HALT-aanpak vandalen wint 't op alle fronten I1 Namen 1989 Perestrojka Leve de zwarte panter! Het Vrije Volk TRIJFEL DOOR NICO SCHEEPMAKER Traditiegetrouw stond in The Times van 1 januari 1990 weer een ingezonden hrief over de voornamen van de 2780 jon gens en 2645 meisjes wier geboorte in 1989 in The Times geadverteerd wer den. Traditiegetrouw, omdat dit nu al voor het 42ste achtereenvolgende jaar geschiedde. Vroeger was Mr. J.W. Leaver de inzender, die er op 9 janua ri 1948 mee begon. Zijn lijstje over 1947 zag er als volgt uit: JONGENS John 250, Michael 142, Richard 133, David 117, Anthony 113, Peter 101, Charles 99, James 97, Christopher 95. MEISJES Ann (107) of Anne (96) 203, Elizabeth 158, Mary 148, Jane 139, Susan 98, Margaret 97, Jennifer 60, Caroline 48, Diana 45. Mr, leaver overleed in 1974, zijn taak werd overgenomen door Mrs Marga ret Brown, maar die is blijkbaar ook veer overleden, want de lijst die op 1 januari werd gepubliceerd was van de hand van Helen Beard, de Social Edi tor van The Times. Het geprivatiseer de turven is nu dus blijkbaar 'genatio naliseerd'. Laten we eens zien wat er in 42 jaar is veranderd in de Engelse voornamen: JONGENS James 392, William 272, Alexander 233, Edward 203, Thomas 192, Char les 190, John 154, George 146, David 138, Robert 117. MEISJES Elizabeth 254, Charlotte 148, Alice 124, Emily 111, Victoria 101, Emma 95, Sophie 95, Alexandra 91, Sarah 78, Lucy 74. Het, betreft hier alle voornamen, dus ook de tweede en derde namen zijn er bij inbegrepen. Als alleen de eerste namen worden geteld, blijft James bij de jongens bovenaan staan, maar Eli zabeth valt dan terug van de eerste naai ie tiende plaats terwijl Char lotte in dat geval eerste staat. Vergele ken met de allereerste lijst van 1947 is nummer 1, John, in de loop der ja ren afgezakt naar de 7de plaats en Ja mes van d.e 8ste plaats opgeklommen de 1ste plaats. Weggevallen zijn Michael, Richard, Anthony, Peter en Christopher. Bij de meisjes is Ann (of Anne), in 1947 nog met zoveel overmacht bo venaan, uit de Top Tien verdwenen, evenals Mary, Jane, Susan, Margaret, Jennifer, Caroline en Diana. Alleen Elizabeth heeft zich (kranig) weten te «andhaven. Mogen we daaruit opma ken dat de Britse vorstin populairder is dan haar familieleden? Want de prinsessenamen Anne, Margaret en Diana waren in 1947 nog wel popu lair, maar zijn nu uit de Top Tien ver dwenen! Over de Nederlandse voornamen in 1989 kom ik in de nabije toekomst nog te schrijven, maar ik weet al wel dat bijna alle kinderen in Leeuwarden twee namen meekregen en 56 jongens en 45 meisjes drie namen (4 meisjes zelfs 4 namen). De Times-baby's kregen in grote meerderheid een (851) of twee namen '2758). Veel meer meisjes twee namen dan jongens, maar omgekeerd bijna tweemaal zoveel jongens drie namen. (806) als meisjes f478). Een Engels jongetje en twee Engelse meisjes kre gen elk vijf voornamen. In 'The Last Cuckoo' ('de beste brie ven aan The Times sinds 1900') wordt melding gemaakt van een Army List uit de Eerste Wereldoorlog waarop een Leicestershire regimentsofficier voorkwam met de volgende namen: Luitenant Leone Sextus Denys Oswolf Fraudati-fïlius TOLLEMACHE-TOLLE- MACHE-D'QRELLANA-PLANTA- 6ENET-T0LLEMACHE-T0LLEMA- CHE. Die hoofdletters zijn geen verschrij ving. Men nam aan dat hij door zijn collega-officieren Tolly werd ge noemd... Op 14 januari 1958 beklaagde Dr Tho mas Bodkin zich er in een ingezonden brief san The Times over dat de voor naam Thomas niet op de lijst met po pulairste voornamen van 1957 voor kwam, ondanks zulke uitnemende his torische figuren als Thomas Becket, -Thomas More, Thomas de Apostel en Thomas van Aquino. Sinds de 12de eeuw was er altijd wel een Bodkin ge veest die Thomas heette, alleen had hij zelf die traditie niet kunnen voort zetten omdat zijn vrouw geweigerd had een van hun vijf dochters Thoma- sina te noemen. Die vijf dochters wa ren nu allemaal moeders van zonen, van wie er echter niet eentje Thomas heette! Wrang! Hopelijk leeft Thomas Bodkin nog. Thomas staat nu op de vijfde plaats, bij de 'eerste namen' zelfs op de tweede! llfjTMKMCM Door Gys Schreuders Hinder en schade door van dalisme lijken onstuitbaar toe te nemen. Een rapport over de zogeheten HALT-projecten ter bestrijding van baldadige ver nielzucht geeft echter een licht-1 puntje te zien De afkorting HALT staat voor Het ALTernatief. In 1981 is Rotterdam, er als eerste mee begonnen. Jongeren die door de politie werden gepakt wegens het vernielen of bekladden van andermans eigendom of ge- meenschapsbezit, verplichten -zich de schade te herstellen of andere bezigheden te verrich ten die verband houden met het gepleegde feit. Als de Offi- -cier van Justitie de overeen komst goedkeurt, ziet hij cl van vervolging. De afgelopen twee jaar zijn zo circa drieduizend gevallen afgehandeld. Volgens onderzoekers van het ministerie van Justitie is deze aanpak van het vandalis me effectief gebleken. Niet dat het een halt is toegeroepen, maar jongeren die via HALT 'lik op stuk' krijgen, vervallen minder of in ieder geval min der snel in herhaling dan ande re vandaaltjes die van de rech ter een boete moeten betalen of een berisping krijgen. HALT werkt heilzaam, luidde de nieuwjaarsboodschap van het wetenschappelijk onderzoek- en documentatiecentrum van het ministerie van Justitie. De afgelopen jaren heeft het aantal HALT-bureaus een stormachtige groei doorge maakt. Inmiddels zijn er al zo'n vijftig. Staatssecretaris Kosto heeft de conclusie van de on derzoekers onderschreven, dat in het hele land dergelijke in stellingen moeten komen. Het ministerie kan dit bevorderen door de tijdelijke ondersteuning die gemeenten voor het opzet ten van een HALT-project ont vangen, een permanent karak ter te geven. Het gunstige rapport over HALT is gebaseerd op een steekproef in Dordrecht, Rot terdam en Eindhoven waar 179 jongeren werden ondervraagd, die zich schuldig hadden ge maakt aan bekladden, vernie- Schiedamse jongeren vegen, by wijze van alternatieve straf, bladeren by eikaar. De meerderheid van alle door HALT aan het werk gezette jongeren komt niet snel weer met de politie in aanraking. len, graffiti, ruiten ingooien, en brandstichting. De jongeren, ge middeld vijftien jaar oud, beho ren niet tot een uitzonderlijke probleemgroep. Van degenen die aan de slag zijn gezet om de aangerichte schade goed te ma ken, komt de meerderheid niet op korte termijn opnieuw met ae politie in aanraking. De 'tra ditioneel' bestraften vervielen voor tachtig percent in herha ling. De uitkomst stemt overeen met de bedoeling om vooral de mentaliteit van jeugdige vanda len te beïnvloeden. Om hen te confronteren met de gevolgen van het wangedrag wordt een bezigheid gezocht die daar zo goed mogelijk aansluit; bijvoor beeld het schoonschrobben van met graffiti bewerkte gebou wen. Zij merken dan pas goed wat zij hebben aangericht. Er zit een voordeel aan voor de betrokkenen: als de dader het overeengekomen werk uit voert, blijft opneming in de jus titiële documentatie (strafblad) achterwege. Ook de benadeel-, den kunnen baat hebben bij de ze aanpak van het vandalisme. HALT bemiddelt namelijk zij het nog te weinig bij de betaling van schadevergoeding aan hen. Dat is doelmatiger dan wanneer de gedupeerden alleen een schadevergoeding kunnen krijgen als zij als beledigde par tij naar de rechter stappen. Ook de politie is. tevreden, omdat via HALT snel en zichtbaar ac tie volgt pp een proces-verbaal. In allé opzichten valt de ver gelijking met de traditionele be straffing'van vandalisme door jongeren een geldboete of een berisping dus gunstig uit. Vooral de snelheid van de reactie en het duidelijke ver band tussen opgelegde werk zaamheden en gepleegde feiten dragen bij tot gedragsverande ring. Overigens lijkt de vergelij king nogal kunstmatig. Het gaat meestal om strafbare feiten die vroeger helemaal niet zouden zijn vervolgd. Openbaar minis terie en rechterlijke macht kunnen dat niet aan. Alle geval len van vandalisme bij elkaar leveren een enorm maatschap pelijk euvel op: grote schadebe dragen verloedering van stra ten en buurten, vergroting van het gevoel van onveiligheid. Maar de zaak tegen een betrap te 14-jarige die een ruit ingooit, zal normaal gesproken worden geseponeerd. Het is dus eigenlijk onjuist om te spreken van 'alternatieve straffen'. Het gaat niet om door de rechter opgelegde straffen. Ook de rechter legt dienstverle ning en herstelwerkzaamheden op in de plaats van vrijheids straffen of geldboetes. Deze straf wordt niet uitgevoerd door HALT, maar door de Bu reaus Alternatieve Sancties. HALT biedt geen alternatief voor een bestraffing door de rechter, maar voor helemaal niets doen. Wel treedt als de overeengekomen dienstverle ning achterwege blijft, het strafrecht in werking: dan stelt de Officier van Justitie vervol ging in. Vanuit de reclassering wordt gewezen op de 'aanzuigende werking' die de alternatieve aanpak met zich mee kan bren gen. „Hoe zachtaardiger, aan trekkelijker en succesvoller een sanctie lijkt, hoe vaker deze zal worden gebruikt en hoe meer mensen ermee geconfronteerd zullen worden," schreven twee medewerkers van de reclasse ring in het blad Justitiële Ver kenningen. Een onderzoeker van het ministerie van Justitie, drs. P. H. van der Laan, wees erop dat meer jongeren dan voorheèn te maken krijgen met sancties van 'autoriteitsfigu ren'. Zij blijven wél buiten het strafrecht, maar komen toch in een 'officieel circuit' terecht. Het succes van de HALT-pro jecten zal, naar nu al valt te voorspellen, leiden tot soortge lijke alternatieven in de bestrij ding van andere veel voorko mende criminaliteit, zoals win keldiefstal of fietsendiefstal. Een regeling van de rechtsposi tie van verdachten die niet met een onafhankelijke rechter te maken krijgen mag niet te lang op zich laten wachten. Welis waar kiezen zij vrijwillig voor een 'alternatieve straf, maar zij mogen daarmee niet het recht verspelen beklag te doen. Alternatieve straffen zijn niet alleen in de vorm van HALT-projecten, maar ook in het strafrecht zelf in opmars. Dat is een gunstige ontwikke ling, omdat zo een zinnig ver band kan worden gelegd tussen het strafbare gedrag en de sanc tie. Hierbij past echter een kanttekening. Van oudsher heb ben de voorstanders van alter natieve straffen (dienstverle ning en in het jeugdstrafrecht ook leerprojecten! gehoopt dat zij daarmee de toepassing van vrijheidsstraffen zouden kun nen terugdringen. In werkelijk heid blijkt dit nog nergens te zijn gebeurd. Integendeel, de vrijheidsstraf wordt juist vaker toegepast. Daar bovenop komen de alternatieve straffen voor ge vallen die voorheen onbestraft bleven. In de jager herkennen wij de fascist pur sang. Doden voor de lol. Lekker eten na afloop. En in uniform. Hoe is het god in de wereld mogelijk dat het nog bestaat? Het ant woord is simpel. De jacht wordt bedreven door heren van stand. En/of heren met centen. In hun gezelschap bevinden zich altijd koningen, prinsen, presidenten en andere geroepe nen die er genoegen in schep pen beesten dood te schieten. Van Bernhard tot Honecker. Van Philip tot Giscard d'Es taing. Je kan het zo gek niet be denken. Door Jan Hein de Groot De heren hebben ook een goede babbel om hun macaber hand werk te verdedigen. Natuurbe houd, om het samen te vatten. In voosheid doet die smoes niet onder voor die van de sigaret- tenfabrikanten, die voortdu- rend vertellen dat het weten schappelijk niet is bewezen dat roken en longkanker met el kaar hebben te maken. Elk zin nig mens wordt daar gillend gek van, wat niets afdoet aan de hardnekkigheid waarmee heide argumenten telkens weer op tafel komen. Er tegenin gaan is vechten te gen de bierkaai. De tabakswet moest nog van kracht worden of bekend werd dat er meer si garetten dan ooit zijn verkocht. En van de handel in fazanten, hazen en reeruggen hebben we met de Kerst ook geen klachten gehoord. Het gaat maar door en (bijna) niemand die er zich iets van aantrekt, We worden im mers niet geconfronteerd met de slacht- en moordpartijen in het veld. Wie zou zien wa' r door half bezopen jagers w jrdt afgeklooid, wie zou zien wat er met beesten gebeurt voordat ze gebraad zijn, zou echt geen hap meer door zijn keel krijgen. Zo als niemand nog een karbonade op kan schransen na een be zoek aan een slachthuis. Maar we weten van niets en dat willen we graag zo houden. Soms echter staart de fascist in de jager ons kil in de ogen. Zo als nu in Italië. In de buurt van Rome is een zwarte panter ge signaleerd. Sinds 27 december is een leger jagers op zoek naar het dier, dat zich in leven houdt door af en toe een schaapje op te peuzelen. Uit alle hoeken en gaten van Italë zijn jagers naar Rome ge togen om deel te nemen aan de jacht op de zwarte panter. Een vergeefse jacht tot nu toe, want de heren gunnen elkaar het licht in de ogen niet, laat staan de hoofdprijs in deze jacht. Ze opereren allemaal op zichzelf, wat de panter een niet te ver waarlozen voordeel oplevert. Al twee weken weet hij uit de klauwen van het moordzuchti ge stelletje te blijven. Helikop ters en honden ten spijt. Leve de panter! Er zijn nog geen berichten bin nen over jagers die op elkaar hebben geschoten. En daar zie ik dagelijks naar uit. Net als aan het begin van elk jachtsei zoen in Italië en Frankrijk. De heren hebben zo'n haast hun eerste buit te verschalken dat ze op alles schieten dat be weegt. Dus vooral op elkaar. De ziekenhuizen liggen vol aange schoten jagers. En de meesten waren dat toch al. Heerlijk! Waar komt die panter nou op eens vandaan? Niet uit een cir cus. Want de drie in Rome op tredende circussen missen geen panter. Het waarschijnlijkste is dat de panter van een particu lier is, die zijn mond houdt, omdat hij de boete voor het la ten ontsnappen van zijn bizarre huisdier niet wil betalen. In Italië is het in zekere milieus gebruikelijk roofdieren te hou den. Als statussymbool. Hoe ho- 1 ger de status, hoe gevaarlijker het roofdier. Leeuwen, tijgers, luipaarden, dat is nog eens an dere koek dan golden retrie vers, bouviers en pekinezen. Wie de panter-status heeft be reikt is natuurlijk ook een ja ger, want de jager is behalve een fascist, een heer van stand en/of een heer met centen. Misschien is meneer zelf nu op jacht naar zijn eigen statussym bool. Was hij maar roze deze zwarte panter, dan zou hij de dans ontspringen, waaraan hij nu niet zal ontkomen. Hij legt het loodje, zoveel is zeker, maar misschien neemt hij één van zijn belagers mee naar de eeu wige jachtvelden. Hoop doet le ven! DOOR U, VOOR U Dictatuur Als een ernstig zieke bij zijn volle verstand de dokter ver zoekt een eind aan zijn/haar leven te maken, mag dit niet van een christelijke minder heid. De ethiek van de dokter is in het geding en als hij /zij aan de wens van de patiënt voldoet is er kans op straf rechtelijke vervolging. Als een Jehova's getuige te ken nen geeft geen bloed te wil len nemen, dan moet deze overtuiging geëerbiedigd worden. De ethiek van de dokter is plotseling verdwe nen en hij/zij moet machte loos toezien hoe de levensvat bare patiënt overlijdt. Dient de arts toch bloed toe dan loopt hij /zij de kans op een strafrechtelijke vervolging. Wat een vreemde tegenstel ling! Laat iedereen toch in zijn ei gen waarde, laat iedereen toch zelf beslissen wat hij met zijn geweten in overeen stemming kan brengen. Waarbij het algemeen belang natuurlijk voorop dient te staan en alles uiteraard aan bepaalde regels en normen moet voldoen. G. M. BRENTJES, Rotterdam 1 13 A E> '3 -et- FP rS ir REDACTIE- KLAAS MULDER OOK IETS OP UW HART? SCHRIJF NAAR HOOFDREDACTIE HET VRIJE VOLK. DOOR U, VOOR U. POSTBUS 2999.3000 CZ ROTTERDAM Houd het kort. lange brieven hebben weinig kans op plaatsing En één onderwerp por brlet Vermeld uw achternaam, vooffeawm adres en telefoonnummer (onder uw (Maf komen alleen naam en woonplaats) Brieven op rijm, anonieme brieven, oproepen (voor acties e dstencils, brls«en die door anderen als discriminerend c c beledigend kun- nen worden ervaren en 'open brieven' worden niet opgenomen Plaatsing betekent niet dat Het Vrije Volk uw mening deelt

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1