Slager Van Waalwi jk van Doorn: 'Ons karbonaadje slinkt niet M w Vlaardingen wil nSef terug naar de DCMR Meao-scholier overweegt oprichting Jeugdkrant Onderzoek criminaliteit vertraagd Open dag bij 'Schiespoorl_ Het Vrije Volk SCHIEDAM' Enquête: voor het eerst sinds jaren melden Schiedamse jongeren zich weer bij clubs deieerstoof GASHAARDEN 225.- PAGINA 4 ws WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 SCHIEDAM Opvallend: de gestage daling van het aantal jeugdleden bij de Schiedamse voet balverenigingen lijkt voorbij. Na dat jarenlang steeds minder straat- voetbaltalenten zich bij de cl-'bs aanmeldden, tekende zich in 1988 voor het eerst een licht herstel af. De terugloop uit het verleden had vooral te maken met het afne mend aantal geboorten en de op komst van andere sporten en vrije- tijdsbestedingen Hoewel voetbal altijd nummer één onder de jeugd is gebleven, zag het er een tijdje somber uit voor de verenigingen. Nu zijn er weer optimistischer ge luiden te beluisteren bij de clubs. De negatieve trend is definitief ge keerd, en als Oranje en SVV het goed blijven doen, is een nieuwe toeloop niet uit te sluiten. Dat is een van de conclusies van het rapport 'Schiedamse Sportverenigingen en hun leden', dat in opdracht van de dienst Sport en Recreatie is opgesteld door de afdeling Sociografie van de diénst Gemeentewerken. Geen beleidsstuk, maar een inventarisa tie in cijfers van wat er op sport gebied in georganiseerd verband allemaal gebeurt in Schiedam. De Dienst Sport fr Recreatie wil zo'n onderzoek regelmatig laten uitvoe ren, zodat trends en belangrijke ontwikkelingen op tijd kunnen worden gesignaleerd. Voor het inventarisatie werden 83 verenigingen benaderd met een uitgebreid enquêteformulier. 71 Clubs werkten mee aan de rappor tage'en zij bleken per 31 december 1988 {de peildatum) in totaal meer dan 16.000 leden te hebben, van wie er 15.000 actief sport bedrij ven. Zo'n 7700 Schiedammers doen dat in competitieverband, de rest is meer recreatief met z'n sport bezig. In totaal staan er in de kaartenbakken van de clubs twee keer zoveel mannen als vrouwen. Van elke 100 Schiedammers zijn er 14 lid van een plaatselijke sportvereniging. Vooral de jeugd is goed vertegenwoordigd. Van de groep tussen 4 en 17 jaar staat ruim 40 percent bij een club op de ledenlijst. Opmerkelijk is overi gens dat een kwart van alle cluble den buiten Schiedam woont. In vergelijking met landelijke cijfers springt een aantal sporten er duidelijk uit in Schiedam. Het aantal handballers, tafeltennissers, bowlers, toerfietsers en vooral cri cket-spelers ligt in Schiedam be duidend hoger dan in de rest van het land. Terwijl de Schiedam mers slechts 0,47 percent uitma ken van de totale Nederlandse be volking, komt maar liefst 6 per cent van de cricketspelers uit de jeneverstad. Daarmee staat cricket in Schie dam op de tiende plaats, tegen een schamele 25ste positie op de natio nale ranglijst. Aan de andere kant blijken de Schiedammers minder geneigd om een tennisracket ter hand te nemen of zich in volley baltenue te.» hijsen. Deze laatste sport staat landelijk vijfde, in Schiedam echter negende. Ook korfbal en badminton blijven ach ter in populariteit. Toch wijkt in absolute aantallen de Schiedamse top drie niet af van de Nederland se als geheel: voetbal, tennis en gymnastiek. Gekeken naar de 'sportdïeht- heid' van de diverse wijken blijkt dat in West en Woudhoek relatief de meeste mensen lid zijn van een club. Nieuwland, Zuid en Cen trum-Oost zijn duidelijk onderver tegenwoordigd. Voetbal staat in al le wijken op de eerste plaats, be halve in Woudhoek: daar wordt vooral getennist. Met een voetbaldichtheid van 13,5 (clubleden per 100 inwoners tussen de 4 en 49 jaar) slaat de stad trouwens geen gek figuur. Landelijk ligt het cijfer op 9,7 De meeste beoefenaars van volkssport nummer één zijn te vinden in Schiedam-Zuid Door Anja van der Aa SCHIEDAM In de slagerij aan de Nieuwe Maasstraat is het deze week nog net geen gekken huis, maar het scheelt weinig. Veel mensen willen tijdens de kerstdagen 'scharrelkalkoenen* of 'scharrelrollades' op tafel en Van Waalwijk van Doom is de enige scharrelsiager in Schiedam. Dus komen al die mensen naar zijn winkel in De Gorzen. „Het is toch ook veel leuker om met Kerstmis een stukje vlees te eten van een dier dat een goed leven heeft ge had," zegt Bea van Waalwijk van Doom. Drie jaar geleden schakelde sla ger Van Waalwijk van Doorn over op scharrelvlees. „We waren niet meer tevreden over de kwaliteit van het 'gewone' vlees. We wilden geen vlees meer van dieren die hormonen of anti-biotica toege diend hadden gekregen. Ook kon den we ons niet meer verenigen met de wijze waarop de dieren ge fokt werden. Weinig bewegings vrijheid, geen buitenlucht en geen daglicht. Dieren die naar het abat toir werden gebracht, bleken vaak helemaal niet te kunnen lopen om dat ze daartoe nooit de kans had den gehad. Ze werden er inge- sleurd," vertelt de slagersvrouw. In het begin liep de zaak niet best, klanten bleven weg. Maar nu zijn er zelfs mensen die een autori tje van twintig kilometer maken om hun scharrelvlees in Schiedam te kopen. Ze komen uit Rozenburg, Spijkenisse of van om de hoek. De een koopt elke week vlees, de an der slaat voor vier weken in. „Het aantal klanten is in drie jaar verdubbeld. Onder hen zitten veel jonge mensen. Die zijn milieu bewuster. Eerst dachten we dat veel oudere mensen bij ons hun vlees zouden halen. Omdat zij nog de kwaliteit van vlees van voor de oorlog, toen er nog niet mee ger ommeld werd, kennen. Maar dat viel tegen. Waarschijnlijk speelt de afstand mee en gaan ze het liefst naar de dichtsbijzijnde slager." In Nederland zijn nu ruim tweehonderd scharrelvleeshoude- rijen die vlees leveren aan 110 scharrelslagers. Genoeg om aan de vraag naar scharrelvlees te vol doen. „Dat was drie jaar geleden heel anders. We hadden proble men met het vinden van voldoen de vlees. Geregeld moesten we op zaterdag 'nee' verkopen, soms al op vrijdagmiddag. Dat was verve lend. Vaak ging men dan naar een andere slager. Maar als het nu een enkele keer voorkomt dan wacht men tot na het weekend Met de Kerst zullen er ongetwijfeld be paalde vleessoorten uitverkocht ra ken, hoewel we extra vlees hebben besteld. De vraag tijdens de feest dagen is altijd groter dan wat we kunnen aanbieden." - Scharrelvlees moet aan een he leboel richtlijnen voldoen. Zowel de boer als de slager is gebonden aan een scala van regels. Zo moet het varken permanent beschikken over vers water en vers stro, krijgt het speciaal voer, leeft het in groepsverband en moet het naar buiten kunnen. Het toevoegen van groeibevorderende middelen is streng verboden. Voor de scharrel slager geldt dat hij al het vlees moet verpakken in milieuvriende lijke materiaal en hij moet zijn slagerij schoonmaken met biolo- SCHIEDAM Als het even meezit, wordt de Schiedamse me diawereld met ingang van het vol gend schooljaar uitgebreid met een zogenaamde Jeugdkrant. Initiatief nemer is Meao-scholier Mark de Keizer, die de leerlingen van het basis- (groep 7 en 8) en voortgezet onderwijs via dit project een in druk wil geven van de 'dag-, en weekbladenwereld'. Hij doet mo menteel pogingen de stichting Jeugdkrant op te richten. Mark de Keizer hoopt voor het volgend schooljaar een lespakket in elkaar te hebben gezet Hij hoopt daarbij enige hulp te krijgen van beroepsjoumalisten, die een voor leerlingen en docenten goed hanteerbare lesbrief oplevert, zo dat de onderwijsinstellingen geïn teresseerd raken. Na het lezen van de handlei ding moeten de leerlingen volgens Mark in staat zijn een Jeugdkrant te maken. Hij wil daarom in een later stadium Schiedamse instel lingen oproepen om eventuele persberichten naar de Jeugdkrant redacties te sturen. De joumalist- jes-in-spé moeten dat materiaal dan bewerken. „Maar het moeten natuurlijk wel berichten zijn die op de jonge doelgroep slaan," meldt Mark in een informatie brief. De journalistieke pogingen van de scholieren moeten uiteindelijk resulteren in een heuse krant met abonnees. Mark: „Ja, dat moeten de ouders van de leerlingen wor den." Hij zegt alvast dat de krant volgens zijn plan niet in de win kels terecht zal komen. Want het belangrijkst vindt hij dat de leer lingen een beeld knigen van het reilen en zeilen op ten krantere dactie. Mark: „Bovendien leren ze ïeden over het op dat moment behandelen." de wetenswaardighe onderwerp dat zij o] gisch afbreekbare schoonmaak middelen. En elke scharrelslager moet natuurlijk lid zijn van de Vereniging de Scharrelslager. Het vlees wordt vaak gecontro leerd. „Geregeld komt een inspec teur van de Interim Commissie Scharrelvarkensvlees Controle (ISC) onaangekondigd op bezoek om te kijken of we echt scharrel vlees verkopen. Als zou blijken dat wij meer vlees verkocht hebben dan ingekocht dan is duidelijk dat er ander vlees bijzit. Wordt dit ge constateerd dan mag je je geen scharrelslager meer noemen. Voor al tijdens de feestdagen kim je een controleur verwachten, want men is bang dat een mogelijk te kort aan vlees gauw opgevuld wordt met niet-scharrelvlees." Uitleggen Het eerste jaar was het echt paar tweederde van de dag bezig met aan klanten uitleggen wat scharrelvlees is. Het begrip was nog niet bekend. Klanten die het nog niet kennen, krijgen een fol der mee waarin alles staat. Schar relvlees is niet langer alleen van varkens. Het assortiment is nu vol ledig. Er is rundvlees, maar ook scharrelbout van kippen, konijnen en kalkoenen. Tachtig percent van de vleeswaren voor op de boter ham wordt ook gemaakt van het scharrelvlees. „Wat de resterende twintig percent betreft zijn we nog altijd aangewezen op fabrikanten, die nog geen gebruik maken van scharrelvlees. Maar dit gaat ook wel veranderen." Verschil tussen vlees van de 'ge wone' slager en van de scharrelsia ger is niet te zien. Het is alleen te proeven. Bea van Waalwijk van Doorn: „We krijgen klanten die ja renlang geen vlees hebben gegeten, omdat ze vonden dat het 'gewone' vlees geen smaak meer had. Calvé levert natuurlijk niet voor niets smaakmakers. Scharrelvlees daar entegen heeft meer 'body', het is malser. Ook kun je het langer goedhouden. Daarnaast is het vlees, door een beduidend lager vochtgehalte, makkelijker in te vriezen." Voor veel mensen is scharrel- vlees nog altijd onaantrekkelijk omdat het duurder is dan 'gewoon vlees'. Bij aankoop betaal je gemid deld een gulden per küo meer. Volgens de slagersvrouw is men na het klaarmaken van het vlees ech ter goedkoper uit. „In een 'gewo ne' rollade van een kilo zit dertig procent vocht dat bij het braden verdampt. Onze rollade bevat slechts tien procent water. Je houdt dus veel meer vlees over. Ons karbonaadje slinkt niet. Pro beer het één keer en je wilt niks anders meer, zeg ik altijd." Ze heeft het bewijs in de woon kamer bij de hand: „Zelfs onze hond lust alleen nog maar schar relvlees." mm 156 Bekeuringen voor jongeren SCHIEDAM De jeugdver- keersactie van de politie een uitgebreide controle van het ge bruik van fietslichten hee;>' in de periode van vier tot vijf tien december gezorgd voor honderdzesenvijftig processen- verbaal. De helft var de be keurden kan als 'jeugdig' wor den omschreven De anderen waren ouder. Podium tijdens de kerstdagen SCHIEDAM Rond de - kerstdagen valt in muziekcafé Podium onder meer Westafri"1- kaanse muziek te beluisteren.' - De slagwerk-groep Maksim© onder leiding van René Knip- penburg, die ervaring opdeed bij de Guineese formatie Fatala treedt vrijdag op vanaf 22.30 uur. Een kaartje kost vijf gulden. Een dag later, op zater dag 23 december vanaf 22.30" uur, volgt een optreden van 1 Monkey's Basement, een groep 1 die rock and roll en blues zal spelen. Publiek moet vijf gul den betalen. Uit de Peter Sel-f Iers-cyclus volgt dan nog op zondagavond de film 'Being-3" There', die een absolute 'must' voor iedereen zou zijn. De film begint om 21.30 uur, de toegang is gratis. Poppentheater in JPP SCHIEDAM Het Poppen theater Thije speelt zaterdag 6 januari voor kinderen vanaf drie jaar in Theater de Teer- stoof Het verhaal gaat over Leonardo, een dapper duinkon ijn dat indruk wil maken; op zijn nieuwe buurvrouw Toefje, Hij' wil haar laten zien dat bij kan vliegen, maar eerst zal hij moeten leren hoe dat moet Van alles en nog wat probeert Leonardo. De voorstelling be gint om 14.00 uur. Toegang- kaarten kosten 3,75 en zijn verkrijgbaar bij de Teerstoof. Bea en haar echtgenoot: „We krijgen klanten die jar enlang geen vlees hebben gegeten, omdat ze vonden dat het 'gewone' vlees f»een smaak meer had." SCHIEDAM -- De resulta ten van de enquête criminali teit en veiligheid in Schiedam laten op zich wachten. Het onderzoeksrapport had deze maand bekend moeten wor den, maar er is enige vertra ging ontstaan. „De gegevens van het Rot terdamse onderzoeksbureau vertoonden enkele oneffenhe den die eerst uitgezocht moes ten worden,' zegt W.Boonstra van de gemeente Schiedam. „Er werd bijvoorbeeld op twee verschillende manieren een plaats genoteerd. Al dit soort vuiltjes moeten we er eerst uit halen." Inmiddels hebben zeshon derd Schiedammers de vra genlijst beantwoord. Vragen over: de veiligheidsbeleving in Schiedam, hoe vaak men het slachtoffer is geworden van een delict, of men hier van aangifte heeft gedaan en hoe men denkt over de poli tie. Concrete resultaten wor den pas in januari verwacht. Wel staat al vast dat het on derzoek vaker zal gebeuren. „Volgend jaar wordt het her- haald, daarna om de twee jaar," aldus Boonstra. HOGE KORTINGEN! "MALAGA' -WO ER K OM Door Bernadette Neelissen VLAARDINGEN Vlaardin gen moet zich in beginsel uit spreken tegen aansluiting bij de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond en voor een vorm van samenwerking met de gemeente Maassluis op het gebied van mi lieuzaken. Als Maassluis daar ook toe bereid is, moet er gezocht worden naar de beste vorm van samenwerking. De commissie voor Stadsont wikkeling, Volkshuisvesting en Milieu schaarde zich gisteren achter een adviesnota van deze strekking. De nota werd opge steld door hoofd afdeling Stads ontwikkeling M. Ouwens en de inmiddels vertrokken Gemeente werken-directeur ir. J. G. Gerrit- ze. Zij behandelen behalve het al of niet aansluiten van Vlaardin gen bij de DCMR ook de aan vraag van de zogenoemde 'Nij- pelsgelden', een overheidsbijdra ge aan de kosten voor uitvoering van onder meer de Hinderwet en havenverordeningen. Vlaardingen komt sowieso in aanmerking voor de Nijpels-gel- den, omdat de gemeente meer dan 70.000 inwoners telt. Maar wil ze ook nog in aanmerking ko men voor 25% extra overheids steun, dan moet de gemeente een samenwerkingverband aangaan met een andere gemeente. Een dergelijk 'verbond' met Maas sluis zou in dat kader dus zeer gewenst zijn. Maassluis staat vol gens commissie-voorzitter en wethouder milieuzaken Bas Gou- driaan in principe welwillend te genover samenwerking met Vlaardingen bij de behandeling van milieu-aangelegenheden. Over aansluiting bij de DCMR is de nota van Gemeentwerken en Stadsontwikkeling veel min der positief. Vanaf het moment dat Vlaardingen in 1986 de uit voering van milieutaken, tot dan toe 'uitbesteed' bij de DCMR, weer in eigen handen nam, vie len er namelijk verschillende po sitieve ontwikkelingen te signale ren. Zo kon er efficiënter ge werkt worden bij onder meer de behandeling van houwverjmn- ning-aanvragen: de afstand pus sen burger, bedrijven en uitvoe rend lichaam was immers klei ner geworden. Ook is volgens de nota de be trokkenheid van de in Vlaardin gen werkzame milieu-ambtena ren groter geworden sinds de ge meente haar eigen milieuboon tjes dopt. Verder is er nog sprake van een financieel voordeel: de bijdrage aan Rijnmond/DCMR kwam te vervallen, iets wat ruimschoots opwoog tegen de kosten voor de extra milieume dewerkers die moesten worden aangesteld. Op grond van deze overwegin gen besloot de gemeente indertijd geen gebruik meer te maken van de diensten van DCMR. Daar voor moest wel een 'afkoopsom' van 250.000 gulden betaald wor den. Volgens Ouwens en Gerritze zijn de verwachte voordelen van de terugname van de bevoegdhe den echter goeddeels bereikt. Ze zien dan ook geen reden om weer aansluiting bij de DCMR te zoeken, ook al zijn er dan in de raad meerdere malen stemmen opgegaan voor terugkeer. Deze geluiden doken vooral op naar aanleiding van affaires als de Nieuwe Matex, die Boterstraat en de dioxine-uitstoot van de AVR. Maar Ouwen» en Gerritze geloven dat die gebeurtenissen niets te maken hebben met het uittreden van Vlaardingen uit de DCMR. De opstellers van de adviesno ta benadrukken dat ze geen in zicht hebben in de" financiële kant van de zaak, deit wil zeggen de 'prijs' van de DCMR voor eventuele over te dragen tgkg», Bert Kandel (PvdA) naakte daar gisteren op in, „Moeten we niet eerst eens heel goed uitzoe ken hoeveel die Nfijpelsgelden zijn, hoe die te besteden en wat het zou opleveren al» we een sa menwerking met de DCMR aan gaan?" vroeg hij. „Ik vind de no ta zoals die nu op tafel ligt slechts acceptabel als korte-ter- mijnoplossing." Aart Kool (CDA) zei er 'op zich' geen voorstander van te zijn om naar de DCMR te lopen. Kookplaten Gasfornuizen -WO ER KOM SCHIEDAM De modelspoor- wegvereniging 'Schiespoor' houdt zaterdag open dag. De modelbaan - is deze keer zo opgesteld dat het publiek tussen de banen kana ken. De modulebaan is uitgèbreid met privéstukken van leden. -Het geheel is met honderden kleine lampjes versierd. -111" Voor de kinderen is een kleur- wedstrijd georganiseerd. Zij "kra gen gratis een kleurplaat mee van een trein in een winterlandschap. Tot 6 januari hebben de kinderen de tijd om deze tekening in- te kleuren en bij de vereniging'in te leveren. In januari zullen de prijs- winnnaars worden bekendge maakt en de tekeningen worden tentoongesteld. Tijdens de open dag is er ook een modelspoorbeurs waar de ver eniging overtollig materiaal zal verkopen. Bezoekers kunnen er te recht voor advies, schoonmaak van locomotieven en het te .koop aanbieden of taxeren van eigen treinen. Alle activiteiten vinden tussen 10.00 en 16.00 uur plaats in het clubhuis aan de Westerkade 21. Voetbal weer in trek uuuuv. ,fuv>Vi it i i (INGEZONDEN MEDEDELING) Alle merken, keus uit 50 modellen1 Al 80 jaar een goed adres! Dit is de Faber Dit is een strak gelijnde haard die uitstekend past in elk klas siek en modem interieur Extra zuinig In roodkoper, antraciet, grijs d mehan-beige (7700 kcaVu) Dne jaar garatie Erkend installateur VAN Broertvald 139 SCHIEDAM Telefoon 4267736 (INGEZONDEN MEDEDELING) C'C'.A C'CtC vanaf Speciale aanbieding! Bekend merk gasfornuis nieuw met Glveg-keurmerk, kompleet met 4 kookbranders, thermos taat. ovenverllchting, grill, lade en af dek plaat jj g Verder alle bekende merken met hoge kortingen!!!! Een gastoestet koopt u toch bij een vakman? Erkend installateur] VAN Broeraveld 139 SCHIEDAM Telefoon 4267736

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1