Volksoploop bij'omorrowland m i i l DAGELIJKS JEVEN Het Vrije Volk Euroflop Een Canadese ira het Rotterdam van het Grote Geld Openbaar vervoer speelt in; 'Parkstad' belangrijke rolV Deel omstreden zinkafval is naar Bondsrepubliek Het Vrije Volk METROPOOL Uitgaanscentrum kan massale belangstelling op openingsavond niet verwerken i Mike Achttien maanden voor oplichting te, m- ij MAANDAG 20 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 Man tuigt 1 ex-vrouw af ROTTERDAM Een 47-ja- rige Rotterdammer heeft zijn 37-jarige ex-vrouw gisteravond met een stuk hout ernstig toege takeld. Dit gebeurde op het P. C. Hooftplein. Hij sloeg haar op het hoofd en in de nek. Om standers grepen de man beet en droegen hem over aan de poli tie. De vrouw moest naar het Dijkzigt-ziekenhuis. Snelheidsduivel met liefdesverdriet ROTTERDAM Omdat hij naar eigen zeggen kampte met liefdesverdriet, reed gisternacht een 22-jarige Hagenaar met een snelheid van 150 kilometer per uur over de Clydeweg in Rot terdam.- Hier mogen auto's niet sneller dan 50. De politie kon de man pas in Rozenburg staan de houden. Vuilniszak vol bankpasjes ROTTERDAM In één klap denkt de politie 28 dief stallen van giro- en bankpasjes en rijbewijzen te hebben opge lost met de aanhouding van een verslaafde man en vrouw. De politie hield het tweetal aan na dat zij in een tabakswinkel aan de Dordtse Straatweg een ont vreemde cheque wilden verzil veren. In da woning van de verdachten vond de politie in de douchecel een vuilniszak vol met de bank- en giropassen en rijbewijzen.'Die bleken alle maal afkomstig van diefstal. Drietaf bedreigde vrouw garagehouder ROTTERDAM - Drie Rot terdammers, die in de maand oktober telefonisch en per brief de echtgenote van een garage houder op Rotterdam-Zuid heb ben bedreigd, zijn voorgeleid voor de officier van Justitie. Het drietal eiste van de vrouw 25.000 gulden. Wanneer zij niet met dat geld over de brug zou komen, zouden zij geweld ge bruiken tegen haar en haar ge zinsleden. Eén van de mannen, een 19-jarige Rotterdammer, was bij het -garagebedrijf in dienst. Door Bon de Groot ROTTERDAM Het was op de openingsavond zaterdag bij Tomor- rowland op alle fronten dringen geblazen. Op de trap voor de deur van het nieuwe 'uitgaanscentrum' .in Alexanderpolder vielen mensen flauw in het gedrang van honder den nieuwsgierigen. De toeloop was zo enorm dat vele discobezoe kers uren stonden te wachten voordat ze naar binnen mochten. Eenmaal in Tomorrowland, moest met de ellebogen worden gewerkt om op de veel te kleine 'centrale' dansvloer op de begane grond te kunnen komen. Ook daar stond een rij. Dat het druk zou worden, daar had eigenaar/bedenker ir. -Cees Veerhoek rekening mee gehouden. Maar dat de belangstelling zó im mens zou zijn, dat overtrof zijn stoutste dromen. Vooral buiten zorgden de samengepakte mensen op de trap naar de ingang soms voor angstaanjagende taferelen. Tomorrowland kan (volgens de brandweervoorschriften) 2600 mensen herbergen. Nadat de su perdisco was volgestroomd, wer den de bezoekers nog maar mond jesmaat toegelaten. Mensen die weg wilden, moesten via de nood uitgangen vertrekken omdat de in gang eenvoudigweg was geblok keerd door de dringende massa wachtenden. Zo'n 25 agenten van de Rotter damse politie hadden de grootste moeite om de samengepakte me nigte op de trap in bedwang te houden. Nadat in het gedrang mensen onwel waren geworden, greep de politie in en werd ruimte en vooral frisse lucht geforceerd. Bij de ingang van de parkeer plaats stond een commandobusje van de politie. De zogeheten 'car boy's', die de auto's van de bezoe kers zouden moeten wegzetten,' waren in geen velden of wegen te bekennen. Wel stond er een poli tieman met walkie-talkie die ie dereen gespannen en dringend verzocht door te rijden want op de parkeerplaats was geen ruimte. Uit nood werden de auto's dus op de groenstrook langs de Alexanderl- aan achtergelaten. Het verkeer kroop voetje voor voetje langs To morrowland. A De 'kernreactor' Tomorrowland vanaf de bovenste dansvloer gezien. Mensen zo klein als atoompjes smel ten samen of stoten elkaar juist af. Het succes lijkt vooral te komen door de talloze eilandjes en ronde balkonnetjes. pen week werd de spanning over de opening tenslotte goed opge voerd. Op vrijdag was er de avond voor genodigden als aanloop voor de officiële opening zaterdag. Ook op vrijdag gingen de 'zoeklichten' aan die de donkere nacht door kliefden en tot in de verre omtrek van Rotterdam te zien waren. Dat gold ook voor de laserstralen aan beide zijden van de disco waarmee op het gebouw prachtige figuren werden gemaakt. Deze 'lichtshow' was eenmalig, zodat het verkeer op de A20 in de toekomst niet nog maals afgeleid zal worden. Binnen verliep het eerste avondje Tomorrowland zonder problemen. Het publiek krioelde vrolijk door het bijzondere ge bouw: op de begane grond de vij ver en de centrale dansvloer, daar boven drie ringen als verdiepin gen, daarboven de VIP-ruimte met als speciale, attractie de doorzichti- Wel maakte het publiek, gemid delde leeftijd achttien jaar, de ge breken in het pand pijnlijk duide lijk. De veel te kleine dansruimte in de vijver is slechts door een en kel poortje van hoogstens een me ter breed te betreden. Afgezien van de vraag of dat in geval van nood veilig is, ontstaan door dit soort trucs natuurlijk menselijke opstoppingen. Medewerkers van de disco houden daarbij in de ga ten hoveel mensen er dansen en of er nog wel iemand bij kan. De trappen naar de ringen toe zijn smal. Er kunnen maximaal twee mensen naast elkaar op lopen en dat betekent dat je wel eens moet wachten voordat je omhoog of omlaag kunt. Verder kan er van alles en nog wat (asbakken, glazen) van de ringen afvallen omdat daar geen beveiliging voor is. Voor lieden die de overigens goed afgestelde discodreunen wil- op de bovenste etage, onder d&< plexiglazen koepel en met het aP bevlekte zachte tapijt. Veel men sen waren te bevreesd om op de doorzichtige dansvloer te lopen, bang dat deze toch niet stevig ge noeg zou zijn. Het plexiglas gaf een prachtig uitzicht op de dansende mensen beneden. Tomorrowland was op die eer ste avond trouwens nog lang niet wat het kan zijn. De speciale at tracties zoals de vluchtnabootser, spookgrot en de educatieve spelle tjes, waren namelijk nog niet in gebruik. Juist deze onderdelen ma ken van Tomorrowland iets an- ders dan een groot uitgevallen, bij zonder gebouwde disco. Om half vier zaterdagochtend, slechts een half uurtje voor slui tingstijd, stond trouwens nog een rij wachtenden voor de deur van Tomorrowland. Grote vraag is hoe lang de superdisco op een dergelij- zien ((den,.ontvluchten, was daarna gift,^langstelling tiger omgeving van de VIP-room weet te blijven. 1 i Ze werkt al bijna twee maanden in de stad, maar ze heeft er nog geen stap in gezet. Want die luttele meters van de parkeer plaats naar het World Trade Center mogen na tuurlijk niet meetellen. Wat ze van Rotterdam weet, is dus minimaal. Inderdaad, er is weinig parkeergelegenheid. En precies: dat ze het cen trum er erg nieuw uit vindt zien, klopt eveneens met de feiten. En voor de rest, tsja, de rest van Rot terdam bewaart de 29-ja- rige Canadese maar voor de keer dat ze echt een dagje de tijd heeft. Jam mer voor haar, maar niets aan te doen. Busi ness is nou eenmaal busi ness en in haar geval ook nog het soort business dat geen borrel-na-kantoortijd toestaat. Aardige jongens natuurlijk, die beurshan delaren, maar hóe aardig ze zijn hoeft Mary-Ann Selbach niet te weten. Een real Heineken in een real brown, Rotterdams café met ze drinken, zal bijvoorbeeld altijd tot de onmogelijkheden blijven behoren. Dat past niet bij haar positie. Ze is toezichthoudster, of surveyor op de onlangs geopende olietermijn- markt in het WTC, wat zo veel wil zeggen als dat ze de huisregels op de beurs- vloer bewaakt en arbi- treert in geschillen tussen de handelaren onderling. „Dat gebeurt nogal eens," zegt Selbach. „Reden waarom het moeilijk is contacten buiten het werk om te onderhouden; andere handelaars kun nen je er terecht op aan- Een real Hei neken drinken in een real brown, Rotter dams café zit er voor Ma- ry-Ann Sel bach niet echt in. kijken. Verder heb ik ook echt geen tijd om hen én Rotterdam beter te leren kennen, want we maken hier verschrikkelijk lange dagen. Sterker nog, sinds ik in Wassenaar woon, heb ik nog bijna helemaal niets van Nederland ge zien. De grachten, de Del tawerken, de Heineken- brouwerij, de tulpen, het Rijksmuseum het is er nog steeds niet van geko men." Dat grote gemis wordt door werkstad-Rotterdam in ieder geval wel goed gemaakt. Immers, ambiti eus als Mary-Ann Selbach is vindt ze in het WTC al les wat zakendoen zo spannend maakt. „De mensen die op de olieter- mijnmarkt werken vor men een kleine maar bij zondere gemeenschap, waarin snel en vaak on der grote spanningen be slissingen moeten worden genomen. Het onvoorspel bare verloop van de han del is ook de grote aan trekkingskracht ervan. Je weet 's ochtends nooit hoe de prijzen zich zullen ontwikkelen of wat er zich in de wereldpolitiek zal voordoen. Al die facto ren zijn van invloed op de sfeer in deze zaal. Je kimt je voorstellen dat de temperamenten soms erg heet worden." Mary-Ann Selbach werkte voor haar emigra tie als mam trader op de beurs van Montreal, een felbegeerde baan waarop destijds bijna zesduizend Canadezen solliciteerden. Toen haar man, ontwer per van vliegsimulators, een functie in Katwijk aangeboden kreeg, /er- huisde Mary-Ann met hem mee. „En een baan had ik zo, want dat is het voordeel van werken op een beurs: de internatio nale contacten zijn zo vanzelfsprekend dat je re putatie je vooruitsnelt. Als we over twee jaar weer naar Canada terug gaan, ben ik ook daar weer verzekerd van een inkomen dankzij de beurs. Maar zo ver denk ik niet vooruit, hoor. We voelen ons heel gelukkig in Nederland, het is niet geld verdienen en wegwe zen. We voelen ons hier te gast en willen dus ook jullie gebruiken heter le ren kennen." Mary-Ann Selbach heeft meteen de koe bij de horens gevat door zo wel haring als paling te proeven en Nederlandse taallessen te nemen. Gaat het spreken ervan („L-a- n-g-z-a-a-m s-p-r-e-k-en") wellicht nog wat moei zaam, de kranten vormen al een minder grote bar rière. „Veertig percent van wat er in staat, is nu duidelijk. Ook de aanprij zingen van de kruidenier zijn te begrijpen. Dat gaat dus allemaal prima. Als nu ook de Hollandse plas sen nog dichtvriezen en ik kan gaan schaatsen, ben ik al bijna een Neder landse. Toch..?" Twaalf Europese regeringsleiders zijn zaterdagavond in Parijs samen uit eten geweest. Ten paleize van Franqois Mitterrand^ eerste monarch van de Vijfde Republiek, passeerde het mooiste van de Franse keuken. De twaalf maakten de tongen los met* een paar zorgvuldig uitgekozen flesjes wijn die een modaal Oosf5 europees gezin één Trabant de fles zouden kosten, zo die wijm daar in de handel zou zijn. «n Onderwerp van de dinervergadering; de revolutie van Oost-Eu:' ropa, met name die in de DDR, en de gevolgen daarvan voor1 Duitsland als geheel en de Europese Gemeenschap. j De twaalf besloten niets concreets af te geven, behalve het poli\~ tieke signaal dat financiële hulp, desnoods omvangrijk, slechts mogelijk is als de Oosteuropese landen zich hervormen naar de" democratische normen die het Westen hanteert. De inspireren- der gedachte van de Franse president om een EG-bank voor hulp aan die landen op te richten, is tot onderwerp van studie verheven. Elf EG-regeringsleiders hebben zich nadrukkelijk vergewist van de loyaliteit van het twaalfde EG-lid, de Bondsrepubliek Duits land, dat ter tafel verklaard heeft de vorming van Europa '92 belangrijker te vinden dan Duitse hereniging. Weer is een kans om de burgers van de landen die hun eigen re volutie maken bij te staan, lusteloos gemist. Een culinair succes; een politieke flop. minuten op de Binckhorstlijn am de Hofpleinlijn (tussen Leizo 'erf1 Pijnacker), van 3 minuten op de ZoRoliin en van 2,5 minuut op de Hofpleinlijn (bij Rodenrijs) lijken volgens eerste berekeningen haal baar. Een van de opvallende gevolgen van het plan is, dat de steeds ver der oprukkende kassenbouw in het gebied een halt wordt toegeroepen. Het verplaatsen van kassen (800 a 1000 hectare) die zich al in het ge bied bevinden zal een omvangrijke en dure operatie worden. Zou de kasbouw niet worden tegengehou den, dan zou het Tussengebied over 25 jaar in zijn geheel een 'gla zen stad' vormen. Daarom moet nieuwe glastuinbouw (1000 hecta re, de te verwachten groei) geves tigd worden in de B-driehoek (Berkel/Bergschenhoek/Bleiswijk, tussen Berkelse Boog en de Rotte) en in de-omgeving'van* Zevenhui-1 zen en M<ferkaöéllë.v mo Uit een door "H^mlTférs'van Eet" plan opgestelde grondkostenanaly- se, blijkt een een tekort op deJ grondexploitatie (van 7500 gulden per woning^ Naamate het te ver- Hij werd geboren in een dijk- huisje onder de rook van de Shell-raffinaderi). Het dorp werd in zijn jeugdjaren, de jaren zes tig, geheel ingebouwd door de oprukkende havenindustrie. Mi ke behoorde op de lagere school tot de besten van de klas. Hij ging naar de HBS. Zijn vader en zijn Engelse moeder hadden een café annex snackbar. Daar was het natuurlijk elke avond feest. Mike moest vaak helpen. Vooral legen glazen ophalen en spoelen. Af en toe mocht hij zelf voor zichtig tappen en inschenken Maar het meeste werk had hij toch aan de kwartjes die hij voor de klanten in de Wurlitzer-Juke- box gooide. Zijn huiswerk schoot er vaak bij in. Mike begon het kroegleven steeds interessanter te vinden. Hij leerde zo hoe hij zich bij de diverse gelegenheden moest gedragen, ook tegenover bijvoorbeeld de ruige Noorse zee heden die als zij dronken wer den letterlijk van hun barkruk rolden óf wilden vechten. De HBS hield hij na een jaartje voor gezien. Het ging hem als werknemer in de kroeg, van zijn vader een paar jaar goed. Hij trouwde nog met een rasechte Rotterdamse. Zij dacht met hem de man van haar leven te hebben. Na negen maan den waren ze echter weer ge scheiden. Mike was nog onrusti ger dan zijn kroegbestaan. Na de kroeg van zijn vader heeft hij nog twaalf ambachten en dertien ongelukken gehad, Als croupier bij een illegale roulette verdien de hij aardig geld, maar gaf het zelf weer even snel uit. Vervol gens raakte hij in de twijfelzone van de maatschappij, handel in duistere goederen, blanke slavin nen en drugs. Rechters en be- waarhuizen kennen hem inmid dels al. Mike is vorige week ne genendertig geworden. Terugkij kend op al die tropenjaren meent hij nu dat hij één verkeer de beslissing heeft genomen. Hij had liever zijn HBS afgemaakt. „Dan was het anders met me ge lopen." Vervolg van voorpagina Zuid-Holland heeft het plan 'Parkstad' aangegrepen om aan te geven hoe de mobiliteit drastisch kan worden verschoven van auto naar openbaar vervoer. De provin cie wijst daarbij op de geringe af stand tussen het centrum van Rot terdam en dat van Den Haag (Spui-Coolsingel hemelsbreed 20 kilometer). De lijn die deze twee stadsharten gaat verbinden, krijgt een groot aantal halteplaatsen. Daardoor worden niet alleen woon- en werkgebieden, maar ook voorzieningencentra en recreatie ve attracties met elkaar verbon den. Volgens het plan moet het ver- bindingsnet opgebouwd worden uit delen van het huidige NS-net, (Hofpleinlijn en Zoetermeerlijn) en m8&m„,ieT ffl# .lp p-pieuwe sneltram/metrolijnen. Als 'stam lijn' kan de vertramde Hofplein lijn gaan dienen die een directe aansluiting -krijgt 3 op Jhet Rotter damse metronet en het nog te ont- wikkelend^gS.eA§ppljs§i5qiet Aansluitend op-dit-net fkan.,eemiai00Pt bett! verbinding tussen Zoetermeer en Rotterdam worden gerealiseerd, door af te takken ten zuiden van Pijnacker en aan te sluiten op de eveneens te 'vertrammen' Zoeter meerlijn. Deze zogenoemde ZoRo- lijn vergt een investering van 170 miljoen gulden. Tussen de Hof pleinlijn en de NS-lijn via Delft is volgens het plan nog ruimte voor een evenwijdige sneltram/metrolijn: de 'Binck- horstlijn*. Daarmee kan een direc te en snelle verbinding vanuit het Haagse stadscentrum gelegd wor den met Ypenburg en verder. Voor deze lijn moet 400 miljoen gulden op tafel worden gelegd. De Binckhorstlijn zou ten zui den van Pijnacker aan moeten sluiten op de Hofpleinlijn. Ook Delft kan op dit net worden aange sloten door het maken van een tramverbinding vanaf Delft-cen trum via de TU-wijk naar de Binckhorstlijn. Frequenties van 5 verstedelijking in de voorgestelde omvang financieel zeker met on haalbaar, aldus het plan. Het is ge zien de vele onzekerheden nog te vroeg om-te kunnen zeggen dat het inrichtingsvoorstel (het netwerk van woningen en groen, doorseden met railverbindingen) ook uitvoer baar is. De provincie wil op basis van het plan 'Parkstad' met alle be trokkenen gaan praten over de toe komst van het Tussengebied. Gede puteerde staten van Zuid-Holland zeggen zich te kunnen vinden in de uitgangspunten van de studie „die als uitdagende aanzet voor discussie alleszins voldoet." Zij gaan de verschillende aspecten van het plan nader laten onderzoe ken, om te kijken of de voorgestel de grootscheepse herinrichting wel haalbaar is. Nog voor de zomer van 1990 wil de provincie Ijaar standpunt bepalen en een aantal principebesluiten nemen. ROTTERDAM Van de twee duizend ton omstreden lading zinkafval, waarvan de afvoer naar Brazilië de afgelopen zomer door de milieuorganisatie Greenpeace werd verhinderd, is vijfhonderd ton afgelopen donderdag per schip van Schiedam naar een verwer kingsbedrijf in de Bondsrepubliek Duitsland overgebracht. Een woordvoerder van het Schiedamse hednjf Tiel en Van Schie Milieu, waar het afval sinds twee maanden ligt opgeslagen, heeft dit zaterdag bevestigd. Voor de overige 1.500 ton is nog geen bestemming gevonden. Greenpeace verhinderde in juni van dit jaar de afvaart vanuit de Rotterdamse haven van een Rus sisch vrachtschip dat duizend ton van het zinkafval naar Brazilië zou transporteren. De andere dui zend ton was al eerder naar Brazi lië verscheept, maar kwam weer terug maar Rotterdam omdat de Braziliaanse autoriteiten uiteinde lijk geen toestemming gaven voor verwerking in dat land, In augustus van dit jaar worn het Nederlandse ministerie van Milieubeheer een kort gedingjtë;' gen de eigenaren van de omstre den partij, de handelsfirma's Mag-j nus in Amsterdam en Euromët_ Londen, die werden verplicht^dé- partij terug te sturen naar de pro*» ducenten. jiouh ROTTERDAM De Rotter damse lechtbank heeft vanoch tend een 31-jarige Vlaardinger ver oordeeld tot achttien maanden ge vangenisstraf waarvan zes voor waardelijk. De man had als eige naar van een administratiekantoor volgens de rechtbank zeker tachtig keer valsheid in geschrifte ge pleegd door de aanvraagformulie ren voor levensverzekeringen vals op te maken. Hij maakte daarbij gebruik van de namen en persoonlijke gege vens van cliënten van zijn kan toor. De cliënten wisten van niksi6 Voor het vals opmaken van de for mulieren kreeg de Vlaardinger on geveer zeshonderdduizend gulden provisie van voornamelijk levens verzekeringsmaatschappij Delta Lloyd. In het vonnis hield de recht bank rekening met het feit dat de man al twee keer eerder wegens oplichting is veroordeeld. De offi cier van Justitie eiste twee weken geleden anderhalf jaar onvoor waardelijk tegen hem. v "V* 1<U v \K m i j UJ dlil-'tiiu, ©UtUM -m Af I IQ AVU 1 A rw ah tv- Sl Verschijnt twee maaf per week. Redactie WlmdeJong bijdrage Dagelijks Leven Hans Roocfenburg Het Vrije Volk/Metropolis. Postbus 2999 3000 CZ Rotterdam tel 010-4004400 fax 010-4128509 Maandag 20 november BlAiïRAK 14 - u lusu Sm-JO rh

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1