Scholieren wan de aart geven kookles aan Jongere kinderen Ontwikkel ngsb ijdrage voor school Nicaragua ZEEMAN'S Het Vrije Volk SCHIEDAM Gemeenteraad besluit om jaarlijks tienduizend gulden steun aan projecten te geven Kunstenaar Kongolo schildert zijn geboorteland Openingstijden gewijzigd Hoogtijdagen voor glasbak KUNST TE KIJK IM PAGINA 4 ws DINSDAG 19 DECEMBER 1989 Door Armet van Aarsen VLAARDINGEN Het is niet alledaags: kinderen van een ba sisschool, die kookles nemen op sen scholengemeenschap. Het ge beurt toch regelmatig op de Openbare Scholengemeenschap De Vaart. Scholieren onder el kaar, dolle pret natuurlijk. Toen ik onlangs het kooklok. al bin nenstapte, vlogen de proppen pa pier (gelukkig nog-geen klodders deeg) me om de oren. Als uitsmij ter kregen de kinderen die keer ook nog eens de filmmusical An nie te zien. Toch is het initiatief van De Vaart uiet alleen maar bedoeld als een pleziertje: zowel de MDGO-leerlingen die de les sen verzorgen als de kinderen van de basisschool steken er heel wat van op. Volgens docente huishoudkun de en verzorging van De Vaart, M. Christina, is het de bedoeling dat haar leerlingen leren jonge kinderen te verzorgen. „Ze gaan later allemaal een verzorgend be roep doen, ze worden kraamhulp of gezinshulp of misschien gaan ze wel de bejaardenzorg of het gehandicaptenwerk in," aldus de docente. „De situaties die ze hier nu meemaken, komen ze later ook regen in het werk. Als ge zinshulp jnoet je bijvoorbeeld toch ook de kinderen bezighou den." Maar ook de kinderen van de bezoekende basisschool nemen hun kooklessen serieus. Iedereen is geconcentreerd bezig. Bij mijn bezoek waren de kinderen van basisschool De Beukenhof boter letters aan het rollen of vouwden zij appelflappen. De baksels mo gen niet mislukken, want de kin deren krijgen na afloop van de les hun creaties mee naar huis. „Ik ga het allemaal lekker zelf opeten vertelt branieschopper Lars Stout (11), die even tevoren een aanslag met een prop papier op mijn hoofd pleegde. Dat hij als stoere bink mee doet aan kookles, rindt hij niet vervelend: „Het is helemaal niet iets voor meisjes alleen." Zijn maatje. Leon Verboon (12) vindt de kooklessen ook heel gezellig: „Het is juist hardstikke tof. Ze mogen dit van mij altijd wel doen in plaats van rekenen, of zo." Helaas voor Leon gaat dat niet door; deze kookles was voor de kinderen van de Beukenhof de Onder toe zicht van leer lingen van de MDGO maken de kinderen van basis school De Beukenhof hun eigen ap pelflappen. eerste en voorlopig de enige. Bin nen het project Koken voor Kin deren van De Vaart is iedere week een andere basisschool te gast. Van tevoren komen de leer lingen van de MDGO bij de basis scholen op bezoek om afspraken te maken over de recepten. Onderwijzer Rob Hoogerwerf van De Beukenhof koos voor bo terletters, appelflappen en aman delbroodjes, „omdat het resultaat dan in ieder geval lekker is." Zijn school doet overigens meer aan kooklessen. In plaats van handenarbeid krijgen de kinde ren soms kookles. Het gaat dan echter om 'makkelijke' recepten als pannekoeken en nasi. Het project van De Vaart is volgens hem ondanks eigen kookles sen zeker voor herhaling vat baar: „Hier zijn de mogelijkhe den veel groter. Wij hebben bij voorbeeld geen ovens, maar De Vaart is er echt op ingericht. Bo vendien komen we op deze ma nier eens op een andere manier in contact met middelbare scho len dan tijdens kijkdagen." De kooklessen zijn in ieder ge val veel intensiever dan de be kende voorlichtingsdagen, al was het alleen maar omdat elke leer linge van De Vaart één school kind onder haar hoede krijgt of als de groep erg groot is twee. Echt moeite om de kinde ren onder de duim te houden hebben de toekomstige 'zorgsters' niet. „Soms zitten er kinderen bij die alles heter menen te we ten, maar meestal zijn ze hele maal niet vervelend. Af en toe snoepen ze wel van de spijs, maar dat hoort er bij. Verder helpen ze zelfs met de afwas," zegt Bianca Blokland, die Leon onder haar hoede had. De leerlinge vindt dat ze veel aan het project heeft als voorbe reiding op de stages die iedereen binnenkort gaat lopen: „Ik wil het liefst de kraamzorg in. Als er een stageplaats in die richting is, krijg ik zeker met dit soort situa ties te maken." Door Ben van Haren SCHIEDAM Het had niets met de naderende Kerst te maken, maar alle fracties in de gemeente raad toonden zich gisteravond toch zeer gelukkig dat eindelijk de verstrekking van een flinke finan ciële bijdrage aan het scholenpro ject ir. de Nicaraguaanse plaats So- moto een feit werd. De tienduizend gulden, die de gemeente voortaan jaarlijks ter on dersteuning van grootschalige pro jecten in ontwikkelingslanden be schikbaar stelt, gaat dit en volgend jaar naar Nicaragua. „Het is mooi symbolisch, dat met dit geld van ons een kazerne wordt omge bouwd tot een school," concludeer de Bart de Leede van Klein Links. Juist hij heeft zich in de afgelo pen jaren ingespannen voor finan ciële steun van Schiedam aan de bevolking van dit Middenameri- kaanse land. Ook in de gemeente raad, maar vooral als actief lid van de Vereniging Schiedam-Nica ragua. De Leede wilde daarom voorkomen, dat het moment waar op het plaatselijke bestuur hier of ficieel zou besluiten om het geld beschikbaar te stellen, geruisloos voorbij zou gaan. „Ik vreesde dat het net ais de vorige 22 punten met een hamer slag geregeld zou worden en heb me daarom opgegeven als spreker bij dit agendapunt," bekende hij. Maar hij moest tot zijn vreugde vast stellen, dat de fractievoorzit ter van de Partij van de Arbeid, Gé Brouwer, hem al voor was ge weest. Brouwer zei vooral gelukkig te zijn met de terugkeer in de ge meenteraad van de aanvraag van de Vereniging Schiedam-Nicaragua voor deze steun. „In april hebben we helaas het college gelijk moeten geven dat voor de gevraag de bijdrage van 90.000 gulden in drie jaar voor de school in Somoto geen ruimte was op de meerjaren begroting. Nu blijkt dat door goed samenspel en flink doorzetten van de vereniging er toch iets bereikt kon worden. In veel gevallen zie je, dat na afwijzing van een subsi- die-aanvraag het zoeken naar mo gelijkheden staakt. De Vereniging Schiedam-Nicaragua heeft het er niet bij laten zitten gelukkig." De fractieleider van de PvdA stelde ook vast, dat hierdoor in ie der geval Schiedam nog in 1989 een wezenlijke, financiële bijdrage levert aan ontwikkelingssamen werking. „Dit is beter dan de vaagheid waarin het regionale Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking (COS) blijft steken. We zitten nog steeds op een rap port te wachten." De Leede stelde tot zijn vreugde vast, dat naast dit gemeentelijke besluit tot financiële steunverle ning er ook de bereidheid is uitge sproken om praktische hulp vanuit het gemeentelijke apparaat te ge ven. „Alleen geld geven zou uitge legd kunnen worden als een af koop van morele schuld. Dat is het gelukkig niet," zei de toekomstige lijsttrekker van Groen Links. Burgemeester Reinier Scheeres constateerde dat deze wijze van ontwikkelinghulp op plaatselijk ni veau de beste is. „Een goedwer- kende plaatselijke vereniging, die initiatieven neemt en een gemeen te die ondersteunend en zo nodig sturend optreedt." Het rapport over het COS, waarin Vlaardingen en Schiedam gezamenlijk het ont wikkelingswerk op plaatselijk ni veau willen begeleiden, komt in januari volgens Scheeres. Hij zegde direct toe, dat de Vereniging Schiedam-Nicaragua gevraagd zal worden het gemeentebestuur over de voorstellen van het COS te advi seren. SCHIEDAM De openingstij den van veel gemeentelijks dien sten zijn rond de komende feestda gen sterk gewijzigd. De bureaus Huisvesting, Algemene Zaken, Ju ridische Zaken en de onderafde ling Burgerzaken zijn op vrijdag 29 december vanaf 12.30 uur ge sloten in verband met het sluiten van de centrale kas. Al deze afde lingen zijn gehuisvest in het kan toorgebouw 's Graveland aan de 's Gravelandseweg 567. Het Gemeente-archief aan de Korte Haven 133 is evenals de Be- drijfsgemeensehap Schiemond (BGS) tussen Kerst en Oud Nieuw gesloten, dus van 27 tot en met 29 december. Hetzelfde geldt voor de filialen Zuid en Oost van de Gemeentelijke Openbare Biblio theek (Leliestraat en Lorentzlaan), de Schoolbibliotheekdienst en de Wisselcollectiedienst. De hoofdbi bliotheek aan d~ Lange Haven en de Jeugdbibliotheek aan de Ksrte Haven blijven gewoon open. Ook in de filialen Noord en Nieuwland kunnen lezers tussen de feestdagen normaal terecht. De huisvuilophaaldiensten van maandag 25 en dinsdag 26 decem ber verschuiven naar respectieve lijk donderdag 28 en vnjdag 29 de cember. De ophaaldienst van 1 ja nuari wordt wordt op donderdag 4 januari uitgevoerd. De dinsdag- markt op het Bachplein van 26 de cember komt te vervallen. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam blijven gedurende de feestdagen 24 uur per dag bereik baar voor storingen in de kabe lontvangst of in de levering van gas, elektriciteit en drinkwater. 4 v Jean Moïse Kongolo: „Het schilderen is myn grootste ambitie. Ik doe niets lie ver." SCHIEDAM De glasbak doet het goed in Schiedam, maar het kan nog beter. Er belandt nog te veel glas gewoon m de vuilnisbak. Zo'n 7 percent van alle huisvuil, oftewel 1400 ton. Jammer, vinden de Openbare Nutsbedrijven, want ook dit glas is geschikt voor ener gie- en milieubesparend herge bruik. De Schiedammers gooiden in 1988 in totaal 805 ton glas in de 32 glasbakken die verspreid over de hele stad staan opgesteld. Die hoeveelheid is al een aantal jaren vrijwel stabiel. Sinds de invoering van de glas-recycling is het glas aandeel in het huisvuil teruggelo pen van 12 naar 7 percent. De glasbakken worden weke lijks geleegd door het Schiedamse bedrijf Maltha, waar het ingeza melde glas wordt gesorteerd en versplinterd. Plastic, keramiek en metaal worden verwijderd, waar na de scherven worden schoonge spoeld. Dan pas gaat het afvalglas als nieuwe grondstof naar de glas industrie. Gemiddeld zijn de glasbakken in Schiedam voor 50 percent ge vuld. Op sommige plaatsen 75 per cent, op andere 25 percent. Piek periodes zijn duidelijk waarneem baar. De kerstdagen en de jaarwis seling vormen jaarlijks de voor spelbare hoogtijdagen in het glas- verbruik. Ook op sommige plaat sen in de stad is het aanbod zo groot dat er wordt nagedacht over een vergroting van de capaciteit. Door Loes Elshof VLAARDINGEN De schilde rijen van de Afrikaanse kunste naar Jean Moise Kongolo zijn ech te kijkplaatjes. Er zijn mensen met gekleurde doeken om die manden dragen met vruchten of voor rie ten hutten ziten. Tropiscne vogels,weelderige plantengroei en romantische zonsondergangen aan het water maken het plaatje com pleet. Al dit leven speelt zich af onder de beroemde, veelkleurige Afrikaanse hemel. Maar de int Centraal Afrika af komstige Kongolo schildert ook ab stracte thema's, uitgewerkt in ex pressieve kleurvlakken en harde lijnen. Een expositie met zijn werk is tot en met 23 december te zien in galerie 't Aards Goed aan de Kortedijk in Vlaardingen. „De mensen in Nederland zijn geïnteresseerd in de traditionele cultuur in Afrika. Maar die oor spronkelijke levenswijze is lang zaam aan het verdwijnen. Er ko men steeds meer Europese invloe den. Mensen dragen Europese kle ding, draaien popmuziek en bou wen nu huizen van steen. Maar ook de geest van de mensen is ver anderd. Het sociale leven speelt zich steeds meer binnen de familie af. De Afrikaanse gemeenschaps zin wordt steeds kleiner. Vroeger waren mensen gewend bijvoor beeld hun oogstopbrengsten te ver delen over alle inwoners van het dorp en deed men veel meer sa men," legt hij uit. De jonge kunstenaar is een ver legen, bescheiden prater. Maar als zijn werk ter sprake komt, veert hij op en verschijnt er een brede glimlach op zijn gezicht. Enthousi ast gebarend legt hij uit wat te zien is op zijn schilderijen. En wat hem beïnvloed heeft. De natuur en het christelijk geloof zijn zijn voor naamste inspiratiebronnen. Jean Moïse Kongolo werd 23 jaar geleden geboren in Bangui (Centraal Afrika). In zijn geboorte land studeerde hij twee jaar aan een kunstacademie. Daarna be sloot hij een eigen atelier te ope nen, waar hij twee jaar in zijn eentje werkte. Om politieke rede nen, waar hij niet op in wil gaan, vertrok hij twee jaar geleden naar Nederland en woont nu in Rotter dam. De opvallende kleuren, de over vloed aan sfeer in zijn figuratieve werk en de expressiviteit van zijn abstracte kunst geven blijk van zijn veelzijdigheid. En dan zijn er nog portretten, variërend van Afri kaanse stamhoofden t' oer-Hol- landse koppen. „Ik lec op dit moment vooral toe op uj realis tisch geschilderde Afrikaanse tafe relen, omdat daarvoor bij de men sen de meeste belangstelling be staat. Mijn schilderijen symbolise ren de ontmoeting tussen onze cul turen." Jean Moïse Kongolo, die voor de tweede keer in Nederland expo seert, hoopt dat hij in Nederland verder kan gaan met zijn werk. „Het schilderen is mijn grootste ambitie. Ik doe niets liever," be sluit hij lachend. Wij zijn verhuisd: 's-Gravelandseweg 958 naast DIROK lil aan de Schie IJZERHANDEL B.V. POPPEN IN SCHIELAND „Gezichten van oude mensen hebben ons zoveel te vertellen, dat je er niet op uitgekeken raakt." De Rotterdamse Hennëtte van de Berg-Bast begon zes jaar geleden met het maken van poppen voor kinderen, maar na wat lessen van Chris tien Baars werden het kaka- rakterpoppen, hele sprookjes en kerstgroepen. De tekening in oude gezichten boeit haar echter het meest. In de vitrines van het Schieland-Ziekenhuis aan de Stad houderslaan is tot en met 30 de cember een aantal poppen van haar te zien. Van Huub Middeldorp uit Schiedam hangt in de Polikliniek B.K.-laan gedurende deze periode een selectie schilderijen. Tot 1974 tekende de Schiedammer, daarna maakte hij geschilderde portretten en na een verbreding van technie ken en stijlen en een ontmoeting met de schilder Leon van der Hey- den leverde hij enige tijd abstract werk. Daar is hij inmiddels weer vanaf gestapt na lessen in de kunstklas van Maijo van Soest in het Stedelijk Museum. Uit de verschillende tijden stammen de schilderijen, die op zijn expositie in de Schieland-gale- rie hangen. NAÏEF SCHILDEREN Hoewel zij geen enkele kunstop leiding volgde, had Marijke Smith altijd al het verlangen om te schil deren. De techniek die haar het meest bleek te liggen, was het ou derwetse naïeve olieverf-schilde ren. De onderwerpen die Smith schildert betreffen vooral jeugd herinneringen en vakanties. Marijke Smith exposeert tot en met 1 januari in theater De Teer- stoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam. KLJK OP DE HAVEN De nimmer aflatende en afwis selende bedrijvigheid in de Am sterdamse havens, vormt het cen trale thema van de nieuwe ten toonstelling 'Kijk op de haven' in het Vlaardingse Visserijmuseum, waaraan zes beeldend kunstenaars bijdragen hebben geleverd. Maria Carla Coevert, Marianne Bil, Mar jan Lahnstein, Carohen Molster en Sieby Pluis, vullen met hoofdzake lijk acrylschilderijen de wanden van de galerij. Deze vijf werken samen in de ateliers van Rijksmu seum Van Gogh. Beeldend kunstenaar, tevens scheepsbouwkundig architect Frits Roger, toont zijn werk in de expo sitiezaal, voornamelijk in acryl, aquarel en pastel. Zijn voorliefde voor schepen en water blijft sijn voornaamste inspiratiebron bij het schilderen. De tentoonstelling is tot en met 31 januari 1990 te zien. Aangifte diefstal gelden sieraden SCHIEDAM De bewoners van een woning in de Burge meester van Haarenlaan heb ben gisteren aangifte gedaan van een inbraak die vrijdag in hun woning heeft plaatsgevon den. De buit bestond onder an dere uit sieraden en parfum ter waarde van een nog onbekend bedrag. Ook werd 1400 gulden meegenomen. De inbrekers kwamen binnen door de voor deur te forceren met een breek ijzer. Maandkaarten gestolen SCHIEDAM Uit de siga renwinkel van Van Zanten aan de Borodinlaan zijn enkele tien tallen maand- en weekkaarten voor het openbaar vervoer ge stolen. De eigenaar ontdekte gisteren dat de kaarten afgelo pen weekend uit de winkel zijn ontvreemd. Ze hebben een waarde van 2500 gulden. On duidelijk is hoe de diefstal heeft plaatsgevonden. Telefooncellen gekraakt SCHIEDAM Vier jongens hebben gisteravond enkele tele fooncellen op het Wibautplein gekraakt. In de buurt van het plein arresteerde de politie even later een 18-jarige en een 17-jarige Schiedammer. De po litie vermoedt dat de jongens verantwoordelijk zijn voor meer diefstallen uit telefooncel len. De identiteit van de andere twee jongens is nog niet achter haald. Duizenden liters olie gemorst SCHIEDAM Bij een olie- opslagbedrijf aan de Nieuwe Waterwegstraat is gisteroch tend een paar duizend liter gas- olie uit een tank gelopen. De olie werd van een schip naar een opslagtank gepompt waar van nog een afsluiter open stond. De olie kwam terecht in de grindbak rondom de tank. CNV houdt spreekuur SCHIEDAM De Schie damse afdeling van het Christe lijk Nationaal Vakverbond houdt woensdagmiddag weer het maandelijks spreekuur in het CSB-zalencentrum aan de Lange Haven 73 in Schiedam. Tussen 14.00 en 15.00 uur kan men er terecht met vragen op het gebied van ontslag, uitke ringen, studiefinanciering en subsidies. Gedurende dit uur kan ook telefonisch informatie of advies ingewonnen worden onder nummer 4267486. Pro blemen op het gebied van de Inkomstenbelasting kunnen worden besproken tijdens de CNV-belastingzittingen in maart 1990. Australisch cabaret in 'onder de Pot' SCHIEDAM Het Austra lisch cabaretduo Fifi L'amour en David de Most is vrijdag te zien in 'Onder de Pot' te Schie dam. De Australiërs hebben een muzikaal programma samenge steld over het cabaret van tij dens de goudkoorts tot nu. Be halve eigen werk omvat het re pertoire stukken van onder an deren Brecht, Janis Joplin en Piaf. Het tweetal heeft het pro gramma vijf jaar lang in Aus tralië gespeeld. Daarna vertrok ken ze naar Engeland, waar ze met veel succes optraden in kroegen en theaters. In 1987 en 1988 maakten de Australiërs een tournee door Nederland terwijl ze daarnaast ook deel uitmaakten van de Boulevard of Broken Dreams en het Thea ter Fantastico, De voorstelling begint om 13.00 uur. 'Onder de Pot' is te vinden aan het Boers- veld 1. De toegang is gratis. Ghare Baire in Filmhuis SCHIEDAM Het Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12, ver toont vrijdag de Indiase speel film Ghare Baire van regisseur Satyajit Ray. Het verhaal is ge baseerd op een roman van Ra- bindranath Tagore en speelt in 1905. Lord Curzon, de Britse gouverneur-generaal, kondigt aan dat Bengalen zal worden opgedeeld. Een slim staaltje ko loniale politiek, want hierdoor worden de arme Moslims, die afhankelijk zijn van goedkope Britse import, opgezet tegen de Hindoes, die traditionele waar den proberen in stand te hou den en de import boycotten. Hoofdpersoon is Sandip, een van de leiders van de boycotbe- weging. Hij probeert zijn vriend Nikhü voor zijn Ideeën te winnen en maakt ondanks diens bezwaren zijn landgoed tot centrum van de politieke oppositie. Intussen raakt hij ook nog verliefd op Bimala, de vrouw van Nikhil. Aanvang half tien, zaal open vanaf half negen. Toegang voor donateurs vier gulden; donateur worden kost vijf gulden inclusief de eerste film. (v«v 0 m h i— m (INGEZONDEN MEDEDELING) 's-Gravelandseweg 958, Schiedam, Tel 010-4267594

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1