Centrumdemocraten willen in gemeenteraad roonpri ns der arbeiders BRANDERS-TRIATHLON IS CRISIS TE BOVEN Het Vrije Volk SCHIEDAM Burgemeester Scheeres denkt niet dat raadszetel voor ultra-rechtse partij waarschijnlijk is Roel Kr ikke krijgt oorkonde voor werk gehandicapten Open dag bij Homed ws PAGINA 4 DINSDAG 16 JANUAR11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM De ultra-rechtse partij Centrumdemocraten (CD) van Janmaat doet mee aan de ge meenteraadsverkiezingen in Schie dam. Dit is gisteren in Den Haag bevestigd door Mandy van Grie thuizen, fractie assistente in de Tweede Kamer en assistente van het CD-partijbureau. Bij het Bu reau Verkiezingen van de gemeen te Schiedam is gisteren ook door de CD de verplichte waarborgsom van vijfhonderd gulden gestort. Ambtenaar T. J. de Bruin be vestigt de betaling. „Maar dat is tot heden ook ons enige contact met die partij," zegt hij. „We we ten nog geen namen van een lijst rekker of andere kandidaten. Er zijn nog geen formulieren opge haald." In Den Haag beaamt Van Grie thuizen dat haar partij nog hele maal niet weet wie de kandidaten op de Schiedamse CD-lijst worden. „Met de samenstelling en volgorde zijn we nu nog druk bezig," zegt ze. „Binnenkort maken we het re sultaat bekend." Zij benadrukt dat de CD in Schiedam verwacht te scoren. „De haalbaarheid van één zetel is onderzocht en lijkt kans rijk. Dat blijkt ook wel, want an ders ondernemen we niets en schrijven dus ook niet in." Verder hult ze zich in nevelen. Of de CD ook in andere Rijnmond gemeenten aan de verkiezingingen deelneemt, weigert ze te zeggen. In 1982 heeft de Centrumpartij eveneens gepoogd door de dringen in de gemeenteraad van Schiedam. De kiesdrempel werd toen niet ge haald. Vier jaar geleden zag de rechtse groepering af van deelna me. Bij de laatste Kamerverkiezin gen, in september, verkreeg de CD in Schiedam 1024 stemmen. Met name in de wijk Nieuwland, waar ook de laagste opkomst werd gere gistreerd, ging ruim zes percent van de stemmen naar Janmaat. Het totaal verzamelde aantal in Schiedam was overigens (zij het net) te laag om in geval het raads verkiezingen waren een zetel in de gemeenteraad te krijgen. Burgemeester drs. R. Scheeres van Schiedam reageert een tikje gelaten op de aanmelding. „Tja, het hoort bij de democratie dat ook zo'n groepering aan de verkie zingen kan deelnemen," zegt hij. „Gelukkig ben ik er niet mee. Ik hoop dat de kiezers verstandig zul len zijn en niet op die partij stem men." Scheeres vermoedt dat een boy cot van een eventueel CD-raadslid weinig zin zal hebben. „Als ze in derdaad één zetel zouden krijgen dan is het zonde van de tijd om naar het raadslid van die partij te' luisteren," verduidelijkt hij. „Maar tegelijk moeten we oppas sen voor 'Amsterdamse toestan den', want een boycot van een CD-raadslid of andere tegenwind weet die partij goed uit te buiten. Bovendien is het afwachten welke houding de andere partijen in de gemeenteraad in zo'n geval aanne men." Scheeres verwacht niet dat de CD in Schiedam voet aan de grond krijgt. „Het lag voor de hand dat de CD zou meedoen," vervolgt de burgemeester. „Maar ik zou me geen plaatselijke bekendheid als lijsttrekker kunnen voorstellen. Het zou me ten sterkste verbazen als dat het geval zou zijn." Voordat de CD officieel een lijstnummer krijgt toegewezen, moeten eerst nog tien Schiedamse kiezers de deelname van de CD on dersteunen. Dat dienen ze uiterlijk voor 6 februari te hebben gedaan. Op 8 februari maakt de voorzitter van het centraal stembureau de nummering van de ingeleverde lijsten van de kandidaten en de geldigheid bekend. Huidig fractievoorzitter van de PvdA in de Schiedamse gemeente raad en tweede op de nieuwe kies lijst, Gé Brouwer, reageert: „Héél vervelend. De CD is een ongewenst element in de politiek, zowel op het landelijke als het lokale front. Zo'n nieuwkomer in de raad hoeft voor mij niet. We moeten probe ren aan die partij de mogelijkhe den te ontnemen om aan de weg te timmeren. In feite is het een on grijpbare club met uitspraken op het gebied van rascime en die zich nooit helemaal blootgeeft. Ik hoop dat iedere Schiedammer gaat stemmen, bij voorkeur op de PvdA, maar als dat niet het geval is dan toch zeker niet op de CD." CDA-lijstrekker Siem Rosman noemt de CD-deelname 'slecht nieuws'. Rosman: „Het is een groe pering die zich dermate onheus op stelt en wat dies meer zij tegen vreemdelingen. Wij gaan er hard tegenaan om deze ontwikkeling buiten te sluiten. Ik heb hoop en vertrouwen in de kiezers dat ze niet op deze partij stemmen. Wan neer de CD onverhoopt toch tot de gemeenteraad doordringt, dan zal mijn partij nimmer toenadering zoeken. Ik ben met deze ontwikke ling volstrekt niet blij. We zullen zo goed als maar mogelijk is tegen de CD reageren." Aan de gemeenteraadsverkie zingen doen in totaal acht partijen mee. Behalve de al in de raad ver tegenwoordigde partijen PvdA, CDA, VVD, D66 en Groen Links zijn dat naast de CD nog de Socia- listiese Partij en Gemeentebelan gen Schiedam. Zij strijden om 33 raadszetels. Door Bart Raaymakers SCHIEDAM In de luister- en blindenbibliotheek te Den Haag is afgelopen weekeinde een oorkonde uitgereikt aan de Schiedammer Roel Krikke, Hij kreeg deze oor konde van de Samenwerkende Or ganisaties Gehandicapten (SOG) voor de grote verdiensten, die hij heeft voor de gehandicapten in het algemeen en de slechthorenden in het bijzonder. Krikke, al 78 jaar inmiddels en sinds 25 jaar zelf slechthorend, is in Schiedam en omstreken al jaren een bekende op het gebied van het vrijwilligerswerk. Zo heeft hij on der meer viswedstrijden georgani seerd voor ouden van dagen. De laatste jaren echter neemt zijn werk voor de slechthorenden praktisch alle tijd in beslag. Hij is dan ook lid van een indrukwek kende lijst verenigingen zoals Schiedams Overleg Revalidatie, af deling Rotterdam van de Neder landse Vereniging Slechthorenden, de Vereniging Gehandicapten Rot terdam, Provinciaal Overleg Ge handicapten en dan is hij ook nog lid van de eerdergenoemde SOG. Krikke vertelt dat er aardig wat tijd in al die verenigingen gaat zit ten. „En dan vooral met vergade ren, vergaderen en nog eens verga deren, Niet altijd even leuk, omdat je nog weieens je neus stoot. Er wordt over het algemeen, vind ik, min gedacht over het vrijwilligers werk, maar die mensen hebben er geen flauw benul van wat een ber gen werk de vrijwilliger verzet. Aan de andere kant verloopt de samenwerking met de Gemeente Schiedam goed hoor," vertelt Krik ke verder. „Zo zijn in diverse openbare gebouwen in Schiedam voor slechthorenden heel belang rijke ringleidingen geïnstalleerd. Er komt dan een magnetisch veld in die ruimten en via de micro foon en hun gehoorapparaat krij gen de slechthorenden dan gelui den door, die ze normaal niet ho ren. Die ringleidingen zijn bijvoor beeld al aanwezig in de raadszaal en in het crematorium. Met zulke aanpassingen hoop je het leven van slechthorenden wat te verge makkelijken." Roel Krikke had heel vaag al opgevangen dat er misschien een oorkonde voor hem inzat, maar daar durfde hij voorlopig niet van uit te gaan. Hij wist niet dat de Nederlandse Vereniging Slechtho renden afdeling Rotterdam in ver gadering besloten had hem voor te dragen voor een oorkonde: „Ik was tijdens die vergadering net op vakantie en toen de voorzitter zei dat ik uitgenodigd was in Den Haag, dacht ik eerst: 'Nou, ik zal wel als bestuurslid op moeten dra ven'. Maar een week later kreeg ik een brief thuis dat ik met m'n vrouw was uitgenodigd om een oorkonde in ontvangst te nemen. Ik ben er natuurlijk best trots op en ook wel blij, maar ik beschouw het vooral als een blijk van waar dering voor al het werk dat je zoal verricht hebt de laatste jaren. Het is toch niet voor niets geweest." SCHIEDAM Homed-Schie- dam houdt op donderdag 18 janua ri open huis. Iedereen kan die dag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur aan de 's-Graven- landseweg 567 (4e etage) binnenlo pen voor informatie over praktijk training voor administratieve be roepen. Homed (Handels Onderne ming Met Educatieve Doeleinden) stelt deelnemers in staat om in een bedrijfskantoor ervaring op te doen met administratief werk. Het project is een natuurgetrouwe na bootsing van een werkend handel- bedrijf, Twaalf vestigingen in Ne derland, zes in Spanje en vijf in Engeland drijven onderling han del. Vanuit de centrale wordt dit handelsverkeer bewaakt en wor den externe invloeden van com merciële- en economische aard in gevoerd. De verwerking van de gegevens (bestellingen, leveringen, lakturen, boekhouding) wordt zowel met de hand als met de computer uitge voerd. De werkzoekenden, die deelnemen aan deze *on the job training' bouwen een praktijkerva ring op die hen weer reële kansen geeft bij het solliciteren op de ar beidsmarkt. Na een half jaar tot een jaar hebben de deelnemers een werkervaring opgebouwd, waarmee zij direct inzetbaar zijn in bedrijven. In de loop van 1989 hebben 58 mensen, 36 vrouwen en 22 man nen Homed verlaten omdat zij weer werk hadden gevonden. Ve len van hen waren langer dan één jaar werkloos. Cor Huijken voor PvdA weer vier jaar in gemeenteraad Door Rein Wolters SCHIEDAM „Ik ben niet iemand die zichzelf kan verko pen. Juist daarom ben ik zo blij met dit resultaat. Mijn werk wordt gewaardeerd en dat stemt tot tevredenheid." Cor Huijken (43! komt voor een periode van vier jaar terug in de gemeenteraad, waarvoor op 21 maart de verkiezingen wor den gehouden. Daar zag het voor de geboren en getogen 'Gorze- nees' enige weken terug niet naar uit. Op de concept kieslijst had zijn partij hem als zeventien de gerangschikt. Op een zogehe ten kantelplaats dus, want de PvdA heeft thans in de raad zes tien zetels. Cor Huijken staat bekend als .een man die recht voor zijn raap zegt wathij, denkt. Terugden kend aan het moment waarop de lijst hem onder ogen kwam, rela tiveert hij nu echter voorzichtig: „Zeventiende plaats, nou ja, ook mooi. Tegelijk dacht ik zonder enige rancune: de leden maken het straks wel uit." Cor kreeg gelijk. Op de nu al gedenkwaardige ledenvergade ring van de PvdA, vorige week maandagavond en -nacht, 'viel' Cor Huijken maar liefst acht plaatsen omhoog naar de negen de plaats op de kieslijst. Loon naar werken dus, vindt hij ook zelf. Direct na de vergadering (waar een PvdA-kopstuk als het Eerste Kamerlid Jan Simons geen verkiesbare plaats verwierf) ontving Cor Huijken talrijke feli citaties, niet alleen uit eigen kamp maar ook van het CDA en de VVD. Huijken woont in een knus huurhuis in de Gorzen. Dat doet de socialist met zijn vrouw Ria („nog effe en we zijn 25 jaar ge trouwd"), twee dochters, een- knorrende pekinees en een schichtig gitzwart poesje. Cor en Ria kennen elkaar vrijwel sinds de geboorte. Cor: „Mijn moeder verliet de kraamkliniek van mijn bevalling op het moment dat Ria's moeder werd binnenge bracht om van haar te bevallen. We schelen in leeftijd maar ne gen dagen. We woonden in de Rhoonsestraat en de Klaaswaal straat." Cor Huijken (met stekel haar) tijdens de beslissende vergadering over de volg orde van de kandidaten lijst voor de PvdA in ge sprek met zijn partijgenoot Huub Zand wijk. Op dit moment was nog niet be kend dat Hui ken acht plaatsen zou stijgen. Als joch van veertien stapte de zoon van een ijzerwerker bij fWilton-Fijenoord het arbeidspro ces in. Bij de scheepswerf was Cor Huijken onderhoudsbank- werker. Daarna voer hij tien jaar op de binnen- en kustvaart. Nu is hij alweer ruim tien jaar als ma chinist werkzaam in het Sport- fondsenbad aan de Burgemeester Knappertlaan. „Leuk werk dat mij de ruimte laat voor andere bezigheden, zoals de gemeente raad." Cor Huijken maakt sinds drie jaar deel uit van de gemeente raad. In 1987 nam hij de zetel over van Wim Oomen. Tot aan die tijd had Huijken al de nodige werkzaamheden verricht in de bewonersorganisatie en later als bestuurder van de Samenwer kende Stichting Schiedamse Wo ningcorporaties, de voorloper van de huidige Woningbouwver eniging Schiedam. Juist in die periode kwam de fusie tussen de verschillende, kleine woningver huurders tot stand. „Mijn stre ven is Schiedam leefbaar te hou den en dat kan vooral door bij voorbeeld met verstand te bou wen. Een huis bouw je immers voor minimaal vijftig jaar, maar als je het op een verkeerde plaats neerzet, dan is het niet ondenk baar datje er misschien wel hon derdjaar tegenaan hikt." Cor Huijken wordt ook wel 'De stem van de Gorzen' ge noemd. Sinds vorige week heeft als tweede bijnaam 'kroonprins der arbeiders'. Van de gemeente raadsleden is hij de enige echte arbeider,'} een man,tzonder.,, een 4 stapel diploma's. Dit bleek;op, vergadering van de PvdA. Cor is binnen de fractie een soort wa terdrager, een man die zich voortdurend aan de basis be weegt; Hij is altijd aanspreek baar en' bezoek^ vrijwel^ elke (bewoners)vergadering. Cor heeft zitting' in''de raadscommissie voor Personele Zaken en is plaatsvervangend lid van de commissie Financiën. Zij grote interesse gaat uit naar de com missies voor Stadsontwikkeling en Stadsvernieuwing, waar zijn partijgenoten Herman Posthoorn, Hans Bakker en Mahir Engin hun inbreng leveren. „Ik ben het derde wiel aan de wagen," gek scheert Cor. „Ik bezoek vrijwel elke commissievergadering, vandaar,"Hij vervolgt: „Het is goed om je zoveel mogelijk te la ten zien en je stem te laten ho ren. In de samenleving heb je bijvoorbeeld een legubere partij als de Centrumdemocraten. Het zijn ontevreden mensen die op die partij stemmen. Dus als je wilt weten waarom ze dat willen doen, dan is het noodzakelijk te weten waarom ze dat doen. In discussies probeer ik uit te dra gen hoe regels nu werkelijk zijn vastgesteld en hoe ze worden uit gevoerd." Als voorbeeld geeft hij: „Het is erg gemakkelijk gezegd dat ie mand uit een ander land maar moet opdonderen als hij geen werk heeft en een uitkering krijgt. Zo ligt dat met. Hier aan de,,overkant wopnt een Turkse man. Hij werkte 25 jaar bij Wil ton en werd daarna op straat ge zet. Nergens konit hij nog aan de bak, ondanks dat hij daarvoor wel de nodige moeite doet. Die man heeft in die 25 jaar rechten verworven en" 'premies betaald. Zo zijn "er nog veel meer voor beelden té geven". Ze hebben vrij wel allemaal een eigen achter grond. Omdat men die niet kent, is een oordeel snel geveld. En dat is voer voor een club als de CD. Ik probeer steeds toe te lichten hoe de vork werkelijk in de steel steekt." Huijken verder: „Het is trou wens afschuwelijk dat de CD aan de verkiezingen voor de gemeen teraad gaat deelnemen. Ik hoop dat de kiezers verstandig zijn. Op welke partij men gaat stemmen vind ik in dit geval niet eens be langrijk, als ze het maar niet op de CD doen." Anderzijds benadrukt hij dat de PvdA een goeie en evenwich tige ploeg heeft samengesteld. Huijken zegt de verkiezingen met goede moed m te gaan. „Ik ver wacht dat de uitslag voor onze partij stabiel zal zijn, dus op nieuw zestien zetels m de raad krijgt." Hij vermoedt een lichte winst voor het CDA en D66 en verlies voor de VVD en Groen Links. Een coalitie met het CDA wijst hij met af. „Hoe breder het bestuur, hoe beter dat voor de stad is." Berdien Stenberg fluit Pirouette v in Schiedam SCHIEDAM Berdien Stenberg inmiddels de beroemdste en populairste fluitiste van Europa komt naar Schiedam met haar show Pirouette, naar de ge lijknamige nieuwe LP die onlangs met goud bekroond werd. Berdien heeft de tek sten voor deze voorstelling, een muzikale theatershow, zelf geschreven. Zij brengt een reeks klassiek gearran geerde Beatle-melodieën, ro mantische balletmuziek, maar ook Mozart is traditie getrouw prominent aanwe zig Met zowel de zwierige ro mantiek van het Wenen uit de tijd van Johann Strauss als de melancholie van de dansen van de Spaanse com ponist Granados y Campina. Vrijdag 19 januari in de Grote Zaal van het Passage theater. Aanvang 20.15 uur, toegang 22, 19 en 16 gulden. Door Bart Raaymakers SCHIEDAM De Stichting Triathlon Schiedam staat weer op het spoor. Na de perikelen van het afgelopen jaar kent de stichting nu weer een bestuur dat het volste vertrouwen van de leden geniet. Na het onverwachte succes van de eerste Branders-triathlon op 17 september 1989 zijn er binnen de stichting de nodige problemen on- staan. In het bestuur waren twee partijen ontstaan, die lijnrecht te genover elkaar stonden. De ene stroming wilde op de oude voet doorgaan, dat wil zeggen een kleinschalige opzet en sterk re creatief bezig blijven. De andere groep stond voor een professione lere opzet: het aantrekken van gro tere sponsors, meer publiciteit, meer wedstrijdgericht en gebruik makend van de verkregen naams bekendheid, voortbouwen op het succes van de eerste uitvoering van de Branders-triathlon. Dit alles leidde tot een heuse bestuurscrisis en dat zou dan weer betekenen dat dat de Stichting Tri athlon Schiedam met ingang van 1 januari 1990 zou ophouden te be staan. Dan zou het succes dus hele maal geen vervolg meer krijgen. Twee mensen uit het oude be stuur hebben toen besloten het voortouw te nemen en vormden tesamen een interimbestuur. Die twee, Koos Scheijbeler en Sjef Middelweerd, zijn ook voorzitter en secretaris van het huidige be stuur dat voor de rest nog bestaat uit penningmeester Geert Kappe- tijn en wedstrijdsecretaris Patrick van Rooyen. Sjef Middelweerd over de ge beurtenissen van het afgelopen jaar: „Na de 'crisis' vonden wij het zonde om een stichting in rook op te laten gaan die voor zo'n fantas tische happening als de Brander- striathlon had gezorgd. En dat al voor de eerste keer ook. De reac ties in de pers en van de bond wa ren dermate goed dat ik zeg dat we hier zeer zeker mee door moeten gaan. Dat was onze grootste drijf veer. We willen onze prestatie van vorig jaar minimaal evenaren en t als het even kan natuurlijk verbe teren." Scheijbeler en Middelweerd zijn duidelijk exponenten uit de professionele stroming' en dat blijkt ook wel uit de geplande acti viteiten. Zo heeft Scheijbeler intus sen een aantal grote sponsors, waaronder het Schiedamse Bottelo BV (Coca-Cola) bereid gevonden om de stichting en de vereniging te steunen bij het organiseren van een tweetal evenementen. Op 11 maart 1990 houdt men de 'Coca- Cola-Prestatieloop'. Dit wordt een loop over 5, 10, 15 en 21,1 kilome ter (halve marathon), met start en finish op de wielerbaan Harga te Schiedam. Op 23 september 1990 vindt voor de tweede maal in suc cessie de Branders-triathlon plaats. Dit jaar wordt de triathlon in een gewijzigde en grootschaligere opzet gehouden. Zij zal bestaan uit een kwart-triathlon voor recreatie ve triathleten en een halve-tri- athlon, die meetelt voor het Super Prestige Klassement. De Super Prestige is een landelijke competi tie die vier wedstrijden beslaat, waarbij de deelnemer voor iedere wedstrijd een aantal punten krijgt. Die punten worden opgeteld en zo komt men tenslotte tot een klasse mentswinnaar. Middelweerd: „Vorig jaar had den we honderdtwintig deelne mers aan de start van de halve tri athlon, nu rekenen we op hon derdvijftig wedstrijdlopers en tweehonderd deelnemers aan de kwart triathlon. Meer deelnemers kunnen we trouwens nu ook nog niet aan. We hebben een snel parcours," gaat hij verder. „Het zwemmen ge schiedt in het open water van de Schie en de Noordvest. De deelne mers wijken bij het zwemmen meestal licht van hun baan af maar doordat er in de Schie een knik zit hoeft die afwijking niet te worden gecorrigeerd en kan men zich puur op het zwemmen zelf concentreren. Het fietsen gaat via de 's-Gravenlandseweg en de Spaanse Polder richting Delft weer via Delfgauw en Oude Leede terug naar de Spaanse Polder. Zo'n ron de is ongeveer achttien kilometer en die leggen de wedsüjdfietsers vier keer af en de recreanten twee Middelweerd: „Het loopgedeelte is wat gewijzigd. Ik heb de route vanochtend voor het eerst gelopen en ik vind 'm zalig lopen! Start en finish is aan de Mgr. Nolenslaan bij Scholengemeenschap Ter Schie. Dan gaat het via de Park weg, de Burgemeester Van Haaren- laan, Nieuwe Damlaan en Schie- damseweg het Beatrixpark in. Dan via Ketheï en het volkstuinencom plex Thurieóe naar de finish, Zo'n ronde is 4,9 kilometer en ook die leggen de wedstrijdlopers vier keer en de recreanten twee keer af. Nou, dat al met al moet dus voor een sportief gebeuren gaan zorgen." Dat er een hoop tijd en geld bij zo'n loop komt kijken wordt ook duidelijk. Koos Scheijbeler:„Zodra de inschrijving begint, en dat is op 1 rrei (tot 1 september), krijgen we het steeds drukker. In de laatste maand voor de loop hebben we er toch een aardige dagtaak aan, ver wacht ik. Tja, en wat dat geld be treft, dat valt ook altijd tegen. We hebben toch zo'n honderdzestig tot tweehonderd medewerkers nodig en die moeten allemaal te eten krijgen. Die moeten ook allemaal herkenbaar zijn, dus ze moeten ook allemaal een speciaal shirt aan. Medewerkers zijn trouwens nog van harte welkom. Zij zijn ook strikt noodzakelijk om de tweede Brandersloop tot een goed eind te laten komen!" Belangstellenden kunnen contact opnemen met het secretariaat van Stichting Triathlon Schiedam, telefoonnummer (OIO)4378256. Man dreigt met kapmes SCHIEDAM Twee agen ten hebben gisteravond in de Boylestraat in Oost van een vechtende man een kapmes van veertig centimeter afhandig ge maakt. Hij was hiermee een woning binnengedrongen en bedreigde de bewoners. Tegen de agenten nam de man een dusdanige dreigende houding aan, dat één van hen zijn dienstwapen trok. De andere agent wist daarop het kapmes te ontfutselen. Over de oorzaak van de vechtpartij, waarbij nie mand gewond raakte, tast de politie nog in het duister. Op verdenking van huisvredebreuk en bedreiging tegen het leven van de agenten, is de man inge sloten. Film 'The accidental tourist' in Filmhuis SCHIEDAM De Ameri kaanse speelfilm 'The acciden tal tourist' van regisseur La wrence Kasdan wordt vrijdag avond vertoond in het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12. In de hoofdrollen William Hurt, Kathleen Turner en Geena Da- vis. Aanvang 21.30 uur. Toe gangsprijs voor donateurs vier gulden. Het verhaal handelt over de reisgidsenschrijver Ma con Leary. Eén jaar nadat zijn zoon bij een roofoverval werd gedood, verlaat zijn vrouw hem. Door zijn hond, ooit de beste kameraad van zijn zoon, ontmoet hij de hondentrimster Muriel. Zij vertegenwoordigt een extraverte, uitbundige le venswijze die Leary altijd met afschuw heeft afgewezen. Oog kwijt door bierglas SCHIEDAM Een 27-jarige man uit Schiedam, die zondag morgen bij een schermutseling in een discotheek aan de Broer- vest blind is geworden aan zijn rechteroog, heeft geen aangifte gedaan van mishandeling bij de politie. Het ongeluk gebeurde bij het gooien van bier en gla zen. Die smijtpartij begon nadat het slachtoffer tot twee keer toe een man, die met een vriendin in gesprek was, omver had ge lopen. Betrokkene reageerde niet op de uitdaging en kreeg daarop een glas bier in het ge zicht gegooid. De vriendin nam dit niet en 'wierp als reactie de inhoud van haar glas in het ge zicht van de biergooier. Op zijn beurt wierp deze zijn lege glas naar de vrouw, maar raakte haar niet. Zij gooide vervolgens haar glas en raakte, de man vol op het rechteroog. Hevig' bloe dend werd hy, evenals de twee anderen, buiten de zaak gezet. In het Schieland-Ziekenhuis stelden artsen ernstig oogletsel vast. Het slachtoffer verklaarde tegen de politie zich de toe dracht niet precies te kunnen herinneren. Lucky Seven in Tender SCHIEDAM De band Luc ky Seven is een project van de groep Six Pack en de uit New York afkomstige trompettist Roy Campbell, die onder meer samenspeelde met Sun Ra. De muzikanten ontmoetten elkaar tijdens de jazzmarathon 1978 in Groningen en besloten van tijd tot tijd samen op te gaan treden. Afgelopen zomer traden ook nog de Amerikaanse tuba» speler Patrick Votrian en klari nettist Marcel Cuypers tot de groep toe. De stijlen die de gele- genheidsformatie na aan het hart liggen zijn caraïbische mu ziek, muziek met Afrikaanse en Surinaamse invloeden, jiddi- sche feestmuziek, Duke Elling ton en jaren dertig jazz. Don derdag 18 januari in Theaterca fé De Tender. Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. Mime in Teerstoof SCHIEDAM De Engelse mimespeler Paul Clark (1949) volgde universitaire studies wiskunde en filosofie en werk te enige tijd bij de Verenigde Naties in New York. Een oplei ding tot computerprogrammeur brak hij af om het over een to taal andere boeg te gooien: twee jaar lang was hij sociaal werker in het Londense West End. En weer verlegde hij de koers, nam mime- en dansles sen en volgde een intensieve stemtraining. Acht jaar geleden kwam hij naar Nederland en sinds die tijd geeft hij met grote regelmaat solo-performances in binnen- en buitenland. Een pas sage uit Samuel Becketts 'Mol- loy sterft' vormt het uitgangs punt voor zijn nieuwste voor stelling Sucking Stones. Molloy worstelt met het probleem hoe hij zestien stenen om de beurt in zijn mond kan steken en la ten rouleren langs de vier zak ken in zyn kleding. Een typisch Beckett-probleem: slaagt de mens erin greep te krijgen op zijn omgeving, kan hij struc tuur aanbrengen in de chaos? Vrijdag 19 januari in theater De Teerstoof, aanvang 20.30 uur. Toegang 12,50 gulden, CJP en Pas65 10 gulden.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1