Inname van Maaswater gestaakt 'Mevrouw Doom is een gemeen kreng9 Stadsarchief Vlaardingen ontdekt nooit geregistreerde akte uit 1583 ZEEMAN'S Het Vrije Volk SCHIEDAM Nieuw openluchtspektakel SCHAT krijgt meer diepgang. Repetities al in volle gang Kerstpresentatie valt in smaak Martin Schaap zegt SFC vaarwel Schravelant straks gemeenteschool gmantiscüe (qicfteCs voor aardgas ws PAGINA 4 VRIJDAG 1 DECEMBER 1989 WERKENDAM Het Water- winningsbedrijf Brabantse Bies- bosch in Werkendam is gistermid dag gestopt met het innemen van Maaswater voor drinkwaterberei ding. Dat is gebeurd in verband met een verontreiniging van het water met kamfersulfonzuur, waarvan een week geleden dui zend kilogram in de Maas bij Ven- lo terecht kwam door een bedrijfs ongeval. Naar verwachting zal deze stof in de loop van vandaag de inlaat van de bekkens in de Biesbosch hebben bereikt. Kamfersulfonzuur is betrekkelijk weinig giftig, maar door zijn goede oplosbaarheid in water is de kans groot dat het in het drinkwater kan doordringen. Pas na vijf tot tien dagen zal het innemen van drinkwater worden hervat. Het Waterwinningsbedrijf Bra bantse Biesbosch onttrekt water aan de Maas voor de drinkwater voorziening van Rotterdam en om geving, Dordrecht en delen van West-Brabant en Zeeland. Proble men zullen er voor de afnemers niet ontstaan, omdat de spaarbek kens in de Biesbosch voor meerde re maanden water bevatten. Behalve het kamfersulfonzuur is er vanuit België nog een andere verontreiniging op weg naar de Biesbosch. Het gaat daarbij om de chemische verbinding tributyl- fosfaat, waarvan eerder deze week aan de Belgisch-Nederlandse grens een flinke concentratie in het Maaswater is gemeten. De moge lijkheid bestaat dat het innemen van Maaswater door het water winningsbedrijf nog moet worden verlengd in verband met deze tweede verontreiniging, die de Biesbosch naar schatting rond 10 december zal bereiken. SCHIEDAM „Ik wil duide lijk maken hoe mensen gevange nen zijn van hun eigen toekomst," vertelt regisseur Bernard Bredero van het Schiedams Collectief His torisch Amateur Theater (SCHAT) over zijn tweede openluchtproduk- tie 'Een Brandende Kwestie'. Het stuk gaat pas volgend jaar mei in première op de lokatie Lange Haven-Appelmarkt-Vismarkt, maar de spelers oefenden gister avond al voor de vijfde keer in wijkcentrum de Blauwe Brug. En ze worden stevig aangepakt door Bredero, want hij wil het toneel stuk meer diepgang geven dan de vorige produktie 'Het Spul van Jonker Franssen Oorlog'. SCHAT heeft zich met het nieu we openluchtspektakel een paar eeuwen in de tijd verplaatst. 'Het Spul' speelde zich nog in de mid deleeuwen af; 'De Brandende Kwestie' gaat over de patriotten tijd aan het einde van de achttien de eeuw. Volgens SCHAT was deze periode zo'n spetterende afsluiting van een woelig tijdperk, dat het zeker een nieuw geschreven to neelstuk verdiende. Aan het einde van de achttien de eeuw was Schiedam, net zoals veel andere Nederlandse steden, het toneel van een revolutie. De patriotten bonden toen de strijd aan met de regenten en stadhou ders, want ze verlangden naar een democratischer systeem. „In Nederland waren de steden eigenlijk allemaal kleine staatjes, die eigenlijk los van elkaar ston den," meent Bredero. „Dat is mis schien de reden waarom de revo lutie hier zich niet zo sterk door zette als bijvoorbeeld de Franse Revolutie. Maar er was zeker spra ke van een omwenteling." Het to neelstuk dat Bredero schreef, gaat over de twee kampen in Schie dam. Jef Jansen van het gemeen te-archief dook voor SCHAT diep terug in de tijd. Hij vond een aan tal leidende figuren, die de regis seur verwerkte in 'De Brandende Kwestie'. De verwikkelingen spelen zich af rond de families Doom en No- let, die dus ook in werkelijkheid hebber bestaan. De laatste familie 'streed'*,aah"de'zijde van de patri otten; de Dooms behoorden tot de leidinggevende elite. Bredero: „Wat voor karakters,die mensen precies hadden, is natuurlijk moei lijk te achterhalen. Ik heb de per sonages dan took zelf ingevuld. Regisseur Bredero laat zijn speelsters de raarste oefeningen doen, zoals de teksten heel snel oplezen, of juist heel langzaam. teurs te dwingen uit te zoeken hoe hun personage is," zegt hij over zijn repetitiemethoden. ,Ik probeer de ac- „Van mevrouw Doom heb ik een luxe pop gemaakt, een ver waand en gemeen kreng dat altijd overal om heen draait. Haar man is eigenlijk niet zo slecht: hij wil een nieuw'gasthuis bouwen, niet voor zijn eigen eer, maar omdat hij het nodig vindt. Doom bevindt zich^injeeri moeilijke positie,.^zijn dochter* ié verliefd op de patriot Pieter_Nolet en'zijn vrpuw. is„het_ absoluut niet met die beweging eens."' De liefde tussen dochter Doom SCHIEDAMMartin Schaap heeft gisteravond het bestuur van SFC laten weten dat hij zijn con tract bij de Schiedamse voetbal club niet zal verlengen. „Ik ben toe aan een nieuwe uitdaging," verklaarde de 42-jarige oefenmees- ter. Schaap is aan zijn vierde sei zoen bij SFC bezig. In zijn tweede jaar bracht hij de Schiedammers van de derde naar de tweede klas se. Vorig seizoen miste SFC de pro motie naar de eerste klasse op de valreep. Dit seizoen heeft de Schaap-brigade het moeilijk in de tweede klasse. Mede door een golf van blessures moet SFC vooralsnog genoegen nemen met een beschei den rol in de middenmoot. „Ik heb al de nodige contacten met andere clubs," verzekerde Schaap, die ook bij zijn vorige clubs FCN'66 en Aeolus kampioen schappen vierde. „Het liefst blijf ik werkzaam in de Schiedamse re gio." en Pieter Nolet lijkt een gegeven uit het Romeo en Juliet. Maar 'De Kwestie' is zeker niet in hoofdzaak een liefdesverhaal. Bredero; „Het stuk moet een 'goed beeld geven van de samenleving van toen. Het is eigenlijk minder een verhaal dan onze vorige produktie; natuur lijk blijft het een verhaal, maar het gaat meer over tegenstellingen en ideeën; het heeft meer diep gang." Tijdens de repetities blijkt dan ook dat Bredero juist' op de* psychologie van de personages ha mert. Hij laat bepaalde scène's keer op keer over doen: eerst moeten de spelers hun teksten gewoon ople zen, dan in een snel tempo, terwijl de regisseur er doorheen begint te fluiten en schreeuwen; vervolgens worden de teksten juist heel lang zaam opgelezen. Op de repetitie van gisteravond werd een theepar tij geoefend door de dames 'Doom' en 'Nolet'. De verschillende voor- lees-sessies werden keer op keer door de regisseur onderbroken. „Engelina Nolet is de onopge smuktheid in levende lijfe," deed hij verwoede pogingen om het ka rakter van de dame duidelijk te maken. „Maar ze is zeker niet dom of truttig. Je moet haar neer zetten als een slimme dame." Volgens Cor de Groot, die de brander Jacob Nolet speelt, moe ten de spelers tijdens de repetities de gekste dingen doen. „Vaak be grijp je niet meteen wat Bernard ermee bedoeld Ik moest bijvoor beeld een keer vijf minuten achter elkaar 'Die vent komt er niet in' zeggen. Op een, gegeven moment ben je dan- zo kwaad, dat je het écht meent. Dat is vaak het mo ment waarop Bredero zegt; 'Dit is het'." Het zijn geen pesterijtjes, maar het is een taktiek van Bredero, die ervoor moet zorgen dat de spelers in hun rol groeien. „Ik wil dat ze zoeken, dat ze proberen, maar dat ze ook durven struikelen," aldus de regisseur; „Daarbij heb ik na- t tuurlijk wel 'in, myn.aphterhoofd, dat ze at laatste^ in mei niet meer mogen." SCHIEDAM De Rijksscholen gemeenschap Schravelant zal van af 1 januari 1991 vallen onder de verantwoording van de gemeente Schiedam. Vanaf die datum zijn de school en de bijgebouwen aan de Hugo de Grootstraat geen eigen dom meer van de staat. Voor het onderwijzend perso neel heeft de overdracht geen ge volgen. Dit staat in een concerpt- overdrachtsovereenkomst tussen het rijk en de gemeente, waarover de gemeenteraad zich binnenkort buigt. Daarin is ook vastgelegd dat de staat de gebouwen in een goede staat van onderhoud aan de ge meente schenkt. Het afstoten van de school naar de gemeente is het gevolg van een gedecentraliseerd beleid. Al eerder werden soortge lijke scholen overgedragen aan de gemeentebesturen van Brielle, Oud-Beijerland, Gouda en Helle- voetsluis. Schravelant telt ruim zeshon derd leerlingen. KOGELKACHEL IT»*» Door Ben van Haren VLAARDINGEN De plaatse lijke geschiedschrijver A. Bijl Mz heeft 35 jaar geleden Vlaardingen op het verkeerde been gezet met zijn publicatie Het Sint Willi- brordshuisje. Niet, zoals hij be weerde, aan de Hoogstraat maar aan de zuidzijde van de Markt heeft het pandje gestaan, dat al eeuwen geleden de naam kreeg van de Engelse missionaris die rond 700 in Vlaardingen en omge ving actief was. Dit blijkt uit twee vierhonderd jaar oude akten, die kort geleden in het Stadsarchief van deze gemeente zijn gevonden, Deze onthulling doet Matthijs A. Struijs in het pas verschenen mededelingenblad Terra Nigra van de archeologische werkgemeen schap Helinimn. Het bestaan van het oude 'charter' van 1583, waar in gesproken wordt over restanten van het 'Sint Willebrordenhuy- sken', werd al in 1832 vermeld in het veel geraadpleegde boek Ge schiedenis en Merkwaardigheden der stad Vlaardingen van mr. P. C. Q. Sprenger van Eijk. Ze zou den zich 'achter de kerk' bevin den. In de oudste transportregisters Wij zijn verhuisd: 's-Gravelandseweg 958 naast DiRCK III aan de Schie IJZERHANDEL van onroerend goed, die de jaren 1569-1604 behelzen, wordt er ech ter niet over gesproken. Dat was voor geschiedschrijver Bijl aanlei ding om met Kerstmis 1953 te pu bliceren, dat 'achter de kerk' niet per se ten zuiden van de kerk hoeft te betekenen. Hij deed dit na het trekken van de conclusie, dat het Willibrordshuisje op de hoek van de Markt en de Hoogstraat heeft gestaan. Hij baseerde zich hierbij vooral op zogenaamde keuren van het Hoogheemraadschap Delfland. Verkeerd begrepen Struijs schrijft nu: „De gehele hypothese van Bijl stoeit echter op verkeerd gelezen en begrepen woorden. In de keur uit 1446 staat namelijk niet óver Sinte Wille- boortshuustge, maar onder...I Bo vendien is het onjuist om hoicht als hoek te lezen. Dat moet hoogte zijn." Hierdoor wijzigt de plaatsbepa ling van aan de Hoogstraat zich in tegenover de Hoogstraat. Struijs uit ook zijn twijfels over de uitleg van Bijl omtrent 'achter de kerk'. Volgens hem wordt zo'n aandui ding altijd vanuit de Hoogstraat gegeven. Hij verwijt Bijl voorts fei ten omgebogen te hebben naar het zelf bedachte. Vergoelijkend merkt hij wel op, dat Bijl destijds over aanzienlijk minder toegangen tot historische stukken kon beschik ken dan het Stadsarchief ('hoe ge brekkig soms ook') nu. De thans gevonden charters be vestigen wel conclusies van de Rotterdamse stadsarcheoloog C. Hoek in het Rotterdams Jaarboek je 1970 over dijkversterkingen op de hoek van Maassluissedijk en de Markt. Aan de hand van beschrij vingen in die publicatie en de nu gevonden authentieke stukken komt de medewerker van het Vlaardingse Stadsarchief tot de conclusie, dat restanten van het waarschijnlijk bij de grote stads brand in 1574 verwoeste Willi- brordushuisje mogelijk te vinden zijn onder het in 1929/1930 ge bouwde pandje Markt 34, waarin Omroep Vlaardingen nu zijn studio heeft. Tussen akten Het oudste eigendomsbewijs waarin over het Willibrordushuis- je wordt gerept, de charter uit 1583, zat ten onrechte tussen een reeks akten van een huisje aan de Donkersteeg, die langs het oude politiebureau van de Markt naar de Paterstraat liep. Daarin werd ook nog een charter van 1589 aan getroffen Deze vondst werd in het Stadsarchief gedaan tijdens een onderzoek naar de 'Hogewerf, waarbij ook werd bevestigd dat burgemeester Abraham van Lin den van den Heuvell in 1816 een pandje aan de Markt kocht om te slopen teneinde vanuit zijn wo ning aan de Zomerstraat een rui mer uitzicht op de Markt te heb ben. Hierdoor ontstond de Brede Steeg. En passant merkt Struijs in zijn onthullende stuk nog op, dat na Bijl ook Jan Anderson een fou tje heeft gemaakt door m 1973 de Donkersteeg als oude benaming van de Kerksteeg te beschrijven in Tijdschrift van de Historische Ver eniging Vlaardingen. Herman DickhofT (tweede van links) heeft de expositie opgezet met zyn vrouw Astrid (links), Herman Boekhout en diens vrouw Nelly. Xerstmuziek, dennegeur en fraaie kerstarrangementen gaven gisteren in de Roo-Roosenzaal van het Passage Theater alvast een voorschot op Kerstmis. Bloemsier- kunstenaar Herman Dickhoff hield er 's midddags en 's avonds voor de eerste keer een speciale kerstshow van zijn collectie kerst- stukken. Ruim honderd van zijn creaties stonden opgesteld in een speciaal ontworpen decor. De oogstrelende presentatie was be doeld om Dickhoffs collectie nu eens m de volle omvang te tonen aan de vele zakenrelaties. Ruim honderd van hen maakten van de uitnodiging gebruik. „Een alleszins prima resultaat. De reacties op deze presentatie zijn bijzonder verrassend. Volgend jaar ga ik op deze voet door, maar dan meerdere dagen. Gebleken is dat een eendaagse expositie te kort is. Ik denk nu al aan drie dagen. Twee dagen voor onze zakenrela ties en de derde als een tentoon stelling voor iedereen," zei de bloemist vanmorgen enthousiast. Een extra sierlijk aspect aan de presentatie gaven de tientallen lijs ten met kunstfoto's van kunste naar Leen Boekhout uit Streef kerk. Boekhout is een vriend van Dickhoff en de vorige eigenaar van Iris Bloemsierkunst aan de Rotterdamsedijk. Vanmorgen is de omvangrijke collectie overgebracht naar de winkel van Dickhoff. Nog een aan tal dagen is deze te bezichtigen in de etalages en de kelderverdieping van de winkel. Dronken man slaat eigen ruiten in SCHIEDAM Met fikse snijwonden aan beide handen is gisteravond een bewoner van het Jacques Urlusplein in Groe- noord overgebracht naar het Schieland-Ziekenhuis. De man verkeerde onder invloed van al cohol. Bij thuiskomst kon hij zijn huisleutel niet vinden en sloeg daarom een ruit in. Dat was niet voldoende, want ook, de binnendeur bleek op slot. Ook de ruit van deze deur sloeg hij aan diggelen en liep daarbij grote snijwonden op. De politie voorzag de hevig bloedende man van een noodverband. Vol gens omwonenden slaat hun buurman wel meer zijn eigen ruiten in, zo noteerde de politie in het proces-verbaal. Consternatie door speklapjes SCHIEDAM Verbrande speklapjes zorgden gistermid dag aan, de Boerhaavelaan voor. enige consternatie. Omdat in het trappenhuis een doordrin gende brandlucht hing, werden brandweer en politie gewaar schuwd. De woning van een niet aanwezige bewoner werd opengebroken, maar daar bleek niets aan de hand. Even laten,., werd vastgesteld dat de brand- lucht kwam uit de keuken van,j een benedenwoning, waar de- - verbrande speklappen intussen al in de vuilnisbak lagen. Tas gerold van bejaarde vrouw SCHIEDAM Een 82-jarige vrouw is gistermiddag op de Hoogstraat van haar portemon nee beroofd. Onbekenden rol den deze uit haar handtas. In de portemonnee zat 175 gulden, een bejaardenpas en twee strip penkaarten. Frontaal togen lading staaf SCHIEDAM Een lading schuivende stalen platen van 10 bij 3 meter heeft gister avond voor een urenlange stag natie gezorgd op de A 20 bij het Kethelplein. Vermoedelijk als gevolg van ijsvorming schoven de platen in de bocht van een vrachtwagen -,uity Sliedrecht.*:.- Een bestuurder yan een <perso-<* nenauto uit Vossemeer /botste frontaal op het pak staal. Hij bleef ongedeerd.? Als gevolg wan de ravage ontstond ee„n enorme file, -waarbij automobilisten probeerden hun weg te vervol' 1 geil' via de vluchtstrook. De po- litië van Schiedam deelde 45 bekeuringen uit. De stagnatie duurde tot vannacht 02.00 uur. Kerstfeest in Doelen voor de schippers ROTTERDAM Voor de 42ste keer wordt in Rotterdam op tweede kerstdag het kerst feest gehouden voor binnen schippers, oud-schippers en alle betrokkenen bij de scheepvaart. De Doelen is weer het toneel van het traditionele weerzien met kerst- en samenzang. Voor de muzikale begeleiding zorgen Jan Veentje (op piano, orgel en synthesizer) en de zangroep The Shepherds. Verder zingen onder leiding van Cees Brou- - wer in totaal vijf koren. Het programma begint om 17,30 uur. Kaarten zijn van 19 tot;22 december verkrijgbaar in de Bibliotheek Voor Varenden, Westegenslraat 74 in Rottejr- A dam. En bij machinefabriek Fe- ba, Draai 4 in Dordrecht, tus- sen 14.00 uur en 16.00 uur. u Speelplaatsen worden opgehoogd SCHIEDAM De speel plaatsen bij basisscholen De Klinker en De Regenboog in Schiedam worden eerder opge hoogd. Dit is noodzakelijk om dat de bodem rondom de scho- lenaan de Warmoezenierstraat in Woudhoek al na vijf jaar 'ernstig is verzakt. Volgens de Dienst Gemeentewerken is de bodemgesteldheid zeer slecht en is het noodzakelijk deze nu snel op peil te brengen. De op hoging kost bijna tweehonderd duizend gulden Binnenkort neemt de gemeenteraad een be sluit. Hagenaar wordt nieuwe directeur GGD SCHIEDAM Mr. E. S. A^< van der Meer (36) uit Den Haag*' is vandaag in dienst getreden als directeur van de Geneeskun- - dige- en Gezondheidsdienst Nieuwe Waterweg Noord. Hy volgt E. H. E. Wolfs op, die on langs met VUT is gegaan. Van der Meer is in Leiden afgestu deerd als arts. Hij werkte bij het Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor (GAK) in Spijke- nisse, studeerde Nederlands Recht aan Erasmus Universiteit en volgde tegelijkertijd de op leiding tot sociaal geneeskundi ge. PepeMilburn (eans IrTblueor brown 'Semi wijd model Ook perfekl op laarzen te drogen Stoere riem gratis' 129,95 koltektie teans -l vonaf 39 95 (INGEZONDEN MEDEDELING) Benthu xerstraol 22 R dom Tel 010 4Ó66818 ScH edamse»»eg 105b R dom Tel 010 47Ó1865 (INGEZONDEN MEDEDELING) gaskachel met modulerende thermostaat, (6500 kcal/h), antraciet, hxbxd750x520x620mm. Erkend installateur (INGEZONDEN MEDEDELING) 's-Gravelandseweg 958, Schiedam, Tel. 010-4267594

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1