Schiedam verwerpt plannen voor tweede Beneluxtunnel Bolsterrein wordtt 'gouden randje' van stadscentrum ONS-directeur zet vraag tekens bij reorganisatie Het Vrije Volk SCHIEDAM SS 8:1 $SÈ Speurtocht naar aanrander kind Gemeente: 'Eerst integrale verkeersstudie met openbaar vervoer als uitgangspunt' Bodysnatchers in Podium 'Alle Hens Aan Dek'in bibliotheek PAGINA 4 ws DONDERDAG 4 JANUAR11990 'v2 i 14 SCHIEDAM In de Al- phons Ariënsstraat is onrust onstaan over het bericht dat een zesjarig meisje dinsdag omstreeks 17.00 uur in een flatportiek is aangerand en verkracht. De politie maakte hiervan gisterenmorgen mel ding, maar toen was er nog onvoldoende inzicht in de si tuatie. Nader onderzoek heeft uitgewezen" dat het kind niet is verkracht, maar wel letsel heeft overgehouden van een aanranding. Ook zijn bij de politie nu nadere gegevens over de dader bekend en wordt het publiek verzocht te willen reageren als het signa lement of onderdelen daarvan bekend voorkomen. De dader is ongeveer 1.80 lang en is vermoedelijk rond de twintig jaar. Hij was ge kleed in een zwarte broek en een zwart jack en droeg don kerkleurige laarzen tot net on der de knie. Verder had hij een donkerkleurige integraal- helm met een zigzagmotief. Hij vluchtte weg op een even eens donkere bromfiets (van groot model met normale spaakwielen) die op de zijkan ten kleine rode vlakken heeft. Op de plaats van het mis drijf vond de politie 2 zwarte motor- of bromfietshand schoenen zonder vingers en voorzien van hoge manchet ten. De binnenzijde van de handschoenen is gewatteerd. De politie is bereikbaar on der telefoon 4260760. Tips worden vertrouwelijk behan deld. Overvaller aangehouden SCHIEDAM Een 25-jarige Rotterdammer is gisteren in Schiedam door de politie uit de tram gehaald. De man had even tevoren een sportzaak in het winkelcentrum Hof van Spa- land overvallen. Met een mes bedreigde hij het personeel, ging er vandoor met een trai ningspak en sprong vervolgens in tramlijn 1. Zilver gestolen SCHIEDAM Hit een wo ning aan de Willem de Zwij gerlaan zijn bij een inbraak zil veren voorwerpen en verzil verd hestek gestolen. Vermoe delijk kwam men binnen door het gebruik van een valse sleu tel. Tijdens zijn vakantie is de kelderbox van een bewoner van het Schuttersveld openge broken. Hij mist een sjoelbak en twee steenkrukken. DRZ tegen jeugd SVV SCHIEDAM De voetbal club DRZ speelt zaterdag thuis een wedstrijd tegen de landelij ke jeugd van SVV. De ontmoe ting, die om 14.30 uur begint, vindt plaats in verband met de viering van het 60-jarig bestaan van DRZ. Zondag 7 januari is er om 15.00 uur de nieuwjaarsre ceptie bij de Schiedamse club. Daaraan gaat, beginnend om 13.00 uur, de wedstrijd Oud DRZ-Nieuw DRZ vooraf. Magnificent 7 in Passage Theater SCHIEDAM "t Zijn de kleine dingen die het doen bij de optredens van de groep The Magnificent 7. De relatie van de details in kleding, gebaar, belichting, decor en attributen. Wat eerst als een gelegenheids formatie begon, bestaat nu al drie jaar. Inmiddels is de band bezig met de tweede tournee door Nederland. Zaterdag zijn ze te zien in het Passage Thea ter in Schiedam. Het repertoire van The Magnificent 7 omhelst een bonte reeks fragmenten en complete nummers uit films en tv-series. De voorstelling begint om 20.15 uur in de grote zaal van het Passage Theater. De toegangskaarten kosten 17,50. CJP-houders en 65-plussers be talen een rijksdaalder minder. Claudia en Hennie in Schieland Galerie SCHIEDAM Schilderijen in olieverf en andere technie ken exposeren de Rotterdamse ingezetenen Claudia Matthiesen en Hennie van Dorsten tot en met 31 januari in de hal van de polikliniek van het Schieland- Zïekenhuïs. Claudia is geboren in Keulen en lid van de kunste naarsorganisatie Grupa 69 te Joegoslavië. Ook Hennie is lid van deze vooraanstaande bewe ging. Samen exposeerden ze hun werken al Joegoslavië, Rusland, Italië, Tunesië, Ma rokko en Duitsland. De tentoon stelling is gratis te bezichtigen op werkdagen van 09,00 tot 17.00 uur. De werken zijn ook te koop. Inlichtingen via tel. 4670948. Door Rein Walters SCHIEDAM De ontwerpplan nen van Rijkswaterstaai voor een tweede Beneluxtunnel zijn achter haald. Ze passen niet meer in het nationale verkeers en milieube leid dat het gebruik van de auto ontmoedigt en het gebruik van het openbaar vervoer stimuleert. Schermend met deze argumenten heeft Schiedam elke vorm van me dewerking aan uitbreiding van de vcrkeerstunnel opgeschort. De kritiek van Schiedam is sa mengevat in een deze week ver schijnende nota aan het adres van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Daarin bepleit het stads bestuur het houden van een nieu we verkeersstudie, waarin de aan leg van een railverbinding naar Hoogvliet en Spijkenisse centraal dient te staan. Dus wel een uitbrei ding van de oeververbinding met extra tunnelbuizen, maar uitslui tend ten gunste van het openbaar vervoer en het (bromlfietsverkeer. Voor dezé laatste categorie is nu alleen een pontveer beschikbaar tussen Vlaardingen ent Pernis en Maassluis en Rozenburg. Schiedam stelt dat «de plannen van Rijkswaterstaat zij n gebaseèrd op 'volstrekt achterh aaide' ver- keersprognoses. In de nota wordt dat onder de aandacht gebracht van minister Maij-W<?ggen. „De aan de prognoses gekoppelde plan nen voor extra tunnel» en wegen kunnen meer niet" serious worden genomen," zegt woordvoerder Theo Reyman van het Schiedamse stadsbestuur. „Zowel in het Twe-ede Struc tuurschema Verkeer en Vervoer als in het Nationale Milieubeleids plan wordt uitgegaan vètn taakstel lende lagere groeicijfer-s van het autoverkeer om de bereikbaarheid en leefbaarheid te garanderen," gaat hij verder. „Dit w.ordt onder meer gerealiseerd dooreen verde re uitbreiding van het openbaar vervoer. Schiedam vindt dat alle plannen moeten worden toegesne den op deze actuele taakstelling. Dat geldt dus ook voor de plannen voor de bouw van een tweede Be neluxtunnel." Bij de minister voor Verkeer en Waterstaat claimt Schiedam een integrale verkeersstudie in het Rijnmondgebied, waarbij alterna tieven voor het autoverkeer de noodzakelijke aandacht moeten krijgen. Reyman: „Dit houdt con crete studies in naar openbaar ver voer, dus tram, trein of een tussen vorm door de Beneluxcorridor sa men met een aanvullende fiets/- bromfietsverbinding. Allerlei stu dies van Rijkswaterstaat voor de aanleg van een tweede Benelux tunnel moeten in het licht van de ze integrale benadering worden beoordeeld. Zolang er van een der gelijke benadering geen sprake is, wenst Schiedam geen standpunt in te nemen aan deze deelstudies." Rail In eerdere reacties op de ver dubbeling van de Beneluxtunnel (onder de Nieuwe Maas tussen Schiedam/Vlaardingen en Rotter dam-Hoogvliet) gaf Schiedam de wenselijk van een railverbinding al aan. Ook andere overheden (on der meer Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de gemeenten Rotterdam, Spijkenisse en Delft) hebben te kennen gegeven achter een onderzoek naar een dergelijke verbinding te staan. Binnen de plannen van Rijks waterstaat is ook het doortrekken opgenomen van de autoweg A 4 door Midden-Delfland van en naar de richting Amsterdam Schiedam en Vlaardingen zijn hiervan fel te genstander. Wel willen de gemeen ten op het reeds gereserveerde tra cé aan de noordkant van de rivier een sneltram in de richting van Den Haag laten rijden, hetgeen ook een goede verbinding kan ge ven op een railverbinding onder de Nieuwe Waterweg naar Hoogvliet/Spijkenisse r i\ het ver dere achterland. SCHIEDAM Directeur dr.ir. J. van Willigen van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) maakt in de loop van dit jaar ge bruik van de VUT-regeling. Hij maakte dit bekend in zijn nieuw jaarstoespraak. Daarin stond hij ook met enige zorg stil bij de reor ganisaties en samengaan met om liggende gemeenten, die op til zijn bij de nutssectoren gas, water en elektriciteit. De privatisering van de reinigingsdiensten is de laatste tien jaar eveneens onderwerp van gesprek geweest. „De vraag is, of deze ontwikke lingen in de nutswereld en de daarmee gepaard gaande ontwik kelingen, geheel aan de ONS voor bij zullen gaan. Wat zal er met ons waterbedrijf gebeuren? Welke in vloed zal de reorganisatie in de energiesector hebben op onze be drijven? Wat zal er met onze be- drijfsstatus gebeuren? Blijven wij een gemeentelijk bedrijf of wor den wij een Naamloze Vennoot schap. Zal het Vrom-bedrijf mee gaan in een eventuele fusie tussen de energiebedrijven van Schie dam, Vlaardingen en Maassluis? En wat wordt de status van de Ha vendienst? Ik weet het niet," hield Van Willigen zijn personeel voor. Door Rein Wolters SCHIEDAM Projectontwik kelaar Gyorgy Toth en het ge meentebestuur hebben elkaar in de laatste dagen van 1989 einde lijk gevonden. De vertraging in de ontwikkeling van het gebied rond de hoge betonnen Bolssilo in de wijk Nieuwland is hierdoor van de baan. Onder leiding van Ton Ver- wey, de adjunct-directeur van Ge meentewerken, zijn de besprekin gen in versneld tempo vruchtbaar afgesloten. Hierdoor kan aan de bouw van woningen en kantoren op de oude fabrieksterreinen van Bols en Lanvas tussen de Noord- véstsingel en de Burg. Honnerlage Gretelaan gewerkt gaan worden. Contracten en intentieverkla ringen zijn zelfs al ondertekend en daarmee is de zakelijke strijdbijl tussen Toth en de gemeente begra ven. Burgemeester Reinier Scheer- es noemt de overeenkomst met Toth een financieel aanvaardbare zaak. Er staat een opbrengst tegen over van gronduitgifte voor 180 lu xueuze woningen en drieduizend vierkante meter kantoon-ruimte. Bedragen noemen zegt hij gevaar lijk te vinden. „Nog niet alle on derhandelingen zijn afgerond. We zouden onze onderhandelingsposi tie kunnen ondermijnen." Ook over de hoogte van de sloopkosten van de voormalige, veertig meter hoge silo en andere opstallen, blijft hij onduidelijk. Er circuleren geruchten dat daarvoor al meer dan een miljoen gulden nodig is. Scheeres: „Dat is over trokken. Het kost aanzienlijk min der." Tussen de onverwacht naar zijn geboorteland Hongarije afgereisde Toth (hij liet zich gisteren bij de presentatie vertegenwoordigen door zijn directeur Monique de Vos) en de gemeente is het lange tijd niet bepaald 'botertje tot e boom' geweest. Zakelijk leefden hij en de gemeente behoorlijk m on min. De voornaamste reden hier van was dat Toth tot twee keer toe in het bewuste gebied gronden voor de neus van de gemeente wegkocht. Het begon enkele jaren geleden toen hij de silo kocht, die de gemeente voor sloop wilde overnemen van Bols, waarmee zij al geruime tijd besprekingen voer de. Vorig jaar volgde de aankoop door Toth van het Lanvasterrein en het daarop staande bouwskelet. Bovendien strookten de plan nen van de in Hongarije geboren handelsman en projectontwikke laar volstrekt niet met die van de gemeente. Door deze onmin ont stond er ook een zeer gebrekkige onderhandelingssfeer. Toth be streed tot op het hoogste niveau de gemeentelijke bestemmingsplan nen en dreigde met schadeclaims en verdere juridische acties. Neuzen op rij Scheeres: „Over het lot van de betonnen kolossen (de Bolssilo en de mouterij) is nogal wat discussie ontstaan. Vaststond dat voor de op slag van bulkstoffen geen vergun ning zou worden verleend. Boven dien viel in de wijk Nieuwland en de politiek regelmatig te beluiste ren dat de gebouwen ontsierend zijn voor de stad.' Verder liet hij doorschemeren: „Je hebt elkaar af en toe nodig voor vergunningen en de afgifte gaat wat moeilijk als de gesprekken niet altijd even vlot verlopen. Er zijn langdurige proce dures gevoerd, In de pers is de in druk gewekt dat het allemaal niet zo erg boterde. Maar nu staan de neuzen allemaal in één richting. Gelukkig." Scheeres benadrukte dat de ver schillen met Toth steeds op zake lijk leest waren geschoeid en dat pooit op de man is gespeeld. „Er is altijd een goede onderlinge ver- mui Een brug over de Schie moet de Deïflandseweg en Prof. Kamerlingb Onneslaan gaan verbinden. Nieuwland-Oost moet hierdoor een betere verbinding met Stationsplein en Centrum gaan krijgen. standhouding gebleven Ook de wethouders Hans van Kleef (stads vernieuwing) en Aad Wiegmam (Fi nancien), die eveneens bij de pre sentatie aanwezig waren, vinden het bereikte resultaat bevredigend. Beide partijen hebben wel enige concessies moeten doen De ommekeer van Toth om de terreinen alsnog aan de gemeente te verkopen verklaart Hans van Kleef met: „Toth had geen enkele behoefte meer aan het strijden te gen de gemeente. Hij wilde juist mét de gemeente komen tot resul taat. Zoals de plannen er nu bijlig gen, passen deze perfect in die van het projectteam Nieuwland, dat trouwens op de hoogte is gesteld en al akkoord is gegaan," Wethou der Wiegman erkent dat de luxu euze (koop)woningbouw het 'gou den randje' van gaat worden. het stadcentrum Schoon opleveren De huizen worden gebouwd in opdracht van projectontwikkelaar Wessels uit Rijssen. Toth heeft overigens niet al zijn bezit in Nieuwland-Oost aan de gemeente verkocht. Het betonnen skelet aan Over een Sb*»:: 2 half jaar wórdt begonnen met de afbraak van het Bolscomplex. De 40 meter hoge silo verdwijnt - uit de skyline van de stad. de Burg. Honnerlage Gretelaan mag hij van de gemeente binnen een half jaar verbouwen tot kanto ren- en bedrijvengebouw. In dft pand krijgen de bedrijven onder dak, die nu zijn gevestigd in de verscheidene, af te breken opstal len. Over een half jaar komt de sloper voor de oude Bolssilo en -mouterij. Toth, zo is contractueel overeengekomen, zorgt voor een oplevering zonder verontreinigde grond. Directeur Monique de Vos be vestigde gisteren namens Gyorgy Toth volle tevredenheid over het uiteindelijke resultaat. Een half jaar geleden zag het daar beslist niet naar uit. In Het Vrije Volk van 13 juli verklaarde Toth nog dat hij zijn plannen voor de ver bouw van de Bolssilo tot hotel- en handelscentrum zou doorzetten, De tekeningen hiervoor waren al tot in detail gereed, maar werden ge dwarsboomd door zowel het ge meente- als het provinciebestuur. Er loopt nog een door Toth inge steld Kroonberoep over het afwij zen van zijn nu niet meer van be lang zijnde bouwplannen. „Hem kennende zal hij het beroep nu on getwijfeld intrekken,' aldus wet houder Hans van Kleef. Facelift De ontwikkeling van vroeger fabrieksterrein tot woon- en kan- torengebied past in de plannen van de gemeente om het oostelijk deel van de wijk Nieuwland een grondige facelift te geven. Behalve het Bolsterrein en directe omge ving behoort daartoe ook het Hol- landia-terrein, aan de andere kant van de 's Gravelandseweg, dat nu nog in handen is van Gist-Broca- des. In de onlangs door Het Vrije Volk onthulde visie op de wijk stelt het Bureau STAD voor om van de Mgr. Nolenslaan een voor name wijk verbindingsweg in dat gebied te* maken en vervolgens de Deïflandseweg via een brug.over de Schie aan te sluiten op de Prof. Kamerlingh Onneslaan, bij het Sta tionsplein. Op 1 januari bestond "de ONS precies tien jaar. Het bedrijf on stond door een samenvoeging van de Vrom (reinigingsdienst) Haven dienst en de GTB. „In het alge meen mag ik stellen dat het niét altijd even gemakkelijke jaren zijn geweest De ONS heeft lange tijd moeten bezuinigen. Personeel en bedrijf hebben beide inbeten 'inlëf" veren. Voeg daar nogeens het, uit-J*' stel van herbezetting aan toe 'en het zal duidelijk zijn dat de werk druk, die toch al hoog is bij. de ONS, hierdoor nog eens extra ttoe- nam. Daar staat tegenover dat Wij onze VUT kregen en onze arbeids-' tijdverkorting, al moesten wij'óok daarvoor weer inleveren." Y uTT" SCHIEDAM De Noordhol landse rockformatie Bodysnatc hers verzorgt morgenavond stevige muziek in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. Het is een viermans band onder leiding van zanger Han van Eyck, begeleid door gitarist Erwin van Ligten, bassist Ton Dijkman en drummer, Michaël Peet, Aanvang 22.30 uur. Toegang gratis. 'Sompige' rhythm en blues speelt de band Het Vispaleys zater dagavond m Podium. Ook dan is de aanvangstijd 22 30 uur en is de toegang eveneens gratis. Zondag avond vertoont Podium de muziek film over Siouxie and the Bans hees, live opgenomen m The Rayal Albert Hall. Aanvang 21.30 uur. Toegang gratis. Vanavond kunnen t liefhebbers terecht op de weke lijkse jamsessie, die om 22 30 uur begint. Toegang is ook dan gratis.- s Alle concerten in Podium zullen' (behalve sterconcerten! in het ver volg gratis toegankelijk .zijn. Wel zijn als compensatie de consump tieprijzen wat opgetrokken. s VLAARDINGEN In de ge meentebibliotheek aan de Waal straat is tot 30 januari een aan trekkelijke tentoonstelling te zien over sleepvaart en binnenvaart, onderwerpen die zeker de Vlaar- dingers zullen aanspreken. De ten toonstelling 'Alle Hens Aan Dek\ bestaat uit panelen en vitrines, waarin onder 'andere een aantal scheepsmodellen, onderdelen en gereedschap alsmede - 'meubilair uit het roefje'. t t h De panelen over de'sleepvaart vertellenover dei f ontwikkeling van de waterwegen rond' de Ne derlandse zeehavens, de uitvinding en toepassing van de stoommachi ne, de ontwikkeling van de haven- sleepvaart, de daaruit voorkomen de zeesleepvaart en de spectaculai re bergingsoperaties op volle zee. Het zijn de verhalen over de sleep boten van onder meer Wijsmuller en Smit-Internationale.' In de vitri ne zijn vijf modellen van. haven en zeeslepers emzelfó-eenjbinnen- sleper te zien. Ook valt eneen stuk van de sleeptros te bewonderen, en gereedschap om touwen en ka bels te splitsen. Wat de binnenvaart betreft schetsen de panel en een beeld van het leven aan boord. Dat lijkt in veler ogen erg romantisch, 'maar het tegendeel is waar. ■WWeiing comfort, hard werken en een scha mel loon is de realiteit. In de vitri ne zijn onderdelen, gereedschap en 'meubilair uit het roefje- te zien. De tentoonstelling is gemaakrin samenwerking _jmet verschillende instellingen en scheepvaartmusea, waaronder het Maritiem. Muséum in Rotterdam. Behalve devitrines en panelen is er eén dia-gelüidsse- rie over de sleepvaart en zijn er video's te zien over de sleepvaart en de binnenvaart. De tentoonstel ling is te bezichtigen tijdens de openingstijden van bibliotheek. DVC in competitie VLAARDINGEN De - leden van de twee zaterdagvoetbalclubs DSS'26 en Vlaardingen hebben 1 zich gisteravond akkoord ver klaard met een fusie tussen beide' 1 verenigingen. De bedoeling is dat de fusieclub al in het nieuwe sei- - zoen onder de naam DVC (DSS'26- Vlaardingen-Combinatieh -aarifjge competitie gaat,"]deelnemen. „For meel zullen de'Ièderivergadenègfen van de twee vierde klassers hetlfu- sie-besluit op 24, januari bevesti- p gen. Cfisteren kregen beide beEtu-'" ren groen licht om de dan voor ,te leggen voorwaarden uit te werken. De gemeente zou bereid zijn om voor de bouw van vier nieuwe kleedkamers 160.000 gulden neer te tellen, k ar*» Ssa> f t. i Aj 1 I A I i 10 H i 1 Si' il t ha 'ts b

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1