Gemeente bereidt zich reeds voor op promot e van SVV 'Gezamenlijk proberen niet-stemmers te overtuigen' Geurarchiel politie Rotterdam krijgt steeds meer erkenning Het Vrije Volk SCHIEDAM Overleg gestart over andere veiligheidsregels en nieuwe accommodatie Technisch College resultaat samenwerking No Problem: meer mogelijkheden Overleg over bodem Spaland r Nieuwe termijn voor Scheeres PAGINA 4 DONDERDAG 11 JANUAR11990 Door Ben van Haren SCHIEDAM Met het oog op de sportieve successen van SVV beraadt het gemeentebestuur zich al enige tijd over verschillende maatregelen. De toename van het veiligheidsrisico is de belangrijk ste zorg van de vroede vaderen. Een aanpassing van de plaatselijke regelgeving op het gebied van openbare orde is in voorbereiding. Verder wordt met John van Dijk en de zijnen meegedacht over de inrichting van en de veiligste plek voor een nieuw te bouwen stadion. De groeiende belangstelling voor het betaalde voetbal in Schie dam brengt nu al een meer dan evenredige groei mee van veilig heidsrisico's, zo heeft burgemees ter Reinier Scheeres reeds eind vo rig jaar vastgesteld. Bij een te ver wachten promotie naar de ere-di- visie zal dat nog erger worden. Daarom is in november besloten om met het bestuur van de betaald voetbal organisatie in overleg te treden teneinde gezamenlijk een effectief veiligheidsbeleid te ont wikkelen. De in een recente nota van de KNVB aan de clubs voorgeschre ven maatregelen noemde Scheeres gisteren in de raadscommissie voor Algemene en Bestuurlijke Za ken 'een goede aanzet'. De voetbal bond verlangt van alle betaald voetbalorganisaties een veilig heidsplan en een supportersplan, waarin de begeleiding van de vas te aanhang is geregeld. Het gemeentebestuur is van me ning dat er ten aanzien van het voetbaigebeuren bij SVV dringend maatregelen nodig zijn. Een aan passing van de Algemene Politie Verordening is bijvoorbeeld ge wenst om te kunnen vastleggen aan welke voorwaarden moet wor den voldaan bij risicovolle wed strijden. „De burgemeester heeft volgens de Gemeentewet de zoge naamde 'noodbevelsbevoegdheid' om buitengewone maatregelen te nemen en zelfs evenementen zoals voetbalwedstrijden te verbieden. Het is natuurlijk beter om met de betrokken organisatie regels af te spreken en deze vast te leggen in de APV. Daarmee kan je teleurstel lingen en misverstanden voorko men," vindt commissaris Piet van de Hengel, de chef van het Schie- damse politiekorps. Burgemeester Scheeres: „De si tuatie op het huidige stadion in Harga is verre van ideaal, zeker bij risico-dragende wedstrijden. De bestaande accommodatie leent zich slecht voor de in dergelijke gevallen noodzakelijke comparti mentering. Bovendien is de af stand tot het NS-station ruim en ook de omgeving van het SVV- complex in Park Harga verre van gemakkelijk om supportersgroepen te begeleiden." De burgemeester heeft goede hoop, dat in het overleg met SVV tot werkbare afspraken kan wor den gekomen. „Ook bij de club is men er van overtuigd, dat een ver betering noodzakelijk is. Op uitno diging van SVV ben ik bij een wedstrijd in het Feyenoordstadion geweest. Ik heb daar gezien wat er hier eigenlijk zoal verbeterd moet worden bij promotie naar de ere divisie." Veilig De wethouders Aad Wiegman (o.a.Grondbedrijf) en Luub Haf kamp (o.a.Sport en Recreatie), die met Scheeres voor de wedstrijd te gen de belangrijkste rivaal, NAC, door John van Dijk in een luxe au to naar De Kuip zijn gebracht, hebben over deze materie ook al gesproken met de SVV-baas. „We hebben goede gesprekken gehad. Van Dijk denkt serieus over de bouw van een veilig stadion, op dezelfde leest geschoeid als het nieuwe stadion van Utrecht. Hij schijnt de financiering zo goed als rond te hebben. In ieder geval werkt SVV nu de plannen verder uit en hopen we op zeer korte ter mijn de zaak te kunnen afronden," zeggen zij. De suggestie, dat een en ander gecombineerd zou kunnen worden met de nieuwbouw van een zwem bad op het terrein van het open- luchtbad Groenoord, wijzen beide wethouders resoluut af. „De grond daar is voor andere doeleinden be stemd en ook minder geschikt voor een voetbalstadion." Bij de keuze van de plek voor een nieuw stadion van SVV zal een belangrijke rol spelen de mo gelijkheid om supporters, ook van bezoekende clubs bij risicovolle wedstrijden, snel en veilig uit Schiedam te kunnen laten vertrek ken. Van de zijde van de handbal club DWS is inmiddels belangstel ling getoond om in het plan voor de nieuwe sportaccommodatie deel te nemen. SCHIEDAM De katholieke MTS Rotterdam, de Rijnmond MTS Schiedam en het KMBO Wa terweg-Noord gaan samenwerken. Het resultaat van deze samenwer- kingsafspraken is op 1 augustus de oprichting van het Regionaal Technisch College Rijnmond. Dit instituut, met vestigingen in Rot terdam, Schiedam en Vlaardingen zal in staat zijn om de technische opleidingen van hoge kwaliteit te verzorgen waarnaar het bedrijfsle ven zo dringend vraagt. Korte tweejarige opleidin gen tot technisch vakman of vak vrouw zullen het toenemend te kort aan personeel met technische handvaardigheid moeten gaan hel pen oplossen. De langere - vierjari ge - opleidingen zijn bedoeld om te voorzien in het tekort aan tech nisch middenkader in bedrijven zoals tekenaars, werkvoorberei ders, technische inkopers en ser vicemonteurs. - Het bedrijfsleven in het Rijn mond- en Westlandgebied krijgt de gelegenheid, om zich rechtstreeks te richten tot-het Regionaal Tech nisch College-met de wensen op het gebied van bij- en nascholing van het eigen personeel. Maatwerk op dit gebied zal, volgens algemeen college-directeur drs. P.A.M. Kee, voor het midden- en kleinbedrijf steeds belangrijker worden. SCHIEDAM Het leer/werk project No Problem start met een aantal nieuwe cursussen, waaron der een oriëntatiecursus voor scho ling en werk. Ook is er een sollici tatietraining waarin met name aandacht aan de presentatie wordt .'besteed. Zowel mondeling als schriftelijk solliciteren komt aan de orde. Voor wie in een winkel wil gaan werken, maar nog geen erva ring heeft, start een cursus winkel- vaardigheden. Tot de goede voor nemens van het nieuwe behoren ook het voortzetten van de be staande cursussen als kleding ma ken, etaleren en de kappersoplei ding. - Nieuw is dat de leeftijdsgrens voor de deelneemsters is opgetrok ken tot 27 jaar en dat er kinderop vang is tijdens de cursussen voor kinderen onder de vier jaar. Een overzicht van alle cursussen staat in een nieuwe folder, die opge-' haald of aangevraagd kan worden. Het nieuwe cursusjaar start op 22 januari.Aanmelden kan op maan dag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 09.00 tot 16.00 uur bij No Pro blem in de Passage 6. Marieke Gels verstrekt onder tel. 4730770 graag nadere.inlichtingen. SCHIEDAM De fractievoor zitters in de gemeenteraad hebben met elkaar van gedachten gewis seld over de bodemproblematiek in Spaland. Hun gespreksonder werp betrof overeenstemming te vinden welk onafhandelijk onder zoeksbureau een analyse moet ma ken over de juistheid van de bode monderzoeken die in de loop van jaren in Spaland zijn verricht. De enige bindende afspraak luidt dat de conclusies van dat bu reau voor alle partijen bindend zullen zijn. Op 17 januari, zullen in een vervolgoverleg definitieve af spraken worden gemaakt, waarna deze ter goedkeuring aan de be trokken fracties worden voorge legd. Namens de andere fractie voorzitter heeft Gé Brouwer van de PvdA dit gisteren officieel be leend gemaakt Door Rein Wolters SCHIEDAM „Met zijn allen moeten we werken aan een zo laag mogelijk aantal niet-stemmers." Deze oproep deed burgemeester Reinier Scheeres gistermiddag bij de officiële presentatie van het CDA-beleidsvoornemen voor de ko mende vier jaren, waarmee de christen-democraten op 21 maart de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad ingaan. Scheeres kreeg het boekwerkje officieel in handen gesteld van af delingsvoorzitter Jan den Brinker. Scheeres zei ongelezen te kunnen bevroeden wat er zoal aan voorne mens is omschreven. „Uw pro gramma wordt elke keer dikker, dat wel," complimenteerde de bur gemeester, die alweer voor de der de keer in zijn earriëre het vierja rige programma mocht ontvangen. Scheeres verder in zijn toe spraakje: „Het houden van verkie zingen is een goede zaak. Iedereen wordt hierdoor gedwongen om na te denken over de toekomst. Een beleidsprogramma als dit geeft aan wat er bij het CDA aan gedachten en plannen leeft. Het draagt bij aan het gezamenlijk vppmgeying van de stad. In Schicdamlverloopt dat proces goed. Er zijn voorbeel den van andere gemeenten, waar het aanzienlijk minder./goed gaat. In onze gemeenteraad wordt con structief gepraat. Het is belangrijk dat zo te houden, want dat is weer bepalend voor de sfeer en de kwa liteit. Ik ben blij van deze gemeen te burgemeester te mogen zijn." Lijsttrekker Siem Rosman zei met de verkiezingen de competitie met de andere politieke partijen in de stad te zullen aangaan. Onver holen liet hij doorschemeren te re kenen op minimaal één zetel winst (van 8 naar 9). Hij memoreerde als huidige oppositiepartij in de ge meenteraad steeds een flinke in breng in het bestuur te hebben. „Het was vier jaar geleden (toen de PvdA een 'huwelijk' met de VVD verkoos R.W.) niet onze keu ze om zo te werken, maar het was aan de andere kant best leuk. Wil je immers iets op het tapijt zetten, Burgemeester Beinier Scheeres (midden) en CDA-lysttrekker Siem Rosman (links) hebben zojuist uit handen van CDA-afdelingvoorzitter Jan den Brinker (rechts) de eerste exemplaren met het beleidsprogramma voor de komende vier jaar ontvangen. dan dien je hard te werken. We hebben een prima ploeg en zullen de kiezer appelleren ons een zo sterk mogelijk positie te geven. Ons beleidsprograma is in hoofdlij nen beschreven. Dat gaan we om zetten in concreet beleid passend naar de concrete situatie." Als voorbeeld gaf Rosman aan zich sterk te gaan maken van het doortrekken van de tram over de Burg. Knappertlaan of de Burg. Van Haarenlaan in de richting van de Nieuwe Waterwegstraat, waar nieuwe bedrijfsontwikkelin gen gaande zijn. Anderzijds zegt Rosman het onverteerbaar te vin den dat in de komende tien jaar op last van de rijksoverheid 235 verzorgingsbedden voor ouderen verdwijnen. „Er moet meer aan de ouderen worden gedacht, want de mei? sen worden immers steeds ou der WD buitenspel Als de CDA-wens in vervulling gaat, dan wordt met de PvdA een coalitie gevormd en wordt de VVD buitenspel gezet. Siem Rosman (58) zal in deze constructie ongetwij feld een wethouderszetel opeisen. Gezien de lijstvolgorde is het voor spelbaar dat de 56-jarige Jo Prins fractievoorzitter wordt. Hij zit sinds 1986 in de gemeenteraad en heeft met zijn rustig, weloverwo gen en ook weldoordacht optreden meer dan eens de aandacht op zich gevestigd. In het dagelijks leven is hij werkzaam als adjunct-directeur van het bijna vierhonderd perso neelsleden tellende Nederlandse fi liaal van het Zwitserse bedrijf Sul- zer Caliqua in ondermeer cv-in- stallaties. Tiende op de CDA-kieslijst is de in Turkije geboren en getogen Gungor Haleplioglu (56). Als zijn partij opnieuw acht zetels in de raad haalt, staat hij buitenspel. Door Ron de Groot ROTTERDAM Sorteerproe- ven met behulp speurhonden, om bewijs te leveren tegen een ver dachte van een misdaad, moet jt precies volgens de regels doen. Zo niet, dan zullen advocaten altijd wel iets vinden om de proef teniet te doen. Brigadier Jan C, de Bruin van de Rotterdamse politie is dan ook blij dat sinds 1 januari '89 een landelijk draaiboek geldt voor het doen van de proeven. Aan iedere crimineel zit een luchtje, zoals aan ieder ander mens een luchtje zit. Net als vin gerafdrukken of afdrukken van schoenen, laten mensen die geuren achter als zij iets aanraken. De kunst is om dat luchtje te selecte ren, op te slaan en te bewaren. Brigadier De Bruin geniet in poli tiekringen inmiddels landelijke be kendheid met zijn unieke manier om de lichaamsgeuren (van crimi nelen) in doekjes te vangen en vast te houden. Enkele jaren geleden was dat wel even anders. „Ga toch in een witte jas lopen jöh, je hoort bij TNO in Delft," zo werd hij door collega's toegesproken als hij weer begon over zijn witte doekjes en de natte speurneus van de hond. Kortom: er was meer hoon dan waardering en De Bruin werd bij na voor gek versleten. Tegenwoordig oogst De Bruin louter erkenning. In het 'n jaar ge leden geopende politiebureau aan de Voorwateringweg (langs de A20) is voor duizenden guldens een geurarchief met benodigdhe den ingericht, dat in Nederland, maar vermoedelijk in de wereld, zijn weerga niet kent. Op dit mo ment telt het archief 73 potten met witte geurdoekjes: de misda den variëren van moord tot over val, die netjes met enkele tref woorden zijn aangegeven op de la beltjes aan de potten. Het afgelo pen jaar werd het archief zo'n vijf tig keer geraadpleegd. „Het zijn de grotere zaken die nog niet zijn op gelost," zegt De Bruin die vanwege de 'privacy' niet verder kan uit wijden over de misdaden. Vrijspraak Het zorgen voor bewijs met be hulp van speurhonden is sinds de vrijspraak in de geruchtmakende Zaanse paskamermoord februari '88 nog steeds een discussie-onder werp. In hoger beroep werd Rob van Zaane vrijgesproken juist om dat het bewijs dat via de speur hond was verkregen, niet voldoen de werd bevonden. In deze krant liet De Bruin toen al doorscheme ren de proef 'nooit te hebben ge daan zoals in Zaanstad'. „Maar* in tal van andere zaken werd de proef wel erkend. 'Zaanstad' is dus zo'n bekende enige keer dat de proef werd afgewezen en meteen staat dat natuurlijk in de belang stelling," voegt hij er nu aan toe. De Bruin is na jarenlange re search gekomen tot een methode om misdaadgeur op te vangen en te conserveren. Hij gebruikt katoe nen doekjes (een kant ruw) die in een mengsel van chloroform en methanol worden gewassen en ge spoeld. Daarna worden de doekjes in een bad met ether gestopt en vervolgens in een speciale machi ne gedroogd. De geurdoekjes ver dwijnen vervolgens in luchtdichte plastic zakjes, klaar voor gebruik. „Tachtig percent van de men- sengeur is opgelegd, is van bui ten," zegt De Bruin. „De kleding, Brigadier De Bruijn, die tot voor kort meer hoon dan waardering kreeg: „Elk mens heeft een eigen geur die door honden uit elkaar kan worden herkend. Zelfs een eeneïge tweeling heeft verschillende li chaamsgeuren." after shave enzovoort. Maar twin tig percent is echt menselijk geur. Elk mens heeft een eigen geur die door honden uit elkaar kan wor den herkend. Zelfs een eeneige tweeling heeft verschillende li chaamsgeuren," legt De Bruin uit. De lichaamsgeuren van een mens bestaan uit vetzuren die via zweetklieren verdampen. De bewe gingen in de lucht verspreiden de geurmoleculen. Voor het vangen van de lichaamsgeuren van de misdadiger, heeft De Bruin een speciale geurbak ontworpen: een langwerpige bak van plexiglas met aan twee kanten een groot gat. De bak wordt over het door de misda diger aangeraakte voorwerp gezet, de geurdoek wordt erop gelegd en de luchtcircuiatie zorgt ervoor dat de geurmoleculen in de doek ko men die vervolgens in een simpele glazen pot met schroefdeksel wordt gestopt. „In de potten heerst absolute luchtstilte," zegt De Bruin. „De geur blijft dus in de doek hangen." De door het Rotterdamse korps opgeleide speurhonden moeten het werk verder afmaken. Als de poli tie een dader bij een misdaad denkt te hebben gevonden, komt de glazen-pot-met-geurdoek op ta fel en wacht de verdachte een con frontatie in de speciale zaal in het bureau. Een precaire gebeurtenis die op video wordt opgenomen en waarvan met een zeer gevoelige microfoon alle geluiden tijdens de proef haarfijn worden vastgelegd. Bij een van de sorteermanieren moet de verdachte eerst zijn han den wassen met geurvrije zeep. Vervolgens moet hij een stalen SCHIEDAM Drs. Reinier Scheeres kan er weer zes jaar te genaan als burgemeester van Schiedam. Hij heeft deze week van de koningin bericht anfangen, dat hij opnieuw voor zes jaar is be noemd in deze functie. Scheeres, van oorsprong Rotterdammer en in die gemeente ook werkzaam als ambtenaar, vestigde zich na zijn huwelijk in Schiedam. Hij .was eerst actief in D66 maar kwam Ja- ter voor de PvdA in de gemeente raad en schoof in 1983 van een wethouderszetel op het Schiedam- se stadhuis door naar de burge- meestersstoel. Maar de optimistische Rosman sluit niet uit dat het CDA méér winst gaat maken dan één zetel. Op de concept kieslijst stond Hale- plioglu aanvankelijk op de achtste plaats, dus verkiesbaar. Jo Prins licht toe: „Onze leden vergadering heeft, net zoals bij de PvdA, het laatste woord. Gungor geniet binnen de partij nog maar weinig bekendheid. Hij is van plaats geruild met Bert Kaptein, die aanvankelijk tiende stond. Maar dat wil niet zeggen dat Hale plioglu minder capaciteiten heeft. Onze ledenraad wikt en beslist nu eenmaal." staafje vijf minuten in zijn hand houden waardoor zijn 'vetzuren' op het staafje komen. Het staafje wordt tussen vijf anderen gelegd, de hond ruikt aan de doek met de erimi-geur en krijgt vervolgens de opdracht om het (eventueel) bijbe horende staafje te zoeken. Een andere manier is om de verdachte tussen vijf mensen in afzonderlijke hok'es te zetten. Van achter het hokje nlaast een venti lator de lichaamsgeur van de zes mensen in de neus van de hond die langs de honkjes wordt geleid. Intussen zijn zes potten met witte doekjes opgesteld. Vervolgens krijgt de hond het commando om de juiste doek te zoeken. De ervaring heeft geleerd dat de procedure tot in de details moet worden gevolgd, wil het daarmee gevonden bewijs in de rechtzaal niet van tafel worden geveegd. De sorteerproef kan nooit het enige bewijs zijn tegen een verdachte. Wel is het belangrijk ondersteun- dend bewijs dat doorslaggevend kan zijn. „Je moet er voor zorgen dat alle twijfel wordt weggenomen. Als volgens de regels wordt gewerkt, dan staat het bewijs boven elke twijfel," zegt De Bruin. „Een be langrijke regel is bijvoorbeeld dat de potten altijd door iemand an ders dan de hondegeleider worden neergezet. Onbewust zou deze na melijk de potten in een bepaalde volgorde kunnen zetten, waardoor de hond door een andere manier dan door herkenning, de juiste doek vindt. De geleider mag ook in de zaal geen enkel geluid maken. Zelf een kuchje, terwijl de hond zoekt, kan ai voldoende zijn om een verkeerde uitkomst te krij gen." Politie pakt inbreker school SCHIEDAM Een 27-jarige Schiedammer is vannacht op heterdaad betrapt bij een in braak in de Prins Clausschool in de De Wildestraat. Om half drie kreeg de politie een mel ding dat een onbekende zich de toegang tot de school had ver schaft. De inbreker probeerde nog te ontkomen door aan de achterzijde van de school uit een raam van de eerste verdie ping te springen. In zijn bezit werden spullen van de school aangetroffen. Bovendien bleek de man nog een aantal goede ren gereed te hebben gezet. v Berdien Stenberg in Passage SCHIEDAM Berdien Sten- berg brengt op vrijdag 19 ja- nuari haar theatershow Pirou-i ette in het Passage Theater. Zij wordt hierbij begeleidt door een orkest. Berdien Stenberg is in de loop van jaren uitgegroeid tot een populaire fluitiste, niet alleen in Nederland maar in heel Europa. Zij brengt in haar show naast nieuwe stukken ook bekend repertoire. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijzen ƒ22,—19,— en ƒ16,— Provincie steunt amateurs SCHAT SCHIEDAM Het Schie dams Collectief Historisch Amateur Theater (SCHAT), dat thans werkt aan zijp. tweede grote r'histörisc}ië',:' 'opëhlncht: voorstelling',1 u krijgt'financiëlé steun van de provincie Zuid den opgevoerd, ga'at bvér'Sch'ie' dam in de Patriottentijd. Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land hebben in totaal ongeveer 600.000 gulden aan subsidies toegekend aan initiatieven op theatergebied in het seizoen 1989/1990. Voor SCHAT is een bijdrage van 3.000 gulden be schikbaar gesteld. Fortuna oefent tegen Hermes VLAARDINGEN Zondag spelen de hoogst geklasseerde amateurvoetbalclubs van Schie dam en Vlaardingen een oefen wedstrijd tegen elkaar. Tweede klasser Fortuna ontvangt op zijn terrein aan de Marathon/ weg in Vlaardingen om 14.00 uur eerste klasser Hermes DVSjj Er wordt geen entree geheven?, Portugese landendag in Oe trker SCHIEDAM In samen werking met het Centro Portu- gues wordt zondag 14 januari een Portugese landendag gehou den in het wijkcentrum De Er ker aan de Jan van Avennes- straat 32. Er treedt een 32 le den tellende kindervolksdans groep op. Verder is er een Por tugese maaltijd en wordt er een film vertoond. Bovendien is er een stand met informatie over het land en haar bijzondere vormen van kunstnijverheid". Het programma wordt verdér opgeluisterd door een muziek groep en een optreden van de zanger Fado. Deelnemen kost per persoon 12,50 gulden. Voor af inschrijven. Aanvang 18.00 uur. Nachtwandeling jongeren over strand SCHIEDAM Jongeren kunnen in de nacht van 27 op 28 januari deelnemen aan een strandwandeling tussen Scheve- ningen en Hoek van Holland. Met de laatste trein wordt er op zaterdagavond gereisd naar Den Haag. Het is de bedoeling met de eerste trein vanuit Hoek van Holland weer naar huis te reizen. In het wijkcentrum De Erker wordt dan als afsluiting nog een gezamenlijk ontbijt ge nuttigd. De deelname staat open voor jongeren tussen de 15 en 24 jaar en het maximum aantal is 20. Deelnemen kost tien gulden en moet bij aanmel den worden voldaan. Inlichtin gen in het wijkcentrum aan de Jan van Avennesstraat 32 of via tel. 4267767.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1