m Coming to America in F ilmhuis TV Het Vrije Volk SCHIEDAM TVKRANT KUNST TE KIJK r Gedwongen verhuizing naar Spaland afgewezen. Staatssecretaris Heerma: 'Ga aan tafel met gemeente, maar zonder messen Koopwoningen in de Aleidastraat BEZOHSiNCU GASHAARDEN Opknapbeurt deel Nieuwland Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? ws PAGINA 4 WOENSDAG 6 DECEMBER 1989 Door Rein Wolters* SCHIEDAM „Als er wonin gen gebouwd worden, dan kunnen er ook woonwagens staan." Staats secretaris drs. E. Heerma (Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning) liet geen enkel misverstand bestaan over zijn vertrouwen in verantwoord wonen op de bagger specie in Spaland. In feite veegde hij met zijn antwoord het argu ment van de woonwagenbewoners, dat ze niet willen verhuizen naar i standplaatsen op gifgrond van ta fel. Om hen volledig te overtuigen van het veilig wonen op gifgrond gaf Heerma zijn woord om bij twijfel een door de bewoners zelf aan te wijzen deskundige de bo dem te laten onderzoeken. Heerma bracht gistermiddag in gezelschap van provinciebestuur der L. E. Stolker-Nanninga op nieuw een werkbezoek aan het woonwagencentrum aan de Schie- kade. Het duo hield zich daarmee aan zijn vorig jaar op 19 december gemaakte afspraak om binnen één jaar terug te komen en nog eens de smnd van zaken te bespreken rond het opheffen van het sterk ver ouderde woonwagencentrum aan de Schiekade. Bij de koffie werd boterletter uitgedeeld. Niet alleen omdat het 5 december was, maar nog meer omdat het wooncentrum gisteren dertig jaar bestond. Het heeft de langste tijd gehad. Volgen de maand al neemt de gemeente raad het besluit de Schiekade op te heffen. Als gevolg daarvan en in het kader van het landelijke woonwa- genbeleid, moeten er in de stad drie centra komen met minimaal 36 standplaatsen. Tijdens het eer ste bezoek van Heerma werd over eengekomen dat gemeente en be woners samen aan de slag gingen. Koek en ei is het sindsdien tussen beide partijen niet altijd geweest. Omdat ze vonden onvoldoende in spraak te krijgen legden de woon wagenbewoners op 6 mei een blok kade rond het Stadskantoor. Later op de dag werd deze omgezet in een bezetting van de bedrijfskanti ne. Met als resultaat duidelijke werkafspraken. Ook werden drie plaatsen in Spaland als voorlopige -nieuwe centra voorgesteld. Vorige week zijn deze door de gemeente definitief gemaakt. Plotseling „Hoe kan dat nou?" vroeg woordvoerster Trien T,am aan Heerma. „Eén week voordat u op bezoek komt wordt plotseling een besluit genomen. Geen enkele in spraak hebben we gehad. Van het gemeentebestuur mochten we toch meepraten?" Mevrouw Lam haal de ook weer de oude discussie van stal dat niemand verplicht wil ver kassen naar nieuwe standplaatsen. Met een oneindig geduld bleef Heerma herhalen dat hij de moge lijkheid van het handhaven van het oude centrum niet in de aan bieding heeft. Wethouder Zijde veld (Stadsontwikkeling) ontkende met klem dat de bewoners in spraak is onthouden. „Elke af spraak is door ons nagekomen en elk verzoek is ingewilligd." Mevrouw Lam: „Kom nou, sinds 8 mei hebben we niks meer van je vernomen. Je hebt ons er niet bij betrokken." Zijdeveld sprak tegen dat op het Stadskan toor al een compleet indelings- en verhuisplan gereed ligt. „Ik weet nergens van." Hij deed wel de toe zegging om samen met de bewo ners nog één keer te bekijken of er ook elders in de stad woonwagen centra kunnen komen." Al eerder tijdens de druk be zochte bijeenkomst in het vereni gingsgebouw van het woonwagen centrum had Zijdeveld benadrukt dat in Spaland zich de enige moge lijkheid voordoet om drie centra tegelijk tot ontwikkeling te bren gen. „Dat is een uitdrukkelijk ver zoek van u zelf, want u wilt tege lijk verhuizen. In de oude stad is ook gezocht naar vestigingsplaat sen, maar die zijn niet haalbaar." Heerma benadrukte dat de drie aangewezen plaatsen in de woon wijk Spaland, waar al vijfhonderd 9l Up Staatssecretaris Heerma (met bril) hield zich aan zijn vorig jaar gemaakte afspraak en bezocht opnieuw het woonwagencentrum. Hij bleef met eindeloos geduld herhalen dat het centrum wordt opgeheven en dat de bewoners moeten verhuizen naar drie kleinere centra. van de ruim tweeduizend wonin gen in aanbouw zijn, de goedkeu ring dragen van het rijk en de pro vincie. Hij zei begrip te hebben voor de weerstand tot verkassen naar kleinere centra. „In de ko mende vijftig weken moet deze klus geklaard zijn," hield hij de hoofdzakelijk vrouwelijke bezoe kers voor. Onder het voortzetten van grote woonwagencentra staat een grote streep." Ook mevrouw L. E. Stolker-Nan- ning deed verzoenende pogingen. „Het is slecht als u niet meehelpt aan het verbeteren van uw eigen positie. Net zoals in andere ge meenten moet het mogelijk zijn op korte termijn de plannen af te ron den en deze voor het eind van vol gendjaar te realiseren." Heerma aan het eind van de soms oeverloze discussie: „Ik doe een dringend beroep op u als be woners en op het gemeentebe stuur. Ga aan tafel, maar zonder messen en bespreek de mogelijkhe den. Zet allemaal, uw beste beentje voor." Stolker en Heerma beloof den, indien nodig, volgend jaar nog een keer terug te komen. „Maar dan wel op de nieuwe cen tra," vertolkte gedeputeerde Stol ker. Het is geen publiek geheim dat de Schiekadebeyvoners elke plaats voor een nieuw woonwagencen trum, hoe fraai en mooi ook, zul len afwijzen Hun enige wens is het opknappen van het wooncen trum aan de Schiekade en daar ook blijven wonen. Ook is intussen bekend dat zij elke wettelijk toege stane procedure zullen aangrijpen om verkassen op de lange baan te schuiven. SCHIEDAM Op de plaats van bouwvallige panden aan de Aleida straat 32 en 34 worden acht pre- miekoopwoningen gebouwd. Tus sen de gemeente en het projectte am Schiedam-West is hierover overeenstemming bereikt. De twee panden zijn door de gemeente aan gekocht, aanvankelijk met als doel ze te renoveren. Een onderzoek heeft uitgewezen dat renoveren vanwege een slechte fundering niet haalbaar is. Vervolgens was het de bedoe ling op die plaats acht woningwe twoningen te bouwen, maar ook dit bleek financieel onhaalbaar. Nu is een investeerder bereid ge vonden koopwoningen te bouwen. Voor het bouwrijp maken van de grond stelt de gemeente een kre diet van 108.880 duizend beschik baar. 010-4004,444 Voor nabezorging bellen maandac 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Alle merken, keus uit 50 modellen! HOGE KORTINGEN! Al 80 jaar een goed adres! Dit is de Dru "COLUMBUS* SCHIEDAM In het-Film huis Schiedam draait vrijdag en zaterdag de Amerikaanse kome die Coming to America van regis seur John Landis met in de hoofdrol Eddy Murphy. Deze speelt in de film de Afri kaanse kroonprins Akeem, wiens vader een fraai huwelijk voor hem geregeld heeft. Maar de prins heeft genoeg van de royale bemoeienissen en besluit samen met zijn vriend en bediende Semmi naar Amerika af te reizen om zelf een bruid te vinden. En waar kan dit beter dan in Queens, een van de armste wij ken van New York? Het tweetal neemt zijn intrek in een louche pension om het echte leven te le ren kennen en vindt een baantje bij een hamburgerrestaurant. Daar ontmoet de prins zijn grote liefde Lisa, die denkt met een ar me Afrikaanse geitenhoeder te maken te hebben. Aanvang half tien, zaal open vanaf half negen. Toegang voor donateurs vier gulden. Donateur worden kost vijf gul den per seizoen, inclusief de eer ste film. SCHIEDAM —"Ruim dne mil joen gulden geeft de gemeente vol gend jaar uit aan het ophogen van de wijkgedeelten in Nieuwland die globaal worden begrensd door de Burg. van Haarenlaan, Parkweg, Henri Polakstraat, de Willem Pas- stoorsstraat, Van Heuven Goed hartstraat en Minister Donker straat. Door zettingen in de onder grond van deze gebieden zijn ern stige verzakkingen ontstaan, die variëren van tien tot vijftig centi meter. Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bieiswijk Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17 30 uur, herhalingen om 18 30, 19 30, 20 30, 21 30 en 22 30 uur Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25 Zolang de voorraad strekt ROTTER DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie'- Bel dan 010-4048056. NAÏEF SCHILDEREN Hoewel zij geen enkele kunstoplei ding volgde, had Marijke Smith al tijd al het verlangen om te schilde ren. De techniek die haar het meest bleek te liggen, was het ou derwetse naïeve olieverf-schilde ren. De onderwerpen die Smith schildert betreffen vooral jeugd herinneringen en vakanties. Ma rijke Smith exposeert tot en met 1 januari in theater De Teerstoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam. POPPEN IN SCHIELAND „Gezichten van oude mensen heb ben ons zoveel te vertellen, dat je er niet op uitgekeken raakt." De Rotterdamse Henriëtte van de Berg-Bast begon zes jaar geleden met het maken van oppen voor kinderen, maar na wat lessen van Christien Baars werden het kaka- rakteipoppen, hele sprookjes en kerstgroepen. De tekening in oude gezichten boeit haar echter het meest. In de vitrines van het Schieland-Ziekenhuis aan de Stad houderslaan is tot en met 30 de cember een aantal poppen van baar te zien. Van Huub Middel dorp uit Schiedam hangt in de Po likliniek B.K.-laan gedurende deze periode een selectie schilderijen. Tot 1974 tekende de Schiedam mer, daarna maakte hij geschilder de portretten en na een verbreding van technieken en stijlen en een ontmoeting met de schilder Leon van der Heyden leverde hij enige tijd abstract werk. Daar is hij in middels weer vanaf gestapt na les sen in de kunstklas van Maijo van Soest in het Stedelijk Museum. Uit de verschillende tijden stammen de schilderijen, die op zijn exposi tie in de Schieland-galerie hangen. SCHILDERIJEN OP PAPIER Gevoelens, herinneringen of idee ën die hij opdoet in zijn naaste omgeving, geeft hij weer in een in tuïtief gekozen kleur. Het kan als aquarel zijn of in gemengde tech niek. In ieder geval gaat Frans Pe ters altijd zonder vooropgezet plan te werk. Hij hoopt, zoals hij zelf zegt, dat zijn werk een dialoog aangaat met wie er naar kijkt. Zes tien werken van de Rotterdamse kunstenaar zijn tot 15 december te zien in café De Hermandad aan de Grote Markt in Schiedam. Enkele titels: Kosmos, Bloot gevallen, Avignon danst, Hommage Indiën, Zonnebloemen bij avond, Spaanse expressie. De tentoonstelling kreeg als titel 'Schilderijen op papier'. Het is de tweede expositie sinds de opening van dit etablissement in het voormalige politiebureau van Schiedam. UIL EN VAN BUUREN In café Het Paard aan de Hoog straat 162 in Schiedam wordt tot en met 10 december recent werk van Ivonne van Buuren en Bram Uil getoond. Ivonne van Buuren is een kunstenares in opleiding, maar nu al van internationale al lure. Bram Uil is een soort duivels kunstenaar, over wie zijn collega Daan van Golden zegt: „Bram Uil? Bram kan alles... tenminste, veel." Anders dan gebruikelijk wordt de ze tentoonstelling niet geopend maar gesloten. Dat gebeurt op zon dag 10 december om 16.00 uur. Café Het Paard is geopend van dinsdag tot en met donderdag van 16.00 tot 02.00 uur; op vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 01.00 uur. 's Maandags gesloten. METHODISCHE KUNST Het werk van Aart Houtman heeft een sterk methodisch karakter: hij probeert achtereenvolgens orde ning, vorm en kleur in zijn doeken aan te brengen. Daarmee bouwt hij voort op de mentaliteit van de constructivisten-beweging in de ja ren twintig, waarbij het inzicht voorop stond. Verder toont zijn werk overeenkomsten met stro mingen als minimal art, systeem kunst en fundamenteel schilderen. Het rationele element komt in Houtmans werk sterk tot uiting. Hij schildert vanuit een centrum, waarna het totale beeld steeds meer vorm wordt gegeven. Een ex positie van zijn werk zal tot en met 23 december te zien zijn in de Vlaardingse Galerie/Artotheek van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Op vrijdag tot 18.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. AFRIKAANSE KUNST Abstracte doeken met felle kleuren symboliseren de 'ontmoeting' tus sen de continenten Afrika en Eu ropa op de tentoonstelling van Jean Moïse Kongolo in de show room van 't Aards Goed aan de Kortedijk 71 in Vlaardingen. Van af zaterdag tot enkele dagen voor kerstmis zijn de schilderijen te zien van deze 23 jaar geleden in de plaats Bangui in Centraal Afrika geboren kunstenaar Al vanaf zijn veertiende schildert Kongolo. Eerst zonder maar later met begeleiding leerde hy de verschillende tech nieken en andere kunstvaardighe den in een tweejarige opleiding aan de kunstacademie van Bangui. Hij werkt veel met olieverf en maakt ook portretten. Hij is met een grote hoeveelheid schilderijen naar Nederland gekomen in de hoop een en ander te verkopen, 't Aards Goed heeft permanent vele soorten stijltegels en ander bijzon der aardewerk geëxposeerd staan. Daaronder bevindt zich het be roemde Faience, wat met tinhou dende glazuur bedekt aardewerk is. KUNST BIJ DE BANK In de expositieruimte van de Ver enigde Spaarbank aan de Schie- damseweg 12 in Vlaardingen is tot en met 18 januari werk te zien van de Vlaardingse kunstenaar Jan van Dorp. Van Dorp maakt onder meer opvallend fraai gelijn de mannen-figuren in gemengde techniek. De kunstenaar exposeer de eerder in onder meer in de Harmonie, het Stedelijk Museum in Schiedam en de galerie van de Bijenkorf in Rotterdam. Verder verzorgt hij tekenlessen aan de Voorstraat 31 in Vlaardingen. Di verse artotheken, bedrijven, instel lingen en particulieren hebben al werk Van Dorp in hun bezit. OUDE PRENTEN Tot eind 1989 toont kunsthandel Peet van der Hoeven in theeschen ken) 'De Zeeman' aan de Hoog straat 205 in Vlaardingen oude prenten en schilderijen. De ten toonstelling is te zien tijdens de openingsuren van De Zeeman. GEISERS EN BOILERS AKTIE- f RIJZEN KEUKENGEISERS BADGEISER GASBOILER 358.- 459.- 439.- 419.- 469.- 469.- 589.- GAS EIST VEILIGHEID. Bejaarde vrouw beroofd SCHIEDAM Een 82-jarige vrouw is maandagavond om streeks kwart over negen op straat van haar twee tassen be roofd. De bejaarde vrouw werd m de Archimedesstraat bij het Land van Ris door een man aangevallen en op de grond ge worpen. Rennend met de tas sen ging de overvaller er van door. De vrouw bleef onge deerd. Op de vlucht voor rivaal SCHIEDAM Een 24-jarige man is gisteren op de vlucht ge slagen voor een rivaal mt wie hij al geruime tijd in onmin leeft. Het duo trof elkaar in Snackbar 850 aan de Mgr. No- lenslaan. Bij het verlaten van de zaak kwam het tot een tref fen, waarbij een priem werd gebruikt. De man sloot zich in zijn auto op, waarvan de voor ruit en het zonnedak door de aanvaller met de priem werden vermeld. Het slachtoffer reed daarop naar het politiebureau en deed aangifte van de vernie lingen. Explosiegevaar in West SCHIEDAM In de Potgie terstraat m het westen van de stad heeft gisteren enige tijd ex plosiegevaar bestaan. Onder een woning was een gasleiding geknapt De bewoners roken bij thuiskomst een gaslucht en waarschuwden direct brand weer en politie. Werknemers van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam sloten de toevoer af en repareerden de breuk Na 114 uur was de zaak geklaard. Inbraak in kerk SCHIEDAM Na het ver nielen van een ruit hebben in brekers zich de toegang ver schaft de tot Opstandingskerk aan de Burg Honnerlage Gre- telaan. Ze namen de inhoud van een telêfoonbusje mee. Het lukte met om een brandvrije kast open te breken. Politie stoort dieven SCHIEDAM Door de komst van de politie hebben je- neverdieven gisteren overhaast het pand van De Kuijper aan de Buitenhavenweg verlaten Een aantal al gereed gezette dozen met jenever moesten ze achter laten. De politie zag een auto wegrijden, maar kon niet Vast stellen of deze van de inbrekers was. In het pand werd nie mand meer aangetroffen. Informatiemiddag voor Turkse inwoners SCHIEDAM Speciaal voor Turkse inwoners van de wijk Nieuwland wordt op vrijdag middag 8 december een voor lichtingsbijeenkomst gehouden in het CBS-zalencentrum aan de Lange Haven 73. Het doel van de bijeenkomst is informatie te geven over rechten en plichten die men als huurder heeft. Aan de diverse gemeentelijke dien sten die te maken hebben met een huurhuis kunnen vragen worden gesteld Wethouder Hans van Kleef (Stadsvernieu wing) opent de bijeenkomst om 14.00 uur. De voorzitter van de tot 17 00 uur durende bijeen komst is het PvdA-gemeente- raadslid Mahtr Engm. Hij treedt tevens op als tolk Oceaan in Passage SCHIEDAM Woensdag 13 december komt Mimegroep Oceaan naar het Passagetheater met de voorstelling 'Verloren Vlinder en Scarabee'. Het pro gramma begint om 14.00 uur in de Grote Zaal en is geschikt voor kinderen van 4-12 jaar, maar ook als familievoorstel ling. De entree bedraagt 3,75 gulden. 'Verloren Vlinder en Scarabee' is een futuristisch sprookje op basis van mime, dans en pantomime Het zou ooit kunnen gebeuren: dagen en nachten, maanden en jaren rij gen zich aaneen tot een grijze, eentonige ketting met precies dezelfde doffe kralen. Alles is geregeld Tijd van opstaan, eten, werken en feesten Ieder een heet Anthony en niemand heeft een staart. Tot op een dag Anthony niet eet: dan wordt al les anders. Rechtzetting SCHIEDAM Ere wie ere toekomt. De vlotte en spranke lende jazzshow, waarop vrijdag avond tijdens de huldiging in het Stadskantoor de plaatselijke sportkampioenen werden ver gast, was niet zoals wij abu sievelijk vermeldden - van een dansgroep van Tosca Balm. De wervelende demonstratie werd gegeven door de dans groep Barbara Fleischmann, een groep van ongeveer tien vlotte meiden uit Schiedam die regelmatig optreden. Zij oogst ten veel lof met hun soepele be wegingen bij jazzy klanken op het ere-podium tussen het gezel schap van sportkampioenen. Woonwagenbewoners blijven morren ;wawcjvj -v.*,. iH M r J i i I Ais 'I buien hondeweer s, w8t a binnen natuurlijk warmpies bijzitten Een DflU-gastaid kan etvoor zorgen Strakke vormgevrg. n modem zwart/wrt oibtun/beige Erkend installateur Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) kV AVONDBLADEN (INGEZONDEN MFDEDFUNG) Vaillant 135/7 S017 van 494 - voot Vailiant 135/71GTZ TTB van 582 - voor Valllant 135/71TZ Butaan van 552 - voor F*»10 F1500* van 545 40 voor Fnlo F1550 RAB van 620 50 voor Futo F1550 Butaan van 620 50 voor Faalo F2750 RAB van 732 35 voor A O, Smith HR130 TTB 115 liter CAf) van 850- voor CMlaJa" Caaldaiop elot*-ln ol cloa*-up boller, 10 utar QAQ van 325 - voo? Kies een goeöe leverancier Gaatoesteilen koopt u toch BI) de vakman? Ook aanlca «n ondafdatan. Erkend installateur

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1