Polen bevelen hun land aan bij Schiedamse ondernemers Schieburg kruipt boven stationsgebouw uit Het Vrije Volk SCHIEDAM TVKRANT KUNST TE KIJK ■«v» Sjaak Verberk in de VUT Sieraden gestolen Klaverjassen in Klubhuis Zuid Concert fluitkwartet Investeren bij ons, kan voor u een goede springplank zijn naar de Sovjetunie' v "Hz/frP** m ipJiSt*- 4?< ?y'*'V -i4vW,.i; -" --VÖI &v"M# 1;.*^ if - T PAGINA? 4 DONDERDAG 14 DECEMBER 196 ywJ SCHIEDAM Na een dienstverband van bijna vijf tig jaar houdt Sjaak Verberk het voor gezien bij de Openba re Nutsbedrijven Schiedam. Per l januari maakt de 63-ja- rige geboren en getogen Schie dammer gebruik van de VUT-regeling. In zijn laatste functie bij de ONS was hij chef van de onderafdeling gas- en watermeters, geisers en klachten. Verberk begon in 1942 bij de toenmalige GTB als leer ling-fitter, en werkte daarbij aan de aanleg en het onder houd van de Schiedamse gas- en drinkwatervoorzieningen. Na de oorlog vervulde hij zijn dienstplicht in Nederlandsch Indië, om na zijn thuiskomst de draad bij de GTB weer op te nemen. Door studie en zijn grote ervaring werd hij al gauw fit ter le klas en later voorman fitter. De ombouw van stads- gas op aardgas in de jaren zes tig vormde een drukke en ver antwoordelijke periode in zijn loopbaan. Voor hij zijn huidi ge functie bereikte was hij ook nog vijf jaar lang werk zaam op de afdeling inspectie. Belangstellenden kunnen Sjaak Verberk op vrijdag 15 december vanaf 15.45 uur de hand drukken tijdens zijn af scheidsreceptie in het be drijfsrestaurant van «te ONS aan de Van Heeks'xaat lt>. SCHIEDAM Uit een wo ning aan de Schrijnwerkers straat in Woudhoek zijn giste ren sieraden ontvreemd. De da ders kwamen binnen door aan de achterzijde van het pand een raam te forceren. De waarde van het gestolen goed is nog niet bekend. Samenzang in Singel kerk SCHIEDAM Zondagavond wordt in de Singelkerk de tra ditionele kerstsamenzang ge houden. Medewerking verlenen de -Shell Harmonie Rotterdam, het mannenkoor I.H.D. en het vrouwenkoor Jubilatio. Aan vang 19.30 uur. Toegang gratis. SCHIEDAM 1 Klubhuis Zuid houdt woensdag 20 decem ber het klaverj as-Kersttoernooi Voor een rijksdaalder kunnen geïnteresseerden zich tot 20 de cember, veor 13.30 uur, in schrijven. Iedere deelnemer speelt voor zichzelf, paren wor den niet ingeschreven. Voor in lichtingen kunnen klaveijas-fa- naten even langs gaan bij Klub huis Zuid, Dwarsstraat 42. Het telefoonnummer is 4267297. Salaam Bombay in Filmhuis Schiedam SCHIEDAM In het Film huis Schiedam draait morgen de Indiase speelfilm Salaam Bombay, het debuut van rr 'is- seuse Mira Nair, Het is het ver haal van de plattelandsjongen Krishna, die in de grote stad Bombay terechtkomt. Als thee jongen probeert hij in deze har de wereld te overleven en ook nog 500 roepies te sparen om ooit nog eens naar zijn familie te kunnen terugkeren. De ver diensten zijn echter gering en de concurrentie groot. Al zwoe gende komt hij'in contact met een aantal kleurrijke figuren, die op of net over de rand van de criminaliteit opereren. Sa laam Bombay biedt een indrin gend beeld van de miserabele situatie waarin de straatkinde ren van Bombay verkeren, zon der in valse sentimentaliteit te vervallen. Aanvang half tien, zaal open vanaf half negen. Toegang voor donateurs vier gulden; donateur worden kost vijf gulden, inclusief de eerste film. SCHIEDAM Zondag treedt het fluitkwartet Tegenwind op in het kerkgebouw van de Ne derlandse Protestantenbond aan de Westvest 92. Het ensem ble bestaat uit Maaike Bom, Marieke van der Horst, Lia Koolmees en Ellen Opten. Zij brengen muziek ten gehore uit allerlei tijden, voor vier soorten fluiten: piccolo, gewone fluit, altfluit en basfluit. Centraal staat de kerstmuziek, met on der andere 'Twee parafrasen 'over Waalse kerstliederen', van de /componist Joseph Jongen. •Het concert, georganiseerd door de Vereniging Vrienden van _Jiet Stedelijk Museum, begint om 14.30 uur. De toegang be draagt 5 gulden, leden en CJP- houders betalen 3 gulden. Door Ben van Haren SCHIEDAM „Nederlanders zijn nu eenmaal goede handelslui, dus kunnen wij hun financiële en organisatorische steun goed ge bruiken." Adam Kucharski, han delsraad van de Poolse ambassade in Scheveningen, hield dit de le den van het Schiedamse departe ment van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Han del gisteren voor. De handelsraad, die deel uit maakte van het gezelschap dat am bassadeur Gwiazda had meegeno men naar de jaarlijkse grote lunchbijeenkomst van de NMNH, zei niet te komen vragen om hulp,' maar graag de mogelijkheden aan te geven voor ondernemende Ne derlanders. Ongeveer honderd van de 160 leden van de plaatselijke onderne mersorganisatie waren naar het Novotel gekomen om van Poolse zijde te horen welke nieuwe kan sen zij hebben in Oost-Europa. Be halve in de zomermaanden houdt het departement van NMHN maandelijks lunchbijeenkomsten en eens per jaar een grote, waarop een gast een speciaal onderwerp onder de aandacht brengt. Deze keer was de keuze geval len op Polen, dat vooral na zijn de mocratisering naarstig pogingen doet om de handel met het buiten land uit te breiden. Het land ligt goed in de markt in Nederland, verzekerde ons directeur A. Gole- biowski van Hollimpex, een Poolse handelsfirma, die een serie pro- dukrnn had uitgestald voor de Schiedammers. Glas, leder, tegels en artikelen van draadplastic toon de hij. „De vraag naar Poolse pro- dukten is hier sterk gegroeid. De import in Nederland is driemaal groter geworden dan vier jaar ge leden. En die groei zal doorzet ten." Een belangrijke reden hier voor noemt hij de toenemende ver soepeling in de regelgeving. Ook handelsraad Kucharski wees zijn Schiedamse toehoorders op die verbeteringen. „Vorige maand nog heeft de Europese Com missie beperkende regels voor ex port naar Oost-Europa opgehevem en ook in ons eigen land zijn de restricties ingetrokken op het ge bied van de munteenheid om het handelverkeer te bevorderen." Toerismne Nederland is na Westduitsland en Groot-Brittannië de belangrijk ste handelspartner van Polen uit de EG. Kucharski, die tot drie maanden geleden in Polen op het ministerie van Buitenlandse Han del werkzaam was, wees op de moeilijke taak van de nieuwe rege ring om de moderne markt-econo- mie gestalte te geven in zijn land. Er zijn volgens hem goede winst mogelijkheden voor Nederlandse ondernemers in Polen en „inves teren bij ons kan voor u een goede springplank zijn naar Ct Sovjet unie." Veel is er in Oost-E uropa te doen voor Nederlanders op het ge bied van milieutechniek, isolatie, automatisering en landbouw-me- chanisatie. Laretski, toerisme-bevorderaar van de Poolse ambassade, bena drukte de toeristische mogelijkhe den, de rijkdom aan musea en kunst en de Poolse filmschool. Voor investeerders zag hij goede mogelijkheden in het zuid-oosten van Polen, waar hotels en andere toeristische voorzieningen ontwik keld moeten worden. 'Vertrouwe lijk' deelde hij de Schiedamse za kenlui mee, dat Polen ook bekend staat om de schoonheid van zijn vrouwen. De schoonheid van jongens stemmen werd het Schiedamse ge zelschap aan het eind van hun bij eenkomst waar. Van de 'Poolse Nachtegalen'het normaal uit ruim honderd jongens bestaande koor, traden er in Novotel 25 op. Onder leiding van prof. Jerzy Kurczewski brachten zij een tien tal liederen ten gehore, waaronder uiteraard enkele kerstliederen. V Het silhouet van Schiedam verandert niet alleen door de herbouw van molen De Nieuwe Palmboom. Achter het stationsgebouw aan de Horvathweg komt hut eerste,van de drie kantoortorens voorzichtig over de rand van de oude bebouwing heen. De bouw van Schieburg, dat tien kantoorlagen krijgt, verloopt zeer voorspoedig volgens projectontwikkelaar Kantorenhuis en de opleve ring ten behoeve van de eerste gebruiker het technisch adviesbureau Protech International zal in de tweede helft van volgend jaar kunnen plaatsvinden. „We hebben als uiterste opleveringsdatum eind vol gendjaar afgesproken. Daar hebben we ook geen moeite mee," zegt woordvoerster mevrouw W. Slooves. Over de bouw van de tweede toren worden nu afrondende besprekin gen gevoerd met de aannemer. „Begin volgend jaar zullen we hieraan beginnen. Inmiddels zyn al vier van de negen kantoorlagen definitief verhuurd," zegt Slooves die regelmatig lovende woorden hoort over de tekeningen, die door basisschoolleerlingen op de schutting zijn aangebracht. Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17 30 uur, herhalingen om 18 30, 19 30, 20 30, 21 30 en 22 30 uur Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte-de Withstraat 25 Zolang de voorraad strekt ROTTER DA Scheherazade terug in geboortestad SCHIEDAM Maria Oomkens, be ter bekend als de schrijfster Scheher azade, is zaterdag te gast in het Filxp- huis. Ze zal daar een lezing houden ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de Schiedamse Openbare Biblio theek. Ook zal zij in de pauze en na af loop boeken van haar hand signeren. Oomkens werd in 1914 in Schiedam geboren. In een boekje dat de biblio theek ter ere van net jubileum heeft uitgebracht, vertelt Oomkens hoe be langrijk haar wekelijks bezoek aan de bibliotheek aan de Lange Haven is ge weest voor haar loopbaan als schrijf ster. Ruim twintig boeken heeft ze op haar naam staan en al bijna veertig 40 jaar (sinds 1951) schrijft zij, onder de naam Scheherazade, wekelijks in Libel- Ie over dingen die zij in het dagelijks leven meemaakt. Om half negen zal de lezing begin nen in het Filmhuis aan de Nieuw- straat 12. De toegang bedraagt vijf gul den. Gezien de verwachte grote belang stelling en het beperkte aantal plaatsen wordt aangeraden te reserveren. Dit kan tijdens kantooruren bij A.C. Ver hulst, tel. 010-4270956. Gemeente zoekt inval leerkrachten Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056 SCHIEDAM De gemeente kampt met een tekort aan gekwalificeerde on derwijskrachten. Het blijkt in de prak tijk bijzonder moeilijk om een vacature vervuld te krijgen. Voor het vervangen van een leerkracht bij ziekte of verlof is het nauwelijks meer mogelijk leer krachten te vinden. Daarom zoekt de gemeente contact met mensen die be voegd zijn tot het geven van les. Volgens ambtenaar A.J. Tigges van het Bureau Gemeentelijke Onderwijs- consulent is het tekort aan leerkrach ten het gevolg van een verminderde in schrijving enkele jaren geleden op de opleidingsscholen. „Er waren destijds berichten over een overschot aan leer krachten. Nu zitten de scholen met de ellende. Het is niet te hopen dat we de tijden van 1960 terugkrijgen toen er een chronisch u1 1 tan leerkrachten heerste." Toen gold tussendeuren open en 70 tot 80 leerlingen bezighouden en vooral niet ziek worden. Tigges verder: „Mochten er mensen zijn die één of meerdere dagen weer voor de klas willen staan, kunnen ze ons bellen op nummer 4260500 toestel 234. Over belemmeringen kan altijd worden gepraat." STILLEVENS OPPENHEIMER De stillevens van de Zweedse schilder Jonny Oppenheimer (66} zijn ronduit controversieel te noemen. Tegen alle stromingen in de moderne kunst in, heeft hij een stijl ontwikkeld die terug voert op het werk van de 17de eeuwse Vlaamse en Nederlandse meesters. Deze persoonlijke stijl werd zijn handelsmerk. Zijn werk wordt door de één 'ware mystieke kracht' toegeschreven en een ander typeert het werk als 'volkomen ouderwets'. Bijzon der kenmerk is het gebruik van licht, dat zijn werk een mysteri eus tintje geeft. Hij schildert veel met bruin- en grijstinten. Maar bij al het donker, verschijnen hier en daar lichtpuntjes. Dit licht is erg belangrijk. Het lijkt haast over het onderwerp te aai en. Oppenheimer, die in de Scan dinavische landen zeer bekend is, exposeert tot en met 6 januari 1990 in de Art Gallery Interbook International, Lange Haven 97 in Schiedam. Openingstijden: van maandag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur en op af- KUNST TUSSEN DE CROISSANTS In croissanterie 'Delifrance' aan de Hoogstraat in Schiedam is nog tot eind december werk te zien van Albert de Bruin. Deze Schiedammer, die vooral bekend staat om zijn magistrale zang kwaliteiten, is wat kunst betreft een auto-didact. Hij zette onge veer 8 jaar geleden de eerste lij nen op papier. Zijn stijl heeft zich in de loop ter jaren ontwik keld van puur tekenen naar wat hij zelf noemt 'een beetje surrea listisch werk'. Van De Bruin zijn in Delifrance zoo/el kinderpor tretten als surrealistische werken in acryl-techniek te zien. POPPEN IN SCHIELAND „Gezichten van oude mensen hebben ons zoveel te vertellen, dat je er niet op uitgekeken raakt." De Rotterdamse Henriët- te van de Berg-Bast begon zes jaar geleden met het maken van oppen voor kinderen, maar na wat lessen.jran Christien Baars werdén .het' kakarakterpoppen, hele sprookjes en.kerstgroepen. De tekening, in oude gezichten boeit-Tiaar rechter het meest. In de vitrines van het Schieland- Ziekenhuis -aan< de Stadhouder- slaanris^torién mét 30 december een aantal poppen van haar "te zien. Van Huub Middeldorp uit Schiedam hangt in de-Polikliniek B.K.-laan gedürehde 'dezé periode daarna maakte hij geschilderde portretten en-na een verbreding van technieken en stijlen en een ontmoeting met de schilder Leon van der Heyden leverde hij enige tijd abstract werk. Daar is hij in middels weer vanaf gestapt na lessen in de kunstklas van Maijo van Soest in net Stedelijk Muse um. Uit de verschillende tijden stammen de schilderijen, die op zijn expositie in de Schieland-ga- lerie hangen. SCHILDERIJEN OP PAPIER Gevoelens, herinneringen of ideeën die hij opdoet in zijn naaste omgeving, geeft hij weer in een intuïtief gekozen kleur. Het kan als aquarel zijn of in ge mengde techniek. In ieder geval gaat trans Peters altijd zonder vooropgezet plan te werk. Hij hoopt, zoals hij zelf zegt, dat zijn werk een dialoog aangaat, met wie er naar kijkt. Zestien werken van de Rotterdamse kunstenaar zijn tot 15 december te zien in café De Hermandad aan de Grote Markt in Schiedam. Enkele ti tels: Kosmos, Bloot gevallen, Avignon danst, Hommage In- diën, Zonnebloemen bij avond, Spaanse expressie. De tentoon stelling kreeg als titel 'Schilderij en op papier'. Het is de tweede expositie sinds de opening van dit etablissement in het voorma lige politiebureau van Schiedam. Do spits werd afgebeten door Jan van der Lans. NAÏEF SCHILDEREN Hoewel zij geen enkele kunst opleiding volgde, had Marijke Smith altijd al het verlangen om te schilderen. De techniek die haar het meest bleek te liggen, was het ouderwetse naïeve olie verf-schilderen. De onderwerpen die Smith schildert betreffen vooral jeugdherinneringen en va kanties. Marijke Smith exposeert tot en met 1 januari in theater De Teerstoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam. START 81 In de foyer van het Unilever Research Laboratorium is vrij dag een tentoonstelling geopend onder de titel Start 81. De deel nemende kunstenaars zijn, Hele na Susanne van Oost, Panda van der Raaf en Baan Hermelink uit Rotterdam. Van de 44-jarige Van Oost hangen er illustraties van mensen, dieren en landschappen uit verschillende delen van de wereld. De twintig jaar jongere Panda van der Raaf heeft bij URL pentekeningen hangen, waarin de composities van ver sneden letterbeelden haar specia lisatie Grafiek verraadt. Herme link (23) speelt met Vuur. Vuur is volgens hem van grote betekenis voor de ontwikkeling van de menselijke beschavingen. Hij toont vijf objecten, van verschil lend materiaal, met een vierkan te basisvorm waarin het vuur te- lekens een andere vorm heeft. Start 81 is tot en met 4 januari 1990 op elke zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 te bezichti gen in de foyer van het Unilever Research Laboratorium aan de Olivier van Noortlaan 120 te Vlaardingen. AFRIKAANSE KUNST Abstracte doeken met felle kleuren symboliseren de 'ont moeting' tussen de continenten Afrika en Europa op de tentoon stelling van Jean Molse Kongolo in de showroom van 't Aards Goed aan de Kortedijk 71 in Vlaardingen. Vanaf zaterdag tot enkele dagen voor kerstmis zijn de schilderijen te zien van deze 23 jaar geleden in de plaats Ban gui in Centraal Afrika geboren kunstenaar. Al vanaf zijn veer tiende schildert Kongolo. Eerst zonder maar later met begelei ding leerde hij de verschillende technieken en andere kunstvaar digheden in een tweejarige oplei ding aan de kunstacademie van Bangui. Hij werkt veel met olie verf en maakt ook portretten. Hij is met een grote hoeveelheid schilderijen naar Nederland ge komen in de hoop een en ander te verkopen, 't Aards Goed heeft permanent vele soorten stijltegels en ander bijzonder aardewerk geëxposeerd staan. Daaronder be vindt zich het beroemde Faience, wat met tinhoudende glazuur be dekt aardewerk is. KUNST BIJ DE BANK In de expositieruimte van de Verenigde Spaarbank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardin gen is tot en met 18 januari werk te zien van de Vlaardingse kun stenaar Jan van Dorp. Van Dorp maakt onder meer opvallend fraai gelijnde mannen-figuren in gemengde techniek. De kunste naar exposeerde eerder in onder meer in de (Harmoniek het Stede lijk Museum in Schiedam én de galerie van de Bijenkorf in Rot terdam Verder verzorgt hij te kenlessen aan de Voorstraat 31 in Vlaardingen. Diverse artothe ken, bedrijven, instellingen en particulieren hebben al werk Van Dorp in hup. bezit. METHODISCHE KUNST Het werk van AartsHoutman heeft een sterk methodisch ka rakter: hij probeert achtereenvol gens ordening, vorm.'en kleur in zijn doeken aan te brengen. Daarmee bouwt hij voort op de mentaliteit van de constructivis ten-beweging in de jaren twintig, waarbij het inzicht voorop stond. Verder toont zijn werk overeen komsten met stromingen als mi nimal art, systeemkunst en fun damenteel schilderen. Het ratio nele element komt in Houtmans werk sterk tot uiting. Hij schil dert vanuit een centrum, waarna het totale beeld steeds meer vorm wordt öegeven. Een exposi tie van zijn werk zal tot en met 23 december te zien zijn in de Vlaardingse Galerie/Artotheek van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Op vrij dag tot 18.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. VERWONDERING Jeannne Suijker exposeert tot en met 16 december in de nieu we hoofdvestiging van de Ge meentebibliotheek aan de Waal straat in Vlaardingen. De ten toonstelling, genaamd Verwonde ring, werd geïnspireeerd door onderwerpen uit de natuur. Suij ker schildert haar landschappen op houten panelen. Volgens haar werken de stand van de zon en het weer in op de natuur. Deze spanning probeert Suijker op rea listische wijze in haar schilderij en te vangen, wat een soort ma gisch effect heeft. Het lijkt alsof men een sprookje binnenstapt. Jeanne Suijker exposeerde al' eerder werk onder de titel' Broekpolder. J OUDE PRENTEN fr Tot eind 1989 toont kunsthari-" del Peet van der Hoeven in thee— schenkerij 'De Zeeman' aan de Hoogstraat 205 in Vlaardingen* oude prenten en schilderijen. Be- halve oude Vlaardingse prenten zijn er ook 18de- en 19de eeuwse bloemen- en vogelprenten te zien. De tentoonstelling is te be zichtigen tijdens de openingsuren van De Zeeman. ■-M c9 frrfrx tl r» V> Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) 5M* sss/vss/s .t/s 4 AVONÖiLADEN TV CTirflaV t L b/j. xfL f<r n,T :S4 M. PA it F* J sesstój?|Hassï'<!Wrt*.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1