Stapels pakketten Roemenië groeien VIT boven 't hoofd EbVuUR TV Aanzienlijk minder vernieling rond oudjaar; vandalen ondergaan morgen hun straf Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Het gaat dus niet zo van: Hé, dit lijkt me wel 'n leuk dorp, hier gooi ik wat pakketjes neer' mm m Gemeente koopt Bolsterrein Pasfoto's met kwaliteits garantie^ B E Z 0 B 6 lTsL Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? TVKRANT Vrouwenfilm 'Shame' in Filmhuis Vogels ontdekken in de heemtuin PAGINA 4 /ws/ WOENSDAG 3 JANUARI 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Aan goede af spraken valt eer te behalen. De ge meente Den Haag kan wat dit be treft best leren van de Werkgroep Criminaliteits-Preventie (WCFI van Schiedam. Evenals in de resi dentie had Schiedam elk jaar rond Kerstmis enoudjaar te kampen met ernstige straatrellen, brand stichtingen, vernielingen en ge wonden. In Den Haag liep de schade in het afgesloten decennium elk jaar in de miljoenen guldens. De over stap naar de negentiger jaren vormde hierop in de Hofstad, on danks aanzienlijke en geldverslin dende preventieve maatregelen, geen uitzondering. Ook nu mag de gemeenschap weer ruim één mil joen ophoesten om het 'feestresul- taat' ongedaan te maken. Hoewel er van Schiedam geen exacte scha- decijfers van de achterliggende tien jaar bekend zijn, waren ook deze aanzienlijk. Vorig jaar nog vonden politie en brandweer in de 'feestweek' nauwelijks rust. De ene rel was nog maar net gesmoord of de andere diende zich weer aan. En dat gold ook voor de brand weer. Op al deze brandende proble men liet de gemeente de speciale werkgroep WCP los. Het is een or ganisatie, waarin alle uitvoerende gemeentelijke diensten zijn verte genwoordigd. Dus politie, brand weer, woningbeheer, nutsbedrij ven enzovoort. Al ruim voor het aanbreken van de zorgelijk tege moet geziene feestdagen, werden er klinkende afspraken gemaakt over het tegengaan van ongere geldheden, branden, vuurwerk- overlast en andere negatieve ne venverschijnselen. Coördinator was inspecteur Hans Meijer van de Schiedamse politie. Hij zegt over de succesvolle werkwijze „Elke dag kwam de werkgroep bijeen en besprak de si tuatie van dat moment. Hierdoor ontstond een goed beeld van de ge voelens in de stad en waar nu pre cies de risicoplaatsen waren. Via het overleg werden risicopanden dichtgespijkerd, autowrakken ver wijderd en werden met de brand weer plaatsen bekeken waar vreugdevuren nog net beheersbaar zouden zijn." Een groot deel van de rust rond oud en nieuw komt, volgens in specteur Meijer, ook door de nieu we werkstructuur van de politie. In de stad werken nu drie wijk teams, die precies op de hoogte zijn van de situatie in hun werkge bied. „We hebben de zaak 'plat' gesurveilleerd met steeds dezelfde agenten. Hierdoor is ook overleg tot stand gekomen met de jonge ren. Op de 'hete plaatsen' konden we met hen afspreken wat wel en niet als toelaatbaar werd gezien. Met een verbod zondermeer kom je er niet. Dat heeft een averechts effect en lokt juist ellende uit. De jeugd heeft zich doorgaans prima aan de afspraken gehouden," com plimenteert hij. Om 'kerstbomenoorlogen' tegen te gaan, zijn door de politie verza- melcontainers beschikbaar gesteld. Ook deze maatregel blijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen, gezien de weinig écht gevaarlijke brandhaarden in de nieuwjaar nacht, Ook is verscherpt opgetre den tegen het vroegtijdig afschie ten van vuurwerk. In vergelijking met voorgaande jaren is er vrijwel geen vuurwerk voortijdig afge knald. Ruim vijftig jongeren zijn door de politie opgepakt en in het kader van de BAV-regeling (Bijzon dere Afhandeling Vandalisme) overgedragen aan het bureau HALT, dat alternatieve straffen oplegt. Morgen al zullen veertien jon gens van 16 tot 19 jaar aan den lij ve ondervinden dat ze zich in het vervolg maar beter aan de regels kunnen houden. Om acht uur moe ten ze zich vervoegen bij de Open bare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) aan de Van Heekstraat. Ze moeten gedurende de gehele dag verplicht gemeentelijke eigendom men gaan reiniging. En vrijdag wacht hen nog zo'n klus, maar dan is de groep aangevuld met nog ruim dertig jongeren van 12 tot 16 jaar. „Het betreft bijna allemaal straffen voor het vervroegd af schieten van vuurwerk," aldus commissaris Jan van Hoff. Hij zegt tevreden te zijn met de voor Schie dam ongekend rustige jaarwisse ling. Door Bernadette Neelissen VLAARDINGEN Dinsdag 2 januari, een koude namiddag, be truck doemt als een enorm beest op uit het mistige schemerduister aan het terrein van de Verenigde Internationale Transportbedrij ven (VIT) aan de Vlaardingse Taanderijstraat. De deuren staan wijd open; in het logge gevaarte zijn, in het zwakke schijnsel van de binnenverlichting, pallets te zien met honderden, duizenden dozen van allerlei pluimage. Al leen de inhoud is hetzelfde: stan daardpakketten met levensmid delen voor het straatarme Roe menië. Het is de vierde truck die van daag vanuit Vlaardingen op pad zal gaan naar de Hongaars-Roe meense grens. Al zo'n vijftien wagens gingen hem voor, gechar terd door het Rode Kruis, in het kader van voor hun landelijke hulpactie voor Roemenië. Een week geleden zijn de mannen van VIT begonnen te rijden, en god weet hoe lang de dozen nog blijven binnenstromen. „En dit is dan alleen nog wat wij weg brengen," zegt algemeen VIT di recteur R.A.H, Hulsenboom. „Landelijk gezien zijn er ramin gen dat er tussen de vijf- en ze venhonderdduizend pakketten via het Rode Kruis naar Roeme nië gaan." Hulsenboom vertelt dat zijn bedrijf al 25 jaar nauwe contac ten met het Rode kruis onder houdt: „Zij hebben ons toender- tijd gevraagd om werkzaamhe den voor hen te verrichten. Niet louter transport, maar ook grote verhuizingen. Wij zijn namelijk ook een project-verhuisbedrijf, dat wil zeggen dat we hele grote klussen doen zoals bij voorbeeld voor ministeries, Philips en Exx on. De zaak bestaat al 110 jaar." De truck buiten kan intussen ieder moment vertrekken. Het m VIT-directeur Hulsenboom: „Het zyn allemaal standaardpakketten, maar byna iedereen doet er wel iets extra's in." wachten is op de chauffeur. „Wij weten natuurlijk niet van tevo ren wanneer er weer een truck vol is," zegt Hulsenboom en wijst op de enorme stapels totaal onre gelmatig gevormde en gestapelde pakketten in de een van de uitge strekte loodsen. „Als het dan zo ver is moet er maar net een chauffeur beschikbaar zijn. Bo vendien zijn de meest ervaren mensen, zij die ai eerder op Oost-Europa hebben gereder, al lemaal al op pad." De chauffeur voor deze geduldig wachtende vrachtwagen moest 'hals over kop worden opgetrommeld', weet Hulsenboom. „Hij zal zo wel hier zijn. Is nog nooit in Roemenië of zelfs maar in Oost-Europa ge weest." Hartjes Het is inmiddels stikdonker. In het kunstlicht lijken de ber gen dozen nog hoger. Op veel do zen staan hartjes getekend of groeten geschreven „Standaard pakketten zijn het," meldt de VIT-directeur. „De mensen heb ben instructies gekregen om bc nen, rijst, suiker, blikvlees of -vis, chocolade, kaarsen, boter en lucifers in de pakketten te stop pen. Maar bijna iedereen doet er wel wat extra's in." Hulsen booms bedrijf heeft destijds ook met hulppakketten naar Polen gereden. „Dat was toen voor 95 percent medicijnen,*' zegt hij. „Voor Roemenië is het voorn ï- melijk voedsel. We hebben met Oud en Nieuw en op nieuwjaars dag doorgewerkt. Nood breekt wet. In één zo'n truck gaan drie ëneenhalf tot vierduizend dozen, dan kom je aan een lading van zo'n 26 tot 27 ton. Ik heb al ge zegd wat er landelijk versleept wordt, reken de totale tonnages dan maar uit.." „Het gedoe aan de Hongaars- Roemeense grens is nu natuurlijk veel minder dan ten tijde van dat regime daar. Er is nu geen oponthoud meer over vergunnin gen, en de wagens mogen ge woon 's nachts doorrijden in Oostenrijk, De jongens hier bie den zich spontaan voor de ritten aan, niet vanwege het mooie land maar puur vanwege de si tuatie." Hij kijkt even naar de berg dozen in de loods en zegt dan: „Ja, dat wisten wij hier he lemaal niet, maar die gasten in Roemenië hebben echt helemaal niks. Dat kun je je niet voorstel len Momenteel zijn er zo'n 10 VIT-trucks onderweg naar Oost- Europa. Hoeveel van de 'vroege vogels' er al op de terugweg zijn, weet Hulsenboom niet. „Ik hoop dat er nu een stuk of vijf, zes au to's gelost zijn. Maar je moet je goed realiseren dat dit nog maar de beginfase is. Het gaat dus ook niet zo van dat zo'n chauffeur denkt: 'Hee, dit lijkt me wel een leuk dorp, hier gooi ik een paar pakketjes neer. Nee, alles wordt heel strikt door het Rode Kruis geregeld en verdeeld. Wij, VIT dus, hebben nu een provincie toegewezen gekregen waar alles heen moet. Hoe die heet? Al sla je me dood.." Niet safe Het Rode Kruis stelt bij de grens de konvooien samen. Daar krijgen de wagens dan ook her- kenningskruisen opgeplakt. „Dat moet allemaal wel," zegt Hulsen boom, „Want safe is het daar nog lang niet, en het waren niet zul ke lieverdjes." VIT heeft voor heen nauwelijks naar Roemenië gereden. Wel heeft het bedrijf re gelmatig Amerikaanse medische apparatuur naar Tsjechoslowa- kije en Polen vervoerd. Hulsenboom:„Maar Roemenië, niks hoor. Dat land was echt zo geïsoleerd als maar kon. Dan hadden ze het in Polen en Tsje- choslawakije in vergelijking nog goed." Theo, de chauffeur van de vol geladen truck op het terrein, is inmiddels gearriveerd. Wie van hem een euforisch verhaal over een historische reis naar een land dat pas zijn juk heeft afge worpen verwacht, komt bedro gen uit. „Nou, eerlijk gezegd voel ik niet zoveel. Ik ben er nog nooit geweest, maar ik voel geen opwinding of zenuwen. Ik ben trouwens nog nooit verder dan Frankrijk geweest," lacht hij. „Ook niet met de luxe-auto Staande naast zijn truck, zijn kraag hoog opgezet tegen de gure wind: „Ik zie het gewoon als werk." Door Rein Wolters SCHIEDAM De gemeente is eigenaar geworden van het voor malige Bolsterrein en de oude op- slagsilo's. Hiermee is een eind ge komen aan een langdurige strijd met de projectontwikkelaar Georg Toth, die het terrein en de opstal len tot twee keer toe voor de neus van de gemeente wegkocht. In aanwezigheid van de wethouders Aad Wiegman (financien). Hans van Kleef (stadsvernieuwing) en directeur Monique de Vos van Ge- Trade (de werkmaatschappij van Studio Express Polaroid Toth) heeft burgemeester Reinier Scheeres dit vanmorgen op een bij eenkomst bekend gemaakt. Hoeveel geld roet de transactie is gemoeid weigerde hij te '.eggen, maar het moet om vele miljoenen gaan. Op het terrein komen 160 woningen in de vrije sector, die in opdracht van de Wesselsgroep uit Rijssen worden gebouwd. Voorts komt er 3000 vierkante meter kantoorruimte. Toth zelf krijgt van de gemeente toestemming tot het verbouwen van het vorig jaar door hem gekochte betonnen kar kas langs de Burg. Honnerlage Gre- telaan tot kantoorruimte voor ei gen gebruik. Verspreid in de verschillende opstallen op het Bolsterrein heeft hij ruimten aan bedrijven ver huurd, die verhuizen eveneens naar het nieuwe pand. Binnen een half jaar zal het kantoorgebouw gereed zijn, waarna begonnen wordt met de afbraak van de veer tig meter hoge silo Burgemeester Scheeres verklaarde vanmorgen erg blij te zijn met deze ontwikke ling en het begraven van de zake lijke strijdbijl met projectontwik kelaar Toth. 010-4004.444 Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergscherthoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabe! in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 18 30, 19.30, 20.30, 21.30 en 22.30 uur Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven. Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,5(5 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25, Zolang de voorraad strekt. ROTTER DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie Bel dan 010-4048056. SCHIEDAM 'Shame' is de ti tel van de vrouwenfilm, die zater dagavond 6 januari wordt ver toond in het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12. 'Shame' vertelt het verhaal van een jonge, vrijheidslievende, intel lectuele vrouw, die per motor op trektocht is door Australië Als zij wat langer dan gepland in een stadje moet doorbrengen, komt zij er al snel achter dat er iets vrese lijk mis is. Meerdere malen zijn er jonge meisjes en vrouwen uit het .stadje door groepjes jongeren ver kracht, maar hun daden verdwij nen telkens in de doofpot. Totdat Asta, de hoofdpersoon, zelf wordt overvallen door een groep van vier jongens, :naar als "overwinnares uit de strijd komt. Als gevolg van haar optreden ontstaat er een scheuring in de vrouwengemeenschap van het stadje. Wanneer Asta als een femi nistische tornado door het stadje raast, worden de verhoudingen be hoorlijk op hun kop gezet. Geweld escaleert, hetgeen dramatische ge beurtenissen tot gevolg heeft. Aanvang 21.30 uur. Toegangs prijs vier gulden. Donateur wor den kan voor vijf gulden per sei zoen. Hierin zit de gratis toegang van één film inbegrepen. SCHIEDAM Onder leiding van enkele vogeldeskundigen vindt op zondagmiddag 7 januari in de heemtuin van het Prinses Beatrixpark een vogelexcursie plaats. De gratis excursie begint om 14 uur. In de heemtuin wordt door uit gekiende onderhoudsmaatregelen het voorkomen van in dit zeeklei landschap thuishorende-, of heem plantengroepen bevorderd. Elk jaar komen er meer planten bij Maar niet alleen planten, want bij elke groep planten horen ook die ren. In de heemtuin komen veel dieren voor, die elk hun eigen ei sen stellen aan de omgeving. De vogels die er nestelen zijn park- en bosvogels en vogels van het water en de waterkant. Wat doen vogels in de heem tuin? Hoe komen ze aan hun kostje en hoe nestelen ze? Het zijn alle maal vragen waarop de vogeldes kundigen tijdens de excursie graag antwoord geven. De heemtuin bevindt zich in het noordelijk deel van het park. De toegangspad ligt op 30 meter van de brug over de Poldervaart in het verlengde van het Duivenpad. Kerstbomen afgevoerd, straatvuren geblust SCHIEDAM Zo rustig als het in de dagen rond oud- en nieuwjaar is geweest, zo onrus tig was het gisteravond op ver schillende plaatsen in de stad. Ruim veertig jongeren raakten in de Dirk Durretstraat verhit toen werknemers van de nuts bedrijven op last van de politie tachtig kerstbomen van het dak van de sporthal afvoerden. De bomen vormden een groot brandgevaar. Verder dan joelen en schelden ging de groep niet Op het Johan Straussplein greep de politie zes jongens in de kraag. Zij hadden twintig kerstbomen in de brand gesto ken. De zes zijn overgedragen aan het bureau Halt en mogen vrijdag opdraven voor het ver richten van schoonmaakwerk- zaamheden. In de Dwarsstraat dwong de politie gisteravond enkele jongeren hun vreugde vuur zelf te Mussen. Aanvanke lijk hadden ze het hazepad ge kozen, maar de agenten wisten hen te achterhalen. Kind van zes jaar bruut verkracht SCHIEDAM Een meisje van zes jaar is gisteren op brute wijze aangerand en verkracht door een ongeveer twintigjarige man met een bromfiets. Hij vergreep zich aan het kind in een portiek van een flat aan de Alphons Ariënsstraat in Schie dam. Na de daad liet de man het kind ontredderd achter. Een dokter stelde bij het meisje ernstig letsel vast. De politie verzoekt getuigen zich in ver binding te stellen met telefoon 4260760. De aanrander droeg een zwarte broek, een zwart jack en een zwarte helm. De bromfiets is van een rode kleur. Forse brandschade SCHIEDAM Ruim 150.000 gulden brandschade is ontstaan in de centrale toe gangshal van de nieuwbouw aan de Boerhaavelaan. Deze braadde vanmorgen om half vijf volledig uit. De oorzaak is vermoedelijk het aansteken van afval dat in het nog niet opgele verde woongebouw lag opgesla gen. Inbraak uitzendbureau SCHIEDAM Inbrekers hebben het kantoor van uit zendbureau De Schiestreek ge deeltelijk ontmanteld door alle machines weg te nemen. Men mist een cumputer, rekenma chines, een printer en ook nog een onbekend geldbedrag. De dieven kwamen het pand aan het Dr. Wibautplein binnen door het verwijderen van een draadglasruit. De waarde van de machines bedraagt vijfdui zend gulden. Schaap uit de modder SCHIEDAM Politie en brandweer hebben gistermor gen eendrachtig een schaap uit" een modderpoel langs de Harre- weg gered. Het dier was daar in gezakt en kon er op eigen kracht niet meer uitkomen. Een voorbijganger maakte de politie attent op het worstelen de dier. Lezing HVV-journalist op bijeenkomst PvdA SCHIEDAM De HVV-jour nalist Han van der Horst ver zorgt zaterdagmiddag onder de titel 'De gemeenteraadsverkie zing in een historisch perpec- tief een lezing tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de afdeling Schiedam van de Par tij van de Arbeid. Ook Jos Brandsen, hoofdbestuurder van Unicef-Nederland, houdt bij de socialisten een lezing. Tussen het schudden van handen en het uitwisselen van goede voor nemens in, zorgt de zanger As- her voor enige muzikale ver strooiing. De bijeenkomst vindt plaats van 14.00 tot 17.00 uur ïn zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat 68. Iedereen is wel kom. Aansluitend is er van 17,00 tot 19.00 uur de traditio nele nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur in de Koren beurs aan de Lange Haven. Klaverjassen in zaal Marijke SCHIEDAM Klaveqaslief- hebbers kunnen op dinsdag avond 9 januari terecht bij de klaveijasvereniging Hei Singel kwartier in zaal Marijke aan het Broersveld. Aanvang 20.00 uur. Er worden drie partijen van 1500 punten gespeeld. Het inschrijfgeld gedraagt oor le den en donateurs van Het Sin gelkwartier drie gulden. Niet- leden betalen twee kwartjes méér. De prijzen bestaan hoofd zakelijk uit huishoudelijke arti kelen. Inlichtingen zijn ver krijgbaar bij de heer D.P. van de Engel, Huysmanstraat 22c, tel. 4263686. Preventie-actie werpt vruchten af y *v+r*vSk. (INGEZONDEN MEDEDELING) Hoogsvaa* 104-106 Tel 010 4266720 Schiedam kanaal 23+UHF Moissslu» kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) V O tl D B L DEN

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1