Burgemeester opent kerstmarkt ISbAginA^ Het Vrije Volk SCHIEDAM Cursus haute cuisine ONS stuurt twee girokaarten Literatoren worden niet vrolijk van Schiedam -1/ A Fietser door trein overreden Bibliotheek zoekt stukjes voor boek Opbrengst collecte bestemd voor taalcursussen en zomerkampen voor kinderen 1 y|li||| Schakelcursus Ziekenverzorging r ws ZATERDAG 16 DECEMBER 1989 RAi-UNO ook op televisiekabal J SCHIEDAM Omdat TV 10 toch voorlopig niet uitzendt, - willen de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam (ONS) op het on benutte 23ste kanaal het Itali- aanse commerciële satelliet tv- programma RAI-UNO gaan doorgeven. Het betreft echter - een tijdelijke doorgifte, stelt P. van Baraeveld van de ONS. Naar verwachting zal RAI-UNO aan het eind van januari 1990 in de huiskamer worden ge bracht. Kerstbingo in 'Kiuphuis Oost' SCHIEDAM Dinsdag houdt het 'Kiuphuis Oost' een kerstbingo meteen speciale prijsronde. Ook mensen die willen loten kunnen er die avond terecht. In de pauze zal namelijk ook een loting plaats vinden. De zaal aan de Galileï- straat is om zeven uur geopend. De bingo-avond begint om acht uur. De toegang kost/12,50. Jeugdfilm in J De teerstoof SCHIEDAM De jeugdfilm xj De Tovenaar van Oz draait woensdagmiddag in Theater De Teerstoof. Het meisje Dorothée J speelt de hoofdrol in de film, waarin zij samen met eea leeuw en een vogelverschrik ker op zoek gaat naar de grote Tovenaar. De film gaat draaien om 14.00 uur voor kinderen van 4 tot 12 jaar. De toegangs prijs bedraagt 3,75. Openingstijden Arbeidsbureau SCHIEDAM Rond de ko mende feestdagen zijn de ope ningstijden van het Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord en liet Uitzendbureau Start an ders. Op donderdagmiddag 21 december is het bureau in Schiedam na 12.00 uur geslo ten. Voor dringende zaken wordt men verzocht 's morgens contact op te nemen. Het bij kantoor in Rozenburg is don derdag 28 december de gehele dag gesloten. Op die datum kan men wel in Schiedam terecht. De normale openingstijden van het kantoor in Schiedam, Laan van Bol'Es 3, zijn van 8.30 tot "12.00 uur vooT inschrijving en van 8.30 tot 15.00 uur vooral- gemene informatie. Voor meer informatie kan men bellen, tel. 4705300. uv* SCHIEDAM Woensdagoch tend is aan de Joppelaan in Schie dam een fietser door een trein doodgereden, zo heeft de Schie- darose politie gisteren bekendge maakt. De politie weet nog niet wie de man is. De recherche vraagt de medewerking van het publiek om zijn identiteit te ach terhalen. De man is tussen de 40 en 50 jaar oud, is tussen de 1,75 en 1,po meter lang, heeft een stevig pos tuur en donkerblond sluik haar. Hij was gekleed in een blauwe wollen commandotrui met epaulet ten, oen blauwe corduroy pantalon met blauwe broekriem, grijze kor te nylon sokken, donkerblauwe tot zwarte schoenen en een goudkleu rige bril. De man reed op een ongeveer -v tien jaar oude herenfiets met ver- snellingen en leren zadel van het merk 'Raleigh'. Wie inlichtingen kan verstrek- lr'ken over de identiteit van de man, 7Tkan contact opnemen met de "^Schiedamse politie, telefoon: c:'4260760. SCHIEDAM De gemeen tebibliotheek zoekt verhaal tjes en uitspraken over plekjes en gebeurtenissen in Schie dam. Met de stukjes wil de bi bliotheek, in samenwerking met twee Schiedamse boek handels, een literaire gids sa menstellen voor een stads wandeling door Schiedam. Zoekacties in de collecties van de bibliotheek, boekban dels en het gemeentearchief hebben al veel materiaal op geleverd van bekende en min der bekende schrijvers. De sa menstellers van het boekje zijn er echter van overtuigd dat er bij de Schiedamse men sen thuis wellicht nog meer verhalen in de boekenkast of op zolder staan. Wie denkt geschikt materi aal te hebben voor het boekje, kan contact opnemen met El len Frank (010-4708320) of Ruud Aret (010-4712313). SCHIEDAM Woensdag 20 de cember houdt de landelijke Stich ting Vluchtelingenwerk de 'Dag van de vluchteling', waarmee de aandacht wordt gevestigd op de si tuatie van vluchtelingen. Op basis scholen wordt een 'kinderkerst- loop' gehouden. In Schiedam doen tien basisscholen mee aan deze ac tie. Dit houdt in dat de schoolkinde ren langs de deuren gaan om geld in te zamelen voor bet vluchtelin genwerk. Met het ingezamelde geld worden voor deze mensen on der meer taalcursussen georgani seerd en voor de kinderen zomer kampen gehouden. „Op dit moment verblijven 24 vluchtelingen in Schiedam. Er zijn mensen uit Sri Lanka, Pakistan, Joegoeslavië, Iran en Nigeria, voornamelijk mannen tussen de twintig en dertig jaar De woonsi tuatie is hier niet bepaald gewel dig. De wisselwoningen zijn eigen lijk niet geschikt voor langdurig verblijf, gehorig en klein. Gelukkig heeft de gemeente nu toegezegd dat daar binnenkort verandering in komt," zegt Toon Marrevee van Schiedamse afdeling van deze stichting. Elke maand komen duizend vluchtelingen naar Nederland. De zen gaan naar de vluchtelingen- centra, en worden daarna ver spreid over de gemeentes her en der in het land. Deze mensen heb ben een verzoek tot asiel inge diend. Zolang de situatie in hun land niet verbetert, willen zij er niet naar terug. De stichting Vluchtelingenwerk ondersteunt de mensen, waar mogelijk, om hun verblijf in Nederland 'leefbaar' te maken. Gerda Goed-Visscher, ook vrij willigster bij het Vluchtelingen werk in Schiedam, vertelt hoe zij de mensen wegwijs probeert te maken in het dagelijkse leven. „Je gaat met ze mee naar de bank, je zegt waar ze het goedkoopst bood schappen kunnen doen.* Je zorgt, dat ze kleding krijgen, want ze' hebben echt helemaal niets als ze hier komen. Je begeleidt ze tijdens de verhoren bij de politie. Dat is voor hen vaak een erg emotioneel - moment. Door him traumatische ervaringen, koesteren zijdiep wantrouwen tegen alles "wat met politie te maken heeft. En als het asielverzoek wordt afgewezen, ga je mee naar de advocaat." Gerda Goed-Visscher en Toon Marrevee, vrijwilligers van de Stichting Vluchtelingenwerk: „Ik zat een keer met een man te praten, die voortdurend achterom keek of er iemand stond." Onderdeel van het vluchtelin genwerk is ook het verzorgen van talencursussen. Eigenlijk mag de asielzoekende niet integreren in de 'Nederlandse maatschappij. Een emotionele schok wordt zo be perkt, zodra de asielaanvraag niet wordt ingewilligd, wat betekent dat de asielzoekende het land uit moet. In de praktijk betekent dat deze mensen niet mogen werken of onderwijs volgen. Voor het on derwijs geldt: de overheid verbiedt het niet, maar schept geen facili teiten," zegt een woordvoerder van de landelijke stichting Vluch telingenwerk in Amsterdam. Gerda Goed: „De meeste vluch te) -gen spreken al Engels of Duits. Het blijkt dat ze* in korte tijd door zo'n/cursus al aardig wat. Nederlands* onder de.lchie.kunnen. krijgen. Dit" is in"feite""onontbeer- lijk, omdat het soms jaren kan du ren voordat over een asielverzoek wordt beslist." -•"Voor'de'vluchteling is "het van 'belangd dat" er" een klopfjnd 'vluchtverhaal' is. Er-moet aange toond worden dat zij in het land van herkomst, 'gegronde reden hebben om te vrezen voor hun le ven', zo staat in het Vluchtelingen verdrag van Genève (1951). „Je moet echt met bewijzen komen, anders kun je het wel vergeten," vertelt Gerda Goed. In de prakijk wordt tachtig percent van de aan vragen afgewezen. Vast bedrag De opvang van asielzoekers is het gevolg van de Regeling Opvang Asielzoekers (ROA), die in 1987 werd uitgegeven. Omdat destijds te veel asielzoekers in de grote steden waren geconcentreerd, besloot de regering een beroep te doen op de gemeentes die nog geen vluchtelin gen hadden opgenomen. De rege ling is vrijwillig, de gemeentes zijn niet verplicht om asielzoekers op te nemen. Maar er wordt wel een" sterk 'moreel beroep' gedaan op de-- plaatselijke overheden. K Elke gemeente die iemand op neemt, krijgt per asielzoeker >,een vast bedrag van 1050 gulden 'per maand. Hiervan krijgt de''asielzoe ker zelf voor voeding, kleding en zakgeld 450 gulden in handen. Met de resterende 650 gulden vergoedt de gemeente onder meer de huis vesting en inrichtingskosten. In de richtlijnen van het minis- De allereerste kerstmarkt in Schiedam is ge opend. SPI 1 Door Rein Wolters SCHIEDAM Met het kopen van twee toegangskaartjes heeft burgemeester Reinier Scheeres gis teravond in de Korenbeurs de al lereerste kerstmarkt in de geschie denis van Schiedam geopend. Ge heel in de stijl van Kerstmis arri veerde de burgervader in gezel schap van de kerstman in een ar restee, daarbij muzikaal verwel komd met kerstliederen door het zangkoor van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. De kerstmarkt is een initiatief van de negen samenwerkende ser viceclubs, die in de stad opereren. „Dienstvaardigheid staat hoog in hun vaandel," hield de burgemees ter de honderden belangstellenden voor. De netto-opbrengst van de kerstmarkt gaat in zijn geheel naar het restauratiefonds voor mo len De Nieuwe Palmboom. „De herbouw van die moten slaat bij zonder aan," aldus Scheeres die ook voorzitter is van de Stichting De Schiedamse Molens. Volgens een schatting zal de op brengst ongeveer 25.000 gulden zijn, met als prettige bijkomstig heid „een verdubbeling van het bedrag door een Schiedamse Stich ting, die onbekend wenst te blij ven," aldus de blij verraste mede organisator Frans van Krugten, die van de burgemeester de ere-titel 'Schiedamse Promotie Activist' kreeg toebedeeld. Op de markt zijn allerlei artike len te koop die hebben te maken met Kerstmis. Van avondkleding tot kerststukjes en van schilderijen tot met de hand gebordeerde kus sen. De goederen zijn vrijwel alle maal gratis ter beschikking ge steld. Bovendien is er een loterij met als hoofdprijs een 8-daagse Rijnreis voor twee personen, ge schonken door het Rotterdamse cruisebedrijf Watertransport. De winnaar wordt zondagavond di rect na het beëindigen van de markt bekendgemaakt. Vandaag kan men nog terecht in de Koren beurs aan de Lange Haven tot 22.00 uur. Morgen om 18.00 uur sluit de markt. De toegangsprijs voor de kerstmarkt bedraagt 2,50 gulden. Tussen het snuffelen door tre den ook groepen en artiesten op. Het programma voor morgen is: 10.30: Opening. 11.00: Toneelgroep Othello met 'Nooit meer een kerst boom. 12.00: Harmonie-orkest St. Radboud. 13.00: Reinier Reingoud (viool) en Maijam IJsselsdijk (pia no). 14.00: Nogmaals Othello. 14.30: Hanneke Leliveld op harp. 15.00: Kwartet Kwartet Metaal/Scheeres. 16.00: Merel Ritz (zang), Barbara van Lint (zang) en Servaas Janssen (piano). 16.30: Klassiek ballet Tosca Balm. 17.00: Toonkunst Jongerenkoor. 18.00: Trekking loterij door burge meester Scheeres. SCHIEDAM De vereni ging Cuisine Culinaire Rijn mond breidt volgend jaar haar kookactiviteiten uit naar Schie dam. In de Branderskelder aan de achterzijde van het Stedelijk Museum zal chefkok Hans Buy- se eens in de maand les gaan geven aan één of twee-skook- groepen. De cursisten leren in hun 'brigade' koken op hoog ni veau en moeten daarom aan een aantal eisen voldoen. In het reglement van de Cui sine Culinaire staan die eisen als volgt omschreven: „Leden kunnen slechts zijn, zij, wier geslacht is van mannelijke kun ne, die niet beroepsmatig ver bonden zijn met de culinaire kunst, de leeftijd van 21 jaren hebben bereikt, alsmede na toe lating overeenkomstig in arti kel 7 in een groep de culinaire kunst beoefenen in het culinai re centrum aldaar." Daarnaast wordt ook nog een aantal eisen aan de kleding gesteld. Zo moet een cursist tij dens de lessen een kokstenue dragen: een geruite broek, een witte kokskiel met zwarte kno pen, een koksmuts, een witte halsdoek en een lange witte voorschoot. Het resultaat van elke kookavond wordt aan vol gens de etiquette gedekte tafels opgegeten. Voor de cursus betalen geïn teresseerde mannen een eenma lig entreegeld van ƒ100; voor een lidmaatschap van één jaar komt daar nog ƒ570 bij. Ieder een, die van de haute cuisine houdt en zich één maal per maand een goede maaltijd gunt, kan voor informatie bellen naar Hans Buyse: 4197861 tij dens kantooruren of 4553492 "s avonds. terie staat nu dat gemeentes op duizend inwoners, twee asielzoe ker moeten huisvesten. In 1987 was dit nog één op de duizend, maar dit bleek ontoereikend. Ne derland neemt overigens van de zes njke EG-landen nog steeds de minste vluchtelingen op. Het werk met de vluchtelingen is zwaar. „De mensen zijn vaak heel wantrouwig. Ze hebben te maken gehad met intimidatie en bedreiging. Een enkeling krijgt tij dens zijn verblijf in Nederland te horen dat er weer een familielid van hem is doodgeschoten," ver telt Toon Marrevee. Gerda Goed: „Ik zat een keer met een'man te praten, die voortdurend achterom >ke*ek« of er-iemand stond. Als je ween/vat sommige mensen hebben /meegemaakt,*,is,het begrijpelijk dat' zij'moeite hebben om hun" verhaal te doen." Toon Marrevee betreurt het dat ervnog ^steedsv.te: wpimg;;smensen„0 „zijn die assisteren by met vluchte- lingenwerk:We"--kunnen -«nog steeds mensen gebruiken." Men sen die belangstelling hebben, kunnen contact opnemen met de Stichting Vluchtelingenwerk in Schiedam, tel. 4711824. VLAARDINGEN In maart 1990 start de Stichting Beroeps educatie Nieuwe Waterweg (SBNW) in Vlaardingen in samen werking met 'het Spectrum' te Rotterdam een Schakelcursus Zie kenverzorging. De cursus is be doeld voor mensen die'niet over de vereiste vooropleiding 'voor de opleiding Ziekenverzorging be schikken, maar die na deze scha kelcursus alsnog met de opleiding Ziekenverzorging kunnen begin nen. De duur van de cursus is onder andere afhankelijk van de voorop leiding. De schakelcursus duurt minimaal drie maanden en maxi maal negen maanden. Tijdens de cursus wordt er gesolliciteerd *bij een verpleeghuis. De schakelcursus wordt afgesloten met een certifi caat dat door het ministerie van WVC wordt erkend. Mensen' die aan de schakelcursus willen deel nemen, moeten wel ingeschreven staan (of zich alsnog laten inschrij ven) bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau Voor informatie kunt u con tact opnemen met de SBNW, Cor nells Houtmanstraat 2A te Vlaar dingen. Vragen naar Iman Krom- jong. SCHIEDAM Door een sto rende fout in de verwerking van de accept-girokaarten door de Postbank NMB van de maandelijkse ONS-termijnreke- ningen voor energie-en waterle veringen e.d. zijn bij een groot aantal Schiedamse huishoudens behalve de normale maande lijkse acceptgiro-kaart één of twee acceptgirokaarten te veel bezorgd: één op naam van de ontvanger en één'op naam van de buren'.'1F-'n" De te veel ontvangen accept girokaarten kunnen vernietigd of zonder postzegel weer terug worden gestuurd naar de Open bare Nutsbedrijven Schiedam (ONS), antwoordnummer 58, 3100 VB Schiedam. Wie een kaart voor de buren heeft ont vangen, wordt verzocht die bij hen af te geven of in de brie venbus te stoppen. De nutsbedrijven betreuren het buiten haar schuld ontstane ongemak ten zeerste. Ze-doen er alles aan om herhaling van dit voorval" in de toekomst te voor komen. Door Han van der Horst SCHIEDAM De gemeente Schiedam staat om veel bekend in het land, maar niet direct om haar kunstzinnig karakter. Integendeel: als de stad op dat gebied in het meuws komt, heeft zij zich meestal op de een of andere manier belachelijk gemaakt. Toch is Schiedam van grote betekenis voor de Nederlandse literatuur. Veel schrijvers bekende en beroemde schrij vers komen uit Schiedam of hebben er minstens een aantal jaren gewoond. Een paar namen: Arij Prins, Bordewijk, Adriaan van der Veen, Willem Elsschot, Daan van der Zee, Gerard Reve, Piet Paaltjes. Vandaar dat een groep Schiedammers bezig is met het organiseren van een literaire stadswandeling. Zij zijn op zoek naar plekken in de stad waar beroemde auteurs prachtige stukken Nederlands aan gewijd hebben. Dat wordt dan een vrij korte wandeling. Want Schiedam heeft onder zijn bevolking wel de nodige schrijvers gehad. Maar echt veel over de stad hebben zij niet gepubliceerd. Wat bestaat, is van hoge kwali teit. Dat wel. Maar nog maals ontzettend veel is het niet. Schiedammers die weten dat de grote volksschrijver Gerard Reve tegenwoordig een woning bezit in een der burgerlijkste straten van Schiedam, rennen onmiddellijk naar de boekwin kel, als Hij weer een Meester werk voltooid heeft. Zou einde lijk de stad het decor zijn? Tot nog toe heeft Reve zijn stadge noten teleurgesteld. Of misschien toch niet. Want op de een of andere ma nier hebben de Nederlandse au teurs voor zover zij uit Schiedam komen of daar op zijn minst een tijd hebben ge woond iets gemeen: zij schrijven geen vrolijke boeken. De meest typerende in deze groep is de negentiende eeuwse dominee Francois Haverseh- midt. Hij was in zijn tijd de tweede helft yan de negentien de eeuw bij iedereen bekend onder zijn schuilnaam Piet Paaltjes. De nette burger uit die jaren kentle de tragikomische gedichten van Haverschmidt en kwam dan ook naar de lezingen die hij overal in het land gaf. Dat moeten beproevingen zijn geweest voor de schrijver zelf. Want men herkende vaak wel de humor in zijn werk, maar de tragiek niet. Op een gegeven moment heeft Haverschmidt zich opge hangen. Er bestaan wel een paar pro zateksten van Haverschmidt over Schiedam. Hij vertelt dan over de grauwe armoede in de stad, over het roet op de mu ren, over de stank van de bran derijen. De advocaat Bordewijk bekend om zijn science fic tion achtige romans hééft ook van die sombere vertellin gen gepubliceerd over de stad, waarin hij werkzaam was. Ze zijn verzameld in de bundel 'Bij gaslicht'. Maar zijn roem dankt hij niet aan de beschrijvingen van Schiedam. Evenmin geldt dat voor Adriaan van der Veen of Arij Prins, die voor de eeuwwisse ling directeur was van de kaar senfabriek Apollo aan de Maas dijk. Prins schreef wel schetsen van het rauwe en treurige volksleven. Ze zijn zeker geïn spireerd door het lot van zijn personeel de meisjes waren onderbetaald en verkochten zich in de zeemanskroegen van de Hoofdstraat om hun honger loon aan te vullen maar ook hij heeft er niet voor gezorgd, dat Schiedam duidelijk het de cor is van een belangrijk stuk Nederlandse literatuur. Er is maar één grote roman over Schiedam, Daan van der Zee's 'De brandende Stad', maar grote literaire kwaliteit heeft die niet. Toch heeft de stad de Neder landse schrijvers die er wat mee te maken hebben, geïnspi reerd. De treurigheid die bij het plaatselijke volkskarakter hoort, die treurigheid vind je in hun werk terug. Van Schiedam word je niet vrolijk. Dat hebben de literato ren met een verleden in die je- neverstad allemaal ervaren. '4 h t i'4 4, 4V'"i r I» W« v iva J e Schollieren i n act e voor vluchtelingen 'fv* jl f 1 1 it A i i i t jl -Ha a I A. 1/ T i t T r r 1

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1