EEN TOAST OP HET NIEUWE JAAR Tjeerd: 'Misschien is het al te laat' Sjaak: Ik ben maar ik voel me wel 40' Frances en Nicky: 'Geen kerncentrales en kernwapens weg' David:VWO-dipioma halen en werk zoeken' W ersma (PvdA): 'Gemeente kan ook subsidries vinden bij EG Het Vrije Valk SCHIEDAM TVKRANT Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? ■ff *W3Ê Voorverkoop voor Den Hoed-benefiet begint dinsdag Toeschouwers welkom bij hondentrainingen PAGINA 4 ZATERDAG 30 DECEMBER 3989 ^gennacht lo?P een decennium ten einde. De 'Ja ren achtig -overzichten in kranten en tijdschriften ziin niet te tellen. Aan de hand van veelal aangrijpende fo- w k r^fn 26 de af$el°ï>™ tien jaar in beeld, en Lij het bekijken ervan zijn de 'o ja's niet van de lucht. In plaats van het archief te raadplegen ging hot Vrije Volk dit jaar de straat op om jonge mensen te vragen naar hun ideeen. Hoe denken ze over de afgelopen tien jaar, en wat verwachten ze voor de komende tien? Opvallend Schied''ni soin^erheid. De toekomst volgens jong Interviews: Annet van Aarsen en Liesbeth Buitink Voor Sjaak, een zelfstandig on dernemer die zichzelf 'niet geheel onbemiddeld' noemt, hoeven de ja ren negentig niet zo nodig „Ik heb alle leuke dingen in het leven mee gemaakt. Ik zing in Amsterdam bij Bolle Jan, de vader van René Fro- ger. Toen ik zes was, ging ik op de tafel staan en toen zei ik: 'Ma, ik ga een plaatje maken'. En dat is gebeurd. Ik heb dikke auto's onder mijn kont gehad en Rolexen aan mijn arm. Als iemand me dan vroeg hoe laat het was, zei ik: 'Het is twintig diamanten over tien', want dat is toch wat de mensen willen horen Wanneer je Sjaak vraagt naar wat hij in de jaren negentig zou willen, dan zegt hij: „Een beetje minder moeite hoeven doen om mijn prive-leven in goede banen te leiden. Op het gebied van de liefde zet ik altijd de verkeerde stappen, Ik ervaar dat ik een hoop mensen om mij heen heb, die gemaakt doen. Ik vind het belangrijk dat je gewaardeerd wordt om wie je bent, niet om wét je bent of om hoeveel geld je hebt." Sjaak is niet gespeend van enig cynisme. „Als je geen geld hebt, lig je wakker, maar als je het wel hebt, lig je ook wakker, wantje zit constant in de zorgen over waar je het heen moet brengen en hoe je het moet beschermen. Dat voor beeld heb ik bij mijn vader ook ge zien. Als die in de kroeg zat, vroe gen mensen hoe het met hem ging, terwijl ze eigenlijk wat van hem De 28-jarige Tjeerd is afgestu deerd milieukundige en werkt tij delijk als bodem-adviseur bij een milieubedrijf in Schiedam. Cen traal in zijn leven staat de natuur en als hij praat over de jaren tach tig en de toekomst komt dat onder werp voortdurend terug. „In de ja ren negentig stijgt de vervuiling in eerste instantie, denk ik, en daar na pas zal het stabiel worden. Er moeten veel drempels weggeno men worden. Veel problemen lij ken onoplosbaar, omdat het mon diale processen zijn en de weten schappers er nog lang niet uit zijn. Mijn gevoel zegt dat het misschien al te laat is." Tjeerd heeft voor zichzelf een bijna heilige taak gesteld: hij wil in de komende tien jaar een we zenlijke bijdrage geven aan het op lossen van de milieu-problematiek. „Het is een uitdaging dat je kunt meewerken aan maatschappelijke problemen. In de milieuhoek gaat het om heel resultaatgericht den ken en dat vind ik echt heel inte ressant." Toch betekenen de jaren negen tig voor Tjeerd meer dan alleen de neergang of het herstel van het milieu. „Ik zou nog wel eens een eigen huis willen hebben, ik kan toch niet voor eeuwig op een ka mer blijven wonen. En een auto... het is een kwestie van afwegen. Ik handel zelf ook niet altijd even mi lieuvriendelijk." Dat laatste is het juist wat hem zorgen baart als hij het over de toekomst heeft. Bij de meeste men sen is het besef er al wel dat het heel slecht gaat met het milieu, meent Tjeerd. Het probleem is dat ze hun gedrag nog niet aanpassen aan de situatie. De omgeving waar hij nu werkt noemt hij „het sme rigste plekje van Nederland" om daar meteen aan toe te voegen dat „Nederland het smerigste land'van Europa is", uitgezonderd mis schien de Oostbloklanden. „Niet zo positief dus," noemt Tjeerd de si tuatie. „Maar ik denk dat we nu eindelijk een minister van milieu hebben, die in staat is concrete maatregelen te treffen." Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dageiijks om 17.30 uur, herhalingen om 18.30, 19.30, 20.30, 21 30 en 22.30 uur. Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven. Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, W'tte de Withstraat 25. Zolang de voorraad strekt. ROTTERDA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie Bel dan 010-4048056. Klanten van café 't Paard drinken alvast op het nieuwe jaar. wilden hebben." Uiteindelijk pleegde Sjaaks va der om die en andere redenen zelf moord, iets wat Sjaak de meest aangrijpende gebeurtenis uit de ja ren tachtig noemt. „Als ik mijn dagelijkse rit om mijn bedrijfster rein maak, zit ik ook wel eens m de auto te janken, hoor. Dan denk ik: Verdomme pa, waarom heb ik niet de tijd gehad om je dit te la ten zien? Wat ik eigenlijk het al lerliefste zou willen, is mijn vader terugkrijgen, Om die kist open te krijgen, zou ik alles in willen leve ren. Dan begin ik morgen gewoon weer opnieuw." Onder meer door de dood van zijn Vader, voelt Sjaak de constan te drang zich te bewijzen. „Ik ben nu 28, maar ik voel me wel veer tig. Als ik de trap oploop, ben ik al moe. Ik ben moe van het mezelf bewijzen. Ik wil nu lekker knuffe len en vrijen met mijn vriendin. Ik begin op dit ogenblik eindelijk weer een beetje gelukkig te wor den." Sjaak heeft meer grote dromen voor de jaren negentig. Hij gaat sinds een jaar naar de kerk en dat spreekt hem erg aan. „Wat ik graag zou willen, is dat datgene waar een hoop mensen in geloven (Jezus) op aarde komt en alle fou ten weghaalt. Versta me goed, ik ben zelf niet zonder fouten, dus misschien moet ik dan ook wel weg, maar dat zou ik het liefste willen." f, 7?^ Jsa.'Vüjal. I Hoewel Frances en Nicky al lebei 17 en bezig met het laatste jaar van de Mavo in hun leven ook al heel wat hebben meege maakt, zijn ze behoorlijk optimis tisch ten opzichte van de jaren ne gentig. De grote droom van Nicky, nu nog even genietend van een amaretto en een sigaretje in een plaatselijke kroeg, is in de toe komst een eigen sportschool op te zetten nadat ze het diploma van de sportacademie in haar achterzak heeft zitten. Ook Frances droomt van een carrière, die ze na de gra fische school in de reclamewereld wil vinden. Beide dames hebben een bewo gen puberteit achter de rug. Nicky was al vanaf de lagere school bezig met de gedachte om van huis weg te lopen. Toen ze dertien was, kwam het er uiteindelijk van maar omdat ze niet wist waar ze naar toe moest, ging ze de eerste keren weer gewoon naar huis te rug. Daarna volgde echter een loopbaan in verschillende tehui zen, iets waar haar hele leven door veranderd is. „Toen ik in een tehuis kwam, bouwde* ik een soort muur om me heen. Ik wilde niet aan mijn verleden herinnerd wor den maar de maatschappelijk wer kers begonnen telkens weer over thuis. Ze hebben alles alleen maar uit boekjes,, ik heb het idee dat ze niet echt luisteren." Frances, die op haar vijftiende van huis weg liep, heeft dezelfde ervaringen. Zij zegt dan ook: „Ie dereen denkt dat het zo leuk is in een tehuis, maar dat is helemaal niet zo. Toen mensen bij voorbeeld hoorden dat ik van huis was was weggelopen, spatte mijn vrien denkring uit elkaar. Zo interessant vonden ze het allemaal. Maar ik kwam in een tehuis terecht waar veel werd geblowed en ik kwam met allerlei dingen in aanraking, waarvan ik in een beschermd mi lieu nooit gehoord zou hebben." Frances liep van huis weg om dat haar moeder de hele dag werk te en als klap op de vuurpijl nog 's avonds ook nog cursussen ging vol gen. Ze vond dat ze structureel aandacht te kort kwam. Haar va der liep voor haar geboorte weg en die heeft ze pas kort geleden leren kennen. Dat was voor haar een van de belangrijkste gebeurtenis sen van de afgelopen tien jaar. „Toen ik ongeveer veertien was, vond ik toevallig een brief met zijn adres. Pas later, toen ik zestien was, durfde ik hem in een impulsief moment te bellen," al dus Frances. „Ik gooide meteen heel laf de haak er weer op toen ik zijn stem hoorde. Direct daarna heb ik, weer gebeld en toen was het heel emotioneel. Ik durfde toch niet zo goed te praten want in feite is het toch een wildvreemde man. Bovendien heeft hij nu weer een gezin en had ik het al die tijd ook zonder hem gekund. Maar hij wilde wel contact met me en nu bellen en schrijven we elkaar. Hij wil me graag zien maar dat durf ik nog niet." Frances woont inmiddels sa- David (19), een donkere jongen met een woeste bos haar, kijkt meer naar zijn persoonlijke om standigheden. Toen we hem vroe gen wat het belangrijkste was van het verleden en de toekomst zei hij: „Het halen van mijn VWO-di- ploma dit schooljaar en daarna op zoek naar werk." Even later verklaart hij echter dat hij heel graag terug zou willen naar zijn moederland Iran voor een vakantie. David heeft zijn ou ders al vier jaar niet meer gezien en hij mist ze heel erg. Eigenlijk, geeft hij toe, is het besef dat het voor hem op dit moment niet mo gelijk is om naar Iran terug te gaan, iets waar hij elke dag mee bezig is. „Als ik daar het land bin nenkom zullen ze me waarschijn lijk hetzelfde moment al oppak ken. Ik ben toen ik vijftien was om politieke redenen gevlucht. Ik moest toen in dienst en ik had geen zin om dood te gaan." Het is iets waar hij zich'mate- loos over kan opwinden, het poli tieke systeem in zijn land: „Ha, ze zeggen dat in dienst gaan vrijwil lig is. Maar het betekent dat je verplicht bent om het te doen, om maar iets te noemen." David had het lef om moederziel alleen het land uit te vluchten. Had hij het niet gedaan, dan was de kans groot geweest dat hij als vijftienja rig kind tijdens één van de ontel bare grensconflicten met buurland Iraq de dood had gevonden. Zijn wens om in de toekomst te rug te gaan naar Iran strekt niet verder dan een vakantie. „Ik zou daar niet meer kunnen wennen. Er is een wereld van verschil tus sen het fundamentalistische sys teem daar en de manier van leven hier in Nederland. Het is hier veel beter." Toch verwacht David dat er in de jaren negentig in Iran heel wat verandert. „Er komt óf een Europees systeem, óf een com munistisch," vermoedt David, hoe wel hij hier geen bewijzen voor heeft. De wens is wellicht de va der van de gedachte. Door Han van der Horst SCHIEDAM Schiedam moet zo snel mogelijk een ambtenaar belasten met EG-aangelegenheden, want er zijn in Brussel heel wat subsidiepotten, waarvan ook ge meenten kunnen profiteren. Maar dat moet de stad niet op eigen houtje doen. Coördinatie met de buurgemeenten in de regio Rijn mond en de provincie Zuid Hol land is noodzakelijk. Anders werkt het in de meeste gevallen alleen maar averechts. Dat vindt het PvdA-raadslid Ja cob Wiersma. „Schiedam is bij voorbeeld bezig met plannen om het huisvuil gescheiden op te ha len. Je zou je als wethouder kun nen afvragen: zijn er voor zulke milieu-activiteiten geen subsidie mogelijkheden in Brussel? Een an der voorbeeld is de herstructure ring van het Wilton-Fijenoord ter rein. Daar houdt de provincie zich mee bezig en die heeft een aan vraag om steun ingediend bij de Europese Gemeenschap. Het ziet er heel gunstig uit. B. en W. van Amsterdam heb ben een nota gepubliceerd, waar uit blijkt, dat de gemeente zich meer wil richten op de Europese aangelegenheden in verband met de positie van Amsterdam. Ze heb ben daar op hun bureau Economi sche Aangelegenheden al een tijd iemand die de ontwikkelngen in Brussel, voor zover ze van belang zijn voor Amsterdam, heel precies volgt. Het zou heel verstandig zijn, als in Schiedam ook iets dergelijks gebeurde. Maar dan wel zo veel mogelijk in samenwerking met buurgemeenten." Deze ideeën liggen allemaal in het verlengde van Wiersma's nieu we baan. Tot 1 november was hij assistent van het Europarlements lid Piet Dankert. Nu werkt hij bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) als contactper soon Europa. Dat wil zeggen:, hy moet de Nederlandse gemeenten helpen hun weg te vinden in de onoverzichtelijke jungle van bu reaucratie en subsidiemogelijkhe den in wat de direct betrokkenen met sen vakterm aanduiden als 'het Brusselse'. Die jungle wordt steeds belang rijker. Als in 1992 de binnengren zen van de EG-lidstaten wegvallen, wordt een belangrijke stap gezet in de richting van een echte Europe se regering. En als je dan niet tij dig in de buurt bent, val je uit de boot. De VNG, waarbij alle Neder landse gemeenten zijn aangesloten, heeft twee doelen. Het is een soort service-organisatie die de lid-ge meenten allerlei diensten verleent waar ze op eigen houtje niet aan toekomen. Bovendien verdedigt de VNG de belangen van het plaatse lijk bestuur bij de regering in Den Haag. Hoe belangrijk dat is, bleek in de afgelopen jaren van bezuini ging: de ambtenaren op de Haagse ministeries probeerden die zoveel mogelijk op de lagere overheden af te wentelen. Door de acties van de VNG kon in ieder geval erger wor den voorkomen. Nu wil de VNG de belangen van de Nederlandse gemeentes ook in Brussel gaan behartigen. Om dat allemaal in de praktijk vorm te ge ven is Jacob Wiersma aangesteld. Hij heeft grootse plannen. „In november is er een congres geweest van de VNG en de zuster organisaties. Daar hebben onze voorzitter, burgemeester Haver sians van Den Haag en onze hoofddirecteur Klaas de Vries voorgesteld om met zijn allen een soort kantoor te openen in Brussel zelf, waar dan vertegenwoordigers van de lidorganisaties zitten. Die houden dan heel precies de gang van zaken in het Brusselse bij. Als Schiedam dan bijvoorbeeld in het kader van die gescheiden vuilop- haal susidie zoekt, dan kan het al le informatie krijgen. En als B en W het willen, dan kunnen onze mensen daar zorgen voor een in troductie bij de juiste ambtenaren. In maart weten wij, wat de zuster organisaties van ons plan vinden. Maar volgens my ziet het er goed uit." Het gezamenlijke EG-bureau is nog een beetje toekomstmuziek. Voorlopig heeft Wiersma andere dingen aan zijn hoofd. Per 1 april opent de VNG een telefonische in formatiedienst, waar gemeentebe stuurders en -ambtenaren met al hun vragen over de EG terecht kunnen. Wiersma legt nu de laat ste hand aan de opbouw daarvan. En zo lang dat kantoor in Brus sel er nog niet is, zal, Wiersma de lobby- en ondersteuningstaken op zich moeten nemen. Wiersma: „Daar hoort ook coördinatie bij van de activiteiten van afzonderlij ke gemeenten. Als iedereen op ei gen houtje met delegaties naar Brussel gaat, dan worden de amb tenaren daar hoorndol van al dat bezoek en steeds weer dezelfde verhalen. Daarom is het ook zo be langrijk, dat de gemeenten in de regio Rijnmond zoveel mogelijk hun activiteiten naar de EG toe co- ordineren en waar mogelijk samenwerken.In een aantal geval len sta je dan sterker." Daar blijft het allemaal niet bij. De VNG wil direct betrokken wor den bij de Europese besluitvor ming. De Vereniging kijkt met ja loezie naar allerlei belangenclubs, vooral in de landbouw, die hun mensen in allerlei bestuurscom missies hebben weten te sluizen. Dat moet de gemeenten ook luk ken, vindt de VNG en met haar Ja cob Wiersma. „En dat is niet al leen in ons belang, maar evengoed in dat van de EG. Je hebt gezien, hoe weinig belangstelling er be staat voor de Europese verkiezin gen. Dan staat het lokaal bestuur toch veel dichter bij de mensen en als dat zich meer met Europa be zighoudt, stijgt ook de belangstel ling van de burger voor wat er in Brussel gebeurt." men met haar vriend Rob „Dat was mijn droom,1,een,,eigen huis hebben" en ook Nicky woont inmiddels zelfstandig, Beiden zijn erg bezig met Het ^internationale nieuws. Frances: „De belangrijkste nieuwsgebeurtenissenjvap de, afge lopen tien jaar zijn',-voor,mij' Ber- lijn en Roemen^ geweest,, ^ïcky vult aan:',\pa.t {^Hereni ging van Duitsland; gingen .praten, vond ik heel engd/Stéljè yoor dat ze hun macht't'yveei;„ga^n .gebrui ken." Voor de 'wereldzin'.'de "jaren negentig wensêix,zy; Leiden "jyooral dat de kernwapens en -centrales zulleii' verdwijnen. In Schiedam, (2ien ze voorlopig niet zo veel veranderen. „Schie dam is best wel' een dood dorp," zegt Frances. „Het.gezinsleven is hier heel belangrijk. Je ziet moe ders en dochters arm in arm lopen in de Hoogstraat. In Schiedam zou ik het liefst meer groen zien maar dat is onmogelijkheid. Ik wil hier weg op de lange duur." ROTTERDAM De voorver koop voor het benefietconcert van Lee Towers ten bate van het fami liehuis voor de Dr. Daniel den Hoedkliniek begint 2 januari aan staande. Het optreden is 28 januari aanstaande in de Doelen. De zan ger wordt begeleid door de Bob East Show Band en zijn vaste zanggroep de Jody's Singers, die hem de afgelopen jaren ook verge zelden op toernees en tijdens de Ahoy'-gala's. De prijzen van de kaarten zijn 20, 50 en 75. Su pertickets, inclusief VIP-behande- ling, kosten ƒ250. De fondsenverwingsactie voor een familiehuis is het afgelopen jaar gestart als onderdeel van de jubileumactiviteiten van de 75-ja- rige Dr. Daniël den Hoedkliniek, een van de twee in kankerbehan deling gespecialiseerde ziekenhui zen in Nederland. Om tijdens de vaak intensieve behandeling pati ënten en naaste familieleden zo veel mogelijk bij elkaar te houden, is een accommodatie dichtbij het ziekenhuis gepland. Het plan is het familiehuis nog in 1990 in gebruik te nemen. SCHIEDAM De trainingen van het hondensportcentrum 'Vijf sluizen' zijn sinds kort toeganke lijk voor het publiek. Geïnteres seerden kunnen voortaan onder het genot van een kopje koffie vanuit de verwarmde kantine zien hoe het centrumgedrags- en ge hoorzaamheidstrainingen geeft aan honden. De trainingen worden elke zaterdagochtend om 9.30 uur en elke maandagavond om 19.30 uur gehouden bij het centrum aan de Parallelweg. In januari begin nen de nieuwe cursussen. Wie zich daarvoor nog wil opgeven kan dit door kontakt op te nemen met het hondensportcentrum, tel. 4622050. F V (INGEZONDEN MEDEDELING) Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) AVONDBLADEN TV wSj-*-* v <m 31 a «OO-I*Y

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1