Sleutel voor eerste bewoners nieuwe wijk m w Winnaars Franse scholenwedstrijd vol verhalen terug uit Normandië Sintfeest in Blauwe Brug Woningbouwvereniging stapt na tal van klachten af van collectieve verwarming u Het Vriie Volk SCHIEDAM "f&s i-f-,.'':'S' Morsige Types met Potters Dakterras Kerststukjes maken in Klubhuis Zuid m Open sjoeitoernooi Kr PAGINA 4 DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 SCHIEDAM Sinter klaas en zijn knechten zijn zaterdagmiddag het middel punt van een groot feest in het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Vol- gens geruchten heeft de Sint een nieuwe pakjespiet, die nog niet zo héél handig is. Zal dat goed gaan? Koos Wieman vermaakt «de kinderen van 3 tot 11 jaar in afwachting van de kor Jt van Sinterklaas met zijn poppentheater. Evenals voorgaande jaren hebben de kinderen, na inlevering van een kleurplaat, gratis toe gang tot het feest.De Sint-in tocht begint 's morgens met - bezoeken aan de winkelcen- tra. Om 11.00 uur zijn Sin terklaas en zijn gevolg in het winkelcentrum aan de Laan van Bol'Es, 12.00 uur in het winkelcentrum Kethel, 12.40 uur in het winkelcen trum Geuzenplein en om 13.40 uur in het winkelcen trum Hof van Spaland. Ciauffeurs van de Stichting Lentefeest zorgen met hun wagen voor een snelle ver plaatsing van het gezelschap. De muziekkorpsen Juliana, Harpe Davids en OBK zor gen voor een extra muzikale noot. Voor de kinderen is aan - de toegang tot het Sintfeest een kleurwedstrijd gekop- i peld. Op alle basisscholen in de wijk zijn de kleurplaten j uitgereikt. Deze moeten ui terlijk morgen zijn ingele verd bij de Stichting Samen leving Schiedam-Noord in De Blauwe Brug. Als tegen prestatie wordt een toe gangsbewijs voor het Sint feest verstrekt. De intocht en het kinder feest zijn mogelijk geworden door financiële bijdragen van de winkeliersverenigin gen. Op zaterdag 2 december bezoekt Sinterklaas opnieuw het noorden van de stad, maar-nu alleen Woudhoek. Hij maakt vanaf 10.30 uur - een rijtoer door nagenoeg al- Ie-1 straten''-vaE^de wijk en 'daarna deelt hij in een su permarkt aan het Geuzen- plein presentjes uit. -- Door Rein Wolters SCHIEDAM In 141 nieuw bouwwoningen van de Woning bouwvereniging Schiedam (WBS) keert de individuele stookketel te rug. De WBS wil af van het eer tijds als milieuvriendelijk en goed koper afgeschilderde blokverwar- mingssysteem in haar complexen aan de Nieuwe Buurt en bij de Korte Haven. WBS-directeur Fen ny de Graaf lanceerde het voorstel gisteravond op een bijeenkomst van huurders in de foyer van het Passage-Theater. De ingreep kost per woning drie- tot vierduizend gulden, becij ferde ze. Omdat de aanpassing vol gens de voorschriften een geriefs- verbetering heet te zijn, komt het de huurders te staan op een verho ging van de netto huur met ƒ20,55 per maand. Daar staat een gemid delde maandelijkse besparing van gas- en andere kosten tegenover van 36,40. Gisteravond is over het voorstel nog geen besluit geno men, hoewel het bij de aanwezige veertig bewoners uitermate in de smaak viel. Alle bewoners van de twee complexen worden op korte ter mijn geïnformeerd. Ook krijgen ze het verzoek een enquêteformulier in te vullen. „Pas daarna ontstaat een goed inzicht of iedereen met een individueel stooksysteem kan instemmen," verklaarde directeur De Graaf in de pauze. Volgens haar is het mogelijk de werkzaam heden al direct na afloop van het stookseizoen uit te voeren. Het huidige centrale verwar mingssysteem in de twee com plexen voldoet al niet sinds de op levering in 1982. In de ene wo ning wordt het te warm en in de andere blijft het te koud. Er wordt nog steeds méér warmte verstookt dan noodzakelijk is. Ook het me tersysteem, waarop de jaarlijkse afrekening is gebaseerd, blijkt nog steeds van geen kant te kloppen. Fenny de Graaf gaf dit gisteravond ruiterlijk toe. Overigens dateren de proble men van voor haar tijd. Ze maakte niettemin duidelijk dat nu voor eens en altijd een eind aan de er gernis moet komen. Als eerste maatregel kondigde ze enkele we ken geleden al af dat de bewoners geen eindafrekening voorgescho teld krijgen over het warmtever- bruik in de achterliggende zeven jaren. Omgerekend geeft dat elke huurder een besparing van een kleine tweeduizend gulden. Met name onder druk van de Bewoners Vereniging Schiedam Centrum is begonnen aan een schone lei voor het nieuwe stook seizoen. PvdA-gemeenteraadslid H ans Bakker (tevens bewoner van de Nieuwe Buurt) maakte direc teur De Graaf attent op het feit dat dan wel met een schone lei is be gonnen, maar dat nog geen maat regelen zijn getroffen om de cv-in- stallatie te optimaliseren. Hij kreeg volmondig gelijk. Vol gens mevrouw De Graaf is het denkbaar dat in afwachting van individuele stookinstallaties op nieuw geen eindafrekening wordt toegezonden, maar dat het maan delijkse voorschotbedrag tevens geldt als eindafrekening. Drie bewoners hebben monde ling en schriftelijk geprotesteerd tegen het besluit om geen eindafre kening over de achterliggende ja ren te ontvangen. Zij vinden dat ze te kort zijn gedaan en willen als nog een herberekening van hun werkelijke warmteverbruik, hoe wel dat volgens deskundigen on mogelijk is. Zij zeggen het maande lijkse voorschotbedrag van zeven tig gulden voor de stookkosten niet te hebben verbruikt. „Mijn radia tors hebben niet opengestaan. Al leen heeft zo af én toe de vloerver warming even bijgestaan. Ik kan dus nooit veel hebben verbruikt," aldus een bewoner. Directeur De Graaf: „Het voor stel tot kwijtschelding is miss- schien wel niet het allermooiste, maar in de gegeven omstandighe den wel het beste. Misschien draait het uit op een juridische procedure. Ik wacht af!" SCHIEDAM Het cabaretduo Morsige Types vraagt zich in hun jongste programma Potters Dakter- .ras af wat er zou gebeuren als je alleen nog maar zou zeggen wat je denkt en zou doen waarin je zin .hebt. Eem ding is zeker: de wereld zou er totaal anders uitzien. Het ^weetal (Rob Kamphues Ci. T*«.ans 'Siemens! neemt het publiel mee .naar Potters Dakterras, het do mein van twee balorige salonsocia listen, die onder het genot van een glas whisky de wereldproblemen wel even oplossen. En zo blijkt het leven hartverscheurend simpel, als je er maar afstand van houdt. In moordend tempo worden de meest absurde experimenten aan eengeschakeld. Riskante proeven die meedogenloos afrekenen met elk gevoel, er is eigenlijk maar een moeilijkheid: de testpersonen blij ken wel heel erg sentimenteel te zijn... Vrijdag 24 en zaterdag 25 november in De Teerstoof, aan vang 20.30 uur. Toegang 12,50 (Fas65 en CJP 10 gulden). SCHIEDAM Bij Klubhuis Zuid in Schiedam wordt op maan dag 11 december van 19.30 tot 21.30 uur een éénmalige» cursus kerststukjes maken gehouden. De kosten bedragen tien gulden per persoon. Op 7 december wordt vanaf 19.30 uur voor belangstel lenden een demonstratie gegeven. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Klubhuis Zuid, tel. "010- 4267297. 'Met de daken zat het behoorlijk tegen' SCHIEDAM De gezinsleden van P. van der Vorm van het Lisztplein gaan de geschiedenis in als de eerste bewoners van de nieuwe wijk Spaland-West. Don derdagmiddag om 16.00 uur ont vangt het echtpaar uit handen van wethouder Chr. Zijdeveld (stads ontwikkeling! de sleutel van hun nieuwe woning aan de Vlasakker 13. Een en ander geschiedt met een feestelijk tintje, dat uitmondt in een informele bijeenkomst in gebouw De Ark aan het Hargplein. De eerste woning in het com plex van de 41 vrije sectorwonin gen (met een eenmalige rijksbij drage) is bijzonder snel opgeleverd. Op 1 mei sloeg het Centraal Bouw bedrijf Bakker uit Nieuw Vennep de eerste paal. „De bouw zelf ver liep voorspoedig, maar met de da ken zat het behoorlijk tegen," meldt werkvoorbereider M. G. Jansen van het bouwbedrijf. „De prefab-kap op het dak bleek door 'te zakken,. Het .duimde enige tijd 4 voordat; we-.daarvoor, een goede op- 1 lossing hadden gevonden. Uitein delijk is het.gelukt en ontstond I geen er vertraging." i Jansen verwacht dat "de 61 wo- ningen (er worden in het complex ook 20 woningwet-huurwoningen gebouwd) half februari allemaal zijn opgeleverd. „Maar dat blijft een gok, want een strenge winter kan behoorlijk roet in het eten gooien," waarschuwt Jansen voor al te veel optimisme. „Eerst over *de brug zijn en dan pas hó roe- *pen," De 41 vrije sectorwoningen zijn intussen allemaal verkocht. Of het Centraal Bouwbedrijf Bakker in Spaland (waar ruim 2.000 wo ningen komen) nog meer huizen Vanaf deze week wonen in Spaland aan de Vlasakker de eerste gezinnen. Het zal nog wel even duren voordat de omgeving helemaal is opge- gaat bouwen, zegt Jansen niet te ruimd en ingericht. weten. 11 ifl rl'HL.* Fustdief. aangehouden SCHIEDAM*— Een 20-jarige Schiedammer is gisteravond aangehouden op het terrein van drankenhandel Radder aan de Overschiesestraat. Hij had zich twee kratten met lege bierfles sen toegeëigend. Een tweede man werd even later aangehou den, maar hij bleek na verhoor niets met de inbraak te maken te hebben. Fikse buit bij Inbraken SCHIEDAM Dieven heb ben een forse slag geslagen bij De Graaff Parts aan de Caland- straat. Na het inslaan van de ruit van de voordeur werd het kantoor doorzocht. Ze namen een rekenmachine mee, postze gels, enkele kentekenbewijzen en zevenduizend gulden aan contant geld.' De scholenge meenschap Brandersstrad aan de Mgr. Nolenslaan kreeg ook ongewenst bezoek. De deuren van enkele brandvrije kasten werden opengebroken en daar uit zijn twee geldkisten met 750 gulden als inhoud gestolen. Bejaarde man (85) slachtoffer belsmoes SCHIEDAM Een 85-jarige bewoner van de Burg. Knap- pertlaan is het slachtoffer ge: worden van een belsmoes door twee onbekende vrouwen. Ter wijl de ene vrouw de man in de keuken aan de praat hield, doorzocht de andere de boven verdieping. Het slachtoffer mist zijn gouden manchetknopen. SCHIEDAM Sjoelvereni- gmg De Erker houdt op zateif dag 25 november in het wijk centrum aan de Jan van Avetf nesstraat 32 een groot open sjoeitoernooi. Er wordt in twaalf klassen gespeeld. Per klasse zijn drie bekers te win nen. Het toernooi begint om 11.00 en eindigt om 18.30 uur. Voor inschrijven of meer infor matie kan men terecht bij Joop Simons via tel. 4267449. Hasjfilm in De Erker SCHIEDAM Voorlichting over verslaving van alcohol en drugs wordt op dinsdag„ 28 no vember gegeven in» het wijkcen trum Dé'Erkeraan'de'Jan van Avennesstraat 32. De bijeen komst is bedoeld voor oudeis en verzorgers van -opgroeiende kinderen. Eerst wordt een vi deo vertoond over hasj. Daarna wordt voorlichting verstrekt over andere drugs en direct na de pauze kan iedereen vragen stellen. De1 voorlichting wordt gegeven door medewerkers van de GGD Nieuwe Waterweg- Noord en van de werkgroep Drugs en Alcohol Vlaardingen. Ook zullen mensen aanwezig zijn van het CAD (Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs) en de AA (Anonieme Alcoholis ten). Aanvang 22.00 uur. SCHIEDAM De Schiedamse gymnasiaste Claudia Doesburg (17) was uiterst verbaasd toen zij drie weken geleden, tijdens haar mon deling Frans, van haar lerares te horen kreeg dat het Stedelijk Gym nasium een internationale scholen wedstrijd had gewonnen. Veertien scholieren van het Schiedamse school hadden in april hun inzen ding gestuurd en wonnen van an dere Nederlandse scholen. De prijs was oen geheel verzorgde reis naar Normandië voor twee leerlingen "en een begeleider naar de streek Haute Normandië. Na een onderlinge loting, reis den afgelopen week Claudia, haar klasgenoot Edwin Konings (18) en hun lerares Frans Hetty Hoorens- van Heyningen per vliegtuig naar het Franse Normandië. Vol verha len keerden zij afgelopen zondag terug. De wedstrijd was uitgeschreven door de regionale onderwijsinspec tie in de Franse stad Rouen. Leer lingen van scholen uit elf Europese landen kregen begin dit jaar de op dracht het resultaat van de vrij heidsidealen van de Franse revolu tie uit te beelden op een zelfge maakte poster. Docente Hetty Hoorens legt uit hoe de winnende Nederlandse in zending eruit zag. „Een boom met haar wortels in het revolutiejaar 1789, en in de takken van de boom de 'vruchten' van de revolu tie. Een voorbeeld daarvan is de Wij zijn verhuisd: 's-Gravelandseweg 958 naast DIRCK lil aan de Schie afbeelding van Amnesty Interna tional, waarmee de scholieren il lustreerden dat bij de berechting van gevangenen nog steeds een heel wat mis is." Claudia en Edwin zijn heel en thousiast over de reis naar Frank rijk. „Het was heel goed verzorgd, we kregen overal hapjes, champag ne en cadeaus. De Fransen waren echt heel gastvrij. We hebben een bezoekje gebracht aan de fabriek waar de Ariane-raketten worden gemaakt. We zijn naar de Re- nault-fabnek geweest en hebben een hele dag rondgetoerd in Pa rijs," somt Claudia op. Natuurlijk moest er Frans ge praat worden. Claudia en Edwin hadden in het begin nog wel veel moeite met de taal, maar na een paar dagen kwamen ze er 'in' en ging het haast als vanzelf. Hoewel, praten voor de Franse tv-camera's is weer een ander verhaal. Edwin: „We moesten op tv komen. Dat was heel spannend, met al die ca mera's en drukte. Maar gelukkig hoefden wij niets te zeggen en in terviewden ze de winnaars uit Bel gië en Luxemburg, die natuurlijk wel heel goed Frans spraken." Claudia en Edwin hebben hele leuke contacten opgedaan tijdens de week en hebben adressen uitge wisseld. „We kunnen nu op vakan tie in elf Europese landen! Met kerst ga ik al naar Luxemburg," lacht Claudia, Zij voelde zich trou wens wel een beetje verfranst na het weekje Frankrijk. „Toen ik thuis kwam wilde ik vertellen dat we in Parijs in de file hadden ge staan. Ik kwam er niet uit. Ik ken de alleen nog het Franse woord 5 voor file." Edwin: „Ik heb voor de g eerste keer slakken gegeten." De 8J juf: „En we hebben natuurlijk de s nieuwe Beaujolais geproefd." IJZERHANDEL B.V. \QU> Edwin Konings, lerares Frans Hetty Hoorens-van Heyningen en Claudia Doesburg (rechts) met de winnende stamboom terug in het Stedelijk Gymnasium. £8 'J-f ït* 1» - 5 W - isrSWÏt-» r j, cM*'W, i. ri W-B*"* «1 l^T" l'^> \n r*r to» Individuele lietel keert terug Vv •ÏWM teX 4 i, (INGEZONDEN MED6DEUNG) 's-Gravelandseweg 958, Schiedam, Te'. 010-4267594 nnn i f iMl 4

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 2