld. Wat valt hieraan te doen? Begin met de verkeersborden aan licht masten vast te maken in plaats van ieder bord een eigen paal te geven. Maak de prullenbak aan het haltepaaltje vast. Bevestig waar mogelijk verkeerslichten aan palen van de bovenleiding voor trams. Mogelijk wordt het dan een tikkie overzichtelijker, maar wordt het ook mooier in de stad? En boe gaat het dan: weet de RO UTES wat de plantsoenendienst wil; wèet de RET wat de .verkeers dienst doet; weet stadsontwikke ling wat het GEB allemaal in zijn schild voert? Geen restpost Andries van den Berg: „Tot voor kort was straatmeubilair een restpost. De commissie straatmeu-' blair die bestond, hield zich eigen lijk alleen, met vormgeving bezig. Ik heb toen met een andere colle ga' van Stadsontwikkeling, Martin Aarts, gezegd: zo kan het niet lan ger. Ook het straatmeubilair en het hele straatbeeld vraagt om een professionele aanpak. Waarom .móét dat afyalbakkie op een paal- tj'e. staan. Kan. er geen industrieel Vormgever een familie van meubi- lair ontwerpen waar we in grote delen van de stad mee uit de voe ten kunnen? Zodat het goed uitziet, zodat het handig is, zodat het uit nodigt tot goed gebruik?" Met wat prikken, met wat vra gen stellen binnen de verschillen de diensten, kwam langzamerhand de aandacht. En ook in de politiek werd er op gereageerd. Als eerst voorbeeldgebied werd de Coolsin- gel een jaar geleden aangepakt. De kinderhoofdjes met bijbehorend jaren zeventig heuvellandschap verdween. De lantaarnpalen wer den op een rij gezet, de prullen bakken op een lijn, de overtollige plekken waar de samenwerking ^plantenbakken verwijderd, de vorm begint te krijgen. Straatmeubilair wordt het ge noemd. Lantaarnpalen, verkeers- palen, haltepalen, afvalbakken, tramhuisjes, Amsterdammenjes, verkeersborden, bloemperken, enz. Een keur van materiaal dat er is om het leven op straat richting te geven, op te vrolijken of om de chaos een beetje te beheersen. Maar hoe meer je.de chaos be heerst, deste meer borden en paal tjes heb je nodig. En dies te chaoti- mm Andries van den Berg temid den van'alle stenen, obsta kels en winkel lokkertjes op de Oude Binnen weg in Rotter dam: „Reclame beperkt toela ten op straat meubilair." fietsklemmen op plaatsen waar je er als voetganger geen last van had, en ga zo maar door. Andries van den Berg, van huis uit landschapsarchitect en nu bij Stadsontwikkeling groepsleider ontwerpgroep centrum: „We moes ten voor dat project stadsontwik keling, gemeentewerken, GEB, RET, ROTEB en verkeersdienst bij elkaar, brengen opdat iedereen van eikaars doen. en laten wist. Toen kwam onder meer ook in beeld dat de donkerbruine houten ban ken die we hadden absoluut niet waren afgestemd op de oranje kunststof afvalbakken. Ondoenlijk natuurlijk om- in een keer de hele stad aan te pakken. We hebben toen gezegd: er komen drie voor- beeldgebieden de city, het park en waterstad. Dat leidde in het afgelo pen jaar tot goed overleg tussen de betrokken diensten en en volstrekt andere sfeer van nadenken over openbaar gebied. Iedereen werd enthousiast, de inzet leek per dag te groeien, fantastisch gewoon." Alles nieuw Voor die voorbeeldgebieden komt nieuw ontworpen materiaal. Langs de Nieuwe Maas het door BOA Contractors ontworpen bank je met prullebak en fonteintje. Van den Berg: „Dat was een prijsvraag, waaruit zo'n familie van straat meubilair moest voortkomen. Het moet mooi ogen, je moet er je be nen niet aan openhalen, je moet op het bankje lekker kunnen zit ten, het geheel moet vandalisme- ongevoelig zijn, de kostprijs mag niet te hoog worden, het moet op standaardbreedte (twee stoepte gels) te leveren zijn, de prullenbak ken moeten makkelijk te legen zijn, het moet. geen sociaal onveili ge plek worden. Zo kun je door gaan. Een afweging tussen mooi en handig." In bepaalde gebieden, zo is af gesproken, zullen ook geen haring karren, oliebollenwagens, fruitchê- lets komen. Op de Coolsingel, de Lijnbaan, de Eendrachtssingel, de Oude Binnenweg, zullen die bouw sels langzaam uitsterven. Wel komt er een nieuw ontworpen mo derne kiosk. „Nu de gesprekken tussen de diensten in de voorbeeldgebieden zo soepel lopen, komen ook gewo ne gebieden in de stad aan de beurt. En dat betekent dat we op een gegeven ogenblik een nieuwe prullenmand moeten bekijken die standaard in de hele stad kan wor den geplaatst. We hebben een ont werper gevraagd voor de tramhal tes, de zogenoemde halte-eilanden, een familie van straatmeubilair te ontwerpen zodat het allemaal op elkaar is afgestemd. Tot die tijd zullen we ons moeten behelpen met aparte paaltjeswaarop die oranje afvalknobbel zit." Reclame Daarnaast zal men ook onder zoeken in hoeverre reclame wordt toegelaten om de vernieuwingen te betalen. De stadsklokken waren wat dat betreft voorlopers. Ze kre gen een reclameboodschap mee en de firma die daar opstaat, is de sponsor van de klok. De tram wachthuisjes waren het vervolg. Ze betalen zichzelf en mogelijk ook ander straatmeubilair. In de toe komst is het niet onmogelijk dat er ook op gewone zitjes in Rotterdam reclame staat Daarmee wordt die vernieuwing bekostigd en mogelijk ook de speciale verlichting om ex tra sociale veiligheid te creëren. Het was de Amerikaanse president Eisenhower die ooit het spookbeeld opriep van de domino-theorie. China was in 1949 al communistisch geworden en tot elke prijs moest voorkomen worden dat ook Vietnam zou 'vallen'. Want na Vietnam zouden de andere Zuidoostaziatische landen als domino-stenen volgen: Laos, Cambodja, de Filipijnen, Thailand. Hij had ongelijk. Weliswaar kwam met Vietnam heel Indochina onder communistische invloed, maar alle overige landen in het gebied bedankten beleefd voor de eer. Het is een merkwaardige ironie van de geschiedenis deft Eisen hower deze dagen alsnog in het gelijk wordt gesteld, zij het dat de domino-stenen nu de andere kant op vallen. Het was Gorba- tsjov die als eerste het rigide communistische systeem op de hel ling plaatste, daarna kozen de Polen een onafhankelijke rege ring en zwaaide Hongarije Marx uit. De DDR mag zich na het openen van de Muur en de veelbe lovende rede van de nieuwe premier Modrow gisteren in de Volkskammer scharen in de rij. Bulgarije is hard op weg. President en partijleider Zjivkov heeft al zijn functies verloren, anti-regeringspropaganda bestaat niet meer en vandaag wordt de eerste vrije demonstratie sinds de Tweede Wereldoorlog in Sofia gehouden. De nieuwe leider Mladenov belooft Bulgarije's eigen Gorbatsjov te worden. Tsjechoslowakije houdt het geen maanden meer uit. Voorbodes van de nieuwe Praagse lente vormen het vrijere reisverkeer dat deze week aan de Tsjechoslowaken werd gegund, het ongemoeid laten van een milieudemonstratie en het protest van het Tsje- choslowaaks Filharmonisch Orkest dat niet meer 'op de staatsra dio en -televisie wil optreden, als niet de zwarte lijst wordt afge schaft waarop de namen van musici voorkomen die een petitie voor meer democratie hebben ondertekend. Op de iets langere duur zal ook Roemenië, waar een koude winter dit jaar op- Van den Berg: „Waar we naar sureven is dat de reclame meebe taalt aan het opknappen van het nieuw het failliet van Ceausescu's politiek zal bewijzen, ook uitingen toelaat en ook niet dat je Als Gorbatgovs storm is uitgeraasd en tussen de domino-stenen - - - de eerste phoemx is opgerezen, blijft eigenlijk alleen het nietige Albanië nog fier overeind. En zo wordt het land der Skiptaren een museum van oudheden, waar hamer en sikkel komen te staan naast die andere voorwerpen uit een ver verleden, het spinnewiel en de bronzen bijl. alle reclame accepteert. Er zijn grenzen. Je wilt immers een groot deel van de onduidelijkheid en rommeligheid in het beeld van de stad wegnemen. Begin dan niet met iets anders dat rommelig over komt." Door Joop Spanjersberg ROTTERDAM De twee nieu we, kleine woonwagenkampen in Rotterdam functioneren boven verwachting en lijken een voor zichtige maar onmiskenbare stap op weg naar de beoogde integratie tussen woonwagenbewoners en burgers. Dat is de uitkomst van gesprek ken, door deze krant gevoerd met woonwagenbewoners en omwo nenden. De twee kampen, gelegen in de wijken Schiebroek en Lom- bardijen, werden precies een jaar geleden betrokken door voorname lijk jonge woonwagengezinnen, in meerderheid afkomstig van het vroegere Veilingwegterrein in Crooswijk. Tegen de komst van de kleine kampen, met respectievelijk 12 en 15 standplaatsen, was door omwo nenden lange tijd en veelal op luidruchtige wijze protest aangete kend. Immers, men verwachtte het béroerdste: vagebonden, crimi naliteit en onhandelbare jongeren. Maar men kreeg normale plezieri ge buren. Landelijk onderzoek (door het ministerie van VROM) heeft intus sen geleerd dat driekwart van de woonwagenbewoners naar tevre denheid woont op de kleine kam pen. Van groot belang acht de Stich ting Provinciaal Platform Woon wagenbewoners Zuid-Holland het dat de woonwagenbewoner duide lijke keuzevrijheid heeft aangaan de vestiging op een groot, middel groot of klein kamp. Zie verder pagina 27: Het begint te boteren. Vervolg voorpagina Begin vorig jaar nog kwam een groot deel van het korps in op- stand tegen het nieuwe achtploe- i gensysteem en de wijze waarop de overuren werden uitbetaald. De recherche overwoog zelfs over- jj werk te weigeren, als de korpstop J zijn voorstel niet van tafel zou ha- f len. Het achtploegensysteem f kwam er uiteindelijk tóch; de uit- 1 betaling van overuren zou fifty-fif- ty geschieden, de helft in vrije tijd j en de helft in geld. Volgens Staneke is het niet zo- zeer het achtploegensysteem op zich, alswel het niet kunnen be- mannen van het rooster waaraan l het nu schort. „Ik zie het bijvoor- f' beeld in mijn eigen ploeg," zegt hij. „We zijn in maart van het vo- j rig jaar begonnen met achttien mensen. Dat zullen er in januari nog maar twaalf zijn. In de maand september kwam het negentien j>; keer voor dat we onder de sterkte ij waren.". J: De Rotterdamse politie is door de onderbezetting inmiddels ge- jj dwongen bepaalde 'bij-bureaus', zoals die in de Duivenvoorde- straat, 's nachts te sluiten. In het centrum, waar in het weekeinde zó'nrlOO.ÖOO-imënsën extra 'in de gaten' moeten worden gehouden,, telt de nachtploeg van bureau Een- drachtsplein slechts acht of negen* agenten.. ,"V-ï „"'5 J-'ï De Technische Opsporings dienst (TOD), twintig man groot, raakte de laatste twee jaar zes mensen kwijt aan Vlaardingen, Schiedam, Ridderkerk en Tilburg. Doordat deze 'vakmensen' elders meer geld en promotiekansen wordt geboden, happen zij vaak toe. Een andere specialistische dienst als het Bureau Fraude zit eveneens met een tekort aan vak mensen. Staneke zegt verder dat een aantal speciale projecten, zoals preventie tegen zakkenrollers op de. centrum-markt, geen doorgang kaih vinden', „De bevolking is door dit soort' dingen altijd de dupe," zegt hij. „Een junk die een autora dio heeft gejat, kunnen we nog wel afhandelen, maar de grote projec ten moeten we echt latenschie ten." - De korpsleiding had in haar nieuwe beleidsplan 1990-1994 juist •aangekondigd publieksgerichter te willen gaan werken. Correcte be handeling van het publiek, kortere wachttijden en het niet 'afpoei eren' van mensen staat daarbij voorop. Het beleid om alleen nog vrouwelijke her-intreders in dienst te nemen zouinmiddels zijn losge laten; ook mannelijke 'spijtoptan ten' kunnen zich weer aanmelden. 1 In een reactie zei W. Rennings, hoofd personeels-en organisatieza ken, dat de uitstroom van politie mensen dit jaar 194 bedraagt, 27 meer dan vorig jaar. „Er is inder daad een toename van de uit stroom," zegt hij, „maar dat is niet dramatisch. We zullen ons bera den hoe we dat met instroom kun nen compenseren. Wellicht dat dit kan door bepaalde prioriteiten, die we nu stellen bij het aannemen van mensen, los te laten." ROTTERDAM De gemiddel-' de, verbruiker van gas en elektrici teit zal volgend jaar ƒ130,00 gul den meer moeten betalen aan het Gemeentèlijk Energiebedrijf. Dat komt door de verhoging van de gasprijs met 3,5 cent per kubieke meter per 1 januari, die het colle ge van B. en W. heeft voorgesteld aan de gemeenteraad. Het vast recht zal worden verhoogd van 69,00 naar 96,00. De verhoging zal ook doorwerken in het stads- verwarmings-tarief. De elektrici teitsprijs zal niet worden ver hoogd. Nee, Marion van 't Riet zal niet van zichzelf zeggen dat zij de gezellig ste vrouw van Rotterdam is. Ze heeft namelijk ook heel gezellige vriendin nen. Moet ze die even bel len? Nou, vinden wij, een uurtje met de 45-jarige Rotterdamse is op zich al gezellig genoeg, en een beetje minder gezellige vent moet er dan toch op zijn minst weer een jaar tegen kunnen. „Ze is echt te gezellig, hè," zegt barman Marius begrijpend. „De meeste mannen die ze heeft ge kend, waren al na drie dagen compleet gebroken, zo gezellig was het. En dan ging het vaak om gro te havenjongens, hoor. Kerels met miljoenen-om- zetten. Die liepen hier bibberend door de zaak. Ze wisten dat ze óf voor him bedrijf óf voor haar moesten kiezen. Een tus senweg bestaat niet, of je moet van een andere pla neet komen." Mevrouw Van 't Riet, elegant, hooggehakt en aan een stuk door rokend („het liefst zou ik er twee tegelijk opsteken, maar dat staat zo gek"), kan er luid om lachen en vindt het allicht al weer gezel lig genoeg voor een vol gende ronde. Zelf drinkt ze 'donderkoppies' (Cour- voisier of whisky), of bier met ijs: „Eigenlijk vind ik het niet lekker, want je krijgt zo'n dorst van bier. Afijn, met ijs is dat wel een stuk minder en je houdt er ook niet zo'n scheur in je hoofd aan over. In feite lust ik hele maal geen sterke drank. 15 Marion van 't Riet: „Ik kan luisteren, al vertellen ze me 300 keer hetzelfde verhaal." Maar ja, ik ben een vol houder." En dat is ze dus al haar hele leven, voegt ze eraan toe. Als meisje gaf ze zich reeds met huid en haar over aan de verlok kingen van het café: „Die levenslust heb ik van mijn moeder meegekre gen. Die heeft nog een poosje mijn huis schoon gemaakt omdat ik altijd aan de bar zat," maar uit eindelijk is ze toch maar gewoon met me meege gaan. Wij zijn echte lol broeken. Zo lang ik nog maar door het raam naar buiten kan kijken, vind ik het al lang best." Tot voor een aantal ja ren terug was de als scheepsbevrachter werk zame matrone nog elke avond in het plaatselijke uitgaansleven te vinden. „Dan begon ik 's middags en ik ging door tot alle lichtjes uit waren. Om ze ven uur 's ochtends at ik dan warm om daarna naar kantoor te gaan. Dan had ik nóg de pest in dat het allemaal weer zo vroeg was afgelopen. Te genwoordig stel ik het wat meer op prijs af en toe thuis te zijn. Daar is het eveneens gezellig, al was het maar omdat ik daar nu mijn eigen bar heb gebouwd. Komen al mijn vrienden en kennis sen gezellig eens wat bij mij drinken. Nee, ge trouwd ben ik niet, net zo min als ik kinderen heb: ik zou me niet kunnen voorstellen dat ik thuis boven de spruitjes zat en mijn man achter dè tap kast. Alleen al de gedach- tel" Wat haar zo trekt in het kroegbestaan? Tsja, toch weer die gezellig heid, hè. „Ik hou enorm veel van mensen, ik zou niemand kunnen noemen aan wie ik echt een hekel heb. Bovendien ben ik een vrouw die altijd be reid is te luisteren, al ver tellen ze me 300 keer het zelfde verhaal. Ik hou van het sfeertje, van de humor, van de woordspe lingen van sommige men sen en van kaarten. Ik draag bij wijze van spre ken een stok in mijn handtasje." Van „boemerang-pu bliek", zoals ze het noemt, houdt Marion van 't Riet bepaald niet. „Dat is van dat volk dat direct met barkruk en al jouw richting opdraait als je binnenkomt. Even kijken of je beschikbaar bent, hè. Nou, als ik per se een partner zou willen ont moeten, was ik wel op een sportvereniging ge gaan. Twee kroegtijgers samen, dat kan niet na tuurlijk." v De bars die ze frequen teert zijn select: de Admi raliteit, de Ballentent en café Statenweg; de eerste twee zijn van het niveau dat ze op prijs stelt, en laatstgenoemd etablisse ment is een gezellig buurtcafé met als bijko mend voordeel „dat ik met drie keer vallen thuis ben." „Ik zou mijn leven precies hetzelfde over doen," zegt Marion van 't Riet als ze weer een don- derkoppie laat aanruk ken, „Ik geef toe, ik heb •een heleboel domme din gen gedaan zonder er ooit wat van te leren, maar ik heb het wel gezellig ge-' had en ik hoop het gezel lig te kunnen houden tot mijn laatste snik. Dan maar geen goede huis vrouw." Marius, de waard, moet lachen. Die weet wat het is: 's morgens om zeven uur andijviestamp- pot met vette worst. Het is zondagmorgen. Het re gent, het is koud. De man schuilt onder het afdak. Hij kijkt naar het fontein in de Westersingel en hij denkt: 'niets is zo overbodig 'als een fontein in de regen'. Hij schuilt met zijn fiets, want hij heeft een ongelooflijke hekel aan nat worden. Tegenover hem schuilen steeds meer anderen eveneens. Ze on dergaan het met bewonderens waardige rust. De man voelt zich met hen verbonden. De schuilenden ..zien, als ze wil len, van alles. Grote plassen vor men zich. Water vermengt zich met zand en vuil. Aan de krin gen in de plassen is te zien wan neer het harder gaat regenen, of zachter. Er rijdt een meisje langs met een cello-kist op haar rug. Alle ogen van de schuilenden zijn op haar gericht. Elders wijst de groene klok op tien voor twaalf. Een grote Mercedes stopt, de mo tor draait, het raampje gaat open en een man roept: "Tattoo Jack! Where? Tattoo, tattoo!' Men haalt collectief de schouders op en kijkt een andere kant op. Tattoo? De man zet zijn fiets op de stan daard, dit gaat lang duren. Maar hij heeft de tijd, het is pas zon dag. Aan de overkant wordt een schuilende onrustig en maakt zich los, de regen in. De man is bang dat straks iedereen gaat. Dat hij alleen overblijft. Hij draait zich om en blikt in de etalage van een verlaten reisbu reau. Kartonnen borden geven aan hoe goedkoop het is naar een verre bestemming. De man doet een spelletje met zichzelf Als hij als enige overblijft, denkt hij, dan mag hij een land uitzoeken. Zouden ze meedoen aan de over kant? C O M M E \N T A A R w f .1-. I,1*.v.Hinhprh l*w«Hi1 iitsV 1.5 rytü-rnov 1 (INGEZONDEN MEDEDELING) OTHER SKYLINES BY vanaf retour -EUROPE 165.- Parijs 310.- Zurich 460.- Madrid 662.- Tel Avlv -AFRICA 622.- Cairo 999.- Kenia 1923.- Harare FAR EAST 1285.- 1350.- 1697.- 1874.- 1879.- 2747.- Bangkok Delhi Kathmandu Hong Kong Tokyo Sydney -AMERICA 550.- New York a)' 767.- Toronto 1320.- Los Angeles 1512.- Mexico 1780.- Rio (L) venrek Lille blj mln. 2 personen Rotté/idom ti]nboan'52d~0 IQ^f37t72~ 77. !,jr u ■m.y ft.,rut ie. Votschllnt twee maal oer WBek. Redactie: Wlm de Jono. blldrage Dagelijks Leven: Maurice Wilbrink: Het Vrije Volk/Metropolls, Postbus 2999. 3000 CZ Rotterdam, tel. Ot0-4004400. (ax 010-4128509. Zaterdag 18 november BlAÏÊiwEi ■Kl

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 3