Parkeren in centrum alleen tegen betaling Kerstmarkt Korenbeurs wordt grote happening TV ZEEM AN'S Het Vrije Volk SCHIEDAM TVKRANT Nieuwe GGD-directeur wil smogonderzoek m EEN BIJZONDER GESCHENK Schiedam voelt zich gedwongen meer ruimte te reserveren voor de auto Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? Ify/v PAGnNA4 W" DINSDAG 12 DECEMBER 1989 Inbraken op Harga SCHIEDAM Vandalen hebben danig huisgehouden in de kantines van de'voetbalver enigingen SVV, Hennes DVS en SVDPW op het sportcomplex Harga. In alle gevallen werden met stenen ruiten vernield en waren gokkasten het doelwit. Klavefjastoernooi SCHIEDAM Klaveijaslief- hebbers kunnen op de vrijdag middagen 22 en 29 december deelnemen aan een klaveijas- toemooi in het dienstencen trum De Woudhoek aan het He- ijermansplein 35. Aanvang tel kens om 13.30 uur. Kindertheater in de Teerstoof SCHIEDAM Het boek 'De tranen knallen uit mijn kop' van de schrijver Guus Kuyer is de basis van het gelijknamige toneelstuk, dat zaterdag in De Teerstoof door het Kinderthea ter Speelgoed op de planken wordt gezet. Het stuk gaat over de kleine Jonathan, die vrese lijk verliefd is op zijn juffrouw. De voorstelling begint om 14 uur en is bestemd voor kinde ren van zeven tot twaalf jaar. De entree kost 3,75. Mime-groep in SCHIEDAM 'Lost Woman m Antarctica' heet de laatste produktie van de Rotterdamse mime-groep Oceaan. De kun sten van het gezelschap zijn za terdag vanaf 20.15 uur te zien in dé grote zaal van het Passage Theater. De voorstelling gaat over een 'vrouwelijke' expedi tie naar de Zuidpool. De dan sers, acteurs en mime-spelers worden tijdens de voorstelling begeleid door muziek, die ge schreven is door Leon Groene- boom en Laura van Dijke. De toegangsprijs bedraagt ƒ17,50. CJP- en Pas 65-houders,betalen een rijksdaalder minder. Biljartfinale in Kleine Confiance SCHIEDAM In het café De Kleine Confiance aan de Rotterdamsedijk 56 wordt vrij dag,. zaterdag en zondag gebil jart j om de Cónfïance-bokaal. De ipelsoprt Ja handstoten. De spelers pjn; TH-Tl?? Glansbeek, mevrouw C. Jans, A. Netten- breyjer, J. Moermant J.C. van Eenanaam (allen' uit" Vlaardin- gen)j Sthfèdatn C. Ver- vooit (wihfea?3 vSrivorig jaar) B. Weeda en A. Schippers. De eerste wedstrijd wordt vrijdag avond om 19.30 uur gespeeld. Zaterdag en zondag begint men om 12.30 uur. Erna Sassen toont haar andere zijde VLAARDINGEN Erna Sassen onder meer bekend van de televisieserie Medisch centrum West en van het radio programma de Zalige Liefdes- lijn is zaterdag te bewonde ren in de Harmonie te Vlaar- dingen. Deze winnares van Ca- maretten '85, wier optreden in Schiedam onlangs werd afge last, wil na musical, toneel, ra dio en tv laten zien dat ze meer kan. In haar programma 'Erna Sassen Solo' beschrijft ze haar kijk op het leven. De voorstel ling begint om 20.30 uur. Een kaartje kost ƒ12,50, Pas 65- en CJP-houders betalen een rijks daalder mindér. Door Rein Wolters SCHIEDAM In het centrum van de stad wordt het zogeheten belanghebbenden-parkeren inge voerd. In het strikt af te bakenen gebied mogen alleen bezitters van een speciale vergunning parkeren. De vergunningen worden tegen be taling voor telkens 1 jaar alléén verstrekt aan bewoners en mensen die in het gebied hun beroep of be drijf uitoefenen. In beginsel kan elke bewoner een parkeervergun- ning krijgen. Bedrijven in het cen trum krijgen één parkeervergun- nlng per vestiging. Bovendien zal het betaald parkeren aanzienlijk worden uitgebreid. Deze en nog vele andere sugges ties zijn "door de Dienst Gemeente werken vastgelegd in een discus sienota over het parkeren in de stadskern en omgeving.Hiermee geeft de Dienst een voorzet naar een verbetering van de huidige si tuatie en een vermindering van de verkeershinder in de woon-, win kel- en werkomgeving. Goede be reikbaarheid van de binnenstad staat hoog in het vaandel. Tegelijkertijd geven de schrij vers van de nota aan, dat een van de aantrekkelijke kanten van Schiedam het historische en klein schalige karakter is en dat de be schikbare ruimte voor het parke ren bijzonder krap is. „In deze his torische kern met grote toe komstwaarde is de autodruk al gauw te hoog," concludeert men. Gelet op de ontwikkeling van een groot aantal bouwprojecten in de binnenstad „(Stadserf, ABC-wa- ■"renhuis) mag „worden .verwacht dat binnen afzienbare tijdaen aan tal parkeervoorzieningen in de open lucht zal zijn ver. ,ngen door parkeergarages. Hiermee worden de uitgangspunten voor, het goed 4 bereikbaar;hbaden'',van het" cen-:;' trum extra Versterkt. 5 u Anderzijds lijkt het 'nieuwe par keerbeleid in strijd met de strenge milieunormen die Schiedam han teert. Het scheppen van meer par keergelegenheid betekent immers ook het bevorderen van het auto verkeer, hetgeen lijnrecht staat op het nationale beleid dat zich juist nadrukkelijk richt op het terug dringen van het autogebruik. Per maand 20 De nota: „Principieel vindt ook het gemeentebestuur dat gekozen moet worden voor behoud van het milieu. Zolang er echter op natio naal niveau geen eenvormig en helder beleid wordt gevoerd, staat elk gemeentebestuur dat milieube wust kiest voor een dilemma. Ju- dien men met het nemen van mi lieumaatregelen sneller gaat dan de buurgemeenten, is de Jeans groot dat de concurrentiepositie van de eigen stad wordt aangetast. Daarom is in het plan, enigszins tegen de landelijke trend in, geko zen voor het bieden van meer Rotterdam- ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17 30 uur, herhalingen om 18.30, 19 30, 20 30, 21.30 en 22.30 uur Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7~,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25 Zolang de voorraad strekt. ROTTERDA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. ruimte aan de auto dan uit oog punt van het milieubelang mis schien gewenst zou zijn." De parkeervergunning komt te staan op naam en kenteken van de autobezitter waarvoor ze wordt af gegeven en kost ongeveer twintig galden per maand. Een uitzonde1 ring op het belanghebbenden-par keren zal het Broersveld worden. Omdat onder meer het winkelbe drijf Bas van der Heijden aan de gemeente medewerking aan ver huizing heeft toegezegd, blijven er bij dit bedrijf voorlopig mogelijk heden om met de auto boodschap pen af te halen. Overigens krijgen de belanghebbenden van het Broersveld wei een vergunning om elders in de omgeving te parkeren. Bezoekers worden met een spe ciale bewegwijzering verwezen naar de randen van het stadscen trum. Op bestaande parkeerterrei nen wordt betaald parkeren inge voerd. Het betreft hier 55 parkeer plaatsen op de Plantage, 160 op het parkeerterrein aan de Buiten havenweg en 25 bij het Stadskan toor. Op de Buitenhavenweg wor den 135 van de 160 plaatsen voor behouden aan langparkeerders. Morgenavond discussieert de raadscommissie voor Stadsontwik keling en Milieuzaken in het stad huis aan de Grote Markt als eerste over de nota. Door Rein Wolters SCHIEDAM De eerste Kerst markt in de Schiedamse Koren beurs belooft op voorhand een groot succes te worden. Initiatief nemer Frans van Krugten hoopt van het evenement een jaarlijkse traditie te maken. „Aan ons ligt het in elk geval niet," vertelt hij enthousiast. Met het 'ons' bedoelt hij de negen samenwerkende ser viceclubs, die Schiedam rijk is. De Kerstmarkt vindt vrijdag, zaterdag en zondag plaats en is doorweven met een aantrekkelijk kijk- en luis terprogramma, Burgemeester Scheeres verricht vrijdagavond de opening van de markt, waar van uit kramen allerlei artikelen wor den verkocht die met Kerstmis te maken hebben. Al deze artikelen zijn afkomstig van leden van de serviceclubs en van bedrijven die het initiatief steunen. Het aanbod varieert van een doodgewone kerstboombal tot een sjieke avond- s jurk. De kerstboombal is nieuw, maar de sjieke jurk niet. Die is in staat van nieuw. „Onze avondkle- g ding kost van 10 tot 67 gulden," schildert Rineke Smits de handel g die ze gaat verkopen. Zij vertegen- woordigt Innerwheel, een van de deelnemende serviceclubs. Rineke Smits benadrukt dat de kleding eveneens gratis beschikbaar is ge steld en dat de opbrengst volledig is bestemd voor het doel, waar voor de markt mede is opgezet: een fiks bedrag vergaren voor het .restauratiefonds «/ar: de vijfae Schiedamse windmolen, De Nieu we Palmboom. Vrouwen van de serviceclub La- dys Circle, waarvan Hennie van de Wetering vertegenwoordigster is, hebben in de achterliggende maanden niet minder dan 82 kus sens geborduurd. Hun fraaie hand werk kan worden gekocht voor de minimale prijs van ƒ12,50, wat vanuit ^een reëel oogpunt erg laag lijkt. „Ons uitgangspunt is te ver kopen tegen een lage prijs," zegt Frans van Krugten. Heineken, Vrumona en Coca Co la stellen de drank voor de bah gratis beschikbaar. Ook hiervan Jan de Koning, Rineke Smits, Frans van Krugten en Hennie van de Wetering (vlnr) vormen de commissie die de eerste Schiedamse Kerstmarkt hebben voorbereid. gaat de opbrengst volledig naar De Nieuwe Palmboom. Bakker Kees Hollander uit de Gorzen bakt gra tis broodjes en zo is er nog een aantal winkeliers en bedrijven dat een steentje bijdraagt aan de Kerstmarkt. Frans van Krugten (directeur van het scheepsreparatiebedrijf Nicoverken, lid van de Lions Club Schiedam en bij velen beter be kend als de (stads)pnns carnaval van De Rietzeilers) steekt een lof trompet over de medewerking aan de markt. „Die is geweldig en met in de laatste plaats de enorme pu bliciteit die we hebben mogen on dervinden. Fantastisch!" Loterij Een groot deel van de opbrengst hoopt de organisatie te verkrijgen uit een loterij met als hoofdprijs -een Rijnreis voor twee personen ter waarde van zeventienhonderd gulden, die beschikbaar is gesteld door het cruisebedrijf Waterstran sport in Rotterdam. De tweede prijs is een reischeque van vijf honderd gulden, geschonken door de Rabobank. Wintravel uit Spij- kenisse bekostigt als derde prijs: twee vliegtickets naar Londen. De prijs per lot is vastgesteld op vijf gulden. Direct aan het eind van de Kerstmarkt vindt de loting plaats. De toegang tot de Kerstmarkt bedraagt ƒ2,50. Dat geld wordt eveneens in het restauratiefonds gestort. -h I Door,We8sel-Penning -.// ga* t SCHIEDAMEen. onderzie naar de gevolgen van smogvt>r„.xnö' en een goed overkomende vorm van voorlich- - ting.t j i Dat ,zijn cmaar enkele,,yan^e,nog voorzichtige" plannen van „'Hg uaiejiwe 'directeur van Me GGD in het'districtfi. Nieuwe Waterweg-Noord. Vanuit de gezondheidszorg is de link met de mi lieuproblematiek snel gelegd. Zesendertig jaar oud pas is hij, de arts mr. E.S.A. van der Meer. Vorige week vrijdag nam hij afscheid bij zijn vorige werkgever het GAK in Spij- kenisse en drie dagen later meldde hij zich aan het GGD-kantoor aan de Soendalaan in Vlaardingen. Daar was al in september zijn voorganger in de VUT gegaan. „Ik kon niet eerder weg bij het GAK. Ik moest het daar ook een beetje netjes achterlaten," zegt Van der Meer lachend in zijn kamer in het GGD-ge- bouw. „Moet nog verder worden inge richt," verontschuldigt hij zich voor de leegte. Steeds zegt hij het weer. „Ik ben hier nog geen week, dus neem me niet kwalijk als ik op sommige vragen geen m antwoord geef." Tijd om hem in te werken was er dan ook amper Dat zou voor- en nadelen hebben, vindt hij zelf. Van der Meer: „Ik heb een excuus. Ik kan me nu bezighouden met alleen maar luisteren, zonder dat iedereen al van me verwacht overal een oplossing voor te hebben. De andere kant? Ach, ik zal alles van de grond op moeten bvuwen. Bovendien heb ik geen erva ring in het leidinggeven. Gelukkig kan de heer Mul (de adjunct-directeur, red) me voorlopig wat werk uit handen ne men." De nieuwe GGD-directeur werd na zijn studie medicijnen (Leiden) 'verze- keringsgeneeskundige' bij het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor in Spijkenisse. „Een soort coc!Uo!e-arts," zegt hijzelf. Tegelijkertijd studeerde hij aan de Erasinus-universiteit rech ten. Met de daarnaast opgedane ken nis tijdens een managementscursus achtte Van der Meer zich dé kandi daat voor de opengevallen directie-va cature bij de GGD-Nieuwe Waterweg Noord. „Voor mij de ideale baan. Toen speelde dat dioxine-verhaal in het Li- ckebaert-gebied. Het GGD-aspect in zo'n regio sprak me aan." Want Van der Meer wist waar hij aan begon. „Natuurlijk is me bekend dat het hier barst van die grote, vieze industrieën, maar wat doe je eraan. Hoe ongezond is het? Je moet uitzoe ken wat de gevolgen zijn. Iedereen zegt altijd wel dat de industrieën vor men van bronchitus en allergie ver oorzaken, maar pas met een onderzoek kan je dat echt duidelijk maken. Met cijfers en feiten word je concreet, daar houd ik van." -1m?9,MOSg&(.£L it KORTINGEN!?' Al 80 jaar een goed adres! Dit ,n echte nieuwe -»OCAL" Kersverse GGD-directeur Van der Meer: „Ik weet dat de gezondheidszorg de komende jaren niet het 'goedkoopste' gebied zal zijn." wie ik wist dat hij op zo'n onderzoek wil afstuderen aan de Open Universi teit." Meer wil Van der Meer nog niet zeggen, maar gespvckken met de door het rijk aangestelde milieu-deskundige voor dit deel van de Rijnmond zouden in een ver gevorderd stadium zijn. Logisch vindt hij het, dat een in stelling als de GGD de milieuproble matiek oppakt Van der Meer: „Wij zijn een gezondheidsdienst, dus de ge zondheid van de burgers staat voor ons centraal. Zij, die de economische belangen vertegenwoordigen, zullen er' mogelijk anders over denken. Ik sta voor andere belangen en zal die verde digen." Hij beseft dat zijn werkgebied de komende jaren „niet het goedkoopst" is. „Dat zullen de heren politici toch ook wel begrijpen? Het is aan mij om daarvoor goede argumenten aan te dragen," Smog-onderzoek Van der Meer vertelt dat mogelijk binnen een half jaar een smog-onder- zoek zal worden gestart. „Via via heb ik een kennis hierheen gehaald, van Modegril Maar Van der Meer wil wel bena drukken dat er meer is tussen hemel en aarde dan het milieu. „Hoe belang rijk ook, maar 't is een modegril, waar iedereen induikt." Voor de vele GGD- afdelingen staat immers een aantal be langrijke veranderingen op stapel. Den Haag behandelt momenteel de nieuwe wet 'Collectieve Preventie', die volgens Van der Meer zeker zal wor den aangenomen en zal leiden tot een iccentverschuiving' in de GGD-taken. Kort samengevat komt de nieuwe wet neer op minder individuele bege leiding en meer onderzoek naar de ge zondheidssituatie van de bevolking. Gezondheid, Voorlichting en Opvoe ding (GVO! wordt dat in vakkringen genoemd. Het ambulance-vervoer, de vaccinatiediensten en de jeugdgezond heidszorg blijven een taak, maar tege lijkertijd moet de burger zelf zo goed als mogelijk op de hoogte worden ge houden. Kosten „Dat directe contact moet er blij ven," zegt Van der Meer. Heel con creet: „Via verschillende acties moe ten de mensen zich bewust worden van zaken als de gevolgen van rookge drag of het gevaar van seksueel over draagbare aandoeningen. De ideale si tuatie lijkt me een regelmatig terugke rend voorlichtingspraatje op scholen. Ja, dat kost wat. Ik weet het, geld blijft een heikel punt." Van der Meer's voorganger, de arts Wolfs, waarschuwde een paar maan den geleden bij zijn afscheid nog voor de gevolgen van de aanstaande nieuwe wet. Hij zei toen bang te zijn dat de GGD zou afglijden „naar een situatie waarin het uitsluitend eer wazig, af standelijk en theoretisch onderzoeks- en adviesbureau zal zijn". Van der Meer zegt dat gevaar niet zo te zien. „Nee, we worden niet wa zig. De GGD blijft een vertrouwenwek kende instelling, die juist een verbete ring van de gezondheidssituatie van de burgers nastreeft. Maar daarbij, dat geef ik toe, moet je hen wel duidelijk maken welk nut je dient. Laat ik het een vorm van PR-beleid noemen." ar 9S! Wij zijn verhuisd: 's-Gravelandseweg 958 naast DIRCK III aan de Schie IJZERHANDEL B.V. Een stijlvolle portretfoto van uw kind(eren), huisdier of gewoon van uzelf. Gemaakt door Foto van Vuuren, uw vakfotograaf. Kunt u zich een mooier kado voorstellen? Maak tijdig een afspraak. P.S.: Aanstaande bruidsparen, kom eens bij ons langs om onze sfeervolle bruidsre portages te bekijken! A 1 Schiedam Maaaaluia Rotterdam ACR 1 Rotterdam ACR 2 kanaal 28+ UHF kanaal 3 VHF kanaal 28+ UHF kanaal 7 VHF (brt2) A V O N O b L' A D E U VRhl Hat programma voor vrijdag en zaterdag ziet er als volgt uit VRIJDAG 19 30 Opening door de burgemeester. ft 19.45 Schiedams Vrouwenkoor. 20 00* Jongenskoor St Johannes. 20 30 Trio Metaal met plana, fluit en hobojtvl 21.00 Show door Modehuls Mltzl 21.30 Schiedams Vrouwenkoor. 22 00 Sluiting van de eerste marktdag >10 Uu ZATERDAG qo 10 30. Schiedams Chr Mannenkoor 'j iu» 11.00 Othello met het kerstblijspel 'Nooit meer een kerstboom' 12 00 Kwartet Arie, Ellen en Irma Metaal én Corinne Scheeres 13 00 Kerstballet Miranda van Oorschot 13 30 Duo Metaal op plano en fluit 14 00 De 11-Jarige Michael Llem en zijn 6-jarlge broertje Laurens op plano en vi ool 5 00 Kon Mannenkoor Orpheus 16 00 T si nier Reingoud op viool en Mirjam Usselsdijk op plano 17 00 Othello met het blijspel 'Nooit meer ean kerstboom' 19 45 Klassiek ballet Tosca Balm 20 00 Michael Llem en zijn broertje Lau rens mes medewerking van Robby Soetanto 21 00 Reinler Reingoud en Mir jam Usselsdijk op viool en piano. 22 00 Sluiting van de markt. CiriU (INGEZONDEN MEDEDELING) fI9SriMT5 eariism 9J?i6Ern In grijs, wit of zwart (8000 kcal/u) Een fraaie stijlhaard met zg kolen-of houtvuur Modem en toch gezellig warm Erksnd installateur (INGEZONDEN MEDEDELING) imoj V iit>9 Tbfil - <- Af I s-G rave land seweg 958, Schiedam, Tel 010-4267594 (INGEZONDEN MEDEDELING} HOOGSTRAAT 104-106 - SCHIEDAM - TEL. 010-4266720 w r

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1