Brandweer: bi. ramp ook nformat e vSa televisie voor i r Het Vrije Vblk SCHIEDAM Onderzoek naar optimale bruikbaarheid van Schiedams kabeltelevisienet M 'Aangeklede schoenendoos' Ter Meuten bij Oosterhof Clausschool krijgt géén nieuwe vloerbedekking KUNST TE KIJK l CPAG1NA4 Kleinere klassen in Het Startblok MUURKACHELS WS DONDERDAG 18 JANUAR11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Niet alleen Ra dio Rijnmond moet bij een ramp informatie verstrekken aan de be volking van Schiedam.-De Schie- damse brandweer wil dat via de televisie óók gaan doen Een on derzoek naar de haalbaarheid voor gebruik van dit extra informatie kanaal is gestart. Plaatsvervan gend brandweercommandant Ad van Leeuwen maakte dit gisteren bekend. Hij benadrukt een groot vertrouwen te hebben in het func tioneren van Radio Rijnmond bij een ramp, maar vindt dat het mo gelijk moet zijn om de bevolking ook op een andere wijze te infor meren. Volgens Van Leeuwen is dit 'zonder al te grote technische in grepen te realiseren. „Via het ka belnet zouden we geschreven, ac tuele informatie over de camaii- teit, op de wijze zoals de ACR- Avondbladen TV-krant dat doet, aan de bewoners kunnen doorge ven," licht hij toe. „Natuurlijk is het op deze wijze ook mogelijk om preventief te werken. Dus op tele visie regelmatig het publiek te wij zen op welke maatregelen ze bij een camaliteit moeten treffen." Als voorbeeld van noodzakelij ke preventie geeft hij: „Als er een ramp is gebeurd en iedereen moet in huis blijven, dan geldt dat ook voor de moeder wiens dochtertje op school zit. Over het kind hoeft ze niet in de war te zitten, want de leerkrachten op school weten pre cies wat ze op zo'n moment moe ten doen. Via de kabel kunnen we laten zien hoeveel onnodig gevaar die moeder loopt als ze zich toch op straat waagt." Avondbladen TV-krant direc teur Frank van Riel over het plan van de brandweer: „Daar schuilt een goeie gedachte achter. Maar de commandant moet wel eerst met ons komen praten. De appara tuur die de beelden op de kabel zet tSSSSXxx ttSSSt' Plaatsvervan gend brand weercomman dant Ad van Leeuwen (r) wil bij een ramp niet al leen informa tie verschaf fen via Radio Rijnmond, maar ook via de kabeltele visie. en in de huiskamer brengt, is ons eigendom en bovendien zijn wij huurder van de Schiedamse kabel. Natuurlijk werken wij graag aan de plannen mee. Per slot van reke ning is onze TV-krant een plaatse lijk informatie-medium." De Avondbladen TV-krant geeft thans in Schiedam naast het eigen beeld ook het geluid door van Ra- dio Rijnmond. Er zijn echter plan nen om in de jeneverstad ook de Stads-tv Rotterdam op het kanaal van de TV-krant te zetten. Dat be tekent dan weer dat de plaatselijke Schiedamse omroep SOMS tijdens de uitzendingen van de tv-krant de muziek gaat verzorgen en daarmee Radio Rijnmond verdringt. Wan neer dus de brandweer op televisie in combinatie met het geluid van Radio Rijnmond bij een ramp in formatie doorgeeft, dan kan er weinig misgaan. Maar als beeld en geluid niet in deze combinatie worden geleverd, dan wordt het aanzienlijk ingewikkelder en zou verwarring kunnen ontstaan. Die mening is ook Nico Haas broek, directeur en hoofdredacteur van de 'rampenzender' Radio Rijn mond toegedaan. Hij vindt het ge ven van extra informatie via een ander kanaal, anders dan via zijn regionale zender, overbodig en versnipperend werken. „Uit een recent onderzoek is gebleken dat het overgrote deel van de mensen naar onze zender luistert," zegt Haasbroek. „Dus de bron die het meest wordt beluisterd moet de in formatie doorgeven. Zonder arro gant te willen zijn mag ik stellen dat minder wordt geluisterd naar de Stadsomroep Schiedam of geke ken naar de kabelkrant dan naar Radio Rijnmond. Dus moet je het simpel houden. Het geven van ge scheiden informatie kan ook lei den tot verwarring en dat is nooit goed." De brandweer van Schiedam heeft niet, zoals buurgemeente Rotterdam deze week wel deed, ge kozen voor de verspreiding van aen rampenfolder. Wel zal de aan het eind van deze maand verschij nende nieuwe stadsgids een uitleg worden gegeven hoe gehandeld moet worden als de sirenes loeien. De voornaamste punten zijn: 1. Direct naar binnen gaan. 2. Ramen en deuren sluiten en de ventilatie uitschakelen, 3. Afstemmen op Radio Rijnmond (FM-kanaal 93,4 of 96,5 op de ka bel in Schiedam) en blijven luiste ren. Commandant Van Leeuwen be nadrukt de noodzaak van deze handelwijze met: „We wonen en werken met zijn allen in een klein land. De laatste tientallen jaren zijn er niet alleen meer mensen, maar ook meer industrieën bijge komen, vooral voor het aanmaken en verwerken van chemische pro- dukten. Door de ontwikkelingen hierin staan we bloot aan meer ri sico's dan vroeger. Denk alleen maar aan het produren, verwer ken en vervoeren van gevaarlijke stoffen." Hij legt verder uit: „Natuurlijk zijn er vele veiligheidsmaatrege len, waaraan produktie, verwer king en vervoer van die stoffen moeten voldoen. Toch kan het ge beuren dat er door menselijke fouten of mechanische storingen iets mis gaat. Zoiets kan ernsti ge gevolgen hebben. In onze sa menleving is leven zonder risico helaas niet mogelijk. Veiligheids maatregelen zorgen ervoor dat de risico's heel klein zijn. Toch is er altijd een kans dat er iets gebeurt, wat een ramp kan veroorzaken." In zo'n geval treedt het rampen plan in werking waarbij Radio Rijnmond een belangrijke rol ver vult. Via de regionale zender wordt nadere informatie doorgege ven omtrent de gevaren en welke maatregelen er moeten worden ge nomen. Om de bevolking te waar schuwen voor een dreigend gevaar maakt Schiedam gebruikt van het bestaande sirenenetwerk. Bij on raad loeit de sirene elke dertig se conden, met daartussen een pauze van vijftien seconden. Elke eerste maandag van de maand worden gelijktijdig om precies twaalf uur de sirenes getest. Het dan geprodu ceerde signaal is van een andere tijdsduur dan het rampensingnaal. ROTTERDAM Ter Meulen mag een nieuwe vestiging realise- rem bij het Rotterdamse winkel centrum de Oosterhof. Aan het Poolsterplein in Rotterdam mag Ter Meulen een Jaangeklede schoe nendoos', zoals 'de allerminst uit dagende architectonische schep ping wordt genoemd, neerzetten. Alleen van de zijde van het CDA zijn hiertegen bezwaren geuit. Het raadslid D. Zijlstra voert als argu menten aan: op deze manier gaan de verschillen tussen een winkel gebied in een stadsdeelcentrum (Oosterhof) en het echte stadscen trum steeds verder verloren. Zijn politieke collega mevrouw E. Buijs (CDA) aarzelde ook, maar gaf het voordeel van de twijfel aan de deelgemeente Prins Alexander, die de plannen verder onder haar vleugels gaat nemen. Er werd overigens nog uitge breid over de komst van Ter Meu len gepraat omdat er een aantal mensen bezwaar had gemaakt. On der meer de heer Neteson van Bo- gamij Beheer vond Ter Meulen geen versterking van de Oosterhof. „Van de geschatte 24 miljoen gul den omzet die het warenhuis per jaar gaat maken, onttrekt het tien miljoen gulden aan de Oosterhof. Natuurlijk moeten er meer win kels kunnen komen, maar dan ter versterking van het bestaande winkelpotenfiee};^! kwalita^ye^ f nieerwaarde-t„voor.^de;^Opsterliof komt niet wanneer Ter Meulen zich er vestigt. Het ware beter als dat warenhuis ..aan^de noordzijde van het.winkeleenüam de 'ge meentelijke verordening houdende mee£*e crè- van Prins Alexanderpolder: „In Capelle wordt hard gewerkt aan een winkelgebied. Het is alleen al daarom van het grootste helang dat Rotterdam met een masterplan voor de Oosterhof komt waarin niet alleen het bestaande winkel centrum wordt uitgebreid, maar ook een meubelboulevard langs de Hoofdweg wordt opgenomen Ter Meulen kan de onderkant van het bestedingspatroon invullen. De be staande winkels in de Oosterhof moeten dan meer naar de boven kant." Wethouder Laan noemde het masterplan 'nog niet presentabel'. Komt nog bij dat een betrekkelijk gering deel van de bewoners van de Oosterflank in de Oosterhof zijn dagelijkse inkopen doen (25 per cent) terwijl tweemaal zoveel nor maal is. Laan; „Versterking van de sfe:en van het winkelapparaat in de Oosterflank is helemaal nog niet zo slecht. Overlapping van branches is niet zo erg." voorschriften tot wering van in fectieziekten en besmettelijke aan doeningen' niet of nauwelijks na geleefd. Uit een (vorig jaar juni) door de Rotterdamse Gezondheids dienst (GGD) gehouden onderzoek is gebleken dat een groot aantal leerkrachten de verordening niet kent of de inhoud ervan amper be grijpt als gevolg van de zeer me disch geschreven teksten. Daardoor bestaat bij hen een grote behoefte aan een gratis 'uni form, praktisch informatief na slagwerk' over gezondheidsaspec ten bij jeugd op school', dat reke ning houdt met de grote werkbe lasting en de niet-medische oplei ding van leerkrachten. Zij willen informatie 'die niet te diep ingaat op op medische aspecten, maar die zeer praktisch in korte eenvoudige bewoordingen' antwoord geeft op vragen. Met deze bevindingen als richtsnoer heeft de Rotterdamse GGD speciaal voor scholen en kin dercentra de gids 'Jeugd en Ge- zondheid' samengesteld, waarvan i de eerste exemplaren gisteren in de Oscar Romeroschool in Rotter dam door wethouder drs. J. H. A. Henderson (Sociale Zaken en Volksgezondheid! werden uitge reikt aan vertegenwoordigers van scholen in Rotterdam, Albrands- waard, Barendrecht, Capelle aan den IJssel, Heerjansdam, Krimpen aan den IJssel en Ridderkerk. De losbladige gids die werd samengesteld door bij of via de GGD werkzame artsen, schoolart sen, (school)verpleegkundigen, tandartsen, mondhygiënisten, EH- BO-artsen en deskundigen van de afdeling Infectieziekten en Hygië ne bevat informatie over be smettelijke ziekten en inentingen, EHBO, veiligheid en hygiëne, jeugdtandzorg, gezondheidsproble men en een aantal bijlagen. Elk van deze zes 'hoofdstukken" is voorzien van een alfabetische lijst waarin verschijnselen niet alleen nader worden verklaard, maar waarin tevens te vinden is wat leerkrachten kunnen doen, wat 'eventueel verder van belang is' en waar desgewenst meer informatie kan worden verkregen. 3oan:"' De als-bijlagen' bijgevoegde fol ders in het Nederlands, Turks en Arabisch kunnen wanneer daartoe aanleiding is worden gekopieerd en, in overleg met de schoolarts, aan kinderen mee naar huis wor den gegeven. Voorts bevat de gids een telefoonkaart, vijf aanmel dingsformulieren en evenzoveel "portvrije enveloppen om het vóór- komen-:iyam*be3metteHjke,ziekten, die vólgens*" dd gem'eèntëlijke ver ordening gemeld dienen te wor den, bij de GGD aan te melden. Ge durende de eerste zes maanden van 1990 zal de gratis worden ver spreid onder alle scholen en kin dercentra in de hiervoor genoem de gemeenten. SCHIEDAM Een aantal scho len in Schiedam krijgt kleinere klassen. Hiermee gaat de gemeente in op de landelijke beleid, dat in het basisonderwijs kleinere groe pen voorschrijft. Dit heeft gevol gen voor de indeling van schoolge bouwen, Bij het bouwen van nieu we scholen in Woudhoek-Noord en West is met een verkleining in het ontwerp al rekening gehouden. Ou dere gebouwen zijn hierop niet ontworpen en daarin ontbreken ook voorzieningen als een perso neelsruimte. Het beleid is erop ge richt om stapsgewijs ook de oudere gebouwen aan de nieuwe eisen aan te passen. Voor school Het Startblok aan de Burgemeester Van Haarenlaan is nu op papier een herindeling ge maakt, die voorziet in de splitsing van grote leslokalen tot twee klei nere. Het plan houdt ook rekening met een personeelsruimte met een pantry. De uitvoering van het plan kost 95 000 gulden. De gemeente raad wordt voorgesteld het bedrag beschikbaar te stellen. SCHIEDAM De gemeente Schiedam weigert de betaling van nieuwe vloerbedekking voor de Prins Clausschool aan de De Wil- destraat. Het bestuur van de ver eniging voor Christelijk Onderwijs Schiedam moet dit zelf betalen, stelt het college van burgemeester en wethouders in een advies aan de gemeenteraad. De achterliggen de gedachte voor deze stellingna- me is de leeftijd van de huidige vloerbedekking.' Volgens het schoolbestuur is deze ruim dertig (I) jaar oud. „In het kostenstelsel voor het basisonderwijs wordt voor de ver vanging van vloerbedekking een cyclus van twintig jaar gehan teerd," legt het college uit. Verder stellen burgemeester en wethou ders: „Geacht mag worden, dat het schoolbestuur in de periode 1960-1985 voor het vervangen van vloerbedekking gelden heeft kun nen reserveren uit de beschikbaar gestelde bedragen per leerling. Derhalve dient het schoolbestuur de kosten van vervanging van de versleten vloerbedekking voor ei gen rekening te nemen." Overigens krijgt de school in ge val van bijzondere omstandighe den in 1990 wel een uitkering voor herstel en vervanging van schade aan schoolgebouwen, meu bilair en leermiddelen. Dat garan tiestelling geldt ook voor de basis scholen van de Sint Wilibrordus- stichting, de Augustinusstichting en de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs in Kethel. GRÜPA 69 Tot en met 31 januari is in de Schieland Galerie in het gelijkna mige ziekenhuis aan de Burge meester Knappertlaan in Schie dam werk te zien van Claudia Matthiesen en Hennie van Dor sten. Claudia Matthiessen werd ge boren in Keulen en woont momen teel te Rotterdam. Ze is lid van de de Joegoslavische kunstenaarsor ganisatie GRUPA 69 en had ten toonstellingen in onder meer Tu nesië, Joegoslavië, Rusland en Ma rokko. In de Schieland galerie toont, ze o.a. olieverf, papierbatik en lino's. Haar stijl is indringend en realistisch. Hennie van Dorsten is eveneens lid van GRUPA 69, waarvan hij afgelopen zomer nog een prijs kreeg. Hij exposeert vaak samen met. Claudia Matthiessen. Hennie wil zijn werk niet conse quent een naam geven. Ogen ('het beschouwende') spelen er een be langrijke rol in. In de Schieland Galerie toont Hennie van Dorsten olieverf, gemengde technieken, pastel en papierbatik. DECOR Decorontwerpen, affiches en olieverfschilderijen. De overzichts tentoonstelling van Kees Wolfrat is een greep uit zijn oevre vanaf 1963 tot heden. Dit zijn figuratie ve, non-figuratieve en abstracte werken. In zijn decorontwerpen zoekt Wolfrat naar nieuwe theate reffecten. Hij maakte onder ande re decora voor de Haagse Comedie en de Theaterunie. Wolfrat expo seert tot het eind van deze maand in het Harmonie-Theatercafé in Vlaardingen. Te bezichtigen vóór en na de voorstellingen in de Stadsgehoorzaal. OPERA De Hongaarse schilderes Beaty Czetö heeft voor haar expositie Magyarock inspiratie gezocht in twee roek-opera's. Deze opera's gaan elk over een stuk Hongaarse geschiedenis dat ruim veertig jaar werd verzwegen. Ook al spelen de opera's zich in verschillende tijden af, telkens staat één ding centraal: vrijheid voor de mensen. De mu ziek heeft ervoor gezorgd dat Cze- tö's werk expressiever is dan ooit. Czetö werkt al negen jaar in Ne derland. Magyarock is tot en met 4 februari te zien in Muziekinfor- matie en documentatie centrum Ton Stolk, Westhavenkade 45 in Vlaardingen. LANDSCHAPSFOTO'S Fotograaf Sjoerd Dagmaux ex poseert tot en met 26 januari in de hoofdvestiging van de Gemeente Bibliotheek van Vlaardingen Dag- niaux fotografeert landschappen vanuit een niet voor de hand lig gend perspectief. Zo weet hij een gevoel van verlatenheid of weids heid op foto's te benadrukken. Op j expositie zijn onder meer 5 i dfoto's te zien en foto's waar- Lij de nadruk ligt op licht- en schaduwlijnen. Dagniaux experi menteert met het beeldmateriaal Hij neemt de vrijheid om een ei gen beeld te creëren, dat overeen stemt met zijn visie en karakter, ZESHOEKEN In het werk van de Westduitse kunstenaar Dieter Mulch zijn figu ratieve en abstracte elementen even belangrijk. Mulch exposeerde in verschillende internationale ga lerieën. Sinds 1987 werkt hij met het thema 'Hexagon'. Dit komt tot uitdrukking in zijn Composities van zeshoeken. Mulch exposeert tot en met 27 januari in de Galerie Arthotheek aan de Oosthavenkade 42 in Vlaardingen. De galerie is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12,30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur, vrijdag tot 18.00 uur. Vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. DICHTREGEL De olieverfschilderijen en mo notypes van Marianne Vetter laten zien hoe zij de wereld om zich heen ziet. De kunstenaresse laat zich inspireren door een stukje na tuur, een dichtregel die haar aan spreekt of een droom. Ze koestert een grote liefde voor oude dingen en oude bomen. Een goede kijker kan in haar abstracte werk een heleboel figuratieve elementen ontdekken. In warme, donkere kleuren, afgewisseld door zachte, heldere kleuren, geeft zij haar in nerlijke stemming weer. Haar werk varieert van transparante aquarellen tot soms in dikke lagen opgebouwde reliéfschilderijen. Vetter exposeert tot het eind van deze maand in het Zonnehuis in Vlaardingen. Dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur, za terdag tot en met maandag van 14.00 tot 20.00 uur. ITALIAANSE KUNST In het gemeentemuseum van Maassluis is een expositie van de Italiaanse kunstenaar Enrico di Tommasso te bezichtigen. Tom- masso heeft vanaf 1965 beurte lings in Italië en Nederland geëx poseerd. Op deze tentoonstelling is voornamelijk de techniek 'acryl op papier' te zien. De werken van Tommasso zijn tot en met 4 fe bruari te zien in het museum aan de Zuiddijk. KIJK OP DE HAVEN De nimmer aflatende en afwis selende bedrijvigheid in de Am sterdamse havens, vormt het cen trale thema van de nieuwe ten toonstelling 'Kijk op de haven' in het Vlaardingse Visserijmuseum, waaraan zes beeldend kunstenaars bijdragen hebben geleverd. Maria Carla Coevert, Marianne Dil, Mar jan Lahnstein, Carohen Molster en Sieby Pluis, vullen met hoofdzake lijk acrvlsehilderijen de wanden van de galerij. Deze vijf werken samen in de ateliers van Rijksmu seum Van Gogh. Beeldend kunste naar, tevens scheepsbouwkundig architect Frits Roger, toont zijn werk in de expositiezaal, voorna melijk in acryl, aquarel en pastel. Zijn voorliefde voor schepen en water blijft zijn voornaamste in spiratiebron bij het schilderen. De tentoonstelling duurt nog tot en met 31 januari. Kiem onder viaduct SCHIEDAM De politie van Schiedam is op zoek naar een vrachtwagen die gistermid dag omstreeks half vijf klem heeft gezeten onder het spoor wegviaduct van de 's-Grave- landseweg. Hierbij raakte de onderdoorgang beschadigd De brandweer moest losse brokken beton verwijderen.De wagen was hoger geladen dan 4,20 me ter. Postzegeidieven slaan enorme slag SCHIEDAM Postzegeldie- ven hebben hun slag geslagen in de woningen van twee verza melaars. In de L. Raemaekers- straat werden na het forceren van een deur acht postzegelal bums en enig geld met een tota le waarde van 7.500 gulden weggenomen. Voor liefst vijftig duizend gulden aan postzegels werd gestolen uit een woning aan de Delflandseweg, Carolyn Riddick speelt orgel In Passagetneater SCHIEDAM De Engelse organiste Carolyn Riddick ver zorgt op zondag 21 januari een concert op het orgel in de grote zaal van het Passagetheater. Riddick bespeelde op haar vijf tiende al het Compton Theater orgel in de studio's van Joyc e en David Alldred in Hyde. Zij haalde haar einddiploma orgel aan het London Music College en trad vele op in Engeland, ook voor de radio. De organisa tie van het concert is in han den van de Nederlandse Orgel Federatie. Aanvang 11.00 uur, toegang 9 gulden (leden betalen 5 galden). Kindervoorstelling Brammetje en Kato SCHIEDAM Brammetje en Kato heet de kindervoorstel ling van poppentheater Anneke Strack die zaterdag 20 januari te zien is in De Teerstoof. Het programma is bedoeld voor kinderen van 4-9 jaar en begint om 14.00 uur, De toegang be draagt 3,75 gulden. Het kabou terechtpaar Brammetje en Kato zit lelijk in de problemen. Brammatje^is nogal eigenwijs. Hij vindt1 één" toverstokje en kan het niet laten ombaar mee te gaan spelen. Dat gaat echter helemaaijverkeerd_en_Bxaiuine- tje verandert in een groot beest, En darc ieèljwat moei te om die1 bifovéruig weer on gedaan te maken... Vlaamse chansonnier in De Teerstoof SCHIEDAM Twaalf jaar geleden vertrok de Belgische chansonnier Miel Cools uit zijn goede Vlaanderenland. Niet om culturele redenen. Integendeel, hij is naar Nederland gekomen omdat hij vindt dat wij ook recht hebben op cultuur... Elke keer dat Cools zijn publiek deze waarheid voorhoudt schijnen slechts de Nederlanders te la chen. De Vlamingen knikken in diepe ernst... Of de eigenzinnige ranger zijn woorden waar maakt zal moeten blijken op za terdag 20 januari. Dan komt hij met zijn nieuwe solo-program ma, getiteld 'Waar het hart vól van is' naar theater Des Teer stoof. 'Serioso, ma non troppo' zou volgens Cools een aardige ondertitel van de voorstelling kunnen zijn. De zanger ver bindt zijn liedjes met milde, licht filosofische overpeinzin gen. Aanvang 20.30 uur, toe gang 12,50 gulden (Pas65 en CJP 10 gulden). Oerdans en beatballet In centrum De Erker - SCHIEDAM Liefhebbers kunnen in het wijkcentrum De Erker inschrijven voor de af zonderlijke cursussen oerdan- sen en beatballet. Op de don derdagmiddag verzorgt Anneke Wintermans van 13.00 tot 15,00 uur de cursus oerdansen. Hieronder wordt verstaan na tuurlijke, ritmische dansen, ook wel Afrikaanse dansen ge noemd. De cursus bestaat uit 14 lessen en kost 80 gulden. Op de maandagochtenden kan ieder een van 10.00 tot 11.GO uur meedoen aan beatballet. Hier voor bedragen de kosten 10 gul den per maand. Inlichtingen aan de Jan van Avennesstraat 32 of via tel. 4267767. Dominee/dichter: lezing over zwijgen SCHIEDAM -Hans Bouma, de dominee/dichter uit Kam pen, houdt op vrijdag 19 fe bruari onder de titel 'Kunnen we maar beter niet zwijgen?' een lezing in het kerkgebouw var de Nederlandse Protestan tenbond aan de Westvest 92. Aanvang 20.00 uur, Toegari gratis. 1 J f K n f m At rj( s i (INGEZONDEN MEDEDELING) Alle merken en afmetingen Lage prijzen! Vakkundig plaatsen Direct leverbaar Erkend installateur. l i i l r i i t f r J

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1