Ruz ie over stookkosten weer bijgel egd Grote belangstelling voor maken van kerst- en herfststuk es in Kluphuis I Raadscommissie heeft veel waardering voor Actieprogramma Lange Haven TV ZEEMANS Het Vrije Volk SCHIEDAM Woningbeheer: huurders aan de Stationsstraat krijgen compensatie TVKRANT 'Je zoekt je rot, fjöh!' Woningen en kantoren aan Singel Geen priva tisering van Woningbeheer Hulp bij klachten GASHAARDEN Jfg Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? Auto te water Mini-graafmachine voorkomt rugklachten PAGINA 4 VRIJDAG 8 DECEMBER 1989 Brandersstad lid Culturele Sportbond SCHIEDAM De honden- sportvereniging De Branders- - stad is als lid toegelaten tot de Nederlandse Culturele Sport bond. Het is de eerste honden sportvereniging in Nederland die bij een erkende sportbond is aangesloten, meldt secreta resse mevrouw W. Mirer. „Wij zijn daarop bijzonder trots, want het is een erkenning voor de hondensport in Nederland." De Brandersstad houdt zich on der meer bezig met het gedrag, gehoorzaamheid en behendig heid van alle rassen honden. De vereniging heeft een eigen onderkomen aan de Parallel weg. Fetor Douglas in kerstshow Rita Young VLAARDINGEN Peter Douglas, de Nederlandse Sina tra, treedt op zondagmiddag 17 december op in de Rita Young Kerstshow in zaal Middelhuyse aan de Koninginnelaan 403'in Vlaardingen. Hij is de speciale gast in een programma waarin verder meewerken: dansorkers Het Roland Trio, de zangers Martin Eden en John Anders, zangeres Mandy Michaels The Ellen Belzers Danee-Team. Gastvrouw em zangeres is Rita Young, terwijl de presentatie in handen is van Danny Kan- douw. Vanzelfsprekend' is ook de kerstman aanwezig en kan iedere bezoeker met hem op de foto. Aanvang 13.30 uur. Toe gangsprijs per persoon tien gul den. Thijs van Leer - vanavond in Podium SCHIEDAM Vanavond treedt de Thijs van Leer Band op in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. Aan vang 22.30 uur. Toegangsprijs tien gulden. Thijs van Leer werd op 31 maart 1948 geboren in Amsterdam. Muziek stond centraal in het gezin en op zijn derde jaar begon hij al aan pia noles. Enkele jaren later won hij twee prijzen op een jeugd- concours. Na enige tijd koos hij als tweede instrument de dwarsfluit;? die }zijn 'helangrij k- ste instrument werd en dat hem" bovendien' internationale bekendheid gaf. Morgenavond is het de 'beurt aan de Frans KrassenburgiRandi'die ooit nog lid was Qvann derl Golden Ear- rmgs'.SA*an'vahg,22.30 uur. Toe gangsprijs tien gulden. Zondag avond is de toegang tot de een film van Peter Sellers gratis. Aanvang 21.30 uur. Kazen weg bij Inbraak SCHIEDAM Vier kazen en pakken koffie en thee zijn gestolen uit de winkel van Joop de Kaasspecialist aan het dr. Wibautplein. Omstreeks half vier werd een ruit ingegooid, waarna de waren uit de etalage werden meegenomen. Het is in korte tijd de tweede inbraak die de winkeliers kreeg te ver werken. Dura auto gestolen SCHIEDAM Een Rover Vitesse U9 met een waarde van 88.000 gulden is gisteren gesto len van een bedrijfsterrein van Brimo BV aan de Bettoweg. De auto was niet afgesloten en heeft als kenteken XG-15-VG. Door Rein Wolters SCHIEDAM De huurders van de 180 energiezuinige woningen aan de Stationsstraat en omgeving krijgen een tegemoetkoming voor de extra stookkosten die ze hebben gemaakt. Extern-adviseur P. Huij- bregts van het Buro Bouwhulp uit Eindhoven merkte dit gisteravond terloops op in de raadscommissie voor Stadsvernieuwing en Volks huisvesting bij de behandeling van klachten in het complex. De hoog te van de compensatie is niet be kend. Tot een tegemoetkoming is be sloten omdat de bewoners al gerui me tijd extra moeten stoken omdat het luchtverversingssysteem onvol doende functioneert. Hierdoor moet men ouderwets ventileren door de raam open te zetten, het geen inhoudt dat niet geprofiteerd kan worden van een warmteterug- win-proces. Al sinds de oplevering hebben de 180 gezinnen proble men met het milieu in hun wonin gen. Metingen brachten aan het licht dat de rookgasafvoer de boos doener was. De gassen kwamen via het luchtverversingssysteem en de warmteterugwin-installatie weer in de huizen terecht. Dit gaf onder meer klachten over misse lijkheid. Ventilator Om dit euvel te verhelpen zijn vorige week drie andere schoorste nen geplaatst met elk een rookgas ventilator. De afvoerkanalen staan nu zes meter boven het dakvlak. Een windtunnelonderzoek heeft aangetoond dat de rookgassen nu niet meer terugslaan. Ook de in laat van de warmteterugwin-in stallatie zal worden verplaatst. Om tot een optimaal rendement te ko men worden deze maand proeven genomen. Een derde boosdoener is in de helft van het complex de gei ser. Deze krijgen elk een eigen af voer met rookgasventilator op de buitengevel. Ook dit voorkomt dat de verbrandingsgassen in het luchtverversingssysteem komen. Sinds de klachten is de warmte terugwin-installatie buiten ge bruik. Om aan de energiezuinige doelstellingen te kunnen voldoen, zal deze binnenkort weer worden aangezet. Extern-deskundige Huij- bregts waarschuwde: „Veel bewo ners hebben hiertegen een grote emotionele weerstand. Het zal moeite kosten hun vertrouwen in de warmteterugwin-installatie te herstellen." Tussen het Gemeentelijke Wo ningbeheer en de werkgroep Sta tionsstraat kwam het enige maan den geleden tot een breuk. „In het overleg ontstond een spannings veld. Als Gemeentelijk Woningbe heer kwamen wij in een daglicht te staan dat niet terecht was," om schreef directeur A. Verdoes gis teravond de vertraging die in het oplossen van de problemen is ont staan. Er waren door Woningbe heer nog enkele andere verbete ringsvoorstellen gedaan. Die hiel den een geringe verhoging van de woonlasten in. Om een inzicht te krijgen in de haalbaarheid, verzocht Woningbe heer een akkoordverklaring te te kenen. Verdoes in een op 23 no vember verzonden brief aan de be woners: „Ons is gebleken dat twee leden van de bewonersgroep een boycot van de akkoordverklarin gen hebben georganiseerd. Hier mee werden afspraken in de werk groep geschonden. Hierdoor is het in het verleden gevoerde overleg minstens ten dele zinloos ge weest. „We hebben ons dan ook afge vraagd of voortzetten van het overleg met de bewonersgroep in deze samenstelling nog vruchtbaar zou kunnen zijn. Het overleg met de wijk willen we voortaan langs twee lijnen laten lopen: recht streeks met alle wijkbewoners en in de werkgroep Stationsstraat." SCHIEDAM Hulp bij psy chosomatische klachten is het on derwerp van twee voorlichtin- gingsmiddagen voor mannen van Marokkaanse en Turkse afkomst. Zondagmiddag zijn om 14.30 uur Marokkanen welkom in het mi grantencentrum 't Parkweg aan de Parkweg 195. Eén week later is op dezelfde dag en hetzelfde tijdstip de bijeenkomst voor mannen met de Turkse nationaliteit. De bijeenkomsten zijn georgani seerd door de Geneeskundige- en Gezondheidsdienst Nieuwe Water weg-Noord en de Stichting Alge meen Maatschappelijk Werk Schiedam. Aan de bezoekers zal een videofilm worden vertoond, waarna de maatschappelijk wer ker, de heer A. Battaï met de aan wezigen over het onderwerp zal praten. «f Kerststukjes kun je kopen, maar ook zelf maken. Gisteravond werden in het Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat door Ank Vroom de moge lijkheden getoond. Onder haar leiding worden volgende week door een beperkt aantal mensen kerststukjes gemaakt. Deelnemen kan al leen nog op maandagavond 11 december van 19.30 tot 21.30 uur. De dinsdagavond is al volgeboekt, zo groot is de belangstelling. Per deel nemer bedragen de kosten tien gulden, inclusief het materiaal. Aan melden bij het clubhuis of even bellen met nummer 4267297. ROTTERDA Door Rein Wolters SCHIEDAM „Rijden over de Lange Haven mag alleen met au to*;:; die niet zwaarder zijn dan een lelijke eend. Anders span je bij het restaureren van de panden het paard achter te wagen." Bewoner Jan Hagendoorn legde deze sugges tie gisteravond op de tafel van de raadscommissie voor Stadsontwik keling, die het herstelplan voor het gebied Lange Haven en omge ving besprak. Hagendoorn verduidelijkte dat de meeste van de 240 historische en gezichtsbepalende panden in het gebied niet zijn onderheid. Als gevolg van het intensieve verkeer verzakken ze mee met het straatni veau. Opknappen zonder flanke rende maatregelen noemt hij een heilloze zaak Het CDA-raadslid Els Hellwig- Kuipers zei ook zorgen te hebben over de verkeerssituatie in het grachtengebied. „Doorgaand ver keer en ook het parkeren moeten zoveel als maar mogelijk is wor den beknot," hield ze de verant woordelijke PvdA-wethouder Hans van Kleef voor. Over het actiepro gramma, dat binnen tien jaar een volledige opknapbeurt voorstaat, was ze enthousiast. „Het is een heel goed plan, dat prima aansluit op ons eerder uitgebrachte toeristi sche plan voor Schiedam," zwaai de ze lof naar ambtenaar Fedde Bohré. Hij heeft het twintig pagina's tellende rapport opgesteld en had gisteravond weinig moeite om het te verdedigen. Kritiek leverden de commissieleden nauwelijks of het moest de opmerking zijn om even tueel in de toekomst herstelgelden te putten uit het Stadsvernieu wingsfonds. „Op voorhand moet de financie ring niet hieruit worden gedaan. Een greep doen in de algemene middelen van de gemeente lijkt me meer voor de hand liggend," merkte PvdA'er Herman Post hoorn op. Hij complimenteerde de gemeente met het voornemen om de bezitters van de panden (94 per cent is particulier bezit) de helpen de hand te bieden bij de techni sche begeleiding en administratie ve afhandeling van aanvragen voor subsidie. Fedde Bohré erkende: „Het res taureren van historische en ge- zichtbepalende panden is gebon den aan een ongelooflijke bureau cratie. Er moet een enorm aantal drempels worden genomen, want vrijwel elke instantie heeft wel enige bemoeienis. Het aantal drempels werkt eerder tegen dan dat het plannen voor het opknap pen van een pand stimuleert." Hij liet doorschemeren dat voor het versnellen van de restauratie in het Lange Havengebied (waar mee een slordige dertig miljoen gulden is gemoeid) ook in zee ge gaan kan worden met projecton twikkelaars en non-profitorganisa- ties zoals de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam. Bart de Leede (PSP/PPR! zei een groot voorstander te zijn van goed overleg tussen alle betrokke nen, Het is de bedoeling al in het eerste kwartaal van 1990 een werkgroep van alle belanghebben den verkenningen te laten verrich ten. Niet alleen naar de haalbaar heid van het restaureren van de panden, maar ook naar de ver- keers- en eventuele andere knel punten. De Leede voorspelde „Het zal een hele kluif zijn om iedereen op dezelfde lijn te krijgen." Ambtenaar Bohré benadrukte dat de verkeersproblemen nooit voor 100 percent zijn op te lossen. „Er zal altijd een zeker spannings veld blijven bestaan met het ver keer." Hij weerlegde de suggestie van Hagendoorn voor het rijden van alleen héél lichte auto's over de Lange Haven met. „In de grach- tengebieden van Amsterdam en Delft dendert ook het verkeer over de kaden. Ook daar zijn de huizen in de meeste gevallen niet onder heid." Els Hellwig zei het een goede zaak te vinden om voor de leegko mende gebouwen van de biblio theek een geschikte functie te vin den. De bibliotheek verhuist naar het geplande bestuurscentrum op het Stadserf. Verder verzocht ze de eerste fase van de opknapbeurt van de Lange Haven af te stem men op het 200-jarig bestaan van de Korenbeurs m 1992 Gisteren, twee weken na het verzenden van de brief, deelde Verdoes aan de leden van de raadscommissie mee dat de wijk voortaan rechtstreeks geïnfor meerd wordt over de voortgang van de werkzaamheden. Volgende week zal ook het overleg met de werkgroep weer worden hervat. „Met zijn allen moeten we ons richten op de oplossingen van het problemen." Het PvdA-raadslid H. W. Post hoorn sloot de discussie af met: „Zo tegen Kerstmis moet het toch niet moeilijk zijn om de vrede te bewaren." De verbeteringen aan het com plex hebben voor de bewoners geen verhoging van de huur tot ge volg. Toch gaan ze er op jaarbasis ongeveer 25 gulden op achteruit. Dit komt doordat de hitte van de rookgassen van de geisers niet meer wordt teruggewonnen. SCHIEDAM Cor Huijken is een geboren en getogen Schiedammer. Daar maakt hij geen enkel geheim van. Als hij als gemeenteraadslid voor de Pvda aan vergaderingen deelneemt, neemt Cor geen blad voor de mond. Hij vertelt in zijn eigen woorden wat hij van de zaken vindt. Cor ge bruikt geen 'dure' woorden, maar zegt gewoon in plat Schiedams wat hem dwars zit. Zoals gisteravond iii de raadscommissie voor Stads vernieuwing bij de behande ling van het agendapunt 'Vol- umebesluit'. Dit besluit regelt de maximumhoogte van een aantal subsidievormen op het gebied van het opknappen van woningen of andere pan den. Cor Huijken zei een tikje in zijn wiek geschoten dat de ambtenaren best een aardig stuk hadden geproduceerd, maar dat hij het niet écht ver helderend vond. Bovendien liggen er volgens hem tussen het 'Volumebesluit' en de meeijarenbegroting van de stad geen duidelijke verban den. Er is in het centimeters- dikke financiële geweten met ■direct terug te vinden hoe een en ander is begroot en verant woord. Cor Huijken is aan het zoe ken geweest, maar vond de antwoorden met. Het ontlokte hem: „Zet dat er nou eens in en voorzie het van speciale volgnummers. Dan wordt het allemaal een stuk duidelijker. Wantje zoekt je nou rot, jöh!" SCHIEDAM Op de plaats waar aan de Singel een voormalig schoolgebouw is gesloopt, komen zestien koopwoningen terug en op de begane grond ruimte voor kan toren. Gisteravond is het plan ge presenteerd aan de raadscommis sie voor Stadsvernieuwing, De wo ningen met Jift komen in drie la gen (bovenop de kantoren) rondom een binnenterein van tien bij tien. meter. De galerij komt aan de zij de van het binnenterrein, terwijl de balkons aan de zijde van de Singel en de Marconistraat zijn ge dacht Aanvankelijk zou het binnen terrein worden overdekt met een glazen kap, maar dit deel van het plan is uit financiële overwegin gen geschrapt. CDA'er J. Prins zei het een aantrekkelijk bouwplan te vinden dat hem deed denken aan het Entrepotdok m Amsterdam, waar de raadscommissie half dit jaar op werkbezoek is geweest. SCHIEDAM Aan een andere organisatievorm, zoals privatise ren, van het Gemeentelijke Wo ningbeheer bestaat geen behoefte. Dit werd gisteravond duidelijk bij de raadscommissie voor Stadsver nieuwing en Volkshuisvesting. „Mijn partij heeft geen enkele be hoefte aan een wijziging van het huidige gemeentelijke woningbe heer," verklaarde PvdA'er M. En- gin. Zijn linkse collega A. F. de Leede (PPR/PSP) sloot zich hierbij aan. „Mijn fractie hecht aan een democratische controle van het woningbeheer. Als je voor een an dere structuur kiest, moet je ook maar weer afwachten m welke vorm dat wordt gegoten." CDA'er J. Prins legde zich niet in een smalle vorm vast. Hij wil op een breder front afwachten wat staatssecretaris drs. E. Heerma (Volkshuisvesting) gaat beslissen over het wel of niet langer hand haven van het woningbeheer door organisaties met een gemeenteraad als hoogste bestuursbaas. Hij benadrukte: „Het is nu nog te vroeg om een standpunt in te nemen." Wiit u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056 SCHIEDAM Tot haar verbijs tering zag gisteravond een 39-jari- ge vrouw uit Vlaardingen hoe haar Citroén GSA dreef in het water van de Noordvest in Schiedam. Ze had de auto langs de waterkant ge parkeerd in de stellige overtuiging dat ze de handrem had aangetrok ken. Een takelbedrijf zette de auto op het droge. SCHIEDAM De Openbare Nutsbedrij ven Schiedam (ONS) nemen maandag een proef met een mini-graafmachme voor het leggen van elektriciteitskabels. Al meer dan een eeuw worden de kabels met de hand in gegraven. Het is een intensief karwei dat bo vendien veel rugklachten veroorzaakt bij de grondwerkers. Het grondwerk voor het leg gen van gas- en waterleidingen is in de loop van jaren al gemechaniseerd. Het voornemen is dat ook door te voeren bij het elektrici teitsbedrijf, Dit kan nu er een mini-graafma chine op de markt is gekomen, geschikt voor het graven van dc benodigde smalle sleuven. Als de machine bevalt, wil de ONS er meer dere in bedrijf nemen. Het huidige onder grondse elektriciteitsnet beslaat binnen de grenzen van Schiedam momenteel circa 520 kilometer. Wij zijn verhuisd: 's-Gravelandseweg 958 naast DIRCK lil aan de Schie IJZERHANDEL B.V. WS (INGEZONDEN MEDEDELING) Alle merken, keus uit .Rolmodellen 1, - HOGE®*5 KORTINGEN! ij i tx Al 80 jaar een goed adresl DRU LOEVESTEIN (8000 kcal/u); houtblokkenvuur; panoramische ruit; dubbelbrander; vonkontsteking; kleur brons, zilverAvit Erkend installateur a 5 Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17 30 uur, herhalingen om 18 30, 19 30, 20 30, 21.30 en 22 30 uur Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25. Zolang de voorraad strekt AVONDSLADEN (INGEZONDEN MEDEDELING) 's-Gravelandseweg 958, Schiedam, Tel. 010-4267594 j

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1