Nieuw soort vuilnisbak voor gescheiden ophalen van afval Jonny Oppenhe mer: schilder tegen alle stromen in Kerstboom krijgt lichtjes Hulpverlening aanleunwoningen Liduinahof financieel geregeld Modelbcotclub gunt een kijkje achter de schermen Roken taboe in dienstencentrum Het Vrije Volk SCHIEDAM Gemeente werkt aan plan voor uitbreiding van apart inzamelen van soorten huisvuil Dalende tendens werkloosheid cijfers Schiedam Snel duidelijkheid over 'n stortplaats voor loodgrond Werkbezoek PvdA aan Nieuwland /ws/ PAGINA 4 WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 Door Rein Wolters SCHIEDAM De vuilnisbak keert misschien terug in ljet straatbeeld. Maar dan wel een met gescheiden compartimenten, waar door het huisvuil ook,gescheiden kan worden opgehaald? Anderzijds is het denkbaar dan van gemeente wege vuilniszakken met een afwij kende kleur beschikbaar worden gesteld. Hierin mag dan alleen ge sorteerd afval worden gestopt. Aan de kleur van de vuilniszak zien de ophalers met welk soort vuilnis ze hebben ?e maken. Deze suggesties worden geop perd in een gisteren uitgegeven discussienota voor het beperken van de te verwerken hoeveelheid huishoudelijk afval. In Schiedam wordt per jaar 20.000 ton huishou delijk afval (exclusief grof vuil) op gehaald en afgeyoerd naar de VAM in Wijster. Los hiervan wordt er 800 ton glas gestort en krijgen de papierbakken in de stad 150 ton oud papier te verwerken. Daarnaast wordt er door parti culieren nog eens tussen de twee- en drieduizend ton oud papier in- gezameld. Via vrijwel dezelfde ka nalen worden ook lorren verza meld en verwerkt. Ook was er een schillenboer (een nieuwe wordt door de gemeente graag verwel: komd) en via de Kringloopwinkel aan het dr. Wibautplein worden gebruikte huishoudelijke artikelen uit de afvalstroom gehouden, door deze weer een nuttig gebruik te ge ven. Dit jaar wordt naar schatting bovendien 40 ton chemisch afval ingezameld en verwerkt en los hiervan wordt ook nog 9 ton aan gebruikte batterijen apart gehou den. „Helaas worden die alleen maar gescheiden omgeslagen en vooralsnog niet verwerkt tot iets nuttigs," geven de samenstellers van de nota als kritische kantteke ning. Door beïnvloeding van het individuele huishouden wil de ge meente komen tot een lager aan bod van het huisvuilnis. Dit kan door aanpassing van het koopge drag. Ander gedrag Als simpel voorbeeld houdt men voor: „Wie met een vulpen schrijft en deze uit een glazen flesje vult, veroorzaakt nauwelijks een pro bleem. Wie een wegwerppen ge bruikt, doet dat wél." En als twee de voorbeeld: „Wie een elektrisch apparaat uit het net voedt, veroor zaakt geen direct afvalprobleem. Maar wie batterijen gebruikt doet dat wel. Een tweede actie moet dus zijn het gedrag van de bevol king zodanig beïnvloeden dat on vermijdelijk afval weer een func tie krijgt." Op dit punt denken de samen stellers van de nota aan het nog meer gescheiden ophalen van af val. „Er zijn projecten denkbaar waarbij mensen de beschikking krijgen over een vuilnisvat met verschillende compartimenten voor het apart aanleveren van hun huisvuil. Hierbij wordt gedacht aan plantaardig afval, dat zich composteert. Een ander probleem is de verwerking van kunststofma teriaal, zoals de plastic fles met af- wasmiddel. „Kunststof kan in theorie in vele gevallen worden hergebruikt, mits naar soort ge scheiden ingezameld. Een vermen ging van de verschillende soorten kunststoffen kan in het algemeen moeilijk tot een bruikbaar produkt worden verwerkt." Op dit terrein zijn echter wel experimenten gaande. Beter zou het volgens de samenstellers van de nota zijn, als de fabrikanten worden verplicht tot het aanbren gen van een speciale code op hun produkt, waaruit blijkt om welke soort kunststof het gaat. Compostvaten Niet ondenkbaar is dat de ge meente compostvaten beschikbaar gaat stellen. Deze zijn nu al tegen een gereduceerde prijs bij de ONS te koop. Maar in het kader van een verregaand milieubeleid wil de gemeente het ineens betalen van het compostvat spreiden via de maandelijkse energie-nota. Een andere overweging is het plaatsen van extra containers voor de di verse soorten huisafval. Het voor deel hiervan is dat iedereen direct zijn vuilnis kan wegbrengen en dat tussenopslag thuis niet hoeft. Vanavond is de discussienota onderwerp van gesprek in de raadscommissie voor Milieu. Deze wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt en begint om 20.00 uur. SCHIEDAM De werkloos heidscijfers m Schiedam en omge ving geven een gunstige ontwikke ling te zien. Het aantal ingeschre ven werklozen is dalend volgens de laatste cijfers van het Geweste lijk Arbeidsbureau Nieuwe Water weg Noord. Bovendien blijft de in stroom van vacatures op het ni veau van bijna tweehonderd per maand gehandhaafd. Eind oktober stonden ruim tien duizend werkzoekenden ingeschre ven. In totaal daalde het bemidde lingsbestand van het GAB in Schiedam in de maand oktober met 611 tot 10.057. In het bemid delingsbestand komen nu 7.840 mensen die geen baan hebben voor, wat ten opzichte van septem ber een daling betekent van 562. Het aantal werkelozen komt hier door op 10,5 percent van de afhan kelijke beroepsbevolking. Behalve in Hoek van Holland, waar het aantal ingeschreven mensen zonder baan met twee toe nam, daalde dit aantal in alle ge meenten van het werkgebied Nieu we Waterweg -Noord. Schiedam liep hierin voorop met een daling van 219. Volgens directeur J.A. van Lent van het arbeidsbureau in Schie dam is weliswaar het iantal perso nen, dat langer dan een jaar werk loos staat ingeschreven, afgeno men van 4.361 tot 4.241, maar vormt deze groep nog steeds de meerderheid van het aantal inge schrevenen. Het percentage steeg zelfs van 51,1 naar 54,4. Het aantal ingeschreven school verlaters zonder baan is in de maand oktober van 1189 gedaald tot 961. Het grootste aandeel in die teruggang werd geregistreerd in de opleidingniveau's lager en middel baar beroeps- en algemeen vor mend onderwijs. Het aantal nieuwe aanvragen om bemiddeling bij het zoeken naar een baan in oktober bedroeg 500 bij het GAB in Schiedam. In dezelfde periode lieten 1060 men sen zich uitschrijven. Van het totale bemiddelingsbe stand van 10.057 was het meren deel van het mannelijk geslacht. Er stonden eind oktober 5.598 mannen en 4.459 vrouwen inge schreven. Het aantal werkzoeken den, dat al een baan had maar graag wilde veranderen, is in die periode ook afgenomen. De in stroom van vacature-meldingen bedroeg 196 en bracht het totaal voor de eerste tien maanden van 1989 op 1.675. Eind oktober wa ren er hiervan nog 425 onvervuld. Slechts tien percent was langer dan drie maanden als vacature be kend. SCHIEDAM Het gemeentebe stuur zit met 13.200 ton met lood verontreinigde grond 'in de maag'. Nog steeds is er geen duidelijkheid over de bestemming van de niet reinigbare grond, die al sinds 1984 ligt opgeslagen op een bedrijfster rein aan de Nieuwe Waterweg straat. Ir. H.G. de Block, directeur van de Dienst Gemeentewerken, verwacht die duidelijkheid wel op korte termijn. Destijds is er 18.000 ton loodgrond afgegraven van ter reinen aan weerszijden van het Spinhuispad. Bijna 5.000 ton is in tussen afgevoerd naar de Slufter- dam op de Maasvlakte, maar daar wil men niet nog meer loodgrond storten. De opgeslagen grond staat een verdere uitgifte van bedrijfs terreinen aan de Nieuwe Water wegstraat in de weg. In overleg met de provincie Zuid-Holland wordt nog gezocht naar een definitieve stortplaats. In afwachting van een oplossing is al berekend, dat het transport en de stortkosten van de loodgrond ruim twee miljoen gulden gaan kosten. De kerstboom aan de Koe markt werd gisteren in ge reedheid ge bracht voor de feestelijke ingebruikstel ling morgen. Door Rein Wolters SCHIEDAM De Stichting Aanleunwoningen van huize Fran- keland krijgt volgend jaar 130.000 gulden voor de verzorgende hulp aan de bewoners van de 153 aan leunwoningen in de Liduinahof. Maar of de gemeente in de opvol gende jaren de hulpverlening ook betaalt, is nog een open vraag. Waarnemend directeur Ben de Koning van de Stichting Franke- land, onder wiens vleugel de aan leunwoningen worden beheerd, is dan ook slechts ten dele tevreden. „Het is minimaal merkwaardig dat de gemeente de bijdrage niet structureel vaststelt. Het zijn vaste kosten die elk jaar terugkomen." In de aanleunwoningen wonen ouderen, die zich vrijwel zelfstan dig kunnen bedruipen. Voor een deel maken ze gebruik van de voorzieningen van het aangrenzen de verzorgingscentrum Franke- land. De woningen zijn gekoppeld aan een centrale alarminstallatie. Wanneer hen thuis iets overkomt, kunnen ze daarmee zelf de hulp verlening in gang zetten. Als bij voorbeeld iemand een been breek, dan is thuisverpleging noodzake lijk. Deze hulp kost per jaar 130.000 gulden en komt 'oor reke ning van de gemeente. In 1988 diende de VVD in de gemeente raad al een motie in om de fï n- ciering van de hulp goed te rege len. Pas dit jaar is de zogeheten woontussenvoorziening volledig functioneel geworden, dus ook de hulpverlening aan de bewoners van de aanleunwoningen. Hoewel er geen financiële dekking tegen over stond, heeft het Frankeland- personeel de hulpverlening loyaal uitgevoerd. Ondanks herhaaldelijk aandringen ontving Frankeland niet de gevraagde en noodzakelijk financiële bijdrage. Voor de waarnemend directeur was dat aanleiding voor de aan kondiging, dat hij de verhuur van de aanleunwoningen aan ouderen ging staken. Er was immers geen geld om een goede en reguliere hulpverlening in stand te houden. Zijn dreigement in de richting van het gemeentebestuur zette zoden aan de dijk, maar niet voldoende, zo zette hij gisteravond nogeens uiteen voor de raadscommissie voor Volksgezondheid. Omdat er geen besluit is geno- ,men voor een financiële bijdrage voor 1989, is er een boekhoudkun dig tekort ontstaan van 70.000 gul den, hield De Koning de commis sie voor. SCHIEDAM Burgemeester drs. R. Scheeres en P.L.A. Cup pens, directeur van Sandvik Ne derland B.V. ontsteken morgen avond om 19,30 uur tesamen de feestverlichting in de kerstboom op de Koemarkt. Deze boom wordt traditiegetrouw geschonken door de Schiedamse vestiging van het Zweedse bedrijf. Aan het ontste- kemgaat een lampionoptocht voor af door het centrum van de stad. Deze begint om 19.00 uur aan de Grote Markt om zich via de Hoog straat naar de Koemarkt te bege ven. De optocht wordt muzikaal begeleid door de drumfanfare Har- pe Davids. Aangekomen op de Koemarkt zal rond de kerstboom onder muzi kale begeleiding van de harmonie Harpe Davids en haar dirigent Kees Kramer een samenzang plaatsvinden. Daarna wordt de feestverlichting ontstoken. Na af loop zal de optocht weer via de Hoogstraat teruggaan naar de Gro te Markt, waar de stoet zal worden ontbonden. Vanaf 18.30 uur kun nen kinderen, die niet in het bezit zijn van een lampion deze kopen op de Grote Markt. SCHIEDAM In het verbouw de dienstencentrum De Woudhoek mag in de openbare ruimten niet worden gerookt. Dit verbod geldt sinds vanmorgen om 09.00 uur, toen de deuren van het pand aan het Beijermansplein weer wijd open gingen. Ia de achterliggende maanden moesten de activiteiten vanwege de verbouwing elders worden gehouden. „Iedereen kan zich komen overtuigen hoe licht, groot en aan genaam de nieuwe recreatieruimte is geworden. Deze ruimte willen we het liefst zo houden, waardoor we per 13 december de door de overheid ingestelde maatregel voor het niet-roken in openbare ruim ten willen invoeren! We hopen op begrip en bereidwillige medewer king van de bezoekers," aldus dienstencentrumleidster Marianne Looyen. VLAARDINGEN Vanavond 'organiseert de Modelbootclub (MBC) Vlaardingen een 'modellen- avond'. Op deze jaarlijks terugke rende avond is het de bedoeling dat alle leden die op deze avond aanwezig zullen zijn hun nieuwe scheeps- of ander model meebren gen. Klaar of niet klaar, nog in de bouwdoos of alleen maar op pa pier, het is allemëal om het even. Omdat er in de maand december altijd weer veel nieuwe modelbou wers 'geboren' worden, nodigt de MBC niet alleen haar leden uit, maar ook alle andere modelbou wers die met een bouw-probleem zitten of gewoon hun model willen laten zien. De enige voorwaarde om aan de avond deel te nemen is dat men niet met lege hand :n mag komen. Ook de niet-leden moeten een mo del, bouwplaat, onderdeel of iets dergelijks meenemen. Een uitzon dering wordt gemaakt voor jonge ren onder de 16 jaar. Zij mogen, mits vergezeld van een oudere be geleider, wel met lege handen naar binnen, want de MBC Vlaar dingen is naarstig op zoek naar jeugdige leden. Verder zijn diege nen die alleen informatie willen en aog geen model bezitten ook welkom. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het zaaltje van de Duivenvereniging aan de Kortedijk 44 te Vlaardingen. Er is ruime parkeergelegenheid. Voor meer informatie kan men bellen: 434 17 57. Door Loes Elshof SCHIEDAM De stillevens van de Zweedse schilder Jonny Oppenheimer (66) zijn ronduit con troversieel te noemen. Tegen alle stromingen in de moderne kunst in, heeft hij een stijl ontwikkeld die terugvoert op het werk van de 17de eeuwse Vlaamse en Neder landse meesters. Deze persoonlijke stijl werd zijn handelsmerk. Zijn werk wordt de één 'ware mystieke kraid... toegeschreven en een ander typeert het werk als 'volkomen ouderwets'. Jonny Oppenheimer. „Ik heb nooit de bedoeling gehad ergens bij te horen. Een schilder moet niet naar anderen kijken, maar zijn eigen gevoel volgen. Je moet persoonlijkheid leggen in wat je maakt. Niet schilderen wat de heersende kunststroming je oplegt, of wat in de smaak valt bij het pu bliek." Oppenheimer, die in de Scandi- navisv.ie landen zeer bekend is, exposeert tot en met 6 januari 1990 in de Art Gallery Interbook International in Schiedam. Dit jaar verscheen een rijk geïllu streerde monografie over zijn le ven en werk. Begin januari 1990 verschijnt in Nederland de Engelse vertaling 'Painter against the cur rent'. De schilder is op dit moment met zijn vrouw op bezoek in Schie dam. Oppenheimer groeide op in het vooroorlogse Berlijn, waar anti- Joodse gevoelens sterk opkwamen. Jonny wist al jong wat hij wilde worden; namelijk kunstenaar. Voor een jongen als hij, van Jood se afkomst, was het haast onmoge lijk om in die die tijd schilderles sen te kr ,en. Toch kreeg hij, te gen de voorschriften in, les van de dierschilder Wilhelm Hübner-Lau- erberg, die m hem een aankomend talent zag. De twee had ien illegale ontmoetingen in de Berlijnse die rentuin. Twee maanden voor het uitbre ken van de Tweede Wereldoorlog, vluchtte hij, toen zestien jaar oud, naar Zweden. In de Joodse kib boets waar hij terecht kwam, hield hij het al snel voor gezien. Met twee vrienden besloot hij na na korte tijd een aan het water ge legen huisje in de Zweedse bossen te betrekken. In de oorlogsjaren werkte hij als houthakker in de bossen om m zijn onderhoud te voorzien. De natuur was in die tijd zijn voornaamste inspiratiebron. Na de oorlog besloot hij, in het be zit van een Zweeds paspoort, het land niet te verlaten en zich voor goed in Zweden te vestigen. Aan het eind van de jaren vijf tig ging hij voor het eerst terug naar Berlijn, met een eigen exposi tie. „Het was een heel speciaal ge voel om terug te komen als Jood Jonny Oppen heimer op be zoek in Schie dam op de ex positie van zijn eigen werken. in Berlijn; te bewijzen dat je het overleefd hebt en bent geworden wat je altijd wilde." In Berlijn on- moette hij opnieuw zijn vroegere leermeester. De inmiddels oud en 'vergeten' Hübner-Lauerberg, was uitzinnig blij hem te zien en be loofde een voorwoord te schrijven in Oppenheimers catalogus. Oppenheimer schildert in de traditie van de oudt meesters. Bij zonder kenmerk is het gebruik van licht, dat zijn werk een myste rieus tintje geeft. Hij schildert veel met bruin- en grijstinten. Maar bij al het donker, verschijnen hier en daar lichtpuntjes. Dit licht is erg belangrijk. Het lijkt haast over het onderwerp te aaien. „Je laat het licht er op vallen, de dingen veranderen en krijgen een nieuwe, blijvende waarde. Normale, sterfelijke dingen uit hun dagelijkse omgeving krijgen in een artistieke compositie een hele nieuwe dimensie," vertelt Op penheimer. De schilder staat stil bij een schilderij van een schedel; het is tijdloos en sereen. De symbolische betekenis ervan is heel expliciet. „Mijn stillevens vertellen over le ven en dood, geluk en ongeluk, eenzaamheid en samenzijn. Alle contrasten die het leven eigen zijn. Alle dingen zijn tenslotte sterfe lijk," luidt de boodschap. Hy voegt" er aan toe- „Ach, voor mij part mag je mijn mijn werk ook zien als gewoon iets moois om naar te kijken."Een realistische kunste naar als Oppenheimer gaat recht in tegen de heersende kunstmo- raal. „Critici hebben mij verschil lende malen in een verdedigende positie gedwongen. Omdat in de traditionele kunst regels gelden, kan ik bewijzen wat een goed of slecht gemaakt schilderij is. Maar ik heb helemaal niet de behoefte om me te verdedigen. Ik voel dat het goed is wat ik maak. Als je iets kunt maken wat 'echt' is, word je wel geaccepteerd." Oppenheimer voelt verder niet de behoefte zich af te zetten tegen de moderne kunst. „Ik houd best wel van moderne kunst. Maar niet van alle. Neem de Cobra-groep. Uit die beweging zijn geweldige schil derijen voort gekomen. Maar er zijn ook schilderijen, die elke vorm van persoonlijkheid of ka rakter missen. Dan vind ik het slecht." Oppenheimer; „Sommige men sen bewonderen maar klakkeloos alles wat nieuw is. Maar je moet alleen iets bewonderen als je het werkelijk mtoi vindt. Anders ga je gemakkelijk voorbij aan je gevoel. Als mensen naar mijn werk kij ken, hoop ik dat ze dezelfde op winding en liefde ervaren, die ik voel als ik scnilder." Inbraak aan Koggeschip SCHIEDAM Op klaarlich te dag hebben inbrekers hun slag geslagen in een woning aan het Koggeschip in Woud- hoek. Tijdens afwezigheid van de bewoners in de namiddag zijn de daders de woning via het keukenraam binnengedron gen. Zij namen een videorecor der, sieraden, een rekenmachi ne en bankpasje mee. De totale waarde van het ontvreemde be draagt ongeveer tweeduizend gulden. Ook werd ingebroken in een tuinhuisje op het volkstuinen complex Vijfsluizen. Daar wer den enkele huishoudelijke goe deren meegenomen. Bejaarde vrouw beroofd SCHIEDAM Een hoogbe jaarde vrouw is gisteren bij de supermarkt Bas van der Heij den aan het Broersveld beroofd van haar handtas. De tachtigja rige vrouw meldde bij de poli tie, dat tegen zes uur een jonge vrouw haar tas meenam waar in bijna honderd gulden aan geld, postzegels en persoonlijke bescheiden zat. Schuil plaats junks haaid SCHIEDAM De politie heeft in de brandgang achter het warenhuis van C 8* A aan de Koemarkt een schuilplaat van junks leeggeruimd. In de steeg, die uitkomt op de Singel en waarlangs een serie schuur tjes staat die niet meer gebruikt worden door de bewoners van de flats boven het warenhuis, trof de politie matrassen, injec tienaalden, lege flessen en an der afval aan dat op de aanwe zigheid van drugsverslaafden wees. Alle materiaal is afge voerd naar de vuilverbranding. Verkeerscontrole SCHIEDAM Bij een con trole xn het kader van het jeugdverkeersplan heeft de poli tie gistermorgen 21 bekeurin gen uitgedeeld. De ploeg agen ten stond deze keer op de krui sing Parkweg - Mgr Nolens- laan Bij deze actie, waarbij vooral gelet wordt op de ver lichting, gingen voornamelijk jongelui op de bon. Reïncarnatie SCHIEDAM Reïncarnatie is het onderwerp dat de heer J A. Kleyn uit Zaandam mor genavond behandelt bij de Spi rituele Vereniging Harmonia in het wykgebouw Nieuwland aan het dr. Wibautplein 165. Aan vang 20.00 uur. Toegangsprijs voor niet-leden ƒ7,50. Na de pauze zal via een zaalproef in drukken uit een vorig leven worden gegeven. Voor inlich tingen kan iedereen terecht bij A. Koenderman-Van der Moet, Van der Elststraat 18, tel. 4266092. Rock "n Roll- kerstshow in Novotel SCHIEDAM Zaterdag is het vanaf 20.00 uur weer raak in het Novotel aan de Hargal- aan 2 wanneer daar de grote Rock 'n Roll-kerstshow van de Westcoast Rockabilly's losbarst. Het spektakel zal ongetwijfeld tot in de kleine uurtjes duren. De zaal is helemaal ingericht in de stijl van de Amerikaanse kerstviering uit de jaren vijftig. Live muziek wordt verzorgd door de South Coast Rock 'n Roll Club en op de draaitafels van de DJ's liggen non-stop de hits van Elvis, Eddy Cohan, Bill Haley, Jerry Lee Lewis enzo voort. Er zijn danswedstijden waarbij fraaie prijzen weggege ven worden en standjes met rock 'n roll-artikelen. Zoals ge bruikelijk zyn de hapjes gratis. Pettycoat, leren jack en vetkuif zijn niet verplicht, doch wel ge wenst. Kaarten zijn verkrijg baar bij het Novotel, tel. 4713322. Exposit< nny Oppenheimer tot en met januari 1990 in de Art Gallery Interkook International, Lange Haven 97 in Schiedam. Openingstijden maandag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM Ongeveer 25 fractie- en bestuursleden van de Partij van de Arbeid brengen mor gen een werkbezoek aan de wijk Nieuwland. De delegatie gaat in zes afzonderlijke groepen de wijk in. Bezoeken worden gebracht aan scholen, winkeliersverenigingen, migrantencentrum 't Parkweg, be wonersverenigingen, ouderenvoor zieningen en aan verscheidene welzijnsvoorzieningen. Het bezoek is het vijfde in een reeks van wijkgerichte activiteiten van de PvdA. In okto. r 1987 werd Nieuwland al eens aange daan. Middels het bezoek hoopt de plaatselijke afdeling van de PvdA de contacten te versterken met de bewoners en tegelijkertijd een be ter inzicht te verkrijgen in de pro blematiek en de ontwikkelingen in de diverse wyken van de stad.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1